Holland: vooral sterk in breedte Moeizame start van bilj art-kopstukken Kansrijke positie Liverpool Recio wint Catalaanse Week Vijftig jaar na oprichting Boek ter gelegenheid van jubileum EK-driebanden in Amersfoort Popovics naar NEC SJZ-vrouwen toch nog in problemen Jan Timman zesde in Linares ZATERDAG 23 MAART 1985 SPORT PAGINA 15 door Ad van Kaam Auteur Bert Paauw met het manuscript van het boek over Holland. Naast hem LEIDEN - Ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de AV Holland verschijnt er binnenkort een heus boek op de markt waar in de geschiedenis van de Leidse atletiekvereniging in vier hoofd stukken wordt belicht. Auteur het werk is Bert Paauw, die binnen de vereniging de functie van vice-voorzitter bekleedt en in het dagelijks leven als journalist is verbonden aan het Leidsch Dagblad. Een professionele opzet derhalve waaraan door Paauw in zijn vrije tijd ruim een jaar is gewerkt. Het manuscript bevat naast de geschiedschrijving een hoofdstuk met interviews, een hoofdstuk met foto's en een hoofd stuk, met rangen, uitslagen, tabel len en standen. Op de receptie (12 april in Holiday Inn) zal het eer ste exemplaar aan voorzitter Ca ret van Venetiën worden over handigd. Daarnaast heeft de jubileum commissie een uitgebreid pro gramma samengesteld met als hoogtepunten de wedsrijden om de Gouden Spike (16 mei), het na tionaal kampioenschap snelwan delen (19 oktober) en de 10x400 meter-estafette Dwars door Lei den (19 oktober). In mei en juni organiseert Holland wedstrijden voor scholen. mensen als Slijkhuis, Van Heek, Monsels, om er een paar te noe men, kon Holland in het verleden voor de dag komen. En hoewel het amateurisme bij ons nog immer hoogtij viert is het best mogelijk dat er in de toekomst nog eens zo'n topper opstaat. De faciliteiten zijn er. Een goede accommodatie, veer tien trainers, een brede onder grond, kortom een gezonde club met een goed bestuur. Het ligt aan de atleet zelf en diens instelling hoe hoog hij wil reiken. Je moet er natuurlijk veel voor over hebben om tegenwoordig de top te halen". Dat laatste in ogenschouw ne mend blikt de voorzitter zowel te rug in het verleden als vooruit in de toekomst. "Wat gebeurd is, is gebeurd. Daar is niets meer aan te veranderen. Maar het is en blijft nog altijd mijn hartewens om te komen tot een samengaan tussen Holland en De Bataven. De krach ten bundelen om in de Leidse Hout uit te groeien tot een echte, grote topclub." LINARES (AP) - De Joegoslavi sche grootmeester Ljubomir Lju- bojevic heeft gisteren de eindzege behaald in het sterke bezette inter nationale schaaktoernooi in het Spaanse Linares. Jan Timman kwam in de elfde en laatste partij remise overeen met de Hongaar Portisch en eindigde met een score van precies 50 procent op een met de Rus Poloegajevski en de Brit Miles gedeelde zesde plaats met 5,5 punt. De Westduitse Hübner eindigde evenals Ljubojevic op 7 punten, maar de eindzege ging naar de Joe goslaaf omdat deze tegen tegen standers met een hogere ELO-ra- ting beter resultaat boekte. De uitslagen van de 11de ronde: Hübner - Andreas Adoijan, Hon- garije, remise in 39 zetten. Ljuboje vic - Rafael Vaganian, Sovjet- Unie, rem. in 29. Portisch - Timman rem. in 11. Poloegajevski - Manuel Ri- vas, Spanje, rem. in 42. Victor Kortsjnoi, Zwitserland, - Miles 1-1 in 45. Boris Spasski, Sovjet-Unie - Larry Christiansen, V.S., rem. in 22. De derde plaats in de eindstand wordt gedeeld door Portisch en Kortsjnoi met 6,5 punt. Overige klasseringen: Spasski, 6; Miles, Timman en Poloegajevski, 5,5, Ri- vas, 5; Christiansen en Vaganian. 