Veiligheidsplan behoudt steun Geen steun VS voor Moebarak Ziekte dwarsboomt beëdiging Tancredo Neves Zuid-Afrika en Mozambique eensgezind Compromis Bonn over 'Auschwitz-leugens' Genève-overleg 'zakelijk' Hongerdood Leger Nicaragua gaat in offensief tegen contra's Karamanlis (78) blijft kandidaat VRIJDAG 15 MAART 1985 BUITENLAND PAGINA 7 BONN - Wie de nationaal-socialis- tische misdaden ontkent of bega- telliseert en daarmee de slachtof fers beledigt, zal in de toekomst au tomatisch gerechtelijk vervolgd moeten worden. Na een jaren du rende discussie lijkt met dit com promis tussen de regerende chris ten-democraten en liberalen, de politieke en gerechtelijke strijd over de zogenaamde 'Auschwitz- leugen' in de Bondsrepubliek voorbij. door Hans Amesz Over de formulering werd giste ren kort voor het begin van een de- sprekers het bat in het Westduitse parlement JOHANNESBURG (UPI/DPA) - Zuid-Afrika en Mozambique hebben gisteren uitdruk- fdp een akkoord bereikt. De wet kelijk hun steun uitgesproken aan het wankele Nkomati-akkoord dat beide landen een echter ook gelden voor siacht- jaar geleden sloten. Naleving van het akkoord is van wezenlijk belang voor geheel °'[e" ;van, andere 'geweldheer- zuidelijk Afrika. Tot nu toé bestond in de Bonds- republiek Duitsland de praktijk Aldus een gemeenschappelijke uit over het toenemende geweld in te verlenen aan de opstandelingen. dat iemand die bijvoorbeeld be verklaring die werd verspreid na Mocambique en er is gesproken Mocambique beloofde anti-Zuid- weerde dat in Auschwitz of andere een ontmoeting in Maputo tussen over voorstellen om een einde hier- afrikaanse rebellen, ofwel het Afri- kaans Nationaal Congres (ANC), niet langer toe te staan vanuit Mo zambique te opereren. Pretoria gaf onlangs toe dat Mozambique zich aan de afspraken houdt. concentratiekampen helemaal geen joden waren vermoord, wel vervolgd en bestraft kon worden, maar alleen als familieleden van de slachtoffers een klacht indienden. Dit leidde er bijvoorbeeld toe dat onlangs zo'n klacht door het Ober- landesgericht in Celle werd afge wezen omdat de klager geen jood was en zich dus niet 'beledigd' kon voelen. In de Bondsdag waren alle gisteravond over dat dit een onhoudbare toe stand is en dat je het de slachtof fers van de nazi-dictatuur en hun familieleden niet aan kunt doen ook nog zelf te klagen. Al onder de vroegere sociaal-de mocratisch/liberale coalitie werd daarom een wetsontwerp voorbe reid om hier een einde aan te ma ken. En hoewel de regering-Kohl dit ontwerp overnam, verdween het al snel in de ijskast. Bij de CDU-CSU ontstonden bedenkin gen om de 'Auschwitz-leugen' in een apart wetsartikel onder te brengen. Fractievoorzitter Dregger verklaarde dat dit zou kunnen lei den tot ellenlange, zeer pijnlijke processen. Bovendien wilden CDU en CSU dat ook ontkenning van de misdaden aan met name 'verdre ven Duitsers uit de oostgebieden' wettelijk bestraft zou moeten wor den. Hoewel de liberale minister van justitie, Hans Engelhard, hier aanvankelijk niets voor voelde, was hij uiteindelijk toch gedwon gen een compromis te sluiten. Volgens de sociaal-democrati- 'weerzinwekkende mentaliteit van tegen elkaar opbieden' ontstaat. SPD-woordvoerder Manfred Schmidt verklaarde dat de nazi misdaden zo gruwelijk waren dat ze met geen enkele andere mis daad te vergeleken zijn. De juridische commissie van de Bondsdag zal zich nog uitgebreid met de 'Auschwitz-leugen' moeten bezighouden. Deskundigen vragen zich af hoe de andere geweldheer- schappijen gedefinieerd moeten worden, en vrezen dat dit juridisch nauwelijks mogelijk is. Daarmee komt het gisteren gesloten com promis van de regeringspartijen in feite weer op de tocht te staan. De CSU-afgevaardigde Bötsch liet dit doorschemeren toen hij zei dat aan het einde van de beraadslagingen van de juridische experts wellicht wordt vastgesteld dat er helemaal geen nieuw wetsontwerp nodig is. In elk geval werd