De T)ieb' kan nooit volledig zijn Sun City: de 'zonnige' kant van Zuid-Afrika 23 MAART 1985 EXTRA PAGINA 21 t tienduizenden staan ze in stellingen te wachten de lezer, de bibliotheekboeken, al verdrinkt menigeen in dat antische aanbod, volledig is het t. Iedere lezer is het wel eens ïrkomen dat hij tevergeefs naar bepaalde titel zocht en zich roeg waarom nu juist dat boek er was. En dan rijst de vraag: wie bepalen enlijk welke boeken worden en welke niet? En arop baseert men dat? keuze is niet eenvoudig. Elk jaar ?r brengen de uitgevers een slordige )00 nieuwe titels op de markt en er is n bibliotheek die dat allemaal kan ikopen. Nu hoeft dat ook niet, want flink deel daarvan is niet echt chikt voor een bibliotheek: specialistische werken heruitgaven die behalve een andere kaft aardige illustraties niets aan de ige toevoegen. Maar ook dan nog ven er zo'n achtduizend boeken over, 1 per week. instantie die aan de bron van het 2ctieproces staat is het Nederlands )liotheek- en Lectuurcentrum 3LC) in Den Haag. Alle ongeveer zend openbare bibliotheken zijn iij aangesloten. Het NBLC heeft taken: het het openbaar naar de rijksoverheid is vraagbaak én overlaadt de elke week met Het NBLC werkt voor laatste samen met de uitgevers en skhandelaren in de Nederlandse Dliotheekdienst (NBD). De uitgevers eren hun uitgaven aan en de meer 1900 recensenten geven daarover zo objectief mogelijk oordeel, vertelt unct-directeur centrale nstverlening mevrouw elangrijk recensies spelen voor bibliotheken grote rol bij de aanschaf van boeken, lgens Ria Hilhorst van de Leidse bibliotheek varen de veertien >liothecarissen die het nschafpanel' vormen weliswaar niet nd op de NBLC-recensies, maar een langrijke rol spelen ze wel. Datzelfde Idt voor de bibliotheken in Katwijk en phen. Het oordeel van de 'protestante' Prisma en die van van kranten en spelen ook een rol, maar de bly ft de voornaamste van informatie. lectuurinformatiedienst van het vormt de eerste zeef voor de ;uwe uitgaven. Die beoordeelt wat er erhaupt voor recensie in aanmerking mt, want zoals gezegd: een flink deel liet interessant voor bibliotheken, teken die dat wél zijn gaan naar de pensenten. Hoewel iedereen zich in incipe kan aanmelden als recensent, niet iedereen ook aangenomen, krijgen een uitgebreid over hun persoonlijke maatschappelijke uatie, specalisme en dergelijke en dat - eventueel aangevuld met een lefonisch) gesprek - beoordeeld door recensiecommissie. Het bestand is lgens Riesthuis 'aardig op peil komen' in de afgelopen jaren, en voor snig onderwerp bestaat zelfs een ichtlijst. is weinig verloop en ze kan dat wel rklaren: de recensent krijgt een rgoeding, mag als regel het houden en blijft op de hoogte van alle nieuwe tgaven op het terrein van zijn of haar "En dat is natuurlijk heel ntrekkelijk". Het grootste deel van de is een 'erfenis' van de fusie 1972 van de Centrale Vereniging van bliotheken en twee confessionele riuurcentra, die alle drie een eigen censentenbestand hadden. 