Strenge regels voor opsporing ÈTEVEN ANDERS DE -ENTE UITLOKKEN. 17975 Tekort aan bloed stijgt onrustbarend 6975 PvdA en VVD over nieuwe wapenwet: Kabinet terughoudend over SS-20 raketten In Z.-Holland rem op bouw bejaardenhuizen iRT m\ WOENSDAG 20 MAART 1985 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) - De PvdA en WD in de Tweede Kamer wiilen dat de bevoegdheden van de politie bij het opsporen van illegaal wapenbezit aan strenge voorwaarden worden gebonden. Er moet worden voorkomen dat de individuele vrijheid en persoonsbescher ming worden aangetast door de ruimere opsporingsbevoegdheden die de politie straks krijgt bij de invoering van de nieuwe wapenwet. DEN HAAG (ANP) - Toen een 160 kilo zware Limburgse crimineel wegens drusgssmokkel in de cel belandde besloot hij van de nood een deugd te maken. De 160 kilo zware man - in zijn milieu bekend onder de naam Dikke Billy - koos voor een dieet van dertig zachtge- kookte eieren per week. In de Bijlmerbajes, waar Billy de eerste dagen van zijn hechtenis doorbracht, liep dat gesmeerd. Voor 49,50 kocht hij een speciaal beveiligde eierkoker en werkte daarmee aan de slanke lijn. Dat veranderde na zijn overplaatsing naar Maastricht. De directeur van het Huis van Bewaring daar vond een ander dieet net zo goed en nam de eierkoker in beslag. Rechtszaak rond eierkoker Dikke Billy Volgens mr. Mols, die Billy giste ren vertegenwoordigde tijdens een kort geding voor de president van de Haagse rechtbank, ging de di recteur daarmee buiten zijn boek je. De beroepscommissie van de centrale raad van advies voor het gevangeniswezen zou instemmen met Billy's dieet en hem de beno digde apparatuur niet willen ont zeggen. De landsadvocaat, mr H.Th. Bouma, zwaaide gisteren met een brief van de voorzitter van de com missie. Daarin zou de voorzitter af stand nemen van de eerder gedane uitspraak. Billy volgt nu een ener- giebeperkt dieet en heeft daarvoor maar één ei per week nodig. Dat kan hij in de kantine bestellen, al dus Bouma. De president, mr M.R. Wijnholt, sprak zijn verwondering uit over de gang van zaken en vond de brief van de commissievooorzitter niet erg duidelijk. Binnen een week wil hij een nieuwe brief zien met daar in een duidelijke uitspraak over Billy's eierkoker. Dat lieten beide partijen gister avond weten tijdens het debat over het wetsontwerp wapens en muni tie. Met deze nieuwe wet, die in elk geval wordt gesteund door de drie grote partijen in de Kamer, ont staan er meer mogelijkheden voor de bestrijding van het illegale wa penbezit. Het accent ligt daarbij op een uitbreiding van opsporingsbe voegdheden voor de politie. Het wetsontwerp was nodig om uitvoe ring te geven aan een Benelux-ver- drag, dat ip 1970 is gesloten. Volgens dat verdrag moeten Ne derland, Belgiè en Luxemburg hun binnenlandse wetgeving aan passen om gelijkluidende regels te hanteren voor het bezit van en de handel in wapens. België en Lu xemburg zijn evenwel nog niet zover, waardoor het nog steeds ontbreekt aan een gedegen aanpak van het illegale wapenbezit. PvdA en WD zien als een nood zakelijke voorwaarde voor het nieuwe opsporingsbeleid van de politie dat er in elk geval een rede lijke aanleiding moet bestaan die is gebaseerd op een strafbaar feit waarby wapens zijn gebruikt. "Vrijheid en persoonlijke levens sfeer moeten niet alleen tegen toe nemende criminaliteit worden be veiligd, maar ook tegen de over heid", zei WD-woordvoerder Ja- cobse. Het CDA meent dat de be voegdheden van de politie in het wetsvoorstel voldoende zijn be grensd om de ongerustheid daar over weg te nemen. Het illegale wapenbezit in Ne derland is in de afgelopen jaren overigens aanmerkelijk gestegen. In 1983 werden meer dan 5.000 vuurwapens in beslag genomen, ruim 200 meer dan het jaar daar voor. Ook