Kortingen tot 70% Alsnog inspraak bij onderhoud van flats aan Beethovenlaan Kabelnet tv uitbreiden of aantal zenders schrappen sola Afkoopsom gemiddeld 1000 gulden in huur conflict Ons Belang Na gesprek wethouder met PCW Drie 'piraten' gepakt Honderd abonnees haken af JETTA GTX, SPORTIVITEIT IN Z'N MOOISTE VORM. kamsteeg Profiteer van direkte f abrieksverkoop DONDERDAG 21 MAART 1985 LEIDEN - Het huurconflict tus sen de woningbouwvereniging Ons Belang en de bewoners van de flat bij de Willem de Zwijgerlaan Ujkt tot een voor de gemeente aan vaardbare oplossing te komen. Een aantal van 33 gedupeerde bewo ners is een eenmalige tegemoetko ming in de huur geboden. Naar maatregelen tegen de vochtproble- men wordt momenteel een nieuw onderzoek uitgevoerd. Ons Belang-voorzitter Van Hey- ningen vertelde de raadscommis sie voor volkshuisvesting gister avond dat 33 huurders een bedrag van gemiddeld 1000 gulden (varië rend van 680 tot 1750 gulden) is ge boden als tegemoetkoming in de na renovatie te hoog uitgevallen huur. Dit geld is alleen bestemd voor de mensen aan wie Ons Be lang in 1982 een te lage huur heeft voorgespiegeld. q] "Wij vinden deze regeling alles- zins redelijk. Het is ook het uiterste m» wat wij kunnen doen. Het geld >vi komt uit de algemene bedrijfsre- serve en die staat er niet al te rooskleurig voor", liet Van Heynin- gen gisteravond weten. Het bedrag is gebaseerd op het huurverschil tussen beloofde en uiteindeliik be rekende huur over een periode van twee jaar. Weigeringen Na het geharrewar over de te ho ge huur na de renovatie heeft een aantal bewoners (volgens Van Hey- ningen ongeveer tien procent) ge weigerd de huurverhoging te beta len. Een deel van hen tot op de dag *Van vandaag. "Ik hoop dat die be woners blijven weigeren, zodat Ons Belang, zoals in de brief met het voorstel staat, hen voor de rechter daagt. Laat de rechter dan maar uitmaken wie er gelijk heeft", uitte PSP-raadslid De la Mar zijn ontevredenheid over de regeling. De la Mar is vooral gekant tegen het feit dat de huurverhoging ge handhaafd blijft. Hij vindt dat tweederde van de ten onrechte be rekende huurverhoging voor reke ning van de woningbouwvereni ging en de rest voor rekening van de bewoners moet komen. "Er val len zo een heleboel mensen uit de boot". Hij kondigde aan bij de be handeling van het voorstel in de gemeenteraad met andere initiatie ven te zullen komen. "Ik heb al eens eerder gemerkt dat u geen compromis-figuur bent", wreef PvdA-wethouder Tes- selaar De la Mar daarop onder de neus. "Ik ben tevreden. Dit com promis is een reëel voorstel". Hij zei de hoop van de PSP'er, dat de bewoners met hun huuractie door gaan, niet te delen. Wat de ernstige vochtproblemen in deze flats betreft, meldde Van Heyningen dat een grondig onder zoek naar de oorzaken en oplossin gen aan de gang is: buitenmuren worden hiervoor opengebroken, bekeken wordt of isolatiemateriaal goed is aangebracht en of de bouw constructies in orde zijn. De voor zitter van Ons Belang zei ook veel klachten over vocht te krijgen, als gevolg van het vochtige weer van de laatste tijd. De uitslag van het onderzoek wordt in de tweede helft van april verwacht. Beheerscommissie moet keuze doen LEIDEN - De Protestants Christelijke Woningbouwver eniging (PCW) is teruggekrab beld en is nu wel bereid de be woners van 130 flats aan de Beethovenlaan in Zuid-West ir mee te laten praten over de groot-onderhoudsbeurt voor it. deze flats. -ë PvdA-wethouder Tesselaar deelde üt de raadscommissie voor volkshuis vesting gisteravond mee dat het PCW-bestuur hem toezeggingen van die aard heeft gedaan. Tevens hekelde hij, evenals de commissie leden, de halsstarrige opstelling van de vereniging op niet mis te verstane wijze. Op grond van het argument 'haast' heeft de PCW vorig jaar een groot onderhoudsplan