2 NBLC-recensent moet zich in zijn rnderd woorden tellende recensie ithouden van elk inhoudelijk oordeel. Ve noemen het recensies maar ze een ander karakter dan recensies in een krant of tijdschrift. Daar verwacht de lezer een oordeel van de recensent over het boek. Bij ons mag er juist geen oordeel in staan, het moet zo feitelijk mogelijke aanschafinformatie voor de bibliotheken bevatten", zegt Riesthuis. Objectief? Als het honderd woorden tellende oordeel door de lectuurinformatiedienst is goedgekeurd, krijgen uitgever en schrijver het toegestuurd. Hebben die er kritiek op, dan buigt de dienst zich er nogmaals over. Wordt de kritiek 'niet helemaal ongegrond' geoordeeld, dan gaat het boek nog eens naar een andere recensent. "Maar dat gebeurt op die 12.000 boeken per jaar maar een enkele keer", aldus Riesthuis. Het gebeurt volgens haar nog veel minder - eigenlijk nooit - dat over een recensent regelmatig klachten komen en dat deze uiteindelijk wordt geschrapt. Als dat al gebeurt, dan is dat in de meeste gevallen omdat hij recensies te laat inlevert. Trouwens, een groot deel van de recensenten is bibliothecaris. Nu is over hobby- en studieboeken nog wel een objectief oordeel te geven, maar hoe zit dat met romans, leesboeken? Ook daar kan het wel, vindt Riesthuis: "Ik hou bijvoorbeeld zelf helemaal niet van streekromans, maar dat betekent niet dat ik ze niet zou kunnen beoordelen. Je kunt zo'n boek lezen en zeggen: het bevat alle ingrediënten die ervoor zorgen dat zo'n boek het goed doet: een goed verhaal, de personen worden goed uitgediept, er is wat drama, wat humor en het loopt goed af met de kinderen die aanvankelijk het verkeerde pad op gingen. Daar zullen onze lezers van smullen. Daarom hoef ik zelf zo'n boek nog niet goed te vinden". "Natuurlijk, ik denk dat zo'n beoordeling altijd subjectieve elementen bevat. Maar dat hou je toch. Ook als een bibliothecaris iemand een bepaald boek adviseert, kan hij te horen krijgen: 'Nou, u zei dat het een goed boek was, maar ik vond er niets aan". Haat-liefde Hoewel het NBLC in de NBD samenwerkt met uitgevers en boekhandelaren, is er bijna sprake van een haat-liefde verhouding. Aan de ene kant vormen de bibliotheken immers - zeker waar het jeugdboeken betreft - een hele grote afnemer ('Als wij een uitgave niet kopen heeft de uitgever gelijk een flinke strop'), maar aan de andere kant bederven ze natuurlijk ook de markt: je gaat geen boek kopen datje in de bibliotheek kunt lenen. Daar hebben de uitgevers wat op gevonden: de uitgevers leveren via de NBD de nieuwe uitgaven 'bibliotheekklaar' af - met harde kaft, eventueel gebonden - maar dat is altijd een paar maanden later dan de gewone commerciële uitgave van het boek. Voor de ongeduldige lezer een prikkel om het boek maar te kopen, zeker omdat het de eerste tijd in de bibliotheek natuurlijk bijna continu weg is. Ria Hilhorst signaleert dat duidelijk: op de wenskaarten die lezers tegenwoordig in de meeste bibliotheken kunnen inleveren, staan vaak de nieuwste uitgaven. "En die kunnen we gewoon nog niet krijgen. Dat duurt meestal wel een paar maanden". Ook de bibliotheken zelf maken een selectie uit het aanbod. Zeker nu ze sterk moeten bezuinigen, wordt de aanschaf van nieuwe boeken een kwestie van of-of in plaats van en-en. Het aanschafbeleid in zowel Leiden, Katwijk als Alphen heeft in de afgelopen jaren een aanmerkelijke verandering ondergaan. Is de 'bovengrens' vrijwel dezelfde gebleven, de 'ondergrens' is duidelijk gezakt. Zocht de bibliotheekbezoeker een paar jaar geleden nog vrijwel tevergeefs naar 'pulp', tegenwoordig zijn Boeketreeks en andere trivale werkjes wel degelijk in de stellingen te vinden. Het NBLC recenseert ze bewust niet, zegt Riesthuis, 'want het zal de lezers toch worst zijn of het een goed of slecht boek Maar Riesthuis vindt daarentegen wel