Gorbatsjov zoekt band met Peking 'Verhoog landbouwprijzen' Grote bezorgdheid om kwaliteit grondwater Beurs Amsterdam Geldomzet in industrie steeg 8 procent Lezers Schrijven szi* Esr VRIJDAG 15 MAART 1985 PAGINA 17 PEKING (RTR/AP) - De nieuwe Sowjet-partijleider Mi- chail Gorbatsjov wil de relatie met de Chinese volksrepu bliek aanzienlijk verbeteren. Hij heeft dit meegedeeld aan de Chinese vice-premier Li Peng, zo meldt het persbureau Nieuw China uit Moskou. Li Peng is in de Sowjet-hoofdstad ter gelegenheid van de begrafenis van Tsjernenko. "De Sovjetunie en China moeten de dialoog voortzet ten, moeten het peil van de dialoog verhogen, moeten gezamenlijk werken aan vermindering van hun meningsverschillen en moeten op een groot aantal terreinen vooruit gang boeken", aldus Gorbatsjov te gen Li Peng. De Chinese vice-premier zei deze uitgangspunten te onderschrijven. "Zulke ontwikkelingen zijn be langrijk voor zowel China als de Sowjetunie, de twee grote buursta ten en socialistische landen", ver klaarde hij. Tussen de voormalige bondgenoten ontstond in de jaren zestig een breuk naar aanleiding van ideologische en buitenlands politieke meningsverschillen die in 1969 leidden tot gewapende grensconflicten. De afgelopen vijf jaar zijn de sterk bekoelde betrek kingen echter weer langzaam aan het ontdooien. Tot dusver heeft China wel vast gehouden aan het uitgangspunt De Graaf wil vasthouden aan premieheffing via werknemer DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris De Graaf (sociale zaken) heef) de Kamer gisteren gewaarschuwd tegen een lichtvaardige wijziging van de financiering van de sociale uitkeringen. De discussie met de vaste Kamercommissie voor socia le zaken aan de hand van een amb telijke nota spitste zich toe op de vraag of het hoge niveau van de so ciale premies, die in feite geheven worden over de loonsom van be drijven, een rem vormt op de werk gelegenheid. Een bedrijf dat relatief veel ar beid aantrekt wordt daarvoor in feite door premieheffing gestraft, zo betoogde PvdA-woordvoerder Wöltgens. Hij wil toe naar een fi nancieringsstelsel dat niet langer als zelfstandige factor fungeert die bijdraagt aan de „uitstoot van ar beid". Als oplossing wordt gedacht aan ondermeer een „fiscalisering" van de uitkeringen, bijvoorbeeld te fi nancieren uit de bruto toegevoeg de waarde van bedryven. Dat komt er op neer dat de uitkeringen wor den betaald uit de schatkist en worden opgebracht door de bedrij ven. Die zouden dan worden aan geslagen voor een bepaald percen tage van de loonsom, de winst en eventueel de afschrijvingen. De Graaf voelt er niet voor be drijven te „straffen" door hen meer te laten bijdragen aan de financie ring van de sociale uitkeringen naarmate zij meer winst maken. Van de lastenverlichting die het kabinet hanteert profiteren alle be drijven naar evenredigheid. Dat is beter dan het discrimineren van bedrijven die relatief hoge winsten kennen om bedrijven met veel werknemers te ontzien. dat pas sprake van betere betrek kingen kan zijn wanneer de Sow- jet-Unie zich heeft teruggetrokken uit Afghanistan, wanneer het land zijn troepenmacht aan de Chinese grens terugbrengt en wanneer de hulp aan de Vietnamese troepen in Cambodja wordt stopgezet. Ten opzichte van Afghanistan is echter geen andere houding van de Sowjet-Unie te verwachten. Gor batsjov sprak gisteren tegenover de Afghaanse president Babrak Karmal de hoop uit dat de bilatera le betrekkingen als gevolg van de verdergaande samenwerking ver sterkt kunnen worden. Het land kan op Russische 'assistentie' blij ven rekenen, aldus een bericht van radio Kaboel. Waarnemers in Isla mabad vatten het bericht op als een aanwijzing dat