mm Schaken Schreeuwen en snikken Cowpunk met raffinement POP Variëren op een thema Een grap wordt harde realiteit Bont als het leven zelf Clapton blijkt echt terug KRUISWOORD OPLOSSING ^gViSlVI13! BQ^aBnaauoUHaaa QEJHaSBHia BaKIBISQTBQIZIHQR] ZATERDAG 23 MAART 1985 EXTRA PAGINA 31 Peter Hammill 'The Margin' (Virgin) 'The Margin' is de meest beklem mende plaat die ik ooit heb be luisterd. Zelden is een artiest er in geslaagd de spanningscurve zo stijl te laten lopen, als Peter Hammill op deze dubbelaar pres teert. Op een live-elpee. Meestal hoef je je by het afspelen van een live elpee niet alleen te voelen. Ge juich en geklap. Jy bent gewoon één van hen. En daar, op het po dium, staat de artiest. Hammill echter heeft alle band waarop 'publieke geluiden' ston den eruit geknipt. En hij staat in je kamer. En maakt muziek met een dusdanig hoge emotiegraad dat je het er benauwd van krijgt. Het 'alleen-op-de-wereld-gevoel' is voor de luisteraar vanaf de al lereerste groef aanwezig. De groep die Hammill bij het blootleggen van zijn ziel assis teert, is in één woord fantastisch. De muziek is zo 'kaal' mogelijk gehouden. Geen echootjes, over bodige elektronica. Bas, drums en gitaar, dat is alles. Gitarist John Ellis schittert met zijn soms bijna anarchistische spel. Hammill zingt niet. Hij brult, schreeuwt, praat, krijst. Zijn voordracht is er één van de ver moeiendste soort, zowel voor hemzelf als voor de luisteraar. Moeiteloos houdt hij de aan dacht vast, van de allereerste schreeuw tot en met de laatste snik. Hammill degradeert overigens goedbedoelde huiltheorieën la Tears for Fears tot pietpraat. Voor hem is er geen verstopper tje spelen achter ingenieuze ar rangementen bij. Eindelijk is popmuziek ook weer eens waar het eigenlijk allemaal om hoort te draaien. Jammer alleen dat het weer in de marge moet gebeuren, want Hammills platen verkopen niet erg best. WK Jason and the Scorchers 'Lost and found' (EMI) 'Cowpunk' wordt het wel ge noemd en dat is eigenlijk een te mooie term om zomaar weg te gooien. Aan de andere kant: het woord punk doet vermoeden dat elk raffinement Jason and the Scorchers vreemd is. En dat is al lerminst het geval. De mengeling van country and western en rock and roll heeft in 'Lost and Found' een aantrekkelijke en op merkelijke plaat opgeleverd. Om het begrippenspclletje nog even voort te zetten: met coun- try-rock la Flying Burrito Bros. hebben Jason Ringenberg en zijn 'prachtstukken/woeste fiet sers' (het woordenboek heeft verschillende vertalingen voor scorcher) ook al niets te maken. Dat verhoudt zich tot elkaar als Vader Abraham tot Normaal. Ter zake: Jason and the Scor chers is een nieuwe groep die hier in beperkte kring een repu tatie heeft als live-act. Op een eenvoudig ritme van bas en drums gaan de gitaren driftig te keer, rock and roll in zijn simpel ste vorm. De manier waarop het c&w-element er in is verweven, komt op de debuutelpee 'Lost and Found' pas goed aan de op pervlakte. Soms wordt er gas terug geno men zoals in 'Far behind' en met alleen een viool en akoestische met bijdragen van Bart Jungmann Ariejan Korteweg Wim Koevoet gitaar rolt er dan een onvervalste Nashville-tranentrekker uit. De huilerige stem van Jason leent zich daar uitstekend voor. Het is niet alleen leuk, maar ook ver standig van de groep: het typeert de aparte status en het voorkomt dat Jason and the Scorchers zichzelf