Studentenstops gaan verdwijnen WERELDBEKEND AROMA NU OOK IN GOUD 4!5 ^Deetman wil selectie tijdens studie Rumoer rond uitgave voor jongerencentrum Sociaal plan geëist voor leraren in hbo 'Exploitant is schuldig aan defect Hully Gully' Ethische dilemmas verpleegkundigen 25 stuks RT lükmiJDAG 22 MAART 1985 LEIDEN (ANP) Minister Deetman (onderwijs) wil de studentenstops afschaffen. Uni versiteiten en hogescholen moeten voortaan studenten voor opleidingen met een beperk- Ite opnamecapaciteit gaan selecteren tijdens de studie. De instroom van eerstejaars stu denten tot deze opleidingen mag niet worden beperkt. UTRECHT (ANP) - Een zeer krap pe meerderheid van de Utrechtse gemeenteraad heeft vanochtend na zeven uur vergaderen ingestemd met het voorstel van B en W ruim 1 miljoen gulden beschikbaar te stel len voor de geluidsisolatie van het jongerencentrum NV-huis aan de Oude Gracht. Hoewel de financiële inzet rela tief klein was, gold het debat over de geluidsisolatie van het jonge rencentrum als een politieke krachtmeting tussen PvdA en WD, de twee partijen die in Utrecht het college van B en W vor men. De WD-wethouders Ten Ca- te en Van Willigenburg hebben zich steeds verzet tegen de geluid sisolatie. Zij hadden het NV-huis liever een andere bestemming ge geven. Voorafgaande aan de vergade ring deden zich gistermiddag on geregeldheden voor rond het stad huis van Utrecht waar enkele tien tallen demonstranten en ongeveer 30 politiemensen slaags raakten. Daarbij raakten twee politie-agen- ten en een demonstrant licht ge wond. De Utrechtse politie ver richtte twee arrestaties wegens openlijke geweldpleging. De vechtpartij ontstond toen de politie een eind probeerde te ma ken aan het lawaai dat de demon stranten maakten door te slaan op golfplaten, blikken, oliedrums en verkeersborden. Daarbij gebruik ten de politie-agenten de korte wa penstok. De actie, waaraan in totaal zo'n 150 demonstranten deelnamen, diende als „begeleiding" van het debat van de gemeenteraad over de geluidsisolatie van het jonge rencentrum. In de avond kwamen de demonstranten terug, maar bleef hun actie beperkt tot het aan heffen van spreeldcoren. Het NV-huis aan de Oudegracht is in oktober 1984 heropend na een ingrijpende renovatie die 1,3 mil joen gulden heeft gekost. Aan de geluidsisolatie is blijkbaar te wei nig aandacht besteed, want buurt bewoners spanden in december reeds een kort geding aan tegen de gemeente om de aanhoudende ge luidsoverlast binnen de perken te krijgen. De buurtbewoners wonnen het kort geding, waardoor de gemeen te gedwongen was om het NV-huis opnieuw op geluiddichtheid te on derzoeken. Burgemeester en wet houders van Utrecht stelden de ge meenteraad voor ruim 1 miijoen uit te trekken voor geluidsisolatie. Een en ander blijkt volgens het Leidse universiteitsblad Mare uit de concept-beleidsnota voor de be- stuursopzet van het hoger onder- wijs. Het ministerie wil alleen kwijt dat de nota van Deetman vandaag in de ministerraad zou worden besproken. Volgens Mare is in het beleid van Deetman geen plaats meer voor langdurige toelatingsbeperkingen op grond van een te kleine oplei dingscapaciteit aan de universitei ten en hogescholen. De instellin gen moeten er voor zorgen dat de belangstelling zo snel mogelijk wordt gehononeerd. Als een studentenstop is inge steld op grond van de situatie op de arbeidsmarkt mag slechts een beperkt aantal afgestudeerden op de arbeidsmarkt instromen, zo meldt Mare. De universiteiten zou den slechts een beperkt aantal ge tuigschriften per jaar mogen uitrei ken. Het komt er dus op neer, dat de selectie die nu nog aan de studie vooraf gaat, naar een