Iran: revanche met gifsassen Weer reünies ex-SS'ers Britten en Ieren nader tot elkaar Regering-Botha belooft onderzoek schietpartij Reagans Club van zessen klaar Veel slachtoffers in Europa opgevangen Ierland zet joyriders op eiland vast Ontvoeringen Israël zet aanval voort Luchtschrik Ziektekosten verzekeren met gezond verstand. ZATERDAG 23 MAART 1985 BUITENLAND PAGINA 7 NEW YORK/WENEN/TEHERAN/BAGDAD (UPI/Rtr.) - Iran heeft gisteren nieuwe gif- gasaanvallen door Irak gemeld en dreigde deze met soortgelijke aanvallen te zullen ver gelden. Dat bleek uit een brief van de Iraanse VN-ambassadeur Said Rajaie-Khorassani aan secretaris-generaal Perez de Cuellar van de VN. DUBLIN (Rtr.) - De Ierse autoritei ten hebben besloten een voormalig strafeiland als gevangenis in te richten voor joyrijders, jongeren die snelle en dure auto's stelen om er halsbrekende toeren mee uit te halen. Het joyrijden lijkt een nieuwe ra ge te worden. In de eerste 11 we ken van dit jaar zijn bijna 200 jon geren veroordeeld voor het „zon der toestemming gebruik maken" van auto's. Nog eens 300 wachten op hun proces. Men beschouwt het joyrijden als een uiting van verve ling en frustratie die voortkomt uit de hoge werkloosheid. In de Ierse republiek is 17 procent van de be roepsbevolking zonder werk. Omdat de bestaande gevangenis sen vrijwel volledig bezet zijn, gaat de regering het eiland Spike in de haven van Cork opnieuw als ge- vangenis inrichten. Indertijd heb ben er Ierse gedetineerden vastge zeten voordat zij naar Australië ge deporteerd werden. Het 40 hectare grote eiland, dat 2 km uit de kust ligt, herbergde in de zevende eeuw een klooster dat gold als een cen trum van vroomheid en meditatie. Na de aardappelhonger in de ja ren '40 van de vorige eeuw, toen de honger in Ierland duizenden slachtoffers eiste en grote aantal len mensen emigreerden, kocht het Britse leger het eiland van een familie in Cork. Het maakte het tot een strafkolonie voor criminelen, van wie velen naar Australië zijn getransporteerd. De meeste gebouwen op Spike, waarvan 12 ha ommuurd is, zijn ge bouwd door de veroordeelden. La ter kwam er op het eiland een mili taire basis, maar tijdens de onaf hankelijkheidsoorlog in de jaren 20 van deze eeuw kreeg het weer zijn oorspronkelijke bestemming. Het eiland, dat sinds het midden van de jaren '70 dienst heeft ge daan als oefenbasis van de marine, herbergde in de topperiode 2.000 gevangenen, maar men verwacht dat men er nu niet meer dan 200 kan vastzetten. In verband met het joyrijden staat de regering ook on der druk om zwaardere straffen op te leggen. Deze liggen meestal tus sen zes en negen maanden. In West-Europa arriveerden giste ren tientallen Iraanse soldaten, die volgens Iran eind vorige week slachtoffer werden van Iraakse aanvallen met chemische wapens. Zij gingen voor speciale medische behandeling naar Oostenrijk, de Bondsrepubliek Duitsland, België en Groot-Brittannië, terwijl ook Nederland weer vier of vijf slacht offers zou willen opnemen Irak voerde volgens de Iraanse VN-ambassadeur gisteren zeker vijf nieuwe aanvallen met cyanide- fosfor- en mosterdgas uit, waar door 200 Iraanse soldaten in zie kenhuizen moesten worden opge nomen. Irak zei dat zijn luchtmacht be halve drie Iraanse steden, Hama- dan, Arak en Busher, weer een groot schip in de Golf aanvielen. De aanval op het schip „bij het Iraanse olielaadstation Kharg" werd niet uit onafhankelijke bron bevestigd. Iran zei dat ook Iraakse vliegtuigen over Teheran vlogen - zonder te bombardereiv - en dat Iraanse grondtroepen een nieuw Iraaks offensief in