Nestbescherming vaak gevaarlijk voor weidevogels Italiaanse kabinet in de gevarenzone Met déze paus kan Van Gennep het gloria niet zingen Reportage 'Kooitje' trekt snel roofvogels aan DONDERDAG 21 MAART 1985 PAGINA 17 De Leidse biologie-stu- dent Piet van der Meer heeft voor zijn doctoraal examen een onderzoek gedaan naar de vraag of het zinvol is nesten van weidevogels in de broed tijd tegen roofvogels en vee in bescherming te ne men. De cijfers zijn ver rassend. Van der Meer beperkte zich tot de provincies Zuid-Holland en Zeeland. Maar nu al komen er vra gen uit andere delen van het land of een dergelijk initiatief ook daar moge lijk is. Of je nu het nest van een broe dende weidevogel wel of niet in bescherming neemt, het maakt niet zoveel uit Grof gesteld komt het erop neer, dat de broedplaat sen van grutto's, kievitten, scho leksters en tureluurs net zo veel overlevingskansen hebben als een onbeschermd nest. Vooral de roofvijanden (kraai, ekster en zilvermeeuw) van de weidevogel blijken heel snel in de gaten te hebben dat er onder het 'kooitje' eetwaar ligt. Boven dien laten de dierenbeschermers ook nog eens reuksporen na die niet onopgemerkt blijven voor de bunzing en de wezel. Gevolg: binnen de kortste keren weten zij eveneens de weg naar het nest te vinden. Het onderzoek van Piet van der Meer heeft niet aangetoond dat de speciale rekjes om de broedplaats leiden tot een inten siever rapen van eieren. De wei de volgel blijft - ondanks het feit dat hij ongevraagd een 'dak' bo ven zijn hoofd heeft gekregen - zijn nest trouw. Maar wat wel meer gebeurd is, dat mensen het land ingaan om te kijken wat er onder het kooitje ligt. De Leidse student heeft erva ren dat het beschermen van de nesten een zinvolle zaak is als vee het weiland druk bevolkt en er sprake is van maailand. De koeien gaan om de bescherming heen en tijdens het gras maaien ziet de man op de traktor de plaats waar de vogel broedt. Broedplaatsen van weidevo gels van een overkapping voor zien. Waar is dat voor nodig? Terugloop Piet van der Meer: "Eigenlijk is dat heel gauw gezegd. De wei devogelstand loopt in enkele ge vallen schrikbarend terug. Dat is onder meer te wijten aan het in tensiever benutten van het land: er lopen nu meer koeien op een hectare grond dan vroeger, de grondwaterstand is verlaagd waardoor de vogels niet genpeg te eten kunnen vinden. Het is niet eerlijk om de boeren de schuld van alles te geven. Als zij er niet zouden zijn, zouden er in Nederland geen weidevogels zijn. De weidevogelstand wordt ook uitgedund door de jacht die er in Italië, Turkije en Grieken land op wordt gemaakt. En dan is er natuurlijk de vogeltrek. Bo ven de gloeiendhete Sahara - waar ze geen druppel water kun nen vinden - gaan er heel wat dood." door Jan Westerlaken Al die feiten op een rijtje waren voor Piet van der Meer aanlei ding voldoende om eens te bekij ken of er een manier te vinden was om juist dé bedreigde weide vogels een of andere vorm van bescherming te bieden. Aanlei ding, meent hij, is er. De manieren waarop dat kan gebeuren zijn verschillend: het zij door een soort kooi over het nest te plaatsen of voor en achter de broedplaats een stok te zetten. Met bemesten van het land kan er, bijvoorbeeld, een plastic zak over het nest worden gelegd. De eerste twee mogelijkheden moe ten voorkomen dat de eieren worden vertrapt: het aanbrengen van een zak over de broedplaats heeft tot het gevolg dat het nest schoon blijft. Aantrekkingskracht Piet van de Meer heeft een vreemde ervaring met de be scherming opgedaan. Want wat is er naar voren gekomen? Het ijzeren hekje om het nest straalt