Voortbestaan ijshal loopt gevaar als gemeente niet helpt Vraag naar arbeidskrachten is eindelijk weer gestegen Conflict duurt voort op Lusthoflaanschool CDA en SP willen soepeler beleid Werkloosheid in februari gedaald 18.955 UT 198» WOENSDAG 20 MAART 1985 LEIDEN e volks-1 stadsi ovei LEIDEN - Het bestuur van de Pro testants-Christelijke Schoolvereni ging is niet van plan in te grijpen op de Lusthoflaanschool. De ou dercommissie zegt gisteravond te horen hebben gekregen "dat alle overspannen leerkrachten eerst maar weer eens op school moesten zijn". Woedende ouders stonden er vanmorgen op het schoolplein, toen de leden van de oudercom missie dit bekend maakte. "Jullie zijn er weer ingeluisd", werd er ge roepen. "Dit pikken we niet meer". De oudercommissie kon alleen maar verklaren diep en diep teleur gesteld te zijn. "Vrijdag beloofde het bestuur nog van alles. Er werd gezegd dat ze zelf ook wel inzagen dat er iets moest gebeuren. We zou den voor donderdag uitsluitsel Bestuur weigert in te grijpen krijgen. We hadden goede hoop; dat hebben we de afgelopen dagen ook aan de ouders overgebracht. Gisteravond zyn we gaan bellen. Het ene na het andere bestuurslid wist van niets. We zijn gewoon voor de gek gehouden Uiteindelijk meldde de voorzitter dat er geen stappen worden ondernomen". Er zijn al ruim een jaar grote spanningen op de Lusthoflaan school rond een onderwijzeres die niet in het team zou passen en daardoor de hele school in onstuur brengt. Meer dan de helft van het personeel is overspannen, waar door de leerlingen voortdurend te maken krijgen met invallers. Uit protest hielden de ouders vorige week massaal hun kindewren een dag thuis. De ouders eisten van het bestuur dat die onderwijskracht die zich vorige week ziek heeft ge meld, wordt overgeplaatst. Na kort beraad heeft de ouder commissie nu zelf maar het initia tief genomen om vrijdagavond met alle leerkrachten, alle ouders en al le bestuursleden te vergaderen. "De voorzitter van het bestuur is op de hoogte gesteld en heeft toe gezegd met het voltallige bestuur aanwezig te zullen zijn", aldus ou derlid Toon Kromhout. "Dan moe ten ze maar in het openbaar een verklaring afleggen voor de ouders en het onderwfjsteam. Ze krijgen ons niet zomaar klein". De voorzitter van het bestuur, A. Versnel, was vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar. Gewest Leiden loopt in de pas met landelijk beeld LEIDEN Het gewest Leiden van het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) loopt, wat het tot staan ko men van de groei van de werkloos heid betreft, redelijk in de pas met de stabilisatie die zich landelijk af tekent. De vraag naar arbeids krachten is in 1984 voor het eerst LEIDEN Het voortbestaan van de ijshal in Leiden loopt gevaar als de gemeente Leiden toestemming blijft weigeren voor het houden van evenementen gedurende de zomer in deze hal. Dat zegt P. Beers, directeur van de Exploitatie Maatschappij Ijsbanen (EMY) die de ijshal beheert. 1da.£ De schaatsactiviteiten die gedu- nan rende de winter in deze hal worden gehouden, zijn volgens Beers vol- i doende lonend. De winst wordt echter weer teniet gedaan door het liMI gebrek aan evenementen tijdens I de zomer. De EMY wil 's zomers wel een aantal evenementen naar HU de hal halen, met name beurzen en dergelijke. De maatschappij krijgt hiervoor echter geen toestemming ?stiin van burgemeester en wethouders j van Leiden. "Het college ant- frank woordt zelfs niet eens op onze ver- 15 Eli- zoeken", zegt Beers. Hij verklaart dat het 'natuurlijk •uwes niet is vol te houden om jaren P C. achtereen met een verlies te draai- en'. H(j acht het daarom Siet uitge- u,,y sloten dat de Leidse ijshal haar poort binnen enkele jaren moet sluiten als het college blijft weige- 985. ren zomer-activiteiten toe te staan. "Eerlijk gezégd vind ik dat wethouder Tesselaar nu bezig is emet het vernietigen van particulier kapitaal". Als Beers beurzen in de hal mag houden, is het volgens hem ook mogelijk dat er