'Leiden if ontwikke toe aan eigen linffsmaatschaüDii Spreekuur voor 'voordeurdelers' Ewald Keijser 1 wil nog meer bedrijven lokken 'Nieuwe' kelder in Hoogstraat ontdekt ZATERDAG 16 MAART 1985 LEIDEN "Persoonlijk ben ik van mening dat het opknappen van de oude stad aantrekkelijk is voor bedrijven die zich in de Leeuwenhoek vestigen. Ik erger me aan de negatieve beeldvorming over de stad, over het parkeren. Het is ui termate storend dat bepaal de organen voortdurend daarop kankeren". door Raymond Peil en Wim Wegman Ewald Keijser, hoofd van de direc tie economische zaken van de ge meente Leiden, legt een dikke nota op tafel. Triomfantelijk citeert hij een passage over het belang van een positief beeld van de stad voor de aantrekkingskracht op bedrij ven. "Niemand verwacht dat ieder een bij de winkels kan parkeren in de stad. Zo ben je een produkt slecht aan het 'verkopen', terwijl Leiden een goed produkt is". Dat Leiden ook inderdaad als een goed produkt is te presenteren, bleek bij de onderhandelingen over de vestiging van het Ameri kaanse biotechnologische bedrij ven Centocor Molecular Genetics in Leeuwenhoek. Leiden was er overigens, snel bij om de biotech nologische bedrijven binnen te sle pen. "We wisten in 1980 al dat de bio technologie van 1985 tot 1990 een groeisector zou worden", stelt Keijser. "De eerste contacten met Centocor en Molecular Genetics hadden een jaar geleden plaats. Daarvoor hadden de universiteit en de het ministerie van economi sche zaken afzonderlijk al contact. Maar nu de klokken gelijk staan werpt dat vruchten af'. Een robbertje touwtrekken met het ministerie was echter wel no dig om de bedrijven naar Leiden te krijgen. Het noorden en Limburg zijn immers de zogenoemde 'aan dachtsgebieden' in het landelijk economische beleid. "Dat hebben we gelukkig kunnen winnen. Lei den heeft voordelen: de universi teit, dicht bij Schiphol en de ande re grote steden en de oude binnen stad is een aantrekkelijk leefmi lieu. Bovendien werken we ojjs "uit de naad om :hen service te verle- "Economische zaken gaat nog wel eens naar Limburg met een ge gadigde. Ik vind dat niet verstan dig, maar heb er wel vertrouwen in dat het ministerie accepteert dat de biotechnologie naar Leiden komt. Hier is wel eens iemand van een Amerikaans bedrijf langs geweest, die toevallig in Europa was. Die man kwam alleen in Leiden kijken en niet in Limburg of Groningen", zegt Keijser veelbetekenend. Schuttersveld De gemeente probeert ook nieu we werkgelegenheid naar Leiden te halen door het bouwen van kan Na jaren van economische neergang, waarin het ene na het andere bedrijf de stad verliet, lijkt het tij in Leiden te keren. Anno X985 streeft het gemeentebestuur naar een ondernemersvriendelijk imago en stelt de daarbij behorende faciliteiten beschikbaar. Aan de Plesman- laan is een reeks van kantoorcomplexen ontstaan, het Schuttersveld wordt de komende jaren het volgende do mein van de tertiare sector en in de Leeuwenhoek ver rijst een park van bio-technologische bedrijven. Stuur man van deze ontwikkelingen is de Leidse ambtenaar Ewald Keijser, hoofd van de economische tak van het gemeentelijk apparaat. Hij heeft het er zo druk mee ge kregen dat hij een jaar geleden zijn wethouderschap in Sassenheim opgaf. Bijgaand een gesprek met hem. toren. Onlangs is by het Schutters- veld langs de spoorbaan de bouw begonnen van een kantorenhuis. Keijser verwacht dat de eerste paal voor het volgende kantorencom plex op het Schuttersveld nog voor de bouwvakvakantie de grond in gaat. Welk kantorengebouw dit zal zijn, wil Keijser nog niet zeggen. Hij verwacht dat ook de