Een boek met lege bladzijden 'Persoonlijk eerbetoon aan het plaatsje uit mijn jeugd' 'Parfait Amour' Televisie f t\\Wf .illll'1 iiiiiiiiiiiniiimiiiiiimiiiiiiii Robert Benton over 'Places in the heart'; VRIJDAG 22 MAART 1985 PAGINA 19 BLIJVERS 'Wildschut' - Bobby Eerharts de buut is een volwassen actiefilm, Lido 1, Leiden, Euro 2, Alphen. 'Amadeus' - Milos Formans specta culaire verfilming van het toneelstuk van Peter Shaffer over Mozart en Sa- lieri, Studio, Leiden, Euro 4, Alphen. 'Gremlins' - Bekwame mix van hu mor en spanning, City 1, Katwijk. 'The killing fields' - Aangrijpende film over Cambodjaans leed, Lido 2, Leiden, Euro 1, Alphen. 'Falling in love' - Meryl Streep en Ro bert de Niro redden drakerig verhaal nog een beetje, Lido 4, Leiden. The Bachelor party' - Hengstenbal waar weinig om te lachen valt, Lido 3, 'Hot bubblegum, dikke liefde' - Is raëlisch hengstenbal waar je ook niet vrolijker van wordt. Euro 3, Aiphen. (OP)NIEUW 'An officer and a gentleman' - de tra nentrekker over Amerikaanse kadet- ten en hun liefjes. Met Richard Gere en Debra Winger, Luxor, Leiden 'Class' - Jacqueline Bisset wordt ver liefd op schoolvriendje van zoon, Trianon, Leiden 'Missing in Action' - Chuck Norris slaat er weer op los, City 2, Katwijk. 'Porky's Pretpark 1' - het doorslaan de succes (weer hengstenbal) op her haling. City 4, Katwijk. SEXFILMS NACHTFILMS 'Forbidden fantasies' - Rex, Leiden. 'De hitte van een zomer' - Euro, Al phen. 'Wildschut' - Euro, Alphen. 'Hot Bubblegum, dikke liefde' - Eu ro, Alphen. 'Josephine Mutzenbacher zoals ze werkelijk was' - Euro, Alphen. DEN HAAG 'Duin' - Asta (463500), 12 jr. 'Falling in love' - Asta, al. 'Gremlins' - Asta, al. 'Amadeus' - Babylon 1 (471656), al. 'Filmfriekenfestival' - Babylon 2. 'An officer and a gentleman' - Baby lon 3, al. 'De lokvogel' - Cineac 1 (630637), 12 jr. 'De uitroeier' - Cineac 2, 16 jr. 'Body Double' - Cineac 3,16 jr. 'Once upon a time in America' - Euro (667066), al. 'The killing fields' - Metropole 1 (456756), 12 jr. 'A soldiers story' - Metropole 2, 16 jr. 'Paris Texas' - Metropole 3, 16 jr. 'Ghostbusters' - Metropole 4, al. 'Under the volcano' - Metropole 5, 16 'Wildschut' - Odeon 1 (462400), 16 jr. 'Bachelor party' - Odeon 2, 12 jr. 'Brazil' - Odeon 3, aL 'Places in the heart' - Odeon 4, al. 'Meisjes die alle trucs kennen' - Le Paris 1 (656402), 18 jr. 'Jong en op drift' - Le Paris 2, 18 jr. 'Bermuda, zonnig paradijs' - Le Paris 3, 18 jr. 'Vlucht uit New York' - Passage (460977), 16 jr. AMSTERDAM 'A soldier's story' - Alfa 1 (278806), al. 'Paris, Texas' - Alfa 2,16 jr. 'Ghostbusters' - Alfa 3, al. 'Bull Shot' - Alfa 4, 16 jr. •Brazil' - Alhambra 1 (233192), al. 'Filmfriekenfestival' - Alhambra 2, 12 jr- 'Amadeus' - Bellevue Cinerama (234876/266227), al. 'Body double' - Cinerama, 16 jr. 'Falling in love' - Calypso 1 (266227/ 234876), al. 'Bachelor party' - Calypso 2, 12 jr. 'Heavens touch' - Centraal (248933), 18 jr. 'An officer and a gentleman' - Cineac (243639), al. 'Filmfriekenfestival' - Cinecenter (236615), al. 'Las bicicletas son para el verano' - Ci necenter, al. 'Under the volcano' - Cinecenter, 16 jr- 'Los santos inocentes' - Cinecenter, 16 ^Wildschut' - Cinema 1 (151243), 16 jr. 'Falling in love' - Cinema 2, al. 'Broadway Danny Rose' - Cinema Rex (246132), 16 jr. •Wildschut' - City 1 (234579), 16 jr. 'De Lokvogel' - City 2, 12 jr. 'De IJssalon' - City 3, 16 jr. 'Electric Boogaloo' - City 4, al. 'Places in the heart' - City 5, al. 'Gremlins' - City 6, al. 'De uitroeier' - City 7, 16 jr. 'Les favoris de la lune' - Kriterion, (231708), 16 jr. 'Barry Lyndon' - Studio K (231708), 16 jr. 'Sex in de hoogste klas' - Parisien (248933), 18 jr. 'Trading Places' - Rembrandtplein- theater 1 (223542), 16 jr. 'De uitroeierd' - Rembrandtpleinthea- ter 2, 16 jr. 'Kaos' - The Movies 1 (245790),' 16 jr. 