Zwaar verlies Iraanse leger 169? In Florennes wordt tweetalig betoogd RemmenCentrum MEUBELSTUNT Mijnstaking kost 11 miljard Tienduizenden doden in Golfoorlog 'Ster in gids en nek breken op terras Schorsing Allan Boesak weer ongedaan gemaakt Frankrijk: veel meer kernkoppen EG-overleg vastgelopen Plaatselijke bevolking steunt komst van kruisraketten GRATIS REMINSPEKTIE! JAN VAN DEN BROEK WOENSDAG 20 MAART 1985 BUITENLAND PAGINA 7 PARIJS - De rode Michelingids voor '85 is uit en geen enkele dries terrenkok in Frankrijk hoeft zich te verhangen. Ze staan er allemaal weer in en er kwam zelfs nog een vijftiende by. Dat is de 'Auberge du Père Bise' in Talloires. Nu ligt Talloires in de Haute Savoie en de herberg aan een meer. De kamers kosten rond de twee- tot vierhon derd gulden en de specialiteiten TT zijn er ganzenlever en kip met Xiaoping. Het personeel sloot estragon. door Rudolph Bakker eens bij vergissing de meer dan 80- jarige eigenaar, monsieur Thuillier, in de ijskast op. Na een verslechte ring in de keuken is de Beaumaniè- re er nu weer helemaal bovenop. De heer Thuillier maakt het uitste kend. In de Michelin '85 wordt er met ontroerende nadruk op gewezen Voor in Parijs aankomende Ne- De beroemdste van de driester renrestaurants is en blijft de 'Ous- dat men allerminst een gids voor derlanders is liet goed tau de Baumanière' in Les Baux- TEHERAN/BAGDAD/NEW YORK/DEN HAAG - (AP/DPA/AFP/UPI/Rtr/ANP) - Irak „sTenekbrekenwerko^nÏBo^ heeft Iran de afgelopen week een vernietigende nederlaag toegebracht. Dat hebben Ame- dewijn of China's sterke man Deng rikaanse regeringsfunctionarissen verklaard tegenover de New York Times. Zij zeiden dat 30.000 tot 50.000 Iraanse soldaten en slecht opgeleide 'vrijwilligers' in het zuiden van Irak waren gedood, verwond of gevangen genomen. rijke snobs wil zyn. Zoals gebrui- keljk is er een speciale kaart van Frankrijk waarop restaurants staan aangegeven waar voor een restaurants is opgenomen. Wie te gen donderend lawaai kan en be reid is twintig minuten op zijn beurt te wachten kan in dit zeer Pa- rijse eethuis het besj zyn vakantie beginnen. Zoals in alle Parijse brasseries, valt voor een beschei den maal ook hier op zo'n honderd francs (40 gulden) te rekenen. Een speciale categorie in de Mi- chelin telt 2640 restaurants waar maal met meer dan 60 francs (zo'n maaltijden niet meer dan 55 francs 23 gulden) wordt gevraagd. De toe- kosten. Ze zijn aangegeven met rist die van deze kaart zou afhan- een ruitje ('wybertje'). gen, ging in Parys en een zeer ruim Met dat al blijft de Michelin de gebied er om heen van de honger betrouwbaarste reisgids voor dood.De meeste van deze ideale Frankrijk. Er zijn ongetwijfeld nog meer hotels en restaurants met bedden zonder vlooien en soep zonder haren. De Michelin sluit on aangename verrassingen praktisch uit. Omdat de gids nu al meer dan tachtig jaar midden maart uitkomt, wordt hij wel 'het paasei' van de automobilist' genoemd. En zeer hard gekookt. recht tegenover het Gare du Nord de prijzenswaardige brasserie 'Ter minus Nord' nu in de lijst van wel iswaar sterloze maar aanbevolen Meer dan 800 buitenlanders heb ben gisteren met speciale vluchten Teheran verlaten, om weg te zyn voordat het Iraanse luchtruim 's avonds om 1800 uur onze tijd vol gens een Iraakse waarschuwing onveilig zou worden voor het nor male luchtverkeer. Dit onder dreu nen van afweergeschut. Tegelykertyd verklaarden de mi