LEIDSCH DAGBLAD Moskou doet Nederland aanbod vandaag ABOP kiest voor kortere werkweek Schadereparatiesaan alle merken Heertje tijdelijk uit functie Artsen steunen Amnesty Wellicht toch gesprek over aantal SS-20's Douane laat smokkelaar ontsnappen Nieuw onderzoek onütopingsaffaire Vandaag laatste dag Antilliaanse premier zoekt steun in conflict met Shell Muiterij op Chinese torpedoboot ZATERDAG 23 MAART 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37659 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar- .Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon AMSTERDAM (ANP) Prof. dr. A. Heertje is tijdelijk ontheven van zijn functie als voorzitter van de vakgroep economie aan de Universiteit van Amsterdam. Een speciale commissie begint volgende week met een on derzoek naar de "grondig verstoorde persoonlijke verhoudingen" in de vakgroep. Dat heeft prof. dr. J.W. Zwemmer, voorzitter van het bestuur van de juridsche faculteit en tevens dekaan, gisteren meegedeeld. Er is volgens Zwemmer een serie conflicten geweest tussen de mede werkers van de vakgroep economie "waar Heertje niet buiten staat". Eind februari sprak de vakgroep al uit dat er met Heertje als voorzitter niet viel te werken. Zo had hij veel te lang gewacht met het nakijken van een tentamen. De uitslagen moeten binnen vijf weken bekend zijn, maar in dit geval had het tien weken geduurd, aldus Zwemmer. In het weekblad Folia van de UvA staat bovendien dat binnen de vak groep het vermoeden is gerezen dat er zich bij het corrigeren van het tentamen onregelmatigheden hebben voorgedaan. Hét percentage ge slaagden van het mede door Heertje nagekeken tentamen lag veel lager dan normaal. Prof. dr. A. Heertje. UTRECHT (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst on dersteunt de actie die Amnesty In ternational vanaf vandaag tot vol gende week zaterdag houdt met als thema „Toegang tot gevangenen", en die in het bijzonder is gericht op gevangenen in Chili, Iran, Zaïre, Turkije en de Sovjet-Unie. KNMG-voorzitter F.N.M. Bie- rens zegt in Medisch Contact dat de KNMG brieven zal schrijven naar zusterorganisaties in die lan den, en dat ze ook aanwezig zal zijn op de grote slotmanifestatie in Am sterdam. Bierens herinnert aan de in 1984 aangenomen code tegen het martelen van de Wereldge zondheidsorganisatie. Hij zegt dat ook in eigen land voortdurende be zinning nodig is: „Ook in onze ei gen gevangenissen komen soms behandelende artsen in de proble men, omdat ze door de directie worden gebruikt om behalve voor behandelaar ook voor controleur te spelen". Hij noemt als voorbeeld een brief aan een huisarts waarin een verkla ring werd gevraagd over een gede tineerde die met weekendverlof ziek werd. Als de arts de man niet ziek verklaarde, zou de verlofgan ger als voortvluchtig worden be schouwd. Dierenkwelling is soms beestachtig DEN HAAG/BRUSSEL/MOSKOU (ANP/GPD) - De Sow- jet-Unie is bereid op korte termijn met de Nederlandse regering besprekingen te voeren over het aantal SS-20s dat op Russisch grondgebied staat opgesteld. De Russen wil len daarbij tevens praten over de verificatie van het aantal raketten. FRANKFURT - Op verschillende plaatsen in Europa zijn gisteren Iraniërs aangekomen die het slachtoffer zijn geworden van gifgassen die Irak in de Golfoorlog gebruikt. Veel landen, waaronder ook Nederland, hebben toegezegd de gewonden te zullen behandelen. Op de foto een beeld van de aankomst op het vliegveld van Frankfurt, (zie ook pagina7). (foto dpa> UTRECHT (ANP) - Arbeidstijdver korting in het onderwijs moet wor den gevonden in een verkorting van de werkweek. Tot deze princi pe-uitspraak is het congres van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) gisteravond in Utrecht gekomen. Een verkorting van de werkweek met ongeveer tien procent zal volgens de bond ongeveer 14.000 arbeidsplaatsen opleveren. Met de uitspraak van gister avond is duidelijk afstand geno men van de ideeën van minister Deetman (onderwijs). Hij zou de verkorting van de arbeidsduur in de verlofregeling willen opnemen. De bond wil Deetman in de onder handelingen voorstellen de werk week het liefst al per 1 augustus van dit jaar met tien procent te ver korten. Dit kan wat de ABOP betreft worden gefinancierd uit de toe komstige prijscompensatie. De prijscompensatie tot nu toe is voor een belangrijk deel al gebruikt voor arbeidstijdverkorting, aldus een ABOP-woordvoerder. Bewolkt Minimumtemperatuur circa 3 gra den. Middagtemperatuur rond 10 gra den. Matige zuidwestelijke wind, kracht 4. 