Joden betreuren zwijgen Vaticaan Staatsbezoek aan Italië historische gebeurtenis Kabinet nog niet uit Voorjaarsnota Kennisbonden: meer controle op veiligheid van attracties Ontmoeting met paus van de baan Extra vak telt mee bij eindexamen Niet-rokers kritiseren tabakswet ROM vreest verwijdering zigeuners Leidenaars gewond bij aanrijding Weg pijlerdam in laatste fase Meer vrijheid hoger onderwijs RIJNCRUISES PER ARKE RHENI ZATERDAG 23 MAART 1985 UTRECHT (GPD/ANP) - De joodse gemeenschap zal tijdens het bezoek van Johannes Paulus II aan Nederland in mei van dit jaar geen ontmoeting met de paus hebben. De drie joodse kerkgenootschappen hebben dat gisterochtend in Utrecht bekendgemaakt. Zij zijn tot dit besluit gekomen na het antwoord van kardinaal Willebrands op de voorwaar den die de joodse gemeenschap aan een dergelijke ontmoeting heeft gesteld. Willebrands heeft laten weten dat de paus niet in discussie wil treden over de denkwijze en de daden van zijn voorganger Pius XII. De feite lijke erkenning van de staat Israël leverde geen problemen op. Het onbespreekbaar blijven van het uitblijven van een openbare reactie van de roomskatholieke kerk tijdens de Tweede Wereldoor log, is voor de joodse gemeenschap het breekpunt geworden. De jood se gemeenschap zegt het in elk ge val wel als positief te ervaren dat het mogelijk is geweest de in jood se kring levende gevoelens op in dringende wijze onder de aandacht van de katholieke kerk te brengen. Gezwegen Aartsbisschop Simonis van Utrecht benadrukte de integriteit van paus Pius XII, die enerzijds 80.000 joden het leven heeft gered en voedseltransporten naar joodse gevangenen heeft geregeld, maar anderzijds heeft gezwegen over de gruwelen van de jodenvervolging. „Je kunt je achteraf afvragen of hij daar verstandig aan heeft gedaan", aldus de aartsbisschop, die er aan herinnerde dat een openlijke stel- lingname van kardinaal De Jong van Utrecht in ons land veel joden het leven heeft gekost. Volgens Si monis heeft de paus lang geaarzeld of hij een op papier gezette verkla ring in de openbaarheid zou bren gen. Paus Pius XII deed dit echter niet. De joodse kerkgenootschappen betreuren dat het Vaticaan niet be reid is een duidelijke uitspraak te doen over de medeverantwoorde lijkheid van de rooms katholieke kerk voor de jodenvervolgingen. Volgens hun verklaring had dit ge kund op de wijze van de Raad van Kerken in Nederland, die in 1981 het antisemitisme heeft veroor deeld. De Raad van Kerken spreekt daarin onder meer uit dat „christenen door een verkeerd ge bruik van bepaalde teksten uit de bijbel, door diskriminatie, joden haat en pogroms mede de weg heb ben gebaand die uiteindelijk is uit gelopen op de vernietigingskam pen in nazi-Duitsland. Als wij ons open en grondig rekenschap geven van die schuld uit het verle den, zullen wij ook de verhulde vormen van anti-semitisme in het heden niet bagatelliseren." Dreiging De reactie van de rooms katho lieke kerk op het joodse besluit maakt melding van twee stromin gen binnen de joodse gemeen schap. De ene groep wordt door het trieste verleden geprikkeld om mee te bouwen aan een toekomst waarin joden en christenen met el kaar samenwerken. Voor de ande re groep blijft het verleden een dreiging inhouden van een moge lijk nieuwe doorbraak van antise mitisme, aldus de roomskatholieke reactie. Daarin wordt verder gesteld dat veel christenen zich er steeds meer bewust van worden dat hun droom wereld op te bou wen „een geschenk is vanuit het jo dendom". Zij willen hierin samen werken met hun joodse broeders en zusters en zich door hen laten inspireren. Na het besluit van de joodse kerkgenootschappen zullen „wij ons er op moeten beraden hoe we nog duidelijker