'Levensduur heeft niet de hoogste waarde' Euthanasie en christelijk geloof (I) Pausbezoek een test ZATERDAG 23 MAART 1985 GEESTELIJK LEVEN 'Euthanasie* is in deze tijd geen ver weggestopt onderwerp meer. In medische kringen, in de po litiek, in de rechtspraak en ook in de kerken wordt de actualiteit ervan volledig erkend. Lange tijd zijn vragen rond de euthanasie niet of moeilijk bespreekbaar geweest. En nóg is het niet eenvoudig (in zekere zin gelukkig maar) om tot een verhelderende uitwisseling van gedach ten te komen. Velen weten er niet goed raad mee. Anderen ervaren het als 'zondig', er serieus over te praten. Maar alleen al de publiciteit heeft ons met de neus op de feiten en ontwikkelingen gedrukt. Het is een klemmende vraag geworden, hoe met deze manier van levensbeëindiging om te gaan en hoe er positie tegenover te kiezen. Dat de kerken in deze bezinning op funda mentele vragen van leven en dood niet achter aan komen wat in andere gevallen soms wél gebeurde spreekt haast vanzelf. Het vraag stuk gaat ook de christelijke wereld niet voorbij en juist daar vraagt het om een principieel en evenwichtig oordeel. Onlangs vroegen in een gesprek politieke be stuursleden aan kerkelijke afgevaardigden, of de kerken de politiek in deze moeilijke materie een handreiking konden geven om tot een ver antwoorde besluitvorming te komen. Men zou kunnen zeggen dat zij op hun wen ken worden bediend, want zowel van rooms-ka- tholieke als van reformatorische kant is nu een document over dit onderwerp verschenen, dat voorlopig voldoende inzicht geeft in hoe christe nen vanuit het evangelie en hun geloof hier te genaan kijken. Eensluidend zijn deze kerkelijke standpunten niet. Dat is ook nauwelijks te verwachten als het geloof moet worden toegepast in ethische keu zes van dergelijk kaliber. Wel komt uit deze ge schriften duidelijk het gezichtspunt naar voren, dat de euthanasie niet maar een zaak is die wel even door mensen kan worden geregeld, maar een handeling die zeker te maken heeft met het geloof in God als Zingever van het leven. De synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland heeft deze dagen haar plaatselijke kerken het - in de synode al besproken en daarna iets bijgewerkte - rapport 'Euthanasie en pastoraat' aangebo den. De oplage is groot genoeg om het ook gemeenteleden persoon lijk toe te sturen. Losse nummers (f2,50) zijn te bestellen bij het Dienstencentrum in Leusden (giro 513153). De bedoeling is, dat de plaatselij ke kerken over dit rapport van de werkgroep 'Euthanasie en pasto raat' gaan praten en daarvan ver slag doen. De kerken is gevraagd, dit verslag (met eigen ervaringen, opmerkingen, vragen en kritiek) vóór 1 maart 1986 aan het bestuur van de synode toe te sturen. Al in 1980 gaf de synode haar commissie 'Pastoraat' opdracht om te onderzoeken "op welke ma nier de kerken pastorale begelei ding zouden kunnen bieden aan le den die met het vraagstuk van de euthanasie in aanraking komen". In de speciaal hiervoor gevormde werkgroep werden ook twee advi seurs opgenomen die het modera- men van de hervormde syncfde had voorgedragen. Voorzitter H. Muns en secretaris P. van Es van de commissie 'Pasto raat' zijn van oordeel, dat de werk groep haar opdracht 'met veel zorg' heeft uitgevoerd. Zij trok lering uit ervaringen van medici en pastores, uit bijbelse gegevens en uit resulta ten van pastorale en ethische be zinning. Haar eigen uitgangspunt bleef het pastoraat. De synode zelf kwam nog niet tot een officiële uitspraak. Eerst moe ten de plaatselijke kerken met dit rapport aan het werk. Inmiddels hebben enkele raden van de Nederlandse Hervormde Kerk zich positief uitgesproken over dit gereformeerde geschrift. Zij vroegen het moderamen (be stuur) van de hervormde synode, of dit rapport in de eigen kerk op dezelfde manier zou kunnen func tioneren als in de Gereformeerde Kerken. In ieder geval kunnen plaatselijke