bouw van het hotel, dat op het Schutters veld is gepland, voor of'vlak na de bouwvakvakantie kan beginnen. Keijser sluit tevens niet uit dat er dit jaar nog meer kantoorgebou wen verrijzen op het Schutters veld. Bij de bouw van kantoren en het op grote schaal aantrekken biotechnologische bedrijven lijken veel Leidse werklozen niet gebaat. Een, groot deel van hen is immers niet of nauwelijks geschoold. Toch heeft het aantrekken van dergelij ke bedrijven volgens Keijser wel degelijk zin. "Deze bedrijven hebben ook mensen nodig voor bewaking, on derhoud, het schoonhouden van de gebouwen en noem maar op. Bovèndien leveren kantoren en biotechnologische bedrijven ook werkgelegenheid op bij toeleve ringsbedrijven", stelt hij. Hij vindt in elk geval dat het aan trekken van biotechnologische be drijven en kantoren meer zin heeft dan het werven van industriën waar laaggeschoolde arbeiders no dig zijn. "Voor dat soort bedrijven is Leiden veel te duur. Als ze al naar Nederland komen, vestigen ze zich eerder in het zuiden van het land omdat de grond en de arbeids krachten daar goedkoper zijn". En als er toch wat voor laaggeschool de werklozen moet gebeuren, kan er volgens Keijser beter iets wor den gedaan aan de scholing van de ze mensen. "Daar hebben ze zelf ook meer profijt van". Weinig geld Het ontwikkelen van de plannen voor kantorenbouw op het Schut tersveld heeft de gemeente in ei gen hand gehouden en niet uitbe steed aan een projectontwikkelaar. Daar is in 1978 doelbewust voor ge kozen. Nu,, zeven jaar later, betwij felt Keijser of deze oplossing op al le punten de meest gelukkige is. "Met alle kennis die ik nu heb, zou ik het in 1978 wel hebben aange durfd om een projectontwikkelaar ir Ambtenaar Keijser: "Het opknappen .ntrekkelijk voor bedrijven die zich in Leeuwen hoek willen vestigen". in te schakelen", verklaart hij nu. De gemeente heeft bij het uit werken van de plannen voor het Schuttersveld in feite de rol van projectontwikkelaar op zich geno men, zij het een minder professio nele. "Wij hebben bijvoorbeeld slechts een beperkt budget voor promotie en werving. We adverte ren daarom- ook betrekkelijk wei nig voor het Schuttersveld", legt Keijser uit. Een grote wens van Keijser is 9m een ontwikkelihgsmaatschappij voor bedrijven in het leven te roe pen. Met een dergelijk 'maatschap pij' zou de gemeente meer bedrij ven naar Leiden kunnen lokken. De maatschappij, waarin project ontwikkelaars, bedrijven en de universiteit vertegenwoordigd kunnen zijn, moet het financiële risico op zich nemen van onder meer nieuwbouwplannen. Veel be drijven, en zeker Amerikaanse be drijven, voelen er namelijk niet zo veel voor om geld te investeren in gebouwen. Een ander voordeel is dat de ontwikkelingsmaatschappij wir-premies en btw-voordelen kan krijgen, iets waar gemeenten geen recht op hebben. Keijser denkt dat, als een derge lijke ontwikkelingsmaatschappij er komt, het een pure Leidse zaak wordt. Hij gelooft niet dat regio-ge meenten er nu al in geïnteresseerd zijn. Ondanks alle inspanningen voor het aantrekken van nieuwe bedrij ven verliest de gemeente, volgens Keijser, de belangen van de Leidse ondernemingen niet uit het oog. "Stel dat een bedrijf met 200 werk nemers vertrekt, dan zou-je daar voor 200 starters moeten helpen, of vijf Olgagebouwen neerzetten en volkrijgen". Inhet verleden richtte het beleid zich voornamelijk op de bestaande bedrijvigheid. Het verplaatsen van bedrijven in verband met de stads vernieuwing speelde een grote rol. "Destijds kon iedere gemeente in, zijn luie stoel wachten tot een hieuw bedrijf zich aanmeldde. In Leiden stond daar