Onbegonnen Werk L. Rozewaterprijs voor het prot. chr. onderwijs Centocor naar Leiden 'niet vanwege de soepele exportregels' Meer zenders op tv en radio Merenwijk PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 22 MAART 19|/J Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon Onderwijs (1) Als er aan het eind van dit jaar een L. Rozewaterprijs wordt uit gedeeld voor het allerbelabberd ste staaltje van besturen dan zal de Protestants-Christelijke Schoolvereeniging zeer, zeer hoge ogen gooien. De heren en dames van deze club hebben in dit genre een imposante prestatie afgele verd; het record staat buitenge woon scherp. De vraag is zelfs of er door een bestuur eigenlijk nog wel beróerder valt op te treden, maar met die opmerking dient men voorzichtig te zijn. Je staat, net als in de sport, telkens weer versteld wat er mogelijk en on mogelijk blijkt. Vorige week deed zich een ern stig incident voor op de prot.chr. Lusthoflaanschool: vrijwel alle ouders hielden hun kinderen een dag thuis uit protest tegen de toe stand op de school. Al geruime tijd waren er grote problemen binnen het schoolteam, omdat de samenwerking met een der on derwijzeressen buitengewoon slecht verliep. Als gevolg daar van geraakten vier van de zes leerkrachten overspannen. Inval lers moesten de school draaiende houden en dat leverde weer de nodige problemen op, omdat die het werk nauwelijks aan konden. In het conflict tussen de leer krachten zullen we ons niet men gen. Er zal wel iets ergs zijn ge beurd, al blijft raadselachtig wat. Het gaat ons hier om de hou ding van het bestuur van de Pro testants-Christelijke Schoolver eniging. Er zijn problemen aan de Lust hoflaanschool en ze zijn er al lang. Ouders houden op een dag hun kinderen thuis ten teken dat er nu echt iets moet gebeuren. Zoiets gebeurt zelden in Neder land. We zijn niet zo van-schooU houderig. Dan moeten de rapen wel heel gaar zijn. Je zou denken dat het bestuur van de PCSV zich een hoedje schrikt en ijlings met de actieve oudercommissie van de school en de leerkrachten hoe dan ook tot afspraken en noodverbanden probeert te komen. De naam van de school is in het geding, ja, de naam van heel het prot. chr. on derwijs staat mee op het spél. Rotzooi in je gelederen is geen re clame ener is toch al zo moeilijk aan kinderen te komen. Onderwijs (2) Maar nee, hoor. Lauwheid was van meet af aan troef. In een brief aan deze krant liet het be stuur van de PCSV weten het te betreuren dat in het artikel "Ou ders houden kinderen thuis" na men waren genoemd. Voorts de len we u mede dat het stuk onjuis theden bevatte. Hoogachtend. Dat was alles. Wat die fouten waren, daarover geen woord. Be zig met onderwijs zijn en dan het meest elementaire daarvan over boord gooien: uitleggen wat er niet deugt en waarom het niet deugt. Pogingen om contact te krijgen met de voorzitter lever den al evenmin iets op. De man was met vakantie dan wel met wérkvakantie. Hier breken uw en onze klomp. Steeds nieuwsgieriger worden we naar de bestuursleden van de PCSV. Het zijn vast nog lieden uit de tijd van gaslicht en dili gence, die de grootst mogelijke bezwaren koesteren tegen de twintigste eeuw. Ja, een Bijzonder Bestuur, dat is het. Moeilijkheden Het buurthuis Groenoord is tot volgende maand gesloten voor bezoekers omdat zich ernstige moeilijkheden hebben voorge- weg Hannibal, B.A. en Murdock. Dan loopt zo'n tent gesmeerd. Maar er kwam meestal een 'staf, getooid met namen als Tejo en Jan-Peter, in het menswezen gediplomeerde vaklui, die een sfeer en cultuur om zich heen ver spreidden waar je als rand groepjongere, of hoe dat ook heet, ook al weer tureluurs van werd. In Groenoord gaan staf en be stuur zich opnieuw bezinnen. Maar één ding staat vast, aldus de