wêWiï i Nieuwe cao voor Akzo nog ver weg Dollar inzet voor de koersvormiiig Beursweek CDA-WD blij met schone exportschijn 'Helft banen bij Raden van Arbeid verdwijnt' CNV: zonodig acties bij Hoogovens Prikacties bij twintig Gelderse metaalbedrijven Massaal protest boeren tegen prijsbeleid van EG Koppelbazen benadeelden fiscus voor 1,2 miljoen Sigarenfabriek Hofnar failliet FINANCIAL TIMES ZATERDAG 23 MAART 1985 ECONOMIE PAGINA 9 ARNHEM (GPD) - De cao-onderhandelingen bij Akzo Nederland BV in Arnhem hebben gisteren weer geen con crete resultaten opgeleverd. Akzo is weliswaar in ruime mate tegemoet gekomen aan de financiële wensen van de bonden, maar over de tekst van een intentieverklaring over "herverdeling van arbeid" lopen de standpunten van Akzo en de bonden nog ver uiteen. DEN HAAG (ANP) - Door automa tisering van de kinderbijslagadmi nistratie en het nieuwe stelsel van studiefinanciering zullen meer dan de helft van 2.700 ambtenaren die bij de Raden van Arbeid werken hun baan verliezen. De overheid moet voor vervangende werkgele genheid zorgen. Dit heeft de CFO, de CNV-bond voor ambtenaren en trendvolgers, gisteren de Tweede Kamer laten weten. De CFO protesteert met klem tegen het volledig negeren van de personele consequenties in de nota studiefinanciering. De ambtenarenbond geeft zelf aan waar die vervangende werkge legenheid vandaan kan komen: overdracht van taken door de So ciale Verzekeringsbank, bijvoor beeld de internationale pensioen- gevallen, het betrekken van de Ra den van Arbeid bij de behandeling en betaalbaarstelling van samenlo pende aow- en ondernemingspen sioenen. Ookrwordt bepleit dat de Raden aow- en aww-pensioenen gaan uitbetalen, dat ze worden in geschakeld bij inkomensonderzoe- ken voor de studiefinanciering en het handhaven van kinderbijslag voor boven 18-jarigen die niet on der de studiefinanciering vallen als „huishoudkinderen" loze schoolverlaters. i werk- Akzo, waar voor 22.000 werkne mers het grootste cao-contract in de chemische industrie moet wor den afgesloten, is bereid zowel per 1 januari 1985 als per 1 januari 1986 een loonsverhoging van 1 procent te geven en daarnaast, na het berei ken van een akkoord, een uitke ring ineens van 2 procent over het salaris van 1984. Voorts is het con cern bereid de kosten voor het doorbetalen van het volledig sala ris bij ziekte voor zijn rekening te nemen. In de werkgelegenheidsfeer biedt Akzo aan in 1985 en 1986 dui zend mensen aan het werk te hel pen door verlenging van de tijdelij ke verlaging van de vut van 62 naar 61 jaar (600 arbeidsplaatsen) en uit- DEN HAAG (GPD) De Indus triebond CNV zal zijn leden op 2 april bij elkaar roepen om zich over eventuele acties te beraden, wan neer de directie van Hoogovens niet heeft gereageerd op een op roep om verder te onderhandelen over een nieuwe cao. Daarin staat voor de vakbeweging de verkor ting van de werkweek naar 36 uur en invoering ven vijf-ploegen dienst in 1986 centraal. De CNV-bond heeft gisteren het onderhandelingsbeleid ten aanzien van de Hoogovens-cao nader vast gesteld. De bond houdt vast aan de verkorting van de werktijd en de vijf-ploegendienst, aan handha ving van het systeem van aanvul ling van het ziektegeld tot het nor male netto-loon, handhaving van de koopkracht door uitbetaling van de prijscompensatie en hetbe- zetting van de arbeidsplaatsen die vrijkomen door de arbeidstijdver korting. voering van een jeugdwerkplan (400 arbeidsplaatsen). Akzo heeft verder een intentieverklaring inge bracht, waarin het concern zegt be reid te zijn op "basis van onder zoek en ervaring" te willen onder handelen over vorm van herverde ling van arbeid als middel ter be strijding van werkloosheid, maar die de effectiviteit van de onderne ming niet aantast. Hoewel zowel de woordvoerster van de Industriebond FNV als CNV-onderhandelaar Hubert gis teren verklaarde bereid te zijn de eis van 36 uur