'Mozart's Die Zauberflöte' - The Mo vies 2, 16 jr. 'Where the green ants dream' - The Movies 2, 16 jr. 'Paris Texas' - The Movies 3, 16 jr. The killing fields' - Tuschinski 1 (262633), 12 jr. 'De lokvogel' - Tuschinski 2,12 jr. 'Give my regards to broadstreet' - Tu schinski 3, al. 'A soldier's story' - Tuschinski 4, al. 'De prooi' - Tuschinski 5, 12 jr. 'Body double' - Tuschinski 6, al. 'Beyond the walls' - De Uitkijk (237460), 12 jr. Volgende week is het weer Os car-tijd en het LVC-Filmhuis geeft daar dit weekeinde al een soort voorproefje van. 'Gandhi', de film van Richard Attenbo- rough, werd twee jaar geleden met acht Oscars geëerd. Ben Kingsley speelt de prachtige hoofdrol van de Mahatma Gand hi, de ziel van het Indiase verzet tegen Britse overheersing (vrij dag tot en met zondag om 21.15 uur). Woensdag in het LVC 'De Droomproducenten', de laatste film van de Belg Robbe de Hert Een documentaire-achtige film over de ontwikkeling van film en tv in België en Nederland de af gelopen twintig jaar. Kritisch en geestig. Aanvang 20.00 en 22.15 uur. Als laatste film bij het LVC donderdag 'Another time, ano ther place'. Een kleine film van Michael Radford die later '1984' maakte. Het is het verhaal van een groepje Italianen dat tijdens WO II geïnterneerd is in een Schots dorpje. Een vrouw uit dat dorp krijgt een verhouding met een Itaüaan. Aanvang 20.00 en 22.15 uur. Bij K&O dinsdagavond (20.00 uur) 'Histoires Extraordinai- res'. Drie griezelverhalen van Edgar Allen Poe verfilmd door Federico Fellini, Roger Vadim en Louis Malle. In 1968 werd dit drieluik gemaakt en heeft in de hoofdrollen Jane Fonda, Terence Stamp en Brigitte Bardot. Roger Vadim, één van de ma kers van 'Histoires Extraordi- naires' (foto ANP) In het LAK dezelfde avond een film van Andrej Michalkov, broer van de bekendere Nikita die onder meer 'Oblomow' maakte. Het gaat om 'Siberiade', een groots opgezette film en als. zodanig een geschiedschrijving van Siberië. Dat weerspiegelt zich in het leven van de hoodfd- personen Anastassia en Aljoksja, Aanvang 20.00 uur. Het Kijkhuis staat de hele week in het tekeji van de 'film noir'. Maandag de klassieker 'The big sleep', gemaakt door Howard Hawks maar vooral be kend door de hoofdrol van Humphrey Bogart. Dinsdag 'Le Saraourai' van Jean-Pierre Mel ville. In de hoofdrol Alain Delon als een beroepskiller die zijn ei gen executie probeert te ontlo pen. Woensdag de recente film 'Diva' van Jean-Jacques Beneix. Postbode wordt verhefd op ope razangeres en komt daardoor in groot gevaar. Aanvang steeds 20.00 en 22.15 uur. Scene uit een tv-programma over films: Jean van de Velde introdu ceert zijn eerste speelfilm. Hij toont de omslag van het boek 'Par fait Amour'. Daarop is, zegt hij, zijn film gebaseerd. Hij slaat het boek op en bladert er in. De bladzijden zijn blanco en Van de Velde lacht zijn tanden bloot. 'Parfait Amour' is een origineel verhaal voor film en die hagelwitte bladzijden staan bovendien sym bool voor het al even lege geheu gen van de hoofdrolspeler. Deze Pavel Mosz zien we in het begin van de film naar een afgelegen plek rijden waar hij een ontmoeting heeft met Victor Héyek, net als hij een gevluchte Tsjech. Beiden be praten wat als een ander in de auto van Mosz stapt. De onbekende trekt fluks op en rijdt op de twee Tsjechen in. De aanslag lukt maar ten dele: Mosz is niet dood, alleen zijn geheugen is het. Dat is één van de twee voor sprongen die de kijker krijgt op de hoofdpersoon. De tweede volgt even later als twee mannen een film van de aanslag bekijken. De één, Rudy, zegt de ander: ik bezorg Pavel Mosz wel een verleden. De verdere gebeurtenissen in 'Parfait Amour' zijn voor kijker en hoofdpersoon even raadselachtig. Komende week worden in Hollywood de winnaars van de zo begeerde Oscars bekend gemaakt. De film 'Places in the heart', al bedeeld met de Gouden Beer van het