het aantal gewapende overvallen is toegenomen. Vogelwachten: eierzoeken aan regels binden LEEUWARDEN (GPD) - Het hoofdbestuur van de Bond van Friese Vogelwachten (BFVW) vindt dat het eierzoeken aan regels moet worden gebonden. Het hoofdbestuur van de Friese Maat schappij van Landbouw heeft een commissie benoemd die binnen een jaar met een advies zal komen. De voorzitter van de laatste organi satie denkt aan een pasjesregeling. Bij de BFVW is men verontrust over de toenemende aversie onder boeren tegen eierzoekers. "Dat er steeds meer boeren het eierzoeken op hun land verbieden, vervult ons met grote zorg", verklaart secreta ris Klaas Nauta uit Schalsum van de vogelwachtersorganisatie. "Tot op heden was het een gewoonte recht. Voor de eierzoekers was het allemaal vrij gebied, maar dat is de laatste jaren wel veranderd. Met' name het laatste jaar komt er nogal wat opstand van de kant van de boeren. Zij vinden dat het een soort van massatoerisme wordt. Zo gaat het natuurlijk wel de verkeer de kant uit". Dat de boeren nu af en toe een waarschuwing uitdelen, komt vol gens Nauta door het gedrag van de eierzoekers. De BFVW doet ieder jaar opnieuw een beroep op de eierzoekers om zich vooral 'weide lijk' te gedragen. Kievitseieren zoe ken vanuit de auto, het betreden van pas ingezaaide bouw- en wei landen en groepsgewijs het land intrekken, passen niet bij de echte eierzoeker. Verder hoort een pols stok het enige hulpmiddel te zijn en zorgt men er voor dat hekken en afrasteringen gesloten blijven en dat in het land geen rommel wordt achtergelaten. Kritiek op België PvdA-woordvoerder Stoffelen leverde gisteren scherpe kritiek op België. Hij beschuldigde onze zuiderburen van een lakse houding op het gebied van de vereiste wa penwetgeving. In België zijn de re gels veel minder streng dan in ons land. Omdat er geen controle be staat aan de Belgisch-Nederlandse grens, is de invoer van illegale wa pens nauwelijks te bestrijden. Vol gens Stoffelen komt 70 procent van de illegale wapens uit België. Hij noemde de bestrijding van het de jenbezit dan ook dweilen met kraan open. "Niettemin", zei hij, "is het beter te dweilen met de kraan open dan helemaal niets te doen". Hij deed een dringend beroep op het kabi net de Belgische regering te bewe gen de eigen regels aan te passen om de in 1970 gesloten overeen komst na te komen. "De invloed van de Belgische wapenindustrie is blijkbaar zo groot, dat regering en parlement het aan Nederland gegeven woord schenden", aldus het PvdA-kamerlid. DEN HAAG (ANP/GPD) - Pre mier Lubbers heeft gisteren er kend dat er met enige terughou dendheid moet worden gekeken naar de aantallen SS-20 atoomra ketten van de Sowjet-Unie die hier en daar worden opgegeven. Hij zei tijdens een interpellatiedebatje in de Tweede Kamer dat het moeilijk is om vast te stellen wanneer be staande rakettenbases worden om gebouwd voor andere dan SS-20 raketten. De premier reageerde hiermee op uitlatingen PPR-fractieleidster Beckers, die het debatje had aan gevraagd. Zij wil dat de regering zich voorlopig onthoudt van com mentaar op tussentijdse gegevens over aantallen SS-20 raketten als die informatie niet door de Sowjet- Unie zelf wordt bevestigd. Lub bers zei dat hij daartoe niet bereid is. "Als de Sowjet-Unie dfaaraan behoefte heeft, zal zij zelf wel me dedelingen doen", aldus Lubbers. Beckers doelde met haar kritiek op het regeringscommentaar op de tussentijdse Amerikaanse informa tie over aantallen SS-20 raketten. Zij noemde in dat verband uitlatin gen van de Amerikaanse minister van defensie Weinberger vorig na jaar op een NAVO-bijeenkomst in Stresa over een toeneming van het aantal raketten aan Russische kant. Beckers verwees naar andere Amerikaanse bronnen die melden dat er geen zuivere telling