er vooralsnog geen verandering zal komen in het beleid van de Sowjet-Unie. Een wrijfpunt tussen Moskou en Peking is voorts de band die China heeft aangeknoopt met de Verenig de Staten. Peking is de laatste tijd herhaalde malen bezocht door Amerikaanse militaire delegaties en koopt ook wapens uit de VS.Kennelijk met de bedoeling de Sowjet-Unie gerust te stellen dat de verbeterde verhouding van Chi na met de Verenigde Staten niet te gen Moskou is gericht, verklaarde Li dat China een onafhankelijke buitenlandse politiek voert die ge richt is op blijvende vrede. China streeft een politiek na van vreedzaam naast elkaar bestaan zonder een stragetische band aan te knopen met welk land dan ook, aldus de Chinese vice-premier. Li (57) is een vertegenwoordiger van de "jonge generatie" in de Chinese communistische partij. Hij bracht Gorbatsjov "de hartelijke geluk- en beste wensen" over van AMERSFOORT - In schouwburg De Flint trad gisteren de 'Heksenkring' uit Heerhugowaard op ter gelegen heid van een scholingsproject van de Vrouwenbond FNV. Onder het motto 'Eerlijk delen, een baan voor velen' besloot de Vrouwenbond in navolging van de Voedingsbond te kiezen voor een basisinkomen. (foto anp> Europarlement wijst bevriezing af bang, aldus 1 STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft gisteravond gestemd voor een verhoging van de landbouwprijzen in het oogstjaar 1985-1986 met 3,5 procent. Met 137 stemmen voor, 123 tegen en 13 ont houdingen stelde het Parlement een verhoging voor waar Raad de nationale regeringen van de tien lid staten van de EG - noch Europese Comissie -- het dagelijks bestuur van de EG - gelukkig mee kunnen zijn. Wel blij met de uitslag is de Franse communist Pier- re-Benjamin Pranchère. Hij was rapporteur van de landbouwcommissie van het Europees Parlement en voorstander van een verhoging van de prijzen dit jaar met 4,5 procent. De Europese Commissie heeft een gemiddelde prijsverhoging van nul aangeboden, ter wijl de voorzitter van de Raad, de Italiaanse minister van landbouw Pandolfi, zich niet over een percentage heeft uitgesproken. Maar woensdag stelde hij in het debat wel vast dat zelfs de nul-groei de' Europese Commissie veel geld gaat kosten. De Raad moet vóór 1 april een definitieve uitspraak doen over het percen tage waarmee de prijzen worden verhoogd. In een stemverklaring, 32 werden er afgelegd, toon de Pranchère zich verheugd over de uitslag. Commis sie en Raad zullen er rekening mee moeten houden, zo zei hij. Het voor landbouw verantwoordelijke lid van de Europese Commissie, de Nederlander Frans And- riessen, weigerde commentaar op de uitslag te geven. Politieke fracties stemden verdeeld. Slechts Britten, conservatief zowel als socialistisch, evenals Groenen stemden en bloc tegen. De voorzitter van de landbouwcommissie, de Ne derlandse christen-democraat Teun Tolman, was niet gelukkig met de uitslag. Zijn verontwaardiging richtte zich vooral op de Britten die volgens hem niet slecht uit de aanbeveling van hun parlement te voorschijn waren gekomen maar desondanks tegen stemden. Ne derlandse liberalen en christen-democraten stemden verdeeld, terwijl de vertegenwoordiger van de kleine christelijke partijen, Leendert de Waal (SGP), en so cialisten tegen stemden. Tijdens het debat over de prijsvoorstellen werd dui delijk dat de kosten van de verlangens van het parle ment aanzienlijk zijn. De begrotingscommissie reken de voor dat het voorstel van hun collega's dit jaar waarvoor nog geen begroting bestaat - al extra uitga ven betekenen die de miljard gulden benaderen. De Nederlandse socialist Piet Dankert, een tegenstem mer, sprak dan ook over het verhypothekeren van toe komstige