Europese handelaren exposeren topstukken Concertagenda Uit in de Randstad Brandbrief gemeenten over financiering van de podiumkunsten VRIJDAG 15 MAART 1985 Exposities Leiden Lak-galerie - tentoonstelling van Bragdon en Isik, tot eind maart. Galerie De Bange Duivel - Rijndijk- straat 4, werken van Lydia Luyten en Dave van Rijk, t/m 31/3; do 20-22 uur, za en zo 13-17 uur. Piggelmee - Janvossensteeg, werk van Paul Franzen, tot eind maart. Bistro Malle Jan - pasteltekeningen 'strandstoelen' van Marian Visser, t/m 31/3. Galerie De Oude Rijn - Stille Mare, Fer Hakkaart, pastels, tekeningen, et sen en houtsneden, tot 11/4; dag van 11-18 uur, do tot 21 uur. Odessa - Hogewoerd 18, foto's van Willem Neuteboom, t/m 30/3. De Lakenhal - schilderijen uit eigen bezit, rond het thema 'Leven in Lei den in de 17e eeuw'. Warmond Galerie de Pomp - Dorpsstraat, Hans Buining met kleuretsen, Piet Won- dergem met aardewerk, t/m 21/3; The ma Groen, 'n 27 tal exposanten, t/m 31/5; woe 10-12 uur, do, za, zo 14-16 uur, di 19-21 uur. Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat, Popco Bakkers, schilderijen, Albert Labordus, aquarellen, tot 22/3; woe, do en zo van 14-16 uur, za van 11-16 Leiderdorp Leythenrode - Ries Kleijnen, kleuret sen/kleuretsen met zeefdruk, dag van 10-20 uur. Noordwijkerhout Bibliotheek - tentoonstelling Tiny van der Sar en Marianne Koster-Har- temink, t/m 22/3; ma, di, vr van 14-17 en 19-21 uur, do van 10-12 uur. Voorschoten Ambachts- en Baljuwhuis - combina tie tentoonstelling, t/m 24/3; di t/m zo van 14-17 uur, vr van 11-17 uur. Wassenaar Huize Willibrord - Paul Lamers, houtsculptures; Béla Madai, schilde rijen, tot 30/3; dag van 14-22 uur. Art Gallery JVC - Piet Middelhoek, aquarellen, t/m 2/4; ma t/m vr van 9-16 'Geen opportunist' Peter Handke weigert prijs WENEN (DPA) - De Oosten rijkse schrijver, dichter en dra maturg Peter Handke heeft af gezien van het aannemen van de aan hem toegekende 'Anton- Wildgans'-prijs. De prijs, waar aan een bedrag van 100.000 schilling is verbonden, wordt jaarlijks toegekend door de 'Vereinigung Oesterreichischer Industrieller'. De reden voor Handkes be sluit zou kunnen zijn dat hij in 'Die Industrie', het huisorgaan van de vereniging, o.a. wordt genoemd "de geniaalste oppor tunist van de naoorlogse letter kunde". De vereniging van industrië len heeft het besluit van de 42- jarige, in Salzburg wonende Handke betreurd en gezegd dat hij niet door het huisorgaan tot opportunist werd bestempeld, maar dat erin werd aangehaald hoe hij door andere critici wordt beoordeeld. De Engelse concertpianiste Imogen Cooper moest twee weken geleden bij K O verstek laten gaan wegens ziekte. Ze haalt vrijdag de schade in en speelt dan in de Kapelzaal het derde concert uit de Schubert-cyclus. Op het programma staan zes Moments musicaux D. 780, de Sonate in C kl.t. D.958 en de Sonate in G gr.t. D. 894. Aanvang 20.15 uur. Het Jeugdkamerorkest is door een diep dal gegaan, maar krabbelt on der leiding van dirigent Henk Briër weer overeind. In het Waaggebouw aan de Aalmarkt in Leiden presenteert het gezelschap zich vrijdag met een programma van weken van Handel, Mozart, Szeleny en Genzmer. Het William Byrd Vocaal Ensemble concerteert vrijdag in de Dorps kerk aan de Hoofdstraat in Leiderdorp. Werken van Schütz, Mendels sohn, Brahms, Ton de Leeuw, Poulenc, Debussy, Strategier