gestalte kunnen geven aan onze verbondenheid met het Joodse volk," aldus de reactie van de rooms-katholieke kerk. Beide gesprekspartners spraken gisteren de wens uit dat het ge sprek op verschillende niveaus kan worden voortgezet en dat de kontakten tussen katholieken en joden zullen worden verdiept en verbreed. De ontmoeting van de paus met vertegenwoordigers van de joodse kerkgenootschappen zou plaatsvinden op zondagavond 12 mei. DEN HAAG (ANP) - Leerlin gen die eindexamen doen voor havo, mavo of lbo mogen voor taan een extra vak laten meetel len bij de beoordeling van het totale eindexamenresultaat. Voor het eindexamen vwo mo gen dat ook meerdere vakken zijn. Dat heeft het kabinet gis teren besloten. Tot nu toe kon den de cijfers van extra vakken niet worden betrokken bij het eindexamenresultaat, maar het kabinet wil dfe nieuwe regeling al bij de eindexamens die dit jaar worden afgenomen van kracht laten zijn. De deelnemers aan het overleg tussen de joodse gemeenschap en de rooms-katholieke kerk. V.l.n.r. aartsbisschop Simonis, rabbijn Liliental, voorzitter Wikler van de Joodse Raad, de heer Goudeket (lid van de raad), rabbijn Soetendorp, pastoor Keet gemeenschap). UTRECHT (GPD) - De Neder landse Nietrokersvereniging CAN heeft weinig goede woorden over voor het tabaks-wetsvoorstel dat de regering vorig jaar bij de Twee de Kamer heeft ingediend. Zij acht het ontwerp veel te vrijblijvend, omdat tegen overtreders van in te stellen rookverboden niet kan wor den opgetreden. Tijdens de gisteren gehouden jaarvergadering van de vereniging werd opgemerkt dat het wetsvoor stel weliswaar positieve kanten heeft omdat bijvoorbeeld ook on derwijsinstellingen eronder vallen. Dat is niet in strijd te achten met de in de Grondwet gewaarborgde vrijheid van onderwijs. Maar an- de heer Sanders (namens de joodse derzijds is het ontwerp veel te vnj- (fotoANP) blijvend. Overheidsinstellingen worden weliswaar verplicht „maat regelen" te nemen ter bescherming van de niet-rokers die de gebou wen bezoeken, maar tegen dege nen die daar maling aan hebben en toch roken, kan niet worden opge treden. CAN vindt dit een ernstige tekortkoming in het wetsvoorstel. DEN HAAG (GPD) - Er moet een betere controle op de veiligheid van kermisattracties komen. Lan delijke regelingen met algemene voorwaarden voor de kermisex ploitanten zouden daartoe het bes te middel zijn. Dit zei de voorzitter van de Nationale Bond van Ker- misbedrijfshouders, B. Donks, gis termiddag in Den Haag. Donks betoogde dat de veilig heid op kermissen zo goed als opti maal is. Toch pleitte hij voor een nog strenger toezicht om de kans op ongelukken nog verder te ver kleinen. De huidige controle door bouw- en woningtoezicht, politie en brandweer is te oppervlakkig en verschilt per gemeente. De kermis- DEN HAAG (ANP) - De notitie van het kabinet voor een bijgesteld be leid voor gelegaliseerde buiten landse zigeuners in ons land kan met evenveel recht „Operatie ge ruisloze verwijdering" worden ge noemd. Het zou eerlijker zijn als de regering de zigeuners maande bin nen tien jaar hun cultuur op te ge ven, daar zij zich anders genood zaakt zal zien hen op grond van een politieke beslissing uit ons land te verwijderen. LEIDEN - Twee Leidenaars van respectievelijk 27 en 17 jaar oud zijn vannacht omstreeks twee uur gewond geraakt toen zij in de Bree- straat in Leiden met een bestelbus je op een dubbelgeparkeerde vrachtwagen reden. De vrachtwagen stond dubbelge parkeerd omdat de chauffeur goe deren wilde inladen. Het bestel busje kwam uit de richting Hoge woerd, naar de politie politie ver moedt met vrij hoge snelheid. De bandweer moet eraan te pas ko men om de beide inzittenden van het busje te