Kaarslicht, opstellen en 'De AFC-ers' Romantiek in de bieb Hervormd Beraad Vredesvraagstukken wil weer praten Boekenweek '85 Allemaal brandkasten' De leraren Nederlands Een vreemde ontmoeting 'De AFC-ers': een stukje sportopvoeding Afgelopen met opstellen PAGIN/ Eindredactie Annemiek Ruygrok Telefoon 071-144941, toestel 217 Zeven dagen per jaar is het extra druk in de boekhandel. Nee, we bedoelen niet de dagen rond Sinterklaas en Kerstmis, we bedoelen de week die vandaag is begonnen. Boekenweek. Aan gezien wij van KITS jullie niet als 'kind' zien, maar als 'jonge re', gaan we even aan de Kinderboekenweek voorbij en beste den we speciale aandacht aan deze boekenweek voor volwasse- We doen dat door de 'Words at Candlelight'-middag van de Agnes Scholengemeenschap te verslaan en een paar inzendin gen te plaatsen die daar werden voorgedragen en bekroond. Verder vroegen we aan 'de-redacteur-met-de-niet-te-stillen- leeshonger', Wim Brands, wat hij zich herinnert van zijn boe kenlijst. Adjunct-hoofdredacteur Ruud Paauw vertelt over het boek dat hij sinds zijn jeugd elk jaar minstens één keer leest: De AFC-ers, geschreven door J.B. Schuil. Genoeg gezwetst, het is tijd om te gaan LEZEN!!! Vrijdagmiddag, half drie. Op de Agnes Scholengemeenschap aan de Eymerspoelstraat is het stil, de meeste leerlingen zijn al naar huis. Hier en daar loopt nog een verdwaald exemplaar. Een jon gen met op zijn hoofd een gleuf hoedje ruimt glasscherven op die verspreid liggen over de venster bank. De nieuwsgierige KITS-ver- slaggever loopt gehaast (zo hoort dat toch?) door de lange gang, passeert vitrines die voor de ge legenheid zijn omgedoopt in on derdelen van een boekenrebus. Trap af, hoek om en de biblio theek in. De oplettende lezer weet nu al met welk doel KITS terug gaat naar de schoolbanken. Juist, de lente komt er weer aan en dus staat het boek een week lang centraal. In de verzamelplaats van ken nis en verstrooiing zitten meer dan vijftig leerlingen van het Ag nes muisstil te wachten op wat komen gaat. Een zacht gitaarmu ziekje, kaarslicht in alle^hoeken en gaten, een tafel met daarop een leeslamp en een rode roos in een kristallen vaas zorgen voor een omgeving waarin verhalen en gedichten goed tot hun recht komen. Romantiek in de bieb. Achter de tafel en voor de boe kenkasten gezeten, leest Andrea Vink met lichte, Leidse tongval een zelfgemaakt gedicht voor. Het gaat als volgt: Waarom moest het? Waarom moest je dood? Waarom, waarom, waarom? Ik kan al niet meer denken, want liefde kan nu niemand mij meer schenken, jij was het liefste dat ik bezat, mijn hond, die ik nooit vergat. Meer gedichten met dood, le ven en (onbeantwoorde) liefde als onderwerp worden die mid dag in de zwoel verlichte biblio theek voorgedragen. Opvallend somber is de toon van de meeste gedichten en verhalen. Eén van de organisatoren van deze 'Words at Candlelight' verklaart de somberheid uit 'het ontdek ken van de melancholie in de pu berteit'. Het is mooi als je dat trieste gevoel in een gedicht of een verhaal kwijt kan. La vie De Agnes-leerlingen komen zelfverzekerd over ais ze plaats nemen achter de tafel om hun ge dichten voor te lezen. De jongens en meisjes tonen weinig schroom, hoewel zo af en toe een nerveus gegiechel klinkt Waar schijnlijk is het een voordeel dat het licht gedimd is. Dan kun je blozen zonder dat iemand het doorheeft. Eén jongen durft zijn gevoelige verhaal, over een mus je dat wordt gered van de dood, niet voor te lezen. Economie-le raar Këes van Sprundel doet het op ingetogen wijze voor hem. Als hij zijn dictaten over