later stadium wordt verschoven. Alle belangstel lenden moeten tot de eerste studie fase (propaedeuse) moeten worden toegelaten, aldus Mare. Onderwijssector Er moet binnen het hele hoger onderwijs een gelijkgericht stelsel komen, waarbij de 'studierichting' wordt vervangen door het veel DEN HAAG (GPD) - Meer dan 150 v°°ri°Pig nog niet nodig, zo rede- meer omvattende begrip 'onder wijssector'. Daarvan komen er in het wetenschappelijk onderwijs zestien tegen de ongeveer honderd studierichtingen die het WO nu kent. Het hoger beroepsonderwijs gaat, afhankelijk van de indeling van bepaalde opleidingen, negen of elf sectoren omvatten, de Open Universiteit zeven sectoren. Vol gens Mare kan aan de universitei ten zo'n sector samenvallen met de grenzen van de faculteit, al is dat niet noodzakelijk. Universiteiten en hogescholen mogen zelf hun onderwijsaanbod gaan bepalen. De student krijgt grotere vrijheid bij het vaststellen van zijn/haar programma: In de no ta wordt voorgesteld daartoe het onderwijs in blokken van veertig uur op te delen. De studenten krijgt voor het vol gen van één studieblok of module één studiepunt. Dit betekent dat voor een gewone vierjarige doc toraalopleiding 168 punten nodig zijn. De examencommissie krijgt Vijftig procent Nederlanders slachtoffer criminaliteit medezeggenschapsraden stellingen voor hoger beroepson derwijs weigeren in te stemmen met fusieplannen. Ze eisen eerst neert hij. De vakbonden, en met hen veel te stemmen Personeelsvertegenwoordigingen onderwijsinstellingen, geloven ROTTERDAM - Feest gisteren in vólgens het universiteitsblad de taak na te gaan of het programma hoge uitzondering mocht een pas een sociaal plan voor de docenten d.^t me^.Ze ze68en dat Deetman in die worden ontslagen. De weige- ?^n °Phmisme uitgaat van veel te ring kan een belangrijke vertra- h°2e studentenaantallen. Deetman voldoende om er na het slagen een titel verbinden. ging opleveren bij de operatie 'fu- verwacht over enkele jaren 160.000 sie en schaalvergroting in het ho- studenten m het hbo. Maar volgens ger beroepsonderwijs'. vakbonden staat in het stud Minister Deetman (onderwijs en nancieringsplan van dezelfde mi- wetenschappen) wil geen sociaal {"ster, dat er m 1987 maar 130.000 plan opstellen voordat de fusie- hbo ers zuUe" z«n- Als dat laatste ["^e' kheid plannen rond zijn. Volgens de be- ,waar 15 moeten honderden docen- >ntmduoeren. windsman zullen er door de fusies te? worden, ontslagen. in het hbo nauwelijks ontslagen vallen. Een sociaal plan is dus Zeven dagen voor alsnog tonen van bus abonnement UTRECHT (ANP) - Busreizigers die hun jaarabonnement thuis heb ben laten liggen, krijgen vanaf 1 april zeven dagen de tijd om hun abonnement alsnog aan het ver voerbedrijf te laten zien. Ze wor den dan niet langer beschouwd als een reiziger zonder geldig vervoer- bewijs, zo heeft de ESO, het sa menwerkingsverband van de streekvervoerbedrijven, gisteren meegedeeld. Stads- en streekver voer hebben nu dezelfde regels voor het 'toonrecht'. Op 1 april gaan ook de tarieven in het streekvervoer omhoog. Niet met gemiddeld 10 procent, zoals minister Shiit-Kroes (verkeer en waterstaat) eerst van plan was, maar met gemiddeld 4,5 procent. De abonnementen en de 6- en 10- strippenkaarten worden 1,5 pro cent duurder en gaan respectieve lijk 4,80 en 8,- gulden kosten. De prijs van de 15-strippenkaart gaat met 6,5 procent omhoog tot 8,05 gulden (gereduceerd tarief 4,05 gulden). Voor het gebruik van abonne menten is een stamkaart met foto, adres en - voor jeugdigen - In politiek Den Haag wordt erop gewezen dat de prognoses van de studentenaantallen kunstmatig zijn. Als