4,5 en laatste Adoijan, 3,5. HEAVENLEY VALLEY - De Zwitserse Erika Hess heeft giste ren in Heavenley Valley in Califor- nië de wereldbeker slalom ver overd. De Zwitserse zegevierde in de laatste wedstrijd van de strijd om de wereldbeker in 1 minuut en 29.87 seconden. Zij zegevierde in beide manches in respectievelijk 45.52 en 44.35 seconden. De tweede plaats was voor de Francaise Perri- ne Pelen (1.30.10). De Poolse Mal- gorzata Tlalka bezette de derde plaats in 1.30.36. De uitslag van de wedstrijd in Heavenley Valley is: 1. Erika Hess (Zwi) 1.29.87, 2. Perrine Pelen (Fra) 1.30.10, 3. Malgorzata Tlalka (Pol) 1.30.36. AMERSFOORT (ANP) - De opening van het Europees kampioenschap driebanden heeft vooral veel gevergd van het incasseringsvermogen van kopstukken als de Nederlander Rini van Bracht en de Belgen Dielis en Ceulemans. Zo het drietal er al over dacht af te geven op het materiaal in Amersfoort als excuus voor de startproblemen, dan nog was de geloofwaardigheid al op voorhand erg klein. De verrichtingen van mindere goden als de Zweed Blomdahl, de Spanjaard Quetglas en de Fransman Vierat snoerden de toppers van de laatste jaren de mond. De mindere goden slaagden er wel in ten minste één carambole per beurt te produceren. Een vroege scheuring binnen het net van de grond komende atletie- kwereldje was.daarmee een feit. De Bataven, opgericht in 1931, ging op in de RKSV en de dissi denten besloten onder de naam AV Holland een eigen koers te varen. Nog geen elf jaar later bleek dat die kerkelijke inmenging, zoals zo vaak, geen goed aan de zaak had gedaan. De omni-vereniging kwam nooit echt van de grond en in '47 al vond de heroprichting van De Ba taven plaats. Zonder bemoeienis van buitenaf had er nu één grote atletiekclub in Leiden het 55-jarige jubileum gevierd. Tot zover die geschiedenis. Waaraan de realiteit kan worden verbonden dat de op één na oudste vereniging op 2 april aanstaande het 50-jarig jubileum viert en de oudste club door die tijdelijke op heffing daar nog niet aan toe is. Raar maar waar. Dat de dochter door de jaren heen de moeder in middels van het eerste plan heeft LEIDEN - De vrouwen van SJZ namen in de zaalvoetbalcompetitie de leiding over van THB»Girls. In de onderlinge confrontatie bleef SJZ het team uit Lisse de baas (6- 5). SJZ startte uitstekend in de wed strijd tussen de beide koplopers in de eerste klasse. Door toedoen van Yvonne van Wieringen opende de Zoeterwoudse equipe de score, waarna Bettina van Klaveren drie keer op rij doelpuntte (4-0). Nog in de eerste helft bracht José Korte- kaas de achterstand terug tot 4-1, maar in de tweede liep SJZ door twee treffers van Bettina van Kla veren weer weg naar 6-2. De slotfa se was erg spannend. THB Girls ging steeds beter spelen en bracht de achterstand nog terug tot 6-5. De tijd was vervolgens tekort om nog een gelijkspel af te dwingen. Voor THB Girls doelpuntten in de tweede helft José Kortekaas drie keer. Ook Anita de Bakker trof een keer de roos. Zwarte Wolf en FC Lisse speelden met 1-1 tegen el kaar gelijk. Miijam Dijker was voor FC Lisse in de eerste helft Judoka's naar West-Duitsland LEIDEN - Hillegommer Jean Pier re van Deursen, Laurens van As uit Leiden en Robert van der Vlist uit Leiderdorp maken deel uit van een grote Nederlandse afvaardiging naar de Open Westduitse judokam pioenschappen. De Judobond Ne derland stuurt in totaal 28 judoka's naar het evenement volgende week (30 en 31 maart) in Rüssels- heim. Tot die groep behoort ook Wil