Cash nog te L.F.C. VELO Slechte start ijshockeyteam Van Leeuwen en Faber in zaalvoetbalteam Tsjechen nemen kans waar LUGDUNUM DE SPARTAAN LDWS-ALTIOR ZATERDAG 23 MAART 1985 PAGINA 13 Broek vol Werkendam is nu niet bepaald de favoriete gemeente van Noordwijkse voetballers. Het dorpje in de Alblasserwaard is immers thuishaven van Kozak ken Boys, de club met wie in het verleden heroïsche gevechten, mét en zonder bal, werden uitge vochten. Het Algemeen Dagblad haalde sportief Werkendam maandag voor het voetlicht. 'Ko zak' Philip den Haan rakelt het verleden op: "Vooral in het grijze verleden was politie-assistentie geregeld nodig. Dat imago heeft Kozakken Boys nog steeds. Als Noordwijk komende zaterdag hierheen komt voor een wedstrijd die belangrijk is vpor de bovenste plaats, dan maakt die ploeg drie keer onder weg een toc-stop. Eens een dief, altijd een dief. Maar door de komst van Gert Bals krijgen wij meer schoppen, dan we er uitde len". Die 'pisstoppen' kan de chauf fer van de Noordwijkse spelers bus vandaag dus achterwege la ten. Zwerver Leiden krijgt dus zijn tweede sporthal. Volgend jaar zal tussen de sportterreinen van Leiden en DIOK de Han Hollander-hal zijn verrezen. Een uitkomst voor de zogenaamde 'zwervende' spor ten, zoals korfbal. Rens Dekker van de korfbalclub Fides Pacta is echter niet gelukkig met de aan staande verhuizing. Uit het club blad: "Na alle gehakketak tussen wethouder, gemeenteraad, direc tie Sport en Recreatie en de LSF over veldenhuur en nota's, die nog geschreven moesten worden, is dit een heel goed bericht voor sportend Leiden. Alleen de op merking 'Georganiseerde sporten die nu een zwervend bestaan lei den' en dan wordt korfbal ge noemd als een sport die in de nieuw te bouwen sporthal moet worden ondergebracht, slaat bij mij niet aan. Ik denk dat de Vijf Meihal iets is als een biertje zon der schuimkraag of een eitje zon der zout. Ga maar eens na, aan de hand van de toeschouwers aantallen die de afgelopen 3 ja ren zondagsmiddags de Vijf Mei hal bevolkten en vergelijk dit maar eens met basketbal en vol leybal. Ik denk dat je nog ver baasd zal kijken als blijkt, wie de meeste mensen trekt". Eens een zwerver, altijd een zwerver. Omkoperij? De voetballers van LSW ver baasden een aantal weken gele den met een 2-0 zege op De Sleu tels, op dat moment koploper in de eerste klasse van de zaterdag- afdeling. Achteraf blijkt dat voor de studenten niet alleen de spo- tieve eer en twee punten op het spel stonden. De concurrent van De Sleutels, Oegstgeest, stelde bij winst namelijk een aantrek kelijke 'premie' in het vooruit zicht. Voorzitter Mieremet in het clubblad van Oegstgeest: "Oegstgeest lost ereschuld aan LSW af; omkoperij of niet? De voorgeschiedenis is bekend. De Leidse studenten wisten in een sidderende partij koploper Sleu tels met 2-0 de eerste nederlaag toe te brengen. In hoeverre het door Ko Hoebert (en dus vv Oeg- steest) in het vooruitzicht gestelde feest de Leidse studenten heeft geïnspireerd, is onduidelijk. Wel is de vraag interessant onder welke noemer het geven van een feest gebracht moet worden". "Omkoperij? Juridisch gezien twijfelachtig. Immers, het in het vooruitzicht stellen van een feest houdt nog niet in dat je het beoogde resultaat altijd bereikt. Met opzet winnen is altijd moei lijker dan met opzet verliezen. Nee, eigenlijk vind ik het meer een schoon voorbeeld van aanne ming van werk. Aan een presta tie verbind je een beloning. Hoe