financiële middelen. Frans Andriessen wees op de omvangrijke over schotten in de EG. In een dergelijke situatie kan prijs beleid niet anders dan restrictief zijn en soms negatief. De woordvoerder van de socialistische fractie, de Ne derlander Eisso Woltjer, voorspelt dat de Europese consument de dupe zal worden van een verhoging zo als het Parlement donderdag heeft aanbevolen. Hy verwacht overigens dat de Raad deze voorstellen niet zal overnemen. Iets wat de Europese boerenorganisa- ties woedend zal maken, zoals zij deze week in Straats burg al duidelijk maakten. RIJSWIJK (ANP) - De drinkwa- terleidingbedrijven maken zich grote zorgen over de voortdurende bedreiging van het grondwater. Zij doen dat vooral omdat de water voorziening in de komende jaren nog meer dan nu het geval is, op deze grondstof zal zijn aangewe zen. De oplossing van dit ernstige probleem zal gezocht moeten wor den in de bestrijding van de verontreinigingen aan de bron. Dit staat in het tweede tienjaren plan, dat de Vereniging van Ex ploitanten van Waterleidingbedrij ven in Nederland (VEWIN) aan mi nister Winsemius van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer heeft aangeboden. De bedrijfstak geeft in dit plan de capaciteitsuitbreiding van de win ning en produktie van drinkwater aan, die volgens haar in de periode 1984-1995 nodig is. Om de openbare watervoorzie ning voor de toekomst velig te stel len, zal de waterwinning volgens de VEWIN, waarbij ongeveer 90 waterleidingbedrijven zijn aange sloten, met 175 miljoen kubieke meter moeten worden uitgebreid. Het overgrote deel van deze capa citeitsuitbreiding, namelyk 170 miljoen kubieke meter, moet ko men van de grondwaterwinning. Het restant van deze uitbreiding moet gezocht worden in de win ning van drinkwater uit rivieren en Door deze ontwikkeling zal in 1995 ongeveer 70 procent van het drinkwater uit grondwater moeten worden geproduceerd. Dit vergro te aandeel van het grondwater maakt de drinkwatervoorziening kwetsbaarder voor de toenemende bodemverontreinigingen. Deze be treffen zowel locale verontreinigin gen door vuilstorten, vervuilende industrieterreinen, lekkende olie tanks en dergelijke, als verontrei nigingen door zure regen en nitraat ten gevolge van overmatige bemes ting en het storten van overtollige mest. Ook het stijgende waterver bruik voor beregening in de land bouw vormt een bedreiging voor deze drinkwaterbron. De VEWIN verwacht dat het wa terverbruik zal stijgen van 1.094 miljoen kubieke meter in het afge lopenjaar tot 1.347 miljoen in 1995. Deze prognose is beduidend lager dan die in het eerste tieiyarenplan van 1978. In 1990 zal ruim 20 pro cent minder water worden ver bruikt dan waarop de waterlei dingbedrijven vyf jaar geleden hadden gerekend. De komende tien jaar zullen er daarom geen spaarbekkens by hoeven te komen. Evenmin zullen de bestaande worden uitgebreid, zo kondigden de waterleidingbe drijven in hun nota aan. Wel is nog enige uitbreiding van infiltratie- werken met een capaciteit van 20 miljoen kubieke meter nodig. Dit zal nagenoeg geheel geschieden door middel van diepte-infiltratie in de duinen. Andriessen wil wel met PvdA regeren DEN HAAG (GPD) - Europees commissaris Frans Andriessen is beschikbaar om als minister toe te treden tot een kabinet met de PvdA. In een interview met het Pvd A-partij blad Voorwaarts zegt hij dat „als er aan de politieke con dities is voldaan" hij best in een re gering met de PvdA wil. Hij betwij felt overigens of de PvdA op een ministerschap van hem zit te wach ten. Andriessen, die tot 1980 minister van financiën was in het kabinet- Van Agt I, zegt nog geen heldere gedachten te hebben over een eventueel