Schoolbestuur door ouders gekapitteld Manifestatie Roze Lente komende week in Waag moeten flat uit door vochtoverlast Lusthoflaan verhit gemoederen 'Rommelstad' heeft weer rommelmarkt PPR: samen met rest van klein links Toneel, forum, muziek en film P. Harteveld onderscheiden Oud-Leiden-Prijs voor studie Renovatie heeft problemen niet verholpen College wil verbouwing r.-k. scholen niet betalen ZATERDAG 23 MAART 1985 LEIDEN LEIDEN "Het ziet er naar uit dat de onderwijzeres die de moeilijkheden veroor zaakt op de Lusthoflaan- school niet meer terugkeert. Zwart-op-wit kan ik u dat echter niet geven". De ruim 90 ouders die als één blok achter de oudercommissie stonden, namen gisteravond geen genoegen met deze woorden van A. Versnel, de voorzitter van het bestuur van de Protestants- Christelijke Schoolvereniging. Niet alleen de positie van de onder wijzeres die niet in het team zou passen kwam ter sprake, maar ook de positie van het bestuur. Al een jaar zijn er grote proble men in het schoolteam, omdat de samenwerking met een onderwij zeres buitengewoon slecht ver loopt. Leerkrachten raakten daar door overspannen. Ruim een week geleden lieten de ouders, die de tij delijke krachten en invallers beu zijn, zelfs hun kinderen een dag thuis. door Saskia Stoelinga In zeer felle bewoordingen lieten de ouders gisteravond weten dat zij zich niet voor de zoveelste maal om de tuin lieten leiden. "We zijn verdraagzaam geweest tot het ui terste. Problemen rond het per soonlijk leven van een juffrouw mag je niet in een school leggen. Wij willen goed onderwijs en daar bent u als bestuur verantwoorde lijk voor. U moet die problemen oplossen en niet wij". De vergadering in gymnastiek zaal die ruim twee uur duurde, kenmerkte zich door scheldpartij en, ruzies en zwak optreden van de vijf aanwezige bestuursleden. De een na de ander werd door de drie aanwezige leerkrachten en ouders onderuit gehaald. Aan de zaak van de onderwijzeres kon weinig wor den gedaan. Ontslaan, wachtgeldregeling of overplaatsing, al deze mogelijkhe den behoorden volgens het be stuur tot de onmogelijkheden. "Een ontslag moet vooraf worden gegaan door een berisping en een schorsing. Die stadia hebben wij niet doorlopen. En voor herplaat sing komt de onderwijzeres na al deze moeilijkheden niet meer in aanmerking", aldus Versnel. zich terdege voorbereid. "Waarom had het hoofd van de school per brief moeten vernemen dat er een fusie op zijn school had plaatsge had en dat er twee leerkrachten bij zouden komen? Waarom had de bestuursleden het op een escalatie aan laten komen, terwijl ze vorig jaar mei al op de hoogte waren van de problemen? Waarom zei het ene bestuurslid dit en het andere dat? Waarom werden de leerkrachten als honden behandeld? Waarom kreeg het schoolteam de notulen niet van een gesprek dat op 9 ja nuari met het bestuur had plaats gehad? Waarom werd er getwijfeld aan een verklaring van een arts dat twee leerkrachten overspannen zijn en niet kunnen werken? Waar om werd er vorige week beloofd dat er afgelopen woensdag een uit slag zou komen? Waarom liet het bestuur toen niets van zich ho- Op geen enkele vraag kwam rechtstreeks antwoord. Het ene be stuurlid was daarvan niet op de hoogte, het andere was er pas bij gekomen en de derde die volgens het vijftal alles op zijn geweten zou moeten hebben, was niet aanwe zig. Vuile was Het nieuwe bestuurslid dat meldde nergens van op de hoogte te zijn, kon nog wel verklaren dat het allemaal