Milj oenenfr aude met koppelbazen Celstraffen voor btw- fraude in W.-Brabant Antilliaanse premier wil overleg over Shell Wellicht onderdak voor Bastiaans in Den Haag Lubbers voelt niets voor NAYO-overleg Kritiek op subsidiestop Brokx 'DONDERDAG 21 MAART 1985 I'llMNM»: Ontrafeling kostte recherche 1 jaar NIJMEGEN (ANP/GPD) - Een speciaal rechercheteam in Nijmegen heeft na een onder zoek van een jaar een omvangrijke fraudezaak ontrafeld waarbij fiscus en uitkerende instanties voor ruim 5,5 miljoen gulden zijn benadeeld. In totaal werden 38 verdachten aangehouden en verhoord, onder wie de vijf hoofdverdachten uit Nijmegen, Oss, Vroomshoop en het Gelderse Oosterhout. Bij het fraudeonderzoek waren elf rechercheurs van rijks- en ge meentepolitie en marechaussee uit Nijmegen, sociale rechercheurs, ambtenaren van het GAK en de be lastingdienst betrokken. Het fraudeonderzoek kwam be gin vorig jaar op gang nadat GAK en belastingdienst eind 1983 op het spoor kwamen van een in Nijme gen gevestigde koppelbazenorga- nisatie. Het koppelbazennet bleek te bestaan uit een Aantal in Duits land geregistreerde bv's. In de vele bv's ging meer dan 12 miljoen aan omzet om. In Nederland is meer dan 5,5 miljoen aan sociale lasten, premies en belastingen niet afge- dragen. Omdat niet alle stukken bij huiszoekingen zijn teruggevonden zijn, vermoedt het onderzoeksteam dat deze bedragen in werkelijkheid nog veel groter zijn. In totaal werden 275 processen- verbaal opgemaakt, samen goed voor 1100 bladzijden tekst. Door geld dat het ministerie van justitie beschikbaar stelde kon het onder zoeksteam een tekstverwerker met printer huren. Volgens het team is de werktijd daardoor met minstens een half jaar bekort. Na afsluiting van het onderzoek zijn de namen en adressen van 215 personen, die met een uitkering hebben gewerkt, doorgegeven aan sociale diensten en GAK's van de 24 betrokken gemeenten. Bij huiszoekingen in Nederland BREDA (ANP/GPD) - De eerste drie van in totaal 28 verdachten van een zeer omvangrijke btw- fraude in de jaren '82 en '83 in West-Brabant hebben gisteren we gens valsheid in geschrifte voor de rechtbank in Breda terecht ge staan. Het zijn een 38-jarige man uit Breda, tegen, wie twee en een half jaar gevangenisstraf werd geëist, een 27-jarige man uit Amsterdam, die een jaar en zes maanden cel straf hoorde eisen, en een 46-jarige man uit Vleuten, tegen wie wegens zijn geringere aandeel in het com-% plot een jaar cel werd geëist. De btw-fraude was mogelijk door het schuiven van onroerend goed van de ene bv naar de andere. Het ging om zogenaamde economi sche overdrachten, hetgeen bete kent dat de verkoop niet officieel bij het kadaster geregistreerd stond. Bij dergelijke transacties moet de verkopende partij btw betalen aan de fiscus. De koper kan die weer terug vragen. Dat gebeurde dan ook. Wat niet plaatsvond, was de afdracht van de btw, zodat de fiscus op een grootscheepse wijze het schip in dreigde te gaan. Een speciaal fraudeteam van de Roosendaalse gemeentepolitie kwam er in november 1983 achter dat met enkele bv's in West-Bra bant de btw-truc werd uitgehaald of dat er plannen bestonden om op onrechtmatige wijze die belasting terug te vragen. Het grootscheepse onderzoek, waaraan bijna een jaar is gewerkt, leidde uiteindelijk tot arrestaties van enkele zakenlieden, een nota ris, zijn kandidaat-notaris, twee ar chitecten, een bedrijfseconoom, een makelaar en een kunsthande laar. Er waren meer verdachten, maar die speelden volgens de poli tie een ondergeschikte