Wilhelm, die dit weekeinde bij wedstrijden in Potsdam zijn ren tree maakt in het internationale ju do na een maandenlange afwezig heid. Hij komt uit in de zwaarste categorie boven 95 kg. Van Deur sen zit in de lichtste groep (tot 60 kg), Van As judoot in de klasse tot 65 kg en Van der Vlist in de catego rie tot 71 kg. GENEVE (ANP/Reuter/SID/AFP) - Brussel kan op 29 mei rekening houden met een invasie van Engel se supporters. Het Heizel-stadion in de Belgische hoofdstad fungeert op die avond als decor voor de fina le van het Europese bekertoernooi voor landskampioenen. Liverpool zal daarin vrijwel zeker van de par tij zijn. De viervoudige bekerhou der trof het vrijdagmiddag in Ge neve bepaald, toen het lot de En gelsen koppelde aan Feyenoord- bedwinger Panathinaikos, de zwakste halve finalist en 1971 ver- liezend finalist van Ajax. Wie de tegenstander van Liver pool in Brussel wordt, is allerminst een uitgemaakte zaak. Het duel tussen Juventus en Girondins Bor deaux is een kolfje naar de hand verdreven is een ander gegeven. Al komt dat voornamelijk tot uiting in de ledentallen. Qua uitschieters op het vlak van de prestaties geven de beide bewoners van de Leidse Hout elkaar niet echt veel toe. Begonnen destijds met negen 'jongens', zoals de annalen van de club vermelden, groeide Holland in 1985 uit tot een vereniging met 601 leden, het hoogste getal ooit in haar geschiedenis bereikt. "Een aantal factoren is daar debet aan", zegt de huidige voorzitter Carel van Venetiëen. Die zelf dit gedenk waardige jaar nog van een persoon lijk tintje voorziet. Al 35 jaar achtereen vervult hij een bestuurs functie. Als geen ander heeft hij daarom recht van spreken. Saamhorigheid "Vroeger", zo begint hij, "werd je alleen lid van een atletiekclub als je echt goed was in bijvoorbeeld hardlopen. Het waren pure indivi- succesvol en Lia Piket scoorde voor Zwarte Wolf in de tweede rondgang. McDonald's bleef in de running middels een 4-7 overwin ning op Bax. Stompwijkse Girls en Warmunda deelden in de tweede klasse de punten (1-1). FC Lisse 2, dat Carola van der Leede vijf keer zag scoren, klopte FC Lisse 3 met 1-8. De stand in de eerste klasse ziet er nu als volgt uit: SJZ 8-12, THB Girls 7-11, McDonald's 7-9, Zwarte Wolf 6-7, FC Lisse 6-5, Bax 7-2, Foreholte 6-1. Stand tweede klasse: Kraan Saloon 5-9, War- munda 6-7, FC Lisse 2 5-6, Lugdunum 6-5, FC Lisse 3 6-5, Stompwijkse Girls 6-2. voor koffiedik-kijkers. Juventus, dat op 10 april begint met de thuis wedstrijd, wordt wellicht wat ho ger aangeslagen, maar het midden veld van Bordeaux met Girard, Gi- resse, Tigana en Chalana is zo on geveer het aantrekkelijkste wat Europa kan produceren. Bleef bij de landskampioenen het perspectief van een 'droomfi- nale' intact, bij de bekerwinnaars en UEFA-beker spatte dat vooruit zicht uiteen. Bij de bekerwinnaars kwam Everton als eerste uit de ko ker, gevolgd door Bayern Mün- chen. Het duel werd omgezet, om dat ook Liverpool een thuiswed strijd had geloot. De Westduitsers waren allerminst gelukkig met Everton als tegenstander. Sören Lerby voorspelde een zeer zware wedstrijd. Alleen manager Uli Hoeness was content. Hij voorzag een uitverkocht Olympisch sta dion. En dat op een moment, dat Bayern de centen goed kan gebrui ken. De Rotterdamse Kuip mag op 15 mei (finale) in ieder geval reke ning houden met de komst van één gereputeerde club. De stadionlei ding zal in de komende weken on getwijfeld vele schietgebedjes op zeggen om Everton te laten strui kelen in de halve eindstrijd. De dualisten met