een motie van de SPD verworpen, om deze pijn lijke aangelegenheid hoe dan ook voor de 25e april - dus voor de her denking van de capitulatie sche oppositie en de Groenen be- Derde Rijk op 8 mei 1945 defini- het gevaar dat tief op te lossen. een Zuidafrikaanse en een Mozam- aan te maken, aldus de verklaring, biquaanse delegatie. Zuid-Afrika Gedoeld wordt op de toegenomen was vertegenwoordigd door de mi- activiteit van de Mozambiquaanse nisters van buitenlandse zaken en opstandelingenbeweging Renamo, defensie, Roelof Botha en Magnus die volgens Mozambique nog Malan, Mozambique door minister steeds wordt gesteund door Zuid van veiligheidszaken Sergio Viei- Afrika. De regeringen spreken hun zorg Het Nkomati-akkoord verplicht Zuid-Afrika juist geen steun meer advertentie Onze correspondent Ruud de Wit voegt daar aan toe: Mozambique heeft alle redenen om ontevreden te zijn over de re sultaten van het Nkomati-akkoord. Hoewel Zuid-Afrika ontkent nog langer steun te verlenen aan de NMR, zijn de activiteiten van de 'bandito's armados' beslist niet af genomen. Integendeel, in het eer ste half jaar na het Nkomati-ak koord namen de aanslagen, moor den en sabotage-daden zelfs in aan tal en hevigheid toe. En ook nu worden er nog steeds mensen ver moord, worden er elektriciteits voorzieningen opgeblazen en is het Mozambiquaanse leger er niet in geslaagd de NMR voorgoed uit te schakelen. De minister van buiten landse zaken van Mozambique, Joaquim Chissano had vorige week, na afloop van het topoverleg GENÈVE (AP) - Amerikaanse en Russische onderhandelaars hebben Zamibdase^ooMstel?^LuïakaTdan gisteren op de tweede dag van de ontwapeningsbesprekingen in Genève 0ok alle redenen om te zeeeen u't6an^punt™ gepresenteerd en toegelicht De officiële Amen- „dat het Nkomati-akkoord serieus kaanse woordvoerder Joseph Lehman noemde de bijeenkomst 'zakelijk', bedreigd werd" En diDlomaten in Volgens hem verliep de zitting 'in een sfeer van wederzijds respect.' de Zambia's hoofdstad wezen er- Beide partijen hebben afgesproken dat de gespreksthema's van de by- 0p, dat als de westerse landen niet eeyk0™^_n een vertrouwelijk karakter zullen hebben en dat er geen snel ingrijpen, zij niet verbaasd inhoudelyke mededelingen aan de pers zullen worden gedaan. moeten zijn, wanneer het oostblok Lehman vertelde dat er over een aantal procedure-kwesties overeen- zjjn tanende invloed in dat deel stemming is bereikt. Zo zijn beide partijen overeengekomen aparte werk- van Afrika opnieuw zal kunnen groepen te formeren die zich met de drie aspecten van de besprekingen versterken, zullen bezighouden: intercontinentale kernwapens, kernwapens voor de Zuid-Afrika daarentegen heeft middellange afstand en ruimtewapens. Lehman zei dat de werkgroepen veel meer de vruchten kunnen binnen afzienbare tijd' voor het eerst bijeen zullen komen. plukken van het Nkomati-ak- Volgens Lehman begonnen belde delegatieleiders, de Amerikaan Max koord Vooral de dreiging van het »gTn s de kansen op een chel Prins Norodom Sihanoek bezocht gisteren een veldhospitaal van het Rode Kruis nabij Surin, Thailand. De Cambodja, buigt zich voorover naar een gewonde aanhanger, (foto AP) Weer eis van levenslang cel voor RAF-leden STUTTGART (AP) - De openbaar aanklager heeft gisteren in Stutt- gart-Stammheim na een bijna elf uur durend requisitoir zesmaal le venslang geëist tegen Brigitte Mohnhaupt en achtmaal levens lang tegen Christian Klar. Beiden worden ervan verdacht aanvoer ders van de RAF te zijn en te heb ben deelgenomen aan een reeks aanslagen in de zomer van 1977. Bij deze aanslagen werden onder anderen de federale procureur-ge neraal Siegfried Buback, de (ban kier Jürgen Ponto en de werkge versvoorzitter Hanns-Martin Schleyer vermoord. Ook zouden de twee betrokken zijn bij een aan slag op een justitiegebouw in Karlsruhe en op de Amerikaanse generaal Kroesen in Heidelberg. De openbaar aanklager noemde Brigitte Mohnhaupt 