Theaterstukje van Martens Energieschuld blijvend probleem Belgisch kabinet had 'njet' van Russen nodig Rotterdamse wethouder somber gestemd mTisjüKT'jüffra?. ZATERDAG 16 MAART 1985 PAGINA 17 Aflevering 136 De man nen waren druk doende de gevaar lijke delen die nog overeind ston den, om te trekken, en ik begon te begrijpen wat ze precies van plan waren. De hele troep vrijbuiters hadden opdracht om hier hun stel lingen te betrekken. De stad was plotseling open komen te liggen! Als de Spaiyaarden dat zouden we ten, zouden ze zo maar naar binnen kunnen stormen, want de brokken steen vulden de stadsgracht over een groot eind! Ik stond perplex. Nog meer van mijn gedachten bijna, dan van dit instorten van een stadsmuur. Ik wist allang dat het afbraak was, dat de stenen trappen onbetrouwbaar waren, dat het hele bovenstuk als het ware los op de muur had ge staan. Hoe dikwijls hadden we hier niet gespeeld, en aan de bewegelij ke bovenstenen heen en weer staan rukken. Dat was dus dat don derende lawaai geweest dat ik ge hoord had. Maar het ergste was nu dat de stad hier niet meer veilig be sloten was. Als de Spaanse troepen het wisten - en de Spanjaarden wa ren wanhopig - dan konden ze op het laatste moment, nog net voor de Geuzen, binnen onze vesting zijn. Daarom werd de poort onmid dellijk met tientallen schutters be mand en legerden zich ook gewa pende mannen tussen de puinho pen. Deze bres moest zo goed mo gelijk worden verdegigd. Ik bleef hier niet lang. Van de Spargaarden viel niets te beken nen, en omdat het inmiddels nacht was geworden, trokken de Leide- naars op huis aan behalve de vrij buiters die op hun post bleven. Juist toen ik me omdraaide om naar huis te gaan, zag ik myn va der. Hij had een musket in de hand, legde een hand op mijn schouder en zei: "Goed dat je hier bent, Aernd. Ga naar huis en zeg tegen moeder dat ik de hele nacht op wacht moet staan". Hij was nog niet uitgesproken toen van de overkant van de Bin nenvest plotseling Cornelis Jop- pesz op me af rende. "Ga mee", riep hij, "wij gaan de muren langs". Er was nog een andere jongen bij hem, ik dacht dat het Pieter Ja- piksz was. Maar ik schudde van nee en stak myn hand op als groet. Beiden zag ik toen wegrennen, de kant op van de Hogewoerdspoort. Het was voor het eerst, dat ik mijn vader gewapend zag. Plotse ling besefte ik dat ik altijcPal had gevonden, dat hij zich te veel afzij dig had gehouden. Natuurlijk, hij was toch ook een Leidenaar. Waar om zou hij niet ook de wapens op nemen, nu iedere man die vechten kon zo bitter nodig was. Nu was het nacht. In de nacht kon er niet zo veel gebeuren. Maar morgen vroeg zou de vijand voor de stad kunnen staan en met ge weld naar binnen willen dringen om de Geuzen net nog voor te zijn. En mijn vader wilde meevechten, wilde meehelpen. Al zijn weerzin tegen geweld had hij blijkbaar overwonnen nu ze iedereen nodig hadden. Ik sliep die nacht weinig. Ik draaide me honderd keren om in mijn bed maar van slapen was geen sprake. Ik was met mijn ge dachten weer in de schuur, ik zag de verschrikkelijke dode vorm die uit het water geheven werd, ik hoorde de stem van Van der Laan, zag de vuist van Jan van Keulen op het gezicht van de verrader neerko men, ik zag de kaarsen-flikkeren en het mes op de tafel liggen, ik hoor de het krijsen van "ga weg, ga weg" en vooral, ik zag het gezicht van het meisje, dat telkens weer opdook na elk tafereel. Ik hoorde het donderend instorten van de stadsmuur, ik zag hoe de vrijbui ters zich opstelden in de bres, ik zag mijn vader, en de twee jongens, en dan vlogen mijn gedachten weer terug naar de schuur en de tuin van dove Steven. Ik had geen ogenblik rust, maar ik gaf er niets om. Ik zat