Uw huis, uw domein, niet afgelegen, toch vol privacy Geallieerde voedseldroppers na 40 jaar onthaald I Luxueus bouwplan voor Abtspoelhof Oegstgeest Onrust door bestek-achtige' brochure 'Relax' gaat swingend van start in Taberna PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 16 MAART 1985 REGIO LEIDEN Het is 40 jaar geleden dat de geal lieerden voedsel boven de randstad hebben gedropt. Ter gelegenheid hiervan zijn de gemeenten Valkenburg, Katwijk en Rijnsburg van plan een groot feest te orga niseren. Hoogtepunt van dat feest is de komst naar Rijnsburg van ruim 250 oud-bemanningsleden van vliegtuigen die in de laatste oorlogsdagen hebben mee gewerkt aan het droppen van voedsel. Op zondag 28 april, wacht de oud-militairen een feestelijke ontvangst op Duindigt in Wasse naar. Duindigt was een van de plaatsen in de randstad waar geallieerden tegen het einde van de Tweede Wereldoorlog het hon gerende westen van Nederland van voedsel voorzagen. Woensdag 1 mei doen deze Amerikanen, Canadezen, Nieuw- Zeelanders, Australiërs, Polen en Britten het dorp Rijnsburg aan. Ze worden 's morgens ontvangen op bloemenveiling Flora. Daar krijgen zij onder meer een oor konde van de gemeenten Kat wijk, Valkenburg en Rijnsburg. Daarna worden de oud-militai ren, van wie de jongste inmiddels ruim 60 jaar is, met rijtuigen feestelijk door het dorp, via Kat wijk aan den Rijn naar het Mari ne Vliegkamp in Valkenburg ge reden. Om het gezelschap te vervoeren zullen ongeveer 40 rijtuigen no dig zijn, die worden getrokken door ruim 60 paarden, zo schat C.P. Juffermans, secretaris van de Vereniging van Aangespan nen Paarden in het Gareel Rijns burg en omstreken. Beroep De stichting '40 jaar voedsel en vrijheid" heeft het mogelijk ge maakt dat een groot aantal van de bemanningsleden van de Brit se en Amerikaanse vliegtuigen na 40 jaar een bezoek kan bren gen aan het gebied dat zij inder tijd van voedsel hebben voorzien. De Sassenheimer W. Geneste, één van de initiatiefnemers om de oud-vliegers naar Nederland te halen, zegt over de voedsel- droppings na de hongerwinter: "De mensen vielen hier bij dui zenden om van de honger. Ga maar na wat voor een effect het had op de bevolking nadat op zondag 29 april 1945 het eerste vliegtuig met voedsel boven de Programma Een voedseldropping boven de Leidse Pieterskerk, in een van de nadagen van de Tweede Wereldoorlog. randstad verscheen. Daarbij werd door de geallieerden een groot risco genomen, want er was door de Duitsers nog geen toe stemming gegeven voor het drop pen van voedsel". De vliegtuigen kwamen daar na steeds vaker naar het uitge mergelde westen van het land. Ze dropten onder meer voedsel bij Rotterdam, Valkenburg, Wasse naar en Schiphol. "Daarbij was de distributie van het voedsel een gigantisch probleem", zo herin nert Geneste zich. De ruim 250 samen met vele anderen het voed sel naar Nederland brachten, wacht een druk programma. Za terdag 27 april arriveren ze in Nederland. Zondag gaan ze naar Wassenaar. Maandag gaan ze naar Rotterdam. "Op dinsdag zullen ze tijdens de viering van Koninginnedag in Den Haag zijn". Donderdag 2 mei gaan ze naar Amsterdam en daarna vertrek ken ze weer naar huis. De oud bemanningsleden worden tijdens hun verblijf in Nederland onder gebracht in een aantal hotels in Rotterdam. Het naar Nederland halen van de 250 oud-strijders is financieel nog niet helemaal rond, aldus Geneste. "We komen nog 100.000 gulden tekort", zegt hij. "We zouden graag wat meer Amerikanen, Nieuw-Zeelanders en Australiërs laten komen, maar de reiskosten zijn schrikba rend hoog". Mensen en bedrijven die geld willen overmaken kunnen hun bijdrage storten op rekening nummer 567531260 van de ABN- bank in Rijnsburg, ten name van de werkgroep 'Bescheiden dank aan moedige vliegers' en op num mer 356880400 van de RABO- bank in Rijnsburg, ook ten name van de werkgroep. OEGSTGEEST 'Uw comfortabele landhuis, gebouwd nap eigen wens en smaak, staat op uw eigen kavel grond. Privacy binnen een woongebied dat u ook tot uw eigen domein mag rekenen. Maar niet geïsoleerd en van de we reld afgesloten. U woont in één van de aantrekkelijkste plaatsen van Nederland, vlakbij de grote stad.' Een wer vende tekst uit de reclamebrochure '10 luxe landhuizen in de Abtspoelhof