gereformeerde kerken en hervormde gemeenten het nu al met elkaar bespreken. (Volgende week zaterdag zullen wij op deze pagina het standpunt door S.J. de Groot van de rooms-katholieke bisschop pen met betrekking tot de euthana sie weergeven, uitvoeriger dan on langs in de eerste berichten daar over. Deze maand verscheen hun 'herderlijk schrijven over het lij den en sterven van zieken'). Rustig en open Het gereformeerde document komt tot de conclusie dat een ver zoek om euthanasie ook binnen de 'gemeente van Christus' niet bij voorbaat afwijzend of misprijzend hoeft te worden beoordeeld. "Inte gendeel, zo'n verzoek kan rustig en open onder ogen gezien en bespro ken worden. Dat kan de besluitvor ming alleen maar ten goede ko- De werkgroep kan zich aanslui ten bij de definitie van de Gezond heidsraad van euthanasie: "hande lingen die beogen het leven van een ander op diens verzoek of in diens belang opzettelijk te beëindi gen of te bekorten, hetzij actief het zij passief'. In ethisch opzicht ziet het gere formeerde geschrift geen verschil tussen actieve en passieve eutha nasie. "Of je nu actief ingrijpt of af ziet van verdere behandeling - nooit van verzorging! in beide gevallen gaat het om een versneld naderbij brengen van de dood". Emotioneel kan er wél een groot verschil zijn. "Afzien van behande ling komt minder 'cru' over dan ac tief ingrijpen. Maar de beslissing om iets niét te doen is evengoed een beslissing als om iets wél te doen". De beslissing om eigen leven te (laten) beëindigen kan vanuit christelijk gezichtspunt verant woord zijn, zegt het rapport. Wie dat zegt, wordt onmiddellijk met dringende vragen geconfron teerd, zoals: 'stelt God het tijdstip van onze dood dan niet vast?' en 'als je bidden mag om het levens einde, mag je dat dan ook zelf be werken?' "Veel gemeenteleden worstelen daarmee, zó zelfs dat pastorale hulpverlening rond eu thanasie erdoor geblokkeerd kan worden". "Is hier eigenlijk wel een begaan bare weg voor een christen of staat bij alle wegen het bordje 'verboden toegang'?" "Hoe staat het met het zelfbeschikkingsrecht van de Het rapport vermijdt in dit ver band bewust woorden als 'mondig heid', 'autonomie' en 'zelfbeschik king'. "Die geven de suggestie van eigenmachtigheid". De samenstel lers gebruiken zelf het begrip 'ver antwoordelijkheid' of 'rentmees terschap'. "De mens krijgt de ruim te om zijn eigen leven gestalte te geven ten overstaan van God en zijn medemensen. Zijn zelfstandig heid is betrekkelijk, omdat hij ver antwoording schuldig is aan God en zijn medemensen". Maar herhaaldelijk nemen wij in grijpende beslissingen ten aanzien van eigen en andermans leven (bij voorbeeld wat betreft opleiding, beroep, huwelijk, scheiding, ge zinsplanning, een operatie). "Onze vrijheid betekent in de praktijk dat wij steeds opnieuw kunnen inspe len op situaties die goeddeels bui ten ons toedoen zijn ontstaan". 'Geschenk van God' Dat brengt de werkgroep bij de vraag, waarom die vrijheid van de mens zou verdwijnen als het om euthanasie gaat. "Moeten wij niet zeggen, dat juist in het aangezicht van de dood onze verantwoordelijkheid levens groot is? 'Leven' is vanuit het ge loof een 'geschenk van God', maar dat is méér dan een strikt biologi sche term. Zin en kwaliteit spelen hierin mee. Het leven is zinvol van uit de taak en bestemming die God eraan geeft. Ondanks alles belijdt de gelovige, dat het leven voor Gods aangezicht een gave en opga ve is". Maar dat leven kan ook stuk bre ken: "als iemand ondragelijk lijdt zónder hoop op verbetering, als er sprake is van totale ontluistering, als iemands persoon-zijn zodanig is geschonden dat spreken over zin en taak absurd is geworden". "Er kan een situatie ontstaan dat de dood verkieslijker is dan zulk le ven". Tekening van Riet Zegers, Zaandijk, in speciaal nummer t formatie' van de Gereformeerde Kerken in Nederland. En het gebod 'gij zult niet