'het hoofd van de bende' en Christian Klar 'een domkop'. De aanklager zei dat de RAF er geen achtenswaardige waarden op na hield, maar veeleer 'hun persoonlijke haat tegen de staat de vrije loop gelaten hebben.' Het proces wordt 25 maart ver volgd met de pleidooien van de verdedigers. dan genoeg had van de snel groeiende invloed aldus Lehman. Hij verklaarde dat het nog te vroeg eventueel akkoord goed te schatten. wwwd v-tl Op de zittmg van gisteren, die volgde op de 'kennismakingsbyeen- ANC o*p"dT binnenlandse politiek komst van afgelopen dinsdag, waren voor het eerst de volledige delega- van Mozambique, die daardoor een ties byeen. De zittmg vond plaats in de Amerikaanse missie in Genève. bedreiging was geworden voor zijn eigen machtspositie, heeft hij zich wat dat betreft volledig aan het ak koord met Zuid-Afrika gehouden. ADVERTENTIE Revolutionair: B&0"Red Line"speakers GENÈVE (Rtr) - Een miljoen kin deren in Soedan kan dit jaar de hongerdood sterven als niet snel voedselhulp naar het door droogte geteisterde land wordt gestuurd. Dit heeft de vertegenwoordiger van het Kinderfonds van de Ver enigde Naties Unicef, Samir Basta, in Genève verklaard. Kindersterfte, ondervoeding en ziektes als longontsteking en ma zelen hebben een alarmerende om vang bereikt onder de zes miljoen Soedanese kinderen, aldus Basta. De toestand van ongeveer 700.000 ESTELI (AFP) -Het Nicaraguaan- daten hebben verscheidene huizen se leger evacueert sinds twee we- in brand gestoken, nadat ze de be- c j maanden ken honderden mensen die in de woners hadden beschuldigd van 211 m 1S' bergen wonen in het departement samenwerking met de anti-sandi- Esteli, in het noordwesten van het nisten. De weg tussen Esteli (100 km ten noorden van Managua) en het bergdorp San Juan de Limay is af gesloten. Men neemt aan dat de Ni caraguaanse Democratische Krachten (FDN), één van de gewa pende oppositiegroepen tegen het bewind in Managua, in dit gebied over ongeveer tweeduizend strij ders beschikken. r doen e Bij Union Carbide VS gif ontsnapt CHARLESTON (DPA) - Vier mensen zijn gewond geraakt nadat in een fabriek van het chemische concern Union Car bide in het Amerikaanse Char leston giftige stof was ontsnapt die onder andere bestaat uit aceton. Een groot aantal werk nemers van de fabriek lijdt aan misselijkheid en een brandend gevoel in de neus. De produktie van de stof, die onder meer als oplosmiddel wordt gebruikt, is stopgezet totdat de oorzaak van het inci dent is gevonden, aldus de di rectie van de fabriek. In decem ber vorig jaar kwamen in de In dische stad Bhopal 2500 men sen om het leven nadat het zeer giftige gas methylisocianaat was ontsnapt uit een fabriek van Union Carbide. WASHINGTON - De president voorman Arafat ook Palestijnse be- weg die Hoessein had bedacht, met van Egypte Hosni Moebarak is ver- langen mag behartigen. herkenbare PLO-aanhangers in vuld van teleurstelling uit Was- In Moebaraks redenering zouden een Jordaanse delegatie, lijkt voor- hington vertrokken. De gebeurte- besprekingen met de PLO de Pale- alsnog dood te lopen in een regio nissen in Moskou hebben zijn be- stijnse houding tegenover Israël waar voortdurend kortstondige zoek en zijn pleidooien voor nieu- kunnen wijzigen. De VS echter zijn bondgenootschappen voor het le- we bemoeienissen van de VS met niet overtuigd van de kwaliteit van ven worden gesmeed, het Midden-Oosten van de voorpa- de afspraken die Arafat met Hoes- gina's gejaagd, en bovendien bleek sein heeft gemaakt. Het is boven- Moebarak heeft Reagan mismoe- president Reagan bij alle lof voor dien allerminst duidelijk of de dig beschuldigd van een bijna de- de inspanningen van het Egypti- voortdurend verdreven leidsman faitistiscne benadering en gezien sche staatshoofd niet geneigd de van de verregaand versplinterde de aangrijpende mislukkingen van VS daarin actief te betrekken. Inte- en van alle militaire macht ontdane eerdere Amerikaanse