Ultimatum voor Akzo SPAARSELECT REKENING Damrak beklimt steeds hogere toppen Beursweek Bonden aansprakelijk voor acties RENTE 53A% Sombere gedachten bij bekendmaking hoge winstcijfers Flakt in cassatie FINANCIAL TINES leidse spaarbank ZATERDAG 16 MAART 1985 ECONOMIE FNV eist 36-urige werkweek UTRECHT (ANP) - De Industriebond FNV stelt het Akzo een ultimatum tot 1 april om tegemoet te komen aan de eis van de bond om in 1986 een gemiddeld 36-urige werkweek in te voeren. „Verwerpen door Akzo van dit ultimatum zal onherroepelijk leiden tot acties in de bedrijven ingaande in de maand april", aldus bestuurder P. van de Linden in een gisteren verzonden telex aan de raad van bestuur van Akzo Nederland. ROTTERDAM (GPD) - Dc onder- handelingen over een nieuwe ha- ven-cao zijn gistermiddag afge sprongen. Knelpunt vormt de fi nanciering van de arbeidstijdver korting, die op zichzelf wél be spreekbaar is. Kort na het begin van de vierde onderhandelingsron de deden de werkgevers gisteroch tend twee belangrijke concessies. Ze zijn bereid de uitkering bij ziek te volledig te handhaven en ook het systeem van de prijscompensa tie, waarvan ze aanvankelijk af wil den, blijft overeind. Onderhandeling haven afgekapt De havenwerkgevers willen ech ter dat de werknemers een deel van het korter werken gaan meebe talen uit de prijscompensatie. Tot die concessie bleken de vakbon den niet bereid. FNV-onderhande- laar Marges: „Op die manier krij gen de mensen een sigaar uit eigen doos. Ze gaan het korter werken zelf betalen. Daar voelen we dus niets voor". Onderhandelaar Zeebregts van de havenwerkgevers denkt daar geheel anders over. "Heel Neder land heeft de prijscompensatie in geleverd voor korter werken. Waarom dan niet in de havens?", zo zegt hij. „Wij willen best mee met de trend van arbeidstijdver korting. Maar dan moet men ook oog hebben voor de kosten daar van". Ondanks dat er sprake is van een eindbod, willen de werkgevers over anderhalve week opnieuw met de bonden aan tafel. De Industriebond komt tot dit ulti matum nadat in de afgelopen week de bondsleden bij de verschillende Akzo-bedrijven zijn geraadpleegd over de cao-onderhandelingen en eventuele acties om de eisen van de Industriebond te ondersteunen. Tot het stellen van het ultimatum is unaniem besloten. De eisen van de Industriebond FNV (36-urige werkweek, volledige vijfploegen dienst en verbeterde drieploegen dienst, volledige herbezetting, handhaving koopkracht en volledi ge doorbetaling by ziekte) blijven onverkort van kracht. „De voor stellen van Akzo worden gezette cao-onderhandelingen in Heerlen niet tot overeenstemming gekomen. De voornaamste knel punten vormen de eis om by ziekte van werknemers het Ion tot hon derd procent uit te betalen, ar beidstijdverkorting en het aanvul len van opengevallen arbeidsplaat- Het district Amsterdam van de bond heeft laten weten 'redelijk te vreden' te zijn over de actiebereid heid binnen de metaalbedrijven in Noord-Holland. Bij Fokker, zo meldde vakbondsbestuurder Gijs Honing, heeft het personeel een open brief aan de raad van bestuur als een aanfluiting van constructief gestuurd en by Hoogovens is al be gonnen met stiptheidsacties om de 36-urige werkweek erdoor te krij gen. IJMUIDEN (GPD) - De directie Staal van Hoogovens IJmuiden acht de Industriebond FNV en de Industrie- en Voedingsbond CNV aansprakelijk Voor de gevolgen van acties zoals die de afge lopen dagen binnen het bedrijf zijn gehouden. In een brief aan de beide vakorganisaties deelt de onderneming ook mee „bereid te Dordrecht was blijven" met de bonden rond de tafel te gaan om te praten over de voorstellen voor een nieuwe cao. Hoogovens meldt zich op korte termijn in een tweede brief tot de organisaties te zullen wenden. overleg", aldus Van de Linden De leden van de Industriebond bij het hoofdkantoor van Akzo en Enka in Arnhem hebben overigens de voorkeur gegeven aan opnieuw onderhandelen met Akzo. Van ac ties willen de leden voorlopig niet weten; hoogstens kan