JAZZ Verkenningen van de piano Heren verhalen van vroeger Dunne sfeer van mystiek Schitterende 'concepten' Vertrouwd en verrassend KRYPTOGRAM 9&M I mmjÊjÊ. aM&MJBL ZATERDAG 16 MAART 1985 EXTRA Bijdragen: Willem S. Winsemius Wim Wirtz Harry de Wit (foto Paul Kuiper) Harry de Wrt 'Wantij' (Data Records 831) De in 1952 in Ommen geboren pianist en basklarinettist Harry de Wit is één van de onderschatte musici uit de geïmproviseerde muziek. Hij is autodidact en werd bekend bij de muziek!- en bewegingsgroep Mezzing, de jazzgroep Cumulus, Stichting Dansproduktie, Vals Bloed, Poë zie Hardop en de Japanse dichte res Kazuko Shiraishi. De muziek wordt op een normale en op een geprepareerde piano uitgevoerd. Er wordt sterk ritmisch gespeeld op de negen titels van deze plaat. De emotionele kwaliteit van zijn pianospel heeft veel weg van de bekende toetsenrazer Cecil Tay lor, zonder overigens zijn lange speelduur of aantal noten te ge bruiken. Korte, ritmische patronen wor den steeds met kleine variaties herhaald om zo de spanning op te bouwen. Het is echter geen mi nimal music of meditatie. In het tweede nummer 'Kazuko' wor den deze ritmische elementen wat langer en krijgen langere tussenpozen. 'Sustain' is nog langzamer en heeft een ritmische lijn, die bestaat uit zacht kloppen op de piano. Het nummer 'Pauli ne' wordt weer op een paar toet sen gespeeld en wel op een zo rit misch mogelijke wijze. In 'Tupi' en 'Bo' worden de korte en felle achter elkaar gezette motiefjes op een normale piano gespeeld, zonder dat er naar een climax wordt toegewerkt. 'Wantij' is een impressie op geprepareerde pia no, terwyl in 'Indigo' het geluid van een continue in trillig ge brachte snaar als een soort sirene wordt geproduceerd. In het slot nummer 'George Wil' wordt een snaar en een toets als slag werk gebruikt. Als geheel is het een moeilijke, maar boeiende en bloedserieuze aangelegenheid, die in mei en ju ni 1983 in het Amsterdamse Shaffy theater werd opgenomen voor Data records. wsw Clifford Jordan en Junior Cook Two tenor Winner (Criss Cross). kaal tweegevecht, zoals dat bijna veertig jaar geleden gedaan werd door Dexter Gordon en Wardell Gray of later door Johnny Griffin en Eddie 'Lockjaw' Davis. Maar in dit geval vërhalen de beide he ren op een harmonieuze wijze van vroeger. Jordan speelde bij Max Roach, het Great Concert met Mingus en Dolphy en later het kwartet van pianist Cedar Walton. Hij heeft het meest per soonlijke geluid, afkomstig van Coleman Hawkins, terwijl Ju nior Cook zich meer op John Coltrane baseert en er soms niet van los komt. Cook speelde bij Horace Silver en vormt al jaren een op de Jazzmessengers geba seerd kwintet met trompettist Bill Hardman en drummer Louis Hayes. Jordan speelt zijn ballade op 'Song for her' van bassist Ce cil McBee, terwijl Cooke in 'Ma ke the man love' zijn ballade te veel doet klinken als Coltrane op zijn album 'Ballads' uit 1962. In de overige nummers soleren de tenoren en laten goed opge bouwde en ouderwets verant woorde muziek horen. Iri 'Groov- in High' en het nummer 'Two te nor winner' worden langere duetten gespeeld met een inten sieve ondersteuning van het trio van Kirk Lightsey, die een opval lend gebruik van de linkerhand maakt. De plaat wordt besloten met Doug's prelude, waarop een gedragen duet met lange sonore lijnen. WSW Art Ensemble of Chicago Niet groots of meeslepend The third decade (ECM) Het AEC is nu na zestien jaar en meer dan 25 platen de enige bij drage tot de verbreding van de afro-amerikaanse muziek. Hun optredens