beroepskracht daar, "we zul len meer aandacht moeten beste den aan de groep jongeren". Dwars door die woorden heen zié je de nieuwe ellende al nader bij sluipen. Een ander bestuurslid meldde na enig aandringen "overvallen te zijn door de actie van de ou ders" Overvallen - terwijl de zaak al maanden lang speelt en smeult. Mag hier een oscartje voor on nozelheid worden uitgereikt? Kijk, als zich dit had voorge daan in het openbaar onderwijs, zou de wethouder er direct op aj zijn gevlogen. En als ze dat had verzuimd, zouden raadsleden haar meteen met ogen als kop lampen en vellen vol vragen heb ben bestookt. Maar het betreft hier bijzonder onderwijs en het wordt nu langzamerhand duide lijk wat het bijzondere er aan is. Onderwijs (3) Eind vorige week gloorde er bij de oudercommissie een beetje hoop. Het bestuur zou weldra met een voorstel komen om de proble men tot een oplossing te brengen, zo kreeg de oudercommissie te ho ren. Enkele dagen later blijkt wat dat flonkerende voorstel in houdt: het bestuur zal niéts on dernemen, de overspannen leer krachten moeten eerst maar weer eens op school zijn... daan met een groep jongeren. Die zouden vrijwilligers achter de bar hebben uitgescholden en soms ook bedreigd. Bovendien werden er vernielingen aange richt. Staf en bestuur vinden het niet meer verantwoord om op de hui dige manier door te gaan met de open bijeenkomsten, zo stond er maandag keurig in de krant. Ach. Buurthuizen werden ooit in het leven geroepen, althans mede in het leven geroepen, om de moei lijk grijpbare jeugd van de straat te houden. Ja, zo stond het niet in die mooie rapporten van weleer, daarin had men het uiter aard over kwetsbare jongeren een warme, eigen plaats van sa menkomst te bieden om ruimte te geven aan hun eigen gevoelens, hun levensintentie en sub-cul tuur. Of iets nog veel ergers. En nu sluit men dan de tent omdat ze er dingen doen die ze vroeger op straat deden. Voor wie enige mensenkennis combineerde met een in toom ge houden idealisme, was direct duidelijk wat voor persoon het best een clubhuis kon leiden in een wat woelige wijk: een tiep dat het midden houdt tussen pak- Veldwerk (1) De afdeling veldwerk van de Dienst Sociaal-Wetenschappelijk Onderzoek. Het is fout toe te ge ven aan je vooroordelen, maar bij het horen van die naam wor den wij altijd ietwat kregelig. Het is het gevoel datje bekruipt als je een brandweerman zijn slang op zee ziet richten, als je een neger onder een zonnebank ziet liggen, als je een ijsventer zijn nering naar de noordpool ziet verkassen. Toegegeven: dat zijn zeldzame verschijnselen en zij komen slechts voor in dromen die de zin van het bestaan aan de orde stel len. Het verschil met de afdeling veldwerk van de Dienst Sociaal wetenschappen jk-Onderzoek is dat zij werkelijkheid is. De dienst is zelfs een onderdeel van de Leidse universiteit. Wie van tijd tot tijd kennis neemt van de vruchten die de dienst uit het veld pleegt te pluk ken, raakt er van overtuigd dat het snoeimes van minister Deet- man nodig weer eens naar de scharenslijper moet. Opdat het gezet kan worden in de handel in luchtbellen, in de als wetenschap verpakte flauwekul. Twee voorbeelden. ue parkeeringang van het Witte-Singelcomplex van de universiteit. "Verboden voor kinderen". Maar die mededeling trekt kennelijk zo veel jeugdigen aan dat de automobilist even verder een bord op zijn weg vindt dat hem juist waarschuwt voor kinderen. Zelfs in de burcht van de wetenschap moeten ze af en toe sjoemelen met de logica. (foto Dirk Ketting). De dienst voorlichting van de Leidse universiteit verspreidde deze week een persbericht, waar in melding werd gemaakt van de promotie van Peter van Hoesel, directeur van de Dienst Sociaal- -Wetenschappelijk Onderzoek. "Programmering