bevrijden. De 27-jarige Leidenaar is overge bracht naar het AZL, de 17-jarige naar het Elizabethziekenhuis. De aard van hun verwondingen was vanmorgen niet bekend. BURGH-SLUIS (ANP) - Twee grote kranen hebben gistermiddag de landhoofd-verkeerskoker ge plaatst op de pijlers in het sluitgat De Roompot in de monding van de Oosterschelde. Met de plaatsing van deze eerste koker in de Room pot is de laatste fase van aanleg van de weg over de pijlerdam begon nen. De verkeerskokers, het wor den er in totaal 68, moeten in 1987 de weg vormen over de storm vloedkering in de monding van de Oosterschelde, waardoor de kop van Schouwen-Duiveland recht streeks wordt verbonden met Noord-Beveland en Walcheren. Als alle verkeerskokers zijn geplaatst, worden er aan weerskanten flap pen aangebracht, waardoor de wegbreedte verdubbeld wordt. bonden zelf gaan ook op ma teriaalonderzoek uit op kermissen, maar ze hebben niet de tijd en spe cialisten in huis om alle kermissen af te lopen, aldus Donks. De kennisbonden stellen dat er een soort logboek moet komen, waarin ambtenaren eventuele ge breken van een kermistoestel note ren en bij een volgende controle nagaan of het mankement verhol pen is. In een dergelijk logboek zouden onder meer de staat van lassen, ophangingen en de stabili teit van de gevaarten worden ver meld. De gegevens zouden tegelij kertijd aan de vakorganisaties moeten worden verstrekt. Donks verklaarde voorstander te zijn van het invoeren van een ver zekeringsplicht voor exploitanten van attracties. Volgens hem ver plicht 99 procent van de gemeen ten de kermishouders een WA-ver- zekering af te sluiten. Donks reageerde op een artikel in het blad 'TNO Magazine' van de ze maand. Daarin werd ingegaan op een rapport over het opstellen van veiligheidsbepalingen voor at tractietoestellen. Het rapport was opgesteld naar aanleiding van on gelukken met een kabelbaan in het recreatiepark Beekse Bergen en met een draaimolen in het park Duinrell in Wassenaar. Volgens de kermisbonden is het rapport op eenzijdige wijze tot stand gekomen. Hun zou geen ge legenheid gegeven zjjn het rapport vooraf in te zien. Bovendien wor den in de nota de recreatieparken en de kermissen op één hoop ge veegd. De kermishouders zien ech ter duidelyke verschillen tussen het recreatiepark en de kermis. Zo werken bij de kermissen meer ter zake kundige mensen dan bij de re creatieparken. In de parken zou slechts een beperkt aantal mensen werken die bij meerdere attracties tegelijk aanwezig zouden moeten zijn. DEN HAAG (GPD) De ministers zijn het gisteren nog niet eens ge worden over de noodzakelijke ex tra bezuinigingen voor 1985. Na een zes uur durende vergadering werd besloten het beraad over de Voorjaarsnota over tien dagen voort te zetten. Tegelijkertijd zal het kabinet dan proberen het eens te worden over de hoofdlijnen van de begroting voor volgend jaar. Premier Lubbers ontkende op zijn wekelijkse persconferentie dat sommige bewindslieden zouden hebben laten weten af te treden in dien op hun begroting extra bezui nigd wordt. Zowel minister Deet- man (onderwijs) als staatssecreta ris Brokx (volkshuisvesting) zijn in de publiciteit genoemd als be windslieden die met hun porte feuille hebben gedreigd. De minister-president zei verder dat er redenen zijn de behandeling van de Voorjaarsnota en de Kader brief van minister Ruding (finan ciën) te combineren. Hij wees er daarbij op dat door de meevallers het kabinet dit jaar nog maar wei nig extra hoeft te bezuinigen. De financiële situatie in 1986 is echter veel somberder. Minister Ruding heeft het kabi net laten weten dat extra bezuini gingen van 300 miljoen voor 1985 nodig zijn om tegenvallers op de Europese begroting te compense