Woongroep wordt ondergebracht in kantoorpand Boot BAANVAK Jaar geëist voor steekpartij Brandstichter mag eerst afkicken Gebouw staat al in de steigers Straf wegens aandeel in valsemunterij Bomen voor Marienburch PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 20 MAART 198 LEIDEN - Het fraaie kan toorpand van de voormalige scheepswerf 'Boot', aan de Sumatrastraat, staat mo menteel in de steigers om te worden verbouwd tot woonhuis voor een woon groep. De scheepswerf aan de Zijl heeft ooit een grote bloeitijd doorge maakt. De laatste decennia ging het evenwel bergafwaarts. In 1979 is het faillisement uitgesproken en werd het voormalige kantoorpand aan de gemeente Leiden verkocht. Toen het gemeentebestuur in 1983 besloot het Bootpand te ver bouwen voor een woongroep is de Vereniging Centraal Wonen Lei den en omgeving direct op zoek ge gaan naar kandidaten. Het oor spronkelijke plan was om het pand geschikt te maken voor twee woongroepen. Deze werden snel gevonden, maar haakten in het voorjaar van 1984 weer af omdat men meer ruimte in het pand wilde voor eventuele kinderen en voor artistieke werkzaamheden. Er werd een nieuwe groep ge vonden, negen personen groot, die het pand straks zal betrekken. De bedoeling is dat de leden van deze woongroep elk een eigen apparte ment krijgen en daarnaast een aan tal gemeenschappelijke voorzie ningen zoals keukens, sanitair, een fietsenberging en een gemeen schappelijke eet- en zitkamer. Degelijk Het voormalige kantoorpand, da terend uit 1915, oogt vrij degelijk en verkeert in bouwkundig opzicht in redelijke staat. Opvallend aan het gebouw is dat het dak ver over steekt. De kozijnen, deuren en ra men zijn heel ambachtelijk ge maakt met veel profielen. Met eni ge fantasie zijn hier en daar zelfs enige Jugendstil-invloeden te be speuren. Het gebouw maakt eigen lijk een beetje villa-achtige indruk. Op de begane grond zijn momen teel rond de centrale hal enige ka mers gelegen. Een fraaie houten trap voert naar de eerste verdie ping waar vijf kamers rond de overloop zijn gegroepeerd. Over het gehele pand ligt een grote zol der, met een vrij ingewikkelde balk- en spantconstructie. Na verbouwing ziet het pand er als volgt uit: op de begane grond komen een grote hal, douche en toilet, drie kamers, een nieuw aan gebouwde serre en een zitkamer met half open keuken. Op de eerste etage komen vier kamers, een lo geerkamer, douche en toilet en een tweede keuken met was- en berg ruimte. Op de zolderverdieping zijn nog eens twee kamers, c.v.- en bergruimte en een badkamer gesi tueerd. Alle kamers zijn ongeveer even groot en hebben een wastafel Zoals op bovenstaande tekening zal het voormalige kantoorpand van Boot er uitzien na de verbouwing. Links staat een serre-achtige uitbouw waar een gezamelijke eet- zitkamer is gesitueerd. Oorspronkelijk stonden links van het kantoorpand nog twee woningen. Die waren zo slecht dat ze moesten worden afgebroken. (tekening architectenbureau Veldman) en een eigen bel. Buiten het gebouw is een tuin en komt een schuur waar tien fietsen gestald kunnen worden. Het woon gebouw komt in beheer bij de wo ningbouwvereniging De Een dracht. De huren van de kamers zullen rond de 190 gulden per maand gaan bedragen. DEN HAAG/LEIDEN - De Haag! se rechtbank heeft gisteren een 35 jarige Leidenaar veroordeeld tol acht maanden gevangenisstra voor zijn aandeel in de verkooti van 2.000 valse 100-dollar biljettefl in mei vorig jaar. De transactie zoij plaats hebben in Holiday Inn, waai