rol. Het gerechtelijk vooronderzoek loopt nog steeds. Een fraudeteam van de politie van Roosendaal heeft sinds november 1983 aan de zaak gewerkt. Totaal beschikt het Openbaar Ministerie over 300 be wijsstukken. De rechtbank doet in deze zaken 3 april uitspraak. WILLEMSTAD (GPD) - De Antil liaanse premier mevrouw Liberia- Peters is vandaag in Nederland aangekomen voor overleg met de regering over de toekomst van de Shell-raffinaderij op Curacao. De onderhandelingen van de Antil liaanse regering met de Shell-di- rectie zijn vastgelopen. Verschillende waarnemers die aanwezig zijn geweest bij de be sprekingen vinden dat het „steeds duidelijker wordt dat Shell Cura cao eigenlijk al besloten heeft om te sluiten''. De Shell-directie heeft zware voorwaarden gesteld om de raffinaderij nog langer open te houden. Voor 31 maart moet de Antil liaanse regering een principebe sluit nemen om een tweederde meerderheidsaandeel in het bedrijf te kopen voor 135 miljoen dollar. Daarover valt niet te onderhande len. De Antilliaanse minister-presi dent vindt het zeer de vraag of de overheid dit soort risico's mag ne- Volgens Liberia-Peters zijn er de komende jaren forse verliezen te verwachten maar aan de andere kant zorgt de raffinaderij voor 4000 VONDELING - In de Olmstraat in Rijswijk is gisteren een pasgebo ren baby gevonden. Het jongetje was naast een vuilniscontainer te vondeling gelegd in een plastic boodschappentasje. Een vrouw ontdekte het vondelingetje en waarschuwde politie en een ambu lance. Het jongetje is in het Juliana Kinderziekenhuis in een couveuse gelegd. Zijn leeftijd werd op enke le uren geschat. Zijn gezondheid werd redelijk genoemd. directe en indirecte arbeidsplaat sen. Ook de inkomsten aan devie zen zijn van belang voor Curacao dat bijna alle goederen in het bui tenland moet kopen. werd voor meer dan een ton aan goederen in beslag genomen. On der meer werd een zeer luxe sport wagen door deurwaarders ontdekt. Mankementen in schuiven pijlerdam BURGHSLUIS (ANP) - In een aan tal schuiven van de pijlerdam in de stormvloedkering in de Ooster- schelde komen materiaalfouten voor. De mankementen zullen ech ter geen gevolgen hebben voor de voortgang van de werkzaamheden en de oplevering van de storm vloedkering in 1986. De nog niet becijferde schade wordt gedekt door de verzekering. In de pijlerdam komen in totaal 62 schuiven te hangen, die bij een stormvloed kunnen worden neer gelaten. De metalen schuiven wor den verstevigd door middel van een buisconstructie. Onderzoeken door Rijkswaterstaat hebben aan getoond dat bij het omvormen van stalen platen tot de buizen door een bedrijf in Limburg materiaal verandering in het staal is opgetre den, waardoor de buizen op som mige plaatsen bros zijn geworden. Ongeveer 20 procent van de bui zen vertoont deze constructiefout. Er zijn al vijftien schuiven ge plaatst in het sluitgat de Hammen. Die kunnen volgens een woord voerder van rijkswaterstaat ge woon blijven hangen omdat ze ze ker gedurende vele jaren in staat zullen zijn eventuele stormvloeden te doorstaan. „De geconstateerde materiaalfout zou pas na zeer vele jaren tot mogelijke gevolgen lei den". De vijftien schuiven zullen worden gecontroleerd en gerepa reerd na oplevering van de pijler dam in 1986. DWANGSOM - De Stichting Newport University Holland eist van het weekblad Haagse Post een dwangsom van 30.000 gulden om dat het blad bij een door de presi dent van de rechtbank in Amster dam opgelegde rectificatie niet vol daan zou hebben aan de eis van „passende