mogelijk is, omdat de SS-20's een mobiel ka rakter hebben en vaak moeilijk te onderscheiden zijn van hun 'broer tjes', zoals de SS-16, -25 en -28. Lubbers gaf toe dat rond Stresa enige verwarring is ontstaan. Er is "een behoorlijke bandbreedte", die niet zozeer betrekking heeft op het moment van telling, maar "waar het uiteindelijk naar toe gaat", aldus Lubbers. De Nederlandse regering zal bij het definitieve besluit over de kruisraketten op 1 november aan dringen op een 'compleet dossier', zei Lubbers. De Tweede Kamer bespreekt vanavond dè positieve uitlatingen van premier Lubbers over de Bel gische beslissing kruisraketten te plaatsen. Het spoeddebat wordt gehouden op verzoek van CPN- fractievoorzitter mevrouw Brou wer. CDA-woordvoerder Frinking zei gisteren, dat het CDA van mening is dat deze kwestie beter volgende week in het mondelinge vrage nuurtje behandeld zou kunnen worden. WD-fractieleider Nijpels zei helemaal geen behoefte te heb ben aan een dergelijk debat over België. Beide regeringspartijen legden zich echter bij het verzoek van mevrouw Brouwer neer. Lubbers zei vrijdag na afloop van de ministerraad dat hij de Bel gische beslissing 'begrijpelijk' vond. Bovendien zou elke andere beslissing van het Belgische kabi net "een verkeerd signaal aan de Sowjet Unie" hebben gegeven, al dus Lubbers. UTRECHT - In Utrecht werd gis teren de gezondheidsvakbeurs Me- dicaJ85geopend. De beurs duurt vier dagen. Op de foto schudt dr. Ginjaar van de rijksuniversiteit in Utrecht de hand van een man die al wandelend reclame maakt voor verbandmiddelen. In het midden Sjoukje Hooymaayer, die in de po pulaire tv-serie 'Zeg 'ns AAA' een dokter speelt. (toto anpi Vrouw ernstig gewond door brand in cel HAARLEM (GPD) - Een 17-jarige vrouw uit Zandvoort is gister avond ernstig gewond geraakt bij een brand in een van de cellen van het Haarlemse hoofdbureau van politie. De brand werd ontdekt dank zij het signaal van een brand melder. Het beddegoed in de cel van de vrouw was door nog onop gehelderde oorzaak in brand ge raakt. Door de enorme hitte was het staal van de celdeur uitgezet, zodat die moest worden openge broken. De vrouw werd in bewusteloze toestand aangetroffen en direct naar het ziekenhuis vervoerd. Daar werden derdegraads brandwonden aan de handen en lichtere verbran dingen aan het gelaat geconsta teerd. Het slachtoffer werd vervol gens overgebracht naar het Brand wonden Centrum in Beverwijk. Het slachtoffer was 's morgens in de Haarlemse binnenstad aange houden op verdenking van handel in gestolen cheques. DEN HAAG - Er zullen dit jaar geen nieuwe bejaardenoorden in Zuid-Holland worden gebouwd. Bovendien zal renovatie van be staande tehuizen op een zeer laag pitje worden gezet. Dit stelt pro vinciaal gedeputeerde Boone (ou derenbeleid). Dit is volgens hem het gevolg van de overheveling van de finan ciële verantwoordelijkheid voor het bejaardenbeleid van rijk naar provincie. Zoals het er nu uitziet komt de provincie dit jaar al 30 mil joen gulden tekort op de lopende kosten voor de bejaardenoorden. Overigens noemde Boone de toe komstige financiering van de be jaardenzorg nog hoogst onzeker omdat er op dit moment nog niets bekend is over de hoogte van de MISHANDELING - De Amster damse politierechter mr. Van Sta veren heeft gisteren een 21-jarige Amsterdammer bij verstek veroor deeld tot zes maanden gevangenis straf wegens zogenoemde „poten- rammerij". De man had in mei vo rig jaar twee homofiele mannen in elkaar geslagen „omdat hij een he kel had aan „poten", aldus de ver klaringen van de slachtoffers. Zelf meende de verdachte dat drankge bruik de oorzaak was van de vecht partij. Dezelfde dag had de man ook nog een andere man mishan deld toen hij probeerde diens tas te stelen. eigen bijdrage die de