ministerschap. „Maar als ik in een regering zou willen zitten, dan zie ik niet in waarom ik dat niet met de PvdA zou willen". Hij wijst erop dat hy nooit eerder met de PvdA geregeerd heeft, maar wel als fractieleider vdn de KVP mede-verantwoordelijk is ge weest voor het kabinet-Den Uyl. Hij vindt het overigens onjuist dat het niet doorgaan van het kabinet- Den Uyl II wordt toegeschreven aan zijn wens om als minister in dat kabinet zitting te nemen. Het mislukken van die formatie is vol gens Andriessen veel meer een ge volg van het overvragen van de PvdA, waardoor de toenmalige KVP in een onhoudbare positie kwam. Hij wijst er nog eens nadrukke lijk op dat het ontstaan van het ka binet-Den Uyl in niet geringe mate ook zijn werk is geweest. Maar door de politieke omstandigheden van dat moment ontstond al snel het beeld dat Andriessen (het witte randje om het rode kabinet) de gro te tegenspeler was van het kabinet. Later, als minister, werd de ver houding tot de PvdA weer van de scherpe kansjes ontdaan. UTRECHT (ANP) - Werkgevers en werknemers in het verzeke ringsbedrijf hebben, nu het ein de van de cao-onderhandelingen nog niet in zicht is, afgesproken dat de verzekeraars in ieder ge val voorlopig het ziekengeld blij ven aanvullen tot 100 procent. Het is van belang, omdat de ziektewet-uitkering per 1 april omlaag gaat van 80 naar 75 pro cent. In een voorlopige voorzie ning is nu vastgelegd dat de werkgevers in ieder geval gedu rende de cao-besprekingen er voor blijven zorgen, dat zieke werknemers hun volledige loon krijgen uitbetaald. Dat heeft on derhandelaar L. de Waal van de Dienstenbond FNV gisteren la ten weten. Volgens De Waal betekent de ze afspraak dat de verzekerings bedrijven ook in de nieuwe cao het ziekengeld blijven aanvullen Verzekeraars vullen ziekte uitkering aan tot 100 procent. De vraag is al leen wie dat moet betalen. De werkgevers willen de kosten hiervoor uit de loonruimte halen, maar de bonden willen dat niet. Ook verder is er in de cao-onder handelingen voor de nieuwe cao in het verzekeringswezen (35.000 werknemers) nog niets bereikt. Grootste struikelblok is vol gens De Waal de arbeidstijdver korting en eventuele andere maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid. „De werkge vers denken dat ze wel genoeg hebben gedaan door de invoe ring van tien roostervrije dagen per 1 januari. Ze willen verder helemaal niets voor de werkgele genheid doen", zo zegt De Waal. De Dienstenbond wil in de ver zekeringssector nog dit jaar een 36-urige werkweek invoeren. De Waal: „als er één bedrijfstak is waar veel geld wordt verdiend en die goede toekomstverwachtin gen heeft, is het het verzeke ringsbedrijf wel. Zeker deze sec tor heeft dan ook een maatschap pelijke verantwoordelijkheid voor de werkgelegenheid". Vol gens de vakbondsbestuurder be staat het enige voorstel van de werkgevers in die richting uit het voortzetten van een bestaande regeling, waarbij werkloze jonge ren vier maanden in het verzeke ringsbedrijf kunnen werken. De werkgevers zouden wel van het minimumjeugdloon voor deze jongeren af willen. 12:30 uur) krasnapols. nagron c n self hype certificaten van aandelen - X gedaan en laten DEN HAAG (ANP) - De omzet in de industrie, uitgedrukt in prijzen, is in 1984 gestegen met acht pro cent in vergelijking met 1983. Het aantal werknemers daalde in 1984 met één procent. Dit blijkt uit voorlopige gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. De stijging van de jaaromzet betrof vooral de export (plus twaalf pro cent). De stijging van de totale om zet komt met name voor rekening van de chemische industrie (plus dertien procent) en de basis metaalindustrie (plus 32 procent). Een