nisters van de Golfstaten, dat zy gezamelijk gaan proberen het con flict tussen de oorlogvoerende lan den te beëindigen. De Samenwer kingsraad Golf (GCC), zal een be middelingsteam naar Bagdad en Teheran sturen. In de raad zitten behalve Saoedi-Arabië, de Golfsta ten Koeweit, Barein, Katar, Oman maaid,' aldus een functionaris. Een en de Verenigde Arabische Emira- andere zegsman van de Times i sympathie noemde de veldslag 'een klassiek voorbeeld' van de manier waarop 'Ik denk niet dat de Iraniërs we- een goed getraind en uitgerust le- ten hoeveel manschappen zij verlo ren hebben, maar het loopt in de tienduizenden,' zei een van de ano nieme zegslieden tegen de Times, ger duizenden infanteristen kan weerstaan die onvoldoende lucht- artilleriesteun hebben. De gevechten tussen Irak en Iran JOHANNESBURG - De schor sing van dominee Allan Boesak voorzitter van de Wereldraad van Hervormde Kerken en bescherm heer van het Verenigd Democra tisch Front, het UDF - als studen ten-voorganger van de NG Zen- dingkerk te Belville, Kaapstad, is ongedaan gemaakt. De zogenaam de Ring-commissie van de Zen- door Ruud de Wit Irak zou goed voorbereid zijn ge- worden ondertussen steeds grim- weest op het Iraanse offensief dat miger. Het vliegveld van Teheran, op 11 maart begon en de opmars al waar met speciale evacutievluch- na drie dagen tot staan hebben ge- ten 800 buitenlanders het land ver bracht. 'Het Iraanse offensief liep lieten, lag gisteren onder zwaar uit op een zelfmoordaanval, omdat Iraaks vuur. Iran dreigde als ver- de Iraniërs niet opkonden tegen de gelding ook het vliegveld van Bag- Irakese luchtmacht en artillerie. dad met lange-afstandsraketten te Zy werden met duizenden neerge- kunnen gaan beschieten. Dit zei de Iraanse premier, Mir Hossein Moussavi, in een vraaggesprek voor tv en radio. Maar in Bagdad kwam het nog niet tot een uittocht van buitenlanders, verklaarde al thans de Nederlandse ambassa deur Vredenburg in Bagdad tegen over Vara's Dingen van de Dag. Of Iran werkelijk over zulke ra- kaanse inlichtingendienst de hand I?es.^kt is "°8 stckeds niet ««MMS Aanvankel^k^on^ende Boesal^de autohomme°n en ^ffihten affaire, maar later gaf hy hem toe. raketten op Bagdad tot dus ver niet juist geweest". In een verwijzing naar het recen te Iraanse offensief in de zuidelijke grensgebieden van Irak, gaf de zyn soli- Bagdad 'bij het bewaren van de soevereini- *yn vernouaing mei mevrouw teit Pn Hf» vPiliPhpiH van lanH Scottvoor de Ring omschreven als SSfiStri De beslissing van de Ring van de Zendingkerk om Boesak te her- Z„HT aml>t kwam na een B„Ilsgeuleaen v<m r"d™d®,'ergadenng dins- Golfraad uitdrukking aai dagavond in Kaapstad. Volgens de HaritPit mpt hpt rn9imp i Zuidafrikaanse radio had Boesak ?an.teit.met het reSime 1 zyn verhouding met mevrouw Voordat minister Lawson (financiën) in het Lagerhuis zijn begroting zijn familie aan het voederen van de eendjes. Voor een ministersfami ontspannen samenzijn, gezien de bewakingsmaatregelen waarin iedere bewindsman zich schikken. Dit jaar komt een nieuwe onder zeeër in de vaart met raketten van het type M-4, die elk over zes kern koppen met een explosieve kracht van zes kiloton beschikken. De overige vijf onderzeeërs zullen worden gemoderniseerd om ook deze raket te krijgen. Ook de kern- rijn begroting presenteerde zette hij zich gisteren met waPens *e ^and en in de lucht zul- ministersfamilie in Engeland is dat nauwelijks een