evenwel een groot saamhorigheidsgevoel, wat na tuurlijk een beetje in die tijd paste. Van goede accommodaties of be geleiding was geen sprake. Trainen gebeurde in het park van het juist aangelegde Leidse Hout. Populair waren vooral de estafette-wedstrij den. Dwars door Leiden, Dwars door Rotterdam. Tien keer vier honderd meter.". De prestaties van Wim Nota (toen al 10.4 op de 100 meter) en die van Nederlandse atleten op de Spelen van '36 in Berlijn gaven min of meer een ommekeer in de beleving van het atletiek te zien. "In die tijd", herneemt Van Vene tiën, "werden de eerste sintelba- nen aangelegd waardoor gerichter kon worden getraind. Onze voor zitter, Cor Guldemond, slaagde er in om het gemeentebestuur van Leiden zover te krijgen om in 1940 een baan in de Leidse Hout te reali seren. De achtste van ons land. Weliswaar slechts 350 meter lang, maar daar zat men toen niet mee. Het was voor Holland een grote stap vooruit." Het effect zou overigens pas merkbaar worden op langere ter mijn, want vooralsnog gooide de oorlog roet in het eten. Daarna be leefde het atletiek hoogtijdagen, vooral dankzij de prestaties van Fanny Blankers-Koen op de Spe len van '48 in Londen en niet te vergeten die van Wim Slijkhuis, de Leidenaar die tweemaal brons ver overde. "Hij groeide op bij Hol land. Was lid vanaf '39. Maar na de oorlog stapte hij over naar AAC waar hij dankzij de toenmalige voorzitter Leo van der Kar over 'betere faciliteiten' kon beschik ken. Je zou kunnen zeggen dat dat de eerste club was die daadwerke lijk atleten sponsorde. Maar we misgunden het hem niet. Slijkhuis was voor Holland gewoon 'te groot' geworden", aldus Van Venetiën. Explosie Die een flinke stap in de geschie- schrik slaat de Rotterdammers in de benen bij het vooruitzicht op 15 mei een scheepslading Everton- fans te moeten herbergen. De tweede finalist komt tevoorschijn uit de duels tussen Rapid Wien en Dinamo Moskou. In het UEFA-bekertoernooi von den Inter Milan en Real Madrid el- denis moet maken om een tweede explosie in het ledental te verkla ren. "Dat was in de beginjaren ze ventig. Voordien was Holland een heren-vereniging en kende Leiden in Nieuw-Brunhilde en Sportief, die later opgingen in de AV Lei den, aparte damesclubs. Bij ons kwam aan die scheiding, zij het wat laat, gelukkig een eind. Dat ging overigens niet zonder slag of stoot, want binnen de club waren de meningen zelfs toen nog ver deeld." De nieuwe opstelling, die vooral sfeerverbeterend moest werken, én de fusie met de Wassenaarse At letiek Club, die een zieltogend be staande leidde, legde AV Holland geen windeieren. Het ledental steeg naar de 400 en de atletiek in Leiden kreeg aan hét eind van de bewogen jaren zeventig nog een impuls door de aanleg van een kunststofbaan. Die Holland, na ja ren van verstoorde relaties en zelfs openlijke conflicten, min of meer noodgedwongen terug dreef in de armen van De Bataven. Samen werken in de Leidse Hout tussen kaar een halte te vroeg. Zij zullen onderling moeten uitmaken wie op 8 mei in de eerste (van twee)'finale- vedstrijd staat op het veld van de winnaar uit de ontmoetingen tus sen Videoton, dat Manchester Uni ted zo verrassend uitschakelde, en Zeljeznicar Serajewo. De return is veertien dagen later. de twee rivalen was dé voorwaarde die van hogerhand - de wethouder in dit geval - werd gesteld. De fraaie accommodatie, de trim-rage en het langer door blij ven lopen (letterlijk en figuurlijk) joegen vervolgens het ledental in hoog tempo naar de 600, waarbij vi ce-voorzitter Bert Paauw nog een