5 T 'We dachten aan 'n plek bij eerste vijf 'Lokroep'van GWS wekt woede EK-voetbal '88 naar Duitsland 'Thuiswedstrijd is geen maatstaf LD-Cup slaat aan Maar niet in Berlijn Reker en PSV gaan om tafel Tegenvallend seizoen voor Leython 'Club voert oneerlijke concurrentie' Kwestie ligt Persoon 'erg zwaar op de maag' Wijnstekers: één wedstrijd VRIJDAG 15 MAART 1985 SPORT PAGINA 13 LISSABON (SID) - Het bestuur van de UEFA heeft eenstemmig besloten het eindtoernooi van het Europees kampioenschap voetbal in 1988 definitief aan West-Duits- land toegewezen. Het comité, dat donderdagavond in Lissabon ver gaderde, ging echter voorbij aan de wens van de Westduitse regering ook West-Berlijn als plaats van handeling te accepteren. Pogingen van voorzitter Herman Neuberger en penningmeester Egidius Braun van de Westduitse voetbalbond (DFB) de UEFA over te halen de openingswedstrijd op 10 juni 1988 toch in West-Berlijn te laten spe len, haalden niets uit. De verdeelde voormalige Duitse hoofdstad, nu een enclave in de DDR, wordt door de Oosteuropese landen niet als ge schikte plaats ervaren. De Franse UEFA-voorzitter Jac ques Georges verklaarde na afloop van de vergadering niet te zijn ge zwicht voor de motieven van de DFB, omdat die onder politieke druk tot stand waren gekomen. „Ik ben functionaris van een sportor ganisatie, die namens 34 aangeslo ten landen een evenement moet or ganiseren. Ik kan niet vooraf bij 34 verschillende regeringen gaan aan kloppen om daarvoor toestem ming te vragen", zei Georges na mens het UEFA-bestuur, dat una niem van mening was dat de over heid zich niet met dit soort belan gen van de sportbonden moet be moeien. Veel kritiek kreeg de han delwijze van het ministerie van buitenlandse zaken van de Bonds republiek, dat via een diplomatie ke brief („aide memoire") aan de Westeuropese landen, waaronder Nederland, heeft getracht steun te krijgen en UEFA-afgevaardigden te beïnvloeden. Uiteindelijk werd het tegendeel bereikt. Neuberger: „De diploma tieke actie van de regering heeft ons buitenspel gezet. Zonder al die politieke ophef was het wellicht mogelijk geweest toch in West- Berlijn te spelen". Het Schotse UE- FA-bestuurslid David Mill beves tigde de juistheid van die indruk. „Voor het nemen van een beslis sing heb ik geen advies nodig van de Britse regering, laat staan van een buitenlandse regering", zei Mill. Neuberger zei te hopen nu in alle rust met de overheid over het toernooi te kunnen praten. „Ik wil nogmaals benadrukken, dat we al het mogelijke hebben gedaan het Olympisch stadion van Berlijn op de lijst te krijgen". Kansloos Dat de ultieme poging van de EINDHOVEN (GPD) - PSV-trai- ner Jan Reker praat vandaag met de clubleiding over verlenging van zijn contract. Dat gesprek vindt plaats op aandringen van Reker zelf. „Ik wil duidelijkheid. Span ning is prima, maar die kan ook te groot worden. Voor mij en voor de ploeg", aldus de PSV-trainer. Reker had gisteren een onder houd met Piet Wildschut, die naar aanleiding van uitlatingen in een voetbalweekblad uit de selectie was gezet Vanaf maandag traint Wildschut echter weer mee met de groep. Reker: „Hy is aan het woord geweest en ik heb het mijne ge zegd. In feite kwam hij er in dat verhaal slechter vanaf dan ik. Ik vond het een zielig stuk en wat mij betreft is er geen rancune meer". DFB-delegatie in Lissabon kans loos was, bleek al eerder, toen de Sovjet-afgevaardigde Nikolaj Riastsjentsev arriveerde. Toen Braun met