de politie de verkopers echter in dd kraag kon vatten. De Leidenaai zou de contacten hebben gelegd tussen de verkopers van het in Bell giè gedrukte valse geld en de ko pers. Tegen hem was twee wekeii geleden twaalf maanden gevange nisstraf waarvan drie voorwaarde- lijk geëist. De Leidenaar behoorde overi! gens niet tot de groep die de politic} in het motel kon inrekenen omdat hij volgens zijn advocaat enkele dagen ervoor al door de anderen buiten spel was gezet. Hij wist dus niets af van het tijdstip van de ont moeting tussen kopers en verko-j pers en was volgens de advocaat daarom ook niet medeplichtig te noemen. Een andere contactpersoon in de verkoop van het valse geld, een 34-' jarige inwoner van Vlaardingen, werd tot vijftien maanden cel ver-1 oordeeld. Tegen hem was zestien] maanden geëist. LEIDEN - In totaal werden giste-] ren in Leiden door de politie acht winkeldieven aangehouden. Zes van hen stalen wat in de Hema. j Jongeren slaags met elkaar op oudejaarsnacht Het verbouwingsplan i DEN HAAG/LEIDEN - Twaalf door de Leidenaar een paar i hand de Leidse architect B. t de maanden gevangenisstraf lelijk is gisteren Veldman. Hij vertelt dat het plan voor de Haagse rechtbank geëist flexibel is opgezet en dat rekening tegen een 20-jarige Leidse jongen. i gehouden met verandering van die op oudejaarsnacht een Marok- woonwensen. Het pand is zo inge deeld dat het mettertijd ook ge splitst kan worden in een ruimte voor twee woongroepen: één op de kaan met een mes heeft gestoken daarbij zijn lever en rechternier heeft beschadigd. De steekpartij had plaats tijdens een vechtpartij op de eerste- tussen een groep Nederlandse ;n zolderverdieping. Marokkaanse jongelui op de Bree- De aanstaande woongroep be- straat, Koornbrugsteeg en Nieuwe uit het Leids Vrijetijdscen trum (LVC) aan de Breestraat was gezet omdat hij ruzie met het zusje van de verdachte had gemaakt. De Leidenaar werkte als vrijwilliger in het centrum. Toen een groep bezoekers van het LVC, waaronder de verdachte, na middernacht naar een café in de binnenstad wilden gaan, troffen zij een groep Marokkaanse jongens waarop de vechtpartij uitbrak. De Leidenaar ontkende overigens dat er racistische motieven in het spel waren geweest en ook de recht-l bank hield het op een ruzie tussen| twee groepen jongeren die welis-i waar tot twee verschillende cultu-| ren behoorden. De officier van justitie zei bij haar strafeis rekening te hebben gehouden met het het feit dat de Leidenaar, die overigens als een rustige jongen bekend staat, zijn baan by de belastingdienst waar-j schijnlijk nu kwijt is. De rechtbank doet 2 april uitspraak. Postzegels l.V. Philatelica, afdeling Lei den, organiseert zaterdag een postzegelveiling met 683 kavels de kantine van de Visser 't Hooft scholengemeenschap aan de An- thonie Duycklaan 1, die om één uur open gaat. De veiling begint om half drie. In dezelfde kantine houdt Philatelica donderdag de maandelijkse ruilavond. De zaal gaat om half acht opende aan vang is acht uur. Het comité TuinstadwijkJ Staalwijk organiseert maandag avond in samenwerking met de Leidse vereniging De Postzegel vrienden een ruilbeurs voor ver zamelaars van postzegels, mun ten enz. in gebouw De Linde aab de Herenstraat 64. Om zeven uur gaat de zaal open. Voor de jeugd is een speciaal hoekje gereser veerd. Tafelreservering is moge- Hengelsport Hengelsportvereniging Rijn land viste de eerste wedstrijd van het seizoen in Zaandam. Uit slag: 1 P. vdn Velzen 11.380 gram-44 stuks, 