aantrekkingskracht uit op de na tuurlijke vijanden van de weide vogels. De onderzoeker: "Ze zien dat ér wat aan de hand is. Echt puur op zicht weten ze dat. Na twee of drie keer was het een kleinigheid voor hen om eten te vinden als ze honger hadden. He lemaal nieuw is dit gegeven niet. Er waren wel eens onderzoeken gedaan met gekleurd voedsel. Daaruit bleek ook al dat de rovers werkelijk zien wat ze eten. Dat hadden ze ook na een paar keer goed in de gaten. Met de bunzing en de wezel is het pre cies hetzelfde liedje: ze volgen het spoor naar het nest dat de be schermer maakt en vreten alsnog de eieren of jongen op." De Leidse student heeft, om voor zijn onderzoek harde cijfers te verkrijgen, nesten van een kooi voorzien en andere broed plaatsen in de directe omgeving aan hun lot overgelaten. Daaruit is na een goed jaar naar voren ge komen, dat de beschermde nes ten in enkele polders meer een prooi vormden voor de roofvo gels, dan de nesten waaraan geen zorg was besteed. Welke weide vogel het meest te lijden had van de bescherming, heeft Van der Meer (nog) niet onderzocht. Is het plaatsen van zo'n ijzeren hekje dan wel zinvol? Ja, denkt de onderzoeker. "Zetje de totale overlevingskansen naast elkaar - het rapen van eieren, de roofvo gels en het vertrappen door vee - dan slaat de balans naar de posi tieve kant door. Dan is bescher ming aan te bevelen. We hebben Leidse onderzoeker Piet van der Meer. wel een vreemde ervaring opge daan. Dat was in Zeeland. Achteraf gezien hadden we daar in enkele polders beter geen hek jes kunnen plaatsen. De rovers waren op die plekken extra ac tief. Als we toestemming voor een vervolgonderzoek krijgen is dat een van de zaken die aan dacht verdienen. Misschien is het wel heel belangrijk om na te gaan welke vijanden van de wei devogels er vooral aanwezig zijn in zo'n gebied." Reëel Hoe je het ook bekijkt: alle nesten van broedende weidevo gels beschermen lijkt een on haalbare zaak. Piet van der Meer is reëel genoeg om dat ook in te zien. "We hebben zoveel gras land, dat is niet allemaal te be strijken. De andere kant is dat je heus niet alles in bescherming hoeft te nemen. Als er op een hectare maar een paar koeien grazen, dan is de kans dat de nes ten worden vertrapt heel gering. Daar hoef je dus niet naar om te kijken. Voor het plaatsen van de ijzeren hekjes heb je medewer king van vrijwilligers en de boe ren zelf nodig. Niet te vergeten de vogelwachten." Piet van der Meer was voor zijn onderzoek grotendeels aangewe zen op de medewerking van vrij willigers. Zijn de gegevens dan wel betrouwbaar voldoende? "Veelal zijn het ervaren men sen die dit voor me hebben ge daan", licht hij toe. "Mensen die weten hoe zij zich in de polder moeten gedragen. Er waren hulpkrachten bij die al zo'n vijf tig jaar ervaring hadden als vo gelteller of vogelwacht. Op zulke mensen kun je haast blindelings bouwen. Hun informatie is be trouwbaar. Daarom hoef ik bij mijn onderzoek geen vraagte kens te zetten." Kunnen er nu al conclusies aan het onderzoek worden verbon den? Zeker niet, haast Piet van der Meer zich te zeggen. Zijn on derzoek toont aan dat de polders van jaar tot jaar verschillende ge gevens te zien geven. Een verkla ring voor dat verschijnsel heeft de Leidse biologie-student voor alsnog niet. Om daar achter te komen zou er een onderzoek op poten moeten worden gezet dat zeker vijf jaar vergt. Boer Een verbetering in de weidevo gelstand. Hoe kan die worden bereikt en welke rol kan de boer daarin spelen? Piet van der Meer: "Als er geen boeren zouden zijn geweest, dan hadden we ook geen weidevo gels gehad", bènadrukt hij nog