omzetdaling werd geconsta teerd in de aardolie-industrie (min acht procent). De omzet in de be drijfstakken delfstoffenwinning en openbare nutsbedrijven steeg met respectievelijk drie procent en zes procent. Het aantal werknemers nam in 1984 met 6.300 af. Zondag 5 mei De "C" van CDA begint danig te verbleken, nu deze partij de motie van de heren Faber en Schutte me de heeft verworpen. Het is een on bezonnen en onverantwoordelijke beslissing van de WD/CDA-rege- ring en de Tweede Kamer geweest om de viering van de 5e mei 1985 toch op zondag te doen plaatsvin den. Men heeft hiermede vrijwel de gehele protestantse bevolkings groep op het hart getrapt, omdat deze groep dan als gewetensbe zwaarden deelneming aan plaatse lijke festiviteiten wordt ontnomen. Het betreft nota bene nog wel een mijlpaal-viering van veertig jaar. Als de 3e oktober op zondag valt, vindt vanzelfsprekend in de stad Leiden de feestviering sinds men senheugenis op de daaropvolgen de maandag plaats; zo ook wan neer koninginnedag 30 april op een zondag valt. Daarmee heeft nie mand enige moeite. Uit deze be slissing blijkt duidelijk het ver schil in beschouwen der zondags heiliging tussen rooms-katholie- ken en het merendeel der protes tanten. Men kan zich boven de grote ri vieren nu gaan afvragen of daar in de toekomst dan ook openbare car navalsoptochten e.d. op de zondag zullen worden georganiseerd. De viering van de 5e mei 1985 op zondag met in vele plaatsen open bare feestelijkheden heeft veel ker kelijk meelevende christenen aan het denken gezet. CDA-kiezers, let op uw zaak in 1986! W. Weima Van Wyckersloothplein 307 A.A. Breebaart Emmalaan 46 Oegstgeest Kanker In uw blad van 9 maart jl. vermeldt professor Van Daal (radiothera peut) dat een betere plaatselijke bestraling het genezingspercenta ge van kanker, wat volgens hem nu op 45% ligt, tot 55% kan verhogen. "Genezingspercentages" zijn de laatste jaren steeds hoger gewor den. De lezer zou hieruit kunnen concluderen dat dit dan ook wel zal samengaan met langer leven en een algehele vermindering van het optreden van kanker en dé sterfte aan kanker. Voor een groot aantal kankers is langer leven als gevolg van deze behandelingen niet eenduidig vastgesteld. Professor Cleton (ver bonden aan het AZL) stelde het on geveer een jaar geleden aldus: "Van een grote groep kankers (lees grootste groep) is de vooruitgang nul". Het optreden van kanker neemt eerder toe dan af, en de cijfers van het Nederlandse Bureau voor de Statistiek tonen aan dat de kanker- sterfte de laatste tientallen jaren continu is toegenomen. Het zelfde beeld tonen ook de cijfers uit ande re westerse landen. Vanwaar dan toch deze steeds hoger wordende genezingspercen tages? Eenvoudig, hiermee wordt namelijk bedoeld" (minstens) 5 jaar overleving na het begin van de behandeling". Dit houdt echter niet zonder meer in dat men dan ook langer leeft; vaak mag het zo lijken omdat men vroeger en dus langer behandeld wordt. Voor de duidelijkheid had dit wel even vermeld mogen worden in de uiteenzetting van prof. Van Daal. Vijf jaar mag dan veel zijn voor een 90-jarige, voor een jonge re is het weinig. Natuurlijk wil ik niet suggereren de klassieke behandelingen maar overboord te gooien, maar voor een werkelijk terugdringen van de kanker is van deze behandelingen niets te verwachten. Men "wacht" immers tot de kanker er is, en gaat dan behandelen. Het optreden van kanker wordt hierdoor niet beïn vloed. Werkelijke teruggang is alleen te verkrijgen via preventie (het voor kómen van kanker). Een professor van de Landbouwhogeschool van Wageningen, een internationaal er kend expert op het gebied van de relaties tussen voeding en kanker, stelde