in de begroting voor het hoger beroepsonderwijs wordt ge rekend op 160.000 studenten, blijft er geld over als het er uiteindelijk minder blijken te zijn. Dat geld kan dan binnen de onderwijsbegroting voor andere uitgaven worden ge bruikt of tegenover minister Ru- ding (financiën) worden opgevoerd als een bezuiniging. Op die manier zou Deetman zich tegenover de mi nister van financiën willen indek ken tegen eventuele extra bezuini gingen, zo is de redenering. In de nota staat volgens Mare niet hoe de inschrijvingsduur van het studiefi- studenten in het hoger onderwijs straks wordt geregistreerd. Deet man wijst volgens het blad op de mogelijkheid om een 'knipkaart' te introduceren. Het volgen van on derwijs kost de student per modu le één studiepunt. In de voorstellen van Deetman krijgt hij/zij de be schikking over 252 studiepunten die hij/zij in zijn/haar eigen tempo mag besteden. kijkje onderkomen van de apen. Aap Artis wrong zich allerlei bochten in de armen van zijn verzorgster om maar niets te missen van het ongewone bezoek. (foto ANP) De student zal zich elk studiejaar opnieuw aan een universiteit of ho geschool moeten inschrijven en dan collegegeld moeten betalen. Die inschrijving vormt de basis voor de financiering van de univer siteit door de overheid. De minis ter sluit niet uit dat in de toekomst de universiteit wordt gefinancierd aan de hand van het aantal 'ver kochte' punten, zo meldt Mare. Hondepoep? Gele kaart! HENGELO (ANP) - De plant soenendienst van de gemeente Hengelo deelt van nu af aan ge le kaarten uit aan diegenen die hun hond uitlaten in plantsoe nen, op speelterreinen, sport velden of de stoep. Op die kaart staat dat ze de honden hun be hoeften moeten laten doen in de goot of in een berm. Geven de Hengeloërs geen gehoor aan die oproep, dan wacht hun „de rode kaart" oftewel een boete. AMSTERDAM (ANP) - De officier van justitie van de rechtbank in Am sterdam mr. Mijssen acht een 29-jarige kermisexploitant uit Zeist schul dig aan een ongeluk op de kermis in Volendam op 7 september vorig jaar. Daarby kwam een 17-jarige jongen om het leven. Volgens de officier moeten er algemene voorwaarden kómen voor veiligheid en controle van kermisattracties. Dit zei de officier gisteren bij de behandeling van de rechtszaak tegen de 29-jarige kermisexploitant. De 17-jarige Volendammer Thomas Bond kwam om het leven door een ongeluk met de zogenaamde Hully Gully. Dit is een kermisattractie waar bij wagentjes horizontaal en verticaal door de lucht zweven. Eén van de wagentjes raakte op de bewuste dag los en werd meters ver weggeslin gerd. Bond was op slag dood, een ander raakte gewond. De officier eiste tegen de eigenaar van de Hully Gully 2.500 gulden boete en vier weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Na onderzoek van de technische recherche bleek dat het bewuste wagentje niet goed gemonteerd was geweest. Dit politiemensen nog niet rampzalig zijn geweest, wa draagframe van de wagen helemaal doorgeroest bleek te zijn. De Hully Gully verkeerde volgens het rapport in slechte tot zeer slechte staat. De eigenaar, die de Hully Gully twee weken tevoren van zijn vader gekocht had, erkende mogelijk niet helemaal zorgvuldig te zijn geweest bij de controle van de montage. Ook gaf hij toe dat de laatste grote onder houdsbeurt aan de machine in 1981 gegeven was. De rechtbank doet op 4 april uitspraak in de zaak. AMSTERDAM (ANP) - De helft van alle Nederlanders is wel eens het slachtoffer geworden van de zogenoemde kleine criminaliteit, zoals diefstal van autoradio's, fiet sendiefstal, inbraak en zakkenrol lerij. De slachtoffers zijn vaker mannen dan