te Oegstgeest'. De tekst moet de lezer inte resseren voor de tien riante woningen die daar waarschijn lijk zullen verrijzen. De huizen komen te liggen aan een eigen weg, die toegankelijk is via een eigen toegangshek. Het wor den echte landhuizen dus. Ook de pryzen wijzen in die richting: rond de half miljoen gulden. Privacy en veiligheid zijn bij het project erg belangrijk. Zo worden alle ramen en deuren voorzien van sluitwerk dat tegen inbraak beveiligd is. Een gedeelte van het terrein, dai al jarenlang de bestemming wo ningbouw heeft, was in handen van de gemeente, een ander ge deelte was in handen van tuinder Th.P. Hoogervorst uit Oegstgeest. Eind vorig jaar wist de Haagse pro ject-ontwikkelingsmaatschappij Erica Beheer B.V. beide gedeelten te verwerven. Het plan om er even tueel te gaan bouwen ontstond al enkele jaren daarvoor. Na de aan koop van de grond schakelde Erica makelaar Max Sedelaar uit Noord- wijk in om de landhuizen aan de man te brengen. Inmiddels is er al op vijf van de tien te bouwen land huizen een optie genomen door geïnteresseerde aspirant-kopers. Stoeien De huizen krijgen op de begane grond een zeer ruime hal met gar derobe. De woonkamer is opge splitst in een living met open haard en een eetkamer. De keuken is voorzien van een luxe keukenin richting. Aan een bijkeuken is ook gedacht. Op de verdieping zijn drie slaapkamers, aan de ouder-slaap- kamer grenst de badkamer. In de hal komt een toilet met daarnaast een aparte douche-wasruimte. De landhuizen komen ten oosten van de Abtspoelweg te liggen, tus sen de Kwaaklaan en de Lange Voort. De kavels waarop de huizen gebouwd worden, variëren van 570 tot 790 vierkante meter. De toe komstige bewoners hebben deels inspraak in de geplande indeling van de huizen. Uit de brochure: 'De grote lijn voor de bouw van uw landhuis staat weliswaar vast, maar over de grotere en kleinere details van de afwerking kunt u naar hartelust stoeien met archi tect en bouwer. U bent volkomen vrij om daarbij uw eigen voorkeu ren te volgen.' Veelbegeerd Het enige dat nu nog moet ge beuren, is dat voldoende mensen zo'n luxueus landhuis willen ko pen. Dat ziet er wel naar uit. Make laar Max Sedelaar: 'We hebben de afgelopen tijd erg veel reacties ge had op onze advertenties, uit het hele land. Afgelopen maandag zijn de gesprekken met geïnteresseer den begonnen. Toen hebben vijf mensen een optie hebben. Het zijn altijd erg serieuze gegadigden, die optie-nemers, meestal komt er uit zo'n optie wel een koop voort". Als vijf van de tien huizen ver kocht zijn, kan de bouw beginnen. Directeur Anton Swaak van Erica Zo gaan de tien landhuizen in de Abtspoelhof te Oegstgeest er ongeveer uitzien. De bouw begint waarschijnlijk in augustus. Beheer denkt dat de bouw* begin augustus van start gaat. Vervol gens kunnen de landhuizen na on geveer negen maanden, dus nog voor volgend jaar zomer, worden opgeleverd. Voordat de bouw be gint, moet de grond eerst nog bouwrijp worden gemaakt. Dat be tekent in dit geval vooral dat de ge wassen die nog in de grond zitten fijngemaakt en weggehaald wor den. In de brochure wordt niet alleen reclame gemaakt voor de tien te bouwen huizen, ook Oegstgeest als voorstad van Leiden komt er goed vanaf. Zoals mag blijken uit het volgende citaat: 'Oegstgeest, met beroemde buitenplaatsen als En degeest en het conferentieoord Oud-Poelgeest. En direct in de ge legenheid om b.v. de residentie stad Den Haag of het watersport- centrum 'De Kaag' met zijn prach tige jachthavens op te zoeken. U kunt natuurlijk ook het strand van Katwijk of Noordwijk heel makke lijk bereiken. Oegstgeest is al vele jaren een veelbegeerde woon plaats, ook omdat Oegstgeest zo vergroeid is met Leiden en er toch afstand van weet te houden'. ZATERDAG Lelden Lak-cinema - Cleveringaplaats 1, stom me films: 'Foolish Wives' van Erich Stroheim, 20 uur; 'The Marriage Circle' van Ernst Lubitsch, 22 uur. Oude Vest-kerk - gospelconcert van zes koren, 20 uur. Zaailing - Hooigracht 41, optreden Kar- dinsky kwartet, 18 uur. Breehuys - Breestraat, hard-rockavond, 20-24 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Carr men' van Carlos Saura, 21.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Stranger than paradise' van Jim Jar- musch, 20 een 22.15 uur. 