voorbij hollen. Om nog even op dat raffine ment terug te komen: Jason Rin genberg toont zich een zeer tref zeker tekstschrijver. In eenvou dige zinnetjes als 'I can't go on living in your broken glass' en 'The rope is stretchin' but the knot is still tied' vertelt hij verha len in een notedop. Conclusie: met Jason Ringenberg lijkt er een interessant en oorspronke lijk talent te zijn opgestaan. B.J. Hoe is het namelijk met de meeste filmmuziek? Er is een be paald thema dat in de film diver se malen terugkeert, vaak om een veranderde gemoedsstem ming te typeren. Kijkend naar zo'n film stoort dat niet, maar luisterend naar een elpee slaat de irritatie gauw toe. Jazz-muzikan- ten Pat Metheny en Lyle Mays, componisten van de muziek voor John Schlesingers 'Falcon and the snowman', is hetzelfde lot be schoren. Afgezien van een paar kundig uitgevoerde maar saaie composities is het vooral varië ren op een bepaald thema. Alleen geschikt voor mensen die niet genoeg kunnen krijgen van de door David Bowie gezon gen hit. B.J. The Tubes Pat Metheny Group 'Falcon and the s Op de voorkant van de hoes staat: bevat 'This is not America'. Dat is op z'n zachtst gezegd nog al slapjes uitgedrukt, er had be ter kunnen staan: bevat vooral en met name 'This is not Ameri ca'. De soundtrack van de film 'Falcon and the snowman' (nog niet uit in Nederland) is het zo veelste bewijs dat aankoop van filmmuziek in de regel een te leurstelling oplevert. 'Love bomb' (EMI) Op de vorige elpee van de uit San Francisco afkomstige Tubes tekende zich de teloorgang al af. Een risicoloze schijf met veredel de hardrock la Toto en belache lijke teksten over mooie meiden en dito jongens uit de Martini sfeer. De diepgang van een eend op het IJsselmeer dus. Met 'Love bomb' is het al niet veel anders. Vooral kant een mag van mij zo door de wc. Van dit soort muziek wemelt het, zeker in de States. Waar zijn toch die controversiële herrieschoppers met hun vlammende composi ties en hun fonkelende optre dens waaraan zelfs de doorgaans toch zo stoïcijnse Britten aan stoot namen? Zanger Fee Way bill - overigens nog steeds goed bij stem - en de zijnen zijn ver worden tot nette jongetjes die na hun eerste hit 'She's a beauty' het spoor volslagen bijster zijn geraakt en de jacht naar het grote geld hebben ingezet. Om de schijn op te houden verven de boys hun ogen. En laten ze zich zo op de achterhoes afbeelden. Met de voorkant verraden ze zichzelf. Een hartje met daar naast een bom in vieze, hoofd pijn bezorgende Doe-Maar- kleurtjes. Kantje twee is al wat beter. Dat is echter niet eens zozeer te dan ken aan de zes Tubes als wel aan producer Todd Rundgren. De koortjes, het in elkaar overlopen van de nummers, de plaats die de toetsenbijdragen in de muziek hebben meegekregen, het is alle maal zo Rundgreniaans als de pest. Zo nu en dan lijkt het zelfs alsof je naar Rundgren's Utopia' zit te luisteren. Wat begonnen is als een grap, op 'The completely backward principle', toen de heren zich plotsklaps als koele zakenlieden manifesteerden, is ontaardt in de harde werkelijkheid. 'I was a punk before you were a punk'. Ja, ja. WK k vlrur. Lyle Mays, David Bowie en Pat Metheny Yello •Stella' (Vertigo/Phonogram) Yello maakt muzikale miniatuur tjes. Echte hobbymuziek is het, collages van geluid die elk num mer een eigen sfeer geven. Elk nummer klinkt alsof het bedoeld is het 'moment suprème' van een goedkope film te begeleiden. 