FNV versoepelt eis van 36 uur Ik ken't, ja! Sociale werkplaats: slechte naam Verkoopcijfers personal computers vallen tegen Stakingen in Frankrijk en Italië raken vervoer 'Failliete ondernemer is gevangene zonder tralies Stork Ketels zegt 64 man ontslag aan Ja, gewoon om te helpen! WOENSDAG 20 MAART 1985 ECONOMIE PAGINA Industriebond maakt opening in cao-overleg UTRECHT (ANP) - De Industriebond FNV is bereid om -in navolging van het cao akkoord in de grafische sector- met de werkgevers te praten over een latere invoering van de 36-urige werkweek voor sommige bedrijven en bedrijfsonderdelen. Inzet in het alge meen blijft invoering van de 36 uur in 1986, maar als dit op sommige plaatsen in de praktijk op onoverkomelijke bezwaren stuit, dan is invoering in 1987 of uiterlijk 1988 voor de bond in principe bespreekbaar. AMSTERDAM (GPD) - De ver koop van personal computers voor zakelijk gebruik verloopt minder snel dan werd verwacht. Uit een nog niet gepubliceerd onderzoek blijkt dat er tot nu toe 54.000 van deze computers in kleine bedrijven en kantoren staan. Dat is aanzien lijk minder dan het getal van 200.000 waar fabrikanten en impor teurs vanuit gaan. Het onderzoek naar de aanwezig heid van personal computers in be drijven is gehouden door de orga nisatie van tijdschriftuitgevers NOTU, ter gelegenheid van de Per sonal Computer Rai '85, die van daag in Amsterdam begint. Uit de cijfers blijkt dat er in het begin van vorig jaar 32.000 kleine computers zijn aangeschaft in de prijsklasse vanaf 2500 gulden. Een aantal dat begin van dit jaar was opgelopen tot 54.000. De NOTU is verbaasd over deze cijfers. „De groei in de verkoop van personal computers is aanmerke lijk minder snel dan verwacht en voorspeld. Er gingen aanvankelijk verkoopcijfers rond van meer dan 100.000 en later zelfs meer dan 200.000", aldus de heer Vervoort woordvoerder van de organisatie van tijdschriftuitgevers. „Ik denk dat ook de industrie van deze cij fers staat te kijken". Vervoort meent dat ons land op dit gebied te maken heeft met een Dit heeft cao-coördinator Jan wordt gedacht aan kortere en lan- De werkgevers krij Schermer van de Industriebond gere stakingen, en waar dit niet week per telex een uitnoi FNV gisteren bekend gemaakt, na- haalbaar blijkt, andere activiteiten, en deze ging c dat de balans was opgemaakt i de ledenvergaderingen van de af gelopen twee weken. In totaal heb ben ongeveer 4000 leden van de in dustriebond zich beraden over het vastlopen van de cao-onderhande lingen. In het algemeen zal het bereiken i de 36 uur eind 1986 voorop blij- De achterban van de Industrie- en Voedingsbond CNV geeft voor alsnog de voorkeur aan het herope nen van de cao-onderhandelingen, zo liet arbeidsvoorwaarden-coördi nator F.Hanko gisteren weten op basis van de achterliggende leden vergaderingen. "Als deze nieuwe lerhandelingsronde opnieuw ven staan in het bondsbeleid, en de niets oplevert, zijn de leden bereid inzet vormen van de acties die be- om in actie te komen als daarom gin april bij Hoogovens, Akzo, Phi- wordt gevraagd. Incidenteel is het lips en in diverse andere bedrijven mogelijk dat men heel bewust tot in de metaalindustrie van start zul- stakingen zal overgaan. We zitten len gaan, wanneer de werkgevers daar uiteraard niet op te wachten, blijven weigeren om concrete af- Vooralsnog vinden wij dat we de spraken te maken over verdere ar- problemen in verstandig overleg beidstijdverkorting (atv). met de werkgevers de baas kun- De actiebereidheid van de ach- nen", aldus Hanko. terban van de Industriebond FNV is met name by Akzo en Hoogo vens zeer groot gebleken, aldus Schermer. Bij Philips en in de metaalindustrie is de bond ook niet ontevreden, al lykt het enthou siasme om tot harde acties over te gaan hier over het algemeen nog op een