van beleidson derzoek kan zichzelf terugverdie nen", staat er in kapitale letters boven het persbericht. Dan volgen onder rneer de vol gende opmerkingen .in het pers bericht, dat beoogt een samenvat ting te zijn van het proefschrift van Van Hoesel. "Programmering van beleids onderzoek is een diepte-investe ring die na langere tijd kan wor den terugverdiend. In een lichte vorm zal programmering altijd zinvol zijn". "Met onderzoeksprogramme ring kunnen ondoelmatig lopen de processen zonder al te veel moeite doelmatiger gemaakt worden. Wie overweegt om te gaan programmeren, behoeft zich volgens Van Hoesel niet druk te maken over de vraag wel of niet programmeren. Enige vorm van programmering valt zonder uitzondering aan te ra den. Veeleer gaat het om de vraag wat en in welke mate men met de programmering zou wil len bereiken. Programmering kan heel wat meer voorstellen dan het jaarlijks registreren van lopende en voorgenomen onder zoekprojecten of zo nu en dan overleg met enkele onderzoekin stituten, of incidentele besprekin gen met beleidsafdelingen over onderzoekbehoeften. Om hoog waardigere doelstellingen te kunnen bereiken, moeten echter offers worden gebracht in de vorm van geld, inspanningen, delegeren van bevoegdheden en mogelijke frustraties". "Er zijn volgens Van Hoesel geen standaardprocedures voor programmering te geven. Het ts vooralsnog veeleer een leerproces dan een professie en waarschijn lijk zal dat (gedeeltelijk) ook zo blijven. Dit neemt niet weg dat er een en ander te leren valt van del ervaringen die tot nog toe zijn! opgedaan". Lees het bericht twintig keer, lees het dertig keer en blijf de ogen geloven: het staat er echt. j Maar wat staat er eigenlijk? 11 Veldwerk (2) Vorig jaar bracht de afdeling jk veldwerk van de Dienst Sociaal- - Wetenschappelijk Onderzoek enige tijd van haar bestaan door met het onderzoek 'Bevolking en Gezin'. Met treurigmakende vra- gen als 'zoudt u meer kinderen j willen hebben', 'voelt u zich ge- 4 lukkig?' en 'hoe reageert u op jl moeilijkheden', waarbij de geen- j£ queteerden een antwoord naar IJ keuze konden aankruisen. Welnu, de antwoorden zijn be- j kend gemaakt aan de deelnemers van het onderzoek. Wij hebben L het genoegen en de eer ze hier te p kunnen onthullen. Op de vraag jV1 of de overheid gezinnen met meer t( kinderen financieel moet onder- |<j steunen werd vaker ja gezegd naarmate de ondervraagden g meer kinderen hadden. "Zoals u f misschien al verwachtte", voegen I de onderzoekers er voor alle ze- kerheid aan toe. De wens een kind te krijgen is j k het grootst bij mensen die nog geen kinderem hebben. Dat heeft I het onderzoek toch maar mooi aan het licht gebracht! Aan de r- ondervraagden wordt verder meegedeeld dat driekwart van I hen zich over het algemeen goed J tot uitstekend voelt. Bijna twee- derde zegt (zeer) weinig proble men te hébben. (Hier verzuimen de onderzoekers de conclusie te trekken dat je je dus goed tot uit- stekend kunt voelen, ook al heb je problemen!) Ook heeft tweederde van de on dervraagden aangegeven nooit verdrietig of neerslachtig te voor den van moeilijkheden; ongeveer zeventig procent zegt in dat soort omstandigheden de werkelijk heid nuchter onder ogen te zien. De Dienst Sociaal-Weten schappelijk Onderzoek vindt dat uit deze antwoorden "een positie ve houding" spreekt en zal ze ver- gelijken met de antwoorden van (ex)-psychiatrische patiënten. Zodat over enige tijd de werkelijk verbijsterende conclu sie kan worden getrokken dat dergelijke mensen zich wat min der gelukkig voelen. Of geldt dan ook dat wat de dienst ditmaal aan de deelne mers in een begeleidend briefje heeft geschreven: "U moet wel be denken dat de resultaten die we hier geven, alléén betrékkking hebben op de groep