heel moeilijk zat. Dat er zelfs in de juridische afdeling van de Besturenraad over was ge sproken en dat ook deze club tot de conclusie was gekomen "dat het al lemaal heel ernstig was". Op de vraag wat dan zo ernstig was, sprak Versnel: "Dat moet niet naar bui ten komen, die vuile was wil nie mand buiten hangen. En de vak bond die we ook hebben geraad pleegd, adviseerde ons gesprekken met betrokkenen te voeren". Wederom vielen de ouders uit. Schreeuwend vroegen zij soms wel drie, vier tegelijk: "In hoeverre hebben jullie dat advies uitge voerd. Als we wilden praten, werd de hoorn op de haak gegooid. En als we een goed gesprek met een bestuurslid hadden gehad, dan wist niemand dat de volgende dag meer". Ook de twee leerkrachten, die vertwijfeld uitriepen dat hun carrière nu wel naar de bliksem zou zijn, kwamen met staaltjes van wanbestuur voor de dag. Het leek haast op een volksgericht. Bijna wérd vergeten dat Versnel eerder op de avond ook nog had gezegd dat hij gesprekken met de onderwijzeres zou voeren, waarin hij haar toch wel zou duidelijk ma- ken dat haar positie op de school niet te handhaven was. "Maar voorlopig hoefden de ouders niet te vrezen, want ze zou nog lange tijd ziek zijn". LEIDEN - "In de grootste rom- melstad van Europa" (aldus orga nisator Henny Kwik) is gister avond weer de Rommelmarkt Sport In geopend. Volgens traditie hebben vele verenigingen weer een heel weekeinde met hun koop waar bezit genomen van de Groenoordhallen en volgens de zelfde traditie vormden koopjesja gers een ongedurige rij voor de toe gangsdeur. De Rommelmarkt Sport In is dus vooralsnog niet kapot te krij gen, ondanks de wat sombere voorspellingen vooraf van de orga nisatie. Men vreest te worden plat gewalst door de grote hoeveelheid rommelmarkten die dit jaar wor den gehouden. Het aantal deelne mende verenigingen (een dikke honderd) en het aanbod waren er echter nauwelijks minder om. De organisatie is echter bang dat de publieke belangstelling dit jaar minder zal zijn. Gisteravond was de toeloop niettemin behoorlijk. N. Hemmes van de Rijnsburgse Florahal viel de eer te beurt de rommelmarkt te openen. Hij wees nog eens op het grote belang er van. De overheid steunt de vereni gingen te weinig "en daarom moe ten die het van de rommelmarkten hebben", aldus Hemmes. LEIDEN De PPR zoekt voor de komende raadsverkiezingen aller eerst aansluiting bij CPN en PSP en in tweede instantie bij andere progressieve groeperingen als Groen Leiden. Een voorstel van raadslid Rob van Lint met deze in houd is gisteravond door de leden vergadering van de PPR aangeno men. Daarmee is een soort midden weg gevonden tussen twee voor stellen die bestuur en fractie de le denvergadering voorlegden. De meest gewenste strategie voor de raadsverkiezingen van volgend jaar behelsde een samenwerking met PSP en CPN. Pas daarna kwam de variant met een veel bre der opgezette linkse samenwer king met onder Groen Leiden, D'66 en EVP. Op de keuze tusseri die twee voorstellen spitste de discussie zich toe. De motie van van Lint bracht de partij kennelijk op één lijn: ze werd unaniem aangeno men. In die motie wordt nadrukke lijk de vorming van een links colle ge en een progressief blok naast de PvdA aan de orde gesteld. De on derhandelingsdelegatie van de PPR krijgt de opdracht samenwer king te zoeken met CPN en PSP en van uit die positie te bezien of ook andere linkse partijen er bij be trokken kunnen worden. "Een uit breiding van het