en Dresden staan op het programma. Aanvang 20.15 uur. Valter Despalj is een veelvuldig gelauwerd cellist uit Joegoslavië. Hij geeft zondag 17 maart een koffieconcert in de Leidse Stadsgehoorzaal en wordt dan op piano begeleid door Ronald Brautigam. Despalj bespeelt een driehonderd jaar oude cello van de hand van Gianbattista Rogeri. Uitgevoerd worden werken van Frescobaldi, Van Beethoven, Schumann, Rachmaninoff en Paganini. Aanvang 11.30 uur. Het jonge Oegstgeester koor Rata - Pinyada is genoemd naar het eerste lied dat werd ingestudeerd. In het gemeentecentrum aan de Lijtweg geeft het koor zondag een koffieconcert met liederen van o.a. Hindemith, And- riessen en Brahms. Aanvang 12.00 uur. Madrigaalkoor en strijkorkest van het studenten muziekgezelschap Sempre Crescendo geven woensdag 20 maart een concert in het Waagge bouw aan de Aalmarkt in Leiden. Onder leiding van Bas Blomhert wor den werken uitgevoerd van Josquin des Pres, G.F. Handel, en E. Elgar. Het koor brengt a capella een gevarieerd programma, van liederen uit de vijftiende eeuw tot Beatles-repertoire. Aanvang 20.15 uur. 'Exultate Deo' uit Voorschoten opent woensdag 20 maart de Mattheus- uitvoeringen van rond de Paasdagen. Dit koor brengt in de Leidse Pie terskerk onder leiding van Sander van Marion de Mattheus Passion van Gcorg Philipp Telemann en wordt begeleid door het Randstedelijk Bege- leidings Orkest. Aanvang 20.00 uur. De alt Paóla Tuin brengt woensdag 20 maart in de Kapelzaal van K O een programma met Duitse liederen uit de jaren dertig. Steeds terugke rende namen zijn Bertold Brecht, Kurt Weill, Zarah Leander en Hanns Eisler. Ze wordt begeleid door de pianist Ton Stauttener. Aanvang 20.15 uur. LEIDEN Schouwburg vr 15, 20.15 uur, 'Een vos', een opge wekte tragedie, gespeeld door Mar- lous Fluitsma, Geert de Jong en Lu cas Vandervost. za 16, 20.15 uur, 'De Troonsafstand' door de Haagse Comedie, m.m.v. An- ne-Wil Blankers, Guido de Moor e.a. do 21, 20.15 uur, 'Bij gebrek aan be wijs', met Jasperina de Jong. LAK-theater zo 17,15 uur, Mimegroep 'Oceaan', woe 20, 20.30 uur, Perspekt: 'Beef Squad' do 21, 20.30 uur, Stichting Danspro- dukie: 'I Etcetera', 'San', 'En Suite'. Microtheater Imperium vr 15, za 16, 20.30 uur, Imperium speelt 'De Leidse meid' onder regie van Bart Vieveen, 20.30 uur. K&O-gebouw vr 15,20.15 uur, kapelzaal, De Engelse concertpianiste Imogen Cooper speelt Schubert. woe 20, 20.15 uur, Duitse liederen ge zongen door de alt Paóla Tuin, bege leid door de pianist Ton Stauttener. Waaggebouw vr 15,20.15 uur, concert Het Jeugdka merorkest. woe 20, 20.15 uur, concert Madrigaal- koor en strijkorkest van het studen ten muziekgezelschap Sempre Cres cendo. Stadsgehoorzaal zo 17,11.30 uur, koffieconcert door de cellist Valter Despaij. Pieterskerk woe 20, 20 uur, Mattheus Passion uit gevoerd door Exultate Deo uit Voor schoten o.l.v. Sander van Marion, be geleid door het Randstedelijk Bege- leidings Orkest. Leiderdorp Dorpskerk vr 15.20.15 uur, concert William Byrd Vocaal Ensemble. Oegstgeest Gemeentecentrum zo 17, 12 uur, koffieconcert Oegst geester koor Rata-Pinyada. DEN HAAG Circustheater vr 15, za 16, 20 uur, De Nederlandse Operastichting met 'La belle Hélène' van Jacques Offenbach, Het Prome nade Orkest o.l.v. Jèn Stulen. zo 17, 20.15 uur, Theatre Fantastique, pantomime en muziek, woe 20, do 21, 20.15 