in het zomersei zoen sport—evenementen in de hal komen. "Nu is dat niet lonend. Ik moet op die activiteiten eerder geld toeleggen dan dat ik er geld ho- aan verdien". nte Onzekerheid Het CDA en de SP in Leiden zul- len binnenkort bij het college erop aandringen het beleid ten aanzien 1 van de ijshal te versoepelen. Het taff 'Je Tentoonstelling «if van paasvee ^et LEIDEN - De 35ste Paasveeten- j toonstelling van de Vebo wordt morgen gehouden in de runderhal e*"- van de Groenoordhallen. Er is ul" sprake van een record aantal inzen- 10" I ders, afkomstig van 85 eigenaars, uit alle delen van het land. Juryleden zullen de in 59 klassen ingedeelde runderen keuren. Be de halve runderen is er ook een aantal hokken met schapen die apart zul- len worden gekeurd. In totaal zijn *et er 364 dieren aangemeld, in de af- ol" delingen zwartbont, roodbont en buitenlands ras, mesterij en scha de pen. De diverse keuringen begin- I nen om negen uur; de prijsuitrei- king is om half drie. Voor het pu bliek worden de waarderingen door middel van prijskaarten bo- ven de staanplaatsen van de runde ren kenbaar gemaakt. SP-raadslid Cor Vergeer schrijft in een brief aan B en W dat de onze kerheid over het voortbestaan van de ijshal moet worden weggeno men. Dit is in het belang van de verenigingen en de vele scholen die van de hal gebruik maken. Ver geer merkt in dit verband op dat de ijshal de gemeente geen geld kost. Dit in tegenstelling tot andere sportvoorzieningen in de gemeen te Leiden. Dat de ijshal inderdaad in een behoefte voorziet, blijkt volgens hem uit cijfers van de EMY. De af gelopen seizoenen hebben volgens deze maatschappij 125.000 recrea tieschaatsers en 40.000 georgani seerde ijsliefhebbers de hal be zocht. Bovendien is de hal in schoolverband 1100 keer bezocht en schaatsen er regelmatig groe pen gehandicapten. Behalve voor recreatieschaatsen wordt de hal ook gebruikt voor marathon- schaatsen, short-track, kunstrij den en curling. Bovendien hebben enige Elfstedenrijders hun proef- rondjes in de ijshal gedraaid. Stroef Vergeer merkt, net als Beers, op dat de contacten tussen het colle ge, de EMY en de eigenaar van de hal, de Westland Utrecht Hypo theekbank (WUH), nogal stroef verlopen. De EMY heeft de ge meenteraad eind vorig jaar ge vraagd te bemiddelen en het over leg weer op gang te brengen. Ver geer roept zijn collega's op gehoor te geven aan dit verzoek. De gang van zaken rond de ijshal moet vol gens hem op korte termijn worden besproken in een gezamenlijke vergadering van de raadscommis sie voor sport en recreatie en eco nomische aangelegenheden. Als er een nieuw 'constructief overleg op gang komt, moet het college daarbij als uitgangspunt het openhouden van de ijshal ne men. Aan een dergelijk overleg moet de EMY. de WUH en de wet houders Tesselaar en Fase deelne men, vindt Vergeer. Gezien het be lang van de ijshal voor de Leidse regio, zou ook de provincie Zuid- Holland bij het overleg betrokken kunnen worden. De ijshal hoeft, als daar geduren de de zomer beurzen worden ge houden, geen concurrentie te vor men voor de gemeentelijke Groenoordhallen. Vergeer meent namelijk dat in de ijshal kleinere en anderssoortige evenementen worden georganiseerd. In elk geval moeten de beheerder van de hal en de directie van de Groenoordhal len overleggen en afspraken ma ken over eventuele zomeractivitei- ten. Sporthal Het CDA grijpt de voorgenomen bouw van een sporthal in de Mors aan om morgen tijdens de vergade ring van diverse raadscommissies bij het college aan te dringen op een soepeler beleid ten aanzien van de ijshal. Ook het CDA vindt dat de beheerder van de hal de mogelijk heid moet hebben om gedurend de zomer evenementen te organise ren. Dit is gisteravond besloten tij dens het overleg van de raadsfrac tie van deze partij. Het raadslid P. Biegstraaten ver klaarde vanmorgen dat het CDA de bouw van de sporthal wil kop pelen aan een soepeler beleid voor de ijshal. Daarmee is echter nog niet gezegd dat de christen-demo