bestuursvoorstel nummer één", aldus motie-indie ner van Lint. De andere kleine linkse partijen moeten zich nog uitspreken over een progressieve samenwerking. De PSP praat er aanstaande woensdag over. Vragenvuur De voorzitter begon de avond met het voorlezen van een brief van een advocaat van de betrokken onderwijzeres waarin gemeld werd dat er sprake zou zijn discriminatie en dat twee leerkrachten van de school de onderwijzeres onheus hadden bejegend. De ouders smaalden hierom. "Als dat zo was waarom had het bestuur dan niet ingegrepen?" Veel voorbeelden waaruit het tegendeel moest blij ken, volgden. De buitenlandse ou ders knikten instemmend. Daarna brak het vragenvuur echt los. De aanwezigen hadden had VROUWENKERKKOOR- STRAAT. De toekomstige indeling en herbestrating van de Vrouwen- kerkkoorstraat zijn het onderwerp van een inspraakavond die de ge meente dinsdagavond houdt in de tijdelijke buurtwinkel Vrouwen- kerkkoorstraat 5. Het is de bedoe ling stoep en straat op één niveau te brengen en de straat af te sluiten voor auto's. LEIDEN De manifestatie 'Roze Lente '85' wordt volgende week in Leiden gehouden, georganiseerd door de Leidse Werkgroep Homo seksualiteit en de Lesbiese Vrou wen Leiden. Het Waaggebouw aan de Aalmarkt is de centrale plaats voor de evenementen. De Roze Lente begint woensdag avond in het Waaggebouw aan de Aalmarkt. De Leids/Amsterdamse toneelgroep Hek brengt dan het stuk 'Het blauwe zwembad', dat om half negen begint. Het behan delt de gecompliceerde verhou ding tussen vier mannen. Vincent, Roy, Edward en Otto. Donderdag staat er een forumavond op het programma, waarvan het onder werp 'pot(t)enrammerii' luidt. Het mishandelen van homoseksuele mannen en vrouwen dus. Medewerkers aan het forum zijn wethouder Henriëtte van Dongen die de taak van de overheid in deze zal belichten, Marcel Smits, initia tiefnemer van de meldlijn tegen homo-agressie in Leiden, ex-buurt- huis-medewerkster Annemarie uit Amsterdam-noord (nabij het Vliegenbos) die over haar eigen, dramatische, ervaringen zal vertel len en de stichting 'Op je flikker gehad'. Het forum wordt geleid door de journalist Ruud Paauw, adjunct-hoofdredacteur van deze krant. De forumdiscussie wordt vooraf gegaan door een film van Rob de Vries over Rotterdamse homosek- LEIDEN - Leidenaar P.A. Harte- veld is gistermiddag onderschei den ter gelegenheid van zijn af scheid als voorzitter van het be stuur van de Stichting Bejaarden centrum Haagwijk. Burgemeester Goekoop reikte hem namens het gemeentebestuur de gouden ge- denkspeld van de gemeente uit. Dat gebeurde op de afscheidsre ceptie van Harteveld in het bejaar dencentrum aan de Beethoven- laan. Geboren en getogen Leidenaar Harteveld was in de jaren 1960- 1965 nauw bij de bouw van Haag- wijk betrokken, als secretaris van de bouwcommissie. Sinds de op richting heeft hij deel uitgemaakt van de stichting: de laatste tijd als voorzitter. Hij gold als de stuwen de kracht bij de restauratie in de afgelopen periode van de bejaar dencentra Haagwijk en Huize Vreewijk (die met eikeaar verbon den zijn). Maar ook op andere terreinen dan de bejaardenzorg was Harte veld actief. In hun overwegingen om hem de gedenkspeld uit te rei ken, noemen B en W de volgende functies. Van 1922 tot 1963 was Harteveld verbonden aan de Ne derlandse padvindersbeweging en leider van de Leidse padvindersbe weging. Hij was mede-oprichter van de Leidse Jeugd Actie, in wel ke organisatie hij tot 1970 als be stuurslid