per 1 januari 1986 los te laten, wensen beide bonden uit drukkelijke toezeggingen dat in welke vorm dan ook de "36 uur" uiterlijk vóór 1988 zal moeten zijn gerealiseerd. Van der Linden over die concessie van de bonden: "We zullen in de gezamenlijke tekst met Akzo over de herverdeling van ar beid ons eigen standpunt op een of andere manier terug moeten vin den". Maar Akzo-directeur Berghuis maakte gistermiddag na afloop van de vijfde onderhandelingsronde duidelijk dat er in de werkgelegen heidsparagraaf van de Akzo-voor- stellen weinig rek meer zit. "We hebben onze nek vandaag ver uit gestoken. Dat moet voldoende dui delijk zijn". Drs. Berghuis sprak in dat ver band zijn bezorgdheid uit over de concurrentiepositie van het con cern ten opzichte van het buiten land: "Bij onze belangrijke Duitse concurrenten in de chemie wordt tot 1988 geen verdere atv doorge voerd. Geforceerd doorgaan met korter werken is het paard achter de wagen spannen en kan op lan gere termijn zelfs leiden tot nieuwe saneringen, waardoor meer ar beidsplaatsen verloren zouden kunnen gaan dan op de korte ter mijn door korter werken worden gecreëerd". De onderhandelingen worden op 4 april voortgezet. FNV-woord- voerster Van der Linden sloot prikacties voor die tijd niet uit. Boeren lopen met spandoeken door de straten van Straatsburg. ARNHEM (ANP) - Bij twintig me taalbedrijven in Gelderland wor den vanaf volgende week prikac ties gehouden om de cao-eisen van de FNV kracht bij te zetten. De ac ties duren tot 1 april en worden daarna mogelijk omgezet in 24- uurs stakingen, indien de metaal- werkgevers dan nog niet hebben gereageerd op het door de FNV ge stelde ultimatum. Dit heeft districtsbestuurder D. Nas van de Industriebond FNV gisteren meegedeeld. Tot de prikacties, poort- en kantineacties, is besloten door de FNV-kaderle- ALMIRANTE GRAU De Pe ruaanse Kruiser „Almirante Grau", die voor verbouwing op weg is naar Nederland, arriveert maandag al in Amsterdam en zal afmeren bij de werf van de voormalige ADM. Directeur Visser van ADM Naval Services BV (ANS) heeft dit vrij dag bekend gemaakt. den in de Gelderse metaal. De ac tiebereidheid is volgens Nas groot. De acties zullen onder meer wor den gehouden bij Thomassen in De Steeg, Gazelle in Dieren, Billi- ton in Arnhem, Dru in Ulft en Grangers in Zutphen. De Industriebond FNV eist on der meer invoering van een 36-uri- ge werkweek, volledig herbezet ting (mede door jongeren) vergro ting van de koopkracht door loons verhogingen en 100 procent zie kengeld. Larven en keutels in reformliuizen aangetroffen AMSTERDAM (ANP) - „Onsmake lijk en vies." Zo betitelde politie rechter mr. M. Jordens-Poelman sommige biologische produkten die door diverse reformhuizen in Amsterdam, Alkmaar en Alphen de laatste twee jaar verkocht wer den. De politierechter veroordeel de gisteren de Amsterdamse BV Rost Beheer, vertegenwoordigd door de directeur en een mede werkster, tot 1.500 gulden boete wegens de aanwezigheid van sme rige voedingsmiddelen bij enkele van de in totaal zeven reformhui zen van deze BV. In 1983 en 1984 vond de Keu ringsdienst van Waren bij de re formhuizen onder meer 85 pakken rogge en gierst met daarin spinsel en larven van insecten, havervlok ken, maïs en muësli, aangevreten door de muizen en bedekt met muizenkeutels en beschimmelde paté. Bovendien werden zuivelpro- dukten verkocht terwijl de uiterste verkoopdatum daarvan al lang ver streken was. Schandalig noemde de politierechter het plan in één van de reformhuizen om de door muizen aangevreten vloken maïs en muësli opnieuw te verpakken „zodat de spullen tenminste nog verkocht konden worden". STRAATSBURG (AP) - Zeker 10.000 Franse en Westduitse boe ren zijn gisteren met ongeveer 200 trekkers in Straatsburg de straat opgegaan uit protest tegen het prijsbeleid van de Europese Ge meenschap. Het protest was vooral gericht tegen het voorstel om een