de zuidelijke moerassen afsloegen. Het offensief was gericht tegen de voorpost To- rabah, die vorige week werd ver overd, zei Iran. Iran zal ook een nieuwe raket- aanval op de Iraakse hoofdstad Bagdad uitvoeren, als Irak niet stopt met aanvallen op burgerdoe len in Iran, verklaarde de Iraanse parlementsvoorzitter Rafsanjani op een gebedsdienst tegenover een menigte van tienduizenden men sen, terwijl luchtafweer schoot op een Iraaks vliegtuig boven de stad. Het zou de vijfde Iraanse raket op Bagdad zijn. Iran maakt deze ra ketten zelf, aldus Rafsanjani. Op de volgende zullen wij „Made in Iran" zetten. Dit om een einde te maken aan het gissen over waar de raket ten vandaan komen, zei hij. BONN - Begin mei worden in het plaatsje Nesselwang in Zuid-Duits- land maar liefst drie SS-reünies georganiseerd. Nadat bekend was geworden dat de zogenaamde „Ka- meradschaftverbande" van de 1ste SS-pantserdivisie Leibstandarte 'Adolf Hitler' en de 14de SS-pant serdivisie 'Hitlerjugend' uitgere kend veertig jaar na de onvoor- door Hans Amesz waardeijke capitulatie en bevrij ding van het fascisme van 110 tot 12 mei in Nesselwang bijeen willen komen, blijkt nu ook dat de overle venden van de vroegere SS-divisie 'Totenkopf van 3 tot 5 mei in het plaatsje dichtbij de Oostenrijkse grens in Beieren willen vergaderen en herdenken. Als gastheer treedt de gastro noom Rolf Buchheister op, die zelf deel uitmaakte van de SS. Via een interview in de Allgauer Zeitung heeft Buchheister al aangekondigd dat er dit jaar „nog meer van zulke bijeenkomsten" in Nesselwang zullen plaatsvinden. Het gemeentebestuur en de raad van Nesselwang zijn van mening dat het hier om privé-bijeenkom- sten gaat, die niet verboden kun nen worden. Dat is onjuist, want de ex-SS'ers mogen niet meer in Arol- sen, Bad Hersfeld, Bad Harzburg „Kameradschaftstreffen" organi seren. Hoofdargument hiervoor was dat de betreffende gemeenten veel te veel negatief in opspraak kwamen door de aanwezigheid van duizenden demonstranten en vele nationale- en internationale pers vertegenwoordigers Ook in Nesselwang zal gedemon streerd worden, namelijk op 11 mei 1985. De vakbond, de SPD en orga nisaties als de Vereniging van Ver volgden van het nazi-regiem (VVM) hebben hiertoe opgeroe pen. Zij vinden het een grof schan daal dat „SS-moordenaars onge stoord bijeen kunnen komen om hun zogenaamde heldhaftige da den uit het verleden weer op te ha len". De vroegere SS'ers zelf ont kennen allemaal dat zij zich heb ben schuldig gemaakt aan oorlogs misdaden. Bij het proces in Neu renberg werd de SS als geheel ver oordeeld als een misdadige organi satie, en aldus verboden. Dat geldt volgens de demonstranten ook voor de Kameradschaftsverban- den. Vuile lucht De luchtvervuiling in Noorwe gen heeft de afgelopen winter zul ke ernstige vormen aangenomen dat in het oosten van het land geen witte, maar grauwe sneeuw viel. Uit onderzoek van de sneeuwlagen op verschillende plaatsen in het land is gebleken dat de zure neer slag een recordhoogte heeft be reikt. In de omgeving van Dram men, 40 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Oslo, zou de ver vuiling het ernstigst zijn. Noorwe gen en andere Scandinavische lan den die door zure regen worden ge troffen, stellen vooral Groot-Brit tannië verantwoordelijk voor de luchtvervuiling. Zieke president De Braziliaanse Democratische Beweging heeft ten behoeve van haar leider, Tancredo Neves, het parlement verzocht de termijn van tien dagen, waarbinnen de eed moet worden afgelegd, te verlen gen. Neves had vorige week vrij dag moeten worden