Nederland koopt raketten bij VS Een gewone vakbondsjongen in de politiek Miljoenenorder gaat Britse neus voorbij Lubbers: Planbureau bevestigt bezuiniging Veel kinderen lopen op verkeerde schoen Leiden genoemd als bloedkankercentrum Jaap Boersma blikt openhartig terug in 'Wat ik nog zeggen wilde' ZATERDAG 16 MAART 1985 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) Staatssecretaris Van Houwelingen (defensie, materieelzaken) is van 'plan Amerikaanse anti-raket-raketten aan te schaffen voor de nieuwe M-fregatten van de Koninklijke Marine. Met deze order, acht systemen voor acht schepen, is in totaal f 305 miljoen gemoeid. Gekozen is voor het Amerikaanse Seasparrow-systeem, een verticaal gelanceerde raket, ontwikkeld door de industrieën van de Ver enigde Staten, Nederland, België, Noorwegen en Denemarken. De Nederlandse industrie heeft, zo j schrijft Van Houwelingen in een brief aan de Tweede Kamer, voor ongeveer 60 procent aan de ont wikkeling en produktie van het j systeem deelgenomen. De Europe se inbreng in het systeem bedraagt 70 procent. In de Tweede Kamer zal weinig weerstand bestaan tegen de beslis sing van Van Houwelingen. De drie grote partijen toonden zich al eerder ingenomen met de i verticaal gelanceerde raket, verbeterde versie van de ,ci tioneel' gelanceerde Seasparrow, die op de andere fregatten van de marine is geplaatst. Niettemin verkeerde Van Hou welingen in een lastig parket. Ge steund door de Britse overheid pousseerde British Aerospace de verticaal gelanceerde Sea Wolf. De Britse aanbieding leek te passen in Van Houwelingens streven naar meer Europese defensiesamenwer- king. Van Houwelingen, voorzitter van de Independent European Program Group (IEPG). Europese NAVO-landen op mate- rieelsgebied samenwerken, heeft van de Britten voortdurend te ho ren gekregen dat de op gang geko men samenwerking rond de bouw van de M-fregatten (Engelse moto ren in ruil voor Nederlands lucht afweergeschut) uitgebouwd zou moeten worden. Compensatie orders Van Houwelingen heeft niette min de voorkeur van de marine ge volgd. Het Amerikaans-Europese systeem, dat vijandelijke doelen (vliegtuigen of door vliegtuigen ge lanceerde raketten) op een afstand van ongeveer 18 kilometer van het eigen schip moet uitschakelen, vergt maar een geringe omschake ling van marinepersoneel en mate- rieelvoorzieningen. En, zo schrijft Van Houwelingen, het bleek voor Nederland „niet mogelijk tot recht streekse deelneming in het Britse project te komen. Er konden alleen afspraken worden gemaakt over compensatieorders". De Nederlandse industrie (voor namelijk Bronswerk en Fokker) hadden al ongeveer 600.000 mensu ren werk in de bestaande Seaspar- row-raket zitten. De nieuwe order zal de Nederlandse industrie nog eens ruim 112.000 mensuren werk DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers ziet in de nieuwste prog noses van het Centraal Planbureau een ondersteuning van het voorstel van minister Ruding (financiën) om nog eens twee miljard extra te bezuinigen. Od zijn wekelijkse persconferentie zei de minister president dat het overheidstekort ondanks de &1 doorgevoerde be zuinigingen - minder snel daalt dan nodig is. Deze tegenvaller is vooral een gevolg van nieuwe kabi netsbesluiten en hogere dan ge raamde uitgaven op andere posten. Om deze redenen zijn er volgens Lubbers voldoende gronden aan wezig voor overleg over de Voor jaarsnota en de brief van minister Ruding. De premier wees er verder Groep Poolse zigeuners moet land uit DEN HAAG (ANP) - Vijftig tot zes tig Poolse zigeuners in de Bijlmer meer in Amsterdam moeten ons land verlaten. Alle asielaanvragen die tot nu toe behandeld zijn, heeft het ministerie van justitie afgewe zen. Dit heeft een woordvoerder van dit ministerie gisteren meege deeld. Ongeveer honderd zigeuners, voornamelijk uit Polen afkomstig, wonen sinds oktober vorig jaar in een aantal gekraakte woningen van de flat Kempering. Het lot van een deel van hen is nu