Luiken dicht tegen de vleermuizen Italië verbaasd over Nederland Nog dertig van de zeventig oude orgels hebben ze ZATERDAG 16 MAART 1985 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 13 Van het eind van de veertiende tot het begin van de achttiende eeuw werden aan kerkorgels vaak luiken of deuren opgehan gen, waarmee het pijpenfront kon worden afgesloten. Dertig van de ongeveer zeventig orgels in ons land die uit die periode be waard zijn gebleven hebben zul ke luiken nog steeds. Het zijn complete, vrij zeldzame en dus kostbare voorbeelden van een bijzonder soort kerkmeubilair. Ook de Leidse regio is nog een paar exemplaren van deze luiken rijk. Men vindt ze in de Hoog landse kerk (Leiden), daterend door S.J. de Groot uit 1637, en in de hervormde kerk van Sassenheim, die na de restauratie in de jaren 70 een Delfts orgel uit 1657 kreeg waar van de luiken in 1975 werden ge reconstrueerd. De luiken aan het orgel in het Groot-Auditorium het Leidse academiegebouw waard, zijn uit 1675. Vroeger heeft ook het orgel van de Pieterskerk in Leiden lui ken gehad, zowel het rugwerk (onderstuk) als het hoofdwerk (bovenstuk). Ze zijn er in 1807 af gehaald. De orgels van de luther se kerk in Leiden en de hervorm de kerk in Voorschoten zijn eveneens hun luiken kwijtge raakt. Redenen genoeg dus om ui terst behoedzaam om te gaan met wat er op dit gebied nog is. Bij 'De Bataafsche Leeuw' in Dieren is deze maand een boek verschenen over dit 'haast verge ten onderdeel van de Nederland se orgels uit de gotiek en dg re naissance'. Het is een onderwerp waarover nog vrijwel niets is ge publiceerd. Schrijver is T. Brou wer. Hij werkt bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en zat voor de gegevens die hij nodig had dus onmiddellijk bij de bron. Veertig gedetailleerde tekenin gen van zijn hand en meer dan zestig foto's illustreren deze ori ginele uitgave. Na een korte in leiding behandelt Brouwer de vormen, functies, voorstellingen en constructies van het orgel- luik. Hij besluit met een volledi ge lijst van de nog bestaande 'ge- luikte' orgels én van de orgels waarvan de luiken zijn verdwe nen. Het boek - mooi wit en dik pa pier, zodat alle afbeeldingen heel goed uitkomen - is 80 pagina's groot en kost f. 29. Stof en vogels Brouwer is er nog niet achter gekomen, wat nu precies de re denen zijn geweest om orgels van deuren of luiken te voorzien. "Dat blijft vooralsnog ondui delijk. In de bestekken en con tracten lezen we hooguit, dat er luiken moesten komen. Men be schouwde het blijkbaar' als een normale zaak, dat een instru ment daarmee werd uitgerust. Speciale motivering daarvan achtte men niet nodig". Algemeen wordt aangenomen, dat men een orgel na gebruik wilde afsluiten om het te be schermen tegen stof, rondvlie gende vogels en vleermuizen. Brouwer: "Zeker zal men door toepassing van luiken dergelijke vervuilingen hebben willen te gengaan. Maar er is nog een an dere theorie, die even aanneme lijk en misschien wel geloof waardiger is. Het merendeel van de orgels die met hun luiken een soort triptiek vormen (luik-front luik) ontstond in de tijd vóór de Reformatie. Die orgels speelden mee in het liturgisch gebeuren. In de passietijd en de adveiitstijd en bij begrafenissen waren de luiken gesloten". Het effect van de luiken op de orgelklank kan een rol hebben gespeeld. "Luiken die onder een hoek van ongeveer 45 graden naar voren open staan beïnvloe den het geluid het gunstigst. Vooral bij kleine orgels, die bij voorbeeld op oksalen midden in de kerk stonden, kunnen luiken de functie van klankbord heb ben gehad. Als de nog bestaande luiken van het orgel in de Utrechtse Jacobikerk bij de res tauratie van 1978 waren gerecon strueerd, zou dat de klankuitstra ling van dit orgel zeker ten goede zijn gekomen". Maar of en in hoeverre bij het ontstaan van de orgels dit punt heeft meegespeeld is niet geheel duidelijk. Engeltjes en wapens Aan de oude instructies voor organisten kan men zien, wan neer een orgel dicht of open moest zijn. In de regel werd het na gebruik gesloten. Brouwer: "Bijna ieder dag trok de