ren. Deze bezuiniging wil hij in mindering brengen op zijn voorstel om in de begroting voor 1986 twee miljard om te buigen. De financiële problemen worden niet alleen veroorzaakt door de te genvaller op de Europese uitgaven. Lubbers zei dat ook de aardgasin komsten in 1986 waarschijnlijk la ger zullen uitkomen dan verwacht werd. Daarnaast blijken sommige departementen hun uitgaven niet voldoende in de hand te hebben gehouden. Het kabinet wil de beraadslagin gen 'rond Pasen' afronden. Een volgende bespreking zal niet eer der dan maandag over een week gehouden kunnen worden, omdat premier Lubbers in de tussentijd een Europese Raad over de toetre ding van Spanje en Portugal tot de Gemeenschap moet bijwonen. Ge tracht wordt de definitieve beslui ten op Witte Donderdag (4 april) te nemen. Mislukt dit, dan heeft het kabinet nog een week (tot Lub bers' vertrek naar Korea en Japan) om de knoop door te hakken. De wet zou verder de mogelijk heid moeten bieden beheerders van semi-overheidsinstellingen te verplichten eveneens maatregelen voor niet-rokers te treffen. Maar daarmee moeten de betrokken be langenorganisaties eerst instem men. Daarom is het wetsontwerp ook op dit punt te vaag, meent CAN. GEERTSEMA - De stichting Kri tische Massa uit Arnhem heeft een kort geding tegen mr. W.J. Geert- sema uit Wassenaar vrijdag verlo ren. De vice-president van de rechtbank in Den Haag, mr. J.J.R. Bakker, wees de eis af dat mr. Geertsema wordt verboden de ge varen van de opslag van radio-ac tief afval te bagatelliseren. DEN HAAG (GPD) - Instellingen voor hoger onderwijs en hun studen ten krijgen in de toekomst meer zelfstandigheid. De instellingen krijgen meer vrijheid om de duur van een studie te bepalen. De studenten krijgen een soort knipkaart voor colleges en kunnen meer dan nu hun eigen studiepakket samenstellen. De samenhang tussen universiteit, hoger be roepsonderwijs en open universiteit wordt vergroot. Dat staat in de nota „Hhoger onderwijs: autonomie en kwaliteit" die gisteren door het kabinet is goedgekeurd. In de nota wordt voorgesteld het hoger onderwijs te verdelen in zestien sectoren (vakgebieden: letter kunde, rechten, natuurwetenschappen enz.). Binnen elke sector kunnen de instellingen het onderzoek en onderwijs naar eigen keuze inrichten. Die grotere vrijheid leidt volgens de regering tot een grotere slagvaar digheid van hbo's en universiteiten. De huidige regelgeving maakt het voor het onderwijs moeilijk om snel in te spelen op maatschappelijke en wetenschappelijke ontwikkelingen. Daarom doet de overheid een stap terug in zijn bemoeienissen met het hoger onderwijs. Controle op kwali teit vindt in de toekomst achteraf plaats door visitatiecommissies. Vooraf zal de regering naar aanleiding van door de instellingen aangeleverde werkplannen jaarlijks een hoger onderwijsplan (HOP) vaststellen. Dit schrijft de Vereniging van in Nederland verblijvende zigeuners, ROM, in een reactie op de notitie binnen landse zaken, justitie en wvc de Tweede Kamer hebben gestuurd. Daarin heet het dat Nederland in 1977 werd geconfronteerd met ille gale zigeuners die niet verwijder baar bleken. Uiteindelijk werden er ongeveer 450 mensen geregi streerd. De registratie gebeurde door het optekenen van personalia, het foto graferen van de mensen met een nummer op de borst en het nemen van vinger- en handafdrukken. De zigeuners werden in de computer van Interpol ondergebracht en van meet af door de overheid gecrimi naliseerd, aldus ROM. Na zeven jaar aanmodderen komt het kabinet nu met een bijge steld beleid, alsof er al een beleids plan was. Een aantal opvangge- meenten is tot de conclusie geko men dat men het spreekwoordelij ke kalf heeft laten verdrinken. ROM heeft