het geldcir cuit op dezelfde, bijna fluisteren de manier voorleest, zal hij zelfs de grootste economie-hater kun nen boeien. Opvallend is het grote aantal gedichten dat in het Frans is ge schreven. Wij maar denken dat die taal op middelbare scholen aan het uitsterven is. Ook in deze gedichten zijn 'la vie' en 'la mort' ruimschoots aanwezig. De leraar Nederlands, Cees Bol, die de ge dichten aan elkaar praat: "Wat een mooie taal is dat Frans toch". Na de pauze worden de prijs winnaars bekend gemaakt. Bij de onderbouw won Mascha de Haas (Havo, derde klas) de ver- halen wed strijd, tweede werd Eli sabeth Keuning (brugklas). In de categorie 'poëzie' (spreek uit 'po- weezie' en niet: 'poessie') won Monique van der Wardt met een Frans gedicht, Bertilla van de Bovenkamp werd tweede met een Duits gedicht. Zij droeg ech ter een Engels gedicht voor. Zo enthousiast als de onder bouw reageerde op het prijzens waardige initiatief van een paar Agnes-docenten en de mede werksters aan de bibliotheek, zo onverschillig waren 'de boven- bouwers'. Slechts drie verhalen bereikten de commissie die de prijzen moest uitloven. Twee van de drie kregen een prijs. Winna res werd Karla van Rooijen (Atheneum, vijfde klas), tweede Marjolijn van der Eb uit dezelfde klas. Gezien het lage aantal inzen dingen bij de bovenbouw vraag je je af of schrijven iets is om je voor te schamen. Mocht er in de vaderlandse literatuur ooit zoiets ontstaan als De Leidse School, dan zal dat toch op een Leidse school moeten beginnen. Mis schien debuteren 'de schrijvers en dichters van morgen' vandaag in KITS, in de Boekenweek 1985. Wie zal het zeggen? DIRK JAN ROELEVEN Moe vlei ik mij neer op een van de terrasstoeltjes die te verlok kend waren om er zo maar aan voorbij te gaan. Ik bestel bij een vragend gezicht een kop koffie en strek mijn benen uit in de richting van de zon. Naast mij wordt het zwarte vocht neerge zet, waarvan ik gelijk kleine slok jes neem. Opeens hoor ik een stem: "Brandkasten, het zijn al lemaal brandkasten". Ik proest van schrik mijn koffie uit. De stem gaat naast mij zitten. Te verbaasd om ook maar iets te doen, laat ik hem zitten. Hij be- Gevader itekt flessen Ijeme&rïcHSMstsdMf gint weer te mompelen. Na een tijdje kan ik hem weer verstaan. "Ja, mensen zijn brandkasten, brandkasten allemaal, zo geslo ten, je kan zo moeilijk toenade ring krijgen, maar je moet ze niet openbrèken of opblazen want dan heb je er niets meer aan, dan zijn ze kapot. Je moet heel voor zichtig draaien en goed luisteren. En als je dan eenmaal een brand kast open hebt, moet je niet te leurgesteld zijn als deze leeg is. Je moet hem dan niet zo maar dicht gooien. Misschien kan je er wel iets van jezelf in doen, maar er kan ook iets moois in zitten, een hele grote schat waar je je le ven lang plezier van kan hebben. Je moet hem zeker niet leegha len en meteen dicht doen, maar éls je hem dicht wilt doen omdat je er iets moois hebt ingedaan en het te gevaarlijk is op hem open te laten staan, moet je wel de combinatie onthouden, dan voorkom je een hoop narigheid en spanning om hem weer open te krijgen". Het vragende gezicht verstoort plotseling het verhaal van de man, hij wil 1,75 voor de koffie. Verdwaasd sta ik op met 1,75 minder, maar met een gedachte rijker: "Zal ik ooit in mijn leven een brandkast kunnen openen"? Karla van Rooijen (17), eerste prijs bovenbouw. Gegier van banden, gegil van mensen, een klap en toen werd alles donker. Paola liep door een prachtig mooi bos, maar hoe ze daar geko men was, zou ze niet meer kun nen vertellen. Verwonderd keek ze