bezegeld. De andere asielaanvragen komen nog in behandeling bij het ministerie. Ook hun geeft de woordvoerder echter weinig kans op asiel in ons land. Justitie ziet geen humanitaire redenen hun asiel te verlenen om dat ze volgens het ministerie in Po len niet worden vervolgd en dus kunnen terug keren. ALBEDA (ANP) - Het kabinet zal oud-minister van sociale zaken dr. W. Albeda (CDA) benoemen tot voorzitter van de Wetenschappelij ke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR). Premier Lubbers deelde dit mee na afloop van het kabinets beraad van gisteren. ADVERTENTIE op dat uit het Centraal Econo misch Plar\ (dat het planbureau maandag publiceert) zal blijken, dat het economisch herstel door zet. Het is nog bescheiden, maar het heeft zich de afgelopen periode wat verbreed, zei hij. Het gaat om een 'niet spectaculaire groei', die echter wel houdbaar is. De vrees van de Sociaal Economische Raad, dat de economische groei in 1986 weer zal verzwakken, wordt echter niet bewaarheid. De premier wees daarbij niet al leen op het plan, maar ook op het vrydag gepubliceerde rapport van de OESO (de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ont wikkeling). Beide rapporten tonen aan dat de groei van de export van de afgelopen jaren leidt tot uitbrei ding van de investeringen en ook naar het in dienst nemen van meer personeel door de bedrijven. Hij waarschuwde er overigens voor dat de bedrijfswinsten over het algemeen nog steeds te laag zijn, zeker indien ze vergeleken worden met de cijfers uit de jaren zestig. Op dit moment zijn de resul taten eerder te vergelijken met die uit dé jaren zeventig tot 1975, zei Lubbers. Hij reageerde niet op de winststijgingen van de Nederland se multi-nationale ondernemingen. opleveren. Van de 305 miljoen gul den wordt 130 miljoen in andere landen geproduceerd. De Ameri kaanse fabrikant Raytheon zal dat aandeel compenseren voor de Ne derlandse industrie. De prijs van de wapensystemen is overigens in begrepen in de vaste prijs van 270 miljoen waarvoor de werf De Schelde in Vlissingen de fregatten per serie van vier dient te leveren. Afgewacht moet nu worden of de Britten door deze gang van zaken hun belangstelling voor het Neder landse Goalkeepergeschut verlie zen. De Britse marine heeft van dit luchtdoelgeschut voor de zeer kor te afstand acht exemplaren besteld als onderdeel van het akkoord met Nederland over de aanschaf van Rolls Royce-gasturbines voor de M-fregatten. Van Britse zijde is herhaaldelijk gesteld dat, afhanke lijk van de Nederlandse beslissing Seawolf of Seasparrow, nog mini maal 14 Goalkeepers zouden wor den aangekocht. Kunstenaars verliezen proces tegen de staat DEN HAAG (ANP) - De Bond van Beeldende Kunstenaars (BBK) heeft zijn proces tegen de staat over de bezuinigingen op de Beel dende Kunstenaars Regeling (BKR) gisteren verloren. De recht bank in Den Haag heeft alle eisen van de BBK afgewezen en de BBK veroordeeld in de kosten, aan de kant van de staat begroot op 3.400 gulden. De rechtbank is het niet met de BBK eens dat de bezuiniging op de BKR tot ongeveer 35 miljoen gul den in 1986, bijna eenderde van de uitgaven daarvoor in 1982, buiten verhouding is. Het kabinet heeft nu eenmaal de beleidsvrijheid om op bepaalde gebieden drastischer te bezuinigen dan op andere, zo lang het parlement dat toelaat. De bezuiniging was al opgenomen in het regeerakkoord van 1982. Het stellen van een inkomens norm aan de BKR is volgens de rechtbank niet in strijd met de be doeling van de regeling. De beel dende kunstenaar wordt niet in zijn bestaan als zodanig bedreigd als hij niet aan de normen voldoet. Hij kan een gewone uitkering krij gen en bij het voorzieningsfonds voor de kunstenaars geld krijgen voor materialen en gereedschap. De Bond van Beeldende Kunste naars BBK is 'onthutst' over de uit spraak van de Haagse rechtbank. Met dit vonnis wordt het beleid van de regering „op ongenuanceer de wijze" gesteund, aldus de eerste reactie