h Voorproefje Proeven Steeds Alle raadsfracties voor bouw sporthal f4,50 'Geef verenigingen meer ruimte in schoolgebouw' Meerkeuzewoningen en 'twee onder één kap' in Stevenshof Contactdagen bedrijven uit Leiden en omgeving Ahsmann de meesterbakker van Leiden bakt ze gul en goed: de echte Amsterdamse paasbroden, bereid met echte boter en zuivere amandelspijs. U moet ze even proberen. Vanaf vandaag kost een verrukkelijk Amsterdams proefpaasbrood Pony's rennen de rijbaan op RIJDAG 22 MAART 1985 LEIDEN - De Leidse gemeenteraad zal in de vergadering van aanstaande maandag vrijwel zeker unaniem akkoord gaan met de bouw van de nieuwe Leidse sporthal en het p^daarvoor benodigde bedrag van 2,3 miljoen gulden op tafel leggen. De hal wordt ge bouwd nabij de Smaragdlaan in het Morskwartier, tussen de accommodaties van Diok en v.v. Leiden. ^Gisteravond betuigden de raads fracties van alle politieke partijen hun instemming met het plan. De woordvoerders van de fracties ver- Iklaarden unaniem verheugd, maar ook verrast te zijn over de snelheid waarmee wethouder Tesselaar. van (onder meer) sportzaken, de nieu we hal van de grond heeft weten te tillen. Het WD-raadslid mevr®üw Driessen liet blijken zich er aan te hebben geërgerd, "ik word er een beetje ziek van", dat het CDA met de eer is gaan strijken als eerste het idee voor de bouw van de nieuwe sporthal te hebben gehad. Volgens haar komt het idee uit de koker van de Leidse Sportfederatie. Het raadslid Kranenburg (CDA) verklaarde nog de nodige beden kingen te hebben over de vraag "of LEIDEN - In motel Holiday Inn in Leiden wordt dinsdag 26 en l| woensdag 27 maart zogenoemde Bedrijven Kontakt Dagen gehou- j den. Tijdens deze dagen kunnen afgevaardigden van bedrijven uit de regio rond Leiden kennismaken met elkaar. Er zijn ongeveer 110 bedrijven en instanties vertegen woordigd die zich door middel van stands aan elkaar presenteren. Het evenement wordt dinsdag ge opend door wethouder Fase van economische zaken. H.J. Offermans van het organisa tiebureau ExpoCare dat het evene ment heeft georganiseerd: "Vaak blijkt dat bedrijven hun produkten betrekken van ondernemingen buiten de regio. Ze weten echter niet dat in de regio soms ook be drijven zitten die dezelfde produk ten leveren omdat die bedrijven nog nooit eerder met elkaar heb ben kenisgemaakt. Het levert na tuurlijk financieel voordeel op voor een bedrijf als het produkten dichter bij huis koopt omdat de vervoers- en communicatiekosten dan lager zijn". ExpoCare heeft voornamelijk bedrijven uitgenodigd uit Leiden of uit de dorpen direct rond Lei den. Er zullen 26 en 27 maart slechts enkele bedrijven uit de bol lenstreek aanwezig zijn. Op de Be drijven Kontakt Dagen zijn overi gens ook de gemeenten Leiden en Leiderdorp en de VW vertegen woordigd. het met de exploitatie van de hal wel helemaal safe zit". Volgens PvdA-wethouder Tesselaar zijn de optimistische verwachtingen, met name over het kostendekkend zijn van de vier squashbanen, geba seerd op realistische cijfers. Voor de aanleg van de geplande squash banen is een apart krediet nodig van 480.000 gulden. Waarschijnlijk zal de raad maandag ook daarmee akkoord gaan. Groenoordhallen Tesselaar erkende dat de Groenoordhallen door de bouw van de nieuwe sporthal met een in komensderving van naar schatting 25.000 gulden te maken zal krijgen, doordat dit gemeentelijke complex sportwedstrijden zal kwijtraken. De wethouder zei evenwel te ver wachten dat dit verlies kan worden opgevangen omdat er straks, in de weekeinden, meer beurzen in de Groenoordhallen gehouden zullen kunnen worden. Vergeer (SP) noemde het jam mer dat de nieuwe accommodatie in de zomermaanden gesloten zal zijn. Gemeente-ambtenaar Duives- teijn (directeur Sport en Recreatie) verklaarde dat de sluiting van de hal gedurende een aantal maanden uit personele overwegingen nood zakelijk is. Hij zei dat de sporthal met het oog op mogelijk vandalis me nimmer zonder toezicht zal zijn. Een aantal raadsleden zei zich zorgen te maken over het mogelij- Zo komt de nieuwe sporthal bij de Smaragdlaan er uit te zien. De te kening toont de voorgevel. De gevel bevat stalen platen met wit-blauwe banen, de kozijnen worden blauw en de deuren rood. ke tekort aan parkeerplaatsen als een