doodslaan' dan? Daarvan zegt de werkgroep: "Het gaat daarin niet om abstracte zaken als 'het' leven, maar om de bescherming van levende mensen. En die kunnen in zo'n deplorabele toestand verkeren, dat verder le ven door hen wordt ervaren als een voortdurende kwelling, waar ze niet meer tegenop kunnen. En dat is, naar bijbelse belofte, nu niet be paald de bedoeling van 'leven'. De geboden zijn onmisbaar en heil zaam. Maar als je ze gaat gebruiken om mensonwaardige situaties in stand te houden, veranderen ze in hun tegendeel". De vraag waar het nu eigenlijk om gaat in het leven kan een chris ten moeilijk beantwoorden met: om zo lang mogelijk te leven, "hoe waardevol dat op zich ook gevon den kan worden". "Uit Jezus' mond horen wij de woorden: weest niet bezorgd over uw leven, maar zoekt eerst Zijn (Gods) Koninkrijk en Zijn gerechtigheid, en dit alles zal u bovendien geschonken wor den. Levensduur heeft blijkbaar niet de hoogste waarde. Het 'hoe' staat voorop". Afweging en uitvoe ring Wat het verzoek om euthanasie betreft vindt de gereformeerde werkgroep het noodzakelijk, dat de omstanders weten waaróm ie mand wil sterven, en of hij of zij dat ook nog wil als de aanleiding ten dele zou kunnen worden weg genomen. In veruit de meeste gevallen wordt niet om stervens- maar om levenshulp gevraagd, zo is de erva ring. "Het is heel wel mogelijk, dat door wijziging van de omstandig heden (bijvoorbeeld door pijnbe strijding) iemands toestand weer dragelijk wordt, zodat hij van zijn verzoek terugkomt en achteraf dankbaar is dat er niet direct ge volg aan is gegeven". Maar het kan ook om een weloverwogen verzoek om levensbeëindiging gaan. Er moet dan ook onderscheid worden gemaakt tussen een.fase van afweging en van uitvoering. In de eerste ligt de klemtoon op het helpen vinden van de juiste beslis sing. Dat stelt niet alleen eisen aan de hulpverlener maar ook aan de hulpvrager, die nog in staat mag worden geacht zo'n ingrijpende be slissing te nemen. De hulpvrager moet dan wel goed geïnformeerd zijn over zijn toestand en over de gevolgen van zijn handelen voor de omgeving. Ook mag van hem worden ver wacht, dat hij anderen bij zijn be- sluitvorming betrekt. Of iemands lijden ondragelijk is, valt niet met objectieve maatsta ven vast te stellen. De werkgroep pleit ervoor, een verzoek om eutha nasie 'volstrekt serieus' te nemen. "Het is niet de taak van de omstan ders om voor een ander uit te ma ken, of diens lijden al dan niet dra gelijk is. Dat kan alleen degene die lijdt. En 'lijden' mag niet alleen in lichamelijke zin worden opgevat. Er kan ook een einde komen aan de menselijke draagkracht". Andere hulpverlener Ingaande op de fase van uitvoe ring zegt het rapport, dat niemand de hulpverlener kan opdragen om tegen zijn geweten in te handelen. "In zo'n geval zou de hulpvrager in de gelegenheid gesteld moeten worden een andere hulpverlener te kiezen, al zal dat soms praktische problemen met zich brengen". De hulpverlener moet zich niet 'moralistisch' opstellen. Dat bete kent niet, dat hij zijn eigen mening nooit zou mogen geven. "Maar de beroepscode van de hulpverlening houdt - zeker bij een verzoek om euthanasie in, dat degene die er om vraagt zoveel mogelijk in zijn eigen waarde wordt gelaten en ge holpen om tot een besluit te ko- Als het sterven thuis niet kan ge beuren, beveelt de werkgroep een behandeling in het ziekenhuis of verpleeghuis aan die de 'thuissi tuatie' zoveel mogelijk benadert. De patiënt mag aanspraak maken op een 'integrale zorg', medisch- verpleegkundig, maar ook psycho sociaal en pastoraal. Die onderde len mogen niet als los zand aan el kaar hangen of langs elkaar heen werken, "zoals heden ten dage vaak gebeurt". "Het gevaar dat de gezondheidszorg steeds weer be dreigt is, dat de zieke gereduceerd wordt tot zijn ziekte". Wat de pastorale kant aangaat doet de werkgroep een suggestie tot 'liturgische vormgeving' van het levenseinde. "Wanneer in een zo ingrijpende situatie woorden ontoereikend zijn, kan de symbo liek van een waardig ritueel, bij voorbeeld in de vorm van handop legging en zegen, zinvol zijn". Aan de betekenis van een troos tende evangelieverkondiging wijdt het rapport een afzonderlijk onder deel. "Het 'verlossende Woord' mag iemand worden aangereikt, maar het mag niet worden opge drongen". 