plaats en opmaak". Rechtbankpresident B.J. As- scher was van mening dat het blad ten onrechte de indruk had gewekt dat bij Newport University Hol land tegen betaling diploma's te krijgen zijn. Hij veroordeelde HP tot het plaatsen van rectificaties. De directie van de Newport Uni versity is niet tevreden met de in middels door HP geplaatste rectifi catie en zal dan ook de door de rechtbankpresident genoemde dwangsom opeisen. LEIDEN - Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) heeft de Haagse Vereniging Dr. Schroeder van der Kolk (een insti tuut voor psycho-sociale dienstver lening) gepolst of zij in principe be reid is prof. dr. J. Bastiaans aan on derdak te helpen voor behandeling van patiënten met een oorlogstrau ma. De vereniging staat daar niet afwijzend tegenover. Bastiaans moet - tegen zijn zin op 1 juni afscheid nemen als hoogleraar psychiatrie aan de Leidse universiteit. Hij heeft ge vraagd nog twee jaar te mogen doorgaan met het behandelen van slachtoffers met een KZ-syn- droom. In die periode wil hij zijn wetenschappelijke taak afronden en een opvolger opleiden. Van der Reijden lijkt te voelen voor voortgang van Bastiaans' werk. Of Bastiaans zijn werkzaam heden in de zo omstreden witte vil la in Oegstgeest kan voorzetten, is nog maar de vraag nu Van der Reij- den bij de Haagse vereniging een willig oor heeft gevonden om ruim te af te staan. Minister Deetman (onderwijs) moet antwoord geven op de vraag of het professoraat van Bastiaans met twee jaar kan wor den verlengd. De Vereniging Dr. Schroeder van der Kolk, blijkt uit een reactie van directeur G. Verzijde, wil wel samenwerken met de Leidse hoog leraar. „Wij hebben mogelijkheden daartoe", zegt Verzijde, „en we zijn ook bereid om samen met profes sor Bastiaans te bekijken in welke vorm hij zijn werk bij ons kan blij ven doen. Contact daarover heb ben we nog niet gehad. Maar". voegt hij er direct aan toe, „ik voel er niets voor om mijn vereniging als een soort tweederangs oplos sing te laten gebruiken. Aan een welles-nietes-spelletje doe ik niet mee. De patiënten die hulp nodig hebben, daar gaat het in de eerste plaats om. Bovendien moeten we het samen eens zijn". Het is overigens niet de eerste keer dat de vereniging laat door schemeren te sympathiseren met het werk van prof. Bastiaans. Toen er enkele jaren geleden sprake was van moeilijkheden, vroeg de ver eniging ook al 'of zij iets voor hem zou kunnen doen'. Bastiaans zelf houdt vooralsnog de boot af. Pas in uiterste nood zaak als er werkelijk geen enkele oplossing voor handen is - wil hij een verhuizing naar Den Haag in overweging nemen. Bastiaans: „Het gaat mij erom dat de relatie met de Leidse universiteit behou den blijft. Vanuit Den Haag is dat praktisch niet te doen. Ik vind dat de inspecteur voor de volksge zondheid (Van Borssum Waalkes - red.) een anderhalf jaar geleden de beste oplossing heeft aangedragen: Centrum 45 uitbreiden. Wat ik mij ook afvraag is, waarom ik niet in de villa kan doorgaan met mijn werk. Die villa is van de gemeente Lei den en niet van de universiteit" „Den Haag", zegt Bastiaans, „is bovendien te ver. Als er een acuut geval moet worden behandeld, ben je zo een half uur onderweg vanuit Leiden. Wanneer de universiteit de oorlogsslachtoffers afwijst, ervaar ik dat als een degradatie van deze patiënten". AMSTERDAM (ANP) - Het Em ma Kinderziekenhuis in Amster dam heeft gisteren een actiedag ge houden voor het zelfstandig voort bestaan van het ziekenhuis. Het Emma Kinderziekenhuis vooral gespecialiseerd