craten tegen de sporthal zullen stemmen als het college blijft wei geren zomerevenementen toe te staan in de ijshal. "Daarover bera den we ons pas na de vergadering van de commissie", aldus Biegstraaten. Net als Vergeer vindt het CDA dat de ijshal geen concurrentie mag vormen voor de Groenoord hallen. "Er moet wat dit betreft een evenwicht worden gevonden", al dus Biegstraaten". sinds jaren gestegen, een beeld dat ners. Valkenburg (20) en Zoeter- ook op de landelijke arbeidsmarkt woude (21) springen er eveneens in waarneembaar is. gunstige zin uit. Leiden is daaren- Uit cijfers van het GAB blijkt te- tegen topscorer. Gemiddeld telde vens dat, over het gehele gewest de stad vorig jaar 68 werklozen per gezien, vorig jaar de werkloosheid 1000 inwoners. In het rayon Leiden in Rijnsburg gemiddeld het laagst 18 werkloen op 1000 T'— De ijshal aan de Vondellaan wordt voor bijn streren er het kunstrijden. bedroeg dit cijfer 45, maar zonder Leiden slechts 28. Dat wijst erop dat de groei van de werkloosheid in de stad zich eerder heeft voltrokken dan in de streek. In de bollenstreek is de groei sinds 1981 namelijke sterker geweest dan in het rayon Leiden. GAB-directeur Tibbe meent dat de werkloosheid in het rayon Lisse nauwer samenhangt met de terug gang van de economie. In Leiden zou het verschijnsel structureel zijn. Ook het feit dat het rayon Lei den meer langdurige werklozen telt wijst daarop. In de jeugdwerkloosheid en de werkloosheid onder schoolverla ters tekent zich sinds mei/juni van vorig jaar een kentering af. In 1984 is hun aantal, vergeleken met 1983, geleidelijk kleiner geworden. Een verbetering is ook af te lezen uit de gemiddelde vraag naar per soneel die bij de arbeidsbureaus wordt geregistreerd. Deze stortte in 1981 volledig in. Een absoluut dieptepunt werd in 1983 bereikt, toen in het gewest Leiden gemid deld 183 vacatures voor handen waren. Vorig jaar was een stijging tot 314 waarneembaar, een beeld dat zich ook provinciaal en lande lijk gezien aftekent. De door de GAB's behandelde aanvragen om een ontslagvergun ning bewijzen eens te meer dat het wat beter gaat met de lokale en re gionale economie. Werden er, in het gewest Leiden, in 1983 nog 2673 ingediend, een jaar later was de schaatssport gebruikt. Deze meisjes demon- dit aantal teruggelopen tot 1997. (archieffoto) Volgens Tibbe komt een deel hier- van voor rekening van een daling het aantal collectieve ontslagen. LEIDEN/REGIO - De werkloos heid in het gewest Leiden van het Gewestelijke Arbeidsbureau (GAB) is in de maand februari op nieuw iets gedaald. Het aantal jeugdige werklozen en werkloze schoolverlaters neemt zelfs sterk af. De hoeveelheid werklozen ou- VROUWEN BEROOFD - Een 40- jarige vrouw heeft aangifte gedaan van diefstal van een schoudertas waarin haar rijbewijs zat plus veer tig gulden. De vrouw liep maan dagmiddag te wandelen in de Leid se Hout toen ze werd beroofd door een man die op een brommer reed. Op dezelfde wijze werd gisteren een 54-jarige vrouw uit Duitsland bestolen die liep te wandelen bij het Diaconnessehuis. der dan 23 jaar stijgt in feite gelei delijk. Volgens cijfers van het GAB be droeg het aantal werklozen in het gewest Leiden eind januari 13.308, 174 minder dan de maand ervoor. Deze daling komt voor rekening van de bollenstreek, waar in fe bruari zich ongeveer 250 mensen als werkloos lieten inschrijven, ter wijl er 450 zich lieten uitschrijven. In het rayon Leiden bleef de werk loosheid vrijwel gelijk. De afgelopen twee maanden is de jeugdwerkloosheid sterk ge- veau sinds april 1984. Het arbeids bureau verwacht dit jaar echter een grote toevloed van schoolver- voor verder studeren in plaats van werken. De afname van de werkloosheid in de bollenstreek voltrok zich vooral in de sectoren kantoorper soneel, verzorging, verkeer en de algemene dienst. Het aantal aange melde vacatures, ruim 500, heeft hoofdzakelijk betrekking op de zelfde branches. Alleen het aantal banen in het onderwijs daalde fors. daald, met