mensen die ondervraagd werd. Er kunnen dus geen conclusies aan verbon den worden voor de Leidse (of zelfs de Nederlandse) bevolking als geheel". Ook wel eens het gevoel gehad i te kijken naar een wielrenner op een home-trainer? Minister Van Aardenne: DEN HAAG/LEIDEN - Het Ameri kaanse bedrijf Centocor, dat zich binnenkort in Leiden gaat vesti gen, heeft Nederland niet als vesti gingsplaats gekozen vanwege soe peler exportregels voor medicijnen dan in Amerika gelden. Dit ant woordt minister Van Aardenne (economische zaken) op vragen van de Tweede-Kamerleden Herf- kens (PvdA), Mateman (CDA) en Beckers-de Bruijn (PPR). De Kamerleden vroegen zich af of die soepeler exportregelingen in Nederland de reden voor de keuze van het bedrijf voor ons land wa ren geweest. Bovendien wilden zij van de bewindsman weten of de Amerikaanse wetgeving ten aan zien van de uitvoer van medicijnen strenger is dan de Nederlandse om dumping van afgekeurde genees middelen in de Derde Wereld te voorkomen. Volgens minister Van Aardenne kent de Amerikaanse wetgeving een exportverbod voor medicijnen die nog niet voor de thuismarkt j zijn goedgekeurd, maar kent de Nederlandse wet middelen om on- ïgen te hou- zijn mening gelijk. Hij voegt eraan toe dat Cen tocor zich in Nederland vestigt vanwege de geografische ligging van ons land, het lidmaatschap van de EG en onze algemene gericht heid op het buitenland. Centocor is een van de biotech- nologische bedrijven die zich zul len vestigen in de Leeuwenhoek, het gebied bij de Plesmanlaan en de Wassenaarseweg. Zowel het minsterie van economische zaken als de provincie Zuid-Holland steekt subsidie in dit bedrijf, dat nog dit jaar wordt geopend. Opbrengst wielerronde voor gehandicapten LEIDEN - Van de opbrengst van een door sportorganisator Joop Riethoven georganiseerde wieler ronde kunnen de 54 bewoners en de 15 personeelsleden van het dagver blijfvoor geestelijk gehandicapten ouderen aan de Hoge Rijndijk een dagje uit. Op 1 mei gaan zij met z'.n allen naar het Zuiderzee museum in Enkhuizen. Gistermiddag kregen startmede werkster Aniba en bestuurslid Kromhout uiterst rechts) van win kelier de Wit (links, naast hem Joop Riethoven) van de winkeliersver eniging 'De Luifelbaan' het geld daarvoor: een cheque van tweedui zend gulden. De wielerronde werd vorig jaar in Zuid-West gehouden in samen werking met deze winkeliersver eniging. Een ander gedeelte van opbrengst is al gegaan naar de Korte Vlietschool; een school voor zeer moeilijk lerende kinderen. Jubileum Dat clubhuis Matilo tien jaar bestaat wordt vandaag en mor gen gevierd: er is een grote feest avond georganiseerd in het An- thonius Clubhuis aan de Lange Mare en daarnaast zal er een prestatieloop worden gehouden. De feestavond is vanavond plaats en zal worden geopend door de wethouders Tesselaar en Van Dongen. Voor de muziek te kent het Loosdrecht Kwartet met zang van Arjan Bras. Verder zul len ook Harrie Touw, Ricardo, een komediant en de Wall Street Crash, finalisten van de KRO- playbackshow, op de planken verschijnen. Morgenmiddag zal een groot aantal groepen een staaltje van hun kunnen geven in het clubhuis aan de Zaanstraat. Het open huis begint om één uur. Op zondag zal er een ten slotte een prestatieloop plaatsvinden, de zogenaamde Vlietlandenloop van ongeveer achttien kilometer. De start is om 11.00 uur; inschrij ven kan vanaf tien uur. Wake De Leidse werkgroep van Am nesty International zal volgende week ook actief zijn in de aktie- week die als thema heeft: toegang tot gevangenen. De afdelingen uit de regio Leiden houden op woensdag een stille wake bij de Chileense ambassade en op dins dagavond (in de Vredes- en Be vrijdingskerk) en donderdag avond (in de Ekklessia aan het Rapenburg 100) zijn er