'Stella' neemt je mee naar de dis co, naar onderaardse grotten, naar spookkastelen en naar een bedevaartsoord, waar juist een boeteprediker oreert. Kortom, naar alle plaatsen waar het klam en plakkerig is. De Zwitser Boris Blank is het brein achter Yello. Hij doet een weloverwogen graai in alles wat aan geluid voorhanden is en maakt daar een combinatie van. Dieter .Meier schrijft er de ironi sche teksten bij ("Domingo, you showed me just nothing like no one before") en zingt en fluistert die ook. De muziek wordt deels door studiomuzikanten ge speeld. Het resultaat houdt zo ongeveer het midden tussen Hol- ger Czukay, Eno en The Resi dents. Je hoort glasheldere Sha- dows-gitaartjes, maar ook jam merklachten en discobeat. 'Stella' is dansbare wegwerp- pop op z'n best. Na tien keer. draaien heb je het wel gehoord, maar die tien keer kun je er dan ook zeer veel plezier aan beleven. Luister maar eens naar de Hank B. Marvin-gitaar in 'Desire', de verleidelijke dameszang op de potentiële hit 'Vicious games' of naar 'Koladi-ola', waarin de men- selijke stem de rol van scheuren de gitaar speelt. AK Eric Clapton •Behind the sun' (Warner Bro thers) 'Eric is God', schreven fanatici precies twintig jaar geleden op de muren, hysterisch als ze wa ren geworden van 's mans pres taties op de gitaar. Eric is terug, schrijf ik op kran tepapier. Dat was-ie eigenlijk al na 'Money and cigarettes'. Zeker weten echter doe je dat bij Clap ton die zo'n beetje aan alles wat God heeft verboden, verslaafd is geweest, nooit. Toen ik hem van de zomer Roger Waters' concert in de Rotterdamse Ahoyhal hoorde redden, was ik al wat meer overuigd: Claptons ople ving was van structurele aard. Met het door Phil Collins (ja, alweer hy) geproduceerde 'Be hind the Sun' zet hij de puntjes op de 'i'. Een prima plaat, met schitterend gitaarspel. Clapton heeft gelukkig afgerekend met al dat 'laid back-gedoe' en laat zijn gitaar weer ouderwets janken, zoals op 'Same old blues' en 'Just like a prisoner'. Clapton laat zich bijstaan door oudgedienden Donald 'Duck' Dunn (bas), Jamie Oldaker (drums) en Chris Stainton (toet sen). Collins slaat hier en daar ook een velletje en heeft boven dien zijn vriendjes Peter Robin son (toetsen) en Nathan East (bas) meegenomen. Toen ik die namenlijst zag, vreesde ik even voor ouwe-jongens-krenten- brood-muziek, maar die angst werd bij het openingsstuk 'She's waiting' acuut weggenomen. WK Horizontaal: 1. spade, 4. verlaagde toon, 7. plak-moot, 11. reeds, 12. Europees land, 14. oude leng temaat, 15. boom, 17. graan soort, 19. gezamenlijke ede len, 21. dierengeluid, 22. ge zet, 24. moment, 26. ton, 27. in orde, 30. thalium (afk.), 31. muzieknoot, 32. verzamel plaats v. administr., 33. spil, 35. drank, 37. voorteken, 39. riv. in Rusland, 40. heilige stier, 41. wreed heerser, 42. Romanum Imperium (afk.), 43. tijdelijk verblijf, 46. knaagdier, 48. tantalium (afk.), 49. verhaal via volks overlevering, 50. pers. vnw., 42. water in N-Brabant, 53. water in Friesland, 55. be hoeftig, 58. gravure, 61. Jap. parelduikster, 63. opberg plaats, 64. wal, 66. bladader, 69. ante meridium (afk.), 70. neon (afk.), 71. watertje, 73. pers. vnw., 75. verkeerd-ver gissing, 76. insekt, 77. ket ting-koord. Verticaal: 1. fluweelachtig leer, 2. uit roep, 3. grotsalamander, 4. IrIaWbIrIaIkIeInI H E ra b sa a aaaEnsa A aaMcaaca BcaQHaaaa ganauojp a upaiaopg vat, 5. omroepvereniging, 6. dun - eng, 8. gevangeniska- mertje, 9. inhoudsmaat (afk.), 10. vervoermiddel, 12. mu zieknoot, 13. idem (afk.), 16. muzieknoot, 18. klaar, 20. vo- gelprodukt, 21. uitroep, 23. groente, 25. weerkaatsing v. geluid, 26. vuurtong, 28. scheidsrechter, 29. kennis, 31. tegoed, 34. rij, 35. insekt, 36. huisdier. 