hem wilde praten, gaf de Rus ten teken dat er met hem niet over Berlijn viel te onderhan delen als enige antwoord: „No chance". In een eerdere fase had de DFB het plan in West-Berlijn te spelen al laten vallen om de kansen het toernooi te mogen organiseren niet te verkleinen. De UEFA gaf met de grootst mogelijke meerder heid de voorkeur aan West-Duits- land boven Engeland. Tot het laat ste moment heeft Engeland vastge houden aan zijn kandidatuur. De Europese voetbalbond stapte ech ter gemakkelijker over de Berlijn- se kwestie heen, dan het gevaar van rellen in de Engelse stadions. Het kampioenschap van 1988 zal worden afgewerkt in Dusseldorp (openingswedstrijd 10 juni), Keu len, Gelsenkirchen, Hannover, Frankfort, Stuttgart en München (finale 25 juni). LEIDEN - Als Leython een kans heeft om het degradatie-gevaar te keren, dan is dat morgenmiddag wel tegen DAC. De Leids/Leiderdorpse volleybalvereniging heeft per traditie weinig moeite met de Alphense club. Aan de vooravond van het onderlinge duel, dat voor een belangrijk deel kan beslissen over wie het in het volgende seizoen een divisie lager moet zoeken, stelt Rob Mudde dat een uitslag natuurlijk altijd moeilijk is te voorspellen, "maar Leython heeft de beste papieren. We hebben bijna nog nooit van DAC verloren en we hoeven zeker niet bang te zijn. Maar wat gebeurt er in de wedstrijden daarna?". Rob Mudde: "Leython heeft de beste papieren". Door het cruciale duel in winst om te zetten, krijgt DAC redelijk vaste grond onder de voeten. Bij de meer voor de hand liggende Leidse over winning moet in het resterende deel van de competitie blijken wie over de langste adem beschikt. Er van uitgaande dat Spirit (nu 18 wedstrijden, 10 punten) zeker de gradeert, moeten Leython (18-16) en DAC (18-18) samen met Madjoe (18-19) uitmaken wie als tweede de gradeert, wie in een promotie-/de- gradatiecompetitie belandt en wie ALPHEN AAN DEN RIJN - DAC-Leython uit de eerste helfl van het seizoen (uitslag 0-3) wil trainer coach John Jansen van de Alphense ploeg maar liever niet als maatstaf gebruiken voor de return morgenmiddag in Leiderdorp. "Want dan zou ik nu heel onzeker moeten worden", zegt hij. "Ik was toen zelf jammer genoeg op reis, maar ik heb gehoord dat het onze slechtste wedstrijd van het seizoen was". "DAC leeft onbevangen naar het belangrijke duel om lijfsbehoud in de tweede divisie toe. Jansen: "Leython heeft het succes harder nodig dan wij. Als DAC verliest, gaat voor ons de zon nog niet on der". "Ik ben niet zo triest over de si- raffinement zó verschilden met wat we gewend waren. We zijn ge woon te snel gegroeid en vooral de jongere spelers hebben in korte tijd heel veel moeten bijspijkeren, tuatie van dit seizoen. Je moet onze Dan is het logisch dat je een moei- achtergrond in ogenschouw ne- lijk jaar tegemoet gaat. Als we nu men. We hebben de laatste jaren al- zaterdag winnen, zeg ik: hardstik- leen maar succes gehad. In drie ke mooi. Maar verliezen we, dan is jaar zijn we van de eerste klasse de vereniging nog niet verloren", naar de tweede divisie geklom men. Drie jaar leefden we in een overwinningsroes. Op een gegeven moment lijkt het voor jezelf dat je onverslaanbaar bent. Vorig jaar kwamen we onverwacht echter op een niveau waarin de snelheid en Jansen, die DAC nu alweer voor het vierde seizoen traint en coacht, werd in dit moeilijke jaar net als Leython door blessures getroffen. In de eerste wedstrijd van het sei zoen werd