uur, Nederlands Dans Theater met 'Band Stand' 'Psal- mensymfonie' 'Stamping Ground', m.m.v. Het Nederlands Balletorkest 0.1;v, David Porcelijn. Nederlands Congresgebouw ma 18, 20.15 uur, Het Nederlands Ka merorkest o.l.v. Antoni Ros-Marbè, Eliane Rodriques, piano. Koninklijke Schouwburg vr 15 t/m do 21, beh. zo, 20.15 uur, Haagse Comedie met de eerste voor stellingen van 'Medea' van Euripides, zo 17,20.15 uur, Haagse Comedie met 'De Troonsafstand' van Ruth Wolff. Diligentia vr 15, za 16, Youp van 't Hek 'Verlo pen en Verlaten'. woe 20, 20.15 uur, Residentie-Orkest speelt kamermuziek. Hottheater vr 15, za 16, di 19. woe 20, 20.30 uur, Haagse Comedie speelt 'Terra Incog- Stadsschouwburg vr 15, za 16, do 21, 20.15 uur, Het Pu- bliekstheater 'De ingebeelde zieke' van Molière. di 19, woe 20, 20 uur, De Nederlandse 'La belle Hélène i David Mamet. Cultureel Centrum Amstelveen za 16, 20.15 uur, 'Wat is er met Mei vin?' van Neil Simon, met o.a. Sjouk- je Hooymaayer en Ton van Duinho- ma 18, 20.15 uur, 'Het dagboek van Anne Frank' met Jeroen Krabbé en Jip Wijngaarden. di 19 t/m do 21, 20.15 uur, Hoofdstad Operette 'die lustige Witwe' van Franz Léhar. Appeltheater vr 15, za 16, 20.15 uur, Theatergroep De Appel speelt 'Oom Wanja'. AMSTERDAM Carré t/m za 6 april, 20.15 uur, beh. ma/di, zo alleen 14 uur, André van Duin 'Reis om de wereld in 180 minuten'. Concertgebouw vr 15, 20.15 uur, Amsterdams Philhar- monisch Orkest o.l.v. Emmanuel Kri- vine, m.m.v. Dong-Suk Kang, viool, za 16, 20.15 uur, Het Nederlands Ka merorkest o.l.v. Antoni Ros-Marbè, m.m.v. Eliane Rodrigues, piano, zo 17, 14.15 uur, concertgebouwor kest o.l.v. Leif Segerstam, m.m.v. Harro Ruysenaars, cello, ma 18, 20.15 uur, Dietrich Fischer- Dieskau, bariton, Hartmut Höll, pia- woe 20, do 21, 20.15 uur, Concertge bouworkest o.l.v. David Zinman, m.m.v. Leo van Doeselaar, orgel. ROTTERDAM De Doelen vr 15, gr. zaal, 20.15 uur, Düsseldorfer Sinfoniker o.l.v. Bernhard Klee, Frank-Peter Zimmerman, viool, vr 15, kl. zaal, 20.15 uur, Het Neder lands Kamerorkest o.l.v. Antoni Ros- Marbè, Eliane Rodrigues, piano, za 16, gr. zaal, 20.15 uur, Concertge bouworkest o.l.v. Leif Segerstam, Harro Ruijsenaars, cello, zo 17, gr. zaal, 20.15 uur, muziek dans: Ovehi Tahiti, het ballet van hit. di 19, woe 20, do 21, gr. zaal, 20.15 u_., Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.V. Lucas Vis, Marien van Staalen, cello. Theater Zuidplein ma 18, di 19, gr. zaal, 20.15 uur, Het Nationale Ballet, Hans van Manen programma. do 21, gr. zaal, 20.15 uur, Robert Paul in zijn theatershow 'zo gepiept'. Hotplemtheater za 16 t/m di 19,20.30 uur, 'Nacht, n der' van Marsha Norman, met Linda van Dijck en Ann Hasekamp. vanaf woe 20, 20.15 uur, 'De Grijze Plaag', cabert met Gerard Cox Rients Gratema. Luxor Theater za 16, 20.15 uur, Nederlands Dans Theater junior en met 'Dream Dan ces' 'Folk Songs' 'Jardi Tancat'. zo 17, 14.30 uur familiematinee: Sca- pino Ballet. 