bewoners van de bejaardenoorden in de toe komst moeten gaan betalen. Er zijn in Zuid-Holland 26 be jaardenoorden aan renovatie toe. Bovendien zouden er volgens Boone 12 nieuwe tehuizen moeten worden gebouwd. Hij sluit niet uit dat er bejaardenoorden als gevolg van de financiële tekorten moeten worden gesloten. Geldboete voor econoom bisdom ROERMOND (ANP) - De recht bank in Roermond heeft gisteren de econoom van het Roermondse bisdom veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van twee weken en een geldboete van 6939 gulden. De man stond terecht op verdenking van belastingfraude en valsheid in geschrifte. By de Nederlandse Credietbank in Roer mond had de econoom voor 70.000 gulden waardepapieren gekocht die op een gefingeerde naam ston den. De opbrengst van de waarde papieren werden voor de fiscus verzwegen. Opvang Tamils kost overheid vele miljoenen DEN HAAG (GPD) - De opvang van uit Sri Lanka gevluchte Tamils kost de overheid enkele tientallen miljoenen guldens. Dat heeft pre mier Lubbers gisteren in de Twee de Kamer meegedeeld in antwoord op mondelinge vragen. Volgende week gaat minister Brinkman (WVC) over de financiële onder steuning praten met de gemeenten Amsterdam en Den Haag, waar de meeste Tamils verblijven. In de afgelopen drie maanden zijn meer dan 2000 Tamils naar ons land gevlucht. Dat aantal loopt bij na dagelijks met enkele tientallen op. In afwachting van de behande ling van hun asielaanvraag krijgen de Tamils een eenmalige uitkering van 600 gulden om in hun kosten van levensonderhoud te voorzien. Ook ontvangen zij een bijstands uitkering. baar geworden. Ze zijn in grote groepen gehuisvest in veel te klei ne kamers, die niet aan de veilig heidseisen voldoen. De gemeente heeft vanochtend in het oostelijk stadsdeel opnieuw een brandge vaarlijk pension met Tamils ont ruimd. Het ging ditmaal om een pand met 60 tot 70 vluchtelingen. Gisteren werd ook al een Tamil- De gemeente is naarstig op zoek naar huisvesting voor de honder den Tamils die de afgelopen weken uit brandgevaarlijke en dure pen sions zijn gehaald. De sleep-in aan de Mauritskade waar de vluchte lingen heen worden gebracht wordt met ingang van Pasen (be gin volgende maand) weer in ge bruik genomen door toeristen. ADVERTENTIE Blazer met rok van crêpe katoen in mint- groen of zacht rose. Gebloemde blouse in pasteltinten. GRONINGEN Door rood licht rijden en als beloning een taart krijgen. Dat overkwam de 19-jarige mevrouw Groeneveld uit Groningen. Op het politiebureau van Groningen ontving zij gisteren een taart, omdat er 199.999 personen voor haar dezelfde overtreding hadden begaan. Me vrouw Groeneveld maakte de 200.000 rond. Overigens: ondanks het feeste lijke gebeuren moest de automobiliste de boete voor haar overtreding evengoed betalen. (fotoANP) Zeeuws echtpaar ontvoerd AXEL (GPD) Zes mannen hebben afgelopen maandag het Axelse country-duo Black Cristel ontvoerd. Uit de woning van het Zeeuwse duo, dat bestaat uit Fred Irving en zijn vriendin Joyce, werd geluidsappa ratuur ter waarde van 14.000 gulden meegenomen. Tijdens de ontvoering werd Irving gedwongen een afstandsverklaring te tekenen voor zijn Ford Mercury, 's Avonds waren Fred en Joyce weer ongedeerd thuis. De poli tie verwacht binnenkort enkele arrestaties te kunnen verrichten. Maandagmiddag belde een man aan bij het muzikantenpaar. Fred deed open, waarna plotseling vijf mannen tevoorschijn sprongen die de wo ning binnendrongen. Zij droegen geen wapens. Terwijl het paar in bedwang werd gehouden, werd inderhaast de ge luidsapparatuur van het duo in twee auto's overgeladen. Daarna werden Fred en Joyce gedwongen in één van de auto's te stappen. Via een omweg door België reed men met twee wagens en de auto van Fred naar de provincie Utrecht. Ergens in Utrecht