Sleutels erover denkt, is me nog onduidelijk, maar misschien ko men we daar wel achter als LSW voor de return naar Sleu tels moet". "In ieder geval was de avond met LSW geweldig gezellig. De selectie van LSW was zeer goed vertegenwoordigd. Enige oud- LSVV'ers, onder leiding van Vic tor, namen na de training, onder leiding van Bram Rodenburg, geïnspireerd deel aan het ledigen van de fusten. Namens het be stuur heb ik nog een bod van 50 fusten op LSW gedaan. Voorlo pig is de vraagprijs 150 fusten, waarmee we dan 6 elftallen, waaronder twee dameselftallen, binnen onze poort halen. Ik hoop dat de jaarvergadering me in de ze zaak zal steunen". Benieuwd wat het tegenaan bod van De Sleutels is. Gebrul Cees Guyt, ex-Katwijker en voet baller bij Volendam, raakte za terdagavond in de competitie wedstrijd tegen NAC gebles seerd. Niets ongewoons zou je zeggen, maar Cees verrekte in de kleedkamer van de pijn. Uit de Alkmaarsche Courant: "Terwijl na de wedstrijd Leo Beenhakker in de NAC-catacom- ben de verzamelde sportpers te woord stond, klonk er vanuit de kleedkamer van Volendam een enorm gebrul. Het leek wel of de middeleeuwen weer waren be gonnen en iemand op de pijn bank lag". Guyt was dus het slachtoffer. Een oude wond was tijdens een scrimmage met de Bredase doel man weer opengereten. "Ik maakte een sliding en voel de de noppen van de doelman over mijn scheenbeen gaan. De oude wond ligt weer gedeeltelijk open. Er zitten acht hechtingen in. Die zijn er in de kleedkamer ingegaan. Een litteken is heel hard en taai Dat maakte de be handeling veel erger. Ongeloof lijk, wat een pijn. Zoiets laat ik nooit meer doen zonder verdo ving. Ik heb echt geloeid om maar af te reageren". Zelfs een leeuw had kunnen begrijpen, dat scheenkappen Guyts blessure hadden kunnen voorkomen. Boze Wil In plaats van een ingezonden brief te sturen aan deze krant, uitte LDWS-voorzitter Wil San ders in het advententieblad De Leidenaar zijn ongenoegen over de opzet van het toernooi om de LD-Cup. De praeses meent dat het toernooi een blauwdruk is van het door zijn club georgani seerde Klaas Huner-toernooi. Een greep uit de scheldkannona- de van Sanders: "Als club kun je natuurlijk nooit voorkomen dat wie dan ook de opzet van zo'n toernooi over neemt. Je kan elkaar wel respec teren, door te voorkomen dat het toernooi tegelijkertijd wordt ge speeld. Helaas vond zowel de krant als de KNVB het niet nodig om met LDWS in overleg te tre den. Voor de organiserende ver eniging was het prettig te horen dat men het, voorzichtig ge noemd, een laffe streek vond van de KNVB en het LD om niet pas na overleg met LDWS tot organi seren over te gaan". "Van een 125-jarige kan je ver wachten 'dat de geest en de herse nen soms de mens in de steek la ten. Het bejaarde Leidsch Dag blad gaf daar een goed voorbeeld van door in samenwerking met de KNVB Afdeling Leiden een 'uniek' toernooi te organiseren, zoals LDWS al zeven jaren doet. Alleen het aantal deelnemers is groter. Dus alle zieltjes mogen op het partijtje komen. Als ik echter de namen van de organisatoren lees, dan vrees ik dat men ons niet vergeten is, maar dat men het gewoonweg niet nodig vond ons te raadplegen. Weinig charmant dus. De in schrijvers op ons toernooi werden in twijfel gebracht door de forse prijzen die door het LD ter be schikking zijn gesteld, doch ko zen gelukkig voor LDWS. Over het feit dat er met LDWS niet over het geheel was gesproken, bleken de meningen eensluidend: misselijk en slordig". Voor de duidelijkheid: het ini tiatief voor de LD-Cup is van de kant van de KNVB uitgegaan, dus de oneerbiedige taal over 'de bejaarde' is ietwat misplaatst. De strijd om de Huner-bokaal beperkt zich tot Leidse clubs, die om de LD-Cup strekt zich uit over de gehele streek. Dat is wel even wat anders, al sluit Sanders daar haastig de ogen voor. Wie iets wil organiseren voor de gehéle regio stuit voortdu rend op allerlei kleine toer- nooitjes, maar dat wil natuurlijk niet zeggen dat er dan geen po ging mag worden gewaagd om zo'n groot regionaal evenement van de grond te krijgen. Sanders eist zo'n beetje het monopolie op voor de organisa tie van een toernooi aan het eind van het seizoen. Dat gaat ons toch wat te ver. Voor zo ongeveer alles in dit land bestaan geboden, regels en voorschriften, maar het organiseren van een toernooi staat een ieder nog altijd vrij. Het inschrijven trouwens óók, maar daar wordt door Sanders met geen woord over gerept. Dubieus In Trouw van afgelopen maan dag bespeurt Adri Vermaat een nieuw fenomeen in het amateur voetbal: amateurclubs die frau deren met schriftelijke verklarin gen, die door spelers aan de tuchtcommissie moeten worden overlegd. Een fraudevorm die al leen aan het licht kan komen bij de mondelinge behandeling van strafzaken wanneer getuigen de presentielijst moeten tekenen. De reactie van 'Voetbalrechter' Lubeek: "Een uiterst dubieuze ten dens", zegt waarnemend alge meen voorzitter Lubeek van de tuchtcommissie district West II. Volgens Lubeek is bij de behan deling van diverse mondelinge zaken dit seizoen gebleken, dat clubbesturen door middel van vervalsingen hebben geprobeerd de tuchtcommissie om de tuin te leiden. De valsheid in geschrifte kwam aan het licht doordat de handtekening op de presentielijst van een voor een mondelinge zaak opgeroepen getuige niet correspondeerde met die van een eerder door dezelfde persoon on dertekende verklaring". "Eén van de clubs die onlangs werd betrapt op valsheid in ge schrifte is zaterdageersteklasser Spijkenisse. De affaire kwam aan het licht tijdens de behande ling van de strafzaak tegen Zwart Wit '28-routinier Bert Hooyer. Die was tijdens de in de cember gespeelde competitiewed strijd tussen beide clubs uit het veld gezonden wegens "een po ging tot het dichtknijpen van de keel van de scheidsrechter". Zo luidde althans de visie van arbi ter Van Vliet op het wedstrijdfor mulier". Zwart Wit vroeg vervolgens om een mondelinge behandeling van de 'zaak-Hooyer'. Getuige Cor van der Meer plaatste aan het begin van de hoorzitting een handtekening op de presentie lijst die afweek van de krabbel die onder zijn schriftelijke ver klaring stond. De geroutineerde middenvelder bleek helemaal niets te weten van een door hem ondertekend geschrift en Spijke- nisse-spreekbuis Piet Slijkhuis restte in Trouw van maandag niets anders dan in de biecht stoel plaats te nemen: "Wij zijn zonder meer fout ge weest. Van der Meer heeft inder daad geen verklaring geschre ven. Wie dat wel heeft gedaan weet ik niet. Onze voorzitter Jo Witteveen vindt dat hij als eerste man van onze vereniging verant woordelijk is voor het incident. Hoe de straf uitpakt weet ik niet, maar we zullen er normaal ge sproken niet over zeuren". Lubeek liet verslaggever Ver- maat weten dat de straf die Spij kenisse boven het hoofd hangt, kan variëren van een boete voor de vereniging tot persoonlijke sancties. Hij voegde daar nog