Berlijnse festival, is daar met zeven nominaties nadrukkelijk voor in de race. Regisseur Robert Benton kent overigens het klap pen van de Oscar-zweep. Een paar jaar geleden viel hij al in de prijzen met 'Kramer vs. Kramer'. Een paar weken gele den was Benton in Amsterdam ter gelegenheid van de Ne derlandse première. AMSTERDAM - De Amerikaanse regisseur Robert Benton komt exact zo over als zijn 'Places in the heart': gematigd, kundig en vriendelijk. Zelfs zijn zuidelijk Amerikaanse accent is hetzelfde als dat van de hoofd rolspelers. Geen wonder ook, 'Places in the heart' werd geheel op lokatie verfilmd in zijn geboorteplaats Waxahachi in Texas en het verhaal komt in grote trekken overeen met de ervaringen uit de eigen jeugd. Weinig recente speelfilms ko mende week op de tv, wel een paar oudere die het beslist ver dienen gezien te worden. Mor genmiddag bijvoorbeeld bij de Belgen 'I was a male war bride', een aardige komedie uit 1949 met Cary Grant in een travestie- rol. Hij speelt een Franse legerof ficier die zijn Amerikaanse echt genote wil begeleiden naar de VS en zich daartoe dus ook als vrouw moet verkleden. Naast Grant een hoofdrol voor Ann Sheridan. België 1, 16.00 uur. 's Avonds op Duitsland 1 'Har- per', een sterke detective met Paul Newman in de gelijknami ge hoofdrol. Lew Harper krijgt de opdracht een multimiljonair boven water te krijgen. De man is spoorloos verdwenen en al snel komt Harper in allerlei ha chelijke situaties terecht. De film werd in 1966 geregisseerd door Jack Smight. Aanvang 22.20 uur. Daaropvolgend om 00.20 uur 'Robin and Marian', uit 1975 een opmerkelijke liefdesgeschiede nis over Robin Hood en zijn Ma rian heel teder verfilmd door Ri chard Lester. Sean Connery bood het de mogelijkheid af te komen van het Bond-imago en Audrey Hepburn kon er haar co- me-back mee vieren. De publie ke respons op de film viel overi gens nogal tegen. De laatste opmerkelijke klas sieker is 'Pépé le Moko', een film uit 1937 waarin Jean Gabin één van zijn mooiste rollen speelt. Paul Newman is zaterdag avond detective Harper (foto UPI) Het betekende tevens zijn inter nationale doorbraak. Hij is in de ze titelrol de leider van een die venbende in de kasbah van Al giers. Ongrijpbaar voor de poli tie, maar een Franse toeriste krijgt hem te pakken. Pépé wordt verliefd en vervolgens minder voorzichtig. Vrijdag, Duitsland 2, 23.15 uur. Wel recent is 'Rocky 2', de minst sterke uit deze bokserstri logie. Rocky Balboa (Sylvester Stallone) heeft zojuist zijn he roïsch gevecht met Apollo Creed achter de rug en een rijk leven breekt aan. Van veel geluk is echter geen sprake en Rocky zal opnieuw met wereldkampioen Creed de ring betreden. Morgen op Duitsland 2, 20.15 uur. 'Parfait Amour'; regie: Jean van de Velde; hoofd rollen: Onno Molenkamp, Peter Tuinman en Guusje van Tilborgh; theater: Kijkhuis, Leiden (tot en met zondag) Qua sfeer en gegeven een totaal an dere film als 'Kramer versus Kra mer', zijn vorige Oscar-hit, en hele maal niet te vergelijken met 'Bon nie and Clyde', maar daarvoor schreef Benton (samen met collega Walter Newman) dan ook alleen het scenario. Robert Benton: "Met 'Places in the Heart' wilde ik een persoonlijk eerbetoon maken over het plaatsje uit mijn jeugd, over het opgroeien in een kleine stad in Texas in het midden van de jaren dertig. Je kunt de film niet echt autobiogra fisch noemen. Wel is hij gebaseerd op dingen die echt gebeurd zijn. Het simpele gegeven van een vrouw die nadat haar man over leed, het alleen met haar twee klei ne kinderen moet zien te redden, is het verhaal,van mijn over-groot- moeder". "Het gegeven speelde zich dus eigenlijk veel eerder af, in 1882 om precies te zijn. Net zoals in de film werd mijn over-grootmoeders man, die sheriff was, tijdens het eten weggeroepen omdat een dron ken man in het wilde weg bij de spoorbaan met een pistool