VLOK vraagt 'zendmach tiguig' aan Onenigheid in huisartsenkring Lokale omroep Katwijk hoopt in 1986 te kunnen beginnen Waterleidingbedrijf zet karpers uit in kanalen in duinen I29- Nieuwkomer Nobel lapt plaatselijke regels aan laars J WOENSDAG 20 MAART 1985 REGIO LEIDEN PAGINA 27 KATWIJK - De VLOK (vereniging voor lokale om roep Katwijk) dient nog vol gende week bij het ministe rie van welzijn, volksge zondheid en cultuur (wvc) een verzoek in voor een zendmachtiging. Bestuurs voorzitter J.C. van der Beek verwacht dat begin 1986 met de uitzendingen een be gin kan worden gemaakt. Voorlopig streeft de VLOK naar drie uur radio per week en een uur televisie in de maand. door Adriaan Brandenburg Tijdens een vorige week gehouden ledenvergadering zijn de statuten van de VLOK goedgekeurd. Van daag wordt de akte bij de notaris gepasseerd en beraadt de VLOK zich nader over het 'financiële plaatje' en de inhoud van de brief aan wvc. Verwacht wordt dat het bestuur volgende week een en an der bekrachtigt. Wil wvc instemmen met de aan vraag dan moet in elk geval aan drie voorwaarden worden voldaan: er moet een representatief orgaan zijn waarmee de gemeente Katwijk zich kan verenigen, de statuten moeten zijn goedgekeurd en er moet duidelijkheid bestaan over de financiële consequenties. De Katwijkse gemeenteraad heeft tot op dit moment de noodza kelijke representativiteits verkla ring niet afgegeven. Wethouder W. van der Plas heeft inmiddels wel toegezegd dat hij de raad daarover in april om een uitspraak zal vra gen. Bovendien wil hij dan tevens de financiële kant van de zaak aan de orde stellen. Goed Hoewel het bestuur van de VLOK zich nog intern moet bera den over de begroting meent Van der Beek dat daarover nauwelijks verschillen van inzicht zullen be staan. De VLOK gaat er vanuit dat de gemeente in elk geval 150.000 gulden moet uittrekken om lokale omroep mogelijk te maken. Dat be drag zou over een periode van drie jaar kunnen worden uitgesmeerd. Verder denkt Van der Beek de begroting op den duur sluitend te krijgen door bijdragen van de le den en een subsidie van de ge meente voor 'geleverde prestaties'. Bij dat laatste wordt vooral ge dacht aan het verzorgen van een deel van de gemeentelijke voor lichting. De voorlopige cijfers gaan uit van een jaarlijkse bijdrage van 25.000 gulden voor dit doel. Van der Beek erkent dat het niet eenvoudig zal zyn het gewenste aantal leden - ongeveer 6000 - te werven. "Het zal ervan afhangen hoe goed de programma's zijn", zegt de VLOK-voorzitter. "Als we programma's maken moeten die dus ook goed worden", is zijn voor de hand liggende aanvulling. De Katwijker kiest daarom ook voor een niet al te snelle start. Van der Beek wil de VLOK-me- dewerkers een goede opleiding ge ven om kwaliteit te kunnen bie den. Bepaalde contacten die hij in het Hilversumse heeft - Van der Beek is bestuurslid van de NCRV - komen daarbij mooi van pas, zo blijkt uit zijn woorden. Krant Zowel het bestuur, de intussen samengestelde programmaraad als de niet-professionele medewerkers van de VLOK zullen onbetaald aan de slag gaan. Van der Beek gelooft dat dit mogelijk is. Niet alleen van wege de grootte van de groep vrij willigers waarop wordt gemikt (60 man), maar ook gezien het enthou siasme dat hij bespeurt bij 'zijn' manschappen. Van der Beek is inmiddels ruim een jaar actief betrokken bij de lo kale omroep in Katwijk. Vanwege zijn opleiding (sociologie met als specialiteit massacommunicatie) en zijn contacten op de Gooise ma tras heeft de omroep altijd al zijn aandacht gehad. Daarbij komt dat Van der Beek gelooft in lokale om roep. "Het media-aanbod wordt steeds groter en is straks nauwe lijks meer te overzien. Waar de be langstelling naar zal blijven uit gaan is datgene wat op de hoek van de straat gebeurt. Daarom zal de krant ook altijd bleven bestaan en heeft de lokale omroep een toe komst". De steeds terugkerende vraag in Katwijk blijft waarom de VLOK geen aansluiting zoekt bij de Streekomroep Rijnland (SOR). "Omdat we zelfstandig willen uit zenden", luidt in eerste instantie het antwoord van Van der Beek. Gevraagd naar een toelichting