rechtop in bed en het liefst was ik opgestaan en had ik me aangekleed. De wind bulderde over de daken en tussen de schoorstenen, en dat deed me weer denken aan de Geuzen die met hun vloot de stad naderden. Wat zou er gebeuren? Hoe zou het aflopen? Zouden ze zich door de Spanjaarden heen vechten en de stad kunnen bereiken? Een paar keer ging ik mijn bed uit, maar ik kreeg het koud op zolder. Dan kroop ik er maar weer in en probeerde de slaap te vatten. Maar alles begon dan opnieuw, Dirck van Westervoorde, Anna, Maria van Leidersdorp, het schildje, de slijpsteen, het dreggen. Uiteindelijk besloot ik op te staan en me aan te kleden. Ik sloop de ladder af naar de kamer bend- den. Van moeder en de zusjes hoorde ik niets, zij schenen goed te slapen. En vader was buiten op de wallen, vader met een musket! Eten was er niet. Ik nam een slokje water uit een emmer in het achterhuis. Wat moest ik nu? Waar om zou ik in de kamer blijven die donker was en koud? Ik kon net zo goed naar buiten gaan, naar de wal len, om daar de Geuzen op te zoe ken, en de vrijbuiters, mijn vader, en misschien de andere jongens. Ik sloop het huis uit zonder dat ik iemand had wakker gemaakt. Buiten leek het wel of het had gere gend. De straten waren nat en af en toe voelde ik druppels, zeker nog vanuit de bomen. Als vanzelf droe gen myn voeten me weer dezelfde kant op, naar de Koepoort. Er was geen mens op straat. Hoe laat zou het eigenlijk zijn? Ik denk dat het nog geen zes uur was. Aan de he mel was nog geen spoor van het daglicht te bekennen, al leek er heel in de verte wel enig licht tus sen de wolken te zijn. De wind was niet gaan liggen, al stormde het niet zo hard meer. Jammer. De storm bleef nodig, het water moest opgezweept worden. Maar er was nog wind genoeg, en tegen die wind in was ik op weg naar de Koepoort. Zou er al wat ge beurd zijn? Nee, de toestand was nog zo ongeveer als gisteravond laat. Alleen waren de mannen nu stil en slaperig. De meesten waren gaan zitten, met de wapens in de handen. Alleen boven op de poort zag ik schildwachten die heen en weer liepen. Langs de Colaertstoren en de Blauwe toren lag de hele muur in puin tot voorbij het bastion, tot bij de Kolfmakerstoren. Gisteren had ik niet gezien dat het zó erg was. Maar de muur was zo finaal in el kaar gestort, dat de Spanjaarden hier, als ze het geweten hadden, zó de stad hadden kunnen binnen stormen. Ik liep aan de overkant van de Vest langs de kloostermuren en huizen, ging langs de Sint-Katrij nentoren, passeerde de Schutter- storen, die allebei nog geheel in tact waren, en bij de dwarsstraat die uitkomt op het Rapenburg kreeg ik de Witte Poort in zicht. Daar was een opstootje. Op het plein aan de binnenzijde van de poort stond een groepje mannen. Zij waren gewapend met speren en musketten en er werd druk ge praat. Ik verstond er pas wat van toen ik dichterbij gekomen was, en ineens zag ik daar Cornelis Jop- pesz staan, midden in het troepje. Hij leek in alle staten te zijn. Hij gebaarde met allebei zijn handen en stond heftig te wijzen. Hy begon hoe langer hoe harder te schreeu wen: "We moeten er naar toe, we moeten gaan kyken, ik weet zeker dat het waar is. (Wordt vervolgd) BRUSSEL (GPD) - En nu Neder land nog. Als de Russen blijven doorgaan met het plaatsen van SS- 20's en 'Genève' voor die tijd niets heeft opgeleverd, zal eind 1985 het NAVO-dubbelbesluit van 1979 ein delijk volledig zijn uitgevoerd. Het besluit van de Belgische regering om toch maar tot plaatsing over te gaan heeft de speelruimte voor het Nederlandse kabinet om anders te handelen wel heel klein gemaakt. Het kabinet-Mariens hakte don derdagavond de knoop door, drie dagen voordat in Brussel tiendui zenden