37. familielid, 38., muurholte, 44. titel, 45. zeer warm, 47. pl. in Zweden, 512. eiland i.d. Middel. Zee, 54. stuk gereedschap, 56. Egypt, zonnegod, 57. dierege- luid, 58. verdikte huid, 59. knevel, 60. nummer (afk.), 62. fam.lid, 64. steen, 65. domi nee (afk.), 67. voor de vuist, 68. Europeaan, 70. op dit mo ment, 72. militaire rang (afk.), 74. boksterm. De prijs van 25,- werd toege kend aan mevr. E. Zwart-de la Rie, Pres. Kennedylaan 252,2343 GX Oegstgeest. De prijs wordt de winnaar toe gezonden. Oplossingen met vermelding van 'Puzzel' voor donderdag op briefkaart of in enveloppe zen den aan Redactie Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den. Na een slecht gespeeld Hoogo- venstoernooi herstelde John van der Wiel zich met een vierde plaats in een grootmeestertoer- nooi in Reykjavik. Hieronder een winstpartij uit dit toernooi, waar in hij niet zijn spektakulaire aan- valsstijl demonstreert, maar rus tig een positioneel voordeeltje uitbuit. Wit: Van der Wiel; zwart: Joe- sopov. I.e4 e5 2.Pf3 Pc6 3.Pc3 Pf6 4.Le2 d5 5.ed5: Pd5: 6.0-0 Pc3: 7.bc3: e4 8.Pd4 Pd4: 9.cd4: Dd4: (deze pion kan zwart met zijn ontwikkelingsachterstand nooit houden) 10.c3 Dd5 11.d3 Ld6 (op ed3: volgt sterk Tel) 12- .de4: Ddl: 13.Tdl: 0-0 14.Le3 Le6 15.a4 Tfd8 16.a5 b6 17.f4 f6 (wit staat iets beter op grond van zijn ruimtevoordeel en zijn druk op de dame-vleugel) 18.Kf2 Tab8 19.Td2 KfB 20.g4 ba5: (de enige manier voor zwart om iets actiefs te kunnen ondernemen) 21.Ta5: Tb3 22.Tc2 Ta3 23.Th5 (op Ta3. La3: 24.La7: volgt winnend Lb3) Kg8 24.c4 Lb4 25.Tb5 a5 (beter is Lel+ 26.Kel: Te3: met onduide- Volgende week op 2 april begint het Nederlands kampioenschap voor senioren. De wedstrijden worden gespeeld in café-restau rant "De Eendracht" te Abcou de, in de bovenzaal "De Hanebal- ken". Publiek zal daar niet wor den toegelaten. Toeschouwers kunnen de partijen via monito ren beneden volgen, terwijl in een demonstratiezaal op 6, 8 en 13 april toelichting op de aan de gang zynde partyen zal worden gegeven door veelvoudig oud- nationaal kampioen Wim de Jong (vanaf 12 uur). De partijen beginnen om 11 uur, m.u.v. de openingsdag 2 april. Dan begint de opening om 11 uur, de partij en om 12 uur. Voorts wordt dage lijks gespeeld t/m 13 april m.u.v. zondag 7 april. Het deelnemers veld bestaat uit: Jannes van der Wal, Rob Clerc, Jos Stokkel, John van den Borst, Gérard Jan sen, Geert van Aalten, Hans Ver min, Jeroen Goudt, Auke Schol- ma, Ruud Palmer, Wim van der Kooy en Bauke Bies. Voorafgaand aan het Scheve- ningse Hoechst-toernooi werd de inmiddels traditionele wedstrijd gespeeld tussen parlementariërs en parlementaire persmedewer kers. Van beide zijden speelden twee viertallen twee korte wed strijden, waarvan de resultaten werden opgeteld. De parlemen tariërs, 7 kamerleden en oud-mi- nister mevrouw Gardeniers, wa ren duidelijk beter en wonnen dan ook verdiend. Eén van hun beste paren was ongetwijfeld de combinatie Ter Veld-Vinders, die ik het volgen de spel zag spelen: 765 H942 O A32 HV3 B9 C> AV8 