eens. "Die boeren zijn door de nood gedwongen hun land inten siever gaan gebruiken. Ik kan het niet ontkennen: de boer heeft een slechte naam. Maar bedenk wel, dat hij van bovenaf alles door zijn strot gedrukt krijgt en als het ware met de rug tegen de muur staat. Hij moet intensive ren, anders gaat 'ie kapot. Die boer is heus de kwaaiste niet. Ik heb diverse malen meegemaakt dat ze me 's avonds opbelden om te vertellen dat ik vergeten was nesten van een kooitje te voor zien. Wat dat betreft heb ik over medewerking van die kant abso luut geen klagen. Ze nemen uit zichzelf al nesten in bescher ming, omdat ze de plaatsen vaak beter weten te liggen dan een vo gelwacht. Ik waardeer dat. Ten slotte geeft het hun een hoop ex tra werk." De broedplaatsen van de wei devogels niet beschermen: wat heeft dat voor gevolgen? Piet van der Meer: "Als je de nesten niét beschermt, komen er niet meer roofvogels op af dan wanneer je dat wel doet. Maar bescherming tegen vee heeft wel degelijk zin. Hetzelfde gaat op voor maailand. Zou je dus be scherming op landen waar veel vee graast achterwege laten, dan kan dat tot kwalijke gevolgen lei den. Dramatische? Zover durf ik niet te gaan. Ik geloof niet dat het dan tot een uitsterven van een of meer weidevogelsoorten zal ko- ROME - Het gaat er steeds meer naar uitzien dat de Italiaanse kie zers binnenkort zelf mogen uitma ken of ze ongeveer 50 gulden per maand meer in hun loonzakje wil len hebben. Deze originele volks stemming is het gevolg van een grootscheepse handtekeningenac tie, die de communistische partij vorig jaar organiseerde, na de par lementaire goedkeuring van het re geringsbesluit dat de indexering, de zogenaamde Glijdende loon schaal, voor 1984 met vier punten (27.200 lire) bekortte. De gestadige stijging van de ar beidskosten werd door deze maat regel afgeremd, en volgens de rege ring droeg dit bij tot de daling van de inflatie, die inderdaad vorig jaar voor het eerst sind 1973 onder de twee cijfers zakte: van 12,5 procent in januari tot 8,8 procent in decem ber. door Hein ten Kortenaar De communisten bestreden dit: Volgens hen wordt de inflatie ten onrechte geweten aan de stijgende arbeidskosten en ligt de voornaam ste oorzaak eerder in de buitenspo rige overheidsuitgaven (het begro tingstekort bedroeg vorig jaar 15 procent van het bruto nationaal product, vele male hoger dan in bijna elk ander industrieland) waar geen behoorlijk belastingstelsel te genover staat. Het zijn dus weer eens de arbei ders, concluderen zij, die de dupe worden gemaakt van een crisis die voornamelijk door anderen is ver- oorzaaakt, nadat zij door de jaren heen de enigen zijn geweest die het volle pond aan de fiscus hebben af gedragen. Het kostte de commu nisten en de door hen gedomineer de vakcentrale CGIL weinig moei te om in korte tijd anderhalf mil joen handtekeningen te verzame len, drie keer zoveel als het vereiste aantal voor een referendumaan vraag. Men zou dus verwachten dat zij dolgelukkig waren, toen het grondwettelijke hof enkele weken geleden de aanvraag wettelijk toe laatbaar verklaarde, maar dat is niet he t geval. In de eerste plaats moeten zij hun achterban uitleg gen, dat ze ook in het geval van een overwinning niet automatisch 50 gulden meer zullen verdienen, maar uitsluitend het recht herkrij gen om ze in de volgede cao-ronde op te eisen. Conflict En hier komt het tweede, en ern stigste probleem: de werknemers organisatie Confindustria wijst de ze eis bij voorbaat af, en heeft zelfs al aangekondigd dat ze, als de maatregel door het referendum mocht worden afgeschaft, het hele akkoord over de glijdende loon