24 maart 1985 Zon op: 06.34 uur, zon onder: 19.00 uur. Maan op: 07.42 uur, maan onder: 22.22 25 maart 1985 Zon op: 06.31 uur, zon onder: 19.02 uur. Maan op: 07.56 uui, maan onder: 23.34 De bond gaat ervan uit dat Deet man bereid zal zijn eenzelfde be drag op tafel te leggen, zodat er "eén forse stap voorwaarts kan worden gemaakt". Een arbeidstijd verkorting van 10 procent komt neer op een halve dag in de week voor het basisonderwijs en drie les uren per week in het voortgezet on derwijs. Crisis Surinaams kabinet geweken DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP) - De dreiging van een kabi netscrisis in Suriname is voorlopig geweken. Het militair gezag en de Associatie van Surinaamse Fabri kanten hebben minister Edmund Dankerlui (arbeid) in bescherming genomen tegen de eis van drie vak centrales om hem te laten aftreden. De Moederbond, C 47 en CLO had den een maand na zijn aanstelling het vertrouwen in minister Dan kerlui opgezegd. De Progressieve Werknemers Organisatie PWO, die de minister had voorgedragen, heeft zich van de andere drie centrales gedistan tieerd. En vakbondsminister Sieg fried Gilds, die uit protest tegen de aanwezigheid van Dankerlui geen vergaderingen meer bijwoonde, zal dat van nu af aan weer gaan doen. NIEUWESCHANS (GPD) De douane van Nieuweschans heeft deze week een Duitse co caïnesmokkelaar laten ont snappen. De douaniers hadden het zo druk met de op hem ge vonden 300 g cocaine markt waarde 100.000 mark) dat de man ongestoord het douane kantoor uit kon lopen. De man werd op een vouw fiets aangetroffen bij de Nederlands-Duitse grens bij Nieuweschans. Hij had eerder op de avond de cocaine in Am sterdam gekocht en was door zijn vriendin tot de grens ge bracht. Zij wachtte hem aan de Duitse kant van de grens op de smokkelaar. De vriendin is aangehouden. Met die boodschap is de Amster damse zakenman Van Eeghen (van CDA-signatuur) teruggekeerd uit Moskou, waar hij al vele jaren con tacten heeft op hoog niveau. Over de besprekingen die hij daar deze week heeft gevoerd zal hij maan dag op het ministerie van Algeme ne Zaken in Den Haag contact heb- ben met J. Merckelbach, raadsad viseur inzake het buitenlands be leid bij het kabinet van de minis ter-president. De woordvoerder van premier Lubbers, die bevestigde dat Van Eeghen maandag op het ministerie van Algemene Zaken wordt ont vangen, ging niet verder in op het initiatief van de Amsterdamse za kenman. Ook premier Lubbers zei gisteravond desgevraagd, na de wekelijkse persconferentie, niet te kunnen reageren omdat hij nog niet op de hoogte was van de in houd van Van Eeghens bevindin gen. In een telefonisch gesprek zei Van Eeghen dat de nieuwe Sovjet ambassadeur, Blatov, die dezer da gen in Den Haag wordt verwacht, het Russische voorstel nader zal toelichten aan de Nederlandse re gering. "Ik heb de vaste overtui ging dat het de Russen ernst is", aldus Van Eeghen. De Russen willen over de verifi catie van het aantal SS-20's op Rus sisch grondgebied praten omdat de verificatie via foto's van Ameri kaanse satellieten niet nauwkeurig is, verklaarde hij. Volgens de Am sterdamse zakenman moet het Russische voorstel worden gezien tegen de recente ontwikkelingen in België. In politiek Den Haag werd scep tisch gereageerd op de verklarin gen van Van Eeghen. PvdA-bui- tenlandspecialist Ter Beek achtte het zeer onwaarschijnlijk dat de Russen op deze manier met Neder land in gesprek zouden willen ra ken. "Ik ga dat pas serieus nemen wanneer ze een datum voor een ge sprek met minister van buiten landse zaken Gromyko opgeven". Ter Beek houdt het voorlopig op een publiciteitsstunt. "De zaken man Van Eeghen wil waarschijn lijk weer in de schijnwerpers". Overigens sluit hij niet uit dat de Russen een "proefballonnetje wil len oplaten om een van de plaat- singslanden uit het gelid te krijgen, dat blijft politiek interessant voor hen". Het WD-Tweede-Kamerlid Voorhoeve reageerde in dezelfde zin. "Als de Russen ons belangrij ke boodschappen hebben door te geven, gebeurt dat via de diploma tieke kanalen". Gorbatsjov Ter gelegenheid van de Boeken week een boekje open over het aankoopbeleid van de bibliothe ken in de Leidse regio. De angst voor betutteling maar ook: de op komst van de Boeketreeks. Sowjet-leider Gorbatsjov heeft via het persbureau Tass laten we ten dat de Sowjet-Unie bereid is de raketten weg te nemen die het als antwoord op de plaatsing van nieu we kernwapens in Europa heeft opgesteld. In ruil daarvoor zou de NAVO de plaatsing van nieuwe ra ketten in Europa moeten stopzet ten. Gorbatsjov noemde geen tallen en zei ook niets over de plaatsing van SS-20's, waarvan Moskou