groot aantal toeschouwers naar de hal komt. Wethouder Tes selaar benadrukte dat de nieuwe sporthal in de eerste plaats een re creatiehal is en dat de 175 parkeer plaatsen in de omgeving door gaans voldoende zullen zijn. Het ligt in de bedoeling de sporthal overdag te gebruiken voor tennis en 's avonds voor de georganiseer de sporten, zoals zaalvoetbal, vol leybal en korfbal. De bedoeling is dat de eerste paal voor de sporthal na de bouw vakvakantie de grond in zal gaan. In september 1986 moet de bouw zijn voltooid. Ijshal Wethouder Tesselaar zegde gis teravond toe, naar aanleiding van een verzoek van het SP-raadslid Vergeer, op korte termijn een com missievergadering te organiseren waarin de problematiek van de Leidse ijshal besproken zal wor den. De wethouder liet op voor hand evenwel weten er weinig voor te voelen om toe te staan dat in de zomerperiode in de hal ook beurzen worden georganiseerd. Volgens Vergeer is het voortbe staan van de ijshal anders onzeker. Unanieme wens raadsfracties: LEIDEN - De raadsfracties van al le politieke partijen zijn unaniem van mening dat de amateuristische kunstbeoefening (muziekvereni gingen, majorettekorpsen e.d.) meer ruimte moet krijgen in de Kaasmarktschool dan thans in een voorstel van burgemeester en wet houders is voorzien. B en W hebben voorgesteld het schoolgebouw aan de Hooglandse Kerkgracht, dat binnenkort leeg komt in verband met het gereedko men van de bouw van de intercon fessionele basisschool aan de Cae- ciliastraat/Haarlemmerstraat, te bestemmen als verzamelgebouw voor culturele en educatieve doel einden. De nadruk zou volgens het college van B en W evenwel moe ten komen te liggen op atelierruim te voor Leidse kunstenaars. Verder zouden het Leids Educatief Cen trum en de VOS-cursus ruimten in de Kaasmarktschool moeten krij gen, enige ruimten beschikbaar moeten komen voor amateur-to neelgezelschappen en zou één lo kaal nodig zijn voor een grafisch atelier voor gezamelijk gebruik door de Leidse kunstenaars, aldus meent het college. Raadsleden in de commissie fi nanciën bleken, tijdens een verga dering gisteravond, unaniem van mening dat de amateuristische kunstbeoefening er in de voorge stelde opzet slecht afkomt en dat in het verleden verwachtingen zijn gewekt die nu niet worden waarge maakt. Een woordvoerder van de Werkgroep Amateuristische Kunstbeoefening (WAK) zei te me nen dat het gemeentebestuur met het gedane voorstel blijk geeft van haar minachting voor deze sector. De accommodatienood is bijzon der groot, aldus de werkgroep. Van de ongeveer zeventig verenigingen op het gebied van de amateuristi sche kunstbeoefening zouden er momenteel tien zonder ruimte zit ten en hun activiteiten hebben moeten staken. Een ruime meerderheid in de commissie meent dat er in de ver deling van de ruimten in de Kaas marktschool iets scheef zit en dat de amateuristische kunstbeoefe ning meer ruimte moet krijgen die ten koste mag gaan van de atelier- ruimten. De noodzaak van nieuwe ruimten voor het Leids Educatief Centrum en de VOS-cursus werd over het algemeen onderstreept. Wethouder Bordewijk van finan ciën concludeerde dat de verdeling van de ruimten nader zal worden bezien. Overigens ging de raadscommis sie unaniem akkoord met de be stemming van de Kaasmarkt school voor culturele en educatie ve doeleinden. Voor het treffen van de noodzakelijke voorzieningen in het oude schoolgebouw werd een bedrag beschikbaar gesteld van 300.000 gulden. ADVERTENTIE Van dit type, twee onder één kap, worden in de Stevenshof 31 woningen gebouwd. Hoge Rijndijk 118, Tel. 12 69 39 Leiden Kennedylaan 9, Tel. 763137 Leiden Winkelhof 70, Tel. 894649, Leiderdorp LEIDEN - Bijna tachtig bewoners van de Stevenshof kunnen vol gend jaar koopwoningen betrek ken, waarvan zij voor een belang rijk deel zelf de indeling mogen be palen. Deze zogenaamde 'meer keuzewoningen' waarvan bouwer Wilma er 78 in de vrije sector bouwt, bieden de bewoners meer dan honderd verschillende inde lingsmogelijkheden. Na de bouw vakvakantie moet de bouw ervan beginnen. De meerkeuzewoningen komen in het volgende gat in de Stevens hof dat voor vulling in aanmerking komt: het gebied tussen Veenwete- ring, Westwal en de A6, vlek 6 in ambtenarentaal. Hier komen 164 woningen, verdeeld