prijsstop in te voeren in het oogst- seizoen 1985-1986 en om de pro- duktie te beperken. Het verkeer in het centrum van de Zuidoostfranse stad Lyon werd het grootste deel van de dag ge stremd door demonstrerende boe ren en enkele honderden trekkers. In het Noordfranse Maubeuge blokkeerden ongeveer 100 trek kers het internationale spoortra ject en liep het treinverkeer tussen Parijs, Brussel en Amsterdam ver tragingen op. Francois Guillaume, voorzitter van de federatie van Franse boe renbonden, veroordeelde 'het on verdraaglijke onrecht' dat de boe ren wordt aangedaan, die al sinds 1974 in steeds slechter omstandig heden terecht komen. De boeren riepen via honderden spandoeken op tot een Europese Gemeenschap die sterk genoeg is om een tegen wicht te bieden aan de invoer uit het buitenland van vervangende produkten. TILBURG (ANP) - In samenwer king met opsporingsambtenaren van het Gemeenschappelijk Admi nistratie Kantoor (GAK) heeft de Tilburgse recherche een einde ge maakt aan de koppelbaaspraktij ken van de 34-jarige Tilburger J. van G. en de 43-jarige K.H. uit Utrecht. Het onderzoek, dat on langs is afgesloten, heeft uitgewe zen dat beide mannen in de perio de 1981-1984 fiscus en bedrijfsver eniging hebben benadeeld voor bijna 1,2 miljoen gulden. In af wachting van hun voorgeleiding zijn de twee voorlopig op vrije voe ten gesteld. Dat heeft een woord voerder van de Tilburgse politie gisteren meegedeeld. De Tilburger was eigenaar van een schildersbedrijf in Tilburg en een vloerleggersbedrijf in Utrecht, dat op naam was gesteld van de Utrechtenaar. De twee maakten gebruik van valse facturen ter be taling van zwart loon aan 28 perso nen die een uitkering genoten. Aanleiding tot het onderzoek was een verzoek van de Tilburger om opheffing van de blokkade van zijn G-rekening: een rekening waarop sociale premies worden ge stort. VALKENSWAARD (ANP) - De rechtbank in Den Bosch heeft siga renfabriek Hofnar in Valkens- waard gisteren failliet verklaard. De ongeveer 95 personeelsleden worden ontslagen. Wat er met de vestiging in Ierland, waar ruim 100 mensen werken, gaat gebeuren, staat nog niet vast. Dat heeft mr. A. Deterink, die geruime tijd is opge treden als bewindvoerder, gister middag meegedeeld. Pogingen van mr. Deterink om Hofnar te verkopen aan sigarenfa briek Willem II, waardoor een be langrijk deel van de werkgelegen heid behouden zou kunnen blij ven, zijn mislukt. Aanvankelijk was Willem II bereid te garanderen dat 58 arbeidsplaatsen behouden zouden blijven. Donderdag liet Willem II aan Deterink weten die garantie niet langer te willen geven omdat Hofnar in de eerste twee maanden van dit jaar opnieuw for se verliezen heeft geleden. Het be drijf zat al geruime tijd in de rode cijfers. Voor mr. Deterink was dat reden om de onderhandelingen met Willem II af te breken. Europe's Business Newspaper operates an early morning delivery service in LEIDEN, LEIDERDORP, DELFT, OEGSTGEEST 12 other Dutch towns/cities) r details AMSTERDAM (GPD) - Het ef fectenbeurswezen stond deze week volledig in het teken van de dollar. De koersbewegingen werden er grotendeels door be paald. Ook al waren de reacties op het prijsbeloop van de Ameri kaanse munt in en buiten de Ver enigde Staten niet altijd gelijk. De week opende voor de meeste effectenbeurzen in mineur, maar Wall Street beëindigde zijn koersval van de eerste helft van maart. Van de 50 punten op de Dow Jones-index die toen verlo ren gingen, was dinsdag na beurs de helft weer weggewerkt. Druk Amsterdam bleef overwegend onder druk, ook al konden in een sterk verdeelde koersontwikke ling vele aandelen ook nog fikse stijgingen boeken. Hier moest vooral de groep van de interna tionals het ontgelden, waardoor ook het algemeen beursgemid- delde onder flinke druk kwam te staan. Na drie dagen handel stond deze index 2,5 punt lager. Zoals opgemerkt stond deze week het koersbeloop