om zich heen. Wat een fantas tische omgeving! Hier was ze nog nooit geweest. Het leek wel een sprookjeswereld. De bomen hadden zilveren bla deren en de bloemen hadden de prachtigste kleuren. De hemel was van het helderste rose dat ze ooit had gezien en het gras was felblauw. En dat alles werd over goten door purperen en gouden zonnestralen. Langzaam liep Paola door die wonderlijke wereld, tot ze bij een vrolijk kabbelend beekje kwam. Daar zag ze een bootje liggen waarin een schattig klein wezen tje zat. Het had het bovenli chaam van een elfje, het lichaam van een hinde en de vleugels van een libelle. "Stap maar in Paola", sprak het wezentje met een helder stemmetje, "ik zal je wat van de ze wereld laten zien". "Ja maar, waar ben ik dan, en hoe kom ik hier?", vroeg Paola. "Dat mag ik je niet vertellen", antwoordde het wezentje dat zich bekend maakte als Parchelim, "maar kijk goed om je heen en geniet ervan, want straks moet ik je een moeilijke vraag stellen". Rustig voeren ze door het steeds wisselende landschap. Af en toe hield Paola haar adem in. Wat was het hier fantastisch! Veel leuker dan in haar eigen we reld. De ene keer zagen ze een Wat herinner ik mij van de boe kenlijst? Welke boeken las ik op de middelbare school? Als ik me zelf die vragen stel, doemt onher roepelijk het beeld op van de le raren Nederlands van wie ik les heb gehad. En ik moet zeggen: dat zijn geen prettige herinnerin gen. prachtige blauwe weide met dar telende kalfjes en veulentjes. De andere keer zagen ze kleine ko nijntjes vrolijk door een bos hup pelen. Paola babbelde honderduit te gen Parchelim die glimlachte, maar het meisje met droevige ogen gadesloeg. Na een tijdje leg de Parchelim het bootje vast en ze stapten uit. "Nu moet ik je een moeilijke vraag stellen, Paola", begon hij. "Antwoord niet te vlug en denk goed na voor je wat zegt. Wat zou je liever willen: te rug naar je eigen wereld of hier blijven wonen, samen met ons volk"? Paola dacht diep na. Een hele tijd later antwoordde ze: "Ik blijf hier". Op dat moment stopten alle machines iri het ziekenhuis naast het bed van Paola. Mascha de Haas (14), eerste prijs onderbouw. 'De AFC-ers' van J.B.Schuil kreeg ik vlak na de oorlog toen ik twaalf jaar was. Mijn zuster gaf het me voor mijn verjaardag. Het is heel vreemd, maar ik ben aan dat boek verslingerd ge raakt. Ik denk dat ik het bij el kaar wel honderd keer heb gele zen en nu nog kijk ik het elk jaar een keertje in. Als mij de be roemde vraag zou worden ge steld: wat neem je mee naar een onbewoond eiland dan zou ik be ginnen met 'De AFC-ers'. Het boek ziet er nu niet meer uit: vergeeld, beduimeld, ge vlekt Je kunt zien dat er druk gebruik van is gemaakt. Ik ken zo'n beetje elke regel ervan, toch wil ik dat het boek dicht in mijn buurt staat. Gek, toch. Ik heb honderden boeken gelezen, spannender, schokkender, fascinerender en waarom blijf je dan héngen aan een jongensboek? Ik kan het niet doorgronden. Het is voer voor psychologen. Schuil schreef 'De AFC-ers' in 1915. Het beeld dat wordt ge schetst is zwaar verouderd: ou ders die bij een slecht rapport ogenblikkelijk het voetballen verbieden, strenge leraren die van sportbeoefening niet anders dan beroerdigheid verwachten. Het hele leefklimaat is dat van eergisteren. Maar toch, maar toch. Schuil heeft in zijn boek een romantische avontuurlijk heid geweven die van alle tijden is. De tinteling die door Eddy Lo- mans vaart als hij voor het eerst met de grote jongens van AFC 5 mag meespelen, de joligheid van Keesje Brummer en diens vader, de dolle taferelen in het