Dierenkwelling is soms beestachtig i 3 y PAGINA 19 ZATERDAG 23 MAART 198ft j| Ruim 30 inspecteurs, behorend tot de inspectiedienst van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, houden zich dagelijks bezig met de controle op de naleving van de overigens weinig houvast biedende wetten die gericht zijn tegen dierenkwelling. Zij stuiten geregeld op weerzinwekkende I situaties, want heel wat Nederlanders nemen het niet zo nauw in de omgang met dieren. Een wet, gericht op het welzijn van dieren, lijkt t dan ook hard nodig. Gewonde, half verlamde en zelfs biggende varkens creperend in de goot. Dit staaltje dierenkwelling haalde enkele weken geleden ruim schoots de publiciteit. De weerzin wekkende praktijken bij het parti culiere Residentie Slachthuis in Den Haag werden door de inspec tiedienst van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Die ren aan de kaak gesteld. Volgens mr. D. T- van Oers, directeur van de inspectiedienst, is mishandeling van varkens bepaald geen uitzonderlijke zaak. "Bekend zijn de spontane bekken breuken bij varkens die zo zwaar zijn be mest en zo weinig bewegingsmogelijk heden hebben gehad dat ze door hun kruis zakken en verlamd raken aan hun achterlichaam. Ze kunnen zich dan al leen nog een beetje voorttrekken met hun voorpoten. De beesten lijden enor me pijn en worden vaak in de veewagen nog onder de voet gelopen door soortge- i noten". "De regels ten aanzien van de slacht zijn zodanig dat wrakke exemplaren moeten wachten op gezonde exempla ren. Nou, iedereen heeft kunnen lezen tot welke hemeltergende situaties dat kan leiden. In Den Haag werden de wrakke exemplaren letterlijk in een goot gekieperd, gewoon over elkaar heen waar ze dan een hele nacht in weer en wind bleven liggen voordat ze werden afgemaakt". Weinig uitstraling Van Oers en zijn medewerkers van de in Hilversum gevestigde inspectiedienst krijgen geregeld met dergelijke voorval len te maken. De bescherming van die ren behoort weliswaar ook tot het taken pakket van de politie, maar in die krin gen heeft mén de handen al meer dan vol aan bestrijding van andere criminele activiteiten. Dus komt er steeds meer te recht op de schouders van Van Oers, de 28 inspecteurs en de 3 regionale coördi natoren (dat worden er in de naaste toe komst 6) die de inspectiedienst telt. Daarnaast heeft de toegenomen aan dacht voor het wekijn van landbouwdie- ren en de explosief gegroeide omgang met gezelschapsdieren de werkdruk van de inspectiedienst vergroot Van Oers: "Niet alleen houden steeds meer men sen honden en katten, ook de invoer van exotische dieren, variërend van kroko dillen en kameleons tot vogelspinnen, is geweldig gestegen". Dat heeft de inspectiedienst - een on derdeel van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, in de volksmond kortweg 'de Dierenbescher ming' genoemd - genoopt tot een andere werkwijze. Van Oers: "In het verleden was het zo dat een inspecteur een onder zoek instelde wanneer er een klacht bin nenkwam. Vaak kon er met de wet in hand weinig tot niets worden gedaan. In de wet is er ten aanzien van de bescher ming van dieren betrekkelijk weinig ge regeld. Zeker als economisch gewin een rol speelt is er veel geoorloofd. Als er al eens een dierenmishandelaar werd ge straft draaide dat meestal uit op een klei ne geldboete of een lichte celstraf. In elk geval een straf met weinig uitstraling". "Bovendien bleken veel klachten achteraf weinig steekhoudend. Over on ze hoofden werden en worden nogal eens burenruzies uitgevochten. Voor we dat in de gaten hadden was er wel tijd en energie verknoeid". Andere opzet Van Oers, oud-politiecommissaris, is sinds anderhalf