schrijf- avonden voor gewetensgevange nen. In Leiden wordt volgende week zaterdag de actieweek afge sloten met een informatiestand op het Stadhuisplein. Film In de aula van de MEAO-school aan het Lammenschanspark 4 zal zondag een filmmiddag wor den gehouden, georganiseerd door werkgemeenschap De Ratel. De zaal gaat om half drie open, aanvang van het programma: drie uur. LEIDEN - De rechtszaak tussen huurder Piet Kooien en de woning bouwvereniging De Goede Woning is vier weken uitgesteld. De Cen trale Boekhouding voor Woning bouwverenigingen had, namens de vereniging Kooien, voor de rechter had gesleept omdat deze een huu rachterstand van een maand had. De Leidse kantonrechter heeft Kooien en zijn gevolmachtigden nu vier weken de tijd gegeven om hun verweer op schrift te stellen. Rechtszaak rond huurachterstand uitgesteld Hoewel de huurachterstand in middels is ingelopen, gaat het Koo ien en de zijnen (de Renovatie Ad vies Groep) er om dat de CBW huurders voor de rechter sleept in strijd met haar eigen regels en de afspraken met de woningbouwver enigingen. Die behelzen onder meer dat een bewoner pas de deur waarder aan de deur krijgt als de huurachterstand vier maanden be draagt. Bovendien voelt Kooien er niet voor incassokosten te betalen, omdat naar zijn mening de deur waarder te snel en ten onrechte is ingeschakeld. LEIDEN - Het is sinds vorige week mogelijk in de Merenwijk meer zenders op de radio en televisie via de kabel te ontvangen dan voor heen. Dat is te danken aan het ge reed komen van een reserve-ont vangststation annex schakelcen trum. De zesduizend abonnees van de Stichting Kabelnet Merenwijk kunnen nu op de televisie over een dertiende kanaal beschikken. De stichting gebruikt dit kanaal (46) als informatiekanaal. Ongeveer vijftien pagina's worden 24 uur lang achter elkaar vertoond, onder broken van 's middags vijf tot 's avonds acht uur voor de dagelijkse proefuitzendingen met een kabel krant van Omroep Rijnland. Wie overigens de desbetreffende zen der niet kan vinden, kan de hulp inroepen van medewerkers van Omroep Rijnland. Via de telefoon nummers 254670 of 254892 is infor matie en eventueel technische bij stand te verkrijgen. Via de FM-band zijn op de radio naast de bestaande zeventien zen ders nu nog eens drie extra pro gramma's te beluisteren in de Me renwijk: STAD-Radio Amsterdam (op 106,4 MHz), Radio Rijnmond (106,8 MHz) en een klassieke mu ziekzender uit Franstalig België of uit Frankrijk, resp. RTBF 3 en France Musique (104,5 MHz). Op de radio is nu ook het televisiege luid van Nederland 1 (105,8 MHz) en Nederland 2 (105,0 MHz) te be luisteren. Overdag is dat het geluid van Hilversum 2, dat op televisie tijdens het doorgeven van het test beeld te horen is. Via het ge luidskanaal van het informatieka naal op de televisie is bovendien nog Radio 21 te horen* een licht amusementsprogramma van de RTBF. De uitbreiding van het aantal zenders op radio en tv in de Meren wijk heeft geen tariefverhoging tot gevolg. Het nieuwe ontvangststa tion kan bovendien worden inge schakeld voor het doorgeven van Nederland 1 en 2 en alle Neder landse FM-programmma's op de radio als er elders in de stad bij voorbeeld een stroomstoring is. Ook is het voor de stichting nu mo gelijk bepaalde programma's van kanaal te wisselen, wanneer daar om technische redenen een nood zaak toe bestaat In augustus van dit jaar zal dat het geval zijn, omdat door de komst van enkele satelliet- programma's de televisiekanalen dan moeten worden herschikt. Betrapt bij stelen biljart LEIDEN - Op de Middelstegrachtj werden gisteravond omstreeks half acht drie jongens - variërend) in leeftijd van 16 tot 20 jaar - aange houden die probeerden een biljart uit een pakhuis te stelen. De politie werd