zijn door de Afrikaan se uitmonstering van de leden kleurrijke en spannende gebeur tenissen, mede door het gebruik van negentien blaasinstrumen ten en meer dan vijftig percussie- en andere slagwerkonderdelen. Hoewel het er op leek dat ze een paar jaar geleden zouden op houden, omdat trompettist Les ter Bowie en de saxofonisten Roscoe Mitchell en Joseph Jar- man eigen groepen gingen lei den, is vorig jaar juni toch weer een plaat voor ECM gemaakt. Ze zijn afgestapt van de lange num mers en spelen maar liefst zes nummers, waaronder ook Funky AECO, dat weliswaar een roc- kritme heeft maar toch typische Art ensemble klanken heeft. Een mooi nummer is 'Walkin in the Moonlight' met een lui klinkende saxsolo van Mitchell. Het spannendste stuk van de plaat is 'Bell piece', beginnende met veel lage tonen, waarna bel len en klokken te horen zijn, en zich daarna verrassend ontwik kelend. 'Zero' van trompettist Lester Bowie heeft een leuke op de be bop gebaseerde melodie en is verder erg swingend. 'Third de cade' tenslotte is een slagwerk- compositie, die uitmondt in een tutti van de blazers en een paar felle solo's. De muziek is heel ge nietbaar, zij het geen grootste manifestatie of meeslepende ver tolking. Deze ECM plaat is tege lijkertijd uitgebracht op CD 823 213-2. WSW Ippu-Do Ippu-Do. Live and Zen. CBS 281. De Japanse jazz-rock formatie Ippu-Do, een twee-mans groep, brengt het soort muziek waarvan een beetje handige elektronicus wel elke dag een boeketje zou kunnen samenstellen. Het is een combinatie van neo-pop en mys tieke klanken, die, gelet op de ti tel van de plaat, ongetwijfeld hun wortel vinden in de Zen- leer. Maar hoe de diepere beteke nis van deze leer ook is vertaald, het heeft niet geresulteerd in boeiende stukken. Er zitten aardige composities bij die in weerwil van de veel voudige elektronica hier en daar zelfs zijn opgetuigd met een een voudige viool. Maar de tekst is meestal onverstaanbaar en de sfeer van de muziek is te dun om er in te kunnen wegzakken. Voor de liefhebbers: Ippu-Do wordt gevormd door Masami Tsuchiya en Akira Mitake, aan gevuld met een aantal gastmusi- ci op drums, synthesiser en bas. De opnamen dateren van een li ve optreden van twee jaar gele den, met een publiek dat kenne lijk meer enthousiasme voor de groep kon opbrengen dan de ar geloze westerling die niet is inge voerd in de elementaire beginse len van Zen. W.W. Mark Levine Quartet The Mark Levine Quartet. Con cepts. Concord CJ-234. Mark Levine is een ventiel-trom bonist met een uitgesproken voorkeur voor de 'akoestische jazz' van Herbie Hancock, Fred die Hubbard en Wayne Shorter. Zijn kwintet speelt soortgelijke concepten ('Concepts') als het befaamde V.S.O.P. Quartet van dit drietal uit de jaren zeventig: schitterende, strak uitgevoerde schema's, schijnbaar tegen draadse arrangementen rondom de improvisaties en degelijke so li. Het Mark Levine Kwintet is al leen wat rustiger en ontbeert de fantasie van de grote arrangeur/ Wat is er mooier dan één tenorsa xofoon? Twee tenorsaxofoons, moet producer Gerry Teekens gedacht hebben, toen hij na het jazzfestival Amsterdam de aldaar optredende Clifford Jordan sa men met zijn drie jaar jongere collega Herman 'Junior' Cook in de studio te Monster deze plaat liet volspelen. De muziek maakt ondanks de bezonkenheid van de 53-jarige Jordan een indruk van vitale moderne jazz. Al ont breken de moderniteiten van de afgelopen decennia. Vaak worden twee tenoren in verband gebracht met een muzi- Art Ensemble of Chicago componist