'Standpunt van joden heeft mij erg verbaasd' Hervormden gaan in mei toch naar de paus Interview Bisschop Ernst, het pausbezoek en de reacties Japans 'onzichtbare' leider houdt het bed VRIJDAG 15 MAART 1985 BREDA - Bisschop H. Ernst van Breda gelooft nog steeds in een ontmoeting tussen vertegenwoordigers van de joden in Nederland en de paus tijdens het pausbezoek van 11 tot 15 mei aan ons land. De bis schop verbaast zich er over, dat de joden op een vol gens hem aanvankelijk zeer redelijk akkoord toch weer zijn teruggekomen. Dat werd bereikt op de bij eenkomst van 9 december van vorig jaar in Utrecht, waaraan ook door bisschop Ernst werd deelgeno men. Kardinaal Willebrands was er als hoofd van het Secretariaat voor de Eenheid speciaal voor uit Rome overgekomen. In die vergadering met het dagelijks bestuur van het Nederlands Israëlitisch Kerkgenootschap werd overeengekomen, dat de paus zou worden voorgesteld in Nederland te herhalen wat hij op 20 april 1984 heeft geschreven over Jeruzalem. De belangrijkste passage uit deze brief luidt: „Over het joodse volk dat in de staat Israël woont en in dat gebied zulke kostbare getuigenissen van zijn geschiedenis en zijn geloof bewaart, bidden wij de verlangde veiligheid en rechtmati ge rust af, welke het recht is van elke natie en de levens- en vooruit- gangsvoorwaarde voor elke samenleving". Volgens bisschop Ernst is deze passage niet bij alle joden bekend. Daarom zou het goed zijn als de paus haar nog eens duidelijk zou laten horen, meent hij. De joodse gesprekspartners op de bijeen komst in Utrecht gingen aanvankelijk akkoord, maar hebben later hun standpunt verhard. „Het heeft mij erg verbaasd." zegt de Breda se bisschop, „maar ik vind dat wij van onze kant toen een zo redelijk standpunt hebben ingenomen, dat ik verwacht dat de joden op hun schreden terugkeren". Bisschop Ernst meent bovendien dat een bezoek met een pastoraal doel aan Nederland niet het moment is om de aangelegenheden tus sen Vaticaanstad en de staat Israël te regelen. „Daar zijn heel eigen kanalen voor, zoals onlangs het bezoek van Shimon Peres aan de paus". Mgr. Ernst: 'Van zijn kant zal hij spreken als rooms-katholiek'