bijstand in gendeel: de VS staan - gegeven de bevrijdingsbeweging in realiteit het Midden-Oosten zou die me- steeds onsamenhangendere situa- meer vertegenwoordigt dan een behoeven te verbazen. De tie in Libanon - op het punt hun fractie van zijn aan vele bizarre VS vrezen met goede redenen ambassade uit Beiroet te evacue- fronten strijdend collectief. nieuwe explosies ini Libanon, waar ren. Onder beleefde dankzegging Israel zich terugtrekt uit een poli- voor de betoonde moeite heeft tiek en militair moeras. De man die Reagan Moebarak duidelijk ge- deze ongelukkige invasie bedacht, maakt dat de VS zich zullen hou- ex-mmister van defensie Ariel Sha- den aan hun afspraak met de Israe- ron. nu toe dat Israel in Liba- li's niet direct met de PLO te on- non een vergissing hebben begaan: derhandelen totdat deze de joodse zÜ hebben Arafat laten ontsnappen staat heeft erkend, en dat Arafat in plaats van hem met zoveel mo- geen andere keuze heeft dan direct geHjk van zijn makkers om zeep te met Israël zaken te doen. De om- brengen... door Henk Kolb land. Het sandinistische leger zou een groot offensief voorbereiden tegen guerrillastrijders die in dit gebied actief zijn. Volgens boeren in het gebied gaat de evacuatie soms met dwang gepaard. De regeringssol- ADVERTENTIE Moebarak is thans bezig zijn mis sie in Londen opnieuw uiteen te zetten, maar de kans is gering dat hij daar op meer mag rekenen dan de beleefde terughouding waarin Mitterrand zijn waardering voor het Egyptische initiatief verpakte. Egypte acht de tijd rijp om de im passe in het Midden-Oosten te doorbreken en wil de VS ertoe be wegen rechtstreeks met de PLO besprekingen te gaan voeren, nu de Jordaanse koning Hoessein dank zij een vergelijk met PLO- ADVERTENTIE Revolutionair: B&0"Red Line"speakers Buitenland kort Chili veroordeeld De mensenrechtencommissie van de Verenigde Naties heeft de 'systematische schending van de mensenrechten' in Chili veroor deeld. Voor de betreffende resolu tie stemden 32 landen, terwijl acht landen zich van stemming onthiel den. De VS stemden als enige land tegen de resolutie. Boycot Zuid-Afrika Een meerderheid in het Deense parlement heeft de regering opge dragen met andere Scandinavische landen gezamenlijke stappen te ondernemen om alle invoer uit en alle scheepvaart naar Zuid-Afrika te beëindigen. Leden van de vier niet-socialistische partijen in de coalitieregering van premier Poul Schlüter onthielden zich van stem ming over een motie van de oppo sitie. Alleen de rechtse Vooruit- gangspartij stemde tegen. Rode Brigades Een rechtbank in Rome heeft de straf van tien leden van de Rode Brigade, die wegens betrokken heid by de ontvoering en het ver moorden van ex-premier Aldo Mo- ro in 1978 tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld waren, in ho ger beroep teruggebracht tot 30 jaar. Voor 22 anderen bleef het vonnis levenslang, de zwaarste straf die Italië kent sinds het jaren geleden de doodstraf afschafte. Eerste burgerpresident Brazilië na 21 jaar militair bewind MEXICO STAD - In Brazilië is de nodige verwarring en paniek ont staan, amper twaalf uur voor de of ficiële beëdiging van de eerste bur ger-president sinds 21 jaar militai re dictatuur. De nieuwe president, de 75-jarige Tancredo Neves, door Rob Sprenkels moest gisteravond met spoed wor den opgenomen in een ziekenhuis in de hoofdstad Brasilia. Zal de machtsoverdracht nog plaatsvinden, zo vroeg heel Brazi lië zich af. Zal Tancredo het overle ven? En zo niet, wie vervangt hem? Honderden Brazilianen dromden samen voor het ziekenhuis in de hoofdstad Brasilia. De paniek werd enigszins gekal meerd toen bekend werd dat de 75- jarige politicus werd geopereerd aan een blinde-darmontsteking. Inmiddels hebben de artsen ver klaard dat Tancredo goed door de operatie is gekomen, hoewel het, vanwege zijn leeftijd, nog wel en kele dagen zal duren voordat hij weer helemaal fit is. Een woordvoerder van generaal