vrouwen, vaker jong dan oud, wonen voornamelijk in het westen van het land - vooral in de grote steden - en hebben vaak een bovenmodaal inkomen. Dit blijkt uit een recent onder zoek van het bureau Inter/View on der duizend mensen van 15 jaar en ouder. Absolute topper is de fiet sendiefstal, wat 35 procent van de ondervraagden is overkomen. Dat komt overeen met een kleine 3,8 miljoen Nederlanders. Bovendien is van verschillende mensen meer dan eens een fiets gestolen. Tweede op de lijst staat het van dalisme, waarmee 15 procent van de ondervraagden wel eens is ge confronteerd, gevolgd door in braak in huis. Dat is 14 procent of wel bijna 1,5 miljoen Nederlanders wel eens overkomen. Belangrijkste maatregel hiertegen is het aan brengen van betere sloten, wat meer dan de helft van de onder vraagden na een inbraak heeft ge daan. Twaalf procent legde een alarm aan, vier procent nam een hond en één ondervraagde was zelfs verhuisd. Van zakkenrollerij blijkt negen procent van de ondervraagden wel iu echter volgens de eens het slachtoffer te zijn geweest, het niet, dat ook het Daartegen blijkt men relatief machteloos te staan. De laatste categorie is diefstal van autoradio's, wat ongeveer 800.000 Nederlanders overkomen is (acht procent van de ondervraag den). NIJMEGEN (ANP/GPD) - Wat moet een verpleegster doen als c chirurg haar dwingt een infuus i Het zijn vooral de maatschappe lijke ontwikkelingen, die de ver pleegkundigen met de neus op de te brengen bij een patiënt die dood feiten drukken. Verpleegkundige i alle medewerking weigert? Susan de Vlas uit Woerden i arts, ondanks herhaald de patiënt rustig te stuurslid van Beterschap: "In 1979 een enquete uit dat mogen sterven, zonder overleg met Nederlandse volk 56 procent patiënt, familie en verpleegkundi ge toch aangeeft dat die patiënt bij een plotselinge hart- of ademstil stand moet worden gereanimeerd? Dergelijke problemen zijn actieve- en 75 procent voor passie ve euthanasie was. In 1984 vond 77 procent van de Nederlanders actie ve en 90 procent passieve euthana- toelaatbaar. Ook vond 75 pro- DEN HAAG - Leden van het West Papoea Volksfront hebben gisteren - de nationale dag van de vluchteling - gedemonstreerd op het Haagse Bin nenhof. Zij zijn verontrust over het lot van de 15.000 Papoea's die zijn v ir fj e Qevlucht uit Irian Jaya (het westelijk deel van het Papoea^eiland en mo de geboortedatum verplicht. Vanaf menteel een Indonesische provincie) naar het onafhankelijke Papoea 1 april zullen deze gegevens wor- Nieuw Guinea (het oostelijk deel). Minister Schoo (ontwikkelingssamenwerking) zal extra geld beschik baar stellen voor de Papoea's in Irian Jaya die door de verhuizing van miljoenen Javanen naar dat eiland in de minderheid dreigen te raken. Dit heeft Schoo gisteren verklaard tijdens overleg met de Kamer. De extra bijdragen zullen via. zending, missie en andere particuliere organisaties die in Irian Jaya actief zijn, naar de Papoea's gaan, zo verklaarde de minister, die er aan toevoegde dat de Indonesische regering (foto ANP) congres "In dubio", over ethische zijn in de behandelingsduur van dilemma's in de zorgverlening, coma-patiënten. Er zijn nu in Ne- georganiseerd door de organisatie derland tussen de 70 den gecontroleerd aan de hand een paspoort, geldige toeristen- kaart, rijbewijs of postidentiteits- bewijs. Op die manier willen de vervoerbedrijven voorkomen, dat men ten onrechte tegen een gredu- ceerd tarief reist. Reizigers die van gereducéerde daartegen geen bezwaren heeft. tarieven gebruik maken moeten hun oude stamkaart op 1 septem- ber van dit jaar voor een nieuwe hebben ongewisseld. De overige