'Voor 400 miljoen aan kunst en antiek op Maastrichtse beurs BELEGERING VAN GEBOUW FELIX MERITISVERFILMD HAMSTERDAM (GPD) Westeuropese antiquairs en kunsthandelaren hebben besloten samen te werken tijdens een unieke beurs die de laatste week van maart in Maastricht wordt gehou den en elk jaar wordt her haald. De collectie antiek, schilderijen en beeldhouw werken die van 23 tot 31 maart in de Eurohal wordt geëxposeerd, vertegen woordigt een waarde van .400 miljoen gulden. De koninklijke familie heeft veel belangstelling getoond voor de beurs. Prins Bernhard accepteerde het voorzitterschap van een ereco- rmité en brengt waarschijnlijk sa- ;nïen met zijn schoonzoon Guiller- mo een privé-bezoek, voordat mi nister Brinkman van wvc de offi ciële opening verricht. Kunstbeurzen zijn een klassiek verschijnsel. In 1460 hebben domi nicaner monnikken het voorpor taal van een Franciscaner kerk in Antwerpen verhuurd aan schil ders. Een eeuw later werd in de zelfde stad een speciaal gebouw in gericht als beurs voor kunstenaars. Uit die tijd is de verkoopprijs be kend die de schilderende lompen- handelaar De Moppe voor een doek ontving: 1254 gulden. Dat is omgerekend naar deze tyd onge veer 100.000 gulden. Ook Amster dam en Ütrecht hebben in de 17e eeuw verscheidene keren een grote schilderijenbeurs opgezet. De be langstelling voor schilderijen was groot en in veel woningen hingen de stillevens en portretten van pla fond tot vloer vlak bij elkaar. Zuid-Limburg is vanaf 1975 gast heer geweest voor een belangwek kende kunstbeurs onder de naam Pictura Fine Art Fair en sedert 1978 wordt hier ook een antiek beurs gehouden, De Antiquairs In ternational. Nu beide groepen spe cialisten samen exposeren wordt verwacht dat zij over twee jaar in Jiet nieuwe Maastricht Expositie centrum onderdak zullen vinden. Bezoekers betalen een entreegeld 'van een tientje en daarmee over winnen zij de drempelvrees die ve len blijkbaar weerhoudt om bij an tiquairs en galeries binnen te stap pen. Over het nuttig effect van een dergelijke grootse beurs zegt de Amsterdamse antiquair A. Vecht: „Dat is onvoorspelbaar, maar we halen er altijd onze kosten uit. Soms doe je fantastische zaken en bovendien is het een prima manier om kennis te maken met geïnteres seerde mensen". In het Amsterdamse Amstelho- tel lieten bekende Nederlandse .deelnemers iets zien van het aan bod op de beurs. Glasspecialist Pe ter Korf de Gidts verwierf uit parti culier Nederlands bezit een 17e eeuws fluitglas volgens Venetiaans fatsoen uitgevoerd in kleurloos glas. Daarmee is hij waarschijnlijk de enige die twee elegante Hol landse 'flutes' kan verkopen vöQr circa 25.000 gulden. Breekbaar an tiek? „Ach", zegt deze antiquair, „wie er mee omgaat weet wel be ter. Glas is zo breekbaar als je zelf vreest". Dubbelportret Vier keer zoveel zal het 17e eeuwse dubbelportret van een Goudse burgemeester moeten op brengen dat kunsthandel De Boer onder meer toont. Het is een zeld zaam Noordnederlands primitief werk dat hij bij voorkeur aan een Nederlands museum zou slijten. Uit Delft komt een hartenscho tel, een blauwe tekening op een warm-gele ondergrond. Volgens antiquair Vecht is dit een van de 26 gele aardewerkschalen die men in de wereld kan traceren. „De Delf tenaren maakten volmaakt aarde werk omdat ze moesten concurre ren met het grote aanbod van Chi nees porselein". Antiek bronzen vaatwerk uit China is omstreeks 1900 korte tijd verzameld door liefhebbers in Amerika en Europa. Maar toen ver gat men deze fijnzinnige voorwer pen die duizend jaar voor onze jaartelling werden gegoten. Tegen woordig heeft dit brons opnieuw grote waarde, mede onder invloed van Japan. Uit de collectie van een Japanse ambassadeur komt een prachtige vaas die aan de binnen zijde is voorzien