aan toe: "Voor de tuchtcommissie is het geen lolletje want die wordt toch al overstelpt met strafzaken. Als je nu zelfs besturen moet gaan aanpakken, vraag ik me af waar we met het voetbal blijven". In de bedjes waarschijnlijk. Gert Bals springt een gat in de lucht. De voormalige Ajax-doel- xan is er in geslaagd de Kozakken te temmen. (archieffoto) ROTTERDAM (GPD) - Pat Cash wordt bij uitstek be schouwd als de speler die Australië nieuwe tennisroem moet brengen na een rijk, maar inmiddels wel heel stoffig geworden tijdperk met legendarische namen als Ken Ro- sewall, Rod Laver en John Newcombe. Ruim vijftien jaar geleden was het land van de kangoeroe's nog een ver bo ven de middelmaat uitspringende natie in het mondiale circuit, maar daarna bleek de talentenbron goeddeels op gedroogd. Slechts Peter McNamara leek de oeroude tradi tie enigszins in ere te gaan herstellen, tot een verdraaide knie een abrupt einde maakte aan zijn verblijf in de top tien van de wereldranglijst. Joakim Nyström bleef tegen Pat Cash overeind. Als enige Zweed bereikte hij de halve finale. Dat drama voltrok zich twee jaar geleden in Rotterdam, gisteren de plaats waar de jongste Australi sche troef onverwacht onderuit ging tegen de stugge Joakim Nys tröm. Had Cash - na de uitschake ling van Mats Wilander en Anders Jarryd op papier de favoriet in Ahoy - de enig overgebleven Zweedse hoop in Brussel nog de oren gewassen tijdens de kwartfi nales (6-4, 6-2), nu nam de 22-jarige nummer 14 in de ATP-rangschik- king onverstoorbaar revanche. „Dit is pas het begin. Eindelijk staat de nieuwe generatie klaar", riep de Australische bondscoach Neale Fraser enthousiast in decem ber 1983 toen ten koste van de Ver enigde Staten verrassend de Davis Cup was veroverd. En inderdaad, zowel Pat Cash, die een behoorlijk aandeel had in de bovenvermelde overwinning, als de huidige junio ren-wereldkampioen Mark Kratz- mann zou Australië in principe weer een rol van betekenis kunnen ADVERTENTIE A.s. zondag Aanvang 14.00 uur. laten spelen aan het internationale tennisfront. Eerstgenoemde wil daar voorlopig echter niets van ho ren. De pas 19-jarige Cash ziet zich zelf geenzins als de nieuwe held, want „daar speel ik veel te wissel vallig voor. Ik moet een hoop leren en van de echte top ben ik nog ver verwijderd". Dat viel niet alleen op te maken uit zijn duel met de als vijfde ge plaatste Nyström - Cash verspeel de in de derde set een 5-2-voor- sprong en twee matchpunten maar ook uit de totaalbalans van vorig jaar. Cash werkte zestien toernooien af en stelde slechts 15 gewonnen partijen tegenover 26 verloren duels. Aan de andere kant deed de Australische „Hulk" wel tijdens twee Grand Slam-evene- menten nadrukkelijk van zich spreken. Zowel op Wimbledon als Flushing Meadow, waar hij in '82 juniorenkampioen werd, bereikte Cash de laatste vier. In Amerika zelfs bijna de finale, maar geduren de de tie-break van de vijfde set bleef Ivan Lendl hem alsnog de baas. Wie Cash wel versloeg tijdens beide toptoernooien was Mats Wi lander, de aan tennismoeheid lij dende Zweed die vorige week in Brussel de advocatenzoon uit Ringwood nog de weg naar de ATLETIEK, HAVANNA (AFP) - De Cubaanse discuswerpster Mar ten Maritza is de eerste Latijns- Amerikaanse atlete geworden die de een kilo wegende discus over de 70 meter heeft geworpen. Bij wed strijden in Havana kwam zij tot een afstand van 70,50 meter, de beste seizoenprestatie. eindstrijd versperde. In