de straat op gaan om tegen de plaatsing van 48 kruisraketten te betogen. De een noemt dat 'een provocatie van de vredesbewe ging', de ander spreekt van 'durf, die beloond zal worden'. Het is maar hoe je het bekijkt. De kruisrakettenkwestie is in België, net als in Nederland, vooral door binnenlands-politieke over wegingen bepaald. Het voortbe staan van het uit Vlaamse en Waal se christendemocraten (CVP, resp. PSC) en liberalen (PVV, resp. PRL) bestaande kabinet was in het geding, meer dan diepzinnige over wegingen van veiligheidspolitieke aard. De liberalen en de Waalse chris tendemocraten waren vanaf het begin ronduit voor plaatsing. De Vlaamse CVP echter was hopeloos verdeeld. We moeten Genève een kans geven, heette het daar. Maar men had evengoed kunnen zeg gen: „We moeten onszelf een kans geven". Want de meerderheid van de Belgen is tegen plaatsing en in de opiniepeilingen brokkelt de aanhang van vooral de CVP ge staag af. Wie dan weet dat volgens diezelf de peilingen de socialisten (ferm tegen plaatsing) op grote winst staan en dat op 8 december alge mene verkiezingen worden gehou den, begrijpt dat het politiek lijfs behoud van de regeringspartijen een hoofdrol in de Belgische raket- tendiscussie heeft gespeeld en dat nog doet. Prullenmand In november koos het CVP-con- gres in St.Niklaas dan ook voor uit stel van de beslissing, liefst tot na de verkiezingen. Dat officiële par tijstandpunt werd echter even ge makkelijk door het partijbestuur, onder leiding van oud-defensiemi nister Frank Swaelen, in de prul lenmand gegooid, toen de liberale coalitiepartners PVV en PRL ronduit met crisis begonnen te dreigen en de NAVO-bondgenoten België geen langer uitstel meer ble ken te gunnen. De CVP-achterban toonde zich echter minder soepel en het verzet van wat de 'vakbondsvleugel' wordt genoemd, bleef de besluit vorming belasten. In het kabinet werd die - uit de christelijke vak bond ACW afkomstige vleugel - vertegenwoordigd door minister van sociale zaken Dehaene, die tot donderdagavond toe het verzet te gen de plaatsing volhield. Maar ook hij zwichtte uiteinde lijk, als direct gevolg van een fraai stukje theater dat premier Wilfried Martens samen met zijn minister van buitenlandse zaken Leo Tinde- mans opvoerde. Deze vertegen woordigde België bij de begrafenis van Tsjernjenko in Moskou en zou van de gelegenheid gebruik maken om de Russen 'een laatste voorstel' te doen. Hadden vertegenwoordigers van de vredesbeweging niet enkele we ken geleden in de Russische hoofdstad gehoord dat de Sowjets bereid waren tot een gebaar als België niet zou plaatsen? Welnu dan, tegenstanders, moet Martens hebben gedacht, u kunt het krijgen zoals u het hebben wilt. Tindemans ging dus op de koffie bij zijn collega Gromyko en tover de hem de Belgische oplossing voor: als de Russen bereid zijn in Genève de onderhandelingen over de middellange-afstandswapens los te koppelen van die over de ruimtewapens en de strategische raketten, is België bereid de beslis sing over plaatsing nog minstens een half jaar uit te stellen. Gromyko zei 'njet', omdat de Russen deze koppeling, waarbij op alle drie terreinen gelijk vooruit gang moet worden geboekt, juist tot hoeksteen van hun onderhan delingspositie in Genève hebben gemaakt. De Verenigde Staten dringen steeds op die ontkoppe ling aan, reden waarom het persbu reau Tass het Belgische voorstel meteen „het bekende standpunt van de VS en hun bondgenoten" noemde. Naïviteit Nee dus, en Tindemans kon met Gromyko's antwoord op zak terug naar Brussel. Had hij anders ver wacht? Natuurlijk niet, dat zou van een grenzeloze naiviteit hebben ge tuigd. Alsof de Russen omwille van 48 raketjes in België nauwe lijks