veertien procent, tot Eind januari telde het GAB 547 ruim 3200. Het aantal werkloze open vacatures, een recordaantal schoolverlaters daalde in 1985 tot over de laatste jaren. Het na de dusver met zeventien procent en vorstperiode verwachte herstel in schommelt nu rond de 1150. Voor de bouwnijverheid tekende zich in beide groepen is dat het laagste ni- februari nog niet af. Werkloosheid (jaargemiddelde 1984) per duizend rs per ge- meente. Leiden: 68 per 1000 Leiderdorp: 31 per 1000 Katwijk: 30 per 1000 Voorschoten: 29 per 1000 Warmond: 29 per 1000 Oegstgeest: 28 per 1000 Alkemade: 26 per 1000 Zoeterwoude: 21 per 1000 Valkenburg: 20 per 1000 Rijnsburg: 18 per 1000 Rayon Leiden: 45 per 1000 Voorhout: 23 per 1000 Sassenheim: 27 per 1000 Lisse: 28 per 1000 Noordwijkerhout: 30 per 1000 Noord wijk: 33 per 1000 Hillegom: 34 per 1000 Rayon Lisse: 30 per 1000 Gewest Leiden: 41 per 1000 ADVERTENTIE GOLF aUfpoijft® Golf Alpine 18.600 1punchliners 250 2. grille. 4 koplampen halogeen licht 350 3. lichtmetalen sportvelgen met aero-caps 4. brede banden 175/70 SRI 3 1.400 5. spoiler achter 250 6. hoofdsteunen 250 kamsteeg I VAG^ Oegstgeest Leiderdorp Katwijk Voorschoten Lisse Hillegom Verhuizen (1) H.J. Brandt is er echt eens voor gaan zitten om het verhaal over zijn grootvader Hendrik te schrijven. Dat heb je zo door. Het is dan weliswaar geen lange ge schiedenis die hij vertelt over de verhuizer voorheen spekslager, maar wel een geschiedenis door spekt met details en anekdotes. "Ja, ik dacht: we bestaan als ver huisbedrijf nu vijfentachtig jaar en dat is toch niet niks. Daarom heb ik maar eens het een en an der opgeschreven over de op richter". Over zijn grootvader schrijft H.J. Brandt dat hij uit een arm gezin kwam met veel kinderen. "De kroeg en het nest, dat was het enige vertier in die dagen. Er is ook niets nieuws onder de zon. Hendrik groeide op in een liefde loze, harde omgeving, want de mensen wisten niet beter en kon den niet beter". Hendrik stroopte vuilnisbelten af. Het koperdraad dat hij vond, werd gebruikt om vogelkooitjes te maken. De kooitjes, waarin hij zelf gevangen merels, lijsters en vinken stopte, werden vervol gens verkocht met een honde- kar. H.J. Brandt: "Dat kwam zo: op een dag kwam er een hond aanlopen en toen kon Hendrik dus met zo'n wagen gaan werken, zijn afzetgebied als het ware uitbreiden". Maar wat hij deed was verbo den, vogels verkopen. Hendrik veranderde van baan. Aanvanke lijk maakte hij sigarenkistjes, la ter kwam hij in dienst van een spekslager. "In die tijd, de vorige eeuw, was dat nog een apart vak, spekslager. En het bleek dat mijn grootvader er voor in de wieg was gelegd. Hij kon het goed, spek pekelen en dat soort dingen. Op een gegegeven mo ment heeft hij de zaak ook over genomen". Verhuizen (2) En nu verschijnt neef Schra vendijk ten tonele. "Die was schuitejager. Nee, hij had geen trekschuit, zo was het niet, hij le verde de paarden voor de trek schuit. Dus de eigenaar van zo'n schuit kon bij Schravendijk paarden huren èn iemand die de paarden mende". "De zaken gingen goed. Het was de tijd van de industriële re volutie: er was een enorme ver huizing aan de gang. De mensen trokken van het platteland naar de steden. Maar dat niet alleen: ook in de steden werd meer ver huisd. Schravendijk zag dat en dacht: daar moet ik van meepro fiteren". "Nu had je in die tijd zoge naamde tapissières, verhuiswa gens met paarden ervoor, en Schravendijk heeft dus zo'n ge val aangeschaft om in Leiden aan de slag te gaan. Tapissière, grappig woord is dat hè. Je moet weten dat in die tijd veel Franse woorden de ronde deden". "Veel meer dan tegenwoordig. Maar goed, waar was ik geble ven? O ja, Schravendijk begon een bedrijfje in Leiden... nu was mijn opa niet achterlijk en die dacht dus op zijn beurt: wat die Schravendijk doet, kan ik ook. Dat was het begin van ons be drijf, want opa sloeg meteen spij kers met koppen: al snel had hij ook een wagen, maar dan wel een die een meter langer was dan