Rudolf Haitsma met een meniscus geconfronteerd. "Hij was onze beste speler. Hij kon een ba sisplaats bij Vierhout/Valbovol krijgen. Daarnaast hadden we meerdere andere blessures. Maar ik blijf er vertrouwen in houden. In die jaren van succes was het voor mij moeilijk om afscheid te nemen van DAC, nu het slecht gaat wil ik ook niet weg. En DAC-Leython... vier jaar geleden was zoiets on denkbaar. Ik vond het echt jammer dat ik er de vorige keer niet bij was. Mijn hart en ziel gaan uit naar wat dat soort wedstrijden te bieden heeft". zich 'gewoon' handhaaft. Het feit dat Madjoe nog het zwaarste pro gramma voor de boeg heeft, zou Leython en DAC enigszins gerust moeten stellen. Niemand bij Leython die zich aan het begin van het seizoen op dit rekenwerk voorbereidde. "We hadden hogere verwachtingen, dachten aan een plaatsje bij de eer ste vijf', erkent Rob Mudde grif. Hij was één van de door Leython- voorzitter Ger Renes aan het begin van dit seizoen 'geadopteerde' LUSV'ers. Het sterkste studenten team integreerde via allerlei kunst grepen in het burgerbestand van Leython, een unieke fusie die tot doel had volleybal op tweede divi sie niveau te waarborgen. "In de Universitaire sporthal zul len ze er misschien hard om lachen als wij degraderen", zegt Mudde, die daar tegen in brengt "dat we met LUSV zeker zouden zijn gede gradeerd. Misschien zelfs wel twee keer achter elkaar". De meeste spe lers die "dankzij de kennis en digheden Mudde) waren afgestudeerd, sommige gevallen wordt wel dis pensatie verleend. "Mondjesmaat echter", weet Mudde. "Ik kon dan nog wel blijven, maar ik heb geen zin om met 7 punten onderaan te eindigen. En dat had echt gebeurd. Die fusie was de beste oplossing. Het riep wel wat weerstanden op, door Gerard Haverkamp mensen die zeiden dat wij alleen maar aan onszelf dachten, maar ik heb er geen vieze smaak aan over gehouden. Niemand denk ik, die het Leids volleybal een warm hart toedraagt". SASSENHEIM - Zeven jaar na de kip van Jan van Harskamp heeft Sassenheim weer een dorpsrel. Waar de voetballer van Ter Leede destijds de landelijke krantekolommen haal de door tijdens een duel in Rijnsburg het losgelaten dier met een ferme schop over de afrastering te werken, is de voetbalvereniging GWS nu het gespreksonderwerp in de anders rustieke gemeente. Ter Leede en Teylingen voelen het grootste deel opbrengen, dat Is zich door de afdelingsclub in de toch logisch. Ik vraag mij af hoe rug aangevallen. Volgens de bespe- GWS dit financiëel voor elkaar kan Iers van het Sportpark Menneweg boksen". voert GWS "oneerlijke coiicurren- "Dat is toch duidelijk", haakt tie" door jeugdleden met "lokker- collega Jan Blankenspoor van Ter tjes" aan zich te binden. In ruil Leede in, "het is Sikkens dat die een lidmaatschap krijgt i hele operatie financiert. De reinste voetballer een geheel tenue in concurrentievervalsing. Daar dien bruikleen en hoeft geen contribu- je het amateurvoetbal toch niet dat we werknemers van de fabriek hebben gevraagd om hun zoon lid te laten worden van GWS. Veertig jongens zijn er inmiddels lid, onder wie enkelen die nu nog bij Ter Leede en Teylingen spelen. Dat is dan jammer voor hun, maar we vinden dat we recht op die knapen hebben". 