België speelde Cash trouwens pas zijn eerste Grand Prix-toernooi dit jaar. „Ik heb zeven maanden intensief getennist en dat staat me nu weer te wachten. Daarom neem ik altijd een pauze. Bovendien relax ik graag", luidde zijn verklaring in een bijna onverstaanbaar dialect. De .angry young man" doet dat uitrusten en bijkomen trouwens op een geheel eigen wijze. In Rot terdam bijvoorbeeld bekende hij 12 uur per dag op zijn hotelkamer te zitten om gitaar te spelen en te luisteren naar het geweld van har- drockgroepen met veelbetekenen de namen als Def Leppard en Iron Maiden. „Tennis is weliswaar m'n broodwinning, maar m'n liefde is de muziek", heeft Cash weieens ge zegd, daarmee onderstrepend dat hij duidelijk een buitenbeentje vormt in het rondreizende tennis- circus. ADVERTENTIE ZONDAG 14.00 UUR De Tegelhandel De Australische belofte veraf schuwt het „milieu" en is zeer op zijn vrijheid gesteld. Hij „haat" spelersmakelaars en laat zijn vader dan ook alle (financiële) zaken re gelen. Alleen voor demonstraties buiten Australië wordt het mana gementbureau IMG ingeschakeld. Dergelijke aanbiedingen zal Cash, die, hoewel z'n achternaam wel licht anders doet vermoeden, ver klaarde zich niet voor geld te inte resseren, overigens allerminst te danken hebben aan beminnelijk gedrag. Want juist zijn temperament wil de „ruwe diamant", zoals hij in zijn thuisland ooit werd genoemd, nog weieens in problemen brengen. Cash ligt regelmatig in de clinch met scheidsrechters, al hield hij zich gisteren opvallend rustig on danks enkele dubieuze arbitrale beslissingen. Het laatste incident deed zich voor tijdens de derde ronde van de Open Australische ti telstrijd, toen de jonge ex-rugbyer bij de stand 3-3 in de vierde set te gen de Zwitser Hlasek uit frustra tie zijn racket op het gras smeet. Het speeltuig stuiterde rakelings langs een lijnrechter en vloog het publiek in. Weliswaar raakte nie mand gewond, maar het kostte de boosdoener 250 dollar boete en hij verspeelde zoveel populariteit bij de toeschouwers dat er zelfs een politie-escorte aan te pas moest ko men om hem zonder kleerscheu ren van de baan te krijgen. Voorlopig richt de nummer acht van de wereld zich op handhaving in de top-tien. „Dat is al moeilijk genoeg, want je staat toch onder een bepaalde druk. Anderzijds is het wel makkelijk gezien de plaat sing bij toernooien, je speelt niet zo snel tegen een topper. En de meis jes hebben meer aandacht voor je". De Tsjechoslowaken namen ver der in Rotterdam de overheersen de rol van de Zweden over. Op Nyström na bereikten drie in Tsje- choslowakije geboren spelers gis teren de halve finale. Dat waren Tomas Smid en Miroslav Mecir, die nog altijd als rasechte Tsjecho slowaken te boek staan, en Jakob Hlasek, die op 4-jarige leeftijd met zijn ouders naar Zwitserland vluchtte. Vooral het spel van Smid en Me cir maakte indruk. Beide spelers maakten korte metten met de Amerikaan Sadri (6-1,6-3) en de Westduitser Boris Becker (6-4, 6-2). Hlasek maakte 's middags met veel moeite een eind aan de opmars van Francisco Gonzalez uit Paraquay: 6-2,4-6,6-4. ADVERTENTIE A.s. zondag de belangrijke wedstrijd Aanvang 14.30 uur. Sportpark de Vliet. LEIDEN - Mario Faber en Hans van Leeuwen debuteren volgende week woensdag in Franeker in het Nederlands zaalvoetbalteam. Het voor de Voorhoutse hoofdklasser Bax uitkomende Leidse duo kreeg gisteren bericht door bondscoach Evert Teunissen in de eindselectie voor het oefenduel