Amerikaanse groei valt zwaar tegen ZON, ZHE, STRAND EN VLIEGTUIGEN IN DE AANBIEDING. FNV praat weer met evers in haven wer kg< Delta Lloyd begint data-net 'Waterstaat stoot 500 ingenieurs af 480.- 449.- 760.- 690.- 689.- 630.- 580.- 660.- Dollar weer onder druk Kamer steunt voorstel landbouwprijzen in EG VRIJDAG 22 MAART 1985 WASHINGTON (ANP/UPI/AP) - De economische groei van de Verenigde Staten heeft in het eerste kwartaal van dit jaar 2,1 procent op jaarbasis bedragen, veel minder dan de vier procent die de meeste economen hadden ver wacht. In heel 1985 groeide het bruto nationaal produkt met 6,8 procent. Na de bekendmaking van het - overigens zeer voorlopige - groei cijfer door het Amerikaanse minis terie van handel is de dollarkoers fors gedaald tot 3,62 gulden. De Amerikaanse munt was juist bezig zich te herstellen van de berichten over een spaarbankcrisis is Ohio, die woensdag werd bezworen dor de centrale banken in de VS. Het ministerie liet weten dat ook de economische groei in het laatste kwartaal kleiner is geweest dan werd gedacht. Het heeft het eerder opgegeven percentage van 4,9 her zien in 4,3. De inflatie op jaarbasis heeft 5,4 procent bedragen, bijna tweemaal zoveel als in de laatste drie maanden van 1984. Een econo mische groei van tenminste 3 pro- Blokker neemt speelgoedzaken Bart Smit over AMSTERDAM (GPD) - Het fi liaalbedrijf in huishoudelijke arti kelen Blokker BV heeft een meer derheidsbelang genomen in Speel goedpaleis Bart Smit BV. Bart Smit heeft 32 zaken, breidde on langs nog uit (vestiging in Rotter dam) en gaat onder eigen directie en met eigen identiteit verder. De speelgoedzaken zullen volle dig gescheiden blijven van onze za ken in huishoudelijken artikelen, aldus directeur J. Blokker. Ook houdt Bart Smit, oorspronkelijk afkomstig uit Volendam, zijn eigen directie. Er vallen geen ontslagen onder de 225 werknemers van de speelgoedwinkels. Verdere uitbrei ding kan worden verwacht. Kort en zakelijk BASF Het resultaat vóór belastingen van het Westduitse chemische en farmaceutische concern de BASF- groep is vorig jaar met 50,2 procent gestegen tot 2,52 miljard mark. Daarbij steeg de bruto-winst van de moedermaatschappij, BASF AG, met 50 procent tot 1,3 miljard mark. De netto-omzet nam wereld wijd met 15 procent toe. Meer vraag was er vooral naar bestrij dingsmiddelen, kunststoffen en halffabrikaten voor de produktie van vezels. Graanfactorij De Rotterdamse rechtbank heeft de Centrale Graanfactorij failliet verklaard. Dat is gebeurd op ver zoek van het bedrijf. De feitelijke activiteiten van de Graanfactorij zijn in januari al gestaakt. Bij het bedrijf werkten aanvankelijk circa tachtig mensen. Ongeveer vijftig werknemers zijn overgenomen door bedrijven die bij de Graanfac torij waren aangesloten. Batavus De fietsenfabriek Batavus Inter cycle BV ill Heerenveen ontslaat 35 van de 560 werknemers. Directe aanleiding is de daling van de afzet waardoor teveel fietsen worden ge produceerd, aldus de directie. In 1984 is de binnenlandse afzetmarkt voor fietsen met bijna veertien pro cent gedaald. Boskalis Het bagger- en bouwconcern Boskalis staat op het punt opnieuw een bedrijf af te stoten. Het gaat om Marine Structure Consultants MSC te Hardinxveld-Giesendam, dat zelfstandig zal worden door de directie. De werkgelegenheid van de 36 personeelsleden bij MSC komt niet in gevaar. MSC ontwerpt en adviseert op het gebied van spe ciale drijvende constructies voor de offshore-industrie. cent wordt nodig geacht om in de VS voldoende nieuwe banen te creëren om de werkloosheid om laag te brengen. Als