van Chinese hiër oglyfen. Antiquair Jaap Polak liet het beeldschrift in Londen verta len. De bediende Hu Sun ontving van zijn koning vijf snoeren kauri- schelpen en heeft daarmee het waardevolle offervat ter ere van zijn vader Jen betaald. Driedui zend jaar later is datzelfde vat min stens 185.000 gulden waard. Zilver is per traditie rijk verte genwoordigd bij Nederlandse anti quairs. Stodel uit Amsterdam heeft bijvoorbeeld een volkomen gladde zilveren soepterrine uit 1752 waar hoogstwaarschijnlijk nooit een druppel soep uit is gegeten. Derge lijke schalen werden door gegoede burgers alleen voor de sier op tafel gezet. De waarde wordt nu geschat op 50.000 gulden. Een mooi voorbeeld van liefde voor het vak geeft antiquair Der ven uit Eindhoven. Dertig jaar ge leden kocht zijn vader in Engeland een middeleeuws houten beeld dat Sint Jacob voorstelt. Het is een ty pisch uitgemergelde man met de voor pelgrims gebruikelijke schelp op zijn hoed. Derven zegt: „Mijn vader verkocht het beeld maar ik bleef er steeds aan denken en hield contact met de kopers. Religieuze beelden waren een tijdlang uit de gratie, maar nu steeds minder mensen aan het geloof doen kan het kennelijk weer. Ik heb het beeld terug kunnen kopen en kyk er met veel plezier naar". Voor een paar ton doet deze antiquair mis schien toch afstand van dit midde leeuwse Duitse meesterwerk. Pistool Het aardige van antiek is de romantiek. Aan ieder stuk zit een verhaal vast zoals aan het dubbel loops Oostenrijkse pistool uit 1580 dat drie wielsloten heeft en met één trekker werd bediend. Het zal niet vaak zijn gebruikt, uit angst voor explosies. Maar het ziet er zo fraai uit dat het drie keer als oor logsbuit is gestolen. De eerste dief was keizer Napoleon die het uit Wenen meebracht naar Parijs. In de Tweede Wereldoorlog maakte Göring zich meester van het pi stool en in 1946 heeft een Ameri- AMSTERDAM - Het gebouw Fe lix Meritis aan de Keizersgracht in Amsterdam is deze week door honderden mensen belegerd. Dat gebeurde tijdens opnamen voor de film 'De Aanslag' naar de ro man van Harry Mulisch. In Felix Meritis is nu het Shaf- fytheater gevestigd, maar in 1956, toen de koude oorlog in ons land een hoogtepunt bereikte, was daar het hoofdkwartier van de Communistische Partij gevestigd. Dagenlang trokken massa's mensen door de stad, die alles ver nielden wat met communisten te maken had. Ze verzamelden zich elke avond voor Felix Meritis. De handelaren en hun handel. Op de foto zijn ondermeer zichtbaar: het Oostenrijks pistool (rechts voor), een Chinees bronzen vat uit de tiende eeuw links voor), de hartenschotel uit Dëlft (rechts achter), en een zestien- de-eeuws schilderij van Hendrik Vroom midden voor) (foto ANP) kaanse officier het in Hitiers bui- Slijkerman uit Hoevelaken, die het tenhuis Berchtesgaaden in beslag compleet met officiële papieren genomen. De huidige bezitter is voor een gigantisch bedrag te koop een specialist in antieke wapens, aan biedt. BACH - Prins Claus zal op 20 en 21 maart een bezoek brengen aan de Oostduitse stad Leipzig waar de geboortedag van Johann Sebas- 'tiaan Bach (21 maart 1685) wordt herdacht. De prins gaat er naar toe in zijn functie van voorzitter van het Nationaal Comité Jaar van de Muziek (Stichting Musica '85). Hij is vor de herdenking van Bachs ge boortedag uitgenodigd' door prof. Werner