zelfs een stop Omstreeks 1980 kwam het aantal aanmeldingen abrupt tot stilstand. Toen moest het bureau bedrijfs- contacten, dat sinds 1975 bestaat, bedrijven gaan aantrekken en be ginnende ondernemers ondersteu nen. "We hebben daar erg ons best op gedaan", zegt Keijser, die zelf in 1978 in Leiden aan de slag ging. "Onder meer met het bedrijfsver zamelgebouw De Hallen en de Di- grosaffaire hebben we ons bezig gehouden". "Na vijf of zes jaar zijn we uitein delijk beland bij een totaal-beleid. Dat werpt zijn vruchten af. In het begin was het wel improviseren. Er lagen nauwelijks beleidsplannen, maar we moesten soms toch ingrij pen: Wernink en Boot hebben we behouden. Nu zijn we in een sta dium dat we uitgebreid met alle za ken bezig kunnen zijn". Wegjagen Kritiek als zou de gemeente al tijd bedrijven uit de binnenstad hebben weggejaagd, wijst Keijser van, de hand. "Bedrijven aankopen voor woningen of groen is altijd een normaal proces geweest. Dat hebben we allemaal zelf gewild. Daarover moeten we niet achteraf klagen". "Dat beleid werkt natuurlijk door. Zoiets kun je niet van de ene op de andere dag veranderen. De kritiek op het wegpesten van be drijven is maar zeer ten dele waar. De bedrijven die weggingen, wa ren daar zelf blij mee. Ik vind het niet erg dat Leidse bedrijven naar Zoeterwoude of Leiderdorp ver trekken. Je moet de arbeidsmarkt regionaal zien". "De Stichting Leidse Binnen stad en de Kamer van Koophandel zijn belangenorganisaties. Hun kri tiek is niet gebaseerd op een totaal afweging. Vijftig procent van de paaltjes wordt door de bedrijven zelf aangevraagd. De hypocrisie", kaatst Keijser de bal terug naar de critici. "Als men bedrijven in de stad wil moet men de lasten als verkeersopstoppingen en lawaai op de koop toe nemen. Ambachte lijke, schone en milieuvriendelijke bedrijven zijn er bij wijze van spre ken maar tien in Nederland". Ter hoogte van Zeeman LÊIDEN - Tijdens de restauratie van de kelders aan de Hoogstraat heeft men deze week ontdekt dat er ter hoogte van de kledingzaak Zeeman oorspronkelijk niet één maar twee kelders hebben gezeten. Een van de kelders zal worden opgeknapt, de andere wordt met zand opgevuld. Belangrijkste re den hiervoor is dat het herstellen van beide kelders teveel tijd en geld zou kosten en bovendien zou de overlast te groot worden voor de winkeliers. Aldus de gemeente. "Ons idee is dat er een kruisge welf heeft gezeten op dat punt", vertelt gemeenteambtenaar Baren- dregt. "Beide kelders opknappen, zou inderdaad een mogelijkheid zijn, maar het punt is dat daaraan een aantal bezwaren kleven. Om te beginnen: onze indruk is dat die kelders al eens zijn gerecon strueerd en vervolgens zijn inge zakt. Dat risico mag je niet op nieuw lopen". "Maar nog belangrijker is het feit dat de overlast voor de omwonen den te groot gaat worden als je bei de kelders opknapt. Het lag dus in de bedoeling dat aan het einde van deze week de doorloop op de Hoogstraat weer groter zou wor den. Dat is ons niet gelukt". "Vervelend. Ga je nu beide kel ders restaureren, dan zit je ik weet niet hoe lang met een kleine door loop. Dat zou niet fair zijn tegen over de winkeliers. We hebben niet Kraakpand aan Pasteurstraat ontruimd LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag een woning aan de Pasteurstraat laten ontruimen die was gekraakt door drie jongeren. Volgens de krakers zaten zij al sinds woensdag in het huis; getui gen ontkenden dit, aldus de politie, die besloot dat de jongeren het huis moesten verlaten toen duide lijk werd dat er al een nieuwe huur der is. De jongeren accepteerden voor niets afspraken met hen