een van de belangrijkste oor zaken voor het achterblijven van de groei wordt in de prognose van het ministerie de slechte situatie in de handel met het buitenland als gevolg van de dure dollar ge noemd. De importen zijn daardoor toegenomen, terwijl de op de ex port gerichte bedrijven in de VS een gevoelige veer moeten laten. Dat heeft geleid tot een verdubbe ling van het tekort op de handels balans van ruim honderd miljard dollar. Ook de investeringen in de VS zijn in 1984 fors gedaald van ruim honderd tot 32 miljard gul den. De vooraanstaande Japanse eco noom Tadashi Nakamae betoogde gisteren in Londen dat de VS in de loop van dit jaar in een nieuwe eco nomische neergang terecht zal ko men, als de economieën van de EG-landen en Japan niet worden gestimuleerd. Naar zyn oordeel is ook een correctie van de overge waardeerde Amerikaanse dollar nodig. 20th Century Fox nieuwe hobby Murdoch NEW YORK (Reuter/UPI) - De Australische krantenmagnaat Rupert Murdoch heeft de helft van de filmmaatschappij 20th Century Fox overgenomen voor 250 miljoen dollar (925 miljoen gulden).De (oude) eige naar, Marvis Davis, blijft in het bezit van de andere helft. Sa men met Murdoch zal hij een oplossing vinden voor investe ringen en aflossing van schul den. Davis is welgesteld gewor den door op allerlei plaatsen op goed geluk naar olie te gaan bo ren. Hij verwierf in 1981 samen met de Zwitserse financier Marc Rich 20th Century Fox voor 722 miljoen dollar en kocht vorig jaar Rich voor een onbekend bedrag uit toen die wegens goederentransacties in aanvaring kwam met de Ameri kaanse autoriteiten. Rupert Murdoch is in het be zit van een uitgeversimperium, dat een groot aantal vooraan staande bladen in de Verenigde Staten, Groot-Brittannië (de Ti mes) en Australië omvat. Jaguar boekt stevige winst LONDEN (DPA/UPI) - Jaguar, de Britse fabrikant van luxueuze au tomobielen, heeft vorig jaar een winst vóór belastingen behaald van 91,5 miljoen pond sterling, te gen de huidige koers 384 miljoen gulden, zo is in Londen bekendge maakt. De winst is 83 procent ho ger dan die van 1983. Volgens Jaguar-topman John Egan is de sterke verbetering te danken aan de voortdurend grote vraag en aan de hoge koers van de dollar. Het aantal verkochte wa gens bedroeg 32.956, vijftien pro cent meer dan in 1983. De verkoop in Canada nam het sterkst toe, namelijk met 87 pro cent. In West-Duitsland werd 71 procent meer verkocht, in Austra lië 55 procent en in de Verenigde Staten negentien procent meer. In het laatstgenoemde land werden 18.216 Jaguars verkocht, 55 pro cent van de totale produktie. In Utrecht (Jaarbeurs) is gisteren de vierdaagse beurs 'techniek en vrije tijd' begonnen. Het plan om ter gelegenheid daarvan een heteluchtballon op te laten ging vanwege ongunstv midden burgemeester Vos 1 AMSTERDAM (ANP) - Het verze keringsconcern Delta-Lloyd is sa men met negen andere verzeke raars in ons land en de tussenper sonen begonnen met het opzetten van een datanet dat de administra tie van verzekeringen moet gaan stroomlijnen. Via het datanet kun nen gegevens sneller onderling worden uigewisseld. Bestuurs voorzitter dr. Zoutendijk maakte dat gisteren bekend bij de presen tatie van het jaarverslag. De opbouw van het datanet zal geleidelijk gebeuren en zal wel en kele jaren gaan vergen. Het is niet de bedoeling te komen tot een ex clusief gezelschap. Toetréding tot het netwerk is voor iedereen moge lijk. Een voordeel van de samen werking is dat de bedrijven die meedoen een soort standaard kun nen ontwikkelen in hun automati sering. Inbraken De resultaten in