de indruk dat de notitie tot stand is gekomen onder voort durende en sterke druk van die ge meenten. ADVERTENTIE per persoon 7-daagse boottocht volledig verzorgd Inlichtingen en boekingen ANVR „goeie reis" reisburo's en reizenverkopende banken. GOEDE REIZEN. LAGE PRIJZEN ROME Het staatsbezoek van koningin Beatrix en prins Claus aan Italië kan zonder meer als een historische gebeurtenis wor den beschouwd. Al was het al leen maar omdat nooit eerder in de geschiedenis een Nederlands staatshoofd een officieel bezoek aan dit land heeft gebracht. Tot aan de Tweede Wereldoor log was dit nog niet zo opvallend: staatsbezoeken behoorden toen nog niet tot de algemene diplo matieke gebruiken en waren, in het geval van vorstenhuizen, veelal een uiting van de onderlin ge betrekkingen. door Hein ten Kortenaar Overigens veronderstelden zulke bezoeken ook een actieve buitenlandse politiek, waarvan in Nederland in die periode nau welijks sprake was. Men hoeft maar te bedenken dat ons land voor 1940 maar in een dertigtal landen vertegenwoordigd was, met een totale bezetting van on geveer honderd man, en dat geen van deze vertegenwoordigingen de rang van ambassade had. Wat Nederland betrof kon Ita lië evengoed op een andere pla neet liggen, zo gering was hier de belangstelling voor wat daar, aan de zuidelijkste rand van Europa, voorviel. De „risorgimento", de eenwording van Italië onder het koningshuis Savoia, had in de Nederlandse pers en de publieke opinie nauwelijks de aandacht getrokken. Anders dan in de ons omringende landen, en met na me Engeland, waar het proces met geestdrift was gevolgd en Garibaldi als een vrijheidsheld was ingehaald. Ook de handelsbetrekkingen, bij uitstek geschikt om Neder landse belangstelling op te wek ken, bleven in vergelijking met andere landen betrekkelijk schaars. In 1935, het jaar van de economische sancties tegen Ita lië wegens de inval in Ethiopië, bedroeg de Nederlandse uitvoer naar dat land in de eerste negen maanden ruim tien miljoen gul den, tegen 2 miljoen in de eerste helft van het volgende jaar. Een daling, die overigens een van de redenen was waarom de rege ring, mede op aandringen van Koningin Beatrix in gesprek met de Deense koningin Margrethe tijdens haar staatsbezoek eind vorig jaar aan Denemarken. het werkgeversverbond, de af schaffing van de sancties ging bepleiten. Hoe dan ook, er was vóór de oorlog geen enkele reden waar om iemand zich erover zou ver bazen dat koningin Wilhelmina geen bezoek aan Italië bracht. Anders werd het na de oorlog, en met name nadat Nederland en Italië met de ondertekening van het Verdrag van Rome tot de eer ste zes partners van de Europese Gemeenschap waren gaan beho ren. In 1973 bracht de toenmalie Italiaanse president Giovanni Leone een staatsbezoek aan ons land en het diplomatieke ge bruik deed verwachten dat dit binnen een afzienbaar aantal ja ren door een tegenbezoek van Koningin Juliana aan Italië zou worden gevolgd. Inderdaad werden er voorbe reidselen getroffen voor een ko ninklijk bezoek in 1976, dat door een van de veelvuldige kabinets- crises in Italië werd verhinderd. Pas na de troonwisseling kwam het opnieuw ter sprake, en na een eerste afzegging, veroorzaakt door de gezondheidstoestand van prins Claus, zal het tegenbe zoek van de Nederlandse vorstin volgende week eindelijk plaats vinden. Bijzonder is dit bezoek ook door het feit dat koningin Bea trix op donderdag 28 maart ook de paus zal bezoeken. Het is een eenvoudig beleefdheidsbezoek dat van alle officiële bezoekers aan Italië wordt verwacht. Toch was dit de reden waarom een ko ninklijk bezoek aan Italië voor Nederland vele jaren bij voor baat onaanvaardbaar was. ons land brengt. Voor de publieke opinie