Hancock, wiens naam onverbrekelijk verbonden is met groepen als Weather Report. De trombonist Levine vervult een dominante rol die in tech nisch opzicht een zekere ver wantschap vertoont met het spel van de oude Bob Brookmeyer. Dat wil zeggen: zorgvuldig uitge wogen improvisaties, soepele toonwisselingen en een warme toon. Dat komt vooral tot uit drukking in Keeper of the Flame en Ask me now. Een schitterende uitvoering is die van Thomas 'Fats' Wallers compositie Jitterbug Waltz, waarbij het kwintet een degelijk samenspel paart aan een zekere speelsheid die zeer goed past by de aard van (wijlen) de compo nist. Een knap voorbeeld van de wat modernere 'V.S.O.P.-jazz' is Freddie Hubbards compositie Up Jumped Spring, waarbij Le vine zichzelf overtreft met een prachtige solo die soepel voort kabbelt op een enigszins weer barstige ondergrond van piano, bas en drums. Dit stuk is mis schien wel typerend voor de mu ziek van het Mark Levine Kwin tet, waarvan hopelijk nog meer platen zullen verschijnen. W.W. Dave Brubeck Quartet Sinds de dood van altsaxofonist Paul Desmond, alweer geruime tijd geleden, heeft het Dave Bru beck Quartet, in wisselende sa menstelling, nauwelijks aan ijver ingeboet. Brubeck (64) vervolgde zijn weg in de hem vertrouwde stijl van populistische jazz (speels, maar te glad), experi menteerde met enkele van zijn zoons op elektronische instru menten en keerde uiteindelijk te rug naar het oude stramien van piano, bas, drums en riet, in de persoon van klarinettist Bill Smith. For Iola, een van de zeven composities op deze LP die is ge wijd aan Brubecks vrouw, bevat, althans wat de grote meester zelf betreft, weinig nieuws. Brubeck beweegt zich in dezelfde, wel plezierige akkoordenschema's, walsjes en boogie's als in de tyd van Paul Desmond, met wie hij een onvergetelijke indruk ach terliet bij het grote publiek (Take Five, It's A Raggy Waltz, Uns- quare Dance). Verrassend op deze plaat - een live optreden van augustus 1984, Californië - is vooral het spel van klarinettist Bill Smith die met gebruikmaking van een overdre ven echo in een aantal stukken een etherische sfeer creeërt. Een mooi voorbeeld is de uitvoering van I hear A Rhapsody die door het sterke nagalm-effect enige associatie oproept met de klankkleur van een barok-en- semble. Het titelnummer For Iola heeft een tweetal uitvoeringen gekre gen die geënt zyn op de twee be tekenissen van het oorspronke lijk Amerikaans-Indiaanse woord Iola: Bewolking by dage raad (weer zo'n prachtige echo vertolking van Smith) en Nooit ontmoedigd (een onstuimige wals). De bassist - Brubecks zoon Chris - hanteert ook nog de bas trombone in een compositie van zijn vader uit de jaren zeventig - Summer Song. Maar het peil van deze uitvoering ligt ver onder dat van Paul Desmonds versie, die uitblonk door een sprankelend spel. Dat is ook een beetje de tra giek van de oude Brubeck: hij zal gedurende de rest van zijn muzi kale leven steeds aan Desmond worden herinnerd. W.W. Horizontaal: 1. Geef het wiel maar over, je gaat er kapot aan. 8. Volgens de woordenlijst is het Duits land dat zwemt in het geld, maar we zullen maar rustig afwachten. 9. Die zien we als 't niet waar is. 12. Vredig zwe vend, maar gebroken word je nat. 13. En daar hangt 'ie dan, de vorige. 14. Eet 's wat mee bij ons in de plaats. 17. Misre kening bij het krijgertje spe len kan je duur te staan ko men. 18: Niet aangenaam naar een wijfje verlangen. 19. Zijn mensen soms en is het toilet vaak. 22. Met veel lust om de os in de muziek. 