Hernu gemoderniseerd, zei LONDEN (UPI/Rtr.) - Frankrijk zal het aantal kernkoppen aan boord van onderzeeërs van 80 vorig jaar vergroten tot 176 dit jaar en bijna 500 tegen 1992. Dit heeft de Franse minister van defensie, Charles Her- nu, gisteren verklaard in een vraag gesprek met het gezaghebbende Britse defensieblad Jane's Defence Weekly. verdocht de territoriale grenzen i het buurland te respecteren en AKTUELE 2-ZITTER Heel eigentijdse <gg£ 2-zitsbankvan pi=i3 blankhoutmetge- moffeld metaal- |>S2 gaasenkussens. i5§ 5Kleurstellingen. ISg waaronderwiten jfiw hardblauw. M Normaal 1 Mm lijk vorige maand vanwege bewe- was opgeblazen door de media, ringen dat hy een buitenechtelijke wat weer had geleid tot een aantal verhouding zou hebben gehad. ongelukkige misverstanden. Het dagblad the Star, dat m Jo hannesburg verschijnt, onthuldde begin januari van dit jaar de ver houding van Boesak met een me dewerkster van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, Melanie 'Di' Scott. Uit het krantenartikel bleek overigens ook, dat de Zuidafri- BRUSSEL (ANP) - Staatssecreta ris van buitenlandse zaken Van Ee- kelen is verrast over de plotselinge obstakels die zijn opgedoemd tij dens de onderhandelingen van de tien EG-lidstaten met Spaiye en Portugal, over de uitbreiding van de Gemeenschap met de laatste twee landen. Tijdens een vierdaag se marathonzitting in Brussel moe ten de beletselen voor uitbreiding op 1 januari 1986 worden weggeno men. Zondag en maandag leek men voortgang te maken. Gister middag en -avond gooiden Spaiye en Portugal roet in het eten. Volgens Van Eekelen is de fun gerend voorzitter van de mara- thonraad, de Italiaanse minister van buitenlandse zaken Andreotti, plotseling pessimistisch over de kans van slagen. De Portugese eis van exclusiviteit voor eigen vissers in de eigen economische zone, plus Spaanse bezwaren tegen de door de Tien voorgestelde compromis sen voor visserij en landbouw de den aanvankelijk optimisme in het tegendeel verkeren. te reageren op internationale po gingen om de 53 maanden oude oorlog via onderhandelingen te beeindigen. ADVERTENTIE BIJPASSENDE BOEKENREKKEN, TAFELS, STOELEN EN FAUTEUILS MET50-60% KORTING! Leiden. Breestraat 142 -144. Tel 071 -13 35II 19 Vestigingen door geheel Nederland. Actie advocaten uit lijfsbehoud NAPELS (AP) - In Napels zyn bijna 5.000 advocaten een sta king van een week begonnen uit protest tegen de risico's die zy lopen bij de verdediging van misdadigers die samenwerken met de autoriteiten. Dit is giste ren bekendgemaakt door een woordvoerder van de bond van advocaten. De actie had tot ge volg dat in de stad duizenden processen moesten worden verdaagd. De secretaris van de balie in Napels, Maurizio de Tilla, ver klaarde dat tot de staking was opgeroepen vanwege het ge vaar dat advocaten lopen die de verdediging voeren van de zo genaamde 'pentiti', de naam die Italianen geven aan misda digers die voor het openbaar ministerie getuigen. De staking volgt op een moordaanslag die tien dagen geleden werd gepleegd op de advocaat Luciano Donzelli. De ze trad als pleiter op voor een voormalig lid van de Camorra, de Napolitaanse versie van de maffia. De verdachte die Don zelli verdedigde, zou de autori teiten informatie hebben ver strekt over een schietpartij in augustus waarby zes verm de Camorra-leden de dood den. Britse belasting minder omlaag door tegenvaller LONDEN - De staking van de Britse mijnwerkers