van de BBK, die de rechters verder „vooroordelen" toeschrijft. De bond beraadt zich op mogelijke verdere stappen. NIEUWEGEIN (GPD) - Meer dan zestig procent van de jeugd loopt op verkeerde schoenen. Dat zal bij ruim een kwart van alle kinderen tot voet- en rugproblemen leiden op latere leeftijd. Dit heeft de begin dit jaar opgerichte Stichting Jeugdschoen gisteren in Nieuwe- gein bekendgemaakt. Ruim hon derd detaillisten hebben zich al bij de Stichting aangesloten. Vooral jongeren lopen de laatste jaren bijna alleen nog op gympen en trimschoenen. Er is een enorm aanbod en dat vindt gretig aftrek onder de schoolgaande jeugd. De oerdegelijke 'pinocchio's' blijven op de rekken in de winkel staan, sportief en makkelijk lijkt het pa rool. Rubberlaarzen, klompen en gympen, die vroeger bij uitzonde ring werden gedragen, horen nu bij de dagelijkse 'out-fit'. Er hoeft niet meer te worden gepoetst. De Stichting Jeugdschoen is voortgekomen uit de Vereniging Nederlandse Associatie Voetdes kundigen en Schoenconsulenten (AVS) die van kinderartsen te ho ren kreeg dat er nogal wat man keerde aan de voetgezondheid van veel kinderen. Op verzoek van de AVS is met behulp van artsen een onderzoek gehouden, waarbij de voetconditie van duizenden kinde ren gedurende vier jaar nauwkeu rig is gecontroleerd. Henk van Delft, voorlichter van de Stichting, zegt te zijn geschrok ken van de resultaten. „Bij 25 pro cent bleek er gedurende die vier jaar een enorme terugloop te zijn van de voetconditie. Bij jongeren tot 15 jaar is het kraakbeen nog niet hard en door het dragen van te kleine en slechte schoenen treed een deformatie van het bottenstel- sel op. Dat leidt op latere leeftijd onherroepelijk tot rugklachten en een gang naar de fysiotherapeut". Voorkomen is nog altijd beter dan genezen en in april begint de Stichting Jeugdschoen een grote campagne. Er komt een klachten commissie, lezingen voor ouder en vrouwenverenigingen staan op het programma en er zal samenge werkt worden met de schoolartsen. Van Delft: „Schoenen moeten aan minimum-eisen gaan voldoen, die waren er nog niet. Kinder schoenen moeten in drie wijdte- maten geproduceerd worden, zo dat ook een kind met een bredere of iets smallere voet goed passend schoeisel kan kopen. Alle schoe nenfabrikanten zullen benaderd worden en schoenen die aan de kwaliteitseisen voldoen, krijgen een labeltje". Kindervoeten groeien in de lage re schoolleeftijd soms wel twee of drie maten per jaar. Dat betekent dat schoenen- kopen een dure aan gelegenheid is. Van Delft vindt ou ders soms wat te 'makkelijk' in de aanschaf. „Vaak worden de voeten niet eens opgemeten. Er wordt ge keken naar uiterlijkheden. Vindt een kind een schoen leuk en zit-ie een beetje lekker dan wordt al snel tot aankoop besloten. Dan ben je verkeerd bezig". Goede schoenen zijn vaak duur, maar dat geld verdien je op den duur terug volgens de Stichting. „Fysiotherapie en revalidatie zijn helemaal niet te betalen. Je moet rugklachten voorkomen in plaats van ze later te bestrijden". Encyclopedie Ned. Antillen in nieuwe druk DEN HAAG (ANP) - Bij de Wal burg Pers in Zutphen is giste ren de nieuwe 'Encyclopedie van de Nederlandse Antillen' verschenen. Het eerste exem plaar van deze nieuwe uitgave werd even na het middaguur in Den Haag aangeboden aan ko ningin Beatrix op Huis ten Bosch. In de loop van de dag werd het boek ook in Willem stad overhandigd aan de gou verneur van de Nederlandse Antillen, dr. R.A. Römer. De eerste druk van de encyclopedie verscheen in 1969. Deze tweede druk is volgens de uitgever noodzakelijk geworden door het snelle tempo van de ontwik kelingen op de Antilliaanse ei landen, zowel op staatkundig als op cultureel, maatschappe lijk en sociaal-economisch ge bied. Op de foto naast de konin gin mr. P.J. Verdam, voorzitter van de Stichting Culturele Sa menwerking, J.Ph. de Palm, re dacteur van de encyclopedie, en directeur Ch.F.J. Schriks van Walburg Pers. BURGEMEESTER (ANP) - Het