reizigers moeten dat vóór 1 april 1986 doen. De Pas 65 blijft gewoon geldig als stamkaart en hoeft niet te worden omgewisseld. verpleegkundigen genden Het Beterschap. Het maken van keuzes door ver pleegkundigen en verzorgenden wordt volgens Het Beterschap ex tra bemoeilijkt doordat de besiaan- 100 i die in verpleeghui; stens drie jaar in coma liggen, van wie sommigen al twintig jaar!". In de praktijk zijn dit soort di lemma's, waarvoor verpleegkundi gen en verzorgenden komen te de wetgeving op het gebied van de staan, niet gemakkelijk bespreek- zorgverlening te overlaat: baar met artsen. Susan de Vlas: actief meewerkt, helpt hij mee aan zelfdoding". "Een verpleegkundige vindt wel eens tussen de papieren van een patiënt een 'levenstestament', waarin de betrokkene zegt dat als hij niet meer in staat is om een menswaardig bestaan te leiden, hij een verdere behandeling wenst. Gaat de arts dan akkoord met eu thanasie of niet? Het zelfbeslis- singsrecht van de patiënt is niet wettelijk geregeld, het feit dat hij een strafbaar feit pleegt wèl. Soms zelfs ook nog moreel strafbaar, want per slot van rekening is zelf doding een zonde in de rooms-ka- tholieke kerk". Susan de Vlas weet uit eigen er varing hoe moeilijk het is om zulke gevallen te beoordelen als je er niet zelf mee wordt geconfronteerd. Ze zegt: "In Ehtiopië had ik te maken met ondervoede kinderen, van "Dan kijk je aan wie je wel melk zult geven en aan wie niet. Een har de beslissing, maar wel de realiteit. Dan moet je naar eer en geweten handelen. Zulke situaties zijn er ook in Nederland, als je denkt aan mensen die in coma liggen te vege teren. Wat is dan de waarde van zo'n leven?". Verpleegkundigen en verzorgen den hebben vaak het gevoel dat zij klem zitten tussen de deskundig heid van de specialist en de hulp vraag van de patiënt. Dat leidt tot de nodige frustraties. Al jaren is het aantal geneeskundige hande lingen dat zij moeten verrichten gegroeid, zonder dat daar enige wettelijke bevoegdheid en be scherming tegenover staat. Met de ethische problemen, waaraan vrijdag het congres in Nij megen is gewijd, komen volgens Susan de Vlas alle leerling- of gedi plomeerde verpleegkundigen de uitvoeringsbevoegdheden van "Dat komt door de onduidelijke si- sommige ook geestelijk gehandi- aanraking op het moment dat zij 1 1 met ernstig zieke patiënten moeten werken, "of dat nu een intensive care, een nier-dyalise- of een psy chiatrische afdeling is". verpleegkundigen en verzorgen den zijn niet wettelijk geregeld, evenmin als hun rechtsbescher ming. tuatie, waarin artsen hun beroep uitoefenen. Als een arts besluit dat een patiënt op eigen verzoek mag overlijden en daaraan vervolgens capt waren, kinderen die nooit voor zichzelf zouden kunnen zor gen. Wat doe je dan als je vijf liter melk voor vijftig kinderen hebt?" ADVERTENTIE Voordeel voor thuisslapende dienstplichtigen DEN HAAG (GPD) - Dienstplich tige militairen die niet in de kazer ne eten of slapen krijgen binnen kort meer geld in handen. Zij hoe ven niet langer te betalen voor voe ding en huisvesting. Dienstplichti gen tot 20 jaar die thuis eten en sla pen gaan er 30 procent netto op vooruit. Militairen boven die leef tijd ontvangen 20 procent meer. Uit onderzoek blijkt dat 60 pro cent van alle dienstplichtigen niet in de kazerne eet en slaapt. Tot nu toe konden zij teruggave van dit geld alleen claimen op medische of sociale gronden. De nieuwe regeling staat in het zogenaamde Huisvestingsrapport van staatssecretaris Hoekzema (de fensie) dat gisteren aan de militaire belangenverenigingen is aangebo den.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5