het schadeverze keringsbedrijf van Delta-Lloyd zijn vorig jaar weinig bevredigend geweest. Het toenemende aantal gevallen van inbraak, brandstich ting) en fraude baart het verzeke ringsconcern Delta-lloyd steeds meer zorgen. Ook in de automo bielsector nemen de schaden, hoe- windstromingen niet door. In het wel gemiddeld vaak wat kleiner (foto anp) dan vroeger, toe. Ook hier begin- Leden in stukgoed boos over nieuwe tactiek ROTTERDAM (ANP/GPD) - De Vervoersbond FNV is alsnog be reid met de werkgevers in de Rot terdamse haven per sector verder te onderhandelen over de afslui ting van nieuwe cSo's. Tijdens de onderhandelingen over een alge mene haven-cao zal niet langer worden gestreden over arbeids duurverkorting en de financiering daarvan. Vorige week nog dreigde de FNV met acties tegen de werkge vers als ze niet verder op centraal niveau wilden onderhandelen. Juist over de arbeidstijdverkorting wilde de bond duidelijkheid krij gen op centraal niveau. De kaderleden uit de stukgoed sector voelen zich in de kou gezet door hun collega-havenwerkers nu van deze eis is afgezien. De stuk- goedwerkers hielden vast aan het standpunt dat eerst met de werk gevers een raam-cao voor de gehe le Rotterdamse haven afgesloten moest worden. Volgens bestuurder F. Dijkman van het stukgoedbe- drijf Kroon vlag dreigen de ver schillende sectoren nu tegen el kaar uitgespeeld te worden. De andere sectoren in de Rotter damse haven echter vonden de toe zeggingen van de werkgevers in de centrale onderhandelingen op het gebied van handhaving van auto matische prijscompensatie en aan vulling van het ziektegeld voldoen de om verder in de sectoren zelf te gaan onderhandelen. Akzo De onderhandelingen over een nieuwe cao bij Akzo Nederland worden vandaag hervat. Na een door de Industriebond FNV ge- •steld ultimatum heeft de directie van Akzo gisteren de bonden uit genodigd te praten over "vormen van herverdeling van arbeid". Voorwaarde daarbij is wel dat ver dere arbeidstijdverkorting de con currentiepositie van het concern niet aantast. Of de hervatting van de onder handelingen ook tot gevolg zal hebben dat Philips weer bereid is tot overleg over een verdergaande vorm van arbeidstijdverkorting, is nog niet duidelijk. In de horeca is gisteren overeen stemming bereikt over twee nieu we cao's. Een van de belangrijkste punten daaruit is verlaging van de vut-gerechtigde leeftijd van 60 naar 59 jaar. De cao's zijn afgeslo ten voor een periode van twee jaar en van toepassing op ongeveer 60.000 werknemers. Verder is overeengekomen dat de bestaande rechten op ziekte- gelduitkering blijven gehand haafd, ook na invoering van de re geringsmaatregelen. Het systeem van prijscompensatie wordt voort gezet en de vakantietoeslag blijft op 8 procent. De doorbetaling van het loon op de schooldag wordt voor nieuwe leerlingen beëindigd. In de cao's wordt de mogelijkheid ingevoerd om na veertig jaar werk- Grootmetaal De FME, werkgeversorganisatie in de metaal- en elektrotechnische industrie, heeft nog niet gerea geerd op de oproep van de bonden om een opening te zoeken in het vastgelopen cao-overleg. Volgens een woordvoerder zal de FME voor 1 april, het tijdstip waarop het ulti matum van de bonden afloopt, ant woord geven op de gestelde voor waarden voor verdere onderhande lingen over invoering van een 36- urige werkweek. Het cao-overleg voor de 200.000 werknemers in de grootmetaal is vorige maand vastgelopen omdat de werkgevers zich niet wilden vastleggen op invoering van ver dere arbeidstijdverkorting volgend jaar. Zij menen dat er eerst onder zoek moet worden