drie dagen na het begin van Genève al een enorm gezichtsver lies zouden willen lijden. Dat wisten Martens c.s. natuur lijk ook, maar zij hadden de botte Russische afwijzing gewoon nodig om een positief plaatsingsbesluit eerst door het kabinet en vervol gens - naar verwachting - ook door het parlement te kunnen loodsen. Wij hebben tenminste ge toond van goede wil te zijn, is de ondertoon van Martens verklaring. De Russen hebben uitstel tegenge werkt. Het is dus hun eigen schuld als wij plaatsen. Dehaene en de zijnen hebben dat onder zware druk geaccepteerd. Zoals ook de meerderheid van de CVP dat volgende week ongetwij feld zal doen. Dankzij dit lachwek kende spelletje zullen vermoede lijk al vanaf eind volgende week de eerste 16 kruisraketten op Floren- nes worden geplaatst. De resteren de 32 volgen als Genève tot niets leidt in 1987, geheel volgens het NAVO-schema. De liberalen - onder leiding van de branieachtige justitie-minister Jean Gol - hebben de volledige overwinning dus óp zak, temeer daar het kabinet donderdag ook nog besloot tot het liberale stok paardje van de belastingverlaging. Maar het is nog maar de vraag wat zij daar mee opschieten als straks de socialisten de verkiezin- rode coalitie de enige mogelijkheid lijkt om België een meerder heidsregering te geven. Wat dat be treft vertoont de politieke situatie hier veel overeenkomsten met die in Nederland. Leiden LUXOR (121239): 'Missing in action', da. 14.30,19.00 en 21.15 uur, zo. 14.15, 16.30,19.00 en 21.15 uur, 16 jr. LIDO 1 (124130): *Wildschut', da. 14.30. 19.00 en 21.15 uur. 16 jr. LIDO 2: 'Killing fields', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, 12 jr. LIDO 3: 'Bachelor party', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. 16 jr. LIDO 4: 'Falling in love', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, al. STUDIO (133210): 'Amadeus', da. 20.00 uur, zo. 14.30 en 20.00 uur. TRIANON (123875): 'Met een twee ling gaat het beter', da. 14.30,19.00 en 21.15 uur, zo. 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur, 16 jr. REX (125414): 'Vrouwtjes die ontwa ken', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, 16 Alphen (voor reserveringen 01720-20800) EURO 1 en 2: 'Wildschut', da. 18.30 en 21.00 uur, za., zo. en woe. ook 13.45 uur, 16 jr. Bioscopen Nachtvoorstelling: 'Stoute school meisjes', za. 24.00 uur, 18 jr. Nachtvoorstelling: 'Wildschut', za. 24.00 uur, 16 jr. EURO: 'Hot bubblegum, dikke lief de', da. 18.45 en 21.15 uur, za., zo. en woe. ook 13.45 uur, 12 jr. Nachtvoorstelling: 'Hot Bubblegum, dikke liefde', za. 24.00 uur, 16 jr. EURO: 'Amadeus'. dag. 20.00 uur. za., zo. en woe. ook 13.30 uur. al. Nachtvoorstelling: 'Josephine Mut- zenbacher zoals ze werkelijk was', za. 24.00 uur, 18 jr. Kindervoorstelling: 'Billy Turf contra Kwel', za., zo. en woe. 14.00 uur. Voorschoten (voor reserveringen 01717-4354) Greenway: 'Ghostbusters', za., zo. en woe. 15.45 uur, vr. en za. 18.30 uur, al. 'Once upon a time in America', do. 19.30 uur, zo. t/m woe. 19.30 u za. 20.30 uur, 12 jr. Kindermatinee: 'Peter vliegende autobus', za., zo. 14.00 uur, al. Katwijk (voor reserveringen 01718-74075) CITY 1: 'Gremlins', do., vr., za., zo., woe. 14.45,19.00, 21.15 uur, ma. en di. 19.00 en 21.15 uur, al. CITY 2: 'Monster shark', zie tijden als in City 1,16 jr. CITY 3: 'Rhinestone', zie tijden als in City 1, al. CITY 4: 'Kentucky fried movie', zie tijden city 1, beh. za.- woe.middag, 16 jr. Noordwljk (voor reserveringen 01719-12800) LIDO: 'The Ninja mission', ma. en di. 19.00 uur, 16 jr. 'Wilde orgieën op de schoolbanken', ma. en di. 21.15 uur, 16 jr. Kindermatinee: 'Popeye's tekenfilm festival', za.. woe. 14.30 uur. al. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Acade misch Ziekenhuis behalve van dins dag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot zaterdag 13.00 uur (Elisa beth Ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Dagelijks van 16.00-17.00 uur en van 18.30-19.30 uur. met uitzondering van: Afdeling intensieve zorg: van 10.30- 11.00 uur en van 19.00-19.30 uur en na overleg met de dienstdoende ver pleegkundige. Kinderafdeling: van 10.30-19.00 uur en na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Jongerenafdeling: van 16.00-17.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Sportmedisch Advies Centrum: Blessurespreekuur: Elisabeth Zie kenhuis Leiderdorp, 's maandags van 19.30-20.30 uur. Bezoekuren St. Elisabeth Ziekenhuis: Volwassenen: dagelijks van 14.00- Ziekenhuizen 14.45 en van 18.30-19.30 uur. Klasse afd. dagelijks van 11.15-12.00 uur, van 14.-00-14.45 uur en van 18.30- 19.30 uur. Kraamafdeling: dagelijks van 11.15- 12.00 uur (alleen voor echtgenoot), en van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 Kinderafdeling: dagelijks van 15.00- 18.30 uur. Afdeling C.C.U. (hartbewaking) dage lijks van 14.00-14.30 uur en van 19.00- 19.30 uur. Intensieve verpleging: dagelijks van 14.00-14.30 uur en van 19.00-19.30 uur. Academisch ziekenhuis Tel. 269111 Voor alle patiënten behalve kinde ren) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur en 18.30- 19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verlos kunde 18.00-19.00 uur. Prematurenafdeling: voor ouders en familie in overleg met de verpleging doorlopend bezoek mogelijk. Bezoek aa Wanneer doorlopend bezoek wordt toegestaan Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks 15.00-15.45 uur en 18.30- 19.00 uur. Bezoektijden kinderafdelingen: Elke dag: 14.15-15.00 uur en 18.30- 19.00 uur. (Alleen voor ouders van kinderen kan er een afwijkende tijd afgesproken worden met de hoofd verpleegkundige). Alphen aan den Rijn Rijnoord: Bezoektijden 's middags 14.30-15.15 uur, 's avonds 18.30-19.30 uur. Extra bezoek voor de hartbewaking: 's och tends 11.00-11.30 uur. Extra bezoek voor vaders op de kraamafdeling: 's avonds 19.30-20.30 uur. Kinderafde ling 's middags 14.30-15.30 uur, 's middags alleen voor ouders 14.30- 18.30 uur. 16 maart 1985 Honderd jaar geleden stond in de krant: - De sigarenfabriek te Madrid was woensdag het tooneel van een oproer, juist als in "Car men". Een paar duizend woeden de vrouwen en kinderen braken alles kort en klein, de werktuigen incluis, en verschansten zich bin nen het gebouw. Aanvallen der politie werden teruggeslagen, de gouverneur van Madrid werd be- leedigd, en toen de troepen aan rukten, namen de vrienden en bloedverwanten der dames, die buiten het gebouw stonden, eene zoo dreigdende houding aan, dat de politie eerst deze menigte moest verspreiden. Dit geschied de niet zonder moeite. Eene offi cier en acht man der politie wer den gekwetst door steenen, welke uit de fabriek naar buiten wer den geworpen. Nu begon een ge regeld beleg, dat negen uren duurde. Toen werden de dames het moede en boden aan, zich over te geven. Haar werd daarop toegestaan één voor één de fa briek te vprlaten. De oorzaak van den opstand was de invoering van werktuigen. Volgens een particulier tele gram gelooft, ondanks de veront rustende berichten der Engelsche dagbladen, te Berlijn niemand aan de mogelijkheid van een Russisch-Engelsch conflict. De ophef, welke van de zaak ge maakt wordt, heeft slechts ten doel om het Russische krediet te benadeelen. De "Norddeutsche Allgemeinde Zeitung" laakt ten sterkste de verontrustende taal der Engelsche en Russische pers. Zij betoogt, dat Duitschland geen belang heeft bij verwikkelingen tusschen