Schut- tershuis, de angst voor de proef werken op school die zo'n be dreiging vormen voor het voet- balplezier, het adembenemende voetbalverslag van AFC-Vitesse (Werd er ooit een mooier doel punt in de slotminuut gescoord? Nee, nooit.) - het is allemaal zo navoelbaar. Zonder een moment kwezel achtig te doen, geeft Schuil je ook tussen de bedrijven door een stukje sportopvoeding, die in elk geval mij m'n leven lang is bijge bleven. Van 'De AFC-ers" is nog niet zo lang geleden weer een her druk verschenen. Ik heb even overwogen die te kopen. Maar de voorplaat zinde me niet en het- papier was me te wit. Ik houd me maar bij mijn bijna veertig jaar oude exemplaar. Dat ruikt ook trouwens veel lekkerder. RUUD PAAUW Het waren - op een enkele uit zondering na - mensen die niet beschikten over de gave des woords en met hun kabbelende gebrabbel zelfs bloeddorstige hyena's in slaap konden praten. En wat was het resultaat? Exact. Dat het lezen van boeken gelijk werd geassocieerd met die bloedeloze Jandoedels voor de klas. Lezen, zo meenden de meeste leerlingen, daar kreeg je roos van op je hoofd, je hoefde maar naar de leraar te kijken om dat te gaan geloven. Hoe jammer. Want lezen is één van de meest aangename bezig heden die er bestaan. Ik vond dat trouwens al op de middelbare school, maar dat was niet dank zij m'n opvoeders. Ik kwam ge woon iemand tegen die me aan het verstand bracht dat er niet al leen voetbaljaarboeken werden uitgegeven. Waar die persoon nu uithangt - geen idee, maar ik ben hem wel voor de rest van m'n le ven dankbaar. En daar is geen woord van ver zonnen, want ik besef nu achter af dat ik geluk heb gehad. Voor hetzelfde geld was het mij ver gaan als mijn medeleerlingen die voor de rest van hun leven geen boek meer kunnen zien zonder aan die saaie lessen Nederlands te denken. Bestaan er dan helemaal geen goede leraren, zullen jullie je te recht afvragen. Jazeker. Je hebt er een aantal. Leraren wier hoofd niet de god ganse dag naar evalueren staat, maar die over het talent beschik ken om leerlingen liefde voor het boek bij te brengen. Ik heb trouwens ook een paar maanden les gehad van zo ie mand. Dank zij hem maakte ik kennis met de poëzie van Gerrit Achterberg. De Nederlandse let teren gingen leven! Maar zoals ik al zei, die man gaf maar een paar maanden les, want wat gebeurde er met hem? Hij moest weg, om dat de wethouder onderwijs hem niet goed genoeg vond! Dat mens heeft het later geluk kig nog aan d'r maag gekregen. WIM BRANDS Verhalen schrijven is iets dat vaak in de lessen Nederlands begint. Meestal moet je een op stel maken nadat de leraar een paar titels heeft gegeven. Over opstellen en de uitleg van de titels gaat het verhaal dat de dertienjarige Agnes-scholiere Kristel Heemskerk schreef. Zij gaf het de titel: 'Het moet nu maar eens afgelopen zijn met opstellen'. Maandagmorgen, 10.30 uur, Nederlands. Eigenlijk best een leuke les, behalve wanneer die 'aardige man' over opstellen begint. De hele les is verknald, dan moet je in je 'vrije' tijd weer een ver haal verzinnen. Dat wil zeggen: krassen en strepen. De titels eens bekeken: 'Storm over Leiden'. Lieve help! Wat is dat nou weer voor onzin. Moet je bedenken dat ik iedere dag naar Leiden moet fietsen, meestal met tegen wind, zo'n tien kilometer. Dus altijd storm over Leiden. Niets om over te schrijven dus. Dan: 'Maar hun harten waren 52 graden warmer'. Poeh, dat zal me een hitte geven. De nor male lichaamstemperatuur is 37 graden. Dus 37 52 is dicht bij het kookpunt. Ik vraag me af of je hart bij deze tempera tuur nog enige