heeft meegewerkt aan o.a. de totstandkoming van de Kin derboerderij, buurthuis de Zeven sprong en het Jeugddorp. Dertig jaar was hij diaken van de her vormde gemeente Leiden, waar van hij vele jaren het college heeft voorgezeten en de Diakonie heeft vertegenwoordigd in de gemeente lijke sociale commisssie. Verder bekleedde hij bestuursfuncties in onder meer het hervormde maat- schappeijlijk werk, de hervormde jeugdzorg, Pro Juventute en de Stichting Maatschappelijk Werk. In de Tweede Wereldoorlog nam Harteveld actief deel aan het ille gaal verzet en daarna had hij mede de leiding van de Jeugdhulp Lei den. In 1983 werd hem het verzets- herdenkingskruis uitgereikt. Hij werke als pedel bij de Leidse uni versiteit tot 1974. Bij zijn afscheid werd hij toen koninklijk onder scheiden met de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. (foto Holvast) LEIDEN - De Vereniging Oud-Leiden reikt volgend jaar opnieuw de 'Oud-Leiden-Prijs' uit voor een oorspronkelijke en nog niet uitgegeven studie die handelt over de geschiedenis van Leiden of een gemeente in de omgeving. De prijs bestaat uit een bedrag van 500 gulden en een oorkon de. De prijs, dié om de twee jaar wordt uitgereikt, is ingesteld om de ge schiedkundige kennis van de stad Leiden en omstreken te bevorderen. Deelnemers dienen hun studie bij voorkeur te baseren op bronnenmate riaal. Het bestuur zorgt er voor dat de studie wordt gepubliceerd in het Leids Jaarboekje van Oud-Leiden en eventueel- ook elders. De tekst mag minimaal 4000 en maximaal 8000 woorden groot zijn. Zo mogelijk moeten illustraties worden bijgevoegd. Deelnemers moeten hun artikel anoniem inzenden en voorzien to herhalen ze op een gesloten enveloppe moeten vermelden. De jury bestaat uit prof. dr. C.W. Fock. prof. Donkers. Het bestuur behoudt zich het recht1 r reiken, als het zich niet kan verenigen met de voordrachCvan de jury. Inzendingen moeten vóór 1 januari zijn ingeleverd bij de jury, per adres Haarlemmerstraat 253, 2312 DS Leiden. LEIDEN - Bewoners van gereno veerde flats bij de Willem de Zwij gerlaan hebben te kampen met ernstige gezondheidsklachten als gevolg van vocht en schimmel in hun woningen. Een aantal gezin nen moet, blijkens een medische indicatie van de GG en GD, nood gedwongen zo snel mogelijk ver huizen. Nanda Wijsman is ruim een half jaar geleden in een flat aan de Abraham Crijnssenstraat komen wonen. Zij was de eerste bewoon ster van de flat né de renovatie. "Toen ik dit huis kreeg toegewezen was ik er verschrikkelijk blij mee", vertelt ze. "Het was gerenoveerd, dus dan denk je: ik krijg een goed huis. Maar ik woonde hier nog maar net en toen kwam de eerste schimmel op de muur". "In begin besteed je er eigenlijk niet zoveel aandacht aan. Dan denk je nog van: ach, het valt wel mee. Maar, op een gegeven mo ment begon het te stinken en werd ik elke ochtend met hoofdpijn wakker. Een week of zes geleden kreeg ik ineens verschrikkelijke jeuk en een benauwd gevoel. Ik gaf eerst de schuld aan mijn kleding. "Maar het hielp niets als ik andere kleren aantrok". Al snel bleek dat de vocht en schimmel hevig voortwoekerde in de woning van Nanda. "In mijn slaapkamer is het het ergst", ver telt ze. "Toen ik op een gegeven moment mijn matras omkeerde bleek het zeiknat en helemaal groen van de schimmel". Huidziekte De klachten bleven niet beperkt tot stank en hoofdpijn, want op een dag zaten Nanda en haar acht maanden oude zoontje Danny over het hele lichaam vol