over drie plan nen. Behalve 46 gewone eengezins woningen met 4 tweekamerap partementen en 5 maisonnettes - zijn er ook 31 luxe twee-onder-een- kapwoningen langs het water ge pland. De meerkeuzewoningen, die voorlopig gemiddeld 155.000 gul den zullen kosten, bieden de bewo ners veel ruimte voor een eigen in breng. Alleen de plaats van de trap, LEIDEN - Op de Churchilllaan ontstond gisterochtend omstreeks half negen even een hachelijke si tuatie toen vier losgebroken pony's de rijbaan opstormden. De dieren bleken hun wei ontvlucht te zijn. Met behulp van een omstander slaagde de politie er in om de po ny's te vangen. Ze werden tijdelijk naar een kinderboerderij gebracht. WINKELDIEVEN - In totaal wer den gisteren acht winkeldieven aangehouden door de politie: vier mannen en vier vrouwen. Eén van de mannen werd twee keer gear resteerd. de leidingkoker en de meterkasten ligt vast. Men kan kiezen uit een half-inpandige berging of een vrij staande in de tuin. Voor de begane grond zijn er zes verschillende in delingen mogelijk, voor de eerste etage vier en de zolder kan op drie manieren worden ingedeeld. Verkeer De zesde vlek van de Stevenshof zal langzaam verkeer een goede doorgang bieden naar de rest van de wijk. Hiervoor wordt in een blok van 55 woningen een poortje voor fietsers en voetgangers ge maakt. Dit blok bestaat verder uit 46 eengezinswoningen (voorlopig met 149.500 gulden geprijsd), 4 tweekamerappartementen op de begane grond en 5 maisonettes ge legen op de eerste en tweede etage. De eengezinswoningen beschik ken over vier slaapkamers en een ruime zolder. Tot slot zullen langs een zijtak van de Veen watering 31 luxe 'dwarskappers' verrijzen, naar ver wachting voor gemiddeld 240.000 gulden per stuk. De tuinen van de woningen liggen, op een stukje openbaar groen na, aan het water. De huizen op de hoeken zullen overigens aanzienlijk ruimer en ui teraard duurder zijn, iets dat voor de overige bouwplannen ook geldt. Volgens plan begint de bouw in vlek zes na de bouwvak. Rekening moet worden gehouden met een oplevering omstreeks december volgend jaar. De bouw van een zes verdiepin gen tellend torentje in de zuid westhoek van vlek zes, aan en in het water, is nog niet zeker. Hierin zouden elf twee- en drie-kamerwo ningen moeten komen, koopappar tementen in de vrije sector. Finan cieel gezien staat dit plan nog op losse schroeven. De woningen die in vlek zes wor den weggewerkt zijn ontworpen door de Leidse architecten Van Oerle en Schrama en Alberts uit Amsterdam. Wilma uit Zeist zal ze bouwen. Redactie: Wim Brands Bart Jungmann Markten (1) "Want waar elders vind je zoveel tot de verbeelding sprekende, vaak nog gaaf bewaarde monu menten, stille getuigen van eeu wenlange bedrijvigheid. En al zijn wagen en vleeshallen ver dwenen of musea geworden, zijn sommige stadsbesturen niet lan ger gevestigd in de fraaie, oude stadhuizen, maar in moderner behuizingen, nog altijd zijn de marktpleinen dé centra van ste delijke activiteit". Lyrische taal, maar er zijn dan ook twee uitgevers verantwoor delijk voor het 'Ten Geleide' van 'Nederlandse Marktsteden': Het Spectrum en Sijthoff. Het mark- tenboek werd geschreven door Leo Noordegraaf en het moet ge zegd dat hij er werk van heeft ge maakt: hij schetst niet alléén het ontstaan van markten en hun ontwikkeling, het boek bevat ook korte geschiedenissen van de Nederlandse markten. En zo treffen we op bladzijde 128 het hoofdstuk Leiden aan. In het begin van dit stuk ver telt Noordegraaf dat een verslag over het jaar 1852 een goed beeld geeft van de pijlers waarop de Leidse markten in de preïndus- triële tijd rustten: "Gelegen toch byna in het midden van het zoo volkryke en bloeiende Rynland, bezoekt een bevolking van 72 plattelandsgemeenten van dit niet onbelangryke gedeelte on- zes vaderland alhier de markt en voorziet zich van het noodige, terwijl zij op de wekelyksche bo ter-, kaas-, graan- en beesten markten hare waren aanvoert". Markten (2) Omstreeks 1675 was Leiden met 65.000 inwoners de tweede stad in de Noordelijke Nederlan den; de stad moet ook daarom een goed ontwikkeld marktwe zen hebben gehad, meent Noor degraaf. "Een blik op de stads plattegrond geeft hiervoor al di rect een aanwijzing". Waarna een opsomming volgt van