Spanning Libanon weer naar climax Links Frankrijk in het nauw Rabobank VS-minister treedt af Slachtpartij na felle botsing Iran en Irak Kies voor zekerheid op lange termijn. De Rabobank Rente Stabiel Hypotheek de rente-schokken op. i»** «ra naars» Syrië dreigt met tussenkomst ZATERDAG 16 MAART 1985 BUITENLAND PAGINA 7 Na aanklacht wegens diefstal en fraude NEW YORK (AP) - De Amerikaan se minister van arbeid Raymond Donovan is gisteren afgetreden na dat hij een dagvaarding had ont vangen om terecht te staan op be schuldiging van diefstal en fraude. President Reagan heeft het ontslag aanvaard, aldus een welingelichte bron uit regeringskringen. Volgens de zegsman, die ano niem wilde blijven, had Donovan gistermorgen zijn ontslag aangebo den aan president Reagan, kort na dat een New Yorkse rechter zijn verzoek om de aanklacht te sepo neren had afgewezen. Donovan, die in 1981 in de rege ring kwam, nam onbetaald verlof toen in oktober een aanklacht te- Het 83e legerbataljon betrok posi ties langs de kustweg ten noorden van de hoofdstad tot het op 10 kilo meter gelegen Dbaye en stelde de weg open voor verkeer. Er deed Israël voert razzia uit: vijf doden JERUZALEM (UPI) - Israëlische troepen hebben gisteren weer een razzia uitgevoerd in een sji'itische plaats in Zuid-Libanon na elders in het gebied twee soldaten van het reguliere Libanese leger en drie sji 'itische guerrillastrijders te hebben gedood vanuit een hinderlaag"» De razzia vond plaats in Barish, 14 kilometer ten oosten van Tyrus, maar Barish ligt slechts enkele ki lometers ten zuiden van Zrariyeh, waar de Israëliërs maandag 32 per sonen doodden, die zij zeiden van guerrilla-activiteit te hebben ver dacht. Bij de actie in Barish, waar „slechts één van terrorisme" ver dachte persoon werd gearresteerd, ging het om „een zeer kleine opera tie", verklaarde een Israëlische le- gerwoordvoerder. Volgens een VN-woord voerder zei, werd zij uit gevoerd door ongeveer 150 Israëli sche soldaten die in 12 gepantserde personeelsvoertuigen verschenen om 70 mannen in de school bijeen te drijven voor ondervraging en twee huizen op te blazen. PARIJS - Frankrijk houdt mor gen de tweede en laatste verkie zingsronde voor voor regionale be sturen die de opmaat vormen voor de parlementsverkiezingen van volgend jaar. In de eerste ronde waren de regerende socialisten, sa men met de uit de regering getre den communisten, met zo'n 40 pro cent uit de strijd gekomen. Dé rechtse partijen met inbegrip van het ulta-rechtse Nationale Front behaalden ongeveer 60 procent van de stemmen. door Rudolph Bakker Het spektakelstuk van de afgelo pen week was de onverwachte be slissing van Nationale-Frontleider Jean-Marie le Pen, zijn aanhang te adviseren morgen te stemmen op de kandidaten van de gaullistische RPR of de aanhang van oud-presi dent Giscard, die het best geplaatst stonden om te winnen. Nog afgelo pen zondag had Le Pen boertig verklaard, dat hij „er niet aan dacht de schoenen te poetsen van hen die ons constant in ons kont trappen". De „kantonale" verkiezingen worden beheerst door het feno meen Le Pen, die bij de Europese verkiezingen van afgelopen zomer zo'n 11 procent van de stemmen op zich verenigd had. De traditionele rechtse partijen wilden met het Na tionale Front geen verkiezingsaf spraken maken, omdat Le Pen en zijn ongeregelde aanhang sterk in de reuk van het fascisme staan. In de eerste ronde van dit soort ver kiezingen wint de kandidaat die de helft plus één op zich verenigt. In de tweede ronde wint de kandidaat die over de eenvoudige meerder heid beschikt. Voor deze tweede ronde zijn in de meeste gevallen „combinaties" nodig van partijen met gelijksoortige ideeën. Felle aanval De rechtse oppositie is uiterst fel aangevallen door de regerende so cialisten en in mindere mate door de communisten, die niet konden bekennen dat ze programmapun ten als „weg met de gastarbeiders" en „meer veiligheid" met de ultra rechtse nationale-fronters gemeen hebben. De socialisten beschuldi gen de RPR van oud-premier Chi