met kleine bultjes. De huisarts kwam erbij en constateerde ringworm. Vanaf dat moment moet Nanda zichzelf en haar zoontje dagelijks insmeren met een zalf en slikt zij pillen tegen allergie. Er kunnen allerlei oorza ken zijn voor de huidziekte, maar het is vrijwel zeker dat de schim mel in de woning de ringworm heeft veroorzaakt. "Dit huis is hart stikke ongezond voor jou en je kind", heeft de huisarts gezegd. Het matras was na de eerste schoonmaakbeurt, binnen de kort ste keren weer nat en groen uitge slagen. Slapen in de slaapkamer is daardoor onmogelijk geworden. "Sinds anderhalve maand slaap ik op een matras op de vloer van de woonkamer", aldus Nanda Wijs man. "De slaapkamer van mijn zoontje moet ik met een elektri sche kachel bij verwarmen. Dat kost een hoop geld, maar ik ben als de dood dat hij astma of bronchitis krijgt". Nanda Wijsman heeft inmiddels met de vorige bewoonster van haar flat contact opgenomen om er ach ter te komen of het vochtprobleem in de woning ook voor de renovatie heeft bestaan. Gebleken is dat een heleboel vorige bewoners van de Abraham Crijnssenstraat, al voor de renovatie, met vocht en schim mel te kampen hebben gehad. "Het is dus niet voor niets dat de meeste bewoners na renovatie niet naar hun vroegere woning zijn te rug gekeerd. Blijkbaar hadden zij er weinig vertrouwen in dat het vochtprobleemfcou worden verhol pen". Merkwaardig De flats bij de Willem de Zwij gerlaan (Pieter Bothstraat, J.P. Coenhof, Van Riebeeckhof en .Abraham Crijnssenstraat) werden in 1983/84 gerenoveerd. Het PSP- raadslid De la Mar signaleert dat het toch op z'n minst merkwaardig is dat, nadat de flats voor 41.000 gulden per stuk zijn opgeknapt, na renovatie nog precies dezelfde klachten bestaan als er voor. Nanda Wijsman en haar zoontje zijn namelijk niet de enige die met gezondheidsklachten kampen, die het gevolg zijn van de vocht en schimmel in de woningen. Andere gezinnen in de flats hebben te ma ken met problemen van astmati- Nanda Wijsman en haar zoontje Danny in de woonkamer van de flat aan de Abraham Crijnssenstraat naast het matras waarop geslapen moet worden omdat de stank en schimmel in de slaapkamer onhoudbaar zijn gewor den. (foto Holvast) sche aard en hebben inmiddels een medische indicatie van de GG en GD om naar een andere woning te verhuizen. Nanda Wijsman vertelt herhaal delijk bij de woningbouwvereni ging Ons Belang haar beklag te hebben gedaan over de vochtpro- blemen in huis. Zij is allerminst te vreden over de wijze waarop haar klachten worden behandeld. "Ze komen wel kijken, en dan roepen ze 'wat erg, wat erg', maar ze doen er niets aan. Het enige wat ik steeds te horen krijg is dat ze er mee bezig zijn. Maar, daar word ik niet wijzer van". "Vorige maand ontving ik een brief van de vereniging waarin men zegt met twee medewerkers van het bouwcentrum de woning te komen bekijken om een indruk te krijgen van het vochtprobleem. Ik heb de hele dag zitten wachten, maar niemand gezien. Toen ik om half vijf opbelde kreeg ik te horen dat ze voldoende woningen heb ben gezien en dat ze niet meer zou den komen". "Deze week was het van hetzelf de laken een pak. Er zouden vocht- meters worden geplaatst om het vochtgehalte in de woning te me ten. Maar ik heb weer niemand ge zien, en aan het eind van de dag krijg je te horen dat ze niet vol doende meters hadden". Onderzoek De woningbouwvereniging Ons Belang zegt niettemin iets aan het probleem te willen doen. Er is een team