kanttekening wil plaatsen. "Die stijging is ook in de hand gewerkt door de filosofie die Holland al ja ren hanteert. Namelijk door niet het accent te leggen op bepaalde specialismen, maar alle discipli ne's van de atletiek, en dat zijn er nogal wat, juist breedvoerig te be lichten. Dat doen we al sinds de in voering van de landelijke competi tie. Het feit dat Holland daarin zo wel bij de mannen als de vrouwen tegen de top van Nederland aanzit, plus daarbij die grote aanwas, be wijst de juistheid van die stelling". Topsport Met de nadruk op het groeien in de breedte wil voorzitter Carel van Venetiën het aspect topsport even wel niet zomaar uitsluiten. "Met De grote kanshebbers, althans aan gewezen door de statistieken en de poule-indeling, wonnen wel de eer ste wedstrijd, maar inspiratie was ver te zoeken. Dat gold ook voor Arie Weijenburg, de tweede Neder lander in het gezelschap, die niet onderuit ging in zijn eerste belang rijke, internationale treffen, maar wiens remise tegen Stenzei niet tot de verbeelding sprak. De 28-jarige biljarter uit Oss, die met een te ver waarlozen verschil bij het Neder lands kampioenschap Christ van der Smissen weghield uit Amers foort, trad niet, zoals hij had ge hoopt, overtuigend voor het voet licht. Het wanhopen aan het eigen talent deed hem eerder naar het schijnsel van de schemerlamp ver langen. „Een moeilijk begin", be aamde de Brabander. „Ik miste soms op tientallen centimeters en dat knaagt aan het zelfvertrou wen". Hij vermande zich precies op tijd, geholpen ook door het fa len van de Oostenrijker Stenzei en haalde op de valreep nog een punt binnen. Toch kon Weijenburg relatief ontspannen aan de Europese titel strijd beginnen. Niemand eist van hem een finaleplaats en bovendien kreeg de nummer twee van het Ne derlands kampioenschap voor aan vang al van de biljartbond te ho ren, dat er een plaats voor hem wordt ingeruimd bij het wereld kampioenschap, dat van 16 tot 19 mei in Heeswijk-Dinther plaats heeft. Voor dat toernooi hebben zich drie Japanners, onder wie re gerend wereldkampioen Kobayas- hi, twee Zuidamerikanen, twee Noordamerikanen, twee Europea nen, één Egyptenaar en één Neder lander recht doen gelden op deel neming. Om aan de benodigde twaalf spelers te komen mag de NBB naast Van Bracht nog een driebander aanwijzen. Dat die van Nederlandse origine is moge dui delijk zijn, en dat zijn naam Weij enburg is, is sinds gisteren bekend. Op voorwaarde overigens dat hij zich by de Europese titelstrijd een waardige afgevaardigde betoont. Anders wordt misschien toch Van der Smissen nog opgeroepen. Titelverdediger Van Bracht, op papier in de gemakkelijkste poule uitkomend, kon zijn draai ook al niet vinden. Zal hij in goeden doen de zwakke Zwitser' Hertli des noods met een bezemsteel als qeu nog een lesje geven, nu had de Waalwijker liefst 61 beurten nodig voor de benodigde vijftig punten en dat overkomt de veelvoudig na tionaal kampioen hoogst zelden. Hij kon zich evenwel troosten in het feit dat ook Ceulemans, die sinds 1962 maar twee keer niet Eu ropees kampioen werd, en Dielis puntjes sprokkelden alsof ze op kokosmatten speelden. Qeulemans werd overigens het toernooi binnengesluisd als „vul ling", aangezien Dielis hem ont troonde als Belgisch kampioen. De organisatoren hadden echter nog drie man nodig om vier groepen van vier te kunnen formeren. Zij vonden dat gezien de situatie de bekendste Vlaming daarbij niet mocht ontbreken. In het duel met Samsinger was de juistheid van die beslissing nog twijfelachtig. Ceule mans liep