er na het eventueel mislukken van nieuwe onderhandelingen sprake zijn van „activiteiten" die dan eerst nog door een aparte werkgroep moeten worden besproken. Eerdere ledenvergaderingen hebben uitgewezen dat in elk geval de bondsleden bij Akzo Zout Che mie in Rotterdam en Hengelo be reid zijn in actie te komen om de werkgever onder druk te zetten. Bij Akzo Chemie geen enkele actiebereidheid aan wezig. Een woordvoerder van het Akzo- concem wilde geen commentaar geven op het ultimatum van de In dustriebond „zolang het ultima tum nog niet ontvangen is". Als dat wel het geval is, zal de Akzo-direc- tie zich op het ultimatum beraden, aldus de woordvoerder. De directie van DSM en de vak bonden zijn gisteren by de voort- 36-URIGE-WERKWEEK - De di rectie van het koffie-, thee- en ta bakconcern Douwe Egberts (mo menteel 3.700 werknemers) is in beginsel bereid tot de invoering van een gemiddeld 36-urige werk week in 1986 om daarmee de gevol gen van de voorgenomen reorgani satie zoveel mogelijk te beperken. Dit heeft bestuurder A. Lakerveld van de Industriebond FNV giste ren meegedeeld. De vorm en de financiering van de arbeidstijdverkorting zal in april onderwerp van gesprek zyn. STAKING - In Italië zijn meer dan 155.000 artsen uit staatszieken- huizen voor 24 uur in staking ge- OOSTERHOUT (ANP) - De recht- gaan uit protest tegen wijzigingen bank in Breda heeft gisteren het Tussen het centraal station en Amsterdam-noord is gisteren ee Het is de bedoeling dat dit bootje de grote pont gaat vervangen. proef begonnen met e Hoogovens in brief aan FNV en CNV: voor de acties van personeelsleden toe te schrijven, omdat wij bedrijf niet vóór 1 vergaderingen van afgelopen dins- maand zou verklaren principieel te dag dingen zouden hebben gezegd willen onderhandelen over het cao die als een oproep tot acties kun- pakket Gedurende het weekeinde Districtsbestuurder Peperkamp van de Industriebond FNV was gisteren in de vooravond nog niet op de hoogte van het schrijven, waarvan de kern ook te beluisteren was op de eigen telefonische nieuwslijn van Hoogovens. Hij achtte het niet behoorlijk dat de onderneming de inhoud van de brief al bekend had gemaakt voor dat de bonden daarover beschik- worden uitgelegd. Wat telt i alleen datgene dat op schrift staat. Nóch in pamfletten, nóch in brie ven aan de leiding bij Hoogovens hebben wij dergelijke oproepen gedaan. Wel spreken wij de men sen in kantines toe als zij ons daar voor uitnodigen". stonden op diverse plekken bedrijf ook'kantinepraatjes op het programma. Diesel goedkoper ROTTERDAM (ANP) - De prijs van dieselolie wordt maandag 1,6 VTf H" he' bedrijf ftaat R™te?damtebekcndk°gem'afkt.ISDe letterlijk dat Hoogovens de twee meestvoorkomende prijs voor bonden aansprakelijk houdt 1 liter diesel bij de zelftankstations dat hij het met de uit- acties AMERSFOORT (ANP) - Het Amersfoortse installatiebedrijf spraak niet eens is. Flékt tekent cassatie aan by de Ho- Flakt deed enkele jaren geleden ge Raad. Het Amsterdamse ge- aanvragen i persoonlijk letsel, „die komt dan 136 cent es voortvloeien". De prijs van huisbrandolie gaat Het staalconcern meent dat de ook naar beneden. Voor leveringen de afgelopen dagen bij tot 1500 liter wordt de prijs van een 113,25 c onder meer railvervoer en de koud- liter huisbrandolie 113,25 cent. strijd zijn met de twee organi- De prijsdalingen zijn een gevolg i ontwikkelingen op de interna- rechtshof heeft Flakt veroordeeld werknemers die in Saoedi-Arabië saties Daarin worden acües van de tionale produktenmarkt. nnn nnl/Iknafa irnne Vinf afnaircn tlfOrlf mftACton WPTTlrihtPn aan tplp. tot een geldboete voor het afgeven werk moesten verrichten aan tele- twee niet-jood verklaringen, fooncentrales gepaard gaan met brieven waarin stond dat de be trokken werknemers geen binding hadden met de staat Israël en waar uit ook was op te maken dat ze niet de joodse godsdienst aanhingen. Het Centrum voor Informatie en Documentatie over Isrël diende daarop een strafklacht