steeds heeft beweerd dat deze opgesteld worden in ant woord op de raketten op Ameri kaanse bodem In NAVO-kringen is gisteren be vestigd dat de Verenigde Staten tot nog toe voor elke in Europa ge plaatste kruisraket of Pershing 2 raket een ander atoomwapen heb ben weggehaald. Het totale aantal Amerikaanse atoomwapens in Eu ropa zou sinds anderhalfjaar gelijk zijn gebleven. UTRECHT (ANP) - De meervoudi ge strafkamer van de rechtbank in Utrecht heeft gisteren een nieuw onderzoek gelast naar omkoping van zeker drie ambtenaren van de gemeente Utrecht, die worden ver dacht van het aannemen van steek penningen in ruil voor het toewij zen van woningen. De rechtbank doet daarom nog geen uitspraak in de strafzaak tegen de ambtenaren en een zestal medeplichtigen. Tegen de twee hoofdverdachten was respectievelijk negen en zes maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf geëist, terwijl de zes medeplichtigen vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en 500 gulden boeten hoorden ei sen. Tijdens de behandeling van de strafzaak, twee weken geleden, werd veelvuldig de naam genoemd van de 43-jarige ambtenaar W.K. als aanstichter van de omkopin gen. De man is niet gedagvaard we gens gebrek aan bewijs, maar ook naar zijn rol in de affaire zal op nieuw onderzoek worden gedaan. Volgens strafkamervoorzitter mr. P. van Schendel is het onder zoek nodig om te kunnen beoorde len in hoeverre de ambtenaren in strijd met hun ambtsplicht hebben gehandeld en of er wel sprake is a.pfeteree ALUMINIUM PUIEN tel. 071-890387 Stuur uw oplossing in vóór woensdag 27 maart - Uitslag: - zaterdag 30 maart hciyc ivmimcii genanaeia en 01 er wei sprai DEN HAAG (ANP) - De Antilliaanse premier, mevrouw Liberia-Peters, heeft het kabinetsberaad van gisteren gedurende een half uur bijge woond om de Nederlandse ministers in te lichten over de problemen rond de raffinaderij van Shell op Curacao. Volgens premier Lubbers heeft zij geen concreet voorstel op tafel gelegd over de wijze waarop Nederland de Antillen zou kunnen helpen bij de problemen rond Shell, waar bijna tweeduizend mensen werken. Het grootste probleem is de eis van Shell dat de Antilliaanse overheid voor tweederde deelneemt in het kapitaal van de raffinaderij. Ook wil het bedrijf een verhoging van de aanvoer van olie uit Venezuela. En dan zijn er nog eisen met betrekking tot de lonen van de werknemers en de belas tingen. Over deze laatste kwesties lijkt een akkoord niet uitgesloten, maar de deelneming in het aandelenkapitaal vormt een groot struikel blok. De Antilliaanse regering en Shell moeten voor 1 april tot overeenstem ming komen. Anders zou worden besloten tot sluiting van de raffinaderij. Mevrouw Liberia zal de komende week nog een aantal besprekingen in ons land voeren over deze zaak. Rooseveltstraat 61, Leiden 071-764800 geweest van bevoordeling van wo ningzoekenden. Bij de afdeling ontruimingen van de dienst bou wen en wonen van de ROVU en bij de afdelingen aanvragen en toewij- SEOEL (AFP,Reuter) Op een torpedoboot van de Chinese mari ne, met negentien man aan boord, is gisteren een hevige vechtpartij uitgebroken, toen een aantal be manningsleden naar Zuid-Korea poogde te deserteren. Daarbij zou den zes man om het leven zijn ge komen en twee (onder wie de kapi tein) gewond. Het incident vond plaats kort voordat het schip werd opgebracht door de Zuidkoreaanse marine, omdat het was binnenge drongen in de Zuidkoreaanse wa teren. Dit werd van gezaghebbende bronnen in Seoel vernomen. De Zuidkoreaanse regering zwijgt over de kwestie. Het kabinet is voor spoedberaad vanochtend bij eengekomen. China en Zuid-Korea onderhouden geen diplomatieke betrekkingen met elkaar. Het Chinese schip maakte- deel uit van een eskader van zestien schepen, dat donderdag uit de ha venstad Shandong was vertrok ken. Een Zuidkoreaanse vissers boot trof de torpedoboot stuurloos ronddobberend aan en riep de ei gen marine te hulp. Op dat mo ment naderden drie Chinese oor logsbodems, maar die trokken zich terug toen de Zuidkoreaanse mari ne het vuur opende. RESTAURANT-PIZZERIA PINOCCHIO Noordeinde 55 - Leiden Tel. 071-149960 Geopend van 17,00-24.00 uur Vanaf heden is de "oude ploeg" weer terug. Vincenzo - Pasqualino (met zijn nieuwe pizza's uit originele houtoven; uniek in Leiden) Patrick (met zijn nieuwe vlees en visspecialiteiten) zingen van het gemeentelijk huis vestingsbureau zal een grondig on derzoek worden ingesteld om de omkopingsaffaire duidelijker dan nu het geval is aan het licht te bren gen, aldus de rechtbank.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1