geïnstalleerd, maar deze plechtigheid kon geen doorgang vinden toen hij met spoed een darmoperatie moest on dergaan. De 75-jarige burgerpoliti cus moest afgelopen woensdag op nieuw geopereerd worden. Amerikanen ouder De gemiddelde leeftijd van de Amerikaanse bevolking is in 1983 gestegen tot 74.7 jaar. Dat is het hoogste gemiddelde in de geschie denis van de VS. Blanken leven ge middeld 75,2 jaar; zwarten 69,6 jaar. Dat verschil wordt volgens het ministerie echter kleiner. Sinds 1970 is de gemiddelde leeftijd van zwarten met 5,5 jaar gestegen, van blanken met 3,5 jaar. De kinder sterfte bedraagt gemiddeld 10,9 (op elke 1.000 geboren kinderen). Het aantal zwarte baby's dat in het eer ste levensjaar overlijdt is het dub bele van dat van blanke kinderen. Negev-grot De ontdekking van een grot in de Negev-woestijn heeft duizenden prehistorische voorwerpen opgele verd, waarvan een deel met reli gieuze betekenis. Ook is het oudste stuk weefsel tot nu toe aan het licht gekomen. De grot bevindt zich zo'n 75 kilometer ten zuiden van Jeruzalem bij de plaats waar het bijbelse Sodom gelegen moet heb ben, in een vallei met de naam Na- hal Hemar ('rivier van asfalt'). On der de gevonden voorwerpen was een met rode, groene en bruine strepen beschilderd ceremonieel masker. Het is het tweede masker uit de periode van ongeveer 9.000 voor Christus dat ooit gevonden is en het eerste waarop de verf nog bewaard gebleven is. DUBLIN (AP) De Ierse premier FitzGerald heeft gisteravond in een tafelrede voor journalisten in Londen verklaard dat beide landen 'een nieuwe basis' zoeken om het conflict rond Noord-Ierland op te lossen. Hij sprak over een 'nieuwe politieke structuur' voor Noord- Ierland die uitdrukking moet ge ven aan de politieke identiteit van de katholieke minderheid. Kort voor zijn rede hadden de Ierse en Britse ministers van bui tenlandse zaken na gesprekken over het Noord-Ierse conflict in Dublin een gezamenlijk communi qué uitgegeven waarin sprake was van 'een sterke bereidheid bij bei de regeringen te zoeken naar een constructieve stap voorwaarts.' Volgens een Ierse zegsman zijn de Britten zich er nu meer bewust van dat een oplossing voor Noord- Ierland de katholieken een soort politieke band met Dublin zou moeten geven. Ook het Britse pers bureau Press Association maakte melding van 'een groeiende Britse erkenning is van het feit dat Du blin een gerechtvaardigd verlan gen heeft om zeggenschap te heb ben in de aangelegenheden van Noord-Ierland.' De Ierse premier verklaarde in zijn tafelrede dat de oplossing een verzoening van beide partijen op gelijke voet vereist. Over de 'nieu- ^en sji'itische vrouw rouwt bij het graf van haar zoon die bij een van de aanvallen van Israël in Zuid-Lïbanon we basis'zei FitzGerald: 'Er is geen om ^et leven kwam. In het zuiden lopen begrafenissen telkens weer uit op massale betogingen tegen Israëls precedent voor zo'n politieke operatie'IJzeren Vuist'. (foto ap> structuur, want het zou een volle dige erkenning moeten inhouden BEIROET (AFP/DPA) - De organi satie „Islamitische Jihad" (Heilige oorlog) heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de ontvoering van de plaatsvervangend-consul van Frankrijk in Beiroet, Marcel Fon taine. Een onbekend gebleven man, die zei dat hij namens het tot dus ver onbekende „commando Bei roet" van de organisatie sprak, bel de een buitenlands persbureau in de Libanese hoofdstad op met de mededeling dat Fontaine ontvoerd was „omdat hij een agent was van het Franse imperialisme. Hij be vindt zich bij de agenten die wij vasthouden. Onze operaties (tegen