6^" vvuuiuu- JV Uti uiuuicui vuuiuai 1UCI tie te worden betaald. En omdat mee, dit zijn praktijken die bij de LtC6I1 paXllGK het terrein van GWS enigszins af- profs voorkomen. Dat GWS met gelegen ligt, draagt de club zorg jeugd begint, juich ik van harte toe, voor het vervoer van en naar trai- maar ik vraag me af of ze het op ningen en wedstrijden. De personeelsvereniging van de verffabriek Sikkens heeft met die acties tot doel een aantal elftallen met junioren uit de grond te stam pen. De huidige verzameling voet ballers bestaat louter uit senioren. "Om de vergrijzing tegen te gaan", aldus de toekomstige jeugdvoorzit- ter Cor Vink, van de club te waarborgen, willen deze manier vol kunnen houden" door Rob Onderwater Vier jaar geleden ondernam GWS ook een poging een jongeren w naar zich toe te lokken. Die actie de continuiteit leverde geen succes op, vandaar arborgen, willen dat de zaken nu rigoureus zijn aan- we per sé een een jeugdafdeling gepakt. "De vereniging bekostigt Wi opzetten. We zijn daarom gestart dit zelf', verduidelijkt Cor Vink ^aandachtig volgen Bij de 'concurrentie' is er voor alsnog geen paniek uitgebroken, hoewel het Sassenheimse 'tweetal' lichtelijk bezorgd bij het bestuur van de Afdeling Leiden informeer de of de handelwijze van GWS wel reglementair was. "We zullen bij Ter Leede attent moeten zijn", weet Jan Blankenspoor, "maar ik ben niet bang dat we veel leden verliezen. Aan de andere kant is het aantrekkelijk om je kinderen voor een appel en een ei bij GWS te laten voetballen. Ik ga de ontwik- "Misschien moeten we nog meer ondernemen om de jeugd bij Tey lingen te houden", oppert Van der Vlugt, "maar we doen al zo veel. kostigei^'ln'een Tater sUdiurnwor! «et te hou- van GWS. "Sikkens treedt niet als sponsor op. We hadden nog wat kas, vandaar, maar het is lang niet genoeg op het een en ander te be- met een actie om leden te De clubs doet daarmee niets ille gaals en handelt zeker niet tegen de regels van de KNVB". "Vooropgesteld", haast jeugd- voorzitter Ton van der Vlugt van Teylingen zich te zeggen, "we zijn blij met het initiatief van GWS om een jeugdafdeling op te richten. Maar de wijze waarop dit gebeurt, kan zowel Ter Leede als Teylingen nopnprif, nw niet toejuichen. Wij vinden het niet zijn zelfs naar de voorzitter van de u"p T den acties ondernomen, om geld voor de jeugd in te zamelen". Vink legt de door de zusterver- den. Ik kan het kader niet met nóg meer werk belasten. Voor die men- is het frusterend dat GWS met vuui icgi uc uuui ue ^usaerver- j- i„, T enigingen Ter Leede en Teylingen d!« 'S gegaan'Ik geleverde kritiek zonder een spoor ™d h£ «fdkope manier om van emotie naast zich neer. "We leden te werv™' BlJ mlJ komt het zo erg fris om op deze manier voet ballertjes te lokken". "Wij willen onze leden ook wel voor een prikkie laten spelen", ver volgt Van der Vlugt, "maar dat is onmogelijk. De vereniging moet voor allerlei kosten opdraaien. De voetballers moeten dat geld voor Afdeling Leiden (Jan Persoon) toe- gestapt, of we wel juist handelden. Hoe Ter Leede en Teylingen over 'boosdoener' GWS denken, zal Cor Vink een worst wezen. "Want de Nu, we overtreden geen regels dus J™ezen. wam ae wat zeuren die clubs nou. De reee- "^tie ,IS i"«d slecht geweest, wat dat betreft verandert er niet veel LEIDEN - De strijd om de Leidsch Dagblad-Cup slaat aan. Bij het bondsbureau in Leiderdorp hebben zich tot nu toe 41 clubs aangemeld voor het toernooi, waaraan deze krant geldprijzen heeft verbon den. "De verwachting is", zegt KNVB-administrateur Gerard volgens het knock-out systeem. Naast de aantrekkelijke hoofd prijzen (trainingsweekeinde met een selectie van 20 man of compleet tenue, ter waarde