'Religieuze macht' is even verkeerd als 'medische macht'. Samaritaan Het gereformeerde geschrift - dat ook betrekking heeft op 'hulp bij zelfdoding', niet in het alge meen, maar alleen voorzover die ter sprake komt binnen het vraag stuk van de euthanasie - besluit met 'een enkel woord' over de ker kelijke gemeente in relatie tot dit onderwerp. "Die gemeente kan haar pastora le verantwoordelijkheid niet be perken tot de voorbeden in de ere dienst, hoe belangrijk die op zich ook mogen zijn". Van haar mag 'ac tief meeleven, meedenken en mee bidden' worden verwacht, 'aan dacht voor elkaar, niet verstik kend, maar ondersteunend'. "Het is al meer dan voldoende als ge meenteleden de gelijkenis van de barmhartige Samaritaan uitleven, en oppakken wat zij op hun weg tegenkomen". Kerkeraden en werkgroepen kunnen het beraad in de plaatselij ke kerken en gemeenten over het rapport 'Euthanasie en pastoraat' bevorderen door een duidelijk plan hiervoor te (laten) maken. Daartoe doet de werkgroep een aantal suggesties. Die verdelen de stof over een zestal bijeenkomsten. (De werkgroep 'Euthanasie' van de gereformeerde commissie 'Pastoraat' had deze samenstelling: drs. J. van den Berg, Harderwijk, dr. A. Dekker, Kampen, mevrouw B. de Jong, Harderwijk, prof. dr. C. van der Meer, Abcoude, drs. J. N. Nammensma, Vaassen, drs. A. Verkuyl (voorzitter), Driebergen, en mevrouw F. J. A. van der Werf-Struik, Baarn. De hervormde adviseurs waren: dr. E. Schroten, Drie bergen, en dr. W. den Toom, Abcoude. Volgende week zaterdag komen de rooms-katholieke bisschoppen van Ne derland aan het woord). Voorzitter dr. H. J. Kouwenho- ven van de gereformeerde synode verwacht, dat de paus dankzij de ontmoeting straks met reformato rische kerken meer oog zal krijgen voor het feit dat de Rooms-Katho- lieke Kerk in Nederland, oecume nisch gesproken, een andere plaats inneemt dan in Italië of Polen. "Waarschijnlijk is de paus nauwe lijks op de hoogte van wat de Re formatie in Nederland heeft te weeggebracht en voorstelt". Schrijft Kouwenhoven deze week in het blad 'Evangelisch Commen taar', dat een lang ronde-tafel-ver- haal heeft over de vraag of de pro- De hervormde predikant dr. W. Balke (Den Ham) deelt zijn opti misme geenszins. Het bezoek "gepaard gaande met show en pop- pekast, om niet te zeggen verafgo ding" - lijkt hem meer een "uiting van doelbewuste tactiek om de me dia in te schakelen tot versteviging van de pauselijke stoel". "Het brengt opnieuw pijnlijk aan de dag, hoe diep de kloof is tussen een kerk die na een korte, hoopvolle wending naar het conciliarisme weer de weg kiest van het papalis- me, en een kerk rondom Woord en sacrament". Zijn conclusie: "Een pausbezoek waarbij niets wordt te ruggenomen van het pretentieuze roomse primaat is geen bijdrage aan de oecumene". Hoewel de rooms-katholieke theoloog F. Haarsma (Nijmegen) vele bezwaren tegen het pausschap zoals het nu functioneert deelt, be schouwt hij het komende bezoek toch als een test voor de c Daarom betreurt hij het, dat som mige kerken de uitnodiging heb ben afgewezen. Dat is, zo meent Haarsma, niet te verenigen met het gezamenlijke lidmaatschap van de Raad van Kerken. Hervormde kerk: beroepen te Apeldoorn M. Goudriaan Ouder kerk aan de IJssel, te Vleuten kan didaat P. van der Schans Utrecht; aangenomen naar Assendelft (deel werk, Samen op weg) kandidaat M. Mulder Amsterdam, naar Heere waarden kandidaat M. Visser Am sterdam; bedankt voor Achterberg G. van Leijen Wilnis; beroepbaar mevrouw L. Matthijsen Amster dam, mevrouw I. de Zwart Amster dam en J. Riemens Utrecht. Neder lands gereformeerde kerken: aan genomen naar Heemstede-Lisse kandiaaat A. Vos Rotterdam. Bap- tistengeraeenten: beroepen te Har derwijk (bijzondere dienst) Chr. Eijer (evangelist) Ermelo. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. De Jong; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kool stra; Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 mevr. ds. De Meu, 11.15 mevr. ds. De Mey en pas- Bevrydingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, gezinsdienst, 5 ds.Hortensius; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Schou ten; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10. Voor 'Stevenshof zie na Geref. Kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 mevr. ds. v. Beinum; Diakonessenhuis 10.30 ds. v. 't Hof; Endegeest zie Oegstgeest Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) zie Bethl.kerk; Oude Vest 10 ds. Rietveld; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Erin- ga, Den Haag; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 ds. Kramer. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 ds. Slof- stra, Noordwijk, 5 ds. Aarnoudse, S.heim. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 leesdienst, 4 ds. Rietdijk, Moerkapelle. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. v.d. Mey, Z.meer. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. Koek. Baptistengem. (O. Ryn 3) 10 hr. C. Ro- sies, Leuven. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 br. Dikkes. Evang. gem. Merenwijk (Flevoweg 5) 7.45 nam. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21) 5 hr. A. R. v. Diggelen. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2) zo. 10 hr. Zijlstra, wo. 8 hr. D. Richards. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. J. Eiker bout. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groe- nesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten) elke zat. 9.45 bijbel studie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, ïo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). Raad van Kerken Leiden: elke dinsdag avond 7 tot 7.30 oecum. avondgebed in oud-kath. k. Zoeterw.singel. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 zangdienst. Geref. Kerk 10 ds. Stolk, 6.30 ds. Wil- Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 kand. v. Mou- rik, Goes. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. De Jonge, mmv kerkkoor, 6.30 ds. Bogers; Kruiskerk 10 ds. Bogers; Opstandingskerk 10 ds. v.d. Heiden, ha, 6.30 ds. De Jonge; Nabij 10 jeugdkapel; G. Herderkerk 10 ds. Verheul, 6.30 ds. Mulder; De Bron 9.30 ds. Taselaar, 10.15 en 6.30 ds. Moll; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Drie- hoome 7 nam. ds. Taselaar; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 ds. Ou- wendijk, 6.30 ds. Verploeg, Ermelo. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Wilschut, 6.30 ds. Stolk; Salv.kerk 10 ds. Snel, Rijnsburg, 6.30 ds. Wattel, Hoofddorp. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 br. Woensdregt, 4.30 ds. De Jong, ha. Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.30 ds. Blom. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 evang. Leidekker, 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 student Stavleu, 6.30 ds. v.d. Vlugt Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54) 10 hr. D. van Steenis. Pinkstergem. (school Batenstein 16) 10. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.) 10 en 6.30. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Kirpestein, Nieuw-Lekkerland, 6 kand. Hoek, Alblasserdam. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 ds. Samson, R.dam. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst, do. 7.30 ds. v. Ravenswaay, Ermelo. dregt, Katwijk aan Zee; Salv.kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk 10 ds. Wieman, 6.30 hulp- pred. v. Eeden, Putten. Geref. Kerk 10 ds. Elderman, 6.30 ds. v.d. Berg. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 ds. Room. 4.30 ds. Mouissie. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 9 hr. Sijp, Bussum. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 ds. v.d. Pol; De Stek 9.30 ds. v.d. Pol. Geref. Kerk 9.30 hr. Cornelisse, Nieu- werkerk a.d. IJssel, 5 ds. Niemantsver- driet. Moordrecht. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 7 ds. Ha- HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk 10 dr. v.d. Kamp, Wasse naar, 5 dr. Bade. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Wal, 5 ds. Kris pijn. Chr. Geref. Kerk 10 ds. Biesma, 5 kand. 't Spijker. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon- Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Kolde- wyn. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Boer, 6 dr. Beze- mer, Scheveningen; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Boer. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. Kersten, 5 ds. v. Breevoort. Rk Kerk zat 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Heiv. Gem. N. Kerk 10 ds. v. Roon, 6 ds. Visser, Wou denberg; O. Kerk 10 ds. De Jong, 6 ds. Schuur- Ichthusk. 10 ds. v. Sliedregt, 3 ds. v. Sliedregt, aangepaste dienst in samenw. met 'Philadelphia', 5.30 prof. dr. v.d. Beek; Pniëlk. 9.30 ds. Schuurman, 6 ds. De Jong; aula Bestevaer-mavo (Rynsoever) 10 ds. Vroegindewey; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid; Hoeksteen (Burgersdijkstr.) 10 dovendienst, hr. P. C. v.d. Bos. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college) 10 ds. v.d. Lee, Noordwijk. Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. v. Breevoort, 5 ds. Koster; Triumfatork. 10 ds. Koster, 5 ds. Bol- wyn, Rijswijk. Geref. K. Vrijg. 10.15 en 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. 8.45 ds. Brands, Den Hel der, 7 dienst. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 ds. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5 leesdienst. Volle-evang.gem. ('Tripodia') 9.45. Onafh. baptistengem. (Sluisweg 16) 10 KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. v. Achterberg, Leiden, 7 zie Geref. Kerk. Geref. Kerk 10 ds. Boswijk, Lisse, 7 ds. v. Itterzon, Gouda. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 ds. v. Loenen: Hoofdstr. 10 ds. Doesburg; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Stegeman. Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftigschild. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Geu ze, Noorden. Geref. Kerk 9.30 ds. Gesink, Noordwijk, LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 ds. De Gelder; zie ook Geref. Kerk. Geref. Kerk 10 dr. Bade, Koudekerk, 7 ds. Oegema, Valkenburg, jeugddienst. Geref. K. Vrijg. 8.45 en 4.30 ds. De Put ter. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10.45 ds. Plooy, Ede, 7 ds. Keuning, Culemborg. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30, 10.30 en 5.45 NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 dr. Haitsma, Boskoop, 6.30 ds. De Weerd, Ophemert. Geref. Kerk 9.30 ds. Warner, Utrecht, 5 ds. Jaspers Focks. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 kand. Hoefnagel, Utrecht. Remonstr. Gem. 10 ds. Duinker. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan Tri Q Tfl Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Klu- sener. Breukelen, 6.30 ds. De Graaff. Geref. Kerk 9.30 dr. Bakker, O.geest, 7 ds. Den Heeten, Hoofddorp. Rk Kerk zat 7, zo. 9 en 11. jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Tals- ma, Den Haag, 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 ds. Hoogen- raad, Zeist, 7 ds. Den Braber, Vries. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 dr. Dirksen, Lei den, 5 ds. Koudstaal, Baarn, 7 ds. Keu ning; Hoofdstr. (Zee)' 10 ds. Keuning; zie ook Geref. Kerk; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Roetman, Wadd.veen, ha. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Elgersma, 5 ds. Keuning en ds. Kui per, zangdienst tgv 5-jarig bestaan Buurtkoor; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Kuiper; Stichtingskerk 11 ds. Steinhart, Alphen a.d. Rijn. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 dr. Verheus, A.dam. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 8 en 10. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 mevr. ds. v.d. Mey. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 mevr. ds. Möhring-Wilterdink, 7 ds. Da Costa. Geref. Kerk 10 ds. Vegter. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school) 10.30 ds. De Putter, 4.30 lees- Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 ds. De Lange. Van Wijckerslooth 4 ds. Kooman. Endegeest 10 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 hr. J. Goedhart. Geref. K. 9.30 ds. Jaspers Focks, 5 ds. Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, 7 ds. Koelewijn. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Wagter, 5 ds. Smaling; Bethelkerk 9.30 ds. Smaling. Geref. Kerk Petrak. 9.30 ds. Ribberink, 5 ds. Damsma; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Cziria, 5 ds. Lems, R.dam, jeugddienst; Mar.kerk 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Snel. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. A. Davidse, Delft. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 hr. v. Tey- lingen, Sprang-Capelle, 10.30 ds. Ger: mans, themadienst ('Een nieuwe schep ping, een nieuw geluid'), 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. Baas, 7 ds. Germans, A.dam. jeugddienst. Chr. Geref. K. 9 en 10.30 ds. Aarnoudse. 5 ds. Slofstra. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10.30 ds. v.d. Witte. Zeist. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11 De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. De Zwart; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 dr. Ver- heule. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas- college. Beeth.laan) 9.30 kand. Hoek, Al blasserdam, 5.30 ds. v. Kooten, Delft. Geref. Kerk 10 ds. De Zeeuw, ha, 7 dr. Verheule, jeugddienst. Geref. K. Vryg. (Bachlaan) 10 en 4.30 ds. Boxman. Aulagemeenschap Noordhofland 10.30 M. Godskerk. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Maasland, 5 ds. Roetman; Hoeksteen 9.30 ds. Dekker, R.dam, 6.30 WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Hemste de (vlootpredikant) Leiderdorp. Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. v. Waasbergen, 4.30 ds. Kolijn, Krim pen a.d. IJssel, 7 muziekdienst; Kievietk. 10 ds. Steenstra; Messiask. 10 dr. v. Bruggen; Dorpscentrum 9.30 ds. Wolters. Geref. Kerk Zijllaan 10 en 5 ds. v.d. Woude; Zuid (Bloemcamplaan) 10 drs. A. Brom- bacher, Utrecht. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 bezin- ningssamenkomst, spr.: Rex Brico, TER AAR: Herv. Gem. 9.30 kand. Mid delkoop, Dordrecht, 6.30 ds. Gebraad, Katwijk aan den Rijn. Geref. Kerk 9.30 kand. v. WaUinga, L.dorp, 6.30 ds. Cziria, Rijnsburg. Rk Kerk Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Aarents. 6.30 kand. W. M. de Boer. Geref. Kerk 9.30 ds. Oegema, 6.30 mr. Th. Vreugdenhil, Koudekerk. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 5 ds. Heida. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. Koelewijn, 6.30 ds. v.d. Kamp. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Jaspers Focks. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Leeuw, Maarn. Geref. Kerk 9.30 hr. L. Broek, O.geest, 7 ds. Elderman, Bodegraven. Dienaar-kerk. Rk Kerk St. Jan zo. 9.30 en 11; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; zie ook 6.30 hr. J. Goedhart. Geref. Kerk 10 hr. Knotters, Oudewater, 6.30 ds. Baas, S.heim. Remonstr. Gem. 10 mevr. ds. Thieme- Tiesing.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11