in kankeronder zoek en het behandelen van patiën tjes met astma en bronchitis) is te klein geworden voor de ruim 3000 opnames en 26.000 consulten per jaar. Bovendien verkeert het ge bouw aan de Spinozastraat in Am sterdam in slechte staat. De wens van het EKZ om zelf een nieuw kinderziekenhuis te stichten op het terrein van de AZVU werd in februari door het ministerie van WVC doorkruist: nieuwbouw vond men te duur. Voor het EKZ bleven toen twee mogelijkheden over: in trekken bij de kinderafdeling van de Academisch Ziekenhuis van Amsterdam of bij de kinderafde ling van het Academisch Medisch Centrum. Daarbij zouden er plan nen bestaan voor opsplitsing van het kinderziekenhuis. De informatiemiddag van gisteren was bedoeld om het publiek de voordelen van een 'één en ondeel baar' kinderziekenhuis te laten zien. Zanger André Hazes en ac teur Piet Römer - op de foto met en kele ex-patiëntjes - waren er ook bij om de actie kracht bij te zetten. (foto Anefo) Buizerds vergiftigd ANNEN (ANP) - In de Drentse ge meente Annen blijkt in de afgelo pen weken een groot aantal bui zerds te zijn vergiftigd. De afgelo pen tien dagen zijn politie en con troleurs van de vogelwet met zeven dode buizerds geconfronteerd, die allemaal vergiftigingsverschijnse len vertonen. De politie heeft ster ke aanwijzingen dat de vogels het landbouwgif parathion hebben binnengekregen. Het gerechtelijk laboratorium zal hierover uitsluit sel moeten geven. In verband hiermee heeft de po litie dinsdag na een tip een bezoek gebracht aan een landbouwer in Annen op wiens èrf drie vangkooi- en stonden opgesteld met vis- en vleesafval. Tegen de man, die een jachtakte bezit, zal proces-verbaal worden opgemaakt wegens over treding van de vogel- en jachtwet. DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers voelt er niets voor de NA- VO-bondgenoten te raadplegen over het feit dat de Belgische rege ring zestien Amerikaanse kruisra ketten naar België heeft laten over komen op het moment dat het Bel gische parlement nog over het plaatsingsbesluit moest debatte- Lubbers zei gisteravond tijdens een spoeddebat in de Tweede Ka mer niets van deze kwestie te heb ben geweten, toen hij zich vorige Enquête geen discriminatie DEN HAAG (ANP) De gemeente Den Haag zal niet voor discrimina tie worden vervolgd in verband met een enquête onder de ouders van toekomstige basisschoolleer lingen. De hoofdofficier van justi tie in Den Haag heeft de strafklacht van een Hagenaar giste ren afgewezen. De gemeente heeft niet in strijd gehandeld met straf rechtelijke bepalingen, aldus de hoofdofficier in een brief aan de klager. Eind februari raakte Den Haag in beroering door een proef-enquête, waarmee het ministerie van onder wijs en wetenschappen probeert gegevens te verzamelen over de maatschappelijke achtergronden van de schoolkinderen. Er werd gevraagd naar beroep en herkomst van de ouders. De begeleidende brief bij de en quête leidde tot misverstanden, ook omdat enkele schoolhoofden daarin de indruk wekten dat het voortbestaan van de hele school er van afhing. Ouders die de vragen als een aantasting van hun privacy zagen klaagden bij gemeente- en ouderraad. De betrokken wethou der Halleen stopte de enquête. LEUSDEN/UTRECHT— De rijks politie krijgt dit jaar de beschik king over tien nieuwe Porsches en twintig Mercedessen voor surveil lance op de snelwegen. Het is voor de eerste keer dat de rijkspolitie ook Mercedessen gaat gebruiken. Minister Korthals Altes (justitie, tweede van rechts op de voorgrond) tekende gisteren in Den Haag per soonlijk de overeenkomst voor de aanschaf van de nieuwe wctgens. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Brokx (volkshuisvesting) heeft de gemeenten te laat ingelicht over het stopzetten van een rijksbijdra ge aan particuliere woningbezit ters. Dat stelt de voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State. De gemeente Hengelo had een uitspraak hierover uitgelokt in sa menwerking met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Veel gemeenten hadden op grond van een regeling van het rijk bijdragen toegezegd. Doordat die regeling plotseling en met terug werkende kracht buiten werking werd gesteld, moet niet het rijk maar de gemeente de subsidies verstrekken. Dit kost de gemeente Hengelo 200.000 tot 300.000 gulden. Staatssecretaris Brokx overviel de gemeenten op 12 novemnber vorig jaar met de mededeling dat met terugwerkende kracht tot 9 november geen geld meer beschik baar was voor de subsidies. Het budget was uitgeput. Een woord voerder van het ministerie zei gis teren desgevraagd dat het budget met 50 miljoen gulden is over schreden. Op aangeven van de gemeente Hengelo en in samenspraak met de VNG dienden r een bezwaarschrift in tegen een weigering van B. en W. van die ge meente om de subsdie te verstrek ken. De rechter heeft die beslissing gisteren geschorst. Dit houdt in dat de gemeente dus toch moet beta len. De rechter stelde echter ook, dat in het verleden gemeenten subsi dies aan particulieren konden toe zeggen alvorens een aanvraag in te dienen bij het ministerie. De staatssecrtetaris heeft zich daar nooit tegen verzet, aldus de rech ter. Ook in de Tweede Kamer is de handelwijze van Brokx gekriti seerd. De bewindsman zei toen let terlijk: „Wie meent dat ik verkeerd gehandeld heb, kan naar de admi nistratieve rechter stappen en de beslissing aanvechten. Ik zie dit soort acties niet zenuwachtig tege moet". De VNG heeft de toen toegewor pen handschoen opgepakt. Ze meent, dat het nu toch de minister is die na het gevecht in het stof moet bijten. De VNG vraagt in een brief aan de staatssercretaris welke „principiële en financiële conse quenties" hij aan de uitspraak in het „proefproces Hengelo" ver bindt. Voor de VNG staat hierbij voorop, dat de volgens haar toch al sterk geslonken gelden voor stads vernieuwing voor de komende ja ren moeten worden ontzien. week vrijdag na afloop van de mi nisterraad „tevreden" toonde over het Belgische plaatsingsbesluit. Lubbers wilde gisteren niet in gaan op het vroegtijdige transport van de kruisraketten. „Die kwestie is in het Belgische parlement in middels uitvoerig aan de orde ge weest", motiveerde hij zijn afwij zing. De premier vond ook niet, zoals woordvoerders van klein links hem voorhielden, dat hij met zijn snelle reactie van vrijdag „invloed had uitgeoefend op het nog te hou den debat in het Belgische parle ment". Volgens Lubbers verschilt de situatie in België fundamenteel met die in Nederland. In België was reeds een besluit genomen, dat door het parlement was goed gekeurd. In Nederland moet dat op 1 november nog gebeuren, aldus Lubbers. Bovendien had minister Van den Broek (buitenlandse zaken) zijn Belgische collega op diens verzoek al geadviseerd tot plaatsing over te gaan. Het zou, aldus Lubbers, zeer merkwaardig zijn geweest wan neer ik „geen commentaar" had gegeven in reactie op vragen van journalisten over het Belgische be sluit. PvdA en klein links (CDA en WD wensten niet het woord te voeren in een debat dat zij als over bodig