van 3000 gulden, plus waardebon nen voor de verliezend finalist en nummer drie), is er voor de Afdelingsclub nog iets extra's te verdienen. De KNVB ver van Rhijn, "dat er nog meer bond aan de LD-Cup een be- clubs besluiten mee te doen' De inschrijving sluit op 18 maart Zowel de KNVB- als de Afdelingsclubs kunnen mee doen. Onder de aangemelde clubs bevinden zich inmiddels RCL, UVS, Lugdunum en Roo- denburg. De wedstrijden worden op dinsdagavonden (er kan even tueel naar de donderdag wor den uitgeweken) in april en mei afgewerkt. Er wordt gespeeld kerstrijd. De Afdelingsclub die het verst komt in de wedstrij denreeks, plaatst zich voor het Nederlands kampioenschap, dat in Zeist wordt afgewikkeld. De finale wordt eind mei af gewikkeld. Lukt het door afge lastingen en ingelaste competi tiewedstrijden niet het toernooi geheel af te werken, dan zullen de twee laatste ronden worden verschoven naar de maanden augustus en september. wat zeuren die clubs nou. De rege ling met vervoer van en naar trai ningen en wedstrijden hebben we opgezet uit veiligheid van de kin deren. Ons complex ligt afgelegen, daarbij moet een gevaarlijke weg worden overgestoken, dus in het belang van de jeugd hebben een een busje aangeschaft". Flauw "En over die tenue's en contribu ties", weerlegt Vink, "dat gebeurt bij andere verenigingen ook. Het eerste seizoen hoeft een nieuw lid geen contributie te betalen, dat staat vast. Later gaan we bekijken wat wij de leden het jaar daarop in rekening brengen. Ik vind het flauw dat wij van valse concurren tie worden beticht. Als Ter Leede en Teylingen een sponsor vinden, zouden zij toch ook kortingen ge ven. Trouwens, hun hogere jeugd- teams voetballen ook in het shirt van de verenigingen. Bij GWS voetbalt iedereen in een door Sik kens geschonken tenue". Inmiddels hebben zich al 40 jeugdleden bij de Sassenheimse af delingstweedeklasser aangemeld. "Hoofdzakelijk kinderen van werknemers van Sikkens", meldt Vink. "GWS is heus niet gaan ron selen bij andere verenigingen. De club heeft nauwe banden met Sik kens, dus vonden we het normaal de situatie in Sassenheim" Jan Persoon: "De reacties Nu echter bezorgt Leython zich zelf koude rillingen. Rob Mudde, 26 jaar en naar volleybalbegrippen 182 centimeter klein ("Ik heb de gemiddelde lengte van de tegen standers met de jaren zien groeien"), kan verschillende oorza ken noemen voor de lage notering. De voornaamste is het wegvallen van de steunpilaren Frans Klum- per (gestopt, maar volgend seizoen weer terug) en Willem Spierdijk, die momenteel werkt aan een voor zichtige rentree na een slepende knie-blessure. "Daardoor bleef ik T als enige spelverdeler over. En dat u! wreekt zich. Aan het begin van het a ooc ii oer r. seizoen hebben we ons nog zand in de ogen laten strooien. In de voor bereiding ging het namelijk voor treffelijk en dan denk je dus hoog te kunnen eindigen. Stom. Willem en Frans zijn echt heel belangrijk voor het team. Zonder hen kon het kon eenvoudigweg niet goed blij ven gaan". "Er kwamen irritaties. De aan vallers kregen de ballen niet altijd even goed aangegeven. John (coach Groen) hield de spelverde lers de hand boven het hoofd. Ten minste, hij vindt dat een goede aanvaller gewoon overal op moet kunnen slaan. Nee hoor, geen kwa de gezichten. Een paar weken gele den zijn eigenlijk voor het eerst harde woorden gesproken. Dat viel trouwens ook nogal mee". "Het vertrouwen was kwijt. Er werden teveel fouten gemaakt. En wie