de agenten van het imperialisme) gaan door. Wij zijn de sterksten". Op de ambassade worden nog twee medewerkers vermist, maar of die ook ontvoerd zijn is onduide lijk. SIDON/TYRUS (AFP/UPI/Rtr.) - In Zuid-Libanon zijn gisteren bij nieuwe overvallen op dorpen door Israëlische troepen drie mensen doodgeschoten, onder wie een 14- jarige meisje, en vijftien verwond, zo heeft de woordvoeder van Unifil Timur Goksel gemeld. Dit nadat donderdag bij uitge breide Israëlische acties in het ge bied volgens de Libanese politie 30, maar volgens Israël in totaal 21 mensen werden gedood. De acties van donderdag waren de grootste geweest na die van 11 maart toen Israëlische troepen in Zrariyeh 32 Libanese sji'itische moslems zei den te hebben doodgeschoten, kennelijk in reactie op een aanval met een autobom waardoor 12 Is raëlische soldaten waren omgeko men. Premier Shimon Peres heeft ge zegd dat de twee leden van de ca meraploeg van het Amerikaanse televisiestation CBS die donder dag door Israëlische militairen zijn doodgeschoten, zich tussen guer rillastrijders bevonden die met de soldaten vochten. Het incident vloeide recht streeks voort uit „de tragische si tuatie in Libanon en de omstandig heden waaronder wij de levens van onze soldaten moeten bescher men", aldus de Israëlische minis ter-president in een gesprek met CBS-directeur Ed Joyce. Eerder had Peres opdracht gege ven tot het instellen van een onder zoek naar het incident. De Israëli sche radio heeft omgeroepen dat vast is komen te staan dat de tank van flinke afstand vuurde op een auto waarvan gebleken was dat er gewapende mannen in zaten. Israë lische officieren ter plaatse hebben gezegd dat de cameraploeg van CBS bij de „terroristen" stond. dat elk van de twee tradities een eigen geldingskracht heeft, die er recht op geeft zich te identificeren met een eigen nationaal ethos.' Een Ierse zegsman zei na de ge sprekken van gisteren dat Enge land tot voor kort dacht dat de op lossing lag in het verlenen van meer burgerrechten aan de katho lieken en verbetering van hun vooruitzichten op werk, maar niet in het verlenen van een politieke band met de Ierse republiek. Nu Londen tot het besef gekomen is dat de katholieken ook een eigen politieke identiteit nodig hebben, zei hij, 'is de atmosfeer warmer ge worden en denken we dat de Ieren en Britten beter begrijpen wat er moet gebeuren.' De gesprekken in Dublin wer den ook bijgewoond door Douglas Hurd, de Britse minister voor Noord-Ierland, en de Ierse vice- premier Dick Spring. Volgende week zullen FitzGerald en That cher elkaar ontmoeten op een EG- top in Brussel. LONDEN (AP) - Op een vlucht van British Airways van Portu gal naar Londen hebben de on geveer 100 passagiers en be manningsleden enkele angsti ge ogenblikken beleefd toen een stewardess bij vergissing een bandje inschakelde met in structies voor een noodlanding in het Kanaal. Een woordvoerster van BA legde desgevraagd uit dat de stewardess de keus had uit een tiental op de band vastgelegde mededelingen - van de aan kondiging van vertrek tot het aanprijzen van belastingvrije waar toe -- en per ongeluk het knopje voor de noodlandings instructies had ingedrukt. 