rac en de UDF van oud-president Giscard ervan dat zij willen samen werken met de „fascisten" van Le gen hem werd ingebracht wegens verduistering van staatsgelden ten bate van zijn constructie-bedrijf Schiavone. Het was de eerste keer in de geschiedenis dat een zittend lid van een kabinet in staat van be schuldiging werd gesteld. President Reagan, die destijds zich nog een vuurgevecht voor bij de Dora-brug waarbij twee militai ren en drie leden van de militie ge wond werden, aldus is in kringen van de politie vernomen- Ooggetuigen meldden evenwel dat gewapende mannen nog con troleposten bezetten langs de kust weg en sommigen zeiden dat de weg na korte tijd weer werd geslo ten voor het verkeer vanwege bar ricaden. De weg vormt de verbin ding tussen het paleis van presi dent Amin Gemayel in Oost-Bei- roet en de basis van Samir Geagea, FL-commandant en leider van de rebellie tegen de pro-Syrische poli tiek van Gemayel. Opstandige eenheden namen het hoofdkwartier in van de Falangisti- sche politie, dat aan de noordelijke uitvalsweg van Beiroet ligt. Ze lie ten weten dat ze vanaf dat moment Oost-Beiroet volledig beheersten. Ondertussen veroordeelde premier Rachid Karami vanuit Syrië de ac tie van de rebellen. Hij sloot ge welddadig ingrijpen indien nodig niet uit. Zeker de helft van de 10.000 FL- strijders steunt de opstand van Geagea. Ze zijn heer en meester in de bergen rond Kesrouan en By- blos terwijl de aan Gemayel loyale eenheden het berggebied rond Metn beheersen. Het noodcomité van de opstandi ge elementen - een soort crisiskabi net - kwam gisteren opnieuw bij een ten huize van Solange Ge mayel, de weduwe van de ver moorde oprichter van de Falange Bechir Gemayel. Het comité be sloot tot de vorming van een christelijk congres, waarin alle christelijke groeperingen verte genwoordigd zullen zijn en dat Le Pen: advies. (foto AP) Pen. RPR en UDF hebben tenslot te verklaard dat ze geen enkel „pact" met Le Pen zouden aan gaan. Deze moed had hen morgen op zo'n dertig zetels in de regionale raden kunnen schelen. Nu Le Pen heeft verklaard dat in twijfelgevalen zijn aanhang de kandidaten van RPR en UDF zul len steunen, heeft „rechts" niets meer te vrezen. De traditionele par tijen zouden zelfs, wanneer deze uitslag werd overgeplant op de parlementsverkiezingen van vol gend jaar, over de absolute meer derheid beschikken zonder de steun van Le Pen. Ingrijpen De grote vraag is nu, in welke mate president Mitterrand in het bestaande kiesstelsel zal ingrijpen en voor een deel „proportionele vertegenwoordiging" zal invoeren, zoals "die ook in Nederland bestaat en die met zich meebrengt dat het tweepartijensysteem wordt door broken ten gunste van een groter aantal kleinere groepringen in het nationale parlement. De invoering van dit stelsel zou met zich mee brengen dat ook Le Pen en zijn aanhang hun intrede in de Franse assem blée doen en daarmee het te gelijkertijd in omvang verminder de blok van RPR en UDF de kans op een regeerbare meerderheid ontnemen. campagne voerde voor zijn herver kiezing, sprak zijn afkeuring uit over de sfeer van verdachtmakin gen rond Donovan, en bleef zijn minister van arbeid door dik en dun steunen, ondanks toenemende aandrang van zijn medewerkers zich van hem te ontdoen. Het bericht over het aftreden contact zal leggen met alle betrok ken partijen, inclusief Syrië. De regering in Damascus is zeer ongerust over de ontwikkelingen in Libanon. Vice-president Abdel Halim Khaddam waarschuwde donderdag al dat Syrië niet werkeloos zal blijven toekijken bij de ontwikkelingen waar zijns in ziens Israël de oorzaak van is of die de zaak van Israël dienen. Vandaar dat in Beiroet de spanning gisteren onveranderd groot was vanwege het gevaar dat de rebellie uitloopt op een burgeroorlog of Syrische in terventie. Vijf gewapende mannen hebben gisteren in West-Beiroet de Britse zakenman Brian Levick ontvoerd. De ambassadeur van Groot-Brit- tannië heeft alle landgenoten in het voornamelijk door islamieten be woonde deel van de Libanese hoofdstad