in. Directeur R. van Dijk deelde giste- Jamin failliet: 666 banen weg ADVERTENTIE iensioenvoorzieningen. faillissement uitgesproken iaanse brandweer ging zoetwarenfabriek Jamin in Ooster- in staking hout. Dit houdt in dat 1198 van de 1864 werknemers hun baan zullen houden. Na het faillissement1 hun Ook de 1 voor zeseneenhalf vanwege een cao-conflict, In de Italiaanse staatsziekenhui zen waren alleen nog noodploegen den de werkzaamheden voortgezet aanwezig om hulp te verlenen. Europe's Business Newspaper operates an early morning deliven delivery service in LEIDEN. LEIDERDORP. DELFT. OEGSTGEEST 12 other Dutch towns/cities) twee aparte vennootschappen: De "Oosterhoutse Zoetwarenfa briek BV" voor de produktiebe- drijven en het "Winkelbedrijf Oos terhout BV" voor de winkelorgani satie. Dat hebben directie en be windvoerders vrijdagmiddag aan het personeel meegedeeld. De grootste klap valt in de win kelorganisatie inclusief het distri butiecentrum, dat nog maar aan 773 van de 1279 werknemers werk zal blyven bieden. Van de 246 Ja- min-winkels blijven er 172 open, die onder de naam Jamin blijven Meer geld op girokaart in buitenland DEN HAAG (ANP) - Met girobe taalkaarten kan per 1 april in het buitenland meer geld worden op genomen. Omgerekend in Neder landse guldens kan het op te ne men bedrag oplopen tot zo'n 250 gulden in plaats van de gebruikelij ke 200 gulden die per girokaart kan worden verkregen. De hoogte van het bedrag dat men meer in handen krijgt is af hankelijk van de koers van het be- bestaan. Bij het produktiebedrijf treffende land. Het heeft te maken in het Belgische leper is geen i krimping te verwachten. - Saldo dagelijks opvraagbaar - Tot f 3000,- per maand vrij opneembaar. - Zelfs contant aan de balie. - Daarboven 1% retourrente. DE DICHT BU HUIS BANK Vooral de eerste helft van de week beklom het Damrak voor de aandelen steeds hogere top pen ondanks een labiele situatie op de Newyorkse effectenbeurs. Binnenlandse, maar ook bui tenlandse belangstelling joegen de noteringen van vele aandelen flink verder omhoog. De meeste beursgroepen konden daardoor meerdere dagen achtereen nieu we historische records vestigen. Alleen donderdag trad enige aar zeling op, door de nogal forse da ling van de Newyorkse effecten beurs. Maar totrdie dag stónd de index voor de internationals en van het algemeen beursgemid- delde toch alweer 4 punten hoger dan vorige week vrijdag. De ver zekeringsaandelen bleken toen zelfs 16 punten te zijn aangetrok ken. Onzekerheid Maar voor Wall Street ontwik kelde zich weer de nodige pro blemen die tot allerlei onzeker heden leidden. Vooral schrik en ontsteltenis wekten de berichten uit de computersector, tot dus ver de meest expansieve be dryfstak van het land. Want, sa menhangend met de hoge dollar en daardoor teleurstellende ver- door C. Wagenaar kopen in het buitenland, blijkt over het lopende kwartaal menig Amerikaans computerbedrijf nauwelijks meer winst over te houden of, zoals bij de reus IBM, de stijgende tendens in de winst verloren te hebben. Geen won der dus dat bij de deze week op getreden koersval op Wall Street de technologiefondsen voorop liepen. Ondertussen blijkt de dollar enigermate van zijn voetstuk te zijn gestoten. Ook deze week werd het herstel, dat vorige week mislukte, niet resoluut meer in gezet. Wel wist de Amerikaanse munt door een hectisch gedrag op één dag een prijsval van 10 cent tot even f 3,70 weer weg te werken en nadien zelfs flink bo ven de f3,80 te komen. Maar daar bleef het bij. Het uitblijven van een her nieuwde hausse-ontwikkeling van de dollar had een gunstig ef fect op de Amsterdamse obliga- tiemarkt. Er trad een flink her stel op, niettegenstaande de ban ken de opslagrente nog eens met een half procent verhoogden tot nu in totaal een vol procent. Het roodstaan bij banken werd dus opnieuw duurder. Daarbij bleef het, want spoedig daarop werden zelfs een groot aantal afgiftepry- zen voor spaar- en bankbrieven verhoogd. Zicht op een wat langere