dat ze een functie hebben: "Je kunt niet zeggen: wat zou het leuk zijn als iedereen literatuur leest. Ook andere boeken kunnen een behoefte bevredigen. Met het verlagen van de ondergrens ben je beter bezig dan jaren geleden, toen we op een lijst van 'goede boeken voor eenvoudige lezers' werken van Dostojevski aantroffen". Niet wegjagen Ook de bibliotheken hebben bewust voor opname van damesromannetjes, Jerry Cotton en aanverwante lectuur in de collectie gekozen, zeggen zowel Hilhorst als de Katwijkse bibliotheekdirecteur Ten Hove, om de bibliotheek te bevrijden van het elitaire imago dat zij jarenlang heeft gehad. Ten Hove: "We weten dat er vraag naar is, want ze halen goede uitleencijfers. Kijk, je kunt die ondergrens wel flink ophogen en bijvoorbeeld ook familie- en streekromans schrappen, maar dan jaag je wel flink wat mensen de bibliotheek uit. Die komen dan ook niet in aanraking met datgene dat bibliotheken nog meer te bieden hebben". De 'gewone' Leidenaar heeft volgens Hilhorst ook lang het beeld gehad dat de bibliotheek iets was voor gestudeerde mensen. "Dat wilden we veranderen door de bibliotheek ook voor hen aantrekkelijk te maken. Het is trouwens een misvatting om te denken dat Boeketreeksen alleen door mensen met weinig opleiding worden gelezen. Ook mensen met een hogere opleiding lenen ze, dat is wel gebleken". In Alphen worden Boeket- en andere reeksen vrijwel niet gekocht, zegt bibliothecaresse Puister. Het assortiment bestaat uit wat lezers meebrengen en aanbieden. Is zo'n boekje na een paar keer lezen 'versleten' - want erg degelijk zit het doorgaans niet in elkaar - dan gaat het ook gewoon de prullenbak in. Volgens Puister blijft de voorraad op deze manier bijna zonder kosten toch aardig op peil. Het leeuwedeel van de budgetten gaat op aan wat in de wandeling 'het betere boek' wordt genoemd. In alle drie de bibliotheken vormen de professionele krachten het panel dat het NBLC-aanbod wekelijks beoordeelt. En als de recensie onvoldoende informatie biedt? "Ach", zegt Ten Hove, "het is natuurlijk ook niet zo dat geen bibliothecaris meer leest". Ook in Leiden koopt men bij onenigheid in het panel soms een exemplaar in de winkel of wordt er voorlopig één besteld bij de NBD bij wijze van proef. Na lezing wordt dan beoordeeld of er meerdere - Leiden telt een hoofdbibliotheek en drie filialen - exemplaren worden aangeschaft. V erantwoordelij k De vraag is natuurlijk of er boeken zijn die om wat voor reden dan ook - het schokken van het publiek bijvoorbeeld - niet worden gekocht. Bij het NBLC wordt die selectie in elk geval niet toegepast, zegt Riesthuis: "Je moet als uitgangspunt nemen: waar halen wij de arrogantie vandaan om te oordelen wat goed en kwaad kan bij de lezer?". Ten Hove en Puister onderschrijven dat standpunt: in principe kan alles worden gekocht. Ook in Katwijk. Ten Hove: "We werken vanuit het standpunt dat we een openbare bibliotheek zijn en dat betekent dat we ook boeken kunnen aanschaffen waaraan bepaalde mensen zich ergeren. Maar dat werkt natuurlijk altijd naar meer kanten. Het blijft moeilijk, maar we gaan ervan uit dat mensen verantwoordelijk zijn voor hun eigen keus: ze hoeven een boek niet te lenen. En het gebeurt maar heel weinig dat mensen op ons afkomen met de opmerking dat ze vinden dat een bepaald boek hier niet thuis hoort". In Alphen is ook uitgangspunt dat 'een bibliotheek geen zedenmeester is'. "Lezers