straatna men die aan markten herinne- Dat markten wel eens verhui zen is niet iets van deze eeuw, zo blijkt uit het boek van Noorde graaf: in 1643 moesten de kaas kopers, de handelaren in pluim vee en konijnen en de mandema- kers van de Botermarkt naar de Aalmarkt verhuizen. Tijdenlang moet er op Leidse markten trouwens sprake zijn geweest van discriminatie: als de plaatsen niet vrij konden worden gekozen, dan waren de beste meestal voor de Leidenaars. "Na 1800 is deze discriminatie gelei delijk aan verminderd. Op ver schillende markten werd toen lo ting toegepast". Toch...helemaal verdween de discriminatie niet. In de negentiende eeuw was het nog zo dat Leidse koek- en wafel- verkopers in de kermistijd zeven weken lang met hun kramen mochten blijven staan; vreemde verkopers was het slechts toege staan om gedurende de eigenlij ke kermis die acht dagen duurde hun waren aan de man te bren gen. Markten (3) Het grappigst in dit hoofdstuk over Leiden is het gedeelte dat gaat over marktkooplieden die zich aan regel noch gebod stoor den, dus ergens gingen staan waar dat niet mocht. In 1645 was hiervan al sprake: toen klaagde het Looiers- en Schoenmakers- gilde dat de huidenmarkt aan de Steenschuur achteruitging om dat de van buiten de stad komen de kooplui hun spullen verkoch ten waar het hen goed dacht, "niet-tegen-staende dat van ou den tijden eene seekere Marckt- plaetse daartoe is geordonneert ende uyt-besondert gheweest". De magistraat maakte een einde aan de vrijbuiterij. Ook in de moderne tijd was er overigens wel eens sprake van spanningen: "Op de Haarlem- Zo zag schilder Jan Steen de Leidse (visjmarkt vroeger. merstraat was een .clandestiene zaterdagavondmarkt ontstaan, die in 1901 al 60 straatventers tel de. Met karren, manden en zelfs schragen onderscheidde deze markt zich in niets van de legale markten". Aanvankelijk stelde het gemeentebestuur zich af wachtend op, maar uiteindelijk kwam er dan toch een verbod. Grappig: conflicten tussen marktmensen en lokale overhe den zijn dus van alle tijden. 'Nederlandse Marktsteden' is een informatief boek; er is helaas één nadeel: het formaat. Het boek is zo groot datje het niet in je jas kunt stoppen. Jammer, je kunt dus niet over een markt slenteren, gewapend met dit werk. Gerommel (4) Het marktgebeuren is dus een twistappel van alle tijden. Dezer dagen zijn het vooral de rommel markten die onderwerp van ru zie zijn. Het vuurtje wordt nu vooral aan de gang gehouden door de sportende rommelmark- ters. De organisatoren van dit jaarlijks festijn, vanavond begint een nieuwe editie, voelen zich danig bedreigd door de wild groei aan rommel. Moest eerst Groenoordhallen- directeur André de Jong het ont gelden vanwege zijn niet aflaten de gerommel, vervolgens wer den de pijlen op de ijshal gericht» Daar staat voor eind maart, een week na de 'sportmarkt' een vlooienmarkt op het programma. "Te gek om los te lopen", noem de Henny Kwik dat namens de sporters. Toch net niet gek genoeg om er een stokje voor te steken. Al han delt de ijshal wel in strijd met ge maakte afspraken, weet ambte naar J. Olivier. Om de hal aan de Vondellaan draaiende te houden, is het in principe wel mogelijk om rommelmarkten te houden. Maar dan wel na overleg met de gemeente en buiten het ijssei zoen. Van beide is echter geen sprake. "We hebben er wel over leg over gehad, maar het is een beetje te laat om nu nog in te grij pen", zegt Olivier die daar aan toevoegt dat dit wel een les voor de toekomst moet zijn. De ambtenaar legt vervolgens uit dat het beleid van de gemeen te aangaande dit soort activitei ten wel enigszins gewijzigd is. Vroeger werd zeer strikt de hand gehouden aan de regels en han delaars werden beschermd tegen nieuwkomers. "Maar nu 'is alles in principe geoorloofd tenzij het verboden is", karakteriseert Oli vier de nieuwe koers. "Al zal het voor de buitenwacht misschien een beetje rare indruk geven, elk weekeinde van dit soort mark ten", beseft hij zelf. En wat dit specifieke geval be treft: Olivier denkt dat de con currentie voor de 'Rommelmarkt Sport In' beperkt is. "Die vlooi enmarkt is per slot van rekening een week later, niet een week c voor". Komend weekeinde zal het uitwijzen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3