met Spanje te zijn opgenomen. Keeper Nico Groeneweg, eveneens van Bax, haalde de laatste tien niet. "Nee, eigenlijk heb ik er nooit aan getwijfeld dat ik het niet zou halen", bekent Hans van Leeuwen, die woensdag in de laatste testwed- strijd tegen het Leids zaalvoetbal team weinig aan bod kwam. "Eer lijk, hoor. Ik ben ervan uitgegaan dat de bondscoach niet op één wedstrijd zou selecteren. Ik ben er sinds december bijgeweest. We hebben veel getraind en veel geoe fend en dat ging altijd goed". Er ontbreken geen opvallende namen in de selectie voor woens dagavond, of het zou die van doel puntenmaker Jean Artz moeten zijn. "Hij mag dan veel scoren, maar de vraag is natuurlijk ook hoe hij het in de combinatie en bij het aanbieden doet", stelt Hans van Leeuwen. Hoe zijn loopbaan en die van ploeggenoot Mario Faber, op het veld beiden actief bij UVS, er als zaalvoetbalinternational uit gaat zien weet Van Leeuwen niet pre cies. In elk geval worden na de wedstrijd van woensdag in Frane ker, die door Europese zaalvoetba lofficials wordt bijgewoond, de af vallers weer aan Teunissens keur korps toegevoegd. De voorberei dingen, onder andere op een vier- landentoernooi aan het einde van 1985 in Spanje, gaan daarna ge woon door. De selectie voor 'Franeker', die in vergelijking met het team dat vorig jaar in Italië vierde en laatste werd bij het 'mini-EK' in totaal vijf debutanten telt: John Frauenrath, Ab Westdijk, Hennie en Peter Bas- tiaans, Job Dragtsma, Jeffry Forré, Mario Faber, Vic Hermans, Hans van Leeuwen en Michel Seitner. FRIBOURG (ANP) - De hernieuwde kennismaking met Italië is de Ne derlandse ijshockey ploeg slecht bekomen. Het toernooi om het wereld kampioenschap voor B-landen in Fribourg (Zwitserland) werd begonnen met een nederlaag van 5-2 (0-1,2-1,3-0). Het was de dertiende ontmoeting tussen beide landen. In het verleden zegevierde Nederland tweemaal. Eén keer eindigde het duel onbeslist. In de overige tien wedstrijden was Italië de sterkste. Zo ook vrijdagmiddag, hoewel Nederland voor 3700 enthousiaste schoolkinderen een goede eerste periode beleefde. Italië werd terugge drongen en vooral de eerste lijn, bestaande uit Leo Koopmans, Tonny Collard en Johan Toren, vormde een voortdurend gevaar. De beheersing van Oranje, dat zich geen moment liet provoceren door het dikwijls harde spel van de Italianen, leek de basis te vormen voor een onverwachte zege. De produktiviteit liet evenwel te wensen over. Het grote overwicht resul teerde slechts in één treffer, gemaakt door Tonny Collard. In de tweede periode volgde het herstel van Italië, dat op de eerste dag van het toernooi een gevoelige nederlaag had geleden tegen Polen (7-1). De vorig seizoen uit de A-groep gedegradeerde formatie drong het uit de C-groep gepromoveerde Nederland een (te) hoog tempo op. Desondanks tilde Johan Toren na 36 seconden de score, zij het met behulp van de Italiaanse doelman Corsi, naar 2-0. Daarna beheerste Italië de wedstrijd volledig. Eerst verkleinde Bragnalo de achterstand tot 2-1. Nog voor het verstrijken van de tweede periode vloog de gelijkmaker, gemaakt door Bellio, langs Cor Hoogendoorn, de onzekere doelman. De vraag of de veerkracht van Oranje in de laatste periode voldoende was voor een nieuw offensief werd negatief beantwoord. Het conditie- en daardoor concentratiegebrek was fataal. Goegan, Farelli en Priondolo bepaalden de eindstand op 5-2.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13