organist, de orgeltrapper of de koster aan de touwen om het instrument van gedaante te laten verande- In een instructie uit 1532 voor organist Jan Janszoon Cage van de Pieterskerk in Leiden staat, dat de luiken dicht moesten blij ven in de 'Passieweeke van Mae- nendaechs nae Palmdach tot Sa- terdaechs voir Paeschdach'. Voor het openen en sluiten van de luiken werd een even inge nieus als simpel stelsel van tou wen en draaipunten uitgedacht. De bediening ervan verschilde wel van orgel tot orgel, maar het principe was overal hetzelfde. Het oorspronkelijke systeem is nog maar bij twee orgels in ons land aanwezig en in functie: in de Goese Maria Magdalenakerk en de Laurenskerk in Alkmaar. De opschriften en beschilde ringen op de luiken - sommige bleven gewoon kaal - zijn heel verschillend. In de Leidse Pie terskerk riepen ze de gelovigen op, God 'op harpen en organen' Dit orgel met luiken in de hervormde kerk van Sassenheim is afkomstig uit Delft. Hans Goltfusz bouwde het in 1657 voor de Gasthuiskerk. In 1975 werd het gerestaureerd door de firma Blank in Herwijnen en overgebracht naar Sassenheim. met psalmen te loven. En in de Hooglandse kerk (bewaard ge bleven): "Looft den Heer in Syn Heyligdom - Looft den Heer met Sang en Organen". De schilderingen zijn veelal ontleend aan bijbelse geschiede nissen: koning Saul, David met de harp, Mozes met de wet, de verslagen Goliath, de vier evan gelisten, de geboorte van Chris tus, de openbaring van Johannes en allerlei christelijke symbolen. En niet te vergeten de musice rende engeltjes, die men ook ge beeldhouwd veelvuldig op or gels tegenkomt. Ook aan profane afbeeldingen konden schilders hun kunst uit leven: vruchten en bloemen, mu ziekinstrumenten, gedrapeerde gordijnen, de zon enwapens van kerkmeesters, die het kenne lijk wel mooi vonden om op die manier in de herinnering van de komende geslachten voort te le- Aardig prijsje Dat in de loop der jaren zoveel luiken verloren zijn gegaan, heeft verschillende oorzaken. Soms werd het orgel in de ei gen kerk verplaatst en ontbrak het op de nieuwe plek aan ruim te. Ook een vergroting van het orgel kon er de oorzaak van zijn dat de luiken weg moesten. Brouwer: "Is bij veel orgels het ontbreken van de luiken een ge mis, bij sommige, die door ver groting hun luiken verloren, wordt dat door de nieuwe pijpen- velden grotendeels gecompen seerd. Voorbeelden zijn de Jans- kerk in Schiedam, de Nicolaas- kerk in Vollenhove en de Martini in Groningen". Meer dan eens heeft geldnood kerkmeesters doen besluiten, de luiken voor een aardig prijsje van de hand te doen. (Zoals om deze reden zoveel kostbaar meu bilair en koper uit kerken is ver dwenen en zelfs aan de andere kant van de oceaan is terecht ge komen). Geld was er ook de oor zaak van, dat het Hagerbeer-or- gel uit 1643 in de Leidse Pieters kerk zijn 'vleugels' moest af staan. Het komt voor, dat luiken wel zijn bewaard maar nu op een an dere plaats te vinden zijn. Zo be zit het rijksmuseum Het Catha- rijneconvent in Utrecht delen van de luiken die aan het orgel in de rooms-katholieke kerk van Jutphaas toebehoren. Dat histo rische orgel is afkomstig uit de begin deze eeuw gesloopte Nieu- wezijdskapel in Amsterdam. Het boek van Brouwer bevat, vooral voor de liefhebber van or gels en van kerkelijke kunst, veel lezens- en bezienswaardigs. Het belicht een facet van de kerkelij ke kunstgeschiedenis dat tot nu toe te weinig aandacht heeft ge kregen. En Brouwer doet dat op een manier die dit onderwerp voor een breed publiek toegan kelijk maakt. 