heeft het land 11 miljard gulden gekost, de eco nomische groei met 1,25 procent verminderd, en de handelsbalans met 16 miljard gulden verslech terd. Deze cijfers noemde minister Lawson (finEinciën) gisteren tij dens de presentatie van de lands- begroting aan het Lagerhuis. tabak en motorrijtuigenbelasting dan i worden allemaal duurder. het speciaal gaat om jonge- ongeschoolden), en, omge- Een aantal wijd en zijd voorspel- keerd, voor een grotere motivatie de maatregelen om 's lands schat- bij potentiële werknemers dergelij- kist te spekken, heeft de minister ke banen te accepteren, echter niet genomen. Zo wordt er De minister stelde de City, het geen BTW op thans buiten die be- Londense financiële en zakencen- lasting vallende boeken geheven. Zoals algemeen was gevreesd moe- trum, gerust door erop te wijzen dat de regering onverkort blijft door Henk Dam Een van de gevolgen van deze fi nanciële tegenvallers is, dat de mi nister zijn enkele maanden gedane belofte de inkomstenbelasting voor een totaal bedrag van 6 mil jard gulden te verlagen, niet kon waarmaken. Hij kon nu slechts de helft van dat bedrag weggeven. De belastingvrije voet zal nu iets worden opgetrokken, wat de ge middelde Brit ongeveer 300 gulden per jaar aan inkomstenbelasting zal schelen. Daar staat een aantal verhogingen van indirecte belas tingen tegenover. Drank, benzine, april '86) van 3,5 procent. en niet over hun verkoopprijs. De hand-op-de-knip en inflatiebestry- pensioenfondsen blijven buiten ding-vóór-alles. schot. Lawson zei te verwachten dat de inflatie medio dit jaar rond 6 pro- Lawson noemde zyn begroting cent zal zijn, om daarna terug te een „begroting voor banen". De vallen tot het huidige peil van 5 opvallendste maatregel in het pak- procent. De Britse regering voor- ket voorstellen dat hij gisteren be- ziet voorts een economische groei kendmaakte, behelst een verande- voor dit belastingjaar (april '85 tot ring in het premiestelsel die erop neer komt, dat werkgevers voor hun laagst betaalde werknemers minder premie behoeven te beta len, en dat die werknemers zelf ook minder premie zullen hoeven te betalen. De regering verwacht, aldus de minister gisteren, dat deze maatre gel zal leiden tot een grotere inte resse van werkgevers in laagbe taalde werknemers (waarbij het Buitenland kort Genève-overleg houden over de vermindering kernwapens en het voorkomen van een wapenwedloop in de ruimte, maar over het tijdstip waarop de echte onderhandelingen in de afge sproken werkgroepen zullen be ginnen is nog geen akkoord be reikt. Morgen wordt verder ge praat. Atoomproef Britse wetenschapsmensen heb ben in het begin van de jaren 50 serieus overwogen een atoombom te beproeven boven het noordoos ten van Schotland. Maar het feit dat het in de buurt van het plaatsje Wiek vaak regende, verhinderde dat zo'n proef is gedaan, zo bleek BRUSSEL - Onder de 150.000 Belgen die zondagmiddag 'opstap ten' tegen de kernwapens zullen hooguit enkele tientallen 'Floren- nois' zyn geweest. De meeste van de 11.000 inwoners van Florennes laat de plaatsing van 16 kruisraket ten byna in hun achtertuin onver schillig, als ze er al niet voor zijn. Het meest werd zaterdag nog ge mord over het feit dat het jaarlijkse „Bal van de Aalmoezenier" op de luchtmachtbasis door de plotselin ge plaatsing moest worden afge last. Maar protesten werden niet gehoord. „Wat komen moet dat ko- me", Ujkt de houding van de Flo- rennoise