jaar bezig met een ande re opzet van de inspectiedienst. Het is de bedoeling dat de inspecteurs, die wor den gerecruteerd uit kringen van politie en marechaussee (zij behouden hun op sporingsbevoegdheid), niet meer achter allerlei klachten en tips aanhollen. Van Oers: "We gaan nu bepaalde sectoren ge richt aanpakken. We doen onderzoeken naar bijvoorbeeld de illegale honden- handel of de situatie in legbatterijen. Noem het maar een aanpak la de Con sumentenbond. We nemen een bepaald onderwerp bij de kop, stellen een onder zoek in, schrijven een rapport met con clusies, zoeken de publiciteit en stappen dein naar de staatssecretaris. We hebben ervaren datje zo het beste verbeteringen kunt bewerkstelligen. Want nogmaals, met de wet in de hand kun je vaak wei nig uitrichten". "Maar na een gedegen onderzoek kun je wel situaties aan de kaak stellen. Wij hebben in het recente verleden excessen in legbatterijen van kippen onder de aandacht gebracht Wij constateerden dat vijf kippen een ruimte kregen waar er ternauwernood vier konden staan. Eén kip stond dus altijd op de anderen. Tussen die vijf was een constant gevecht aan de gang om niet die ondankbare bo venste plaats te hoeven innemen. Met ons onderzoek hebben we zoveel losge maakt dat er een nieuwe wet is gekomen die aan die situatie een einde heeft ge maakt. Al wil ik niet beweren dat het nu ideaal is". "Klachten en tips zien we liever in eer ste instantie behandeld door vrijwilli gers. Er zijn genoeg vrijwilligers die klachten kunnen beoordelen en onder zoeken. Het is de bedoeling dat de in spectiedienst pas wordt ingeschakeld wanneer het aangemelde feit zwaar ge noeg blijkt te zijn". Naast bovengenoemde werkzaamhe den (de gerichte onderzoeken en het na gaan van serieuze klachten), bezoeken de inspecteurs vaste evenementen als veemarkten. Van Oers: "Op dergelijke markten zijn wekelijks inspecteurs aan wezig. Van de zijde van het publiek krij gen we vaak reacties in de trant van: schandalig zoals daar met vee wordt om gegaan. Desondanks worden er betrek kelijk weinig overtredingen geconsta teerd. Maar dat komt ook omdat er wei nig welzijnsregels voor dieren bestaan". "Toch kunnen we wel wat bereiken. Neem de veemarkt van Zwolle, daar staan zo'n 2500 runderen in de open lucht. Al sinds 1980 hebben we bezwa ren geuit en gevraagd om bescherming van de dieren tegen de koude. Het colle ge van B en W heeft lange tijd de boot afgehouden, het zou te veel gaan kosten. In januari, met die extreme kou, hebben we maatregelen geëist. Op grond van ad viezen van een veterinair deskundige wilden wij rugdekking en bodembedek king, bijvoorbeeld stro, voor de dieren. Toen de gemeente daar niet aan wilde hebben we een kort geding aangespan nen. De gemeente is toen alsnog over stag gegaan". Stress Overigens zijn er ook wel andere za ken op veemarkten die Van Oers en zijn mensen niet zinnen, maar waar wettelijk bezien nog niets tegen valt te onderne men. "We hebben situaties meegemaakt van drachtige koeien die op de markt gaan kalveren. Het kalfje wordt dan nog wel in een beetje stro gelegd maar voor de koe is er verder weinig aandacht ter wijl het voor zo'n beest een enorme stress-situatie is tussen de andere koeien. Hij hoort eigenlijk te worden af gezonderd. Dat gebeurt wel op de boer derij, maar op zo'n markt blijft het dier tussen de andere koeien staan". Blinkt deze wijze van omgaan met die ren al niet uit in 'dierenliefde', ronduit stuitend zijn de staaltjes mishandeling en verwaarlozing waar de inspectie dienst ook mee te maken krijgt. Van Oers somt het één en ander op. "Je hebt de klassieke vormen van mis handeling zoals het schoppen van