lager pitje te staan. In de eerste week van april, wan neer het ultimatum aan de werkge- s afgelopen om alsnog afspra- vóór het einde van de maand op nieuw aan de onderhandelingstafel plaats te nemen. De Industriebond FNV denkt dat Hoogovens, Akzo, Philips en de werkgeversorganisa ties in de metaal echter niet bereid zullen zyn om de komende twee weken nieuwe openingen te bie den in de cao-onderhandelingen. Bij latere invoering van atv dan 1986 wil de Industriebond evenals de grafici een tijdelijke loontoe- slag. In de grafische industrie kun nen kleine bedrijven (tot 25 werk nemers) tot eind 1988 wachten met invoering van de 36 uur, maar dan moeten zij gedurende dat uitstel wel een tijdelijk loontoeslag van 5,56 procent betalen. PARIJS (DPA/Rtr) - Machinisten en conducteurs bij de Franse ken te maken over de belangrijkste spoorwegen (SNCF) zyn gisteren in staking gegaan om kracht by te werk. Het voorstel van de SNCF-lei- ding de lonen met 4,5 procent te verhogen wordt door de grootste Franse vakcentrale CGT als onvol- vakbondseisen (invoering van de 36 uur, koopkrachthandhaving en garantie van het volledige ziekte- geld), zullen de leden moeten be slissen over harde acties. Daarbij Nationale breidt uit - in Amerika DEN HAAG (ANP) - Het verzeke ringsconcern Nationale Nederlan den heeft via haar dochter Peerless doende bestempeld Holdings het gehele uitstaande aandelenkapitaal van de Indiana Insurance Group in de VS ge kocht. De transactie moet nog wor den goedgekeurd door de autori teiten in de VS. Dat heeft Nationa le, de grootste verzekeraar in Ne derland, gisteren bekend gemaakt. De overeengekomen koopprijs is 105 miljoen dollar of 390 miljoen gulden. Het premie-inkomen van Indiana beloopt 194 miljoen dollar (718 mihoen gulden). Nationale vergroot daarmee het totale scha deverzekeringspremie-inkomen in de VS met ongeveer 48 procent. Indiana is voornamelijk werk zaam in het midden-westen en sluit aan op de thans door Nationa le in de VS bewerkte schadeverze- keringsmarkten, voornamelijk in het noordoosten. Bovendien wordt een meer evenwichtige spreiding van de verschillende schadebran ches bereikt, aldus Nationale. In Italië staken de popmstation- houders als protest tegen de plan nen van de regering om het vast stellen van de benzineprijzen i zetten aan hun eis tot hogere lonen te laten aan de oliemaatschappijen. en betere arbeidsomstandigheden. Met name in het westen en zuiden Ook Pieter van Vollenhoven was gisteren x van het land en rond Parijs de gevolgen van de actie merkbaar. Vanuit Parys reed ongeveer de helft van de treinen uit. Het foren senverkeer raakte in de ochtend volledig in de war. Tienduizenden Fransen kwamen te laat op hun personeel by komt. De Italiaanse automobilisten moe- zondag open is. Tijdens een rondgang kijkt hij ten het vandaag en morgen zonder heeft opgeslagen. benzine doen. Gisteren ging ook het personeel van de veren in Italië in staking. De veren onderhouden de verbinding tussen de eilanden Sicilië en Sardinië met het vaste land. De stakers willen dat er extra present bij de opening van de Personal Computer Rai die tot U1>1UCU Vdl naar een tandarts die alle gegevens over het gebit elektronisch nomeJ| maatregelen werd (foto ANP) tweede halfjaar zichtbaar. achterstand op de Verenigde Sta ten van enkele jaren. „Zoals by d< meeste nieuwe ontwikkelingei gaat zo'n groei toch langzamer dai iedereen verwacht en hoopt". Het onderzoek maakt ook duide lijk dat het ontbreken van voldoen de Nederlandstalige computerpro gramma's een rem vormt voor be drijven en particulieren om tot d< aanschaf van een personal compu ter over te gaan. Overigens zullen er volgens he NOTU-onderzoek dit jaar 30.00( personal computers worden ver kocht. De concurrentie op dezi markt is vinnig, waardoor de com puters