Joao Figueiredo, de vertrekkende president, heeft ondertussen aan gekondigd dat is besloten om de machtsoverdracht vandaag ge woon door te laten gaan. Mocht Tancredo Neves niet naar het Con gresgebouw kunnen komen, dan zal hij waarschijnlijk in het zieken huis worden ingezworen. Het leger ADVERTENTIE van journalisten en buitenlandse delegaties zal het in dat geval moe ten doen met Jose Sarney, de vice- president, die in ieder geval in het Congres zal worden beëdigd. Onder de speciale genodigden bevinden zich onder meer George Bush, de Amerikaanse vice-presi dent, en Daniel Ortega, de presi dent van Nicaragua. Ortega heeft Bush om een onderhoud gevraagd, maar het is nog niet bekend op de Amerikaanse vice-president bereid is om daarop in te gaan. Ook minis ter Van den Broek en de Surinaam se legerleider Bouterse zijn van de partij. Direct Bij het einde van de militaire dic tatuur zijn overigens de nodige kanttekeningen te maken. Aller eerst is Tancredo Neves geen de mocratisch gekozen president. Vorig jaar trokken miljoenen Brazilianen de straten op onder het motto van 'Directe presidentsver kiezingen nu'. Maar de Braziliaan se generaals en hun politieke hand langers hielden het been stijf. De door de oppositie ingediende grondwetswijziging om tot directe presidentsverkiezingen te kunnen komen strandde in het parlement. Toch was er wat veranderd in Brazilië. De oppositie, uiteenlo pend van bankdirecteuren tot krot tenwijkbewoners, sloot haar rijen rond de altijd verzoenende Tancre do Neves. Het laatste beetje presti ge van de door de Braziliaanse ge neraals in het leven geroepen PDS- party ging verloren toen daar de in terne machtsstrijd werd beslist door de stapels bankbiljetten van de beruchte Paolo Maluf. De kandidatuur van Maluf, de enorme economische crisis, het ge vaar van een ontembare sociale ra dicalisering en de optie van de als gematigd conservatief bekend staande Tancredo Neves leidde tot het overlopen van een vijftigtal PDS'ers naar de kandidaat van de oppositie. Tancredo Neves werd zodoende in januari van dit jaar gekozen door het speciale kiescollege dat eigen lijk was bedoeld om de militaire dictatuur tot de jaren '90 te kunnen voortzetten. Maar of dat nu bette- kent dat met Tancredo als presi dent de dictatuur is beëindigd? De oppositie tegen Tancredo Ne ves begint al te groeien, zelfs bin nen zijn eigen PMDB-partij. Be langrijke vakbondsleiders, die de kandidatuur van Neves oorspron kelijk steunden, beschuldigen de nieuwe president nu van 'continui- teit'. Er gaan geruchten dat Tancre do veel toezeggingen aan de mili tairen heeft gedaan om zijn presi dentschap zeker te kunnen stellen. „Hoe dichter Tancredo bij het pre sidentschap is, des te conservatie ver laat hy zich uit", aldus de ana lyse van een weekblad in Sao Pau lo. De samenstelling van Tancredo's kabinet is inderdaad opvallend conservatief te noemen. Vijf be langrijke ministerposten worden bekleed door vroegere politieke handlangers van de militaire dicta tuur. Het meest in het oog sprin gend is Francisco Dornelles, een neef van de nieuwe president, di recteur van de Braziliaanse belas tingen en in Tancredo's kabinet de minister van financiën. gelijkheid niet uit dat Konstan- tin Karamanlis opnieuw presi dent wordt. De 78-jarige politi cus trad begin deze week voor tijdig af als staatshoofd. Het parlement komt zondag in zitting bijeen voor het kiezen van een opvolger. Er is maar één kandidaat: De 56-jarige Christos Sartzetakis, rechter in -het Griekse Hooggerechtshof. Hy kan rekenen op de stem men van de (meeste) leden van de PASOK-fractie en die van de communistische partij. Maar omdat een kandidaat minstens 180 van de 300 stem men nodig heeft, meer dan de beide partijen bij elkaar, be staat de kans dat het parlement vroegtijdig ontbonden zal wor den en Karamanlis alsnog door de oppositie kandidaat wordt gesteld. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7