't Parlement - Nieuwstraat, bingo t.b.v. gehandicapte wandelaars, 20 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, open soos. vanaf 22 uur. Warmond Meerpunt - Herenweg 145, Space Sound drive-in en video-show, 20.30 uur. Zoeterwoude Muziekcentrum - Schenkelweg, dona teursavond drumfanfare VIOS, 20.15 ZONDAG Leiden Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Sporthal Broekplein - open dag bad mintonclub Merenwieck, 14-17 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Stranger than paradise', 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Car men', 21.15 uur. Leiderdorp Hollandsche Tuyn - kinderprogramma De Schrijver en het Bewegend Papier, kinderen van 4 t/m 10 jaar. Oegstgeest Taberna - Julianalaan, theatergroep BonBon, voor kinderen vanaf 5 jaar, 13 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 15 tot vr 22 door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, Leiden, tel. 211611. Apotheek Kok, Topaaslaan 15, Leiden, tel. 763439. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Lezers schrijven Parkeeroverlast Met stijgende verbazing heb ik het artikel in uw krant over de par keerproblemen op de Haarlem mertrekvaart in Oegstgeest drie keer overgelezen, maar kwam drie keer tot dezelfde conclusie, en wel deze, een hele verkeerde voorstel ling van zaken. Zelfben ik op één van genoemde bedrijven van 1946 tot 1974 werk zaam geweest en heb het aantal af gemeerde boten in genoemde vaart tot mijn grote voldoening explosief zien groeien, het toeval wil dat ik nu daar nog steeds een tuin bezit die volgens de heren ondernemers 's zomers zonder vergunning wor den bewoond. Niets is echter min der waar, bewijzen daarvan zijn in mijn bezit. Bij telling bleek mij dat er op el ke twintig boten er één tuin tegen over staat waar nog bijkomt dat veertig procent op z'n eigen grond een parkeerplaats heeft. De watersport heeft nog steeds mijn hart gestolen en ik gun de ha venexploitanten dan ook van harte hele goede zaken, maar ik kon toch niet nalaten door middel van dit stukje de feiten op een rijtje te zet ten. Overleg tussen gemeenten en provincie over taakverdeling DEN HAAG - Zuidhollandse ge meenten gaan woensdag met de provincie praten over de taakver deling tussen hogere en lagere overheden. Regering en parlement willen de provincies meer bestuur lijke verantwoordelijkheden ge ven, hetgeen gevolgen zou kunnen hebben voor de gemeenten. In 1980 heeft het provinciaal be stuur de Vrije Universiteit op dracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden de gemeenten meer taken te geven. De Vereniging van Zuidhollandse gemeenten wil dit rapport woens dag, tijdens het gesprek in het Haagse provinciehuis, als handvat gebruiken. Het gesprek begint om 14.00 uur. Na enkele inleidingen zal er een fo rum-discussie worden gehouden. Uitgenodigd zijn de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, leden van Gedeputeerde en Pro vinciale Staten, alsmede de direc tie van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. Sanders Ko Het kinderprogramma De Schrijver en het Bewegend Pa pier wordt zondag opgevoerd door de stichting Sanders Ko in De Hollandsche Tuyn in Leider dorp. Het programma is bedoeld voor kinderen van vier tot en met tien jaar. PW Warmond: tóch woningen op industrieterrein? Met sportgroeten, Sam Heemskerk, Volkstuin 'Tuinnesië', Haarlemmertrekvaart. De negen leden van The Pasadena Dreamband openen vanavond de nieuwste activiteit van de SJJO in Oegstgeest. 'Relax' is de naam van de kersverse jongerenwerkgroep. Veel 'swing' ligt in de doelstellingen beslo ten. (foto pr) OEGSTGEEST - De jongeren- werkgroep 'Relax' van de stichting jeugd- en jongerenwerk Oegst geest (SJJO) gaat vanavond offi cieel van start in Taberna aan de Julianalaan. Om het feestelijk ka rakter van de avond te benadruk ken is de regionaal bekende funky disco band, The Pasadena Dream band, gecontracteerd. Deze uit ne gen personen bestaande groep staat garant voor technisch perfect uitgevoerde swingende muziek met veel spontane humor. Donderdagavond stalen ze de show in de Amsterdamse disco theek '36 op de schaal van Richter' tijdens de Pasadena Dreamparty. De groep muzikanten, onder wie pianist Karei Boelé, heeft meege werkt aan de video-clip van