tegen steeds lagere prijzer worden aangeboden. Meneba gaat invloed van reorganisatie nu bemerken RIJSWIJK (ANP) - Het voedings middelenconcern Meneba heeft vorig jaar volgens verwachting nog verlies geleden. De in het tweede halfjaar ingetreden verbetering zal echter dit jaar doorzetten, zo heeft de raad van bestuur gisteren be kendgemaakt. Meneba heeft 1984 afgesloten met een verlies van f 4,8 miljoen, waarvan al f 2,7 miljoen in het eer ste halfjaar tot stand kwam. De omzet bleef met f 1187 miljoen ge lijk aan 1983. Het bedrijfsresultaat was f 14,6 miljoen positief (1983: f 22,7 miljoen). Hiervan werd ruim f 10 miljoen in het tweede halfjaar behaald. De grote teruggang in het be drijfsresultaat is in hoofdzaak te wyten aan de slechte gang van za ken by drie werkmaatschappijen. In het afgelopen jaar werd een reeks maatregelen genomen ter verbetering. Hiertoe behoorden onder meer de afstoting van de Duitse bakkerijgroep Geschi als mede reorganisaties in de meng voedersector en by Carels banket bakkerijen. De hiermee gepaard gaande kosten en de gestegen ren telasten hebben mede tot het ver lies geleid. De positieve invloed van de ge- het Op 29 maart gaan ook de lucht verkeersleiders in staking. Zij wil len verbeteringen in een nieuwe ar beidsovereenkomst. Gevolg van de staking van de luchtverkeerslei ders is dat er die dag geen vliegver keer van en naar Italië mogelyk is. VLISSINGEN - "Als je failliet twintig tot dertig procent tussen bent gegaan, ben je je leven lang een gevangene zonder tralies". Wil lem Hïyee (31) is zo'n gevangene. by wie het niet helemaal kosher i gegaan" "Het overgrote deel is gewoon Een jaar of zes lang mocht hy zich tussen de wielen terecht gekomen, nog eigenaar van een dansschool noemen, tot hij drie jaar geleden 'over de kling' ging. Hij bleef zitten met een schuld van bijna een half jaar hard werken niet heeft gered mifjoen gulden. "En daar kom ik tegen de supermarkten, over de ei- En over die mensen praat ik; c de kruidenier op de hoek van de Dorpsstraat die het na zeventien genaar van een metaalwerkplaatsje die door RSV z'n klanten is kwijt- Hajee heeft daarom het initiatief geraakt, over de man die door ziek- genomen tot oprichting van een landelijke vereniging voor kleine ondernemers die over de kop gin- zaak niet kon voortzetten". Een maal failliet, zijn dergelijke volgens Hajee voor de rest Kort en zakelijk Drijfmest Door drijfmest via een speciaal mestbehandelingssysteem te scheiden in natte en droge compo nenten kan het probleem van over schot aan runder-, varkens- en pluimveemest op langere termijn worden opgelost. Dit verwacht de firma Zegwaard Delft, die gisteren op een boerderij in het Zuidhol landse 't Woudt een proefproject met dit mobiele centrifugesysteem In Nederland introduceerde. IBM International Business Machines (IBM) stopt met de produktie van zyn computer "PC Jr", de goed koopste personal computer die het concern op de markt brengt, zo is in New York bekendgemaakt. IBM heeft nog voldoende van deze com puters in voorraad om aan de ver wachte vraag te kunnen voldoen. Programma's en onderdelen zullen nog wel worden gemaakt. Tractor ENTI, de Eerste Nederlandse Tractor Industrie, heeft besloten zich te vestigen in Dronten, waar het de produktie begint van een landbouwtrekker die volledig me chanisch wordt aangedreven. Te vens zal er assemblage plaatsvin den van een door ENTI ontwikkel de heftruck voor land- en tuin bouw. Het bedrijf biedt momenteel werk aan zeventien mensen. De verwachting is dat dit er over drie jaar ongeveer veertig zullen zyn. BL Het Britse staatsautomobielcon- cern BL (vroeger British Leyland) heeft vorig jaar een exploitatiever lies geleden van 11,7 miljoen pond sterling (ongeveer vijftig mihoen gulden) nadat er in 1983 voor het eerst in vijf