kunnen zelf wel uitmaken wat ze willen lezen. Wat we niet zouden aanschaffen? Nou, bijvoorbeeld een heel shockerend boek over de Tweede Wereldoorlog waarin bijvoorbeeld nazistische teksten voorkomen". De Leidse beleidslijn verbiedt de aanschaf van porno en soft porno. Zo is over de aanschaf van 'De IJssalon' van Heeresma nogal wat te doen geweest. "Ja, er is natuurlijk een groep mensen die porno wil lezen, maar het is ook zo dat dergelijke boeken veel weerstanden oproepen. Het is natuurlijk discutabel, maar wij hebben besloten om geen porno aan te schaffen". Maar een vroeger omstreden boek als Lady Chatterly's lover van Lawrence staat er wel. "Ja, dat is natuurlijk een probleem. Zo'n boek kun je dan weer opnemen vanwege de literaire kwaliteiten. Het punt is natuurlijk dat zo'n discussie over wat kan binnen de bibliotheek ook voortdurend in beweging is. Het zijn geen harde grenzen, maar ze verschuiven constant". door Sjaak Smakman Het aantal boeken dat jaarlijks wordt uitgegeven is zo groot, dat je er bijna een bibliotheek mee kunt inrichten. Logisch dus dat niet elk boek zomaar wordt aangekocht. Maar wat koopt men dan wel, en wie bepaalt dat? Ter gelegenheid van de Boekenweek een boekje open over de bibliotheken, die niet langer schromen ook de Boeketreeks uit te venten. Want elitair wil men niet meer zijn. De bibliotheek in Leiden Zuid-West. "De nieuwste uitgaven laten meestal wel een paar maanden op zich wachten ai'... -N. Een van de hotels in Sun City. Sun City wordt ook wel het Las Vegas van Afrika genoemd. Het is geen stad in de letterlijke zin van het woord maar een vermaakcentrum in het Zuidafrikaanse thuisland Bophuthatswana. Hier Zuidafrikanen films zien die in het "blanke" Zuid-Afrika zijn verboden, lier treden artiesten die Sun Uity als een goed compromis cien tussen het grote geld en le veroordeling van racisme. Een reportage. De verfilming van het beroemde van John Irving is verboden Zuid-Afrika. Maar dat betekent dat de inwoners van Johan- en Pretoria verstoken hoe- 2n te blijven van de mooie Nastas- a Kinski en Jody Foster, die de oofdrollen spelen in deze film. Ze hoeven slechts in hun auto te iappen en tweehonderd kilometer i noordelijke richting te reizen aar Sun City, het vermaakscen- van het 'onafhankelijke' Bophuthatswana. Meer apitaalkrachtige Afrikaners ne- gewoon het vliegtuig en lan en vlak bij Sun City, op het vlieg- Pilanesberg om het weekend te brengen in deze stad die een stad is. loor luud de Wit Men noemt Sun City niet voor iets het Las Vegas van Afrika. Het asino is het grootste buiten de rerenigde Staten. Ondanks het ïulti-raciale karakter verspelen aar voornamelijk blanke Zuid- frikaners hun geld aan de 43 lackjack- en roulette-tafels, ter- rijl er ook een speciale salon is raar punto banco kan worden ge speeld. 240 zogenaamde 'one arm bandits' staan opgesteld in de ont vangsthal van het hoofdgebouw van het Sun City-hotel. Twee zwarte jongens komen aan slenteren over een stoffige, droge weg. Links en rechts staan krotten, opgetrokken uit steen en golfpla ten. De naam van dit dorpje is op geen kaart te vinden. Zelfs Sun Ci ty, op een kilometer afstand, staat niet op de kaarten. Maar Sun City is ook geen echte stad; het is slechts een vermaakscentrum, ge legen in een oude krater, en het be staat nu uit twee hotels, een golf course, enige tennisvelden, bow lingbanen en een luxe zwembad. In het midden is een