'Paus niet welkom'. Deze omslagtitel van Elseviers Magazine verblufte de Italiaanse journalisten die in verband met het komende staatsbezoek van konin gin Beatrix en prins Claus aan hun land een week in Nederland moch ten rondreizen. Hun verbazing was zo groot, dat ze onmiddellijk na thuiskomst allemaal tegelijk hun eerste artikel wijdden aan het werkelijk ongehoorde feit dat in dit vreemde land lang niet alle rooms-katholiëken enthousiast zijn over de komst van hun opper- zijn eigen gelovigen herder. Dat in Engeland de anglicanen erop tegen waren, in Turkije de moslims en in Nicaragua de sandi nisten, dat kan het blad 'II Giorna- le' (Milaan) zich goed voorstellen. Maar Nederland, zo schrijft het, moést wel het eerste land zijn, waar de paus ook tegenstand van ten. "Wat willen deze Hollanders?", vraagt 'La Stampa' (Turijn) zich af. De krant vermeldt een aantal opi niepeilingen over het celibaat, ge- boortencontrole, echtscheiding, abortus en euthanasie. "Gegevens die door het Rome-getrouwe aarts bisdom niet worden tegengespro ken". Het meest verbazingwekken de voor de Italiaanse toeschouwer is nog, dat iemand die zich uit vrije keuze 'katholiek' noemt er op aller lei gebied eigen opvattingen op na houdt, die afwijken van de pause lijke visie. Zo'n opwinding bijvoorbeeld over bisschopsbenoemingen vin den de Italiaanse kranten begrijpelijk. In alle wordt de benoeming van mgr. Ter Schure tot bisschop van Den Bosch als voorbeeld genoemd. Onze Italiaanse correspondent Hein ten Kortenaar tekent hierbij aan, dat er in Italië maar weinig rooms-katholieken zijn die de naam van hun bisschop kennen, laat staan dat zij zich bekommeren om diens mening over geboorten- controle en dergelijke zaken. De kerk is voor de Italiaan een onveranderlijk instituut. Wie erbij hoort, onderwerpt zich eraan. En wie dat niet wil, gaat eruit of wacht tot op zijn sterfbed. Zich erover op winden dat een huidige paus ver kondigt wat alle pausen vóór hem ook al hebben gezegd, verraadt, naar Italiaans besef, een uiterst on realistische kijk. Zangdienst. In de Dorpskerk in Leiderdorp wordt morgenavond om half 7, met medewerking van het koor 'Hart en Stem' en met ds. J. van den Bom als voorganger, een bijzondere zangdienst gehou den. Bijzonder omdat er liederen van vroeger worden gezongen die niet in het Liedboek staan, zoals Vaste rots van mijn behoud. Ook enkele psalmen in de vroegere be rijming, zoals 't Hijgend hert. Het idee is opgekomen tijdens enkele groothuisbezoeken. Toen ds. Van den Bom deze wens in de kerkeraden ter sprake bracht, ble ken velen wel te voelen voor zo'n zangdienst. Het is hem niet te doen om zomaar een 'nostalgisch uur tje'. "Veel liederen", zei hij, "wor den niet meer gezongen omdat ze, om welke reden dan ook, geen plaats in het Liedboek hebben ge kregen. Toch zijn er nog altijd mensen die er vertrouwd mee zijn. Vandaar". Cantatedienst. In de kerk van de Nederlandse Protestantenbond aan de Lange Kerkdam in Wasse naar is de dienst van morgenoch tend half 11 een cantatedienst rond het thema 'licht en donker'. Uitge voerd wordt cantate 22 - 'Jesu nahm zu sich die Zwölfe' - van J. S. Bach. Ook de liederen in deze dienst zijn op dit thema afgestemd. Uit de toelichting: "De donkere kant van het leven wordt door ve len van ons verdrongen, zolaiig we dat kunnen. Sommige mensen, on der wie kunstenaars, doen dat niét. Zij laten juist zien en horen, dat in hun beleving licht en donker nauw met elkaar zijn verbonden". Vesper. De Schola Gregoriana Lugdunensis neemt de muzikale verzorging voor haar rekening van een gregoriaanse vesper ter gele genheid van 'half-vasten' (zondag 'Laetare'), morgenmiddag om half 5 in de Lode wij kskerk (Steen- schuur) in Leiden. De liturgie is ge mengd 'romeins-monastiek'. De deelnemers aan de dienst zullen het gregoriaans kunnen volgen uit gereedliggende boekjes of vouw blaadjes met de latijnse teksten en de Nederlandse vertalingen. Toekomst. Volgens de Filip pijnse bisschop Julio Xavier La- bayefr zullen de christelijke basis gemeenschappen de belangrijkste invloed hebben op de Rooms-Ka- tholieke Kerk van de toekomst. Hun invloed zal even wezenlijk zijn als die van de monniken in de middeleeuwen en van de jezuieten en de protestantse kerken sinds de zestiende eeuw. De bisschop zei dat vandaag in Den Boscn bij de landelijke viering van 25 jaar Vastenaktie. Hij be schreef de basisgemeenschappen als locale groepen van mensen die met elkaar bidden en zingen, zich bezinnen op het woord van God, bij gelegenheid de sacramenten vieren en elkaar helpen bij het op lossen van dagelijkse problemen. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 kand. W. H. de Boer, Valkenburg. 11.45 studentenekklesia Marekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. Post, Er- melo; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kra- Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 pastoor v. Well en ds. Hortensius, 11.15 pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Panne- koek; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Sterringa, 5 ds. Rietveld, mmv cantorij Hoogl. kerk; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10 ds. Riet veld. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg; Diakonessenhuis 10.30 ds. Vroeginde- wey, Katwijk aan Zee, elke zat. 10.30 rk dienst; Endegeest zie Oegstgeest. Wijk 'Stevenshofzie na Geref. Kerk. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. v.d. Werff, Voorhout, 10.30 dovendienst, hr. H. A. Landman; Oude Vest 10 ds. Jansen (herv.); Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Hem mes; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 ds. Koolstra. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 ds. Hout man, 5 ds. v.d. Haar. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. v.d. Boomgaard, Den Haag. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 mevr. ds. De Clercq, gezinsdienst. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Bos veld. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 br. Dikkes. Evang. gem. Merenwijk (Flevoweg 5) 7.45 nam. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21) 5 hr. C. Roos. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2) zo. 10 en wo. 8 hr. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13) rev. D. L. Ri chards. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groe- nesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. 'De Christengemeenschap' (beweging dienst (oud-kath. k. Zoeterw.singel). Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof), 4.30 vesper van 'half-vasten', mmv Schola Gregoriana Lugdunensis; Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). Raad van Kerken: elke dinsdag van 7 tot 7.30 nam. oecumenisch avondgebed in oud-kath. k. Zoeterw.singel. ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Berg- Geref. Kerk 10 ds. Wamelink, Noord- wijk, 6.30 ds. Baas, S.heim. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 2.45 kand. Slag boom. Rk Kerk zat 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 mevr. ds. Broeijer-Bo- gers, Utrecht, 6.30 mevr. ds. v.d. Veen. Rijswijk, opendeurdienst; Kruiskerk 10 dé. De Jonge; G. Herderkerk 10 ds. Nieuwenhuis, 6.30 ds. MoU; De Bron 9.30 ds. Verheul, 10.15. ds. MoU, 6.30 ds. Verheul; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Wilschut, 6.30 ds. Stolk; Salv.kerk 10 ds. Stolk, 6.30 ds. Wilschut. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school) 9.30 leesdienst, 2.30 ds. Bruijn. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. De Jong, 4.30 br. Kleingeld. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Bouw, ha. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 drs. v. Barneveld, 6.30 ds. Bos veld. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54) 10 hr. C. Visser jr. Pinkstergem. (school Batenstein 16) 10. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.) 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Kuiper. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat 7. zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Visser, Aalburg, 6 ds. Den Dikken, Ol- debroek. Geref/Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas'): 10 drs. Smink, Schoonhoven. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Golverdingen, wo. 20 maart 9.30, 3 en 7.30 ds. Rietdijk, biddag. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Wieman, 6.30 ds. Richter; Salv.kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. v.d. Velden, Woerden; Bethl.kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. v.d. Hoef. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. v. Wattum, Den Haag. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30. Evang.-Luth. Gem. 10.30 mevr. Muller, Adam. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 ds. Vlasblom; De Stek 9.30 ds. Vlasblom. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Franken, Zeist, met doven, 6.30 dr. De Kruijf, R.dam, jeugddienst. Geref. Kerk 10 ds. Bolwijn, Rijswijk, 5 ds. Wijers, Krimpen a.d. IJssel. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris pijn, jeugddienst, 5 oecum. vesper in St. Martinuskerk, pastor Broekhoff en ds. Rothfusz. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Wal. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Biesma. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11. zie ook herv. gem.; Jozefk. zat 7, zo. 10 en 11.30. HOOG MADE: Herv. Gem. 10 ds. v. Ach terberg, Leiden. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Kolde- wijn. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. Ge braad; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Aar ents. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Horst, 5 ds. Koster. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Blom, Ridderkerk, 6 ds. v. Roon; O. Kerk 10 kand. v. Dis, R.dam, 6 ds. Vroegindewey; Ichthusk. 10 ds. v. Roon, 5 ds. v. Slie- dregt, bidstond gewas, visserij en ar beid; Pniëlk. 9.30 ds. v. Sliedregt, 6 prof. dr. v.d. Beek, Valkenburg, bidstond gewas, visserij en arbeid; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. Schuurman; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college) 10 prof. dr. Berkhof, Leiden. Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. Koster, 5 ds. Bolwijn, Rijswijk; Triumfatork. 10 ds. Kersten, 5 ds. v.d. Horst. Geref. K. Vrijg. 10.15 leesd., 3.30 ds. Hei- da. Ned. Geref. K. 8.45 en 7 ds. Janse. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tripodia') 9.45. Onafh. baptistengem. (Sluisweg 16) br. H. Bakker. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Sybrandy, Den Haag, 7 dr. Bade. Geref. Kerk 10 dr. Bade, 7 zie herv. gem. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 mevr. ds. Westera, 6.30 ds. v.d. Born, zangdienst met liederen buiten het Liedboek; Hoofdstr. 10 ds. v.d. Bom; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v. Loenen. Elis.ziekenhuis 9.30 rector Vijftigschild, 10.45 ds. Brommet, ha. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. De LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Nico- lai, Nieuwendijk. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 ds. Bos wijk, Lisse. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 (ge zinsdienst) en 7 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 hr. Hoffenaar. Geref. Kerk 10 ds. Boswijk, 5 ds. Aal- ders, Woubrugge. Geref. K. Vrijg. 8.45 ds. Boxman, 3 ds. Grutter. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 prof. dr. H. J. Jager, Kampen, 7 ds. v.d. Dussen, Haarlem. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 leesdienst. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30,10.30 en 5.45. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6.30 ds. Eysenga, Zw.dam. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Nooteboom. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesd., 7 ds. Beek huis. Remonstr. Gem. 10 dienst, te verzorgen door eigen gemeenteleden. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Bouw. Graaff, 6.30 ds. v.d. Kamp. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. v.d. Meulen, 'i Gravenmoer. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. Pauluskerk 10 prof. mr. Reugebrink, Leiderdorp; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. T. Bruinsma, Den Haag, 7 dr. Cramer, ha. Geref. Kerk 10 ds. Da Costa. Geref. Kerk Vrijg- (aula Dr. Schilder school) 10.30 en 4.30 ds. Boxman. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 (ha) ds. De Lange. Van Wijckerslooth 4 ds. v. Achterberg. Endegeest 10 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K. 9.30 en 5 ds. Jaspers Focks. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, H.woude, 7 ds. Samson, R.dam. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 ds. Bergsma. Geref. Kerk 9.30 ds. Wijngaarden, 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Slof- stra. Rk Kerk z 7, z 10.30. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Geuze, 7 ds. v.d. Kooy, Woerden. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 hr. Voogd, Holl.Rading, 7 hr. De Bruin, Drieber gen. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, ha, 5 ds. De Jong, Leiden, 7 ds. v.d. Lee, mu zikale vesper; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keuning, gezins dienst; Sole Mio 9 hr. Th. de Bock, Baarn; De Rank (Golfbaan) 10 ds. G. H. van Kooten. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.)lO ds. Kuiper, 5 ds. Keuning; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Roosjen; Stichtingskerk 11 hr. De Bock. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 8 en 10. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 mevr. ds. v.d. Mey; De Zilk 10 ds. v. 't Hof. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Wagter, 5 ds. v. Niel; Bethelkerk 9.30 ds. v. Niel. Geref. Kerk Petrak. 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Baayen; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Snel, 5 ds. Rib- berink; Mar.kerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Dams- Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. Schoonder- woerd, Soest. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. H. Mosterd, Z.meer. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Westra, Beilen, 7 ds. Germans, mmv 'De Lofstem'. Geref. Kerk 10 ds. Ferwerda, 7 zie herv. gem. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoudse, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Geer, Woerden, 5 ds. Quist, Tange-Alte- veer (Gr Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Broer. Rk Kerk Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Klein Kranenburg, Ter Aar, 6.30 ds. Driebergen. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. v. Breevoort. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5 ds. Heida. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. C. J. de Jong, gezinsdienst. Rk Kerk zat 7. zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Batelaan, 7 oecum. zang dienst in Laurentiuskerk, ds. Blanken; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. v.d. Schoot; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. W. v.d. Meulen (geref.), Leidscheiylam. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas- college, Beeth.laan) 9.30 ds. Harteman, Moerkapelle, 4.30 ds. Poort, Oisterwijk. Geref. Kerk 10 ds. De Zwart. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. Blokland. Aulagemeenschap Noordhofland 10.30 gespreksdienst. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30, zie ook herv. gem.; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Maasland; Hoeksteen 9.30 ds. Maasland, 6.30 ds. Roetman; Bethelk. 9.30 ds. Roetman, 5 ds. Goos- Imm.kerk 10 en 5 ds. Hulst. Geref. Kerk Kruisk. 10 ds. v. Dalen, Den Haag, 5 ds. Gilhuis, A.dam; Ontm.kerk 10 ds. Gilhuis. Remonstr. Gem. 10 ds. Punt Den Haag. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis, jeugddienst Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Wolters; Kievietk. 10 dr. v. Bruggen; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 dr. Hoek, Veenen- daal. Geref. Kerk Zijllaan 10 en 5 ds. Zijlstra, Vorden; Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. Vlijm. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Friederich, O.geest, cantatedienst. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Koelewijn. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Buikema. Ned. Prot. Bond (De Wijk) 10.30 dr. Meijering, O.g Rk Kerk zat geest. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. Goedhart, 7 ds. De Graaff, Nieuwveen. Geref. Kerk 9.30 ds. Dronkert, Gouda, 7.15 ds. Rang. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Postma, Emmen. Rk Kerk St. Jan zo. 9.30 en 11; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Eysenga, 6.30 ds. Wegerif, Nieuwkoop. Geref. Kerk 10 ds. Buikema, 6.30 ds. Broer.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13