jaar weer winst was, zo heeft de onderneming dinsdag be kendgemaakt. Het positieve resul taat in 1983 bedroeg 4,1 miljoen pond. gen en net als hij worden achter- van hun leven getekend. Ook psy- volgd door een legertje schuldei- chisch draaien ze vaak door. Hzyee 'Bankroet' (in oprichting) vindt dan ook dat er een soort insti- beoogt hun belangen te beharti gen. Om maar direct een eventueel misverstand uit de weg te i tuut moet komen voor onderne mers die de bui van een dreigend faillissement op zich af zien ko men. Een instelling, die tracht te 'Bankroet' bekommert zich niet komen tot een saneringsregeling lieden die via allerhande misti ge bv's hun zakken trachtten te vullen. "Mij gaat hem om mensen die buiten hun schuld failliet zijn een oplossing. de schulden, die onderzoekt de oorzaken van de proble men liggen en die meedenkt over Gezinnen zijn 160 gulden per week kwijt aan levensmiddelen ZOETERMEER (GPD) - Het gemiddelde Nederlands huis gezin (bestaande uit 2,8 perso nen) heeft vorig jaar ongeveer 160 gulden in de week uitgege ven aan levensmiddelen. Onder druk van bezuinigingen en de economische teruggang zijn deze bestedingen teruggelopen tot het peil van 1977. Er werd vooral minder geld uitgegeven aan rookwaren, banket en vlees. Dit blykt uit een onderzoek van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbe drijf. Volgens het EIM doet de Nederlander zijn boodschap pen steeds meer bij grote su permarkten: 55 procent van de levensmiddelen worden in de ze zaken gekocht. Het Economische Instituut wijst erop dat de komende ja ren erg belangrijk zullen zijn voor de kleinere winkels, die via samenwerking, automatise ring en reorganisaties hun posi tie proberen te verbeteren. Het aantal kleine levensmiddelen zaken is als gevolg van de prijs concurrentie van de grote su permarkten sinds 1977 met 30 procent verminderd. DEN HAAG - De voor Zuid-Hol land ongunstige verdeling van ryksgeld voor regionaal sociaal- economisch beleid, dat vooral naar het noorden en het zuiden van ons land vloeit, is niet in het belang van de ontwikkeling van de economie van ons land als geheel. Het rijk zal beter gebruik moeten maken van de ontwikkelingsmogelijkheden binnen de provincie Zuid-Holland. Dit schrijven gedeputeerde staten van Zuid-Holland in de concept nota Sociaal economische ontwik kelingsmogelijkheden van Zuid- Holland. Hiermee zal de minister van economische zaken volgens GS rekening moeten houden bij het samenstellen van de nieuwe rijksnota Sociaal Economisch Be leid 1986-1990, die in de loop van dit jaar moet verschijnen. Het provinciebestuur pleit er voor „om de muur te slechten die in het regionaal economisch beleid is gebouwd tussen de ontwikkelin gen in de Randstad en het noorden en zuiden van ons land. Juist de sa menhang tussen de verschillende regio's zou dienstbaar moeten wor den gemaakt aan de economische Zuid-Holland wil extra geld om economie te ontwikkelen ontwikkeling van Nederland als geheel". Daarom moet de Rand stad naar de mening van het colle ge van GS van Zuid-Holland ge lijkwaardiger worden behandeld bij de toedeling van middelen in het kader van het regionaal-econo misch beleid. „Juist in deze tijd is het noodza kelijk dat aandacht wordt besteed aan het zo goed mogelijk benutten van de economische ontwikke lingsmogelijkheden van de re gio's", zo schrijven gedeputeerde de minister van economische za- staten. Concreet pleiten zij voor ex tra middelen voor het aanleggen van bedrijfsterreinen en wegen en voor het toeristisch beleid. GS ge ven prioriteit aan de ontwikkeling van de stedelijke gebieden, maar ook worden met name de ontwik keling van de bollenteelt, de glas tuinbouw en de boomkwekerijen genoemd. Verder constateren GS dat Zuid- Holland zich ten opzichte van de rest van Nederland gunstig