'Het was een ongelukkig incident, maar er brak geen paniek uit,' aldus de woordvoerster. De vlucht verliep verder ge smeerd. JOHANNESBURG/UITENHAGE (Rtr./DPAAJPI/AP) - President Pieter Botha van Zuid-Afrika heeft gisteren opdracht gegeven tot een onderzoek naar de gebeurtenissen in Uitenhage van donderdag. Het ministerie van justitie zal een com missie van onderzoek instellen, al dus een verklaring van de Zuidafri- kaanse regering. In zwarte woonwijken in heel Zuid-Afrika zijn gisteren opnieuw onlusten uitgebroken, en in het zwarte getto Soweto buiten Johan nesburg werd een regeringsge- WASHINGTON - President Rea- maken is, krijgen de wind van vo- gan heeft dezer dagen zijn zoveel- ren - politici die het maar een grie- ste T-shirt in ontvangst mogen ne- zelige en ongewisse zaak vinden men. Trouwe conservatieve vazal- klinkt officiële hoon in de oren. len in het Congres hadden het ver- In het Witte Huis davert het 'fer- lucht met de kreet 'Make my day' me jongens, stoere knapen' van - de snauwende woorden die Clint dag tot dag en Reagans 'Club van Eastwoods 'Dirty Harry' bezigt te- zessen klaar' stormt zonder gen boosdoeners, die anders willen door Henk Kolb dan hij beveelt. Woorden tevens waarmee president Reagan zijn af keer heeft gedemonstreerd van volksvertegenwoordigers die laf hartig denken aan zoiets weerzin wekkends als belastingverhoging. De toon kortom van gezag dat pal staat en voor niets opzij gaat. De vriendelijke bejaarde, die uit Camp David eikels meebracht voor de eekhoorns van het Witte Huis, heeft plaats gemaakt voor een barse baas die, daar hij zich om politieke toekomst niet meer be hoeft te bekommeren, iedere aan slag op zijn mandaat poogt te ver trappen. Congresleden die niet voor de MX stemmen wordt tijdig inge fluisterd dat het Witte Huis geen vinger zal uitsteken als zij in 1986 naar herverkiezing dingen. Wetenschappers die betwijfelen of een defensie in de ruimte wel te ling naar de horizonten rechtse ideologen nog bezig zijn de kleuren aan te passen. Als Reagans zwarte voorzitter van de Commis sie voor de Burgerrechten, tegen standers van zijn minderhedenbe leid (dat zijn zo ongeveer alle zwar te leiders) voor 'racisten' uitmaakt, krijgt hij een prijzend telefoontje van zijn chef. Nu de politieke trekvogels weer in Geneve zijn neergestreken, lijkt Reagan terug te komen van de be daarde toon die hij sedert enige tijd tot grote opluchting van zijn bond genoten tegenover Moskou bezig de. Castro's aanbod om samen te werken bij de bestrijding van de drughandel wordt afgedaan met de vaststelling dat Cuba een belang rijke schakel is in dat weerzinwek kend bedrijf. Dit is de tijd van de belangrijke beslissingen in het Congres: over de MX, waarbij Reagan aan de win nende hand is en de defensiebegro ting in het algemeen - over de hulp aan de contra-rebellen die met Amerikaans geld en applaus van Reagan de sandinista's naar het leven staan. Zo ongeveer elke beslissing met een wijdere politieke strekking wordt gemeten aan de kans op mo gelijk 'verkeerde signalen' aan de rode tegenstanders en het Witte Huis, agressiever, militanter dan ooit laat er geen twijfel aan bestaan dat zelfs de geringste afwijking Het is volgens ingewijden een symptoom van het feit dat 'hard rechts' aan de winnende hand is en dat zal in het grotere geheel van de internationale betrekkingen nog wel duidelijker blijken. 'No more Mr. Nice Guy' schreef de columniste Mary McGrory de zer dagen over Reagan: „De lente Reagans koers onmiddellijk het komt er aan hier, de zon schijnt el- grootste gevaar betekent voor de nationale veiligheid. In het Witte Huis regelt sedert kort een nieuwe stafchef.de dien sten: Ronald Regan, een onver vaard verdediger van zijn brood heer met een neiging tot ongeduld, die geen confrontatie uit de weg gaat. Binnenkort zal onderminister van buitenlandse zaken voor Euro pese zaken Richard Burt volgens goedgeplaatste zegslieden worden voorgedragen als ambassadeur in Bonn, waar de bejaarde Arthur