beschouwden) slaagden er niet in Lubbers in moeilijkheden te brengen, waardoor het debat verzandde in een herhaling van standpunten uit voorgaande Ka mersessies over het Nederlandse kruisrakettenbesluit. Door CPN en PPR ingediende moties maken geen schijn van kans bij de stem ming volgende week dinsdag. MYSTERIE - De politie van Roo sendaal heeft gisteravond een mys terieuze buitenlander die zich Da vid R. noemt, in de cel gezet. Dat gebeurde nadat het ministerie van justitie opdracht had gegeven om de man het land uit te zetten. Een verzoek van de man om politiek asiel is door het ministerie afgewe zen, omdat hij niet wil vertellen wie hij is en waar hij vandaan komt. Als reden voor zijn zwijgen geeft de man op dat hij om politie ke redenen onmiddellijk wordt vermoord. Ondanks de uitwijzing zette de politie de man niet op de trein ("dan wordt hij toch weer te ruggestuurd") maar in de cel. 'Gemeente moet voor onderdak gezin zorgen' ZWOLLE (ANP) - De gemeente Lelystad moet voor onderdak zor gen voor een gezin dat wegens huurschuld uit zijn huis is gezet en ook niet mag blijven wonen in een ander huis dat het heeft gekraakt. De gemeente dient te zorgen voor haar inwoners, aldus de advocaat van het gezin, mr R.B. Hartkamp, gisteren in een kort geding voor de president van de rechtbank in Zwolle. Het Lelystadse gezin had niet al leen een kort geding aangespan nen tegen de gemeente, het was ook gedaagde in een kort geding dat door de woningbouwvereni ging Lelystad was aangespannen. In dat geding eist de woningbouw vereniging dat het gezin het ge kraakte huis binnen tien dagen verlaat en dat president van de rechtbank het gezin verbiedt een andere woning te kraken. Het ge zin heeft bij de woningbouwver eniging een huurschuld van bijna zevenduizend gulden. Mr. Hartkamp verweet de ge meente dat zij geen steun geeft aan mensen die uit hun huis worden gezet. Het enige dat uitgezette ge zinnen volgens hem krijgen is een brief waarin wordt meegedeeld dat zij hun spullen binnen twee weken van de stoep moeten halen en wel ke verhuizers zij -- voor eigen reke ning -- kunnen inschakelen. De Lelystadse woningbouwver enigingen hebben voor het opvan gen van dergelijke noodgevallen vorig jaar vier wisselcontainers ge kocht, waarin gezinnen zonder wo ning tijdelijk kunnen verblijven. Omdat de gemeente nog geen plaats voor die containers heeft vastgesteld, worden ze nog niet ge bruikt. In beide gedingen doet de presi dent uitspraak op 27 maart. AALSMEER - Gisteren werd in Aalsmeer een spectaculaire proef gehouden met een nieuw type red dingsboot. Normaal wordt een red dingsboot via takels in het water gelaten. Dit nieuwe type kan vanaf het achterschip of een platform worden gelanceerd. Voor de inzit tenden zijn speciale stoelen gecon strueerd. Op de foto wordt de boot gelanceerd vanaf 20 meter hoogte. (foto ANP) ADVERTENTIE Geen IV2 miljoen schadevergoeding ARNHEM (GPD) - De 27-jarige echtgenote van profvoetballer Kees Kist krijgt geen cent van de anderhalf miljoen gulden schadevergoeding waar om ze bij het Arnhemse gerechtshof had gevraagd. Ze diende haar ver zoek vorig jaar in nadat ze bij gebrek aan bewijs twee keer was vrijgespro ken van de beschuldiging dat ze brand had gesticht in de Steenwijkse sportzaak van haar man. Na de tweede vrijspraak vroeg ze om schadeloosstelling, omdat ze meende 15 dagen ten onrechte in voorarrest te hebben gezeten en omdat ze dure juridische hulp van een Amsterdamse advocaat nodig had gehad.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5