schaal zal opzeggen. Dat betekent een conflictsituatie in de arbeids- wereld zoals er in jaren niet meer is geweest, en op een ogenblik dat de vakorganisaties er slecht op zijn voorbereid. Periodes van grote en stijgende werkloosheid zijn voor de vakbonden nooit een geschikt moment om een vuist te maken, en daar komt in dit geval bij, dat ze door de referendumkwestie onder ling verdeeld zijn. De niet-communistische vakcen trales CISL en UIL hebben van het begin af ingestemd met de rege ringsmaatregel en eisten daar te genover een hervorming van het onrechtvaardige belastingstelsel, een eis die door de belastingwet van minister Visentini, die ontdui king door winkeliers en beoefe naars van vrije beroepen moet te gengaan, grotendeels is ingewil ligd. Zij waren en zyn dus ook te gen het referendum, dat zij als „een ramp voor de economie van Italië" beschouwen. Maar tegen het refe rendum is ook de socialistische minderheid van de CGIL, en daar mee is een wig gedreven in de machtigste vakcentrale, die de communistische CGIL-leider Lu ciano Lama dwong om zijn partij- chef mee te delen dat de CGIL zich bij het komende referendum neu traal op zal stellen. Gevolgen De voorspelbaar negatieve ge volgen van de volksstemming zijn zo groot, dat zelfs de communisten wel bereid zouden zijn om mee te werken aan een andere oplossing, in de vorm van een totale herzie ning van het indexeringssysteem, die het referendum overbodig zou maken. De regering, niet van plan de hulp van PCI-leider Natta in te roepen, doet verwoede en tot nu toe vergeefse pogingen om werk gevers en vakorganisaties om de onderhandelingstafel te krijgen: de drie vakcentrales stellen enkele voorafgaande voorwaarden, de werkgevers willen die alleen maar bespreken in het kader van de on derhandelingen zelf. Zolang beide partijen het been stijf houden, is er weinig hoop dat de besprekingen zelfs maar kunnen beginnen en wordt de kans op vermijding van het referendum (dat uiterlijk in ju ni moet worden gehouden) steeds kleiner. Het is niet het enige probleem waarmee de regering-Craxi wor stelt. De komende regionale en ge meenteraadsverkiezingen op 12 mei werpen hun politieke schaduw al vooruit. Als de communisten ook ditmaal als grootste partij uit de bus komen, zoals vorig jaar bij de Europese verkiezingen toen zij voor het eerst 0,3 stemmen meer stemmen behaalden dan de chris ten-democraten, dan eisen zij ver vroegde parlementsverkiezingen. In geval van een nieuwe over winning, kondigde Natta aan, eist de PCI het recht op, de kabinets formateur te leveren. Hoe onwaar schijnlijk dit ook is, voor de chris ten-democraten kwam het als een geschenk uit de hemel. Angst voor de bolsjewieken is altijd hun sterk ste verkiezingskaart geweest en partijleider De Mita hief dan ook dadelijk de kruisvaarderstoon aan. Tegelijk eiste hij van de vier klei nere regeringspartners de belofte, dat ze overal in het land, i uitslagen het maar mogelijk ma ken, de communisten in de steek zullen laten en weer met de chris tendemocraten in zee gaan. Geen genoegen Dit zou betekenen, dat de meeste grote steden, waar de christen-de mocraten sinds 1972 in de opposi tie zijn, weer in hun handen zou den komen. Voeg hierbij de niet al te bedekte hint, dat het na de ver kiezingen tijd wordt om de vreem de situatie, waarin de vertegen woordiger van een minderheids partij het premierschap bekleedt, eens opnieuw te bekijken, en men kan zich voorstellen dat de stem ming binnen de regeringscoalitie er niet op is verbeterd. Met het feit dat de twee hoogste ambten in het land, het premierschap en het pre sidentschap, worden bekleed door