functie heeft. Romantisch gezien zou het na tuurlijk fantastisch zijn. Ook nieuws voor de popfans, in plaats van gebroken harten: ge smolten harten. Op stenen har ten heeft die temperatuur nau welijks invloed, je kunt er hooguit een eitje op bakken. Volgende onderwerp: 'Liefde per computer, partner op be stelling'. Wat ze tegenwoordig al niet verzinnen. Je typt op de computer de eigenschappen van de dromen in. En ja hoor, daar komt op de lopende band een partner aanzetten: blauwe ogen, blonde haren, veel geld, heel sportief, verleidelijk, noem maar op, 'just what you like'. En dan moet het zeker nog klikken ook. Ze kunnen mij nog meer vertellen, maar aan dergelijk soort toekomst verhalen doe ik niet mee. En nu, wat heeft hij nog meer bedacht: 'De nieuwe actie van Greenpeace, het doodknuppe len van dames in bontjas'. Bela chelijk, vrede op aarde zeggen ze dan. Het schijnt zelfs dat er in Amerika een video-clip be staat over het doodknuppelen van dames in bontjas, echt iets voor die vreemde Amerikanen. Zijn het geen poppen met adoptie-papieren, dan is het een video-clip over dames in bontjas, hoewel de Hollanders er gek genoeg voor zijn om er aan mee te doen. Trouwens ik zou er wel drie willen hebben bij een winter zoals die van dit jaar, heerlijk warm. Dan de allerlaatste titel, er blijft zo niet veel over. 'De ver valsers'. Wat valt er tegenwoor dig nou nog te vervalsen, alles is toch al vervalst: imitatie bont, nep-Nike's, vervalste bankbiljetten, onechte munt stukken, zogenaamde Hitier- dagboeken, Lacoste 'Made in Hong Kong', ga zo maar door. Zo zie je maar, opstellen zou nog wel gaan, maar aan de titels moet drastisch iets veranderd worden. Het Hervormd Beraad Vredes vraagstukken (HBV) is onder be paalde voorwaarden bereid tot hervatting van het gesprek in de Nederlandse Hervormde Kerk over het bewapeningsvraagstuk en de plaats van de kernwapens daarbij. Vorig jaar maart schortte het Beraad zijn medewerking op uit protest tegen de 'morele druk', die de synode inzake de kruisraketten uitoefende op re gering en parlement. Het bestuur van de synode vroeg in november het Beraad, de gesprekken te hervatten. Dat wil dit wel, als er maar een onaf hankelijke voorzitter komt en de verslaggeving objectief gebeurt. "Alleen door middel van ge sprekken kan men nader tot el kaar komen", schrijft het Beraad aan het synodebestuur. Overigens sluit het de moge lijkheid niet uit, dat het een 'ge sprek tussen doven' wordt. (Een vreemde vergelijking toch, als men weet, hoe juist doven zich met mond en gebaar tot het ui terste inspannen om verstaan baar voor elkaar te zijn - red.). Het overleg is opgezet onder aus piciën van de hervormde Raad voor Overheid en Samenleving (ROS) en in samenwerking met het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV). Kantoorgebouw. Het nieuwe landelijke kantoorgebouw van de Hervormde Kerk, Overgoo 11 in Leidschendam, zal op vrijdag 29 maart officieel worden ge opend. De voorzitter van de sy node, ds. H. Huting, verricht de openingshandeling. Vóór het ge bouw zal hij een boom planten. Oegstgeest. De renovatie van het Zendingshuis in Oegstgeest is zo ver gekomen dat alle kanto ren van het hervormde zendings bureau en van het Medisch Coör dinatie Secretariaat nu definitief naar de voorkant van het ge bouw zijn verhuisd. Het voorge bouw is als nieuw opgeleverd. Men is nu aan de achterkant begonnen. Het is de bedoeling, het gehele complex eind septem ber van dit jaar klaar te hebben. Discriminatie. De Christelij ke Stichting voor Hulp aan Ge- wetensvervolgden is een actie begonnen