24. Het bericht gaat anders over een pover iemand. 25. Nog eens thee drinken in Lim burg. 26. Er vaart een vaar tuig zonder staart op het wa ter. 29. Ha, in-dwaas thee eten. 30. Dat heb je twee keer goed, Frans, lekker. 31. Wild gaat het toe zonder riemen. Verticaal: 2. Zonder rel en zonder due. 't Water blijft over. 3. Een Eu ropeaan die daarop ligt wordt met thee hierdoor genezen. 4. Min een vreemdeling tijdens het vuren. 5. Om anders in een rivier te komen moet je gebruik maken van een vo gel. 6. Een vreemde gevange nis wordt gauw doorgegeven. 7. Toen N zich uit het bordeel verwijderde voegde hij zich bij het muziekgezelschap. 10. Voorzichtig, een bed voor pijnlijders. 11. Zonder werk krijg je gauw diarree. 15. Rond Amerika gebak. 16. Die ga je goed in op zee als 't mis is. 20. De straat van de ezel tjes. 21. Tussen 3 en 5. 22. De tulp in de grond? 23. Zo is het als je het dier uit 22 verwij derd uit een stad in het noor den. 27. Bevestig pappa op een eiland... 28. ...en laat dat jaar Annie een nummer trek ken, De prijs van 25,- werd toege kend aan J.L. van Heesch, Ros molen 2, 2317 SK Leiden. De prijs wordt de winnaar toe gezonden. Oplossingen met vermelding van 'Puzzel' voor donderdag op briefkaart of enveloppe zenden aan Redactie Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Rond de jaarwisseling speelt zich in het Engelse Hastings al tijd een traditioneel grootmees- tertoernooi af. Winnaar was dit jaar de Rus Sveshnikov. Door de schaakolympiade was de bezet ting niet optimaal, maar het ver- toonde spel was zeer de moeite waard, zoals in de volgende par tijtjes wordt geïllustreerd. Wit: Plaskett; zwart: Hebert. 1. e4 c5 2. Pf3 e6 3. d4 cd4: 4. Pd4: Pf6 5. Pc3 d6 6. g4 h6 7. h4 Pc6 8. Tgl h5 9. gh5: Ph5: 10. Lg5 Db6 11. Pb3 a6 12. Dd2 Dc7!? (Met het idee om de damevleugel te gaan door Dirk Sikkel aanvallen. De zwarte koning komt zo echter wel erg bloot te staan) 13. 0-0-0 b5 14. Lb5:! (Neemt het initiatief over) ab5: 15. Pb5: Dd7 (Verliest direct, maar ook na Db6 staat zwart slecht) (DIAGRAM I) 16. Pc5! Ta2: (dc5: 17. Dd7: Ld7: 18. Pc7 mat) 17. Kbl Tb2:+ 18. Kb2: Pe5 19. Pd7: Pc4+ 20. Ka2 Pd2: 21. Pb6 en zwart gaf op. Wit: Sveshnikov; zwart: Fara- go. 1. e4 e6 2. d4 d5 3. e5 (De door- schuifvariant ziet men niet zo vaak meer in de grootmeester- praktijk) c5 4. c3 Pc6 5. Pf3 Pge7 (gebruikelijk is Db6) 6. Pa3 cd4: 7. cd4: Pf5 8. Pc2 Le7 9. Ld3 0-0? (Nu kan wit een aanval lanceren. Beter is Db6) 10. g4 Ph4 11. Ph4: Lh4: (DIAGRAM II) 12. g5 Lg5: 13. Dh5 h6 14. Tgl Lel: 15. Tel: f5 (Op Kh8 volgt 16. Ke2 met de Als u de rubriek van vorige week hebt gelezen weet u dat we het over het klassieke spelgenre heb ben. Daar gaan we nu mee ver der. Naast de tempo-theorie is het ook heel belangrijk om zowel 25 als 26 zoals in de volgende stand, wit: 25-28, 32, 33, 37-39,45; zwart: 12-19, 23, 24. Weliswaar staat wit 2 tempi voor, maar doordat hij zowel veld 25 als 26 onder controle heeft staat hij ge- Indien er geen speciale reden is om schijf 39 naar 33 (voor zwart 12 naar 18) te brengen, dan kan deze beter de andere kant uit, dus 39-34. In principe is veld 18 totaal niet belangrijk i.t.t. veld 25 (deze regel geldt pas bij we derzijds 10 schijven). In de stand wit: 27, 28, 32, 35, 37-39, 41, 43, 44; zwart: 9-13, 18, 19, 23, 24, 26, is wit na 39-33 9-14 en daarna 10 naar 25 in ernstige moeilijk heden, terwyl na 39-34! 