gealarmeerd door een pas sant die getuige was van het gezeul van het drietal. Schieten op voorbijgangers LEIDEN - Twee jongens - twaalf en veertien jaar oud - werden giste ren door de politie aangehouden omdat ze op de Witte Singel met een luchtdrukpistool op voorbij gangers aan het schieten waren. Eén van die voorbijgangers, een 24-jarige Leidenaar, liep een ver wonding aan zijn been op. Markten Met meer dan gewone belangstel ling heb ik het nogal uitgebreide artikel gelezen (Leidsch Dagblad 20 maart j.l.) waarin wordt gerept over het voortbestaan van de ijs hal, met daarin ook veel aandacht voor CDA en SP, immers deze par tijen willen een soepeler beleid, bv. door de directie van deze hal in staat te stellen evenementen in huis te kunnen halen. Met name Cor Vergeer (SP) en Piet Biegstraaten (CDA) lijken er zich nogal druk over te maken. Voor mij mogen ze hun gang gaan, maar net op een ogenblik dat er in de ijshal wéér eens een rommel markt (pardon 'Leidse vlooien markt') van de grond gaat komen, t.w. op 30 en 31 maart a.s., word ik bij het lezen van het bewuste arti kel een beetje nijdig. Want hoewel Vergeer en Biegstraaten in het verleden al meerdere malen brie ven van de werkgroep 'Rommel markt Sport In' onder bereik heb ben gekregen, is er nooit iets on dernomen om een stukje bescher ming te gaan bieden aan onze ver- enigingsmarkt. Vooral van een man als Piet Biegstraaten, destijds hard werkende voorzitter van de Leidse Sportstichting had ik zeker ge dacht dat hij in de laatste twee jaar dat wij brieven verzonden, hande lend (voor mijn part drammend) te keer zou gaan om de wildgroei van rommel/vlooienmarkten tegen te gaan. Jammer, dat de 'vader' van het verenigingsleven zich kenne lijk niet zo veel meer aantrekt van ziin 'gezin'. Het bovenstaande zou de indruk kunnen wekken dat alleen Piet en Cor wat dat betreft 'in the picture' zijn, maar tot mijn spijt moet ik Lezers Schrijven ook zeggen dat andere fracties nou ook niet bepaald met het onder werp bezig zijn geweest. Overigens: ik ben echt benieuwd wat B W nu gaan doen inzake de rommelmarkt in de ijshal. Immers, er is geen vergunning voor ver strekt en naar ik heb vernomen zou de heer J. Olivier, verbonden aan het gemeentelijk bureau juridische aangelegenheden, het volgende hebben gezegd: "We moeten ons intern daar over beraden". In mijn kringetje betitelen we dit als half slachtig denken. Er is klaarblijke lijk toch één man in Leiden, die het nu wel allemaal voor gezien houdt. Dan noem ik de naam van vriend Verplancke, bestuurslid van de Ambulante Handel. Aan de vooravond (letterlijk) van de start van onze 'Rommelmarkt Sport-In' in de Groenoordhallen, is Leiden volgepoot met zwarte recla meborden van de komende rom melmarkt in de ijshal. En ook deze week al weer een advertentie in een plaatselijk weekblad waarin de aankondiging dat er eind april óók een rommelmarkt komt, in de Groenoordhallen. Zei niet iemand kortgeleden: "Ze maken elkaar vanzelf dood, dan is de zaak opgelostDat is dan precies waar we erg bang voor zijn: tal van verenigingen én instel lingen worden er dan de dupe van! En de allercharmantste wethou der Jos Fase heeft vorige week in een commissie toegezegd alle orga nisatoren voor een gesprek uit te nodigen om te proberen wat orde in de chaos te scheppen. En daar zitten we nou net niet op te wach ten. Het gaat er om dat er een be leid wordt 'uitgestippeld, want: waar blijft die beleidsnota eigen lijk??? Hopenlijk zal het bovenstaande er niet toe leiden dat u de komende uren wegblijft bij de 'Rommel markt Sport-In', zo'n 1500 vereni gingsmensen heten u graag wel kom! Henny Kwik Secr. Werkgroep "Rommelmarkt Sport-In" Van 's Gravesandestr. 19 Leiden

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4