zegt hij: "In de Media-nota gaat de voor keur uit naar lokale omroepen en niet naar agglomeratie-omroepen, zoals Rijnland dat is. De landelijke politiek kiest daar ook steeds meer voor. Bovendien kun je als lokale omroep gerichte programma's ma ken en ben je niet afhankelijk van de beperkte zendtijd op vermoede lijk ongelukkige tijdstippen die een streekomroep je biedt". Begrip Van der Beek zegt evenwel be grip te kunnen opbrengen voor het verzoek van Rijnland aan de ge meente Katwijk om de SOR repre sentatief te verklaren, zolang nog niet over de VLOK is beslist. De voorzitter: "Ik weet hoe moeilijk het is te wachten met uitzenden als je daar in feite klaar voor bent". De gemeente heeft het verzoek van de SOR, in het bezit van een zendver gunning, inmiddels afgewezen aangezien zij de discussie 'open wil houden'. Katwijk is thans de enige gemeente in de streek die Rijnland nog niet representatief heeft ver klaard. Van der Beek sluit een samen werking met de SOR overigens niet uit. Maar Rijnland zou in dat geval onder de paraplu van de VLOK moeten vallen en niet an dersom, zoals bijvoorbeeld met de lokale omroep in Noordwijk het geval is. De VLOK zou in dat geval toestemming kunnen geven pro gramma's van Rijnland 'binnen te laten'. Dat zou reeds op korte ter mijn het geval kunnen zijn, aldus Van der Beek. Valkenburg Aanvankelijk dreigde nog een discussie los te branden over de rol die Valkenburg in het geheel speelt. Dit Rijndorp heeft de SOR een representativiteitsverklaring verstrekt, maar krijgt zijn signaal wel via Katwijk. Wanneer Katwijk de SOR buiten de deur houdt, krijgt ook Valkenburg de beelden niet in de huiskamers. De gemeente Katwijk heeft ech ter in het verleden met Valkenburg de afspraak gemaakt dat in onder ling overleg een beslissing zou worden genomen over het ver strekken van de verklaringen. Van der Beek veronderstelt dat Valken burg onder druk is gezet en Rijn land toch alvast maar representa tief heeft verklaard. Omdat Val kenburg zich niet aan de afspraak met Katwijk heeft gehouden en bo vendien sinds kort de representati viteitsverklaring onmiddellijk weer kan worden ingetrokken ziet Van der Beek ook daarin geen struikelblok meer. J.C. van der Beek: "Lokale omroep heeft een toekomst". (foto Dick HogewonlngN Subjectief V&D bruist van leven. Al bijna 100 jaar! ADVERTENTIE Nu die regels er wel zijn, veran dert er aan Nobels situatie hele maal niets. De 'rebelse' huisarts voelt zich daarentegen juist ge sterkt in zijn opvatting dat hij het bij het rechte eind heeft gehad. "Nu eindelijk die 2400 als wette lijke norm geldt, is het afgelopen met de regels van de AHC", meldt hij. "De AHC had als regel dat er pas weer vestigingsruimte is voor een nieuwe huisarts als de laatstge- vestigde in zijn onderhoud kan voorzien. Da's natuurlijk zo subjec tief als maar kan. Wanneer kan ie mand nu in zijn eigen onderhoud voorzien? Als-ie er twee auto's, twee huizen en twee vrouwen op nahoudt? Met het vestigingsbeleid komt een eind aan de situatie waar in een sollicitant geen enkel recht heeft en waarin elke lokale afde ling van de LHV, zoals in het Al- phense geval, naar eigen inzicht aan het inrichten slaat", aldus No bel. Erg blij is hij ook met een andere afspraak uit het convenant, name lijk dat er 'pluriforme commissies zullen worden gevormd die B en W van een gemeente adviseren'. Huisartsen die een praktijk willen beginnen moeten zich bij die com missie aanmelden en vervolgens een procedure doorlopen. In die commissies zijn het ziekenfonds, patiënten, de gemeente en huisartsen vertegenwoordigd. NOORDWIJK - In de kanalen van het Amsterdamse Waterlei dingbedrijf in het duingebied ten noorden van Noordwijk zijn gisteren tussen de 500 en 600 graskarpers (in totaal ruim 700 kilo) uitgezet. De graskarper is een plantenetende vis. Het is de bedoe ling dat de karpers, die ook wel waterkoeien worden genoemd, de kanalen vrijhouden van overtollige plantengroei. Het maaien, duur en ongunstig voor de ontwikkeling van andere vissoorten, kan daardoor in het vervolg achterwege blijven. De karpers zijn gekweekt in de kweekvijvers van