ge maakt". "En dan is er natuurlijk het geld. Zo'n plan zou ook betekenen: ex tra kosten. Het is overigens de overlast die de doorslag heeft gege ven toen we zeiden: we knappen één van de twee kelders op". Kapel Ter hoogte van Zeeman zal men trouwens de komende tijd ook zoe ken naar resten van een kapel. In 1376 moet op dit punt in de stad een kapel hebben gestaan waar vis- verkopers konden biechten. (On getwijfeld na het verkopen van rot te vis.) Tien jaar later - in 1386 - is de kapel verhuisd. "Of we wat vin den, is natuurlijk de vraag, maar we zullen wel goed opletten" aldus Barendregt. Van actiegroep laagste inkomens De tweede kelder onder de Hoogstraat bij Zeeman, die met zand zal worden opgevuld. Klussen Het Leidse Volkshuis begint volgende week donderdag een nieuwe klussen-cursics voor vrou wen. Deze omvat tien donderdag ochtenden waar deelneemsters eenvoudige klussen als behan gen, timmeren, en stekkers affiet sen repareren kunnen leren. Voor inlichtingen en aanmeldingen te lefoon 149180. Ethiek De Leidse Studenten Ekklesia vertoont maandagavond 18 maart om 20.00 uur aan het Ra penburg 100 de documentaire 'Medische ethiek in de praktijk'. Centraal staat de vraag hoeveel een arts zijn patiënt moet vertel len, als deze mogelijk een ernstige ziekte heeft. Na de vertoning is er gelegenheid tot discussie. Bingo De speeltuinvereniging Rond om de Maredijk houdt maandag- avond 18 maart een bingoavond in hét speeltuingebouw. Aan vang 20.00 uur. Spreekuur Ondernemers met vragen, pro blemen of op zoek naar adviezen kunnen maandagavond 18 maart terecht in Wienerwald waar de Leidse afdeling van de KNOV en de KNOV-verenigin- genraad wederom een spreekuur voor ondernemers in midden- en kleinbedrijf organiseren. Aan vang 20.00 uur. Kruisraketten Wie zin heeft om zondag in Brussel te demonstreren tegen de plaatsing van kruisraketten in België kan met het Leids Vredes- platform mee. Het vertrek is om 10.00 uur op het station. Opgeven bij Jacky Missler, telefoon 220130. Fobie Klubhuis Matilo aan de Zaan- straat houdt dinsdag 19 maart een themaochtend over fobieën. Dit gebeurt tussen 9.30 en 11.00 uur, met medewerking van de stichting Fobieklub, een zelfhulp groep op dit gebied. Homeopathie In het kader van de cyclus over zelfhulp met alternatieve (ge- nees)middelen wordt dinsdag in de Zaailing (Hooigracht 41) de volgende bijeenkomst wordt ge houden. Deze avond staat onder leiding van de arts C. Baas. On derwerp zijn ditmaal homeopa thische middelen die geschikt zijn om zelf toe te passen bij ver schillende acute ziekten, lichte verbrandingen, gevolgen van on gevallen e.d. De aanvang is om acht uur. Hengelsport Visvereniging Hengelsport hield een wedstrijd in Zaandam. Uitslag: 1 N. Verhoef4780 gram-7 stuks2 A. Beij 4400-7, 3 P. Ver hoef 4270-6, 4 C. v.d. Bérg 1580-2, 5 W. Verhoef 1460-2, 6 I. Jansen 1000-2, 7 W. den Edel 610-1, 8 A. Levahrt 570-1, 9 E. van Houten 340-17 Breehuys Het programma van het jonge rencentrum 't Breehuys, Bree- straat 19, bestaat zaterdag uit electric boogie en break dance, darts en flipperen, 's middags van twee tot vier uur en 's avonds van acht tot twaalf uur uit een hard-rcokavond. Dinsdag is er van acht tot half elf een meiden avond. Expositie Tot en met 28 maart exposeert de Alphense kunstenares Ellen Spierenburg-Homan op de bo venverdieping van Demmenie aan de haarlemmerstraat. Tij dens de openingsuren van de winkel zijn hier gouaches te be wonderen. Fietsvakanties De ENFB houdt zaterdag 30 maart voor de tweede maal de fiets infomarkt in het Antonius Clubhuis. Het onderwerp van de ze markt is fietsvakanties. De ENFB