ingediend bij het rijk, zonder de bewoners in spraak te geven. Het plan werd goedgekeurd door het rijk, maar toen de bewoners plots bericht kregen dat het werk zou beginnen, rees er verzet tegen de handelwijze van de PCW. Gisteravond vertelde Tesselaar dat in een gesprek met PCW-voor- zitter De Geus de vereniging zich onder meer bereid heeft verklaard serieus te praten met de bewoners over extra woningverbeteringen. Daarover moet weliswaar huurver hoging worden betaald, maar uit een enquête onder de bewoners blijkt dat een groot deel van hen daarvoor voelt. Bovendien heeft de vereniging toegezegd dat ook wo ningverbeteringen en het tijdstip waarop het onderhoud begint nu per bewoner bespreekbaar zijn. Voorts wil de vereniging alle ko zijnen van de flatcomplexen ver vangen en daarvoor samen met de gemeente extra subsidie voor los proberen te peuteren. De PCW blijft wel van mening dat het plan binnen enkele weken van stapel moet lopen. n LEIDEN - Drie illegale zenders zijn gisteren door de politie in sa- I menwerking met de PIT uit de j lucht geplukt. De eerste was radio Stad. Deze zender zorgde al gerui- n me tijd voor een sterke storing op w de politiezender en op de lucht vaartband. Tegen een 20-jarige man die vanuit de Cobetstraat zond is een poces-verbaal opge maakt. De zender en zes banden 1 ter waarde van duizend gulden zijn s in beslag genomen. 1 De tweede zender die er aan r moest geloven was radio Telstar 1 aan de Diamantlaan. Deze zender zorgde voor geruis op de politie band met name in Leiden-Zuid- west. Ook hier zijn apparatuur en banden ter waarde van 1200 gulden meegenomen. Een 19-jarige vrouw is verhoord. Radio Free Wave vierde een jubi leum. Voor de tiende keer is deze zender, die dit keer was onderge bracht aan het Utrechtse Jaagpad, opgerold. Dit keer moesten een zender en 19 banden worden afge staan. Een 20-jarige man die vertel de de banden te hebben gekregen, kreeg een proces-verbaal aan zijn broek. Op twee voor de bewoners be langrijke punten heeft de PCW echter niet toegegeven: de bewo ners krijgen het bestek van de op knapbeurt niet. Bovendien wil zij de vrij jonge, maar wel breed ge steunde, bewonerscommissie niet officieel als zodanig erkennen. Tes selaar zegde toe ook op deze pun ten de berwoners tegemoet te zul len komen. Het verzet van de ver eniging tegen de erkenning van de bewonerscommissie werd het mik punt van schampere opmerkingen. De PCW houdt namelijk vast aan de vertegenwoordiging van de be woners in de zogenaamde 'buurt- secretariaten'. "Die bestaat in Zuid-West uit één lid", riep een Beethovenlaanbewoner daarop uit. De commissieleden bliezen allen hun partijtje mee in het voor de PCW weinig vleiende concert. PSP-er Hans de la Mar drong aan op een grondig onderzoek van de woningen en de voorgenomen op knapbeurt. Hij pleitte er tevens voor dat de gemeente meer druk op de PCW uitoefent om de in spraak van de bewoners te verbete ren. "Het is de plicht van de ge meente om daarvoor de middelen aan te wenden die er zijn. Ik neem ook aan dat een woningbouwver eniging die overal dwars tegenin gaat, in de toekomst best wat min der prettig kan worden behan deld", zei hij, doelend op de toewij zing van gesubsidieerde nieuw bouw. Het raadslid Kramp (CDA) noemde de PCW-perikelen "een af schuwelijke aangelegenheid". Ei kerbout (PvdA) zei "het betreu renswaardig te vinden dat deze mentaliteit van bestuur nog be- Meer Leids nieuws op pagina 11 Kramp (CDA): "Afschuwelijke aangelegenheid" (foto wim Dijkman) staat". WD-lid Driessen sprak haar waardering uit voor de pogin gen van Tesselaar om te bemidde len, "ondanks het feit dat het PCW- bestuur niet meewerkt". De la Mar wees echter ook de be schuldigende vinger in de richting van Tesselaar zelf. Hij vond dat de gemeente beter in de gaten moet houden of