Felix, directuer van de 'Na tionale Forschungs- und Gedank- statten Johan Sebastiaan Bach der DDR'. Anton Steenwijk, de hoofdper soon van 'De Aanslag', woonde daar om de hoek. De film wordt geregisseerd door Fons Radema kers. (foto Frans Busselman) AMSTERDAM/LEIDEN - Der tien grotere steden willen minister Brinkman van cultuur op korte ter mijn spreken over de financiering van de podiumkunsten. Zij vrezen door geldgebrek niet langer voor stellingen en concerten van de gro: te, door het rijk gesubsidieerde, ge zelschappen te kunnen afnemen. In een brief aan de minister wordt gevraagd om „corrigerende maat regelen". De dertien gemeenten behoren tot dé .subtop': Utrecht, Eindho ven, Apeldoorn, Leeuwarden, Haarlem, Groningen, Arnhem, Breda, Enschede, Den Bosch, Nij megen, Maastricht en Tilburg. De grootste steden - Amsterdam, Rot terdam en Den Haag - vallen er bui ten. Dit drietal wordt volgens de .subtop' relatief wel goed door het rijk gecompenseerd. De brandbrief van de middelgro te gemeenten heeft te maken met bezuinigingen die ook de podium kunsten treffen. Tientallen miljoe nen guldens werden voor dit doel uit het provincie- en gemeente fonds overgeheveld naar het rijk. De lagere overheden gingen na protesten toch akkoord met deze operatie, omdat het rijk beloofde zorg te dragen voor een juiste spreiding over het land. Van dat laatste komt nu niets terecht, vin den de dertien gemeenten. Het rijk is geen loyale contractpartner ge bleken, schrijven zij. Ook Leiden heeft in de afgelopen periode geregeld bezwaar gemaakt tegen de veranderde regeling. Dat Leiden niet tot de ondertekenaars van de brief behoort komt volgens A. van Ree, beleidsmedewerker van de directie sociaal-cultureel werk, doordat men het niet eens was met de voorstellen van de 'subtop' aan het rijk om gelden naar het provinciefonds te ver schuiven. Ook de wisseling van de wacht voor wat betreft de post van wethouder van cultuur houdt daar volgens hem verband mee. Daar door was ten tijde van het verstu ren van de 'brandbrief geen wet houder aanspreekbaar om deze te ondertekenen. Leiden loopt dit jaar 450.000 gul den mis door de maatregel. Vol gend jaar wordt dat ruim 600.000 gulden aan inkomsten mis door de maatregel. Dat bedrag wordt verre kend in de algehele bijdrage uit het gemeentefonds en wordt dus niet direct op de podiumkunsten ver- haald. Festival van poppentheater DEN HAAG (ANP) - Tien pop pentheaters uit Zuid-Holland doen zondagmiddag 17 maart vanaf twaalf uur mee aan het poppen theaterfestival 'Illusie' in het HOT- theater in Den Haag. De tien korte voorstellingen worden gebaseerd op het thema van een tekening van de cartoonist Peter van Straaten. De dag wordt georganiseerd door het overlegorgaan van pop penspelers van de Culturele Raad Zuid-Holland. Tussen de voorstel lingen door kan het publiek in de expositieruimte foto's, poppen en decors bekijken en een praatje ma ken met de poppenspelers. Wellus- Nietus uit Voorschoten is één van de deelnemers. JAZZ - Bij Jazz on Sunday treedt zondagmiddag Jack Redler's Rhythm Club op. De club bestaat uit Flip Willemse (gitaar), Aad Groenenboom (drums), Hans van Riet (bas) en Jack Redler (vibra foon). Millie Scott verzorgt de vo calen. Het concert wordt gegeven in het bowlingrestaurant van Men ken en begint om drie uur.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 27