gedaan naar de effecten van de arbeidstijdverkor ting. Diezelfde mening zijn de werkegevers in de textielindustrie toegedaan. Tijdens het eerste ge sprek over een nieuwe cao voor de ruim 22.000 werknemers in de tex tielindustrie hebben de werkge vers de vakbonden gevraagd tot 1 april 1986 vast te houden aan de in januari ingevoerde 38-urige werk week. Maar de bonden vinden dat de weg naar een 32-urige week niet mag worden onderbroken. Ook in de bouw zijn gisteren de onderhandelingen begonnen. Aan het eerste gesprek namen deel (v.l.n.r.) de heren Van Com mence (CNV), Eijsink (voorzitter), Van den Bos (AVBB), De Vries (FNV) en Verheijen. Vast staat al dat de arbeidstijd in de bouw met vijf procent wordt verkort. (foto anp» nen inbraken spelen. Ook de zeer felle concurrentie in de branche is debet aan de onbe vredigende resultaten. Wel waren de uitkomsten in de ziektekosten- verzekeringssector belangrijk be ter, doordat er minder schade werd gemeld. Hier spelen nu echter weer andere problemen een rol. Zo vallen steeds meer mensen terug in het ziekenfonds door het verder optrekken van de maximumgrens bij nagenoeg niet meer stijgende inkomens. Delta-Lloyd schat dat dit verschijnsel haar dit jaar f 7 mil joen aan premie zal gaan kosten. Het bestuur verwacht een groeien- grotere rol te de algemene weerstand tegen de ontwikkelingen. Beleggingen Over het hele concern bezien is 1984 voor Delta-Lloyd financieel toch een uitstekend jaar geweest. De winst steeg van f 122 miljoen naar een recordhoogte van f 139 miljoen. De omzet nam iets toe van f2558,1 miljoen tot f2604 miljoen, vooral dankzij hogere inkomsten uit de beleggingen, die de f 10 mil jard overschreden. Toch vindt het bestuur de winst niet buitensporig. Bij het concern werkten eind vo rig jaar 3105 mensen tegen 3114 een jaar eerder. DEN HAAG (GPD) Een meer- georganiseerde verwerking en af- derheid van CDA en PvdA in de zet, goed onderzoek en goede voor- Tweede Kamer gaat in grote lijnen lichting en onderwijs. „Tegen deze akkoord met de voorstellen van de achtergrond ben ik het dan ook Europese Commissie voor nieuwe niet eens met de mening van som landbouwprijzen. migen, dat de Neder! Dat is de uitkomst van het ver- bouw alleen te redden trouwelijk overleg dat de land- der boeren", bouwspecialisten van de Tweede Kamer gisteren voerden met mi nister Braks van landbouw. Vol gende week gaat Braks naar Brus sel om met zijn collega-ministers in een marathonzitting de prijzen van landbouwprodukten voor het vol gend jaar vast te stellen. Centraal in het mondeling over leg in de Kamer stonden de melk en de graanprijs. De Europese Commissie heeft voor volgend jaar een verlaging van de melkquota voorgesteld van 7,6 procent (1 pro cent minder dan vorig jaar) en een verhoging van de melkprijs met 1,5 procent. PvdA-woordvoerder Ta- zelaar zei te willen vasthouden aan de quotaverlaging. De WD-er Blauw vind de ontwikkeling van de melkprijs 'verdedigbaar'. PvdA en CDA houden vast aan het Nederlandse systeem van indi viduele melkquota (per boer). De beide fracties staan afwijzend te genover een systeem van quotabe paling per melkfabriek. Blauw wil met een standpunt hierover wach ten op een notitie die minister Braks voor 1 april aan de kamer be loofd heeft. In die notitie zal Braks ook de mogelijkheden aangeven van een verruiming van de super heffing. Ingaand op de Landbouwwerk- tuigendagen, merkte Schouten op dat het helemaal niet zo hoeft te zijn dat de verdergaande mechani sering en automatisering alleen maar op grote land- en tuinbouw bedrijven rendabel is. Volgens hem