O V986 B982 N AH832 W O B5 OH Z <f A10764 V104 O 10763 O B10754 5 LIECHTENSTEIN - Het is al bijna een traditie: Liechtenstein opent de jaarlijkse rij Europa- CEPT-emissies. Dat gebeurde op 11 maart en het thema is, het "Europese jaar van de muziek". Dit jaar dus weer een gemeen schappelijk thema, dit in tegen stelling tot 1984 toen het 25-jarig bestaan van de CEPT op alle ze gels werd gevierd met een ge meenschappelijk motief: de brug. De Liechtensteinse Euro pa-zegels in waarden van 50 en 80 rappen laten delen zien van een 16e eeuws Italiaans cembalo deksel: Apollo, de god van de muziek en schone kunsten, mu sicerend met de muzen. Verder kwam Liechtenstein op 11 maart met drie zegels "Orden en kloos ters". Op deze weer fraaie zegels achtereenvolgens: 50 rappen, het klooster St. Elisabeth te Schaan; 1 frank, het klooster Schellen berg en 1,70 frank, het missie huis Gutenberg te Balzers. DDR - Op 19 maart kwam de DDR met een velletje (oplage 2.1 mihoen) ter herdenking van de componisten Bach, Handel en Schütz. Op de zegels plus tab van boven naar beneden 10 pf.. een door Dirk Sikkel lijke verwikkelingen, bijvoor beeld 27.f5 Lc8 28.Kf2 Te4: 29.L- f3 en wit lijkt compensatie te hebben voor zyn pion) 26.c5 Ta2 (hiermee ruilt zwart zijn actiefste stuk) 27.Ta2: La2: 28.Tb7 Td7 29.Lb5 Te7 30.Lc6 Kf8 31.h4 (zwart is min of meer opgesloten en wit kan rustig zijn stelling ver sterken) Lf7 32.Tb8+ Le8 33.Tc8 a4 (kost een pion, maar wat moet zwart anders?) 34.La4: Te4: 35.L- c2 Te7 36.Lh7: Kf7 (diagram) 37- .h5 Lc6 en plotseling 38.Lg8 mat. Tenslotte een gewelddadig mi niatuurtje dat afkomstig is uit het in december jl. gespeelde Britse zonetoernooi. Wit: Comben; zwart: Plaskett. I.e4 c5 2.Pf3 Pc6 3.d4 ed4: 4.Pd4: e6 5.Pb5 Lc5 (gebruikelijk is d6. De tekstzet is door zwart kenne lijk goed voorbereid) 6.Lf4 Df6 7.Lg3 h5 8.h4 Ph6 9.Pc7+ Kd8 10- .Pa8: (maar hier krijgt wit spijt van) Pg4 11.f3 (op Df3 volgt Db2: 12.Df7: Dcl+ 13.Ke2 Pd4+) Pe3 12.Lc7+ Ke8 13.e5 (met kunst- en vliegwerk heeft wit inslaan op b2 voorkomen, maar nu heeft de zwarte dame een ander sterk veld) Df4 14.Dd2 Pd4 15.Th3 Pdc2:+ 16.Ke2 b6 17.Dd3 Pfl: 18.Pd2 (Kfl: Dcl+ en mat) La6 en wit gaf het op. Op Da6: volgt Dd2:+ en wit gaat mat. Als u liever vrouwen dan nen ziet, dan kunt u van 3 t/m 12 april m.u.v. 7 april in Lent te recht in het restaurant "'t Molen tje" aan de Griftdijk-Zuid, het Nederlands kampioenschap Dames wordt gespeeld. Ook daar wordt dagelijks om 11 uur ge speeld. De deelneemsters zijn: Mieke Heitmeier, Petra Polman, Barba ra Graas, Lenie Toonen, Iepie Poepjes, Leun Otten, Karen van Lith, Janette Andries, Annemie- ke van der Kraats en Cato van Setten. Zo u bent weer helemaal bij gepraat. Tot slot 2 fraaie probleempjes van de Rus W. Bulat, die ik ge haald heb uit het damblad De Vriendendamkring. Wit speelt en wint. Ter Veld als oost (allen kwets baar) opende 1 Sch, west 2 SA, oost 3 KI, waarna het optimale eindcontract van 3 SA werd be reikt. Noord startte klaveren en zag zichzelf prompt met klaveren opnieuw aan slag. De nagespeel de harten was voor de boer, waarop Vinders de klaveren in casseerde en ruiten speelde. Dat bracht noord wederom aan slag, die geen harten kon vervolgen en derhalve overschakelde op schoppen, precies waarop Vin ders had gehoopt. Hy liet de slag doorlopen naar de boer (zuid de vrouw) en maakte een verdiende overslag. Die overslag