9-14 34-30 juist zwart in grote problemen zit. Indien men naar een stand toespeelt met wederzijds 10 schijven dan moet men proberen geen schijf op 36 (resp. 15) te heb ben. In deze stand (wit: 25,27,28, Het Scheveningse Hoechst-toer- nooi is gewonnen door het Oos tenrijkse team, halve finalist bij de Olympiade in Seattle, waar mee de daar opgebouwde repu tatie werd bevestigd. Berger- Meinl en Kubak-Fucik speelden een briljant toernooi, waarop ei genlijk maar één smetje rustte: zij verloren de laatste wedstrijd. Tot dan scoorden ze het formida bele gemiddelde van 85%, het geen ze inmiddels winnend had doen finishen. In die laatste wed strijd stuitten ze op Kees Tam- mens en kornuiten die aan een imposante rush bezig waren: de maximale 75 tegen de laatste drie tegenstanders, waaronder dus Oostenrijk. Dat bracht Tammens c.s. op de tweede plaats; Enge land werd 3, de sterk debuteren de Nederlandse junioren Wubbo de Boer, Robert Sandor, Marcel Nooijen en Rob van Wel (A'dam- Veghel-Weert) legden beslag op de 4e plaats. In onze wedstrijd tegen het an dere juniorteam kwam een spel op tafel dat op aardige wijze het verschil illustreert tussen de Ne derlandse en Engelse Acolstijl: Bijna elk land waar paus Jo hannes Paulus II tot nu toe op bezoek kwam bracht men ter ge legenheid daarvan ook een emis sie uit bestaande uit een of meer zegels. Zo ook België - op 1 april - dat de paus van 16 tot 21 mei zal bezoeken. Op een zegel van 12 frank (oplage 8,1 miljopn) een beeltenis van de paus. GROOT-BRITTANNIË - Se dert 1977 brengen de Britse pos terijen jaarlijks een uitermate mooie dierenserie op de markt. Ook dit jaar is weer zo'n serie aan laf dreiging Tg7: Kg7: en Tgl+) 16. Dh6: Tf7 17. Ke2 Db6 18. Dh4 Ld7 19. Tg5 Db2: 20. Kd2 Pe7 21. Th5 Pg6 22. Dg3 PfB 23. Dh3 Te7 (Op Pg6 volgt nu Tgl) 24. Th8+ Kf7 25. Tgl La4 26. Dh5+ g6 27. Tg6: en zwart geeft op. Op Pg6: volgt 28. Dh7 mat en na Ke8 volgt 28. Te6: Kd7 29. Te7:+ en Ke7: 30. Dg5+ en wint. De sleute zet van het probleem ter gelegenheid van het Note- boomtoernooi was Db8-b2. De prys van 100 is gewonnen door C.A. Kruijf uit Valkenburg. 32, 33, 35-38; zwart: 12-14, 16, 18, 19, 23, 24, 26) is dit duidelijk te zien. Wit aan zet staat verloren, terwijl als men schijf 36 naar 39 •verplaatst er niets aan de hand is. Men moet ervoor waken dat de tegenstander de klassieke stand gunstig kan ombuigen in een V986 N AHE 5 <?H54 w n 10 7 63 OA V 10 9 6 3 O H 2 - Z *A106 10 4 2 9 B 9 087 *HB8542 West als gever (NZ kwetsbaar) opende 1 Ru, oost 1 Ha, west 1 Sch, waarna via een eindeloze biedserie naar 6 Sch werd opge- stoomd. Dat contract kan uiter aard niet down: de vier hartens van tafel kunnen weg op de vrije ruitens, waarna een harten kan worden getroefd. Eén harten ver- BELGIE - Eens in de vyf jaar wordt in Gent de ver over de landsgrenzen bekende Gentse Floraliën gehouden. Op 20 april is het weer zo ver. Al sedert 1955 wordt deze bloemen- en planten- expositie gemarkeerd door een postzegeluitgifte. Dat is ook deze keer weer het geval. Op 18 maart verschijnen drie 12 frank-zegels met daarop afgebeeld orchi deeën. Van elke zegel zijn 4 mil- joen exemplaren aangemaakt. aanvalsstand, zoals hier (wit: 27, 28, 32-34,37-40,42-45; zwart: 2, 6, 8, 9, 11, 13-16, 19, 23, 24, 26) na 34-29 23x34 40x20 15x24 28-23! 19x28 32x23. De Ghestem-doorstoot is in dien op het juiste moment toege past, een zeer gevaarlijk wapen. Onder de Ghestem-doorstoot verstaat men de zet 28-22 (of 23- 29) wanneer zwart (of wit) het klaverblad 16, 21 en 26 heeft'ge formeerd zoals in de volgende cijferstand, wit: 25, 27, 28, 32, 33, 35,37-39,45; zwart: 6,9,14,16,18, 19, 21, 23. 