tegen discriminatie van evangelische christenen in Griekenland. Er zijn 150.000 kaarten verspreid. Daarmee kan worden gepro testeerd tegen onder meer een proces waarbij drie evangelische christenen - een Griek, een Amerikaan en een Brit - tot ge vangenisstraf werden veroor deeld. Zij werden schuldig be vonden aan overtreding van de wet die bepaalt, dat de regering toestemming moet geven voor de bouw van kerken en het stich ten van nieuwe kerkelijke ge meenten. Een rechtbank in Athe ne veroordeelde hen tot drie en een half jaar gevangenisstraf. Ook worden handtekeningen verzameld tegen de Griekse wet geving op het gebied van evange- lisaite. Evangelisatie mag in Griekenland niet zomaar. Bui tenlanders die met een religieus doel daarheen gaan moeten eerst toestemming vragen. De lijsten met handtekeningen zullen wor den aangeboden aan de Griekse ambassadeur in Nederland. Weg ten leven Als de paus van 16 tot en met 20 mei in België is, zal de 'Belgi sche Evangelische Zending' een speciale evangelisatiekrant ver spreiden in een oplage van een miljoen exemplaren, waarvan de helft Franstalig en de andere helft Nederlandstalig. De leiding van dit zendings werk deelde over de actie mee, dat ze niet bedoeld is als een soort 'godsdienstoorlog'. "De in houd van de krant is met zorg en veel gebed samengesteld". "Be wogen door liefde willen wij wij zen op de enige Middelaar tussen God en mensen: Jezus Christus. De vele massa's die dit pausbe zoek omringen gaan de eenvou dige verkondiging van de weg- ten-leven niét horen. Wat zij vooral moeten weten, wordt bij die gelegenheid niet verteld". De evangelische zending hoopt, dat er 3 reacties komen per 1000 exemplaren van de krant. "Dat zou betekenen", zei een woordvoerder, "dat we op korte termijn in contact gaan ko men met 3000 mensen die op een of andere manier hun honger naar het evangelie tot uitdruk king brengen". Men verwacht ook Nederlan ders om de kranten te versprei den. Zij kunnen logeren bij Bel gische christenen. (Vertegenwoordiger van de Belgische Evangelische Zending in Nederland is: J. van 't Sant, Ruiterboslaan 70, 4837 CX Bre da). Vrijlating. De Nederlandse delegatie in de commissie van de Verenigde Naties voor de rech ten van de mens heeft een drin gend beroep gedaan op de Iraan- se regering om drie ter dood ver oordeelde aanhangers van het Bahé'i-geloof vrij te laten. De laatste jaren zijn in dit land 193 bahé'is om hun geloof terechtge steld. De VN-commissie aanvaardde ook een resolutie waarin wordt gevraagd om een rapport over de situatie van de mensenrechten in Iran, speciaal onder minder heidsgroepen. Het rapport zal in november worden aangeboden aan de algemene vergadering van de Verenigde Naties in New York. Vredesboodschap. De evan- gelisch-lutherse kerken in de twee Duitslanden zullen zich er voor inzetten, dat vanaf Duitse bodem nooit meer een oorlog zal worden begonnen. Dat staat in een gemeenschappelijke oproep ter gelegenheid van het aflopen van de Tweede Wereldoorlog in Europa nu veertig jaar geleden. De lutherse kerken vinden het systeem van nucleaire afschrik king geen duurzame weg ter be waring van de vrede. "En dus moet dit worden overwonnen". Ze verklaren zich voorstander van culturele, economische en wetenschappelijke samenwer king tussen Oost en West en van ontmoetingen tussen mensen, met voorbijgaan van grenzen. Hervormde Kerk: aangeno men naar Wognum-Benning- broek-Sybekarspel kandidaat J. J. Mol Utrecht. Gereformeerde Kerken: be roepen te Oosterbeek A. Klap Doetinchem.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13