die van Schravendijk. Begrijp je wel?". Aan het eind van de Potgieter- laan werd een schuur gebouwd. Voor de paarden. "Maar ook voor de varkens, want Hendrik was immers ook nog slager. Leuk de tail: hij voerde z'n varkens met roggemeel, daar kreeg je hard spek van. Die beesten werden vervolgens geslacht en het vlees ging naar Duitsland en Rus land". Verhuizen (3) Na verloop van tijd - zo rond de eeuwwisseling - deed Hendrik de slagerij aan de kant. Hij verhuis de naar de Oude Varkenmarkt en begon een verhuisbedrijf. "Hij nam die zaak over van een hoefsmid. Van die man weet ik nog dat hij een beetje gek moet zijn geworden toen in Amerika de goldrush ontstond. Wat deed- Zo verhuisde men vroeger, in de tijd dat de zeecontainers nog niet bestonden. ie namelijk? 's Nachts als ieder een in bed lag, begon die hoefs mid in z'n zaak te graven. Hij dacht: als er in Amerika goud in de grond zit, waarom dan ook hier niet?" De zaken van Hendrik gingen goed. Rond 1916 werd de eerste auto aangeschaft. "Dat was een Adam-Opel. Machtige wagen, meneer. Met kettingaandrijving, met carbidlampen - helemaal van koper. De verhuizingen von den toentertijd voornamelijk plaats in Leiden, maar soms gin gen ze naar het buitenland. Zo is mijn grootvader nog een keer naar Rusland geweest. Om een attaché te verhuizen. De tapissiè re ging op de trein, m'n opa erin. Hij is toen naar Petersburg ge weest, tegenwoordig heet die stad Leningrad". H.J. Brandt vertelt het alsof hij er zelf bij was, maar dat kan niet het geval zijn geweest: hij werd immers geboren in 1922 en kwam pas in 1940 in de zaak. "Ei genlijk was ik liever iets anders gaan doen, gaan varen bijvoor beeld, maar ja: ik had geen keus hè. Ik mocht de MULO gaan doen en dat was dat. Daarna moest ik verhuizer worden". Die oorlog. "Vreselijk. Je moet weten dat de Duitsers onze wa gens vorderden, dus we zaten op een gegeven ogenblik zonder vervoer. M'n vader kon daar he lemaal niet tegen, die is daar gek van geworden en moest worden opgenomen. In de oorlog stond alles op een laag pitje; alleen in verband met evacuaties hebben we het soms druk gehad". Verhuizen (4) De naoorlogse tijd. "We kwa men weer moeizaam op gang, moesten bijvoorbeeld zwart ben zine kopen van de Canadezen. Maar goed, van lieverlede ging het beter. Met dumpauto's kwam je bovendien een heel eind. In '56 konden we onze eerste nieuwe auto kopen". "Tegenwoordig hebben we zo'n veertig mensen' in dienst. Naar Noord-Afrika en in Europa verhuizen we langs de weg. Wat betreft de andere delen van de wereld gebruiken we zeecontai ners". Over verhuizen heeft H.J. Brandt een filosofie: "Als verhui zer heb je de taak om de mensen gerust te stellen. Dus als je bij oude mensen komt, dan zeg je niet: zo mevrouwtje, we zullen de hele boel maar eens even gauw opruimen. Nee, dan krijgt zo'n mensje een beroerte. Je zegt dus: mevrouw, dat was zeker een hele stap voor u hè, verhuizen. En dan zegt zij: ja meneer, na veertig jaar. Proef je het ver schil?" "Verhuizen is ook een vertrou wenskwestie. Om nog even bij zo'n oud mensje te blijven: als je alles hebt ingepakt, strijk je nog even over de bovenste plank een kast en wat vind je? Geld. Dan zeg ik direct: mevrouw, wat ik nu toch vind! Blijkt daarna dat haar man het niet mag. weten... ik noem maar wat". "We zijn ook altijd zeer voor zichtig met de spullen. Ik weet nog dat we een keer een tafel met drie poten vervoerden. Dat die tafel drie poten had, merkte ik tijdens de rit. Ik dus naar een meubelmaker, want volgens mij was die ene poot door ons toe doen verdwenen. Goed, de meu belmaker zet er een nieuwe poot aan, krijg ik een tijd later een briefje van die mensen: bedankt voor de goede service; zoiets hebben we nog nooit meege maakt: geef je een tafel met drie poten mee, komt-ie met vier po ten aan". Zelf wel eens verhuisd? "Vorig jaar nog. Vreselijk was dat. Verhuizen, heus, ik kan er zelf niet tegen: het was een ver schrikking".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3