tijdens zijn lezing op een jaarvergadering: "We weten al zo veel van kanker, dat als we-alles zouden toepassen wat we weten, dan denk ik dat de kanker met de helft zou teruglopen. En dit is nu precies wat de Amerikaanse rege ring van plan is; ze is in 1984 met een campagne begonnen, die on der meer inhoudt het geven van voorlichting aan de bevolking en het doen van aanbevelingen voor de leefwijze (geen tabak, weinig of geen alcohol, gezondere voeding, grote voorzichtigheid met de bloot stelling van röntgenstraling, "ver standig" zonnebaden, enz.), alles met het doel de kankersterfte te halveren. Goed nieuws dus, en een aanpak die onze regering tot voorbeeld mag dienen. Het beste nieuws is dat we de preventie veelal in eigen hand hebben. Want voor kanker geldt wel in het bijzonder, dat voorkómen beter is dan genezen. En wat heet genezen? J. Klinkhamer Vincent van Goghlaan 57 Oegstgeest Noteringen van vrijdag (tot AANDELEN binnenland doorlopend vk aegon 18350 sk 226.00 112.70 KT 219 50 27490 eSwnduc ighc gist broc 180.00 186 50 11550 hbg hoogovensc nmb C 12550 158 50 KS 20180^ nedtoyd pakhoede philips 31L50 6270 13280 17590 3050+ l7O70 3£c 351.00 21250 10250 2 perloden ad 200.50 ^Tb a!o.'oo "J.S 26100 audetc bam 302.50 17500 140000 176 00 begemann ÜoS+ 39050+ btydwill 37750? 375.00 145.10 borsumi] boskatec 34900 22500 350*00 223.W+ buhrm tel c JeS* chamotle daimindo c 19100 20.00+ 220 20 cred lyonn Saw fokke? 37970 78 50 178.M+ 38900 iiiioo 80.00+ 277.00 148*80 giessen i|oo 1£S 108 00 hagemeyer hoek hotdoh-hout J52+ 'SS holland sea hunidougl hunt.doug 453 00 21200 40Ü0 150 oob 21500 410.00 kempen b kbbprc C koppelpooit 16200 1600 16000 605 00 3880+ 13200 474500 l 4720.00^ 152 50 153*00 schutt*" tetegraafc twïnstrac ver glas nb wyers 70.00+ buitenland westingh. 30.00 2 beleggingsinst. OBLIGATIES staatsleningen 109 30 104.50 103.40 10210 bg 10^82-07 bg 10 80-88 bg 9Vz 82-07 bg 9 83-08 bg 8'£ 8411-09 102 20 10150 110.00 104.20 ar s10Vz 82-87 142.70 amros7'£84 98.90 bmh 9'£ 83-93 103.50 ccrabo7% 84 98.00 nib 8*4 841-99 nibo8'£ 83-98 mbo 71-2 84-99 nmb 7*4 83-92 98 80 nwb 8*4 84-03 101.80 10270 10270 MM 10200 10350 10200 100.20 102.00 1 Sm nwb 7% 85-05 93.00 ph. 4 84-94 81 20 php 8*4 83-93 101.50 pandbrieven fgh 7'£ 84-92 95.00 rabh9'£82 10100 rabh 8*4 83 101.30 rabh 8*4 84 10230 10300 10230 rabo 7'/fe 84-93 96.00 105.70 105.70 100.00 100.00 wuh 8*4 78-87 100.30 wuh 8'£ 82-89 98.90 wuh 8'£84-92 100.00 wuh 8 84-93 96.30 parallelmarkt aandelen indices e.d. indices (a.n.p.-c.b.s) Handel enz. 184.3 Alg lokaal 190.0 Algemeen 208.7 obl.index/eff.rend.(c.b.s.) Staaisleningen 7.99 -3-5 jaar 7.95 -5«iaar &07 Goud en zilver Goud onbewerkt: 35720 - 36220 Zilver onbewerkt: 665 - 735 Beursoverzicht Kon. Olie onder druk Op een over hel algemeen wal matte Amsterdamse effectenbeurs stond vanochtend de notering van Koninklijke Olie onder druk. Verko pen vanuit onder meer Engeland en de Verenigde Staten konden niet zonder meer worden opgeno men en daardoor zakte de koers. De achteruitgang bedroeg op een gegeven moment al f3,40 maar daarna volgde wat herstel en aan het eind van de ochtend resteerde nog een koersverlies van ongeveer een rijksdaalder. De zwakke stemming van Konink lijke Olie had ook een wat druk kend effect op de andere hoofd fondsen. In de voorbeurs optreden de winstjes werden daardoor om gebogen in een beperkte achteruit gang. De banken moesten alle wat ter rein prijsgeven en ook bij de verze keraars kwamen verliezen voor. Hypotheekbank WUH kon na het publiceren van de jaarresultaten een gulden terughalen van de ver liezen die de laatste dagen werden geleden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17