aanvankelijk zelfs een fikse achterstand op, maar uiter aard raakte de recordkampioen niet in paniek, ook niet toen veer tien keer stoten niet meer dan vier caramboles had opgeleverd. Hij won natuurlijk ook ruim, maar met een gemiddelde (0,892) dat hij niet licht vergeet. Nog slechter bracht zijn landge noot Dielis het er vanaf tegen de pnbeduidende Virtanen. De pas 18- jarige Fin, een van de weinigen in zijn land die biljarten verkiest bo ven atletiek of de Noordse skidisci plines, probeerde doorgaans op goed geluk iets en lijkt slechts in Amersfoort om iets te leren. Dielis bewees hem daarbij geen grote dienst, ook al moest hij 63 keer naar de tafel. De wedstrijdpunten kwamen in elk geval niet in gevaar. NIJMEGEN (ANP) - Sandor Popo vics is met ingang van het nieuwe voetbalseizoen oefenmeester van NEC. De ex-Hongaar wordt opvol ger van Pim van de Meent, die vier seizoenen werkzaam was bij de Nijmeegse eerste divisieclub. Po povics is bezig aan het tweede sei zoen bij De Graafschap, dat eerder Hei* van Brussel strikte voor een verbintenis als trainer. VOETBAL, QATAR (Reuter) - In een wedstrijd voor de voorron den van het toernooi om het we reldkampioenschap (sub groep B, Aziatische zone) heeft Qatar vrij dag met 7-0 gewonnen van Liba non. Bij de rust was de stand 5-0. In Damascus versloeg Syrië in een wedstrijd voor sub groep A van de Aziatische zone met 1-0 Koeweit. BANDALO (ANP) - Met Peter Winnen als voornaamste aan valsleider is het offensief van de ploeg van Peter Post op de laatste dag van de Catalaanse Week mislukt. José Recio, op weg naar het eerste grote suc ces in zijn loopbaan als be roepswielrenner, verdedigde de leiderstrui met verve tegen Phil Anderson, de voornaamste tegenstrever. Met de overwinning in de proloog van Theo de Rooy en de twee ritzeges van Phil An derson was de Spaanse etappe koers desondanks een succes voor de formatie, die werd ge leid door Jules de Wever, de Belgische assistent van Post. Op de slotdag bleef het verschil tussen Recio en Anderson, zo als dat een dag eerder in de be slissende tijdrit was ontstaan, zeventien seconden. De ver woede pogingen van de ploeg van Post ten spijt. Peter Winnen onderstreepte, na de goede prestaties in Parijs- Nice, opnieuw eerder dan ooit in het seizoen in vorm te zijn. In de eerste beklimmingen nam hij reeds een voorsprong. Tel kens kreeg de voor de Ronde van Frankrijk voorbestemde kopman enkele Spanjaarden in het wiel. Na een kilometer of vijftig geraakte Winnen defini tief uit de greep van de Spaanse tegenstanders. Hij moest slechts Nico Emonds, de win naar van de etappe van donder dag, aan zyn zijde dulden. De maximale voorsprong van het tweetal was 2.20 minuten. In de eindsprint was de Belg in Fran se dienst te sterk voor de Ne derlander. Anderson werd vijf de op 37 seconden. Recio ein digde op dezelfde achterstand als negende en eindwinnaar. Titelverdediger Rini van Bracht had maar liefst 61 beurten nodig om de onoeauiaenae twiiser neriu tot overgave te dwingen. <foto ANP> LEIDEN - Hoewel aan het gezag in die dagen een andere waarde moet worden toegekend dan nu het geval is liep toch ook in 1935 al een deel van de kudde niet altijd blindelings achter de herder en zijn (waak)honden aan. Hij stuurde ze, de bisschop dan, met z'n allen richting Docos in een poging de katholieke krachten op sportgebied te bundelen binnen een soort van omni-vereniging. Sommigen verkozen het, tegen zijn wil in, om maar liever in de Leidse Hout te blijven.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15