schoot. Ook hij kwam bij het arresteren om. Een halve mijl vanwaar zich dit afspeelde, namen we deze scè ne op. De zwarte man Mose uit de film hielp haar ook in werkelijk heid met het werk op de boerderij. Maar hij moest niet, zoals in de film, worden weggestuurd. Na het overlijden van mijn over-groot- moeder werkte hij voor mijn groot moeder. Van haar heb ik als kind alle verhalen gehoord". - U kijkt terug met tederheid. Toch was het strikt gezien geen ge weldige tijd: een economische crisis en sterke tegenstellingen tussen blank en zwart, tot optredens van de Ku Klux Klan aan toe. U ver hult dat niet, maar bent daar wel mild (fver. Hoe komt dat? Robert Benton: "Al was het een extreem moeilijke periode, ik had toch een prettige jeugd. Je moet niet vergeten dat ik slechts acht of negen jaar oud was. De film is ge maakt door de ogen van een kind zou je kunnen zeggen. Als ik 21 zou zijn geweest, dan had ik het waar schijnlijk heel anders ervaren". "Zwarte mensen die aan de deur bedelden, het was toen voor mij zoiets als in een sprookje van Hans Christian Andersen, ook in die ver halen komen bedelaars voor. Die sprookjes hadden eenzelfde soort werkelijkheid, als waarin ik op groeide. Ik realiseerde me de on rechtvaardigheid niet. De herinne ring aan de huiselijke warmte over heerst. Ik denk dat ik een erg ro mantische film heb gemaakt". "Nee, een echt realistische film is het niet. Ik wil me niet laten beper ken door naturalisme. Je kunt een vergelijking maken met de schil derkunst: aan de eind van de 19e eeuw domineerde onder aanvoe ring van mensen als Courbet het naturalisme. Een aantal schilders voelde zich gevangen in die stro ming en probeerden daar uit te breken. Je kreeg toen het impres sionisme, als een manier om een allerlei mensen kruisen het pad van Mosz. Sommigen moet hij ge kend hebben, hij weet het alleen niet meer en van anderen wordt hem een identiteit aangesmoesd. Wie is wie en waarom? Mosz en de kijker zullen daar de hele film naar blijven gissen. Van de Velde heeft dit spelletje gegoten in een thriller met duide lijk elementen van de film noir. De verfilming doet sterk denken aan die van 'De Schorpioen', zoals ook de thematiek van de onbekende dreiging en het zijdelings aanstip pen van de Oost-West-verhouding verwantschap vertonen. 'De Schorpioen' was echter on danks de tekortkomingen een aan- Onno Molenkamp als Pavel Mosz r zienlijk bevredigender film. Van de Velde laat de kijker te veel in het ongewisse. De soms geraffi neerd gefilmde suggestie van span ning blijft in het luchtledige han gen door een gebrek aan informa tie. Hoe kan medeleven worden verwacht met een hoofdrolspeler wiens identiteit voortdurend on- 21 op de rug gezien Piet Kamerman. dergraven wordt? Zeker als zo'n man nauwelijks radeloosheid over zijn verloren identiteit toont. Nog ergelijker is dat 'Parfait Amour' op drijfzand rust. Er zitten te veel onwaarschijnlijkheden en onduidelijkheden in, ook al zijn die laatste vaak de bedoeling. Wat dat eerste betreft: de meest sullige po- (foto GPD) litieman zou toch argwaan krijgen bij het geënsceneerde ongeval aan het begin van de film. Ik had kort om bij al die mystificaties nogal eens het gevoel naar de kleren van de keizer te kijken. Of in dit geval iets toepasselijker: een boek met lege bladzijden te lezen. BART JUNGMANN Robert Benton: "Je kunt de film niet echt autobiografisch noemen". (foto gpd> commentaar op de realiteit te ver werken. Ik ben niet de enige die daar mee experimenteert". "Francis Coppola breekt ook uit het naturalisme, Martin Scorsese is er mee bezig en dan heb je natuur lijke Europese regisseurs, zoals Bunuel - die slaagde er beter in dan wie dan ook - en natuurlijk ook Fellini. Bij Amerikaanse filmers is een dergelijke aanpak nog zeldzaam. Meestal zie je of een letterlijke realiteit, of volslagen fantasie, zoals