woningbouwverenigin gen hun huurders bij renovatie of onderhoud wel voldoende in spraak geven. Te meer daar de ge meente de plannen, waarin een kostenpost voor voorlichting voor komt, goedkeurt. Taxi in de slip LEIDEN - Een 60-jarige passagier van een taxichauffeur uit Osdorp is gisteravond met verwondingen aan zijn heup opgenomen in het AZL. De chauffeur die zijn klant naar Amsterdam moest brengen, raakte bij de oprit aan de Plesman- laan vermoedelijk in een slip, waardoor de wagen tegen de vang rail klapte. LEIDEN - De kans bestaat dat het Leidse net voor kabeltelevisie wordt uitgebreid van 12 naar 18 ka nalen. Daarentegen is het ook mo gelijk dat over enkele maanden een paar zenders uit het bestaande programma-pakket worden ge schrapt. Dit bleek gisteren tijdens de vergadering van de beheers commissie (het algemeen bestuur) van de Stadskabei Leiden. Deze maatregelen zijn waar schijnlijk nodig omdat binnenkort een schotelantenne wordt ge plaatst op de ontvangstmast in Oegstgeest. Het bestuur van de ge meenschappelijke regeling die de ze mast beheert, heeft hiertoe eind vorige maand besloten. Deze scho tel kan televisie-programma's ont vangen die door satellieten worden uitgezonden. Het probleem is nu dat het Leid se kabelnet 'vol' is. Om de satelliet zenders te kunnen doorgeven, moet dus öf een aantal zenders worden geschrapt öf het aantal ka nalen op de kabel worden ver groot. A.J. van Donzel, secretaris van Stadskabei Leiden vroeg de le den van de beheerscommissie gis teravond de komende maanden na te denken aan welke oplossing zij de voorkeur geven. Een eventuele uitbreiding van het aantal kanalen kost naar alle waarschijnlijkheid ongeveer 700.000 gulden. Dit geld zal, via de tarieven, moeten worden opge bracht door de 28.000 abonnees van de kabeltelevisie in Leiden. Wethouder J. Fase-Dubbelboer noemde deze kosten gisteravond overigens betrekkelijk gering. De - persoonlijke voorkeur van Van Donzel gaat uit naar uit breiding, zo vertelde hij gisteren na afloop van de vergadering. "We moeten ernaar streven om het pro gramma-aanbod te verbeteren Aanrijdingen door gladheid LEIDEN - Veel aanrijdingen, maar liefst 29, hadden gisteravond door de gladheid plaats. Geen ge wonden, maar wel grote materiële schade aan de automobielen. Op de Rijnsburgerweg vond een ket tingbotsing plaats. Om even na tien klapten drie auto's op elkaar. Net toen de politie de schade aan het opnemen was, schoven er op nieuw vier aan. En op het moment, bijna drie kwartier later, dat de agenten het boekje in de zak wil den steken, werd de politiebus van achteren in elkaar gereden door een 21-jarige Oegstgeesténaar. wanneer het maar enigszins moge lijk is", vindt hij. De andere oplos sing, het schrappen van enkele zenders, vindt hij niet de meest ge lukkige. "Daarmee moet worden opgepast". Als er zenders van de Leidse 'ka bel' moeten verdwijnen, dan kun nen daar bijvoorbeeld de Engelse zenders voor in aanmerking ko men. De beeldkwaliteit van deze zenders laat te wensen over en het ziet er naar uit dat daar de komen de twee jaar geen verbetering in komt. "Er wonen echter veel En gelstalige mensen in Leiden. Het 'uitwissen' van Engelse program ma's kan daardoor veel reacties te weeg brengen". Om wat meer zekerheid te krij gen over de vraag welke zenders de Leidse 'kabelkijkers' willen heb ben, zou het volgens Van Donzel nuttig kunnen zijn om in de toe komst een enquête te houden. De secretaris van de Stadskabei on derstreept dat dit een persoonlijke mening is. LEIDEN - Het verhogen van de tarieven voor kabeltelevisie met twee gulden heeft de Stadskabei Leiden ongeveer 100 abonnees gekost. Deze verhoging was noodzakelijk omdat kabelexploitanten sinds vorig jaar auteursrechten moeten betalen voor het doorgeven van buitenlandse programma's. Wethouder J. Fase-Dubbelboer