bevolking te zyn gewor den. door Hans de Bruyn Eenenveertig jaar geleden werd Florennes door de Amerikaanse troepen van de Duitse bezetters be vrijd. Nu komen de Amerikanen op hun beurt Florennes 'bezetten'. En ze zijn wat de Florennois be treft nog even welkom. f.w Nog maar drie jaar geleden was gisteren "tijdens een hoorzitting dat anders. Toen verklaarde de ge- onderzoekscommissie meenteraad, onder voorzitterschap van een socialistische burgemees ter, Florennes tot 'atoomvrije ge meente'. Een opiniepeiling wees uit dat driekwart van de bevolking tegen de plaatsing van kruisraket ten was. Sindsdien is er veel veranderd. - De gemeenteraad heeft nu een een- gesteld voor door honger en droog- trum-rechtse meerderheid en een groengebiedenm Afrika. De liberale burgemeester. De Ameri- wet behelst het sturen van zaai- kanen zijn gekomen - er wonen er goed, meststoffen, pesticiden, uit- nU al 850 - en de kruisraketten r rusting voor boeren, dekens, kle ding en onderkomens. Het doorgaans rustige Florennes verwacht ruim vifduizend Ameri kaanse militairen en hun familieleden en rekent op een belangrijke im- (foto GPD) Steun voor Afrika De Amerikaanse Senaat heeft in gestemd met een wet, waarbij 175 miljoen dollar beschikbaar wordt puls voor de locale economie. Nerveus Of het zou de gendarmerie moe ten zijn, de afgelopen weken ui terst nerveus was. Elke vreemde ling werd in de gaten gehouden en collega-journalssten en fotografen aangehouden en ondervraagd. Bij ons bezoek aan Florennes, vorige week, was daarvan niets meer te merken. Slechts bij de Belgische ingang van de basis sommeerde een soldaat ons om door te rijden. Ben gendarmerie-patrouille had geen belangstelling. In het dorp zelf was geen agent te zien. De bewaking van de basis is wel verscherpt. Elk hek en elk paadje dat naar de basis leidt wordt be waakt. Daar zal ook de diefstal, vo rig jaar, van 194 granaten door de Canadese actievoerder John Wood toe hebben bijgedragen. Wood, vredesactivist alias BVD-spion, liep in Wóensdrecht tegen de lamp. Sommigen beweren dat de Ame rikanen die diefstal in scene heb ben gezet om de slechte (Belgi sche) bewaking van de basis aan de kaak te stellen. De basis wordt ech ter omgeven door 17 kilometer openbare weg en die blijft moeilijk te bewaken, zeker wanneer in de zomer de vele bossen en velden dichtgegroeid zyn. Gelaten De bevolking van Florennes, dat 20 kilometer van de Franse grens ligt, heeft de komst van de Ameri kanen gelaten over zich heen laten komen. Sommige winkeliers heb ben zich aangepast door hun pro- dukten ook in het Engels aan te prijzen. De Amerikanen zelf laten zich nauwelijks zien. De aanvanke lijke vrees voor overbetaalde, over sekste Amerikaanse soldaten is niet bewaarheid. De burgemeester, de Westvla ming Louis Timmermans, vindt het allemaal prima. Hij heeft inder daad liever een kruisraket in zijn achtertuin dan een Rus in de keu ken. Nu de beslissing is gevallen, richt hij zijn aandacht geheel op de praktische problemen die de komst van uiteindelijke 5.004 Ame rikaanse soldaten en hun familiele den met zich meebrengt. Zoveel extra volk kan de Floren- noise economie best gebruiken, meent hij. Het zuiden van Wallonië gaat gebukt onder een grote werk loosheid. Naar schatting leveren de kruisraketten 400 plaatselijke ba nen op, vooral in de bouw. Maar de komst van de Amerikanen heeft ook schaduwzijden: de huizenprij zen zijn het laatste jaar