bijvoorbeeld scien ce-fiction". - De film begint zo ongeveer met beelden van een kerk om ook weer met een scène in een kerk te eindi gen, waarin alle hoofdrolspelers, inclusief de doden, weer verenigd zijn. Daartussen gebeurt een aan tal dingen, die niet van zoveel christelijke naastenliefde getuigen. Hoe moeten we dit zien? Als een pleidooi voor zoiets als het ware christelijke geloof, of als een mild cynisme? "Nee, nee het heeft beslist niet in mijn bedoeling gelegen om cy nisch te zijn. Het leven van die mensen is met een diep religieus besef doordrenkt. Daar wil ik niet mee spotten. Die laatste scène in de kerk geeft aan waar de hele film overgaat: dat er geen vrede kan zijn, plezier of liefde, als we elkaar niet kunnen vergeven en respecte ren". - Is er inmiddels veel in het dorp veranderd, hoe staat het nu met de verhouding tussen zwart en blank? "Waxahachi telde toen ik er op groeide 1500 inwoners, en nu wo nen er 15.000 mensen. Er is dus wel het één en ander veranderd, maar het centrum ziet er nog steeds zo uit. Of de ideeën veranderd zijn, weet ik eigenlijk niet. Gesprekken met de bewoners gingen altijd on middellijk over mijn moeder, over familieleden van mij die ze gekend hebben. Ze werkten niet aan de film mee, omdat ze film zo interes sant vonden, maar omdat mijn moeder zo geliefd was. Toen hy klaar was hebben we hem voor de inwoners vertoond. Het zijn beleef de mensen, dus ze zeggen vriende lijke dingen, maar wat ze werkelijk denken weet ik niet". "Over de discriminatie kan ik zeggen, dat de Ku Klux Klan, bij mijn weten zelfs al in mijn jeugd niet meer bestond. Officieel is alles nu geïntegreerd. Toen een zwarte vriend van mijn moeder stierf, kwamen er zowel zwarte als blanke mensen naar de begrafenis. Maar de rouwdiensten zijn nog wel voor strikt gescheiden publiek. Discri minatie bestaat nog steeds, dat valt, denk ik, niet te ontkennen. Het zal nog een hele tijd duren voordat die helemaal uitgebannen is". - De zeven Oscar-nominaties zijn die een verrassing voor u? "Ik ben altijd verrast als het om prijzen gaat. Ik zal vertellen hoe dat komt. Voor de eerste film waar aan ik werkte, kreeg ik als scena rioschrijver een nominatie. Vrien den van mij zeiden dat ik ging win nen. Ik had beter moeten weten: al le vrienden zeggen dat. De bekend making vond plaats in een enorme grote open ruimte met plaats voor 15.000 mensen. De aankondiging kwam: 'De winnaar is...', zonder verder af te wachten stond ik van mijn plaats op, waarna een totaal andere naam volgde. Moet je voor stellen: iedereen zag me opstaan. Sindsdien maak ik er een speciaal punt van om door prijzen verrast te worden". - U komt uit de journalistiek. Ja ren lang werkte u als art director voor het blad Esquire, om via het schrijven van scenario's uw eigen films te maken. Beschouwt u het als een voordeel dat u op late leeftijd bent gaan regisseren? "Nee, eigenlijk niet. Film is een medium voor jonge mannen. Het vergt enorm veel energie. Ik denk dat ik te oud ben om te regisseren. God mag weten hoe Bunuel er in slaagde om zelfs nog op tachtigjari ge leeftijd films te maken. Ik heb er ook erg aan moeten wennen dat het maken van een film zoveel tijd in beslag neemt. Je moet jaren met een project leven. By Esquire was je hoogstens één week opgewon den over een idee, en dan kwam er weer iets anders waaraan je moest werken". - Voorlopig dus geen nieuwe plannen voor een film? "Dat wel. Ik denk aan een film over een getrouwd stel". - Komedie of tragedie? "Dat weet ik niet, dat hangt van mijn stemming van het moment af. Ik ben nu drie jaar getrouwd, en ik ben nog steeds bezig met te ont dekken wat dat nou precies is, een huwelijk, hoe zo'n relatie nou pre cies werkt". door Eric van der Velden Sally Field (midden) met kinderen en toeverlaat in 'Places in the heart'.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19