de Starsisters. Bovendien hebben de bandleden een glansrijke tournee door Portugal gehouden. Het optreden van de Pasadena Dreamband past volledig in de op zet die 'Relax' heeft gekozen. De jongerenwerkgroep wil elke eerste zaterdag van de maand een feest met een band organiseren. De tweede en vierde zaterdag is het swing-avond, terwijl de derde za terdag van de maand een thema avond zal zijn met een band of een 'levende attractie'. Er worden nog disc-jockey's gevraagd die een ei gen discotheek hebben om de swing-avonden te verzorgen. WARMOND - De Warmondse frac ties van WD en PW zijn flink ge schrokken van een brochure die Erica beheer bv heeft laten druk ken voor het aanprijzen van 13 be drijfswoningen op het industrieter rein. In het boekje worden deze wo ningen omschreven als gewone woningen, mooi gelegen naast de jachthavens, met een 'extra ruimte' van 80 vierkante meter op de bega ne vloer, die 'voor vele doeleinden kan worden gebruikt'. Het woord bedrijfswoning staat nergens in het werkje, terwijl volgens het be stemmingsplan slechts bedrijfswo ningen en bedrijven mogen wor den gebouwd op het terrein. Van Kuijen (PW): "Erica is niet op het achterhoofd gevallen. Met een dergelijk goed uitgewerkt plan, dat wel een bestek lijkt, komt men niet als het bestemmingsplan dat niet toelaat. Mocht het bestem mingsplan dit inderdaad toelaten, dan moet de gemeente Warmond via de verkoop van grond ervoor zorgen dat dit plan kan worden te gen gehouden". Wethouder Van Schagen, die Erica al heeft verzocht om borden met reclame voor de woningen te verwijderen, heeft toegezegd de (on)mogelijkheden van het be stemmingsplan te onderzoeken. Dit moet voor 1 juli gebeuren. Dan verloopt de optie die Erica heeft op de grond (in totaal zo'n 3.000 vierkante meter). Overigens zet WD-raadslid De Vos flinke vraagtekens bij deze optie. Hij heeft vernomen dat een Warmonds bedrijf, dat zich graag op het indus trieterrein wil vestigen, van het ge meentebestuur nul op het rekest kreeg. Door die optie wel te ver staan. "Ik vind dat zeer jammer, vooral omdat de grond bestemd lijkt voor discutabele bedrijfswoningen. Ronduit raar vind ik het dat er niet eens een ontsnappingsclausule staat in het contract tussen ge meente en Erica". Wethouder Van Schagen bestrijdt dat: omdat de optie maar korte termijn 'loopt' is een ontsnappingsclausule niet zo nodig, vindt hij. Bloedproef chauffeurs OEGSTGEEST - Twee automobi listen zijn gisternacht in Oegst geest naar het politiebureau over gebracht om een bloedproef te on dergaan. In beide gevallen was de blaastest duidelijk positief uitge vallen. De politie hield om twee uur al lereerst een veertigjarige inwoner van Katwijk aan, omdat hij zonder verlichting op de Rijnzichtweg reed. Uit de blaastest bleek een promillage van tussen de 0,8 en 1,8. Tussen diezelfde waarden zat ook het promillage van een 32-jari- ge Oegstgeestenaar, die anderhalf uur daarvoor tijdens een routine controle op de Rhijngeesterstraat- weg door de mand viel. LEIDSCH tffe DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Poetbus 54, 2300 AB LEIDEN ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345,20 per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet Nieuw, abonnementen, wiijJIngen, bete- KSmatisebe betaling gaan admlnlstra- nngen ma.-vnj. van 8.30-17.0" ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE tie- en incassokosten. NABEZORGING (071) 144941 Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 geen opzegging is ontvangen wordt het (Nabezorging na 19.30 uur) abonnement automatisch verlengd, zaterdag van Betaling van abonnementen op giro 16.30-18.00 uur (071)123143 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te (Nabezorging na 18.00 uur) Haarlem. ADMINISTRATIE ma.-vrtj. van 8.30-17.00 u REDACTIE HOOFDKANTOOR (071) 144941 Witte Singel 1Lelden (071) 144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG (071) 144941 Alphen aan den Rijn (01720)93961 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad- Vuurbaakplein 112221JB Katwijk pleeg het telefoonboek. (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.MJ. Post Commentaren: W.FJ. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Avlv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2