hon den, het slaan van paarden of, zoals nog niet zo lang geleden gebeurde, het bin den van een elastiekje om de snavel van een scholekster. Puur sadisme zoals het afsnijden van uierspenen van koeien komt ook vaak voor. Jeugdigen gaan nogal eens tekeer tegen eenden. En dan praat ik niet alleen over het gooien van stenen, maar ook over gruwelijke din gen als het gewoon aan stukken scheu ren van een eend". "Verwaarlozing, dat is ook een vorm van mishandeling. Het gebeurt regelma tig dat in de veehouderij rottende kada vers van koeien en paarden temidden van levende dieren worden aangetrof fen. Onvoldoende klauw- of hoefverzor- ging wordt eveneens vaak geconsta teerd. Dat is zeer pijnlijk voor de dieren die helemaal achter op hun poten ko men te staan". "Op massale schaal worden mestkal- veren gehouden in boxen waarin zij geen stap kunnen zetten. Ze worden zo volgemest dat ze helemaal klem staan in hun box. Ze kunnen alleen maar recht standig omlaag en dan proberen weer omhoog te klauteren. En dan te beden ken dat mestkalveren met de poten schuin onder het lichaam vandaan ho ren te liggen. In zo'n box moeten ze de door Bert Paauw poten wel onder het lichaam houden. Aangezien zo'n lichaam een gewicht van enkele honderden kilo's kan hebben valt te begrijpen wat die poten te verdragen krijgen". "En neem de pelsdierhouderij, waar vossen in een hokje van één vierkante meter met een vloer van gaas worden weggestopt. Of denk aan de beroerde si tuatie van fokzeugen die, vastgebonden aan een korte ketting, zich nauwelijks kunnen bewegen. Maar ja, volgens de wet mag het allemaal. Zodra er econo misch gewin om de hoek komt kijken zijn de regels minimaal". Wat in elk geval niet mag is het coupe ren van staarten van veulens omdat zulks het inkorten van de wervelkolom van het dier betekent. Van Oers: "On langs troffen we een veulen aan waarvan de staart met een heggeschaar was ge coupeerd en de wond was dichtgebrand met een gloeiend stuk ijzer. De boer vond het maar onzin dat hij daar een proces verbaal voor kreeg. Het ging toch maar om een dier". "Halsters worden soms enorm strak bij de dieren aangetrokken. Een tijdje te rug vonden we een koe waarbij het halster enkele centimeters naar binnen was gegroeid. Er was een grote etteren de wond ontstaan. Bovendien hing aan het halster een touw waar het dier steeds op trapte en dat gaf dan een druk op de wond. Het dier kreeg op die manier steeds pijnscheuten". "Een tendens die tegenwoordig op gang maakt is het gebruik van dieren voor vermaaksdoeleinden. Hoeveel ster ke mannen zijn er nodig om een paard tegen te houden? Men realiseert zich niet dat het beest op een bepaald mo ment zijn trekkracht te boven moet gaan. Verder hebben we te maken gehad met het slachten, braden en consumeren van een kip tijdens een toneelstuk en het doodtrappen van padden tijdens een tv- programma. Dat laatste bleek achteraf een trucage te zijn, maar het geeft toch een uitstraling naar het publiek van: o, dat mag je kennelijk allemaal met dieren doen". "Steeds stuiten we op nieuwe vormen van mishandeling. Je komt zoveel tegen dat je je soms afvraagt: waar zijn we ei genlijk mee bezig? Het geeft wel eens, frustraties. Je komt uiteindelijk slechts toe aan het topje van de ijsberg. Maar beter iets dan niets". Zoals eerder vermeld biedt de wet maar weinig aangrijpingspunten om die renleed te voorkomen. Van Oers: "Bij mishandeling en verwaarlozing moeten altijd twee punten worden bewezen: no deloosheid van de handeling en opzet. Economisch gewin wordt meestal als voldoende reden geaccepteerd om een bepaalde handeling te rechtvaardigen en opzet is vaak helemaal niet te bewij zen. Je kunt moeilijk aan een kip of een koe vragen of ie mishandeld is. Deskun digen die je erbij haalt geven nooit hon derd procent zekerheid. Zij gaan meest al niet verder dan de term 'Het is aanne melijk dat....'