Burns afscheid neemt. Burt zou de functie eerst hebben afgewezen, omdat hij in zijn huidige positie van nabij betrokken is bij de wa penbesprekingen in Geneve en de beleidsbeslissingen die daarmee gepaard gaan. De feiten stelden hem in het ongelijk: de beslissin gen over wapenkwesties worden tegenwoordig hogerop genomen - ke dag helderder en langer, de for sythia staat in bloei. Maar in de cor ridors van de macht heerst woede - met gefronste wenkbrauwen en snauwen". DE VERPLEGING 01718*29881 Na kantoortijd 01718-15534 bouw verwoest door twee handgra naten. De onlusten laaiden op als reactie op de gebeurtenissen van de dag tevoren. Bij Uitenhage opende de politie donderdag het vuur op enkele dui zenden zwarten, die de begrafenis wilden bijwonen van twee zwarten die eerder bij onlusten gedood wa ren. Er vielen zeker 18 doden en meer dan 30 gewonden. De begra fenisplechtigheid diende tevens als herdenking van het bloedbad in Sharpeville, waar 25 jaar geleden 69 betogende zwarten door politie kogels werden gedood. De Zuidafrikaanse minister van recht en orde, Louis le Grange, ver klaarde dat 19 politiemannen be gonnen te schieten toen ze werden aangevallen door ongeveer 4.000 zwartren die stenen, stokken en brandbommen bij zich hadden. Hij geloofde niet dat de menigte op- weg was naar het naburige Kwano- buhle voor de begrafenis. Volgens hem wilden de zwarten naar de blanke stad Uitenhage. Ooggetuigen verklaarden dat de politie zonder waarschuwing was begonnen te schieten, ook op vluchtende mensen. Helen Suz- man, parlementslid van de blanke oppositie, zei na gesprekken met ooggetuigen dat alles er op wyst dat de politie in paniek is geraakt. Actie bij basis in Florennes BRUSSEL (AFP) - Vijf Belgische vredesactivisten hebben gisteren gedurende anderhalf uur een tele- communicatietoren op het Ameri kaanse deel van de luchtmachtba sis Florennes ten zuiden van Brus sel bezet gehouden. Op de basis zijn vorige week 16 Amerikaanse kruisraketten geïnstalleerd. Boven op de toren hesen zij de Belgische vlag. Naar eigen zeggen behoren de actievoerders tot een „vereniging van ongeruste bur gers" die streeft naar „een werkelijk soeverein en democra tisch land". De Belgische politie heeft versterkingen naar Florennes gestuurd. De Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) heeft opgeroepen tot een spoedzitting van de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties. Hij zou Zuid-Afrika moeten straffen voor het „moedwillig" do den van de 19 zwarten. De secreta ris-generaal van het Britse Geme nebest heeft opgeroepen.tot econo mische sancties tegen Zuid-Afrika. Winnie Mandela voorziet „tragi sche tijden" voor Zuid-Afrika ten zij de blanke minderheidsregering de apartheid afschaft en de leiders van het verboden ANC vrijlaat. Mevrouw Mandela, wier man Nel son al 25 jaar gevangen zit, zei in een vraaggesprek dat de Zuidafri kaanse regering „het hoofdstuk onderhandelingen heeft dichtge slagen" door te weigeren haar man en andere gevangen leden van het verboden Afrikaanse Nationale Congres (ANC) vrij te laten. Zij staat onder huisarrest, wat bete kent dat van haar in de pers geen citaten of foto's mogen verschij nen, dat zij van 6 uur 's avonds tot 6 uur 's ochtends thuis moet zijn en met niet meer dan één persoon te gelijk mag praten. ADVERTENTIE 25 JAAR VASTENAKTIE 180 miljoen gulden voor kleinschalige projekten van de zwaksten in Afrika. Azië en Latijns Amerika. Blijf helpen a.u.b.l Giro 5050 te Zeist. Banknummer 70.70.70.147 t.g.v. Vastenaktie-Nederland

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7