ter mijnontwikkeling ontbrak ech ter, want de rente in ons land hangt ook samen met die in Amerika en daar is de verdere ontwikkeling volkomen ondui delijk. Maar de aandelenmarkt in Amsterdam blijft in een gunstig gesternte staan. De teneur van de binnenkomende bedrijfswinsten is van dien aard, dat van vrijwel elke vooraanstaande onderne ming de al hoog gestelde ver wachtingen worden overtroffen. Zo meldde de Amrobank 20 procent meer winst, Wessanen 30 procent en VNU 50 procent. Als eerste reactie had dit, op de toch zeker niet geringe koershoogte, nieuwe verhogende gevolgen. Maar als de verwachtingen niet geheel werden gehonoreerd, zo als bij Heineken en Kluwer waar de winst respectievelijk met 15 en 23 procent is gestegen, moest de koers in eerste instantie terug. Ook ons hoofdfonds Koninklijke Olie reageerde aanvankelijk ne gatief op het bekend geworden jaarresultaat, dat ruim 35 procent hoger lag dan hetgeen in 1983 werd verdiend. Teleurstelling Maar doordat ook valutawin sten een groot aandeel hebben gehad in deze winststijging en een min of meer verwachte aan- delensplitsing achterwege bleef, deed zich enige teleurstelling voor. Niettemin werden er in de aandelensector deze week talrij ke nieuwe hoogterecords geves tigd en meldden-zich diverse koersverbeteringen. Het meest stegen Rommenhöller en Audet. De grootste verliezen deden zich voor bij Kluwer, Drukkerij De Boer en de Scheeps Hypotheek Bank. De Europese Optiemarkt bleef, met een omzet van 144.000 con tracten, vrijwel op het niveau van de vorige werkweek. De meeste opties werden ditmaal op Akzo genomen, die met een dag gemiddelde van 8000 contracten ver vooraan liep. Nu en dan was er ook nog een levendige handel in valuta-opties. Philips werd een goede tweede, gevolgd door KLM. Terwijl de meeste mensen deze dagen alweer opgewekt aan de lente beginnen te denken, is het voor financiële journalisten een droeve tijd. Het seizoen van de jaarverslagen is aangebroken. Alle ondernemingen maken hun winstcijfers over 1984 bekend. Dat nieuws lijkt over het alge meen goed. De grote bedrijven laten prachtige winststijgingen zien. Shell verdiende netto 15 miljard. Unilever verdiende op de wereldwijde verkopen van margarine, waspoeder en duizen den andere produkten van deze op de huisvrouw georiënteerde multinational meer dan 2 mil jard. Philips boekte een winst van 1 miljard en Akzo kon aan de verkoop van vezels voor textiel en chemie 750 miljoen overhou den. door Paul Frentrop Al deze enorm grote bedragen maken het vrijwel onmogelijk nog te zien of een bedrijf het echt goed doet. Die winstcijfers zijn maar de restanten van alles wat er in een onderneming om gaat. Philips bijvoorbeeld ver dient op iedere gulden omzet maar twee cent. Dergelijke ver houdingen geven-zoveel ruimte om grote problemen onder enke le boekhoudkundige posten weg te moffelen, dat de journalist slechts mismoedig de optimisti sche toespraken op persconfe renties aan kan horen in de we tenschap dat het vrijwel onmo gelijk is te checken of die be richtgeving wel klopt. Vooral omdat uit het verleden tal van voorbeelden bekend zijn van bedrijven die om het netjes te zeggen een te optimistische voorstelling van de gang van za ken hebben gegeven. Boskalis met zijn Argentijnse pijpleiding, RSV met kolengravers en Ogem met reusachtige orders uit Saoe di-Arabië bijvoorbeeld. Slechts in een enkel geval is de presentatie van de jaarcijfers duidelijk anders dan de werkelijkheid. De Nederlandse Credietbank bijvoorbeeld meld de dat zij haar vermogen had ver sterkt. In de praktijk heeft de NCB al het geld dat ze vorig jaar verdiende opzij moeten zetten om stroppen op te vangen. Gelaten Maar over het algemeen kan de pers slechts gelaten aanhoren wat de public relations afdelin gen van grote ondernemingen kwijt willen. Opvallend is dan dat in al die berichten een soort van modieuze trend is te bespeu ren. Vrijwel alle bedrijven mél den dat ze veelbelovende nieuwe produkten aan het ontwikkelen zijn. Of