samengesteld om het vocht probleem te onderzoeken. Afhan kelijk van de rapportage wordt be keken welke oplossingen mogelijk zijn. Zeker is evenwel dat dit on derzoek nog twee a drie maanden in beslag zal nemen en dat een eventuele oplossing nog langer op zich zal laten wachten. Zeker is ook dat de gezinnen voor wie een oplossing voor het vochtprobleem urgent is geworden zo lang niet kunnen wachten. De spanningen in het gezin Wijs man groeien met de dag. "Ik krijg er echt de zenuwen van. Een paar maanden geleden heb ik mij laten inschrijven voor een andere wo ning en ik ben naar de GG en GD geweest voor een medische indica tie. Een ander huis is voor mij op korte termijn de enige oplossing. Ik wil hier graag weg. Liever van daag dan morgen". suelen die zich tegen poienramme- rij verweren. De film begint om half negen. De vrijdag is gereserveerd voor een vrouwenavond (en -nacht). De lesbische theatergroep De Joffers treedt op met een stuk uit het leven van vijf lesbiennes en daarna de vijfvrouws rockband Fatso. Tot slot is er disco. Het programma duurt van negen tot vier uur. Film Zaterdagmiddag is de première van de videofilm 'Grenzen in be weging' van het filmcollectief Pink Presents. Dit collectief maakte vo rig jaar de videofilm 'Leiden tus sen lust en last'. Het legt zich toe op het maken van produkties op het gebied van de vrouwen- en mannenbeweging en vooral op het terrein van de 'potten- en flikker- strijd'. De film 'Grenzen in bewe ging', die vijftig minuten duurt, laat een aantal belangrijke gebeur tenissen op dit terrein van het afge lopen jaar zien en geeft weer hoe de discussies in het internationale homojaar verlopen. De film draait 's middags om half vier. Die mid dag zijn bovendien de LWH en de LVL in de Waag aanwezig (van één uur tot half vijf) om zich te presen teren, alsmede groepen die buiten deze organisaties opereren. De Roze Lente wordt op zater dagavond afgesloten met een slot feest dat van half negen tot vier uur zal duren. De bovengenoemde film wordt dan om negen uur nog eens vertoond. Vervolgens treden op Toet, wiens Ella Fitgerald-imitatie onlangs op tv te zien was in de Play-Backshow en de nieuwe band van Oema Soso-zangeres Mariene Waal, Nature genaamd. Tot slot is er een disco. LEIDEN - Het college van B en W voelt er weinig voor om geld op ta fel te leggen voor de verbouwing van twee scholen van de Stichting Katholiek Onderwijs Leiden. B en W willen hieraan alleen meewer ken als het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen de verbou wingen betaalt. Het gaat om de kleuter- en lagere school 't Waterhoen aan het Val kenpad en de kleuter- en lagere school St. Petrus aan de Lorentz- kade. De eerste school wil uitbrei ding om ook de kleuterschool te kunnen huisvesten en de tweede school vraagt om een speellokaal. Het college van B en W wil hier voor geen geld tei' beschikking stellen, omdat beide scholen te weinig leerlingen hebben. De scho len zitten met rond de honderd kinderen onder de landelijk vast gestelde wettelijk norm van 125 leerlingen. De minister heeft alle scholen tot 1988 de gelegenheid ge geven om aan dat aantal te komen. Het college ziet dat voor beide scholen zeer somber in en wenst daarom niet voor slechts drie jaar te investeren. De gemeenteraad moet hierover maandag een besluit nemen. In de commissie onderwijs sputterde het CDA wat tegen, terwijl WD en PvdA er mee in konden stemmen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3