aangeraden, weg te gaan. De 59-jarige Levick was de twee de Brit die in twee dagen tijd in Beiroet ontvoerd is. Gewapende mannen ontvoerden donderdag de 60-jarige wetenschapsman Geof frey Nash, toen hij in de zakenwijk van West-Beiroet liep. Voor zijn vrijlating is nog geen losgeld geëist, terwijl niemand zich voor de ontvoering verantwoordelijk heeft gesteld. STRAFFEN VOOR NEO-NAZI'S - Een rechtbank in Frankfort heeft gisteren vijf neo-nazi's veroordeeld tot straffen tussen de vijf tot veer tien jaar vanwege het beroven van banken en het plegen van bomaan slagen in 1982. Die actie waren ge richt tegen de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in de Bonds republiek. Aangenomen wordt dat presi dent Mitterrand op een dergelijke manoeuvre uit is met het doel om na de parlementsverkiezingen te kunnen doorregeren met een com binatie van - naar wordt verwacht dan verslagen socialisten in sa menwerking met „goedwillende" rechtse personages die hun heil zien in een centrumregering. De score van nauwelijks 9 procent van de Nationale-Fronters afgelopen zondag zou de socialisten teleurge steld hebben. Ze zouden hebben gehoopt op een sterke opkomst van ultra-rechts, in de hoop dat daarmee het traditioneel rechtse blok nog duidelijk in moeilijkhe den zou zijn geraakt. Het besluit van Le Pen van afgelopen week zijn stemmen aan traditioneel rechts te geven, ondergraaft de plannen van de president nog Geheime afspraak Dit neemt niet weg dat de socia listenleiders met opzienbarende felheid van leer blijven trekken te gen vermeende geheime afspraken tussen de leiders van RPR en UDF met Le Pen, terwijl deze leiders naar alle eer en geweten hebben verklaard dat van dergelijke ge sprekken geen sprake was. Het of fensief van de socialisten wordt steeds meer begeleid door de op komende vraag naar de rol van de socialisten zelf, die met de „ultra linkse" communisten van de Mos kou-getrouwe PC-leider Marchais samen hebben geregeerd. In een radio-interview naar deze tegenstrijdigheid gevraagd, ant woordde regeringswoordvoerster en minister voor sociale zaken Georgina Dufoix donderdag dat „het grote verschil" hierin lag, dat socialisten en communisten had den geregeerd „op basis van een tot in details uitgewerkt regeerak koord", en dat de sympathisanten van de communisten voor de Sow- jet-aanwezigheid in Afghanistan of hun rol in Polen daar geheel buiten stonden. Gaullistenleider Chirac heeft zijn eigen argument gevonden in het verhitte socialistenoffensief tegen de vermeende samenwerking van rechts met Le Pen. Tijdens een ver kiezingsbijeenkomst herinnerde Chirac aan het - historisch vast staande - feit dat bii de presidents- volgde enkele uren nadat rechter John Collins van het New Yorkse hooggerechtshof had geweigerd een aanklacht wegens diefstal en fraude tegen Donovan te laten val len omdat er naar zijn mening vol doende bewijsmateriaal voorhan den was om de zaak voor te laten komen. 'Uit de stukken, zo deze als a BRASILIA AFPIUPI- Op de dag dat het leger zich naar de ka zerne terugtrok om na 21 jaar plaats te maken voor een burgerre gering vond Brazilië de democratie op paradoxale wijze terug met één van de verdedigers van de militai re staatsgreep van 1964: vice-presi dent José Sarney (foto). Sarney (54) werd gisteren in plaats van presi dent Tancredo Almeida Neves in gehuldigd, die in de nacht voor de plechtigheid in het ziekenhuis werd opgenomen voor een darmoperatie. Aanvankelijk hadden Neves' me dewerkers verklaard dat de presi dent de eed van zijn ziekenhuisbed zou afleggen, maar zij legden zich later neer bij het besluit van poli tieke en militaire leiders Sarney te benoemen als plaatsvervangend president. verkiezingen van 1965 presidents kandidaat Mitterrand - die toen nog niet de leider van de socialis ten was - zich de steun had verze kerd van de aanhang van de toen beruchte advocaat Tixier-Vignan- court, de „Le Pen van die dagen", met het officieel uitgesproken ar gument dat „stemmen niet stin ken". Yves Montand Hét helpt de