werd het paar uit de auto gezet en op het hart ge drukt geen contact met de politie op te nemen. Toen het tweetal een telefoon ontdekte belden zij een vriend in de stad Utrecht, die hen over haalde toch de politie te bellen. Fred en Joyce werden na te zijn verhoord op de trein gezet. Winstgevende handel in bloedprodukten nadelig voor kwaliteit BADHOEVEDORP (ANP) - Ne derland dreigt steeds meer afhan kelijk te worden van de internatio nale handel in bloedplasma. Zowel om principiële als medische en economische redenen is dit een be denkelijke ontwikkeling. Ingrij pende overheidsmaatregelen zijn dringend gewenst om de sterk toe nemende handel in bloed buiten de deur te houden. Deze waarschuwing is afkomstig van de schrijver P. Hagen, auteur van het Engelse boek "Blood, gift or merchandise". Onlangs hebben ook dr. L. Ginjaar, oud-minister van volksgezondheid en milieuhy giëne, en de Centrale Medische Bloedtransfusie Commissie (CMBC) in ons land gewezen op de noodsituatie, die is ontstaan door het volgens Hagen onrustbarend stijgende tekort aan bloedplasma. Slaagde Nederland er tot voor kort nog in in de eigen behoefte aan bloed en bloedprodukten te voorzien, in 1983 was er al een te kort van 25.000 liter. Dit is vorig jaar opgelopen tot 29.000 liter. Voor dit jaar schat de CMBC het tekort op 35.000 liter. „Hierdoor wordt ons land stee'ds meer afhankelijk van uit het bui tenland geïmporteerd bloedplas ma. Daarmee stimuleert Neder land de winstgevende handel en deels zwarte markt in bloed en bloedprodukten, hetgeen in strijd is met de Nederlandse wetgeving, die bloeddonatie zonder financieel oogmerk nastreeft", aldus de au teur. De belangrijkste oorzaak van het tekort aan bloedplasma is volgens Hagen de snelle stijging van de vraag naar bloedprodukten. Het meest spectaculair is de groeiende vraag naar stollingspre paraten voor de behandeling van hemofilie (bloederziekte). De far maceutische industrie heeft tevens een groeiende behoefte aan plasma voor het vervaardigen van albumi- ne ter opvulling van het eitwitte- kort na bloedingen, een shock, ver brandingen en operaties, en van immuno-globine bij de behande ling van hepatitis (leveronsteking). Aan de andere kant treedt er ook vertraging op in het aanbod van plasma voor verdere bewerking door het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst in Amsterdam. Sommige regionale bloedbanken hebben de laatste tijd minder plasma aangeleverd dan mogelijk zou zijn. Het Rode Kruis heeft het tekort de laatste jaren opgevangen door in te teren op de voorraden en ver volgens plasma te betrekken van zusterorganisaties in België en West-Duitsland. Bij ongewijzigd beleid zal er in toenemende mate beroep moeten worden gedaan op een van de 300 commerciële instel lingen in de Verenigde Staten met vertakkingen in Europa en elders ter wereld, die het plasma winnen bij hun 300.000 betaalde donors. Afgezien van de heersende ethi sche opvatting in ons land dat ver commercialisering van menselijk bloed uit den boze is, zijn er ook economische en medische overwe gingen de winstgevende handel in bloedplasma een halt toe te roe pen. Als ons land afhankelijk wordt van buitenlandse firma's, kunnen zij na hier de markt ver overd te hebben de prijs voor plas mapreparaten straffeloos opvoe ren, aldus Hagen. Een medisch argument tegen de internationale handel in bloedpro dukten is dat men nooit de garan tie kan geven dat het geïmporteer de bloedplasma geheel veilig is, vooral omdat er instellingen zijn die soms bloed kopen van sociaal zwakkeren. De controle op hun ge zondheidstoestand is daarbij veelal onvoldoende. „Op die manier kun nen allerlei virussen met het bloed ons land binnen gebracht wor den", zegt de auteur.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5