Kabinet heeft gisteren minister Rietkerk (binnenlandse zaken) ge machtigd om de Zuidhollandse WD-gedeputeerde Noorland bij de koningin voor te dragen als nieuwe burgemeester van Dor drecht. Dat heeft premier Lubbers meegedeeld na afloop van het we kelijkse kabinetsberaad. UTRECHT (ANP) - De i gen voor onderzoek naar en behan deling van bloed- en lymfklierkan- ker kunnen het beste worden ge concentreerd in veertien centra. Het uitvoeren van beenmergtrans plantaties zou. voorlopig moeten worden beperkt tot de universitai re centra in Leiden en Nijmegen. Twee onderzoekers, de epide mioloog J.W.W. Coebergh uit Rot terdam en de econoom S. Terpstra uit Grongen, komen tot deze con clusie in een rapport dat ze op ver zoek van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding hebben uitgebracht. Het rapport is bestemd voor staatssecretaris Van der Reijden (WVC). Het gaat over volwassen patiën ten met bloed- en lymfeklierkan ker, een verzamelnaam voor leuke mie, de ziekte van Kahler (bot- en beenmergkanker), de ziekte van Hodgkin en het Non-Hodgkin lym- foom (lymfeklierkanker). Al deze ziekten tasten de functies van het beenmerg en van de lymfeklieren aan. Dat heeft gevolgen voor de aanmaak van rode bloedcellen, bloedplaatjes en witte bloedli chaampjes. Per jaar wordt bij ongeveer 175 kinderen en ruim 3.000 volwasse nen een vorm van bloed- en lym feklierkanker ontdekt. Veertig pro cent van de nieuwe patiënten is jonger dan 60 jaar. Op het ogenblik zijn er naar schatting ruim 13.000 volwassen patiënten in leven, van wie ruim de helft nog geen 60 jaar Volgens het rapport kan het aan tal nieuwe patiënten jaarlijks met 1,5 procent toenemen en het aantal patiënten dat in leven blijft (gene zen of onder behandeling of con trole) met 5 procent. Vooral bij pa tiënten die lang in leven blijven doen zich medische en psychoso ciale problemen voor, die veel aan dacht vergen. De zorg voor de patiënten met bloed- en lymfeklierkanker is in tensief, gespecialiseerd en kost baar. Daarom adviseren de onder zoekers concentratie in veertien centra, waarbij dan ook zal moeten worden gelet op de onderlinge taakverdeling en een betere sprei ding over het hele land. Ze noemen in hun rapport zes universitaire en categorale (gespe cialiseerde) centra in Leiden, Nij megen, Amsterdam, Groningen, Rotterdam en Utrecht. Verder zou den patiënten moeten kunnen wor den behandeld in acht grotere re gionale ziekenhuizen in Zuid-Lim burg, Amsterdam, Den Haag, Eindhoven, Den Bosch/Tilburg, Enschede, Zwolle/Meppel en Leeuwarden. Vestigingsplan huisartsen is nog onduidelijk DEN HAAG - Het is nog zeer on zeker of de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) maandag de overeenkomst met staatssecretaris Van der Reijden over de vestiging van nieuwe huisartsen zal onderte kenen. Voorzitter W.J. de Regt van de LHV zei gisteren dat het bestuur zich dit weekeinde eerst zal moe ten beraden. „Wat het kabinet pre cies wil is voor ons nog geheel on duidelijk". Het kabinet heeft de definitieve beslissing over de manier waarop de vestiging wettelijk geregeld moet worden, voor zich uit gescho ven. Premier Lubbers kondigde gisteravond na afloop van het kabi netsberaad aan dat de algepiene maatregel van bestuur hierover eerst naar de Raad van State moet voor advies. De overeenstemming die staats secretaris Van der Reijden en de huisartsen hadden bereikt, stuitte vorige week in het kabinet op be zwaren van de WD-ministers Korthals Altes en Rietkerk. Zij zien in de wettelijke regeling een aantasting van de grondwettelijke vrijheid van artsen zich te vestigen. Donderdag dienden PvdA en CDA in de Tweede Kamer een mo tie in, waarin Van der Reijden werd gevraagd de algemene maat regel van bestuur ondanks die be zwaren snel uit te vaardigen. De WD keerde zich tegen de motie. Van der Reijden zei donderdag dat de huisartsenvestiging een 'hoek steen' van zijn beleid vormt en hij dreigde met opstappen als de rege ling er niet