bleek later niet eens van belang. Aan de andere tafel werd het mindere 4 Sch be reikt, waartegen zuid startte met KI 5, duidelijk een singleton. De leider nam en met open kaart is de winnende speelwijze nu twee ronden troef, gevolgd door Ru H. Op Ru V kan vervolgens een har ten weg en zuid mag een klave ren introeven met Sch V. Daar voor moet zuid evenwel precies Sch V-l 0-derde hebben en het lykt dan ook beter maar direct drie ronden troef te spelen, in de hoop dat noord aan slag komt (van wie geen kwaad in harten te duchten valt) en, als zuid wint, te gokken op het goed zitten van Ha H. Onnodig te zeggen dat dit speelplan met het gegeven zitsel zou hebben gefaald. In de praktijk nam oost KI A en probeerde, teneinde van alle onzekerheid af te zijn, direct de hartensnit. Noord nam, incas seerde KI H en gaf zuid een kla ver-introever. Toen later onder Sch A de 10 viel, sneed oost (niet zo gek) ook nog op Sch V en ging zelfs twee down. Al met al een leuk gebeuren, dat veel publiek trok en waar mee de Scheveningse organisa tie de promotie van bridge stellig een goede dienst bewijst. portret van Johann Sebastian Bach (1685-1750) met op de tab Bachs laatste handschrift (1750); 20 pf. een portret van Georg Frie- drich Handel (1685-1759) en op de tab een fragment van het Con certo grosso opus 6 Nr. 5,5 Satz allegro en 85 pf. een portret van Heindrich Schütz (1585-1672, op tab geestelijke koormuziek Nr. 4. IERLAND - De Ierse post heeft op 31 januari het postzegeljaar op zeer bijzondere wijze ingezet. Op een zegel van 22 pence heeft een vliegtuig het woord "love" in de lucht geschreven en voor de "o" hangt een hartvormige rode ballon en op een 26p-zegel zien we een boeket, waarvan een deel van de bloemen wordt gevormd door hartjes. VERENIGDE NATIES - In ok tober vorig jaar vierde het Inter nationale Centrum voor beroeps- en technische vorming van de Internationale Arbeidersorgani satie (ILO) in Turijn zijn 20-jarig bestaan. Dit feit is op 1 februari door de Postadministratie van de Verenigde Naties herdacht met vier zegels: 0,80 Zwitserse frank, 1,20 Zw.fr., 23 dollarcent en 7,50 Oostehrykse schilling. STEMPELNIEUWS - Op 26 maart verschijnen de jaarlijkse zomerzegels. In verband daar mee zal van 26 maart tot en met 7 mei in Amsterdam, Arnhem, 's- Gravenhage, Groningen, 's-Her- togenbosch en Rotterdam een stempelvlag worden gebruikt met de tekst "Koop zomerzegels - Zomerzegels brengen levens vreugde. Voor stempeling moet toezending gebeuren aan elk postkantoor en voor iedere stem pelvlag afzonderlijk. Op het om slag: Stèmpeling met stempel vlag Zomerzegels. Van 1 april tot en met 22 april zal in Amsterdam, Arnhem, 's-Gra- venhage, Groningen, Haarlem, 's-Hertogenbosch, Leeuwarden, Roosendaal, Rotterdam, Sittard, Utrecht en Zwolle een stempel vlag worden gebruikt met de tekst: Laat uw hart spreken Ne derlandse Hartstichting. Corres pondentie naar elk kantoor af zonderlijk. Op het omslag: Stem peling met stempelvlag Neder landse Hartstichting. Leeuwarden bestaat 700 jaar. In verband daarmee zal zal te Leeu warden van 1 april tot en met 24 juni een stempelvlag worden ge bruikt met de tekst: Leeuwarden 700 jaar stad 1285-1985. Corres pondentie naar: Postdistrict Leeuwarden, Postbus 99105, 8900 NA Leeuwarden. Op het omslag vermelden: Stempeling met stempelvlag Leeuwarden 700 jaar.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 31