De geschiedenis van het baden Hyvia Loylyja Indeling van een saunabad ADVERTENTIE Voor meer informatie en zelfs uitgebreide dokumentatie kunt u terecht bij de Ned. Sauna Ver., Administratiekantoor, Terborchstraat 7,8011 GD Zwolle tel. 038-228398 of, als service van het Leidsch en Alphens Dagblad aan haar abonnee's, bij onderstaande saunabedrijven, die u om de drempel te helpen overwinnen 50% korting geven bij inlevering van onderstaande bon. SAUNA DOOR DE ren van 60 lot 90° Celsius. Dit lijkt ongelofelijk hoog, dat is het ook, maar men kan dit verdra gen, omdat het een droge warmte is met een zeer lage re latieve vochtigheidsgraad. Dit moet u zien als een warme zon op een Spaans strand. Ook daar lopen de temperaturen in de zon op tot 100° Celsius, maar door het transpireren krijg je verdamping en verdamping geeft koelte. Hebt u een poosje op het strand liggen "bakken", dan hebt u behoefte aan afkoe ling en spoelt u zich af in zee. Zo ook die behoefte in de sau na. Na zo'n warm bad verlang je naar de koude slang, douche en afkoelbad. Na deze volgorde weer wat afgekoeld te zijn, warmt men de voetzolen weer op om de poriën weer te ope nen, die met al dat koude water weer gesloten zijn, maar in de kern van het lichaam is nog vol op warmte, die nog naar buiten moet. Zijn de poriën weer ge opend en voelt men de ont spanning door het lichaam stro men, dan zijn er vaak nog mo gelijkheden van zwemmen in water van diverse temperatu ren. Bij de een 24° en bij een ander wel 30° Celsius. Bubbel baden: ook hierin zijn verschil lende temperaturen mogelijk, hetgeen kan variëren van 36 tot 41°. Er zijn zelfs sauna's die meerdere bubbelbaden hebben van verschillende temperatu ren. Is er ook een zogenaamd "Turks stoombad" dan is het verstandig om die te gebruiken voor dat men de Finse sauna gebruikt, dus aan het begin van de route. Na zo'n saunaronde is het erg belangrijk om minstens 20 minuten te rusten, liggen of zit ten. Op zich is een saunaronde een flinke belasting voor hart en bloedvaten. Alleen is dat niet merkbaar, zoals bij sport, dan komt men adem te kort en doet men het vanzelf wel rustiger aan. Zo kan men zo'n saunaronde nog een paar maal herhalen en is men toch zo'n 3 uur zeker mee kwijt. Voordat de bubbelbaden, stoomkabine en zwembaden geïntegreerd waren, kon men een kompleet saunabad van 3 Het begrip sauna is een beladen woord. Er blijken nog veel misverstanden over te bestaan en opmer kingen als "Ja, ik ga daar even in mijn blootje lo pen!?" en "Niets voor mij, laat dat maar over aan de elite" zijn even begrijpelijk als oneigenlijk. Een bekende Nederlandse uitdrukking is 'Doe maar gewoon, dan doe je gek genoeg'. En sauna's vallen buiten dat gewone, want wij zijn er tenslotte niet mee opgevoed. Tóch is de sauna, in tegenstel ling tot wat vaak nog gedacht wordt, géén mode verschijnsel. Integendeel, sauna's zijn al bijna net zo oud als de beschaving zelf. rondjes maken In gemakkelijk 2 uur tijd, maar nu moet men daar toch wel een hele middag of avond voor uittrekken. Daar staat tegenover dat de meeste saunabedrijven openingstijden hebben van 's middags tot 's avonds laat. Bij de meeste saunabedrijven vindt u een kompleet randge- beuren van zonnebanken, zon- nekanonnen, gezichtsbruiners, schoonheidssalon, kapsalon, sportmassage, wat van niet te onderschatten belang is voor een goede lichaamskonditie. Veel mensen maken van de sauna gebruik op doktersad vies, omdat sauna een geweldi ge preventieve werking heeft. Dat wil zeggen voorkomende werking. Als voorbeeld: griep, verkoudheid, reuma, astma, astmatische bronchitis, spier- stijfheid, doorbloedingsstoornis sen, stress, eigenlijk te veel om op te noemen, wel leuk om te vermelden, dat medisch cen trum Dekkerswald sinds 1984 z'n eigen komplete sauna heeft voor het revalideren van cara- patiënten en dat men daar ver bazend veel succes mee heeft. Wat men nodig heeft voor een saunabad is "tijd" en 2 of 3 badlakens, zeep en shampoo is meestal wel aanwezig en de badlakens worden ter plaatse vaak verhuurd. Tijdens de 12 tot 15 minuten, die men opwarmt in