beseffen ook de fabrikanten van agrarische apparatuur dat. „Zij begrijpen goed dat ook kleinere ge zinsbedrijven bestaanskansen heb ben, die niet alleen gebaseerd zijn op hogere bedrijfsinkomens, maar ook op arbeidsvreugde en levens vervulling." De bedrijven zyn ook gebaat bij de verkoop van grotere aantallen kleinere machines dan bij de levering van veel minder heel grote eenheden, aldus de KNBTB-voorzitter. Milieugroepen niet tevreden over akkoord 'schone auto' BRUSSEL (GPD) - De Europese Blauw heeft grote moeite met de vereniging van milieuorganisaties EG-voorstellen over de verlaging 1S ontevreden over het akkoord van de graanprijzen. Hij vreest dat °\eT.de 'schone auto' dat de milieu- door de koppeling van de graan- ministers van de EG gisteren heb- aan de zetmeelprijzen de aardap- ^en gesloten. 'Te laat en te weinig', pelmeelindustrie en de betrokken luidt het commentaar van het Eu- boeren in Oost-Groningen in de ropese Milieu Bureau, dat 60 milieuorganisaties vertegenwoor digt. De ministers besloten dat vanaf 1 oktober 1988 geleidelijk aan alle nieuwe auto's voorzien moeten zijn speciale apparatuur die de uit- >t van schadelijke stoffen be perkt, maar de meeste auto's zijn pas na 1991 aan de beurt. Boven- problemen komen. Gezinsbedrijf De Katholieke Nederlandse Boe ren- en Tuinders Bond (KNBTB) blijft voorstander en voorvechter 0<?_* van het gezinsbedrijf in de land tuinbouw. De organisatie is het niet eens met geluiden uit andere di®n zÜn d® landbouwkringen dat de rentiekracht van de Nederlandse agrarische sector vooral zou afhan gen van de grootte van de bedrij ven. Voorzitter drs J. Schouten heeft dit gisteren gezegd tijdens een persconferentie in Liempde over de werktuigendagen. Die wor den daar over twee maanden ge houden. De concurrentiekracht hangt volgens Schouten van een groot aantal factoren af, zoals de kwali teit van de produkten, de werking bij de produktie, een goed de autogassen dan zullen moeten vol doen nog niet vastgesteld. De milieuorganisaties betreuren het dat de meeste auto's pas over vijfjaar aan de normen zullen hoe ven te voldoen. Vanaf 1988 gelden zü namelijk alleen voor grote au to's, en die maken slechts 5 pro cent van het Europese wagenpark uit. CMHA: politieke drammerij Smit-Kroes DEN HAAG (ANP) - Minister Smit (verkeer en waterstaat) heeft een akkoord bereikt met directeur-generaal ir J. van Dixhoorn van Rijkswaterstaat om een aantal ingenieursafde lingen over te doen aan het bedrijfsleven. Het gaat om vijfhonderd ingenieurs en andere technisch hoog opgeleide ambtenaren. Dit heeft de Centrale van Middelbare en Hogere Ambtenaren (CMHA) gisteren onthuld. Minister Smit was zelf niet bereikbaar voor commentaar wegens een verblijf in Indonesië. Haar departement verklaarde dat zij Van Dix hoorn alleen maar heeft gevraagd om te bekij ken of er bij Rijkswaterstaat ingenieursdien sten zijn die kunnen worden geprivatiseerd. Volgens een woordvoerster is „de gedachten- wisseling" hierover nog lang niet afgerond. Zij noemde het verhaal van de CMHA „zeer pre matuur". De CMHA is woedend. Volgens de centrale heeft noch de minister noch Van Dixhoorn met één woord gerept over het plan. De CMHA baseert dit op geheime notulen van een be spreking tussen de bewindsvrouw en de top van Rijkswaterstaat. Woordvoerder ir W.A. ter Laak zei dat het plan lijnrecht indruist tegen alle gemaakte afspraken tussen de bijzondere commissie van overleg (de ambtenaren) en de top van Rijkswaterstaat. In het zicht van de beëindiging van de Delta werken vindt op Rijkswaterstaat al jaren over leg plaats over de