van de dollar centraal. Het begon al met een toen de dollar in reactie op een nieuwe bankrel onder zware druk kwam te staan. Ditmaal was het in de staat Ohio van de door C. Wagenaar Verenigde Staten waar een grote spaarbank onverwacht failliet werd verklaard. Dit leidde tot een enorme run op de andere spaarbanken van die staat, om dat in paniek geraakte spaarders hun geld kwamen opeisen zodat de regering van Ohio gedwongen was alle 71 spaarbanken te slui ten. Het hierdoor opnieuw gé- schokte vertrouwen in Ameri- ka's bankwezen was voldoende om de overtrokken dollarpositie flink aan te tasten en de munt die kortgeleden in Amsterdam nog voor f 3,94 werd verhandeld tot beneden de f 3,60 terug te du wen. Midden in de week trad echter enige reactie in toen de dollar zich op f 3,70 begon te stabilise ren en de FED, het bestuur van het Amerikaanse centrale bank wezen, de spaarbanken van Ohio met leningen te hulp was gescho ten. Het merendeel van de 71 sluitingen werd later in de week weer ongedaan gemaakt. Alle ogen binnen en buiten de Ver enigde Staten richten zich nu op de donderdag te publiceren nieu we schattingcijfers voor Ameri- •ka's economische groei in het eerste kwartaal van 1985. Als de geschatte groei van Amerika's economie boven de 4 procent zou uitvallen, zou de dol lar misschien boven de f 4 uit kunnen stijgen. Donderdag bleek echter dat het geschatte groeicijfer voorlopig op slechts 2,1 procent is gesteld, wat gezien de groei van bijna 7 procent in geheel 1984 in feite een grote te genvaller was. Maar de hierdoor inderdaad opnieuw fors inzak kende dollarprijs redde Wall Street en liet de beurs donderdag zelfs nog 3 punten aantrekken. In Amsterdam liep het voor de internationals minder voorspoe dig af. De forse stijging die voor al Koninklijke en Unilever dins dag in Wall Street boékten, wo gen niet op tegen het waardever lies dat de dollar tegelijkertijd liet zien. Hierdoor kwam de in dex van de internationals na drie dagen handel bijna 4 punten be neden het niveau van vorige week vrijdag te staan. Dit veroor zaakte een remmende invloed op de rest van de beurs, ook al wa ren hier de dalingen aanzienlijk geringer. Daartoe hielp ook het gedrag van de obligatiemarkt, want deze reageerde wel zichtbaar positief op de val van de dollar. Woens dag, op de dag dat het ministerie van financiën opnieuw een staatslening aankondigde met ditmaal een rente van 8,25 pro cent, een kvyart meer dan een maand geleden, stond de obliga tie-index één punt hoger dan eind vorige week. Koerswinsten VRG, Eriks, Gamm, Deli, Ver enigde Glas en KNP boekten vo rig jaar 40 tot 80 procent hogere winsten en verhoogden daardoor flink hun dividenden. Hetgeen een positieve visie op het nieuwe boekjaar blootlegde. De grootste koerswinsten boekten Verenig de Glas, Bouwstoffen Braat en Blijdenstein Willink. IBB Kon- dor, Landré en VRG moesten een stap terug doen. De Europese optiebeurs zag door de teruglopende aandelen markten ook een inkrimpende omzet. Het totaal aantal afgeslo ten contracten stelde zich op 122.000 tegen 142.000 in de werk periode daarvoor. AKZO was veruit nummer één, wat het aan tal calls betrof. Ook in valutie-op- ties en goud-opties werd op som mige dagen druk gehandeld. Verkoop van goederen aan het buitenland bracht Nederland vo rig jaar ruim 210 miljard gulden in het laatje, dat is meer dan de helft van het netto nationaal, in komen. Die exportwinst (in gul dens gemeten vorig jaar veertien procent) is de kurk waarop het kabinet-lubbers drijft. De bere keningen van het Centraal Plan bureau in het deze week versche nen Centraal Economisch Plan geven dit jaar een toename van koopkracht, industriële werkge legenheid, investeringen en win sten te zien, terwijl het over heidstekort daalt. door Wim Fortuyn Zonder de spectaculaire ex portcijfers zou het er somber hebben uitgezien. Wie beweert dat het beter gaat in Nederland