zou komen. Met het ka binetsbesluit om de beslissing uit te stellen is dit politieke conflict nu tijdelijk gesust. Als alternatief voor de algemene maatregel van bestuur denkt het kabinet aan het bijstellen van het artikel in de Ziekenfondswet, dat voorziet in een beperking van het aantal artsen dat ziekenfondspa- tienten mag behandelen. Openbaarheid rapport geëist DEN HAAG (ANP) - De fracües van WD en D'66 in de Tweede Ka- mer vinden dat een ambtelijk rap port met aanbevelingen om de bu reaucratie bij de rijksdienst te ver minderen, gepubliceerd moet wor den. Minister Rietkerk (binnen landse zaken) houdt het rapport tot nu toe nadrukkelijk geheim. WD- fractievoorzitter Nijpels en het D'66-Kamerlid Wessel-Tuinstra hebben er nu schriftelijke vragen over gesteld. 25 JAAR VASTENAKTIE 180 miljoen gulden voor kleinschalige projekten van de zwaksten in Afrika, Azië en Latijns Amerika. Blijf helpen a.u.b.l Giro 5850 te Zeist. Banknummer 70.70.70.147 t.g.v. Vastenaktie-Nederland DEN HAAG - Jaap Boersma, mi nister van sociale zaken in de kabi netten van Biesheuvel en van Den Uyl, heeft de naam een openharti ge prater te zijn. Hij bevestigt dat in zijn onlangs verschenen boek, waarvan het eerste exemplaar in Den Haag werd aangeboden aan PvdA-fractieleider Den Uyl. Boers ma vertelt daarin vrijmoedig over zijn belevenissen als vakbonds man, politicus en (kortstondig) OGEM-directeur, waarbij hij zijn medespelers zonder schroom ty peert. door Rimmer Mulder Pikant is wat hij bijvoorbeeld over een van zijn ontmoetingen (als minister) met koningin Juliana vertelt. De contacten tussen Majes teit en Haar ministers zijn zeer ver trouwelijk, maar Boersma wil best- kwijt dat hij de koningin eenmaal erg kwaad heeft gezien. Dat was kort nadat ze van de toenmalige minister van binnenlandse zaken Geertsema het voorstel had gekre gen het aantal (formele) leden van het Koninklijk Huis te beperken. „De koningin spuwde vuur", schrijft Boersma over het gesprek in de tuin van Huis ten Bosch, „ter wijl zij handen tekort kwam om te beletten dat zij door de wind in compromitterende omstandighe den tegenover haar dienaar zou ko men te zitten: van Geertsema deugde geen snars, dat was een verkapte republikein. Ze zou per soonlijk het voorstel tegenhou den". Overigens meldt de oud-minister goede herinneringen te hebben aan de ongeveer dertig gesprekken die hij als minister met de konin gin voerde. „Ze had een scala van onderwerpen op sociaal terrein waarvoor ze een grote interesse toonde". ARP Jaap Boersma's vertellingen zijn vooral onmisbaar voor de ge schiedschrijving over de Anti-Re volutionaire Party, ooit het machtsbolwerk van gereformeerd Nederland, inmiddels opgegaan in het grote CDA. Voor deze jongste zoon uit een eenvoudig Fries gere formeerd gezin was de kinderby- bel het eerste boek dat hij onder ogen kreeg. Zijn studie economie voltooide hij aan de Vrije Universi teit in Amsterdam, zyn eerste poli tieke daad was de oprichting van een afdeling van de Aijos (de ARP- jongerenclub) en zyn eerste be trekking vond hij bij het CNV. Een degelijker voorbereiding op een kamerzetel voor de anti's is nauwe lijks te verzinnen. Boersma kreeg zyn kamerzetel in september 1964, kort voordat hij 35 jaar werd. Net op tijd om het einde van het kabinet Cals-Vonde- ling in de Nacht van Schmelzer mee te maken. „Moord met voor bedachten rade", noemt hij de val van dat kabinet en hy is slecht te spreken over de rol van zijn fractie leider in die tijd, Bauke Roolvink. Die kende hij al van het CNV, maar „die veelheid aan gemeenschappe lijke ervaringen heeft nooit tot vriendschap geleid", zo tekent Boersma de sfeer tussen hen bei den. Hij heeft daarvoor ook een verklaring: de mateloze carrière drang van Roolvink die daarbij niet altijd met 'open vizier' te werk ging. Daarvan geeft Boersma ver schillende voorbeelden in zijn boek. Over Barend Biesheuvel, een an dere hele grote zoon uit de familie der anti's, schrijft hy ook niet