Rusland en Engeland. Vijftig jaar geleden: Een kanarie heeft het leven gered van elf bewoners van een huis te Toronto in Canada. De kanarie wekte eiken ochtend zijn baas met zijn gezang. Toen de vo gel op een ochtend schriller floot dan gewoonlijk, werd zijn baas met schrik wakker en constateer de, dat het huis vol rook stond als gevolg van een brand in den kel der. De twee families in het huis konden nog tijdig den verstik- kenden rook ontvluchten. Geluk kig kon ook de kanarie worden gered. ROTTERDAM (ANP) - De grote betalingsachterstand van de klein verbruikers van het Gemeentelijk Energiebedrijf (GEB) in Rotter dam dreigt onder meer als gevolg van de toenemende lastenverzwa ring voor de burgers een blijvend probleem te worden. Dit zei de Rotterdamse wethou der J. Linthorst (financiën) giste ren tijdens een extra vergadering van de gemeenteraadscommissie bedrijven over de onlangs vastge stelde betalingsachterstand in Rot terdam. Het is volgens de wethouder van belang dat niet alleen wordt beke ken hoe de huidige achterstand moet worden „ingehaald", maar ook wat de gemeente in de toe komst moet doen om grote beta lingsachterstanden van de klein verbruikers zoveel mogelijk in te perken. Een werkgroep met top ambtenaren van de sociale -en ac countantsdienst, de afdelingen fi nanciële en economische zaken en eventueel zelfs een extern bureau zullen zich over dat probleem gaan buigen. Vooral de laatste driejaar zijn de betalingsachterstanden bij het Rotterdamse GEB sterk toegeno men: van 58 miljoen in januari 1983 tot 73 miljoen in januari vorig jaar tot 97 miljoen in januari 1985. Het probleem waar het GEB in Rotterdam nu mee te kampen heeft, speelt echter ook bij de an dere grote steden. De betalingsach terstand van kleinverbruikers in Den Haag is het afgelopen jaar ver dubbeld tot 37 miljoen. In Amster dam is de achterstand volgens een zegsman van het GEB geringer, maar pas nadat vorig jaar een sane ring is doorgevoerd en besloten werd tot een strikt afsluitingsbe- leid bij wanbetalers. De gemeente Rotterdam daarentegen hanteert een zeer soepel afsluitingsbeleid. Wethouder H. van der Pols van Bedrijven wees erop dat Rotter dam in principe aan dat soepele be leid wil vasthouden. Maar wanbe talers moet wel duidelijk worden gemaakt dat indien ze geen oplos sing voor hun achterstand zoeken, ze uiteindelijk van de gas- en licht voorziening zullen worden afgeslo ten, zei hij. Het Rotterdamse energiebedrijf heeft 380.000 kleine afnemers. Ruim 45.000 van hen veroorzaken de betalingsachterstand. In het on derzoek wordt ook de vraag be trokken hoeveel wanbetalers het werkelijk niet kunnen opbrengen en hoeveel er een loopje nemen met hun betalingsverplichtingen. Het GEB zal verder na de eerste aanmaning (waarvan er per maand 150.000 worden verstuurd) probe ren de mensen, die dan nog niet hebben gereageerd, persoonlijk benaderen. Daartoe heeft de ge meente twaalf extra incasseerders ingezet. Met de mensen die echt niet kunnen betalen kan een rege ling worden getroffen. Als de per soonlijke benadering ook op niets uitloopt, zal „de man met, de tang" eraan te pas komen. Van der Pols verwacht dat het totaalbedrag aan rekeningen die nooit zullen wor den betaald ten minste 10 miljoen gulden zal zijn. De afgelopen jaren kon het GEB onder meer door problemen met automatisering van de bedrijfsad ministratie niet goed omspringen met de betalingsproblematiek. Volgens de GEB-woord voerder zijn deze problemen in elk geval opgelost, zodat wat dat beteft slagvaardiger kan worden opgetre den. wmuwem, MA Gat. JU6TÖF JU6T 01TTY! TO JUKT MÏTmSX'TOMT Alé EOl tóJWST/JUffr.' (7AM TEEÊPEKJ

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17