kunstmatig meer gecreëerd, waar gesurfd kan worden en waar watervliegtuigen kunnen landen. Miljoenen heeft het gekost om dit meer te vullen met leidingwater uit Johannes burg. Daarom zijn de bordjes in de hotelkamers, die vriendelijk ver zoeken zuinig te doen met water, eigenlijk belachelijk; te meer om dat de golflinks de hele dag wor den besproeid. De huisjes in dit naamloze dorp je vlak bij Sun City, die ramen heb ben en een fatsoenlijk dak, worden bewoond door mensen die werken in het vermaarde uitgaansoord. De salarissen die er worden betaald, zijn dan ook relatief hoog. Een werkster verdient bijvoorbeeld 200 rand per maand, zo'n f 400, tegen 50 rand in een huishouding bij blanke Zuidafrikaners te Rusten burg, vlak over de grens. De twee jongens hebben beiden een T-shirt aan, dat men eerder zou verwachten in Europa of Amerika. 'Chicago' staat er op de een, 'Queen, Zuid-Afrika tour 1984' op de ander. De boycotacties in Europa en Amerika ten spijt, treden er bijna wekelijks topatracties op in Sun City: Frank Sinatra, tweemaal zelfs. Het verhaal gaat dat Sinatra, alvorens af te reizen voor negen concerten in Sun City tegen een bedrag van 1 miljoen dollar, eerst een aantal mensen vooruit zond om te kijken of Sun City wel dege lijk multi-raciaal was. Maar ook de min of meer zwarte zangeressen Tina Turner en Shir ley Bassey traden er op; Queen vo rige maand; Rod Stewart komt in februari terug voor een aantal con certen; verder the Bellamy Bro thers, Chicago, Cher, Leo Sayer en de diepgelovige Cliff Richard, om ■er nog een paar te noemen. Ook sportidolen als tennisspeler Ivan Lendl en de wereldkampioen golf Seve Ballesteros zijn bezwe ken voor het grote geld van Sun Ci ty. Twee weken geleden was er een wereldtitelgevecht boksen in het zwaargewicht tussen de zwarte Amerikaan Greg Page en titelver dediger Gerrie Coetzee uit Zuid- Afrika. Geen racisme De twee jongens hebben geen werk, maar ze komen vaak in Sun City. Vooral voor de disco. Voor hen is Sun City het einde. Er ko men ook twee meisjes aanlopen. Zij zijn eveneens enthousiast over Sun City en Bophuthatswana. „Hier bestaat tenminste geen racis me. Wij kunnen met een blanke naar bed als we dat willen. Dat kan in Zuid-Afrika niet". De dag ervoor zei een moeder uit een ander dorpje in de buurt, dat wat haar betreft Sun City direct ge sloten mag worden. „Het heeft een slechte invloed op onze zeden. Meisjes komen tot prostitutie en jongens specialiseren zich in in- iraak en autokraken. Als ze een maal bezweken zijn voor de luxe en de glamour van Sun City, heb ben ze geen zin meer in school". Vijfjaar Deze week bestaat Sun City vijf jaar en voor eigenaar Sol Kerzner - 49 jaar en driemaal getrouwd; de laatste keer met de voormalige miss-Zuid-Afrika Anneline Kriel - is dat een reden om een nieuw ho tel te openen, dat nog luxueuzer moet worden dan het andere dat er al staat. Bij het nieuwe hotel wordt de laatste hand gelegd aan een spectaculaire 'oerwoudtuin, annex relax-ruimte'. Aangezien bomen schaars zijn in dit droge deel van Zuid-Afrika, worden ze van heinde en verre aangevoerd. Geld speelt geen rol. Kerzner is ongetwijfeld een van de meest succesvolle zakenlieden van zuidelijk Afrika. Hij beschikt, afgezien van Sun City, over luxe hotels overal in de thuislanden en in Swaziland en Lesotho. Het ei land Mauritius ten oosten van Ma dagascar is door voornamelijk zijn toedoen veranderd in een nieuw