onder scheidt voor wat betreft het over schot aan bedrijfsterreinen dat veel gemeenten onder grote rente lasten gebukt doen gaan. Alleen in de bollenstreek en in Alphen en omstreken zijn er op dit moment veel braakliggende bedrijfsterrei nen. Maar met name in Den Haag en omstreken is er een tekort aan bedrijfsterreinen. Verder wijzen GS onder andere op Leiden, Delft en Dordrecht als. goede steden om kantoren te vesti gen. Op een bescheidener niveau kunnen ook kantoorontwikkelin gen plaats hebben in onder andere Alphen aan den Rijn. Ook doen GS ken de suggestie om de ontwikke lingsmogelijkheden in de Leidse en Alphense regio en in de bollen streek zorgvuldig af te wegen in re latie tot luchthaven Schiphol. HENGELO (ANP) - Stork Ketels kers vormt de afsluiting van een het te verwachten orderpakket van Hengelo heeft dinsdag 64 mede- saneringsperiode bij SK, die enke- SK. De sanering bij SK werd nodig gegaan en privé aansprakelijk zijn voor wat er in hun bedrijfje is mis gegaan", aldus Hcyee. "In de media wordt erg veel aan dacht besteed aan fraude en zwen- delpraktijken met faillerende bv's. Door dat geschrijf krijgen de men sen die te goeder trouw zijn al snel het stempel van een dief, fraudeur, misdadiger of witten-boordencri- mineel opgedrukt. In de afgelopen drie jaar zijn twintigduizend men sen en gezinnen privé failliet ver klaard. Daar zit - schat ik - zo'n Verder moet in de faillissements wetgeving het nodige worden ver anderd, "want de manier waarop curatoren, de fiscus en de banken in de boedel van zo'n faillissement huishouden klopt van geen kant. Ook aan de verjaringstermijn van de schulden moet iets gebeuren. Nu staat die op dertig jaar. Dat moet aanzienlijk worden verkort. Mensen die op een doodongelukki ge manier failliet zijn gegaan; ach tervolg die geen dertig jaar lang. Dat is onmenselijk". Staatslening tegen 8,25 pet le jaren heeft geduurd en die in to- geacht omdat de activiteiten en taal een paar honderd Twentena- met name de bouw van elektrici- ren hun baan heeft gekost. Het teitscentrales terugliepen in Ne- aantal personeelsleden is door de derland en er geen uitzicht bestond inkrimping op 950 gekomen. De di- op een spectaculaire kentering ten rectie van het in de zware ketel- goede, dig gebleken. Dit heeft het bedrijf bouw gespecialiseerde bedrijf gaat SK heeft de ondernemingsraad gisteren meegedeeld. ervan uit dat het deze omvang van en de vakbonden toegezegd dat ze Het ontslag van de 64 medewer- het personeelsbestand kan worden „stad en land zal afstruinen" om de gehandhaafd. Het aantal medewer- ontslagen medewerkers aan een irs is afgestemd op het huidige en nieuwe baan te helpen. werkers ontslag aangezegd. Aan vankelijk zag het er naar uit dat het bedrijf meer dan 100 personeelsle den zou moeten ontslaan. Maar als gevolg van onder andere natuurlijk verloop is dat uiteindelijk niet no- ADVERTENTIE AMSTERDAM (ANP) - Op dins dag 26 maart kan worden inge schreven op een staatslening 1985 per 1991/1995 tegen 8,25 procent. Koers van uitgifte en bedrag van de lening worden pas na de in schrijving bekendgemaakt, zo heeft het ministerie van financiën vandaag bekendgemaakt. De lening wordt afgelost in vijf jaarlijkse termijnen vanaf 1 1991. Vervroegde, gedeeltelijke of vorige lening. gehele aflossing is niet toegestaan. De storting vindt plaats op 1 mei 1985. Deze lening wordt de vierde voor de dekking van het financierings tekort van het lopende jaar. De voorgaande leningen brachten bij elkaar f 7,75 miljard op. Het rente percentage van 8,25 op de nieuwe lening is 0,25 hoger dan dat op de 'Werken in kneusjesfabriek als vernederend ervaren' WAGENINGEN (GPD) - Sociale werkplaatsen hebben een slechte naam bij zowel de buitenwacht als de mensen die er arbeid verrich ten. „In de ogen van velen word