Bevrijd Wassenaar door het dolle heen 40 jaar vrij Feesten gingen wekenlang door Debuut van Operette Gezelschap Verbouwing school dreigt onderwijs te ondermijnen REGIO LEIDEN ZATERDAG 23 MAART 1985 Het is dit jaar 40 jaar geleden dat er een einde kwam aan de Tweede Wereldoorlog. Onder de titel '40 jaar vrij' publiceert deze krant in de maanden voor de bekende datum in mei een aantal verbalen over hoe de bevrijding in deze contreien is gevierd. Eerder kwamen elders in de krant plaatsen uit de duin- en bollenstreek aan de beurt. Vandaag staat Wassenaar centraal: hoe er werd gefeest na vijf zware jaren. De foto's op deze pagina zijn welwillend beschikbaar gesteld door het Wassenaarse gemeentearchief, het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie en Wassenaarder Van der Kleij. WASSENAAR "Het is hier na de bevrijding één ontzet tend groot feest geweest. Je ging de hele nacht door. De buren hadden een ham bewaard en een fles jenever. We hebben die nacht de ham helemaal opgegeten en de fles jenever uitgedronken. We hebben daar een pret gehad, oh verschrikkelijk. Met zijn vieren een hele liter jenever en zulke dikke plakken ham. Een geweldig feest". De nu 75-jarige Wassenaarder Adrie van der Kleij kan zich de nacht van vier op vijf mei 1945 nog levendig voor de geest halen. Die vierde mei was de bevrijding, ein delijk, gekomen. Wassenaar was door het dolle heen, vertelt Van der Kleij, aangevuld door zijn vrouw Jo (73). door Siebe Jan Postma De feesten in Wassenaar gingen tot ver na de bevrijding door. Van der Kleij: "We hebben niets anders gedaan dan feestvieren, ik geloof wel drie weken lang. Er werden spontaan feestcomité's opgericht. Ik was zelf ook lid van zo'n comité. We organiseerden allerlei activitei ten, versierden optochten bijvoor beeld". Heel anders stond Van der Kleij er precies een jaar eerder voor. Toen kwam hij bij het verzet in Wassenaar terecht. Hij werd inge deeld bij een groepje van tien men sen en kon zich na een tijdje com mandant van zo'n verzetsgroep Over de activiteiten, die ze uit voerden vanuit onder andere bak kerij Visser en Van der Kleij's meubelmakerij aan de Achterweg herinnert hij zich: "We oefenden in het gebruik van stenguns en grana ten. Als we dat goed onder de knie hadden, kregen we opdracht om te gaan patrouilleren. We moesten de activiteiten van de Duitsers in de gaten houden. Met groepjes van twee mensen gingen we op pad om in de duinen en aan de landwegen te ontdekken waar de Duitsers za ten en wat ze daar deden. We regi streerden ook zo goed mogelijk de precieze ligging van de Duitse landmijnen. Overigens mocht er niet al te veel genoteerd worden en moesten we op vloeipapiertjes schrijven, zodat de gegevens kon den worden opgegeten als de Duit sers ons te pakken kregen". V2's Wat absoluut niet lukte, was het saboteren van de V2's die vanaf september 1944 vanuit verschillen de plaatsen in Wassenaar werden afgeschoten met als doel Londen. "Onze groep kon daar helemaal niets mee, dat werd door de Duit- Het hoofdpostkantoor aan de Lange Kerkdam in Wassenaar ten tijde van de Duitse bezetting. LEIDERDORP - Anderhalf jaar merich Kalman op de planken van eerste uitvoering geelt. Morgen- de Muzenhof. Vanavond om acht middag om twee uur volgt een her- uur is het spannende moment aan- haling van het gebodene. gebroken dat het gezelschap haar ZATERDAG Leiden Groenoordhal, Willem de Zwijgerlaan Rommelmarkt-sport-inn, 10-17 uur Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - An tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis, Hooigracht 79 - café avond, 21-1 uur. Leiderdorp Muzenhof, Gordijnsingel 4 - Operette uitvoering 'Die Csardasfürstin', 20 v Dorpshuis, Hoofdstraat - Kindertheater 'Ploeff met 'De droomereis van Kling- Ling-Fu', 15 uur. Oegstgeest Gebouw Taberna, Julianalaan 1. Swingavond met de 'Mind Jams', 20.30 Garage 67 - Gratis autokeuring Veilig Verkeer Nederland, hele dag. Zoeterwoude Muziekcentrum, Schenkelweg - Toneel voorstelling KPJ met aansluitend live band, 20.30 C ZONDAG Leiden Groenoordhal, Willem de Zwijgerlaan - Rommelmarkt-sport-ir Leiderdorp Muzenhof, Gordijnsingel 4 - Operette uitvoering 'Die Csardasfürstin' door Leiderdorps Operette Gezelschap, 14 Voorschoten Lindehoeve, Van der Haarplein - Disco middag 14-17.30 uur; videocafé 21-24 Dorpskerk - Jubileum-zangdienst ds. Van der Schoot, 15 i Ambachtshuis, Voorstraat 12 - koffie concert Barokensemble Voorschoten, 12.30 i Filmliga, Theater Schoolstraat - film 'Le Bal', 21.15 uur. Zoeterwoude Ons Huis, Kosterpad 3 - Circus-variëté- show met 'The Flying Meatballs', 14.30 Oegstgeest Gebouw Taberna, Julianalaan 1 - Kin dermiddag met Lego, 13 t Wassenaar Duinrell, Storm van 's Gravesandeweg - Tross-cross löop, start 11.30 uur (3 km.), 12 uur (6 en 12 km.) en 12.10 uur (halve marathon); inschreven vanaf 9 uur bij ingang Duinrell. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 22 tot vr 29 door: Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 20, dorp, tel. 894400. Wassenaarse Apotheek, Stadhouders plein 13, tel. 12402. VOORSCHOTEN - De verbouwing van de lagere Voorschotense Vliet- school dreigt het onderwijs vanaf mei ernstig te ondermijnen. Wannéér de school gedurende de laatste maanden van het school jaar, zoals gepland, wordt.onderge- bracht in drie verschillende gebou wen, komt het lesgeven aan combi natieklassen in de knel. Ook de creatieve middag en het technisch lezen in niveaugroepen kunnen geen doorgang vinden. Het over blijven tussen de middag zou daar naast tot de onmogelijkheden kun nen gaan behoren. Dit vindt de medezeggenschaps raad van de Vlietschool en de Speeldoos, een kleuterschool die na de verbouwing bij de Vliét- school 'intrekt'. De raad heeft de gemeente dan ook gevraagd of het mogelijk is de school tijdens de verbouwing in één gebouw onder te brengen. De gemeente, die de problemen onderkent, is naarstig op zoek gegaan. Ze heeft echter nog niets gevonden. Het voorstel van de medezeggen schapsraad om de leegstaande Parkschool te gebruiken als tijde lijke huisvesting, is in ieder geval van tafel. Half april wordt begon nen met de verbouwing van het ge bouw, waarin ambtenaren gehuis vest gaan worden. Als de gemeente later begint kost dat haar geld, om dat ze dan een etage boven AH lan ger moet huren. Zoeterwouds fietspad bijna klaar ZOETERWOUDE - De werkzaamheden aan het fietspad langs de Nieu- weweg in Zoeterwoude vorderen gestaag. De officiële opening van het langverwachte pad staat voor de maand juni op het programma. Vanmor gen is beton gestort op de brug bij de Nieuweweg/Zuidbuurtseweg. In verband hiermee zal de brug dit weekeinde voor vrachtverkeer gesloten zijn. Vrachtauto's zullen zijn aangewezen op de Hoge Rijndijk en de Om- medijkseweg om de Weipoort te bereiken. Voor 'dringende zaken' zal dit weekeinde ook de noodweg geopend zijn. Deze noodweg had al ruim drie weken geleden moeten zijn verwijderd. De afbraak van de tijdelijke voorziening heeft vertraging opgelopen als gevolg van de vorst. 1 april is de nieuwe datum waarop de noodweg tussen de Weipoort en de Zuidbuurtseweg definitief moet zijn opge ruimd. Als het fietspad klaar is en ook alle andere werkzaamheden tussen ZoeterWoude-Dorp en de Weipoort zijn afgerond, zal het gehavende weg dek van de Weipoörtseweg van een nieuwe toplaag worden Rijexamen straks bij 'De Voscuyl' OEGSTGEEST - Het parkeerterrein bij spörtcomplex De Voscuyl in Oegstgeest zal zeer waarschijnlijk worden gebruikt voor het afnemen van het onderdeel voertuigbeheersing voor motorrijders. Bovendien wil het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) aan de Endegeester- straatweg een parkeerstrook aanleggen voor vrachtwagens. Als ook vrachtwagens voor hun praktische examen in hotel Het Witte Huis terecht kunnen, is de spreiding van het aantal 'oproepplaatsen' ge daald tot twee. Tot dusver moeten vrachtwagenchauffeurs naar De Uiver in Sassenheim om het beminde papiertje te behalen. Het theoretische examen zit sinds 1984 aan het Schuttersveld. De gemeente Oegstgeest heeft in principe geen bezwaar tegen de plan nen van het CBR. In een nader gesprek zal de uitvoering van de voorstel len worden behandeld. Chef-examinator C. Bleijenberg hoopt op een po sitieve afloop: "Het zou magnifiek zijn als onze plannen waarheid wor den". LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleutelbos) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta- NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorglng na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345.20 per kwartaal, aan huis bezorgd 65.70 per post (binnenland) 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 112221JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.FJ. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.FJ. Wirtz Sport: P J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid. Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet. Lerarenkamer De Meijegaard in Leiderdorp uitgebrand iezig met nablussen in de lerarenkamer van de (foto Holvast). LEIDERDORP - Door nog on bekende oorzaak is gisteravond even na tienen brand uitgebro ken in de katholieke lagere school De Meijegaard aan de Vronkenlaan in Leiderdorp. De brand woedde in de lerarenka mer van de school. De Leiderdorpse brandweer slaagde erin het vuur snel on der controle te krijgen. De brand bleef daardoor beperkt tot de lerarenkamer. Het gebouw, waarin ook de kleuterschool 'Op 't Meije- weitje' is ondergebracht, liep wel veel water- en rookschade op. Hoe groot de schade is was vanmorgen nog niet te zeggen. De politie van Leiderdorp stelt in samenwerking met de tech nische recherche een onder zoek in naar de oorzaak van de brand. De leerlingen kunnen maan dag gewoon terecht in de school. Een beeld van feestvierende inwoners van Wassenaar na de bevrijding. taJïl I n- De ontruiming van Het Vendelkwartier van de W.A. aan de Schoolstraat in Wassenaar, vlak na de bevrijding. sers zo grondig afgegrendeld. Het was ook een volkomen verrassing dat die dingen werden afgescho ten. Toen we ze zagen gaan, dach ten we eerst nog dat het gewoon vliegtuigen waren. Daar zagen ze ook naar uit. Toen we erachter kwamen dat het V2's waren zijn we allemaal zo vreselijk geschrok ken". Zijn vrouw vergeet het nooit: "Ik schrok zo verschrikkelijk, dat ik de kast invluchtte. Zo'n ontzettend la waai was dat, het was alsof de we reld verging". De laatste week voor de bevrij ding was van der Kleij, samen met negen andere verzetsmensen, in de bakkerij van Visser in Wassenaar. Zijn vrouw zat thuis met de kinde ren en had geen idee waar haar man was. "Dat was wel angstig hoor. Het was oorlog, je wist niet wat er gebeurde. Hij kon net zo goed zijn opgepakt. Ik hoorde die hele periode niets van hem. Ik wist overigens wel dat mijn man met goede dingen bezig was, dat geluk kig wel". Zodra hij hoorde dat Wassenaar bevrijd was, ging van Der Kleij naar huis en kon, na een grondige wasbeurt, het gefeest losbarsten. Zijn vrouw: "Hij moest wel eerst in de teil, hij was zo vies na die week. En een badkamer hadden we toen nog niet". Honger Hoewel de Van der Kleij's wel van de gaarkeuken aten en suiker bieten hebben gekookt, konden ze de oorlog toch aardig doorkomen. Dankzij de ruilhandel: als meubel maker kon hij zijn waren ruilen te gen voedsel. Bovendien kwam de vader van mevrouw van der Kleij, die slager in Leiden was, regelma tig op de flets vlees brengen. Het Wassenaarse echtpaar Boer- mans heeft meer moeite gehad om zichzelf en de kinderen in leven te houden. Geld was er wel, maar de winkels in hun woonplaats waren leeg. Mevrouw Boermans: "En ik was ook niet het type om op de zwarte markt te gaan kopen, dus we hadden het heel erg krap". J.R.A. Boermans (77) en zijn vrouw De binnenlandse strijdkrachten i (64) woonden vanaf 1941 op de Ho- gerbeetsstraat in Wassenaar, op het half jaar na dat Boermans in Duits land moest werken en zijn vrouw met de kinderen thuis zat. Boermans heeft ook in het verzet gezeten, maar naar zijn eigen zeg gen wel 'oppervlakkig': "Ik heb wel tot de laatste dag voor de be vrijding meegedaan. In die laatste dagen, toen het er echt om ging spannen, moesten we met vijftig mensen van het verzet in de katho lieke huishoudschool te gaan zit ten. Onze commandant, een jonge jongen, zei tegen mij dat hij het vuur zou openen als er een Duitser binnen zou komen. De laatste dag voor de bevrijding ben ik toen weggegaan. Ik vond het niet meer verantwoord om die laatste dagen daar nog zo geconcentreerd te zit ten. Je bracht er alleen veel levens mee in gevaar en je schoot er niets mee op". i Wassenaar op 5 mei 1945. Feest In hun huidige woning aan de Jagerslaan in Wassenaar haalt het echtpaar Boermans zijn herinne ringen op. Boermans: "Toen vier mei de bevrijding kwam, hebben alle buurtgenoten meteen alle ver duisteringsluiken verbrand. We gooiden ze op een grote stapel op het pleintje en staken ze in de fik". Mevrouw Boermans enthousiast: "Die bevrijding was iets geweldigs, ;k krijg er nog kippevel van nu we het er zo over hebben. Je kon het eigenlijk helemaal niet geloven. We maakten zelf vlaggen van la kens, die we in stukken gescheurd en geverfd hadden. Eigenlijk leek het nergens op, maar die vlaggen hebben wel twee maanden buiten gehangen, totdat er geen kleur meer op zat. En iedere keer leek het wel een fata morgana dat die vlag buiten hing, al was deze dan geheel verkleurd".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2