de sauna- kabine, wordt er over de stenen, die op de kachel liggen een paar lepels water gegoten. Hier door ontstaat er een stoom- stoot, die warmte sterker geleidt dan lucht. Dit is om de poriën extra open te trekken. Deze stoomstoot noemen de Finnen "Löyly", de oude Finnen schre ven daar een magische kracht aan toe, omdat dit aanvoelt als een onzichtbare deken, die je li chaam omgeeft. Vandaar de traditionele Finse saunawens "Hyvia Löylyja (Veel plezier in de sauna). je één avond per week open was voor echtparen, dan kon je ook geen lid worden van de NSV. Deze regel is pas veran derd in 1972. Kijken wij nu in 1985, dan zijn praktisch alle openingstijden gemengd of met nog 1 damesavond of dag per week. Hieraan kan je zien dat het bloot saunabaden veel nor maler is dan sommige mensen denken. Voor een ieder geldt een zekere garantie, dat wan neer men een 10 minuten bin nen is dan is het zo gewoon als of je al jaren bloot gelopen hebt. Dit kan men aan een ieder vra gen, die ooit in een sauna is ge weest. Het zal u onmiddellijk bevestigd worden. Het is zelfs zo, dat wanneer men enige vorm van kleding aan zou hou den, men het saunabad met de stromende transpiratie als vies zou ervaren, zoals u dat ook er vaart als men met kleding aan op het strand flink zit te transpi reren. Na het ontkleden wordt men geacht eerst nog even van het toilet gebruik te maken voor het douchen. Van belang is als daar de mogelijkheid voor be staat, eerst de voeten af te spoelen met een desinfectans, daarna de warme voorreiniging en het opwarmen van de voet zolen. Deze zijn als het ware de temperatuurmeters van het li chaam. Zijn die warm, dan gaan alle poriën open staan. Dit is van belang om het transpireren te bevorderen. De kabine is meestal met drie verschillende hoogten. Hoe hoger men gaat zitten des te warmer en hoe beter om sneller te gaan transpireren. De Finse sauna is altijd van hout. Dat kunnen balken zijn of een ele- mentenkabine, dan gebruikt men schrootjes. De tempera tuur is variërend van 80 tot 100° Celsius op 10 centimeter onder het plafond gemeten. Dat kan dan op lichaams hoogte varië Alleen geldig bi] volledige Invulling. Geldig t/m zaterdag 20 april 1985. Deze manier van baden is steeds meer gemoderniseerd en zelfs nu zo populair, dat in Finland op dit moment er op el ke 5 Finnen 1 sauna is. In de jaren tussen 1850 en 1920 is de Finse sauna bekend geworden in Amerika door de emigratie van Finnen. In de 20e eeuw is sauna pas bekend geworden in Europa door de olympische spelen van 1936 in Berlijn. De Finse atleten hadden hun eigen sauna's meegebracht en men meende dat de successen, die deze Finnen haalden, te maken hadden met de sauna. De ken nismaking met de sauna werd nog versterkt door de ervarin gen van de Duitse militairen in Oost-Europa tijdens de tweede wereldoorlog. Dit leidde tot het bouwen van sauna-badhuizen in West-Duitsland, zodat daar de belangstelling voor sauna snel toenam en zelfs zo belang rijk werd geacht voor de volks gezondheid, dat het saunaba den werd voorgeschreven door artsen en vergoed werd door de Krankenkasse (ziekenfonds). En zo is sauna ook naar Nederland overgewaaid. In het begin wat verwarrend. Er was geen organisatie met richtlijnen over saunagebruik en zodoen de gebeurde het regelmatig, dat men onder de mom van een sauna, een sexclub kon aantref fen. Hetgeen voor de bonafide sauna's bijzonder onprettig was, want een bedrijf, dat geba seerd is op gezondheid, geeste lijk en lichamelijke ontspanning, werd door buitenstaanders ge zien als een sexclub. In 1969 werd de Nederlandse saunavereniging opgericht. Dit had zo'n positieve uitwer king, dat met bekender worden van de vereniging, ook de be langstelling voor sauna steeds groter werd en het aantal sau nabedrijven enorm is gegroeid. Het meest bekende van de NSV is het groene driehoekige schild, die men op de gevel aantreft van een sauna, die lid is van de NSV. Het lidmaatschap is aan duide lijke regels onderworpen. Om een paar belangrijke te noe men: Men kan alleen lid worden als men in het bezit is van het diploma "Vakdiploma Saunabe- drijf". De sauna moet aan minimale eisen voldoen. Hygiëne van de sauna moet aan eisen voldoen, die per 1 nov. 1984 ook door het Ministerie van Volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en mi lieubeheer zijn vastgelegd en verplicht. Zo zijn er de Statuten en Huishoudelijke reglementen, waarin het een en ander is vast gelegd. Om een voorbeeld te geven hoe snel de tijden veran deren. Toen in 1969 de NSV werd opgericht, kon men alleen lid worden indien de openingstijden uit sluitend bestonden uit dames of heren tijden, b.v. als Bij inlevering van deze waardebon bij een van de op deze pagina genoemde sauna's EEN SAUNABAD VOOR DE HALVE PRIJS voor alle lezers van het Leidsch/Alphens Dagblad die de ze sauna's voor het eerst bezoeken. Naam dhr./mevr Adres Opgravingen in Kreta to nen aan dat in de 15e eeuw voor Christus de Grieken al hun eigen badhuizen hadden. En de Skyten, een nomadenvolk uit de Oekraïne, koppelden aan de reiniging van het lichaam zelfs een religieuse betekenis. Voor dit doel bouwden de Sky ten zogenaamde zweettenten van vilten dekens. Buiten de tent werden stenen verwarmd en deze werden vervolgens in een schaal gedaan, die in het midden van de tent "de kibita" stond. De tent werd op deze manier snel verwarmd en de van de stenen afstralende hitte kon lang worden vastgehouden. Deze zweettenten vormden een belangrijk middelpunt in het maatschappelijke leven van die tijd. Was er bijvoorbeeld een vriend of een familielid gestor ven, dan werd zijn stoffelijk overschot veertig dagen lang, langs al zijn vrienden gereden en overal herdachten de gasten de overledene met een ge meenschappelijke maaltijd. Als afsluiting van de plechtigheden kropen ze dan allemaal in de vil ten tent. Dat was voor de Sky ten meteen een reinigingsbeurt, want de overlevering vertelt, dat ze nooit in water hebben ge baad. Ze deden in deze tijd ook iets op de stenen, namelijk kor rels van de mannelijke hennep. Die veroorzaakten zo'n stoom, dat een Grieks zweetbad er niets bij was volgèns Herodo tus. De Skyten moeten van vreugde over het verschijnsel "Stoom" gehuild hebben, maar ze huilden door een heel ande re oorzaak: met waterdamp kwam uit de hennep ook has- jisch vrij en de geslaakte kreten waren veeleer uiting van een vreugderoes, waarin de Skyten snel hun verdriet om de overle dene vergaten. Zo zijn er nog vele vormen door de eeuwen heen, die zelfs in sommige perioden lijden tot de cadentie. Dan volgden er hele tijdperken van uiterst sober ba den, waarbij alles wat met bloot te maken had als verderfelijk beschouwd werd. Maar de echte Finse sauna waar in Nederland mee gewerkt wordt, is door alle eeuwen blij ven bestaan. Zover als de Finse historie teruggaat, zover is daar de saunagewoonte in gebruik gebleven. Natuurlijk wel in heel andere vormen als nu. De oervorm van sauna is een uitgegraven hol in een schuine heuvelwand. Al leen het voorste deel werd afge timmerd om er een deur in te kunnen maken. Er binnen een houtvuur met stenen erop. Door urenlang het houtvuur te laten branden, werden de stenen en de wanden zo heet, dat als het vuur uitging, de stenen nog zo veel gloed uitstraalden, dat men in die hitte het saunabad nam. Ook water werd op die manier gewarmd om zich mee te was sen en met berketwijgen sloeg men zich over het hele lichaam om de doorbloeding nog eens extra te stimuleren. BODEGRAVEN Sauna Bodegraven Noordzijde 5-6, tel. 01726-19326. BOSKOOP Sport en Sauna-instituut Marchant Zijde 104, tel. 01727-4025/3500. KATWIJK AAN ZEE Sauna Sport Massage van Leeuwen Groen van Prinstererweg 1 tel. 01718-25126. LEIDEN Sauna 5 mei Boshuizertaan (z-w), tel. 071-720520. LEIDERDORP Sport en Sauna instituut Van Houdt Luykendreef 1—3, tel. 071-891487. ROELOFARENDSVEEN Sauna en Zonnecentrum Fitair Populierenstraat 7, tel. 01713-2594. SASSENHEIM Fitness/Saunacentr./Sporlsch. Aarts Menneweg 107, tel. 02522-14365. WARMOND Sauna Sport Warmond Veerpolder 4, tel. 01711-11976. Sport en Sauna inst. Sligter Hofcampweg 270, tel. 01751-11584.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 16