2 D. de Wit 5050- 18, 3 P. v.d. Plas 1960-9, 4 P. Braggaar 1175-5, 5 J. van Hout 1150-5, 6 Th. Kramp 810-5, 7 C. Teske 700-4,8 P. Tuijnder 400-2,9 Fr. de Jong 235-1, 10 Th. Westra 180-1. Zuid-West hield een wedstrijd in de Ringvaart. Slechts zes deel nemers vingen iets. Uitslag: 1 J. Benning 3 stuks-82 centimeter, 2 H. v.d. Laan 3-66, 3 J. Masurel 2- 52, 4 P. Smit 1-42, 5 W. Moenen 1-41, 6 R. Molenaar 1-26. Turnen Inde Vijf Meihal worden vrij dag de jaarlijkse schoolturnwed- strijden (voortgezet onderwijs) gehouden, georganiseerd door de Schoolsportcommissie en met me dewerking van juryleden van de Turnkring Leidsenhage. De wed strijden beginnen om half twee en duren tot ongeveer half vijf. DEN HAAG/LEIDEN - De 23-jari- ge Leidenaar die vorig jaar novem ber een wisselwoning aan de Bo- nairestraat in brand heeft gesto ken, mag van de Haagse rechtbank eerst afkicken voordat hij een eventuele gevangenisstraf moet ondergaan. Zijn advocaat had gis teren voor die volgorde gepleit om dat zijn cliënt naar zijn zeggen nu gemotiveerd is om achter 8,5 jaar druggebruik een punt te zetten. De raadsman won daarmee het pleit van de officier van justitie, die de Leidenaar eerst een nog op te leg gen straf had willen laten uitzitten. De man was tot de brandstich ting gekomen nadat hij op de avond van 29 november ruzie had gekregen met zijn buurman aan wie hij nog geld verschuldigd was en die hem daarover hardhandig had aangesproken. In de bewuste woning verbleven ook zijn voor malige vriendin met hun beider kind dat slechts op het laatste nip pertje kon worden gered, zo werd tijdens de zitting duidelijk. De le vens van de twee volwassenen wa ren daarbij ook alleen maar ge spaard gebleven doordat zij na middernacht nog naar de televisie zaten te kijken, aldus rechtbank president mr. Kootte. De Leidenaar verkeerde op de bewuste avond onder invloed van alcohol, cocaine en heroine, maar was toch nog in staat geweest om een fles met benzine te vullen en hierin een lap te doen die als lont had gediend. Hij had de brandende fles door een raam naar binnen ge gooid waarop de uit tamelijk brandbaar materiaal opgetrokken wisselwoning snel in de fik was ge vlogen en deels afbrandde. Diefstallen Naast de brandstichting heeft de Leidenaar ook een reeks van dief stallen op zijn naam staan waar voor hij deels al eerder was veroor deeld en die voor een ander deel de rechtbank ter informatie ter be schikking stond. Diefstallen in woonhuizen, winkels en zelfs een in een artsenpraktijk en er waren van hem ook gevallen van oplich ting en mishandeling bekend. Het psychiatrisch rapport vermeldde dat hij vanaf zijn vijftiende al ste lend en rovend door het leven was gegaan om zijn drugs te kunnen bekostigen. De man is door de brandstich ting en de levens die dat had kun nen kosten inmiddels ook zelf tot het inzicht gekomen dat hij van de drugs af moet en wil nu graag een behandeling ondergaan. „Want als ik zo doorga, kan ik mezelf beter meteen ophangen", zo hield hij de rechtbank voor. Op 28 mei moet hij weer voor de rechtbank verschijnen zodat deze kan constateren dat hij niet uit het behandelingsinstituut is weggelo pen. De behandeling van de straf zaak tegen de man is door de recht bank tot nader order aangehouden. LEIDEN - Leerlingen van de Ma- rienburch namen gisteren een voor proefje op de landelijke boom- plantdag (die vandaag was). Bij hun toekomstige schoolgebouw aan de Haarlemmerstraat werden drie flinke platanen geplant. De bomen zijn afkomstig van