de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvis serij (OVB) in Lelystad. De uitge zette vissen zijn drie jaar oud, on geveer 40 cm lang en wegen 1000 tot 1200 gram. De eerste maanden zullen de waterkoeien nauwelijks iets eten. Ze worden pas aktief wanneer de watertemperatuur bo ven de 13 graden Celsius stijgt. Om de kans op het uitbreken van ziek ten zo klein mogelijk te houden, worden de dieren bij lagere tempe raturen uitgezet. Vier jaar geleden zijn bij wijze van proef voor het eerst graskar pers uitgezet in de Noordwijkse drinkwaterkanalen. Die proef is toen mislukt. Binnen een jaar tijd waren alle karpers opgegeten door snoeken en blauwe reigers. Van daar dat voorafgaand aan het op nieuw uitzetten van de graskarpers alle snoeken zijn 'afgevangen'. Onderzoek Aan het opnieuw uitzetten van de karpers is een uitgebreid onder zoek verbonden. De invloed van graskarpers op de geschiktheid van het water voor drinkwaterbe reiding is namelijk onbekend. Ook zal worden onderzocht hoe andere in de kanalen levende dieren rea geren op de aanwezigheid van de waterkoeien. Enkele maanden ge leden al hebben medewerkers van de Landbouwhogeschool in Wage- ningen en van verschillende bij het onderzoek betrokken universitei ten, een inventarisatie-onderzoek naar de huidige visstand in de ka nalen gedaan. De gemeente Noordwijk maakt al vier jaar lang met succes gebruik van de graskarper. Sloten en vij vers in de wijk Boerenburg en een deel van de wijk Grashoek worden door de vissen schoongehouden. Omdat de graskarper zich in het koude water niet vermenigvuldigt en veel vissen door snoeken wor den opgegeten, moeten jaarlijks nieuwe vissen worden uitgezet. Niettemin bespaart de gemeente Noordwijk dank zij de graskarper jaarlijks duizenden guldens op het onderhoud van de sloten en vij- De nieuwste Alphense huisarts Hans Nobel: "Ik hoef niet in zo'n samenwerkingsverband te zitten". (foto wim Dijkman) Pak van je hart Drie-delig. Uni pantalon plus vestje, gebloemde liquette blouse met wafelstrikje. 100% Katoen in geel, zalm en mint. Maten 152-176. II9.- Pakaan Drie-delig. Uni blazer en pan talon. gebloemde blouse plus strik. Kleur, fuchsia en emerald- groen. Maten 158-176. ALPHEN AAN DEN RIJN «r Sinds maandag is het vestigingsbe leid voor huisartsen wettelijk gere geld. Staatssecretaris Van der Rey- den (volksgezondheid) en de Lan delijke Huisartsenvereniging (LHV) hebben maandagmiddag hun handtekening gezet onder een uit tien 'afspraken' bestaand con venant. Volgens A.D.J. van Geme- ren, voorzitter van de Alphense Huisartsencombinatie (AHC), brengt het convenant voor de fo- rensenstad nauwelijks of geen ver anderingen met zich mee. Volgens Alphens nieuwste huisarts Hans Nobel, de negentiende, wordt met het convenant eindelijk eens recht gezet wat in Alphen op het gebied van huisartsen al jarenlang scheef zit. Een onenigheid in huisartsen- kringen. Niet van vandaag of gisteren die onenigheid, overigens. Direct al toen Nobel de deuren van zijn praktijk in de Marketentster open den, eind vorig jaar, haalde hij de woede van de AHC op zijn hals. Nobel had geen toestemming van de huisartsencombinatie om hier een praktijk te beginnen, sterker nog, hij had er niet eens om ge vraagd. Een simpel rekensommetje bracht hem ertoe zijn koffers te pakken en van Amsterdam naar Alphen af te zakken. Als norm voor een praktijk geldt 2500 patiënten (in het convenant is dat aantal in middels met honderd terugge bracht), Alphen telt ruim 50.000 in woners, heeft dus vestigingsruimte voor minstens twintig huisarten terwijl er veel minder zijn, dus hupsakee, moet Nobels gedachten- gang zijn geweest. De AHC stond voor schut, evenals de 35 huisartsen die op een wachtlijst staan te dringen om in Alphen een praktijk te beginnen. De AHC kon echter niets uitrichten om de dood eenvoudige reden dat er tot voor maandag geen wettelijke regels voor de vestiging van huisartsen golden. Geen conflict Het zijn voortaan niet meer al léén de huisartsen die de dienst uitmaken. Met alle voordelen van dien. "Geen vriendjespolitiek meer", juicht Nobel, "geen mensen meer die nog ergens een neefje hebben wonen