vakantieparadijs, dat kan wedijve ren met de bekendste oorden op de wereld. Op dit moment bouwt het Southern Sun-concern van Kerz ner in het centrum van Johannes burg een hotel met 800 bedden, dat daarmee het grootste van Afrika wordt. Maar terug naar Sun City. Op 6 december 1977 werd Bophu thatswana als tweede van de zoge naamde Zuidafrikaanse thuislan den onafhankelijk. De meeste in woners, zo'n 1,5 miljoen, behoren-' tot de stam van de Tswana's. Zoals alle thuislanden wordt Bophu thatswana (dat bestaat uit een ze vental 'eilanden' in West-Trans vaal, de Noordelijke Kaap en de oostelijke Vrij Staat) door de rest van de wereld niet als een onafhan kelijk land erkend. Het is voornamelijk een agra risch gebied, dat echter hevig te lij den heeft onder de droogte in Zuidelijk Afrika van de afgelopen jaren. Ook is het rijk aan minera len. Meer dan 60.000 zwarte inwo ners van Bophuthatswana vinden werk in de mijnen. Sol Kerzner had in 1977 een goe de neus voor de toeristische moge lijkheden van de thuislanden. Toen hij in dat jaar zijn plannen be kend maakte voor de grootste toe ristische attractie in Zuidelijk'Afri ka in het natuurreservaat Pilanes berg, voorspelde hij dat binnen vijf jaar de investering van 100 miljoen rand (ongeveer 200 miljoen gulden) zou zijn terugverdiend. Voor Bophuthatswana zouden daar aanzienlijke inkomsten tegen over staan en werkgelegenheid voor 2000 tot 5000 mensen. Presi dent Lucas Mangope had er wel oren naar en zal er achteraf weinig spijt van hebben gehad. Mangope zelf is trouwens een graag geziene gast in Sun City. Het enigë wat Kerzner er voor te rugvroeg, waren de exclusieve ca sino-rechten voor een periode van 10 jaar, met een optie voor nog eens vijf jaar. Het geschatte aan deel van Sun City in de inkomsten van de staatskas van Bophu thatswana wordt geschat op min stens 5 procent van het totale staatsbudget. Het is de vraag of de regering in Pretoria wel zo gelukkig is met de aanwezigheid van zoveel casino's in de thuislanden, want op dit mo ment heeft niet alleen Bophu thatswana een casino, maar ook Transkei, Ciskei en Venda, terwijl ook de nabuurlanden Botswana, Swaziland en Lesotho over Sou thern Sun-casino's beschikken. Waarnemers zijn ervan overtuigd dat Pretoria de ontwikkelingen in de thuislanden welwillend gade slaat. Allereerst biedt het de Zuid afrikaners, die problemen hebben met de strenge moralistische en ra cistische wetten van Zuid-Afrika, de mogelijkheid vlak over de grens wat ruimer adem te halen. Verder draagt Pretoria voor het overgrote deel de financiële lasten van de thuislanden. Hoe meer deze zichzelf kunnen bedrüipen, des te voordeliger is dat voor Pretoria. En ten derde hoopt Pretoria, dat een succesvol entertainment-klimaat in de thuislanden, waarbij toeris ten, sporters en artiesten bezwij ken voor het 'goede geld', een bij drage zullen leveren tot de gewen ste internationale erkenning van de thuislanden. Een journalist heeft de politiek van Pretoria daarom eens als volgt gekarakteriseerd, toen staatspresi dent P. W. Botha in 1978, - toen nog gewoon president - zijn toe komstvisie van Zuid-Afrika om schreef met 'een constellatie van staten'. „Het lijkt", aldus de jour nalist Stanley Uys, „dat deze droom op een onverwachte wijze uit zal komen. Maar dan zal'het geen constellatie van staten zijn, maar een constellatie van casi no's".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21