socialisten ook niet dat juist deze week het sensatie weekblad „Paris Match" een lang interview heeft met de populaire zanger-filmspeler en amateur-poli ticus Yves Montand. Na enige op zienbarende tv-programma's, waarin hij zijn woede over de hy pocrisie en de naïviteit van de oude linkse houwdegens uitsprak, open de Montand opnieuw de aanval op de communistenleiders in Frank rijk, die hij grotendeels „stalinis ten" noemt. Zo verklaarde Mon tand in het interview: „Iedere com munistenleider boven de 55 (dat wil zeggen die de Stalintijd nog heeft meegemaakt) kan een klap in zijn smoel krijgen als hij me goeie- dag wil zeggen". En Montand keur de opnieuw het samengaan van de socialisten met de communisten af. Hij verklaarde zich echter een voorstander van het aanblijven van Mitterrand als president. Woorden als die van Montand hebben op de publieke opinie een groot gewicht. Het wordt morgen voor links dan ook geen blijde dag. bewijs worden aanvaard, komt een zorgvuldig opgezet plan naar voren tot diefstal van eigendommen.' Donovan wordt er met negen an deren van beschuldigd de staat voor 7,4 miljoen dollar te hebben opgelicht door bij de aanleg van een metrotunnel valse opgaven te doen over betalingen aan een on deraannemer. Donovan, die ten tij de van het project vice-president was van het bedrijf Schiavone, heeft ontkend van een dergelijke transactie op de -hoogte te zijn ge weest. Het was nog niet duidelijk wie door Reagan zou worden aangewe zen als opvolger voor Donovan. Studenten en politie slaags in Zuid-Korea SEOEL (Rtr/AFP) - In de Zuidko- reaanse hoofdstad Seoel is het gis teren gekomen tot botsingen tus sen de politie en ongeveer 4000 stu denten, die demonstreerden vóór het aftreden van president Chun Doo-Hwan. Volgens ooggetuigen maakte de politie gebruik van traangas om te verhinderen dat de studenten het universiteitsterrein zouden verla ten. De studenten gooiden daarop met stenen. Er waren geen berich ten over arrestaties of gewonden. De twee leiders van de oppositie, Kim Dae-Jung en Kim Young- Sam, hebben opgeroepen tot een fusie tussen de twee belangrijkste oppositiepartijen, de gematigde DKP en de meer radicale NKDP. De beide Kims hebben verder aangekondigd dat zij samen de in 1984 opgerichte Raad voor de Bevordering van dé Democratie (CDP) zullen voorzitten. BAGDAD (AP) - Irak heeft giste ren dat tankeenheden zijn opge rukt in de Huwaizah-moerassen in het zuiden van het land. Bij de op mars zou het grootste gedeelte van de regio zijn heroverd op Iraanse troepen, die met een offensief trachten de strategisch belangrijk gelegen snelweg tussen de haven stad Basra en de Iraakse hoofdstad Bagdad te veroveren. Iran meldde op zijn beurt dat het offensief voor spoedig verloopt en dat de Iraanse troepen terreinwinst hebben ge boekt. Reizigers uit de omgeving van de moerassen vertelden dat bij de strijd tientallen vliegtuigen en heli kopters werden ingezet. Tankco lonnes waren op weg naar het strijdtoneel, aldus ooggetuigen. Iraakse militaire woordvoerders lieten doorschemeren dat de Iraan se pogingen om een bruggehoofd te vestigen bij Huwaizah groten deels zijn mislukt. Beide partijen gaven zoals ge bruikelijk uiterst tegenstrijdige communiqués uit. Iran zei gisteren in de afgelopen vier dagen in en om de Huwaizah-moerassen 1200 Iraakse militairen te hebben ge dood en 500 man gevangen te heb ben genomen. Irak noemde de door Teheran ge noemde cijfers 'overdreven' en de tv liet opnamen zien van het slag veld, dat was bezaaid met lijken van Iraniërs. Volgens Irak heeft vooral de inzet van tanks ertoe ge leid dat de Iraanse strijdkrachten 'enorme verliezen' hebben gele den. Iran maakte tegen de avond in een communiqué melding van he vige gevechten ten oosten van de Tigris. Daarbij zouden de Irakezen honderden manschappen hebben verloren. In het nieuwe communi qué werd ook gezegd dat er giste ren nog eens 200 Irakezen krijgsge vangen zijn gemaakt, waamee het totaal sinds maandag volgens Iraanse opgave tot 700 man is op gelopen. Van Iraakse