dankzij de opleving van de we reldhandel en ook door de hoge dollarkoers heeft volkomen ge lijk. Toch kloppen De Vries (CDA) en De korte (WD) zich zelf ferm op de borst. Zij f 'irij- ven de gang van zaken in i -lang rijke mate toe aan de verlaging van premies en (vennootschaps belasting, mogelijk gemaakt door de bezuinigingen op over heidsuitgaven en sociale uitke ringen. Verbazing Het voornaamste bewijs voor dat eigen gelijk zoeken de rege ringspartijen in verbeterde con currentiekracht. Volgens De Korte heeft de Nederlandse eco nomie "dankzij het kabinetsbe leid meer dan evenredig geprofi teerd van de buitenlandse ople ving" en is toch de binnenlandse consumptie op peil gebleven. Die uitspraak heeft ergernis én verbazing gewekt. Ergernis, omdat het (behalve de dure dollar) vooral de werkne mers zijn geweest die Nederland se exportprodukten aantrekke lijker (goedkoper) hebben ge maakt: door middel van loonma tiging. Verbazing, omdat uit de CPB-cijfers blijkt dat Nederland juist te weinig heeft geprofi teerd: terwijl de wereldhandel, gemeten in hoeveelheden, vorig jaar met negen procent toenam, steeg de Nederlandse uitvoer slechts met zes procent. Toch heeft De Korte niet hele maal ongelijk. Dat blijkt als de Nederlandse uitvoer wordt afge zet tegen de zogeheten 'dubbel herwogen' wereldhandel. Dat komt er op neer dat alleen wordt gekeken naar die landen en die produkten, die voor Nederland van belang zijn. Zo bezien is de export iets meer toegenomen dan mocht worden verwacht, zij het vooral in 1983 toen de hoe veelheid uitgevoerde goederen met 6,5 procent en de dubbel herwogen wereldhandel met slechts drie procent toenam. In 1984 is ogenschijnlijk niet veel terreinwinst meer geboekt. Vooral een dalende afzet van delfstoffen en aardgas in het bij zonder (elf procent in de laatste drie maanden van vorig jaar) gooide roet in het eten. Daarbij spelen produktiekosten echter geen rol, zodat de (overige) in dustrie in feite ook in 1984 ter rein won op traditionele mark ten. Dat beeld zet zich in '85 voort. Zonder energie neemt de dubbel herwogen wereldhandel naar verwachting met vijf pro cent toe; de Nederlandse export met 6,5 procent. Energie wel meegerekend loopt de uitvoer maar 4,5 procent op. Eenzijdigheid De Korte zit dus niet helemaal fout, maar heeft niet echt reden voor jubel. De cijfers tonen nog eens ten overvloede aan dat de Nederlandse export wordt ge kenmerkt door een eenzijdigheid en te weinig geografische sprei ding. Tachtig procent van de Ne derlandse export betreft de Eu ropese landen en vooral West- Duitsland. De export naar de Verenigde Staten steeg in '84 wel fors, maar omvat niet veel meer dan vijf procent van het totaal. Vooral in sterk opkomende ont wikkelingslanden en Japan staat Nederland zwak. En dan de samenstelling: 25 procent van de export betreft landbouwprodukten. Samen met voedingsmiddelen, chemr- sche produkten en aardgas vor men die de hoofdmoot van het pakket. Duurzame goederen als machines en transportmaterieel vinden hun weg niet erg in het buitenland. Kleine bedrijven hebben geen exporttraditie, ter wijl juist daar een groot poten tieel aan nieuwe exportproduk ten ligt. In 1982 kwam tweederde van de industriële uitvoer voor rekening van slechts 2,5 procent van de bedrijven: die met 500 of meer werknemers. Daar komt bij dat vooral aard gas - een belangrijke bron van staatsinkomsten - een bijzonder kwetsbaar exportprodukt is. De afzetdaling die zich vorig jaar in zette is tot nu toe ruimschoots opgevangen door prijsstijgingen. Terwijl de uitvoer van delfstof vorig jaar twee procent daalde, stegen de prijzen met veertien procent. Zo nam de verkoop van aardgas aan het buitenland toch elf procent toe tot bijna 16 mil jard gulden. Maar zowel het CPB als de Or ganisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OESO) zien spoedig problemen rijzen. Bij een daling van de dol