dat nu Akzo is dat met nieuwe chemicaliën of superve zels komt, waarvan de samen stelling slechts door deskundi gen te doorgronden is. Of Unile ver dat bij dochterbedrijven als Iglo of Calvé nieuwe diepvries pizza's en borrelnootjes ontwik kelt. Of een Philips dat samen met het Duitse Siemens miljar den steekt in de research naar een nieuwe superchip. Alleen Shell meldt nog geen nieuw soort benzine. buitenwacht onvoldoende in zicht heeft in de omvang van de risico's die ondernemers op zich nemen. Pas onlangs is bekend geworden dat Philips meer dan 700 miljoen gulden heeft ver speeld aan de ontwikkeling van nieuwe telefooncentrales, die toch maar niet gefabriceerd gaan worden. Philips verkoopt nu de centrales van het Amerikaanse AT&T concern. Dat is een duur foutje geweest. Jaren geleden heeft Philips op soortgelijke ma nier vele miljoenen weggegooid met pogingen om zelf computer fabrikant te worden. Gaan derge lijke projecten mis, dan hebben de topmensen daar niet echt last van. Zij beroemen zich erop risi co's te nemen, maar vertrekken als het misgaat met een zilveren of gouden handdruk. Het is nog niet voorgekomen dat ze hun sa laris terug moesten betalen om dat hun beleid verkeerd geble ken is. De werknemers die hun baan kwijt raken zijn meer het slachtoffer van de risico's die ze zelf niet kunnen overzien. Of bedrijven in staat zyn risi co's op te vangen hangt af van de omvang van hun eigen vermo gen. Een onderneming die maar enkele centen verdient op iedere gulden omzet moet een hoop ex tra produkten verkopen om een strop van enkele miljoenen op te vangen. Dat lukt niet op korte termijn, dus moet er eigen kapi taal zijn om een moeilijke perio de te overbruggen. Dank zij de hoge winsten van het afgelopen jaar hebben veel ondernemingen hun eigen vermogen kunnen ver sterken. Maar echt florissant is de situatie nog niet. Bovendien wordt de omvang van de risico's steeds groter omdat bedrijven op steeds grotere markten opereren. Voor een nieuw produkt moeten al gauw grote fabrieken worden gebouwd, die als het mis gaat een zware financiële last Al die nieuwe vindingen moe ten zich de komende jaren gaan bewijzen. De logica zegt dat een groot percentage van deze uit vindingen een mislukking zal blijken. Het nieuwe elan, waar mee ondernemers na perioden van sanering en herstructurering nu weer de handen uit de mou wen steken - voor zover je dat kunt zeggen van de hianagers van multinationals - gaat im mers gepaard met grote risico's. Dat is immers net waar onderne mers zich op beroemen. Zij zijn degenen die in onze economie ri sico's durven nemen. Risico's Het probleem is echter dat de Inzicht Daarom blijft het belangrijk dat de buitenwereld een beter in zicht krijgt in de financiële posi tie en de gang van zaken bij on dernemingen. Want juist nu het weer wat beter gaat nodigt dat ambitieuze managers uit om maar eens nieuwe ideeën te gaan uitproberen. Het is daarom ver heugend dat Pieter Lakeman, de horzel in de pels van het bedrijfs leven, onlangs enkele processen heeft gewonnen in de affaire van de Tilburgsche Hypotheekbank. De rechter bleek het met hem eens dat de accountant van de Tilburgsche een jaarrekening onterecht had goedgekeurd. Het ziet ernaar uit dat die accountant misschien voor een deel van de schade die pandbriefhouders hebben geleden aansprakelijk kan worden gesteld. Zo'n kleine zaak als om de Til burgsche staat natuurlijk in geen verhouding tot het geweld van de multinationals. Maar als de rechter echt gaat beslissen dat een ondernemer of een accoun tant verantwoordelijk gesteld kan worden voor onvolledige be richtgeving dan maakt dat het bedrijfsleven misschien iets voorzichtiger en opener. Een goede zaak en een sprankje hoop voor de bezoeker van persconfe renties in dit moeilijke seizoen De Koninklijke Shell Groep maakte een recordwinst van ruim vijftien miljard gulden bekend. Onmogelijk te checken of die be richtgeving wel klopt. (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9