is allesbehalve teleurgesteld over het aantal afmeldingen. "Ik had er eerlijk gezegd veel meer verwacht", zei ze gisteren tijdens de vergadering van de beheerscommissie van de Stads- kabel. De verhoging van de abonnementsgelden heeft wel een stortvloed van reacties tot gevolg gehad. Zo erg zelfs dat de telefonistes van deze instel ling er op een gegeven moment 'radeloos' van werden, vertelde A.J. Van Donzel, secretaris van de Stadskabei gisteren. De meeste abonnees schik ten zich in de verhoging nadat de reden ervan was uitgelegd. ADVERTENTIE De nieuwe Jetto GTX is uitgerust met een sublieme serie extra's: getint glas, in hoogte verstelbare bestuurdersstoel, van bin nenuit verstelbare spiegels, dubbele koplampen, lichtmetalen velgen, met leer bekleed sportstuur, verbredingsset, kentekenachter grond. Inclusief BTW, exclusief afleve- W#B O/LQQC ringskosten.Wijzigingen voorbehouden. MmOft #3 volkswagen. techniek |n beweging. OEGSTGEEST - LEIDERDORP - KATWIJK VOORSCHOTEN - LISSE - HILLEGOM ADVERTENTIE De Sola-fabriek komt naar u toe. Éénmalig kunt u profiteren van extra laag geprijsde fabrieksrestanten, beursgoe- deren en showroommodellen. Sola kwaliteit nü met kor tingen tot 70% Doe uw voordeel en kom naar de HOLIDAY INN, HAAGSE SCHOUWWEG 10 IN LEIDEN. Telefoon 071-769310. Bestekartikelen Kookpannen "s,ek" vanaf fl.- 6 theelepels of f taartvorkjes Vanaï T 0,_ Komplete cassettes In edelstaal en zwaar verzilverd. 25 tot 50% korting Diverse restanten kookpannen, steel pannen en hapjespannen. Nü extra laag geprijsd Keukengerei Praktische keukenhulpen in roestvrij edelstaal o.a. opscheplepels, vlees messen, maatbekers, gardes enz. Geschenkartikelen tot 70% korting Restanten verzilverde theelepels, taart vorkjes, suikerschepjes, bloemvaasjes, kandelaars enz. Voor echte weaaeeforiizen Dit is slechts een kleine greep uit het enorme aanbod. Servieswerk Roestvrij stalen dekschalen, sauskom men, vleesschotels, botervloten, soep koppen, koffie- en theepotten, melk kannen, suikerpotjes enz Op is op: alles halve prijs De goederen staan opgesteld in de Holiday Inn (Utrechtzaal), Haagse Schouwweq 10, Leiden. (Volg de borden naar Holiday Inn). Speciale verkoopdagen (Koopavond geopend) Donderdag 21 mrt. 10.00-21,00 uur Vrijdag 22 mrt. 10.00-17.00 uur Zaterdag 23 mrt. 10.00-15.30 uur Kermis (1) F.H.J. Kathmann: "Zullen we eerst maar even naar boven lo pen. Dat weten we tenminste waar we het over hebben". Gê bij het Leidse echtpaar Karthmann naar boven en je staat opeens oog in oog met het bord 'Mini Kermis'. De deur staat al open en vijf attracties van Madurodam-formaat lachen de bezoeker uitnodigend toe. Kath mann sluit het gordijn, drukt op knopjes en in het schemer gaan de lichtjes aan en beginnen de molentjes te draaien. Kathmann: "Ja, dit is nog niet alles, hoor. Ik heb al wat ingepakt staan. Voor aanstaande zondag". Aanstaande zondag is de Mini Kermis de afsluitende attractie van de sportieve Rommelmarkt in de Groenoordhallen. Niet voor het eerst dat Kathmann en zijn vrouw met hun klein kermister- reintje de boer op gaan. Eenmaal beneden wordt het plakboek te voorschijn gehaald en Kath mann wijst aan waar hij al ge staan heeft. Al op heel wat plaat sen en hij heeft zelfs al de tv (het programma 'Wissels') gehaald. "Zonder dat ik er ooit reclame voor heb gemaakt", vult hij trots aan. "Het verst is Alblasserdam", weet zijn vrouw uit haar hoofd. "Ik ben er in 1977 mee begon nen", weet Kathmann uit zijn hoofd. "In zijn totaliteit zit er zo'n 3800 uur in". Hij werd acht jaar geleden voor arbeid afge keurd en dat gaf hem "de zeeën van tijd" om zich op zijn hobby te werpen. "Ik heb altijd al zoiets willen maken". En dat terwijl hij helemaal geen kermisfanaat is. "Met 3 oktober zie je me ook nooit op de kermis". Hij laat een poppenschommel zien