zoekt vrijwilligers die fietservaring hebben opgedaan in Europa en bereid zijn daar over op de markt iets te vertellen. Het is de bedoeling in de stands over de verschillende landen de hele dag (van tien tot vier uur) mensen te hebben, die specifieke informatie kunnen verschaffen. Maar wie slechts een paar uur kan, is ook welkom. Geïnteres seerden kunnen zich melden bij de ENFB, via postbus 80,2300 AB Leiden of 's avonds telefonisch via de volgende nummers: 071- 125761 (Henk Francino), 071- 174253 (Theo Kromwijk), 02523- 6668 (HenkrJan Weenink) of 02523-3649 (Theo v.d. Poel). LEIDEN - Het Verenigd Actie Overleg Laagste Inkomens (VAO- LI) begint binnenkort spreekuren voor zogenoemde 'voordeurde lers'. Dat zijn mensen met een bij standsuitkering die samen met an deren in één huis woneri en de woonkosten delen, maar met die anderen geen 'economische een heid' vormen. Door een nieuwe rijksregeling kunnen dergelijke 'voordeurde lers' een bedrag van ongeveer 155 gulden per maand kwijtraken. Dat is circa 15 procent van hun bij standsuitkering. Deze nieuwe re geling gaat op 1 april in. De VAOLI, waarin verschillende organisaties voor uitkeringsge rechtigden en de jongerenbewe ging samenwerken, wil nu aan der gelijke uitkeringsgerechtigden voorlichting geven over de nieuwe regeling. In een aantal gevallen kan de korting namelijk worden ontweken. De spreekuren worden gehou- Première film over seksuele mishandeling LEIDEN - In het LAK-theater aan de Cleveringaplaats vindt van avond de première plaats-van een Nederlandse film over seksuele kindermishandeling binnen het gezin: 'Lotgevallen'. Om kwart voor tien begint de open voorste^ ling. 'Lotgevallen' werd gemaakt door vijf mensen en is de eerste video film over dit onderwerp. Deze zo genaamde low-budget produktie werd gesubsidieerd door de Direc tie Coördinatie Emancipatiebeleid en het bureau landelijk kontakt WVC-Zuid Holland. De film zal worden gedistribueerd door Cine- De makers schrijven: "De video film is gemaakt om bij te dragen aan taboe-doorbreking rondom seksuele kindermishandeling bin nen het gezin ('incest'). De film is door de opzet en vorm ook ge schikt voor voorlichtings- en lessi tuaties, themabijeenkomsten en eventueel therapeutische bijeen den in het pand van de jongerenbe weging aan de Koppenhinkssteeg, op woensdagen van 14.00 tot 16.00 uur, in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat op donderdagen van 20.00 tot 22.00 uur en vanaf 27 maart in het jongerencentrum Stats aan het Noordeinde op woensdagen van 20.00 tot 22.00 uur en op vrijdagen van 14-00 tot 16.00 uur. Vanaf 1 april worden ook spreekuren gehouden in een aantal buurthuizen. Rioleringswerk in Pieterswijk LEIDEN - Volgende week wordt een begin gemaakt met de aanleg van een nieuw hoofdriool in de Pieterswijk. Dit karwei begint in de laagstgelegen delen van de wijk: de Herensteeg en de Scheep- makerssteeg bij het Rapenburg. Van daaruit werkt de aannemer in de richting van het hoogste deel: de Breestraat. Het is de bedoeling dat het werk in juli klaar is. De wijk wordt stuk-* je bij beetje aangepakt; in negen tien faseringen. Het schema is zo danig dat zodra er telkens vijftig meter aan riolering is gelegd, de verharding van de desbetreffende 'straten weer ih orde wordt ge maakt. ADVERTENTIE Doet u ook mee met het JUBILEUM ADVERTENTIESPEL Nee? Dan mist u een kans op één van de vele jubileum- prijzen! In de krant van maandag 11 maart staan de spelregels maar u kunt natuurlijk ook het Leidsch Dagblad even bellen voor informatie: 071-144941. toestel 134 (Paul

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3