de socialisten Craxi en Pertini zul len de christen-democraten ver moedelijk niet lang meer genoegen En dit is dan het derde probleem dat zich binnenkort aandient. In juni loopt Pertini's ambtstermijn af, na zeven jaar waaring hij Italië's populairste president is geworden en het prestige van het president schap tot nooit eerder vertoonde hoogte heeft opgevoerd. Er zijn dus al stemmen opgegaan om hem in juni te herkiezen, maar lang niet alle parlementsleden zijn bereid om hun eigen categorie en genera tie een dergelijk brevet van onbe kwaamheid te verstrekken: Sand- ro Pertini is 88 en zou tot op zyn 95ste president blijven. Overhaast Bovendien heeft hij er altijd een handje van gehad om de politici te gen de haren te strijken, het meest recentelijk door bij het bericht van Tsjernenko's dood overhaast een diplomatiek belangrijk en zorgvul dig voorbereid staatsbezoek aan Argentinië en Brazilië overhaast af te breken om naar Moskou te rei zen. „Mitterrand, Kohl en Thatcher gaan erheen", vertelde hij de jour nalisten, „dus ik mag er niet ont breken". De liberaal Patuelli zei venijnig: „Misschien kan Pertini zijn laatste maanden in het quirinaal eens be steden aan de bestudering van de grondwet. Dan zou hij merken, dat Kohl en Thatcher geen collega's van hem zijn, maar van Craxi, en dat Italië, anders dan het Frankrijk van Mitterrand, geen presidentiële republiek is". De politieke messen 'in Italië worden dus weer eens ge scherpt en de komende maanden kunnen menig spectaculair ge vecht opleveren. De Leidse kerkelijke hoogle raar dr. F. O. van Gennep (her vormd) kan niet met goed fat soen met de huidige paus het 'gloria' zingen, en daarom gaat hij op 13 mei niet naar de oecu menische gebedsdienst in Utrecht. En als het aan hem ligt, gaat er helemaal niemand. De secretaris algemene zaken van de Hervormde Kerk, dr. A. de Kuiper, had hem gevraagd, wie van de hervormde kerkelijke hoogleraren op 13 mei aanwezig wilde zijn. Zelf stelde dr. Van Gennep - hoogleraar praktische theologie - geen prijs op een uit nodiging voor 'dit soort demon stratieve quasi-oecumene'. "Wie de wanhoop kent van al die priesters, religieuzen en le ken die in trouw hun kerk heb ben gediend, kan niet de band met deze mensen loslaten, nu de ze paus met zijn beambten bezig is de spiritualiteit en de gemeen schap te verbreken waarvoor zij met zoveel hoop en inzet hebben gewerkt". Schrijft Van Gennep in het blad 'In de Waagschaal'. "Het gaat mij niet om de paus als mens. Ik begrijp, dat hij vol toewijding is. Hij is groot gewor den in de machtsstrijd met een communistisch regime. Het gaat mij om het roomse systeem, dat - tegen alle opluchting en ver nieuwing in - de klok heeft te ruggedraaid en al zijn hoop heeft gezet op de politiek van de macht, de hiërarchie en de gewe tensdwang". "Niét naar Utrecht te gaan is de enige dienst die wij aan onze rooms-katholieke broeders en zusters op dit moment kunnen bewijzen". Warboel De 'Paus-fanclub' (secreta riaat H. B. Letschert, Fazanten- weg 2a, 1021 HN Amsterdam) liet' vandaag weten, op dinsdag 14 mei een aantal bustochten naar Beek-Limburg te houden, "als daar de Paus zijn Nederlandse geloofsgenoten zal voorgaan in een massale dienst". Het land is voor deze reizen in drie zones verdeeld: boven de lijn Alkmaar- Emmeloord-Deventer, boven de lijn Zeeland-Rotterdam-Arnhem en de rest. Belangstellenden kunnen zich tot 3 mei aanmelden bij alle erkende reisbureaus. Een reden van de fanclub om deze reizen te organiseren is, dat "tallozen blijk willen geven van hun verlangen om de bescha mende warboel in sommige de len van de Nederlandse kerkpro vincie af te wijzen". "Dat willen wij doen door nog eens met grote aandacht en vurige instemming te luisteren naar de veroordeling van een ook in ons land scheef gegroeide interpretatie van ker kelijke wetten. Die voorschriften zijn allerminst verouderd. Inte gendeel, het recht op leven van toekomstige generaties moet nu blijkbaar opnieuw worden vast gelegd". 