uit de beginperiode, "alle maal nog heel grof'. Oefening baarde duidelijk kunst, want zijn laatste tandradmolen is een won der van precisiewerk. "Het zit al lemaal in mijn hoofd", legt hij zijn werkwijze uit. "Ik gebruik geen tekeningen. Het groeit on der mijn handen". ruimte dient, is nu helemaal vol. Er kan geen attractie meer bij. "Ik denk nu alleen nog aan wat kleine dingetjes. Een orgeltje, misschien een paar woonwa gens", zegt Kathmann. Trou wens de kermis-in-operatie neemt ook al flink wat ruimte in beslag "We hebben toch zeker de ruimte van een schoollokaal no dig", zegt zijn vrouw. Zij wordt door hem nadrukkelijk in de ver vaardiging betrokken. "Zij doet zeg maar het priegelwerk". Dure hobby? "Ik heb er in zijn totaliteit zo'n drieduizend gul den ingest^cen". Zijn vrouw: "Vindt u dat niet veel? Nou, ik vind het een behoorlijk bedrag". Dat is waar, maar er is toch ook behoorlijk wat hout in gestoken. Kathmann: "Ja, ik gebruik al leen maar hout. Ik heb de pest aan ijzer. Je zult mij ook nooit aan mijn fiets zien sleutelen". Het echtpaar Kathmann voor de achtbaan die met de hand te bedie nen is. Favoriet bij de kleinsten, weet maker Kathmann over deze attractie te vertellen. (foto Holvast) Klunen Kermis (2) Het kamertje dat als opslag- Wat die Elfstedentocht niet te weeg heeft gebracht! Want we kunnen gerust zeggen dat de kroegentocht die studentenver eniging Quintus voor maandag heeft bedacht een nawee van die schaatswedstrijd is, alleen de naam van het Quintus-initiatief spreekt al boekdelen: kroe genkluuntocht. Je moet trou wens maar het lef hebben om zo'n woord te bedenken, maar dat terzijde. Wat stelt het voor, een kroe genkluuntocht, dat is de vraag. Caro Sicking: "Na de Elfsteden tocht hadden de leden van ons dispuut, Jojo, het voortdurend over klunen. Het was een soort stopwoord geworden. Op een ge geven moment had iemand het zelfs over: even een biertje klu nen, een biertje halen dus. En toen dachten wij: ha!" Ha? "Het idee voor de kroe genkluuntocht was geboren. Kijk, wat we maandagavond gaan doen, komt op het volgende neer. De deelnemers hebben schaatsen aan en klunen vervol gens van café naar café. Het tra ject - omgeving Haarlemmer straat, Beestenmarkt - beslaat ongeveer anderhalve kilometer en wij zullen proberen om overal tapijten neer te leggen. Of dat lukt is trouwens nog maar de vraag, maar goed: lukt het niet, dan zullen de deelnemers op sommige stukken gewoon even hun beschermers moeten onder doen". "We beginnen in het gebouw van Quintus, voor de gelegen heid omgedoopt tot Leeuwar den. Vervolgens sprinten de deelnemers naar Malle Babbe. Daar moeten ze hun schaatsen onderdoen en krijgen ze een stempelkaart. Die kaart is dus bestemd voor de consumpties, want in elk café moet worden ge dronken". te pas je kunt niemand verplichten om in al die cafés, elf in totaal, sterke drank te consumeren. Het is aan de andere kant wel weer zo dat de eerste tien die aankomen even moeten blazen. Daarvoor gebrui ken we overigens blaaspijpjes van de politie. Ze moeten blazen omdat ze wel een bepaalde hoe veelheid bier gedronken moeten hebben". "Nee, nogmaals: het is echt niet de bedoeling dat ze dronken over de streep komen, liever niet zelfs. Kijk, drie biertjes is al vol doende, dan slaan die pijpjes al groen uit". De tocht is niet alleen voor stu denten, ook Leidenaars - Leie naars in het jargon van de stu denten - mogen meedoen. En hoeveel hebben er zich al aange meld? "Ik weet niet hoe de ver houding student/Leienaar is, wel weet ik dat er op dit moment tus sen de tachtig en honderd in schrijvingen zijn". Wedden dat het merendeel van die deelnemers maandagavond toeterlazarus over de streep komt? Om nog maar te zwijgen over de gek die denkt dat er nog steeds ijs is.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3