toekomstige positie van het personeel. Daarbij is volgens Ter Laak afge sproken dat bij inkrimping van het ambtena- renbestand zoveel mogelijk gebruik zal wor den gemaakt van natuurlijk verloop zoals VUT, pensioen en vertrek uit eigen beweging. De CMHA wijst erop dat van het streven van de regering om zoveel mogelijk overheids diensten en -instanties aan het particulier be drijfsleven over te doen, weinig terecht is ge komen. Volgens de CMHA moet de zet van de minister dan ook worden gezien als „politieke drammerij". Ter Laak: „De minister wil sco ren, en wy worden als oud vuil behandeld". Bij de ingenieursdiensten van Rijkswater staat werken 2.850 ambtenaren. In de notulen waarover de CMHA beschikt staat dat een der de daarvan kan worden geprivatiseerd, aldus de centrale. Ter Laak zegt dat na jaren van reorganisaties en de daarmee gepaard gaande spanningen het niet verwonderlijk is dat men op Rijkswaterstaat nu echt bang wordt voor ontslag. De notulen vermelden ook nog dat privatise ring van de 500 ingenieurs en anderen het de partement van Verkeer en Waterstaat jaarlijks 20 miljoen gulden extra kost, aldus de CMHA. Dat is de meerprijs voor het werk van de dien sten dat moet worden uitbesteed aan het be drijfsleven. ADVERTENTIE Campingvluchten per Martinair vanaf eind maart/begin april. Alicante vanaf f 420.- Malaga vanaff 450.- Ibiza vanaff 420.- Mallorca vanaff 402.- Athene vanaff 530.- Korfoe vanaff 530.- Kos vanaff600.- Kreta vanaf f 560.- Rhodos vanaff 580.- Costa Blanca. Vacanza - Benidorm. Uitstekend onder houden 2- en 3-kamer appartementen in rustige wijk. Grote tuin, zwembad, speeltuin, tennis banen.750m. van strand. Bij be woning door 6 pers. p.p. 8 dgn. vanaf Mallorca. PortofinoSanta Ponsa Rustig gelegen 2-kamer appartementen met balkon en uitzicht over baai. Zwembad en zonneterras. 50 meter van strand. Bij bewoning door 4 pers. p.p.8 dagen vanaf Kreta. Minoas - Heraklion. Rustig gelegen hotel op 5 min. lopen van strand. Verzorgde kamers met bad kamer en balkon. Logies/ontbijt p.p. 8 dagen vanaf ii ui iUilige wijr\. en uiiAiuu uvei Ibiza. Mare Nostrum Playa den Bossa. Sfeervol familie hotel. 150 m. van strand. Groot zwembad, speeltuin, zonneterras, kamers met badkamer en balkon. Volpension p.p. 8 dagen vanaf Rhodos. Caracas - Rhodos-stad. Rustig gelegen hotel, maar op slechts enkele minuten van restaurants en uitgaansmogelijkheden. Kamers met badkamer en balkon. Logies/ontbijt p.p. 8 dagen vanaf uou, opcciiuii I, eiiduidiiii en Korfoe. Zoi - Moraitika. 2-kamer appartementen in centrum. Alle winkels en restaurants op loopafstand. Ook strand vlakbij. Bij bewoning door 4 pers. pp. 8 dagen vanaf jp luuydisidiiu. vdii luiiemuiuiui. Costa Blanca. Hotel Villanaranjos -Javea. Rustig gelegen hotel op 50 m. van het strand op 2 km. van Javea. Volpension p.p. 8 dagen v a. Costa del Sol. El Velero -Torremolinos. Eenvoudig, goed onderhouden hotel, bij centrum van Torremolinos. Strand op 800 m. Zwembad en zonne- j terras. Alle kamers met badkamer en balkon. Halfpension p.p. 8 dgn. v.a. Bovenstaande aanbiedingen gelden alleen voor ANWB-leden. U kunt boeken bij alle ANWB-kantoren en de ANVR-reisbureaus. De ANWB heeft nog veel meer goedkope vliegreizen naar Spanje en Griekenland. Alle informatie vindt u in de ANWB brochure Vliegreizen Spanje/Griekenland, voor 1 gulden verkrijgbaar bij de ANWB- kantoren en ANVR-reisbureaus. >J il#| Zolang de voorraad strekt. Prijswijzigingen voorbehouden. ^^mË W m DE ANWB VLIEGT NOOIT BOVEN JE BUDGET NAAR SPANJE OF GRIEKENLAND.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9