het nabij gele gen parkeerterrein in de Caecilia- straat. Ze werden neergezet op het schoolplein aan de achterzijde van het nieuwe gebouw. Marienburch is de nieuwe, interconfessionele basis school voor de binnenstad, die in de plaats komt van de voormalige rooms-katholieke Hartebrugschool die op dezelfde plek heeft gestaan), van de prot. chr. school aan de Hooglandsekerkgracht en de kleu terschool aan de Oude Rijn (Clara Dozy). Marienburch is momenteel nog wel in beide laatste gebouwen gevestigd. Het is de bedoeling dat de school 1 mei naar het complex aan de Haarlemmerstraat ver huist. In elk geval konden leerlingen van de 'onderbouw' (de kleu terklassen en de eerste twee klassen van de lagere school) er gisteren een kijkje nemen. Het planten van de bomen, uitgevoerd door mede werkers van de gemeentelijke di rectie groen, sloot aardig aan bij het zojuist afgesloten lenteproject van de school, dat alles wat groeit en bloeit behandelde. (foto Holvast) Word je eigen werkgever "Bij de grote bedrijven zijn de af gelopen jaren voortdurend ar beidsplaatsen verdwenen. Wil je nieuwe werkgelegenheid schep pen, dan zul je het klein- en mid denbedrijf moeten steunen. Daarom worden vanuit het Ver bond van Nederlandse Onderne mingen (VNO) alle krachten ge geven om nieuwe bedrijven goed op weg te helpen". Zo schetst de Sassenheimer L. Lyklama de filosofie achter de actie 'Word je eigen werkgever' van het VNO. In een aantal plaat sen in Nederland begeleiden ad viseurs van het VNO samen met de Kamer van Koophandel en Fabrieken beginnende onderne mers bij het opzetten van een ei gen bedrijfje. In het gebied 'Rijnland' loopt de actie sinds november 1984. Lyklama is daarvoor door het VNO aangetrokken als adviseur. Hij heeft inmiddels 58 mensen over de vloer gehad die het voor hadden een eigen bedrijf- iginnen. Tien van hen heb- intussen ook daadwerkelijk een eigen onderneming op poten gezet, terwijl vijf anderen waar schijnlijk op korte termijn zullen volgen. Lyklama is tevreden met dit aantal. "Landelijk gezien begint 20 procent van de mensen die met ons contact zoeken een ei gen bedrijf. Wat dat betreft doen wij het dus nog niet zo slecht", zegt hij. Opmerkelijk vindt Lyklama het dat er al 58 ondernemers in spé om advies hebben gevraagd. "We hebben namelijk tot dusver in deze regio niet of nauwelijks ruchtbaarheid gegeven aan de actie. We zijn bewust langzaam begonnen om de belangstelling een beetje te peilen", aldus de VNO-adviseur. "Pas na de publi citeit rond de 1000ste 'starter', die dankzij deze actie in Neder land is begonnen, zijn we er in de regio Leiden wat meer bekend heid aan gaan geven". Kritiek Wanneer een beginnende on dernemer bij hem aanklopt, be kijkt Lyklama eerst of zijn initia tief voldoende overlevingskan sen heeft. "Ik moedig mensen in principe aan om zelfstandig on dernemer te worden. Maar wan neer ik merk dat het geen haalba re kaart is, bekritiseer ik de plan nen danig", zegt hij. De begeleiding van een 'star ter', zoals beginnende onderne mers tegenwoordig heten, begint met het maken van een onderne mingsplan. Daarbij zet de onder nemer in spé onder meer op pa pier wat voor soort bedrijf hij wil stichten, wat voor produkten hij aan de man wil brengen, hoe hij die produkten wil verkopen en welke omzet hij denkt te halen. Op het eerste gezicht lijkt het maken van een ondernemings plan overbodig werk omdat mag worden aangenomen dat iemand die een bedrijf wil beginnen, goed heeft nagedacht wat hij wil doen. Toch