zijde werd tegen zonsondergang gemeld dat de Iraakse troepen nog ongeveer 10 kilomneter moeten oprukken om de Iraniërs definitief uit het moe rasgebied te verdrijven. Volgens een buitenlandse zakenman in Irak hebben de Irakezen de aanleg van 12 tunnels tussen de Tigris-rivier en het 3.000 vierkante kilometer metende moerasgebied voltooid. De zakenman, die niet met name genoemd wilde worden, vertelde dat Irak probeert door middel van overstromingen de Iraniërs uit het gebied te verdijven. Dijken zijn doorgestoken en riviertjes zijn ver legd om de 'waterlinie' gestalte te geven, aldus de zakenman, die be trokken is bij bouwprojecten in Irak. In een aparte verklaring meldde de Iraakse luchtmacht aanvallen te hebben verricht op de Noordiraan- se stad Arak en Hamadan, 400 kilo-. meter ten zuidwesten van Teheran. Teheran heeft meermalen ge dreigd met raketbeschietingen op alle Iraakse steden, behalve vier steden waar zich sji'itische heilig dommen bevinden, indien Irak zijn aanvallen op Iraanse burger doelen voortzet. De iraanse president Ali Khame nei herhaalde het dreigement gis teren tijdens een gebedsbijeen komst op de campus van de uni versiteit van Teheran. Tijdens zijn toespraak deed zich een incident voor, toen een man, die explosieven bij zich had, zich zelf opblies. Behalve de dader kwa men nog vijf mensen om het leven en liepen tien mensen verwondin gen op, aldus het Iraanse persbu reau IRNA. Na een korte pauze hervatte Khamenei, die zelf onge deerd bleef, zijn toespraak. Een half uur later werden vol gens IRNA Iraakse gevechtsvlieg tuigen boven de hoofdstad gesig naleerd. De toestellen werden in tensief beschoten door luchtaf weergeschut. aldus IRNA. Intussen heeft de Indiase pre mier Rïüiv Gandhi in zijn hoeda nigheid van voorzitter van de be weging van niet-gebonden landen de strijdende partijen opgeroepen de beschietingen op wederzijdse burgerdoelen te staken. Sindona tot 15 jaar cel veroordeeld MILAAN (AFP) - De Siciliaanse ex-bankier Michele Sindona is gis teravond door de rechtbank in Mi laan veroordeeld tot 15 jaar gevan genisstraf. Sindona werd schuldig bevonden aan frauduleuze bank breuk. Hij mag voorts de rest van zijn leven geen openbare functies bekleden, kreeg een verbod opge legd zich gedurende 10 jaar met commerciële activiteiten bezig te houden en moet twee miljard lire (tussen de 3 en 4 miljoen gulden) aan zijn schuldeisers betalen. Het proces tegen Sindona is in december van start gegaan, vlak na de uitwijzing van de bankier uit de Verenigde Staten waar hij even eens veroordeeld is vanwege bank- fraude. Op 4 juni van dit jaar moet Sin dona opnieuw voor de rechtbank verschijnen. Hij wordt er ook van beschuldigd de aanslag te hebben voorbereid op rechter Giorgio Am- brosoli. Deze had een onderzoek ingesteld naar de frauduleuze han delingen bij Sindona's Banca Pri- vata. De aanslag kostte Ambrosoli het leven. ADVERTENTIE Het principe van de Rente Stabiel Hypotheek is simpel. Stel dat de hypotheekrente moment van afsluiten 8% is. Zolang de hypotheekrente tussen de 6% en 10% blijft, gebeurt er met uw rente niets. Stijgt de rente naar 11%, dan wordt uw rente 9%. lianof laaf lantr Daalt de rente weer tot 10%, dan Vdllgl <3UJddl ld lig gaat uw rente weer naar q0/o dan wordt uw rente 7%. Zo vangt de unieke Rente Stabiel- Hypotheek 30 jaar lang de rente- schokken op. Bij maandbetaling en gemeente garantie is de adviesrente 8,6%. Kies voor zekerheid op lange termijn. Maak een afspraak met de hypotheek-adviseur van de Rabobank. Hij geeft u een advies op maat en kan u precies vertellen wat de voorwaarden van uw eigen Rabobank zijn. geld en goede raad BEIROET (Rtr/UPI/AFP) - Het geregelde Libanese leger heeft gisteren in Beiroet posities ingenomen in een poging een einde te maken aan vuurgevechten tussen rivaliserende eenheden van de christelijke militie „Libanese strijdkrachten" (FL). Opstandige elemen ten beheersen naar eigen zeggen evenwel nog steeds christelijk Oost-Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7