larkoers, zakken direct ook de aardgasinkomsten in: evenals de olieprijs is die van aardgas ge koppeld aan de dollar. Boven dien moet Nederland gas terug nemen voor nieuwe leveranciers, zoals Algerije en de Sowjet-Unie. Op rozen Het kabinet heeft dus weinig reden hoog op te geven van de recente exportprestaties. Pas op termijn zal blijken wat de in spanningen op dit terrein opleve ren. Want dat is waar: Lubbers en de zijnen doen hun best om deuren te openen in verre lan den, exportkrachten te bundelen en ook kleine bedrijven aan te sporen tot produktverbetering en blikverruiming. Voorlopig zit het kabinet niet temin op rozen, althans macro- economisch gezien. Vooral dank zij de internationale opleving en de loonmatiging, zoals bijvoor beeld minister De Koning (socia le zaken) wel ruiterlijk erkent. Het kabinet is zo in staat de druk van premies en belastingen te la ten dalen van 53,8 tot 50,5 pro cent, terwijl toch het financie ringstekort dit jaar zakt naar 8 procent. Daardoor stijgt de parti culiere consumptie dit jaar met 1,5 procent, volgens de bereke ningen van het Planbureau. Onder die gladde huid van cij fers blijft het broeien. De werk loosheid daalt eigenlijk alleen door het 'afschrijven' van oude ren en doordat veel vrouwen en jongere zich niet meer melden op de arbeidsmarkt Het nationaal inkomen stijgt wel met 31 mil jard gulden, maar de uitkeringen blijven dalen en het totale loon- inkomen stijgt met slechts vier miljard. Van de ruim 30 miljard gaat 75 procent naar de 'overige' inkomens. Dat betreft zelfstandi gen, vrije beroepen (notarissen, artsen) en kapitaal (winst, rente). De herverdeling van arbeid mag dan traag op gang komen, op inkomensgebied zijn er grote verschuivingen. Ten nadele van de uitkeringsgerechtigden, on der wie veel van de 800.000 werk lozen. Daarmee staat, ondanks de schone macro-economische schijn, het kabinetsbeleid meer dan ooit ter discussie. De roep om stimulering is geenszins ver stomd, zeker nu blijkt dat de staat door een toenemend spaar overschot probleemloos kan le nen op de binnenlandse kapitaal markt en het tekort nauwelijks van invloed is op de hoogte van de rente. Ruding De PvdA toverde vorig jaar tot haar eigen verrassing een fraai plaatje uit de CPB-modellen door enkele miljarden rechts reeks in de economie te pompen. Inmiddels is ook in de VVD, on der leiding van de Rotterdamse jurist H. Polak, een commissie opgestaan die vindt dat er min der bezuinigd moet worden en meer gestimuleerd. Of dat iets aan het kabinetsbeleid veran dert, is zeer de vraag. In de Twee de Kamer heeft de WD zich nu al opgesteld achter minister Ru- ding, die in 1986 twee miljard ex tra wil bezuinigen. Ruding kan daarbij wijzen op het feit dat de consumptie niet is ingezakt en de binnenlandse markt 'dus' geen stimulering be hoeft. Maar vooral wijst hij, sa men met het CPB en de OESO, op straks dalende aardgasinkom sten en stijgende rentelasten op de staatsschuld. De minister van financiën moet nu eenmaal op de centen letten en gaat er, met het al te overmoedige uitgavenpa troon uit de jaren zeventig voor ogen, van uit dat een gulden die niet wordt uitgegeven ook niet voor een deel (over de grens) kan verdwijnen. Daar staat natuurlijk tegen over dat ook voor de gemeeh- schap de kost voor de baat uit gaat. Het is mede de taak van de overheid om de sterke han delspositie intact te houden. Daarbij moet in de eerste plaats gedacht worden aan troeven als de Rotterdamse haven, Schiphol transport- en kabelverbindingen, maar ook aan de kwaliteit van het onderwijs en het bestrijden van de werkloosheid, die op ter mijn grote schade kan aanrich ten. Minister De Koning zei het de ze week in alle eerlijkheid: "We weten niet hoe de economische onwikkeling zou zijn geweest zonder het gevoerde beleid of bij een ander beleid. Je kunt het nooit overdoen".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9