omhoog ge schoten. De voordelen voor de plaatselij ke middenstand worden wellicht wat overschat. Amerikaanse solda ten-overzee plegen hun eigen 'Sta tes' te creëren. Amerikaanse mili taire bases zijn vrijwel altijd zelf voorzienend: eigen winkels, eigen restaurants, eigen kerken, eigen sportterreinen. De plaatselijke ca fés zijn 'off-limits' voor de Ameri kanen. Alleen de verkopers van de wat grotere artikelen hebben hun omzet zien stijgen. Bovendien komen lang niet alle Amerikanen in Florennes te wo nen, maar ook in de omliggende dorpen en steden als Namen, Char leroi en Dinant. Het voordeel voor Florennes is dus marginaal, maar de bevolking kan dat allemaal wei nig schelen. Betogingen Actievoerders hebben twee cen tra van waaruit zy tegen de kruisra ketten hebben betoogd en dat zul len blijven doen. Geheel op zijn Belgisch: dus tweetalig. In het hart van Florennes gebruikt de Mouve ment de Lutte pour la Sauvegarde de la Region Florennoise een oude meubelmakerij, terwijl de Vlaamse stichting 'Florennade' een oud café tegenover het bureau van de gen darmerie in Rosee, vijf kilometer van Florennes, heeft gekocht. Maar gezien de apathie van de plaatselijke bevolking, waar het om actievoeren gaat, hebben beide groepen in Florennes weinig te| doen. Vrijwel alle actievoerders' komen ook van elders. Het felste protest maakte men mee in 1984, toen 20.000 demonstranten een menselijke ketting van 17 kilome ter lang rond de - in 1944 door de Duitsers aangelegde - basis leg den. Voor de komende tijd worden sit-ins, blokkades van toeleve ringsbedrijven en 'lichte vormen van sabotage' (zoals het doorknip pen van hekken) overwogen. In ok tober van dit jaar wordt in Floren nes een massale betoging tegen de kruisraketten gehouden, waar de actievoerders honderdduizenden mensen verwachten. Europa wordt kritischer over Star Wars BONN/LONDEN/DEN HAAG (DPA/Rtr./ANP) - Steeds meer Eu ropese bondgenoten plaatsen toch kritische kanttekeningen bij het Amerikaanse onderzoek naar ruimtewapens volgens het Strate gische Defensie Initiatief van pre sident Reagan, Star Wars. Bonn deed dit gisteren in een verklaring van minister Genscher (buitenlandse zaken) die werd ge publiceerd door zijn ministerie. Evenals zijn Britse ambtgenoot Geoffrey Howe vrijdag benadrukte hij de noodzaak van onveranderd vasthouden aan de strategie van het flexibele antwoord van de NA VO „zolang er geen betere strategie is om oorlog te voorkomen". Krachtens deze strategie zal de NAVO met kernwapens reageren op een aanval, als deze met andere middelen niet meer is af te weren. Deze afschrikkingsdoctrine van de NAVO is tenslotte ook een ant woord op de voorsprong die de Sowjet-Unie in Europa op het ge bied van de conventionele defensie heeft, aldus Genscher. De bewindsman noemde SDI niet met name evenmin als het ge vaar van Westeuropese ontkoppe ling van de VS, waarover veel wordt gesproken juist in verband met de Geneefse wapenonderhan delingen tussen VS en SU waarbij buiten kern- ook ruimtewapens aan .de orde moeten komen. Opvallend is dat beide Westeuro pese bondgenoten na betuiging van instemming met SDI door hun regeringsleiders, de Britse premier Margaret Thatcher en bondskanse lier Helmut Kohl, de weg van hun ministers van buitenlandse zaken kozen om kanttekingen te plaat- ADVERTENTIE m--J LEIDERDORP-Lijnbaan 9 geopend 8-17.30 uur - zaterdags 8.45-13 uur

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7