24, 26. Na 45-40 9-13 40- 34 (i 11 34-30 11-17 39-34 etc. loopt het remise, echter na 28-22! wint wit. 9-13 33-28 23-29 45-40 18-23 39-34 6-11 34-30 uit! Dit was het dan. Overigens ben ik me ervan bewust dat ik verre van volledig ben, maar dat is ook geenzins de bedoeling. Tot slot nog een fraaie combinatie, die is uitgevoerd door Cees Varkevis- ser in het kampioenschap van Nederland in 1975 tegen Ger main. Varkevisser had wit en was aan zet. dwijnt op KI A en alleen Ha A wordt afgegeven. Ons nevenpaar, de sterke En gelsen Jourdain en Hoffman, opende ook met 1 Ru. Het Neder landse motto 'iedere vierkaart is biedbaar' gaat de Engelsen even wel te ver. Oost vond Ha 10 - vierde te r.in en antwoordde 1 Sch. Ook hier werd 6 Sch be reikt, maar nu mocht zuid uitko men en die maakte geen fout: Ha B en één down. Misschien is het leuk onder staand spel zelf eens uit te zoe ken: A43 H B 10 7 3 O A52 8 7 N B876 WO - vv_,u O V B 7 4 3 Z HVB9 H V9 A854 O 6 A 106 5 4 10 5 2 O V962 O II 10 9 8 3 2 Zuid speelt 6 Ha, start KI 8. Hoe maakt zuid 12 slagen? de orde. De nu op 12 maart uitge brachte fleurige serie laat insec ten zien die in Groot-Brittannië voorkomen: 17p, aardhommel 22p, zevenstippig lieveheers beestje, 29p, groene sabelsprink haan, 3lp, vliegend hert en 34p, keizerlibel. Van enkele landen, zoals Noor wegen, Finland, de DDR, België, Frankrijk en Oostenrijk, kunnen we altijd direct bij bespreking van de zegels de oplagen zeggen. Van enkele andere landen kun nen we dat niet, maar wel na één of twee jaar. En dan zijn er lan den waar we nooit iéts van ho ren. Zo'n land is Groot-Brittan nië. Waarschijnlijk vinden de Britten dit niet belangrijk. Pas jaren later kunnen alleen de ver kochte aantallen in een catalogus worden teruggevonden. Maar dan nog niet eens in de Britse Gibbons, maar in de duitse Mi chel. Daarop afgaande kan wor den gesteld dat bij een serie van vijf zegels de "oplagen" onge veer als volgt zijn: 43,11,10,9 en 8 miljoen; bij een serie van vier 40, 10, 9 en 8 miljoen en bij de kerstzegels 250, 140, 17, 16 en 15 miljoen. We zyn op de oplagen van de Britse zegels gekomen, omdat daarover vragen zijn gesteld van uit onze lezerskring. OOSTENRIJK Op de ope ningsdag - 17 januari - van de Noordse sTTiwereldkampioen- schappen in Seefeld (Tirol) kwam de Oostenrijkse post met een zegel van 4 schilling. Op de zegel een skispringer en een langlaufer. Oplage 3,7 miljoen. Dit jaar zullen aan drie jubile rende Oostenrijkse bisdommen postzegels worden gewijd. Als eerste verscheen op 25 januari een zegel van 4,50 schilling (opla ge 3,6 miljoen) ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van het bisdom Linz. De zegel toont een binnenaanzicht van de dom van Linz. De 100e geboortedag van de componist Alban Berg (Wenen, 9 'februari 1885 - Wenen, 24 de cember 1935) werd op 8 februari herdacht met de uitgifte van een 6 s.-portretzegel (oplage 3,6 mil joen). STEMPELNIEUWS - Ter ge legenheid van het 50-jarig be staan van de postzegelvereniging "IJmuiden" wordt daar van 22 tot en met 24 maart een bijzonder poststempel gebruikt. Corres pondentie naar: Postkantoor IJ muiden, Postbus 99710, 1970 NA IJmuiden. Op het omslag ver melden: Stempeling met posts tempel 50 jaar postzegelvereni ging IJmuiden. Tijdens de "Dag van de jeugd filatelie" in Norg zal op 23 maart ook een bijzonder stempel wór den gebruikt. Correspondentie daarvoor naar: Postkantoor Ro den, Postbus 99100, 9300 NA Ro den. Op het omslag vermelden: Stempeling met poststempel Dag van de jeugdfilatelie.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 31