die een praktijk wil beginnen en ook geen afweerme chanisme meer als je als Nijmeegse katholiek in een protestantse ge meenschap komt". Nobel is zich er terdege van be wust dat zijn handelwijze hem door zijn collega's niet bepaald in dank is afgenomen. Toch verwacht hij geen 'tegenacties' en is er vol gens hem geen sprake van 'een conflict'. Anderzijds heeft hij wei nig vertrouwen in het ontstaan van 'een warme collegialiteit'. Teke nend is dat niemand heeft gerea geerd op Nobels uitnodiging voor een kennismakingsgesprek. Nobel: "Ik zit daar niet mee, hoor. Collega's, dat is iets dat erbij komt maar geen voorwaarde om prettig te werken. Ik functioneer prima - nee, ik zeg niet hoe veel patiënten ik heb, alleen dat dat aantal mijn stoutste verwachtin gen overtreft - en ik heb er geen greintje last van dat ik niet tot hun intimi kan worden gerekend. Ik hoef ook niet in zo'n samenwer kingsverband te zitten". Dat het gevolg daarvan is dat Nobel zelf maar moet zien hoe het met zijn praktijk in de weekeinden moet, neemt hij op de koop toe. Innig Nobel vertelt over 'een soort van afvaardiging van de zittende huisartsen' die hij over de vloer heeft gehad. Volgens de jonge arts is het er tijdens dat gesprek niet uitbundig vriendelijk aan toe ge gaan. "Ik werd min of meer ter ver antwoording geroepen en het recht om mij ter verantwoording te roe pen hebben ze niet dus geef ik ze dat ook niet". De 'new kid in town' stelt na drukkelijk dat hij zich geenszins geïsoleerd voelt. Vragen dienaan gaande van zijn patiënten hoopt hij hiermee afdoende te hebben beantwoord. "Ik heb noch negatie ve noch innige contacten", schetst hij zijn positie. Heel andere geluiden zijn afkom stig uit de mond van A.D.J. van Gemeren, voorzitter van de AHC. Hij zegt dat de enige verandering van het vestigingsbeleid is 'dat het nu een wettelijk kader heeft'. "In Alphen wordt al tien jaar een vesti gingsbeleid gevoerd terwijl de LHV en de overheid er nu pas over aan het praten zijn. De wettelijke regeling loopt achter de praktijk aan", aldus Van Gemeren, die er nog aan toevoegt dat de door het AHC gehanteerde regels volledig stroken met die van de LHV. Van 'de zaak Nobel' betreurt hij vooral dat de discussie in de krant wordt gevoerd. Om er op zijn beurt een steek onder water aan vast te plakken: "Het is in onze beroeps groep nogal ongebruikelijk om via de persje praktijk in de belangstel ling te plaatsen". Van Gemeren noemt de uitlatin gen en handelwijze van collega No bel 'volkomen ten onrechte', 'onge nuanceerd' en 'onverstandig'. Van Gemeren betreurt het voorts dat door Nobel 'de AHC negatief in de pers komt'. "Hij zegt dat we zo veel dingen verkeerd doen, we hebben maar niet meteen gereageerd, ie mand kan wel zo veel beweren". Over het door Nobel bekritiseer de AHC-regeltje dat eerst wanneer de laatstgevestigde huisarts in zijn onderhoud kan voorzien er vesti gingsruimte is voor een nieuwko mer, zegt Van Gemeren dat dit is bedoeld om de laatstgevestigde 'op adem te laten komen'. "Waarmee niet is gezegd dat-ie een volle bak moet hebben", aldus Van Geme ren. Het AHC-beleid is er volgens de huisarts van de Fideliohof bo venal op gericht 'schoksgewijze veranderingen te voorkomen'. "Ie dereen is gebaat bij een gelijkmati ge instroming van huisartsen", be weert hij. Daartoe probeert de AHC de zaak te timen, zoals Van Gemeren het uitdrukt. De huisartsencombinatie denkt dat in 1991 Alphen volledig zal zijn uitge rust met 'normpraktijken'. Hij bestrijdt voorts de opvatting als zou Alphen met het aantal huisartsen onder het landelijk ge middelde zitten en niet aan de norm voldoen. "Nobel telt vijftien huisartsen, ik kom op negentien uit. Aarlanderveen en Zwammer- dam horen ook bij Alphen, de in woners daar horen immers ook bij die ruim 50.000 inwoners. En ver der is het zo datje de bewoners van instellingen als de Hooge Burch en Oudshoorn van die 50.000 kunt af trekken omdat die gemeenschap pen in hun eigen artsen voorzien. Al met al valt het dus reuze mee, Alphen is qua huisartsen geenszins onderbezet", houdt Van Gemeren vol. m

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 27