in Ita lië valt het staatsbezoek op een wat ongelukkig ogenblik. De aandacht van de pers wordt vol ledig in beslag genomen door de komende regionale verkiezingen en het referendum over de glij dende loonschaal. Bovendien is zij verwikkeld in een conflict met de krantenuitgevers over de drukkers- en journalisten-cao's, dat voortdurende stakingen met zich meebrengt: zo verschenen deze week twee dagen achtereen geen dagbladen en lieten ook de radionieuwsdienst en het tv- journaal verstek gaan. Dit verklaart waarschijnlijk waarom er tot nu toe nog maar zo weinig over het komende bezoek en over ons land is geschreven. Afgezien van de landbouwpagi- na van het communistische par tijblad L'Unita heeft nog geen enkel blad er aandacht aan be steed, behalve dan aan de discus sies rondom het aanstaand paus bezoek. Op sympathie van de bevol king kan de koningin hoe dan ook rekenen. Men weet van haar veelvuldige privé-bezoeken aan Italië, maar men ziet haar ook als vertegenwoordigster van een land dat om niet altijd even dui delijke redenen, hier hooglijk wordt bewonderd: het is schoon, het is rijk, het is goed georgani seerd en modern. De regering heeft er duidelijker opvattingen over: terwijl diplomatieke, poli tieke en commerciële zaken te genwoordig op allerlei andere ni veaus worden geregeld, ziet zij het bezoek van de koningin als een onvervangbaar bewijs van vriendschap, een uiting van saamhorigheid tussen twee lan den die in de Europese Gemeen schap bij elkaar willen horen. Zij ziet dit als een politiek belang dat ver uitgaat boven de detail kwesties die elders worden be handeld. Allereerst om binnenlands-po litieke overwegingen: nog in 1925 was een kabinet ten val ge bracht door de motie Kerstens, waarin de opheffing van het tij dens de Eerste Wereldoorlog in gestelde gezantschap bij het Va ticaan werd geëist. Een bezoek van koningin Wilhelmina aan de paus was dan ook voor een groot deel van de bevolking ondenk baar geweest, en was dit onge twijfeld ook voor haar zelf. Haar persoonlijke afkeer van enigerlei betrekkingen met de paus kwam tot uiting in de laat ste oorlogsjaren, toen de rege ring in Londen besloot tot hero prichting van het gezantschap bij het Vaticaan. De toenmalige minister van buitenlandse zaken Van Kleffens legde haar dit be sluit voor tijdens haar reis door Canada en de Verenigde Staten, maar de koningin weigerde haar instemming voor hij zelfs maar een argument naar voren had ge bracht. Zelfs toen Van Kleffens, en met hem het hele kabinet, dreigde met aftreden, bleef zij bij haar weigering: het was een van de constitutionele crisismpmen- ten van de Londense regerings periode. Pas toen vanuit Nederland, via Visser 't Hooft, werd verzekerd dat de banden van het verzet een diepgaande verandering in de betrekkingen tussen de kerken teweeg hadden gebracht en dat er van de meerderheid van de be volking geen verzet te verwach ten viel, gaf de koningin, zij het nog altijd met tegenzin, toe. Men mag aannemen, dat ko ningin Juliana de gevoelens van haar moeder deelde en dat deze nog werden versterkt door de traumatische belevenissen rond om het katholieke huwelijk van haar dochter Irene in de Romein se basiliek van Santa Maggiore, waarbij zij verplicht afwezig was. Sindsdien hebben zich in Neder land op kerkelijk gebied ontzag lijke veranderingen voltrokken, en voor koningin Beatrix gelden niet meer de gevoelsoverwegin gen, en zeker niet meer de poli tieke bezwaren van haar moeder en grootmoeder. Zij kan zonder bezwaar een bezoek bij de paus afleggen, enekele maanden voor dat hij, nadrukkelijk niet als bui tenlands staatshoofd maar als kerkelijk leider, een bezoek aan

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5