'Defensiebelasting'. Er moet een wettelijke regeling komen voor mensen die gewetensbe zwaren hebben tegen het betalen van 'defensiebelasting'. Het be stuur (moderamen) van de her vormde synode wil, dat de Raad van Kerken bij de overheid aan dringt op het treffen van zo'n re geling. Het niet-betaalde deel van de belasting zou gestort moeten worden in een vredes- fonds. De nieuwe voorzitter van de hervormde synode, ds. H. Hu- ting, verklaarde dat gisteren te genover de NCRV. "Het modera men staat uitdrukkelijk een wet telijke regeling voor ogen. Wij willen beslist geen anarchisti sche toestanden". De Raad van Kerken vroeg eni ge tijd geleden de lid-kerken om advies over deze zaak, nadat de Beweging Weigering Defensie belasting de raad zelf om steun had gevraagd. Van de Gerefor meerde Kerken in Nederland zal de raad geen advies krijgen. Die vinden, dat de raad de kerken hiermee 'overvraagt'. "De ter mijn is te kort om met een door dacht advies te komen", zei een gereformeerde woordvoerder. Op 10 april wil de Raad van Kerken alle adviezen binnen hebben. Jeugdwerk De hervormde Raad voor het Jeugdwerk is in verband met de financiële stéun door de over heid begonnen met een inventa risatie van het jeugdwerk in de plaatselijke gemeenten. Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur wil inzicht hebben in de omvang van het kerkelijke jeugdwerk. In te genstelling tot bijvoorbeeld het gereformeerde jeugdwerk kent het hervormde tot nu toe geen clubs of verenigingen met leden. De jeugdraad moet - in overleg met het bestuur van de synode - in september een standpunt be palen. Tien jaar. De stichting 'De Regenboog' in Amsterdam (in terkerkelijke hulpverlening aan druggebruikers) bestaat tien jaar. Maandag is er een receptie in het Vincentiushuis aan de Kloveniersburgwal 95 voor me dewerkers, bestuur en sectiebe- sturen. Daar wordt ook het boek 'Wij druggebruikers' officieel aange boden. Een van de stichters van 'De Regenboog', ds. D. N. Wou ters, schreef het. Het geeft een beeld van tien jaar hulp aan druggebruikers en hun familiele den. Tegelijk met het boek ver schijnt een handreiking voor kerkelijk gebruik. 'Boekencen trum' in Den Haag is de uitgever van het boek. Veroordeling. Het Vaticaan heeft nu officieel enkele 'onaan vaardbare' opvattingen van de bekende Braziliaanse 'bevrij dingstheoloog' Leonardo Boff veroordeeld. Zijn theorieën over de structuur van de kerk, de dog ma's, de uitoefening van de macht en het profetisch spreken van de kerk kunnen de gezonde kerkleer in gevaar brengen, zegt de congregatie voor de geloofs leer in een verklaring. Beroepen. Hervormde Kerk: beroepen door de classis Win- sum (Gr.) voor regionaal ge meentewerk en door de gemeen ten Ulrum-Niekerk (beide voor deelwerk) J. G. Bos Utrecht (be jaardenpastoraat); bedankt voor Brakel C. Trouwborst Vlaardin- gen. Gereformeerde Kerken: be roepen te Alpheo aan den Rijn F. J. Boer Breda. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: bedankt voor Hasselt A. den Broeder Bergentheim. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Eindhoven A. Bac Bodegraven. Evangelisch-Lutherse Kerk: aangenomen naar Alkmaar-Be- verwijk (deelwerk) M. W. S. Cra mer Schagen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17