je daar bij elkaar gezet met allerlei mensen waar wat mee aan de hand Veel werknemers vinden het stel van de arbeidsgeschiktheid vernederend om er te werken. Ze praten er ook liever niet over met de familie of ip de buurt". uit 1969 heeft tot doel het geven toe te gaan. Omdat je geen normale baan hebt, maar ook omdat men w bang is te worden geïdentificeerd heden geen 'normale' baan kunnen met de groep verstandelijk gehan- vinden. Dat aangepaste werk, dat dicapten in de werkplaatsen. Het in ons land nu geldt voor ruim bedenken van steeds mooiere na- 80.000 mensen, moet leiden tot her- men en het verhuizen naar steeds mooiere gebouwen heeft daaraan niets veranderd". Formeel kan niemand worden verplicht tot de gang naar een so ciale werkplaats. „Maar", zegt mensen die uit de boot het arbeidsproces zijn gevallen. Lukt dat? „Nee", zegt Terpstra, „uit myn, maar ook uit ander. Dat zegt de socioloog J. Terpstra, derzoek blijkt dat slechts één pro- Terpstra, „veel langdurig werklo- die vandaag aan de Landbouwho- cent van de geschool in Wageningen promo veert op het proefschrift „Aan de poort van de sociale werkvoorzie- werkvoorziening niet beantwoordt voor i aan een belangrijke doelstelling". doorstroomt zen zijn bang dat ze hun uitkering r het gewone bedrijfsleven. Je verliezen wanneer ze weigeren als kunt dus vaststellen dat de sociale de sociale dienst hen voordraagt baan bij de sociale werk plaats. Ook speelt dus die maat- ning". Zijn onderzoek bij acht w I stellingen van sociale werkvoorzie- Naam en reputatie van de sociale schappelijke status ning dateert uit 1981. Maar Terp- werkplaats blijken bovendien stra is ervan overtuigd dat er sinds dien weinig ten voordele is veran- derd voor de werknemers die de dus Terpstra, die sprak met 204 de als vernederend der versterkend dan heilzaam op werkomgeving dan de hele dag het kneusjes-gevoel te werken, al- thuis zitten". ïg wil- werkplaats vaak zien als een mensen. 'kneusjesfabriek'. „Veel werknemers blijken het ciale werkvoorziening, zitten vaak De Wet Sociale Werkvoorziening vernederend te vinden om er naar- al in een moeilijk dilemma. Het is naar om werkloos te zyn en je wordt daar nog steeds op aangeke ken. Als je er dan niet in slaagt een baantje te vinden en je probeert het in de sociale werkvoorziening, dan kryg je te maken met de slech te naam die de werkvoorziening bij veel Nederlanders heeft. Je wordt onbruikbaar geacht verdacht van misbruik van sociale wetten". De werkplaatsen zouden naar zijn oordeel de doelstelling (bevor dering van de arbeidsgeschikt heid) serieuzer moeten nemen. Bij voorbeeld door iemand langzamer hand ingewikkelder werk te laten doen, on-the-job-trainingen en aan vullende cursussen. Terpstra be seft dat terugkeer naar een norma le baan in de huidige tijd niet een voudig is. Hij heeft evenwel ook de indruk dat de sociale werkplaatsen niet mee willen werken. "Vaak wil len ze hun goede arbeidskrachten niet meer kwijt. Die hebben ze zelf te hard nodig". Moeders voor Moeders? Ja, dat ken ik. Een uitstekende zaak, want als aanstaande moeder kun je andere vrouwen helpen moeder te worden. Gewoon, door gedurende de eerste 4 maanden van de zwangerschap urine af te staan. Daarin bevindt zich namelijk een hormoon, dat in een aantal gevallen onvruchtbaarheid kan verhel pen. Nou, voor zoiets wil ik dan best dat kleine beetje moeite doen. Het enige dat verwacht wordt is dagelijks de urine opvangen, die vervolgens aan huis wordt opgehaald. Was helpen maar altijd zo eenvoudig! Er is veel urine nodig. Daarom is ook üw hulp méér dan welkom. Voor informatie of aanmelding (liefst direkt als u 2 weken over tijd bent) de informatrice bij u in de buurt, haar nummer staat in de Gouden Gids onder „Zwangerschap".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9