zeer vleiend, maar wel met bewonde ring. Biesheuvel was het die Boers ma in 1971 tot minister maakte, tot diens eigen grote verbazing. Het kabinet-Biesheuvel heeft in feite niet gefunctioneerd en viel na een jaar. De oud-vakbondsman was zelf zo'n beetje de linksbuiten van dit kabinet van liberalen, confes sionelen en DS'70. Hy beschrijft op een boeiende manier hoe de minis ter-president de weinig ervaren mi nisters van DS'70 (Drees jr. en De Brauw) in de rol van scheurmakers wist te drukken. Scheldbrieven Daarna volgde een warrige perio de in de politiek die ten slotte uit liep op het kabinet-Den Uyl, waar in Boersma opnieuw Sociale Za ken had. Hij gaf samen met De Gaay Fortman een beslissende wending aan het spel door zich als anti-revolutionair beschikbaar te stellen voor een regeringsploeg rondom de PvdA-leider. Uitvoerig gaat hij in op zijn motieven voor die stap, die hem op stapels scheld brieven uit eigen kring kwam te staan. Boersma's stap is achteraf uit te leggen als de nekslag voor de politieke loopbaan van Biesheuvel, die uit het boek naar voren komt als de raspoliticus die ten slotte al leen nog vocht voor zijn eigen posi tie. In deze episode blykt Boersma zelf ook nog kandidaat voor het premierschap te zijn geweest. Hij vertelt tenminste dat oud-CNV-lei- der Ruppert, die na de verkiezin gen van 1972 als informateur op trad, hem bij de koningin had ge noemd; tot groot ongenoegen van Biesheuvel. Overigens: Boersma zelf zag er ook niets in. In het kabinet-Den Uyl leerde hij Van Agt kennen, tegen wie hy een diepe afkeer moet hebben ontwik keld. „Dries van Agt ontpopte zich tijdens de rit van het kabinet als een Nijmeegse Machiavelli die lak had aan ons allemaal en doelbe wust, soms zelf op infame wijze, zijn zin probeerde door te druk ken". Bitter is hij ook over Lubbers met wie hij in het kabinet-Den Uyl een behoorlijke relatie had maar die hem als minister-president be lette burgemeester van Leeuwar den te worden. Na zijn tijd bij OGEM zocht Boersma een baan. De PvdA, met name Den Uyl, wil de hem in 1982 wel helpen de va cante burgemeesterspost in de Friese hoofdstad te krijgen. Maar Lubbers weigerde zijn medewer king omdat hij het beter vond dat Boersma 'voorlopig geen publieke functie bekleedt'. De oud-minister merkt er bitter over op dat dit oor deel kwam van een man die zelf in de clinch lag met de belasting dienst over zijn privé-vermogen. Naïef Boersma schrijft enkele malen een afkeer te hebben van machts politiek. Hoewel hij al jong grote nolitieke belangstelling had, komt hy in zijn eigen gedenkschrift ook niet uit de verf als het echte politie ke dier. Hij werd betrekkelijk toe vallig kamerlid en minister. Zelf portretteert hy zich het liefst als de gewone vakbondsjongen die voor een bepaald ideaal stond. Zijn rechtlijnigheid en nuchterheid ste ken soms wat naïef af bij het ge konkel en gekuip dat hij om zich heen zag. Soms is zyn gehamer op eigen onschuld wat al te nadrukke lijk. Al tijdens zijn ministerschap kreeg Jaap Boersma grote sores in zijn privé-leven. In zijn korte perio de bij OGEM, waar zijn oud-colle ga Udink hem binnenhaalde, mondde dat uit in een totale inzin king. Hij schrijft er over zonder schroom, evenals over de catastro fe van zijn avontuur in onderne mersland. Boersma is nu directeur van de Amsterdamse stadsreiniging. Hij schreef zijn 'memoires' omdat hy zijn politieke loopbaan als defini tief voorbij beschouwt en nog graag wat kwyt wilde over de pe riode waarin hij een publiek figuur was. Aan politieke theorieën en diepe gedachten heeft het boek niet veel te bieden. Als sfeerteke ning van een politiek hoogst inte ressante periode is het zeer waar devol. Dank zij de tussenkomst van journalist Jeroen Terlingen (die als gastschrijver optrad) leest het als een jongensboek; een vak bondsjongensboek. ('Jaap Boersma, Wat ik nog zeggen wilde' is uitgegeven bij Sijthoff en kost f22,50).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5