. Voor rechters is dat lang niet altijd voldoende bewijs". "Wat wel goed bij de wet is geregeld is het vervoer van dieren. Daar zijn strikte regels voor opgesteld. Politie en inspec tiedienst mogen zonder directe aanlei ding controleren of aan de vervoersre- gels de hand wordt gehouden". Kaderwet Wellicht dat een toekomstige kader wet 'Welzijn dieren' soelaas zal bieden. Staatssecretaris Ploeg komt over enkele maanden met een wetsontwerp op de proppen, de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren komt met een eigen ontwerp. Van Oers daarover: "Wij vinden dat Ploeg niet ver genoeg gaat. Op drie pun ten verschillen we van mening. In de eerste plaats vinden wij dat er een onaf hankelijke Raad voor Dierenwelzijn moet komen. Nu wordt er te eenzijdig vanuit economische motieven gerede neerd. Ploeg wil een dergelijke raad niet". "In de tweede plaats moet er naar onze mening een toetsing vooraf van nieuwe bedrijfssystemen komen. Ploeg stelt maatregelen voor die genomen kunnen worden tegen overtreders van de wet, hij gaat dus bij voorbaat van overtredingen uit. Zo blijf je achter de feiten aanhollen. Wij zijn voorstander van een wetgeving la Zweden waarbij alle vormen van het houden van dieren verboden zijn, tenzij het uitdrukkelijk wordt toegestaan. Komt er een nieuw bedrijfssysteem op de markt, dan wordt eerst bekeken en getest wat de gevolgen zijn voor de die ren. Pas daarna volgt er eventueel toe stemming. Ploeg wil een toetsing achter af. Je ztilt zien dat de wet dan weer niet toereikend is omdat je nu eenmaal niet kunt voorzien welke systemen er in de toekomst uitgedokterd zullen worden". "In de derde plaats willen wij dat aan dieren bepaalde rechten worden toege kend. Daar wordt in de buitenwereld vaak snerend over gedaan. Wij willen het dier heus niet gelijk stellen aan de mens, maar aan het dier moet toch mini maal het recht om niet te worden mis handeld worden toegekend. Zo'n recht geeft dierenbeschermingsorgénisaties ook een beter handvat om op te treden tegen mishandeling. In het verleden is het namelijk wel gebeurd dat de klacht van een organisatie niet ontvankelijk werd verklaard omdat de organisatie niet als vertegenwoordiger van het mis handelde dier werd erkend. Een erg for mele en ook kromme redenering wantje kunt toch niet van een paard of een hond verwachten dat hij zelf naar de rechter stapt. Als wettelijk is vastgelegd dat een dier het recht heeft niet te worden mis handeld, dan geeft dat organisaties meer mogelijkheden om met succes naar de rechter te stappen". Weinig oog Of de rechter overigens bij klachten tot strenge straffen zal besluiten is weer iets anders. De magistratuur wordt door dierenbeschermers niet zelden verweten weinig oog te hebben voor de mishande ling van dieren hetgeen zich zou uiten in vrijspraken en lichte straffen voor die renkwellers. Van Oers is het daar niet mee eens. "Het hangt er van af hoe je het brengt. Voor een goed onderzoek met gedegen conclusies bestaat bij justitie en rechtbank best wel bereidheid om er op in te gaan. Laatst nog is een illegale hondenhandelaar die zijn 70 honden sterk verwaarloosde voor vier weken de cel in gegaan. Dat is niet niks". Bijlage van het Leidsch/Alphens Dagblad iifiipa'S f it®Br "ij, >i#« i De wet biedt maar weinig aangrijpingspunten om dierenleed te voorkomen. Nodeloze opzet moet altijd worden bewezen. (archieffoto's)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19