heeft het wel degelijk zin, legt Lyklama uit. "Gebleken is dat starters bij het maken van een dergelijk plan nogal eens za ken tegenkomen waaraan ze van tevoren niet aan hadden gedacht. Bovendien kan een onderne mingsplan van pas komen als een ondernemer met de bank gaat praten over de financiering van zijn bedrijf'. Commercieel Het VNO heeft een handlei ding gemaakt voor een onderne mingsplan dat de beginnende ondernemer samen met de advi seur van het VNO kan invullen. Hij moet daarin niet alleen aan geven wat de aard is van zijn be drijf en hoeveel werknemers er naar verwachting komen te werken, hij moet ook uitleggen hoe hij de zaak commercieel denkt aan te pakken. "Het is natuurlijk van belang te weten of er in een bepaald ge bied al concurrenten werkzaam zijn en of er nog wel voldoende plaats is voor een nieuw bedrijf in een bepaalde branche", zegt Lyklama. In het ondernemingsplan moet de beginnende zakenman ook schatten hoe groot de omzet van zijn bedrijf zal zijn. Tevens wordt hem gevraagd alle investeringen die hij moet doen op een rijtje te zetten en aan te geven hoe hij zijn bedrijf wil financieren. Dit soort zaken hoeft de onder nemer niet alleen uit te zoeken. Het VNO heeft cijfers - afkom stig van het CBS en uit studies van banken - beschikbaar waar uit het een en ander is te bereke nen. Bovendien kan Lyklama, als hij het antwoord op sommige problemen schuldig moet blij ven, contact opnemen met ande re VNO-adviseurs. Daarnaast heeft hij altijd nog de mogelijk heid om te rade te gaan bij be drijven die lid zijn van het VNO. "Op deze manier kunnen we een startende ondernemer een indi viduele, precies op hem afge stemde begeleiding geven", zegt hij. Lyklama probeert hen in elk geval zo min mogelijk naar spe cialisten te sturen als belasting adviseurs, notarissen en juristen. "Bij hen worden beginnende on dernemers zodanig overladen met feiten, dat ze het spoor soms bijster raken". Bloemenzaak Is het ondernemingsplan ge reed, dan gaat de ondernemer in spé op pad om het nodige geld voor zijn zaak bijeen te krijgen. Lyklama vindt dat de beginnen de 'zakenman' dit op eigen houtje moet doen. Al wordt hij door de VNO-adviseur desge wenst wel voorbereid op een ge sprek met bijvoorbeeld de bank. Zoals gezegd zijn in deze regio inmiddels tien nieuwe bedrijfjes ontstaan. Daaronder zijn onder nemingen als een uitzendbureau voor architecten, een juwelier, een vertaalbureau, een admini stratiekantoor en een computer shop. Bovendien heeft Lyklama geholpen bij het totstandkomen van een adviesbureau voor auto matisering, een 'engeneering-bu- reau' voor hydraulische werktui gen en zelfs een kleine charter maatschappij. Verder mag mede dankzij de actie "Word je eigen werkgever' binnen niet al te lan ge tijd het ontstaan van een nieuw café, - alweer - een bloe menzaak en een eetcafé worden verwacht. "Een gevarieerde verzameling nieuwe bedrijven", concludeert Lyklama. Het is hem trouwens opgevallen dat met name in Lei den weinig belangstelling is voor het beginnen van een detailhan- delbedrijf. "Ik denk dat dat komt doordat in het verleden de grote fabrieken uit Leiden zijn wegge trokken. Daardoor is werkgele genheid verdwenen en heeft de bevolking in totaal minder te be steden. Ik hou wat deze conclu sie betreft echter wat slagen om de arm. Ik ben nog niet zo lang bezig in Leiden". L. Lyklama: "Weinig belangstelling bij beginnende ondernemers voor detailhandel..." (fotoHoivut)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4