bij volleybal de meeste fouten maakt verliest. Heel eenvoudig. Als" nu steeds dezelfde speler die fouten maakt, is daar natuurlijk wel wat aan te doen. Maar de ene week was het de één, de volgende week de ander. De vastheid ont brak. Als dan drie verschillende spelers achter elkaar een foutje maken, knok je permanent tegen een achterstand. Want in de derde divisie kun je je nog wel een paar foutjes permitteren, maar op dit ni veau wordt alles gelijk afgestraft". "We hebben ook geen echt 'kil- lers-team', nooit gehad ook. Tegen de zwakke ploegen hebben we dit seizoen nog geen punt gehaald, be halve dan tegen DAC", herinnert Mudde zich de ruime 3-0 winst in de eerste wedstrijd met de Alphe- naren. "Hadden we, zeg maar, ge middeld vijftig procent tegen die clubs gescoord, dan stonden we nu al op minstens 25 punten. Maar we verloren zelfs van Spirit, dat mag natuurlijk nooit gebeuren". Mudde, promovendus (zoals dat in de wandelgangen heet) bij het Kamerlingh Onnes Laboratorium ("Over drie jaar sta ik op straat") denkt dat Leython kwaliteit ge noeg heeft om zich in de tweede divisie te kunnen handhaven. "In dividueel hebben we daarvoor vol doende capaciteit, we maken al leen teveel elementaire fouten. Maar wij mogen niet dégraderen met de versterkingen, Spierdijk en Klumper, die eraan komen. Vol gend seizoen wordt ook de trai ningsgelegenheid verbetert. Dit seizoen trainden we wel met twee teams op één veld. Niemand die daar wat aan kon doen, omdat die fusie er tamelijk laat doorkwam en de meeste zalen dus al bezet waren. Dat moet je gewoon slikken. Maar met dezelfde basis als vorig jaar moeten we in het nieuwe seizoen hoger kunnen eindigen. Nu is de negende plaats het hoogst haalba re. Meer niet. We mogen zelfs blij zijn als we zover komen". De Sassenheimse voetbaltwist ligt den, Jan Persoon, zwaar op de de voorzitter van de Afdeling Lei- maag. "GWS handelt formeel De hele krant voor de DEN HAAG (ANP) - Ben Wijn stekers (Feyenoord) is naar aanleiding van zijn derde gele kaart in de wedstrijd tegen PSV voor een wedstrijd ge schorst. De tuchtcommissie van de KNVB sloote in totaal zeven spelers voor een duel uit. De lijst van gestraften ziet er als volgt uit: Van der Steene (DS 79), Wijnstekers (Feye noord), Schmidt (Sparta), Bu- ma (Telstar). juist", zegt hij, "het heffen tributie is niet verplicht. Maar het is ten opzichte van de andere ver enigingen niet zo netjes om de jeugdleden niets te laten betalen. Dat is een vorm van concurrentie vervalsing. Ik ben met deze zaak niet gelukkig. Liever had ik gezien dat GWS de jeugdleden een sym bolisch bedrag in rekening bracht. De vereniging had met het Afde lingsbestuur overleg moeten ple gen. Dan hadden we de vereniging kunnen adviseren. De reacties van Ter Leede en Teylingen zijn begrij pelijk. De clubs zijn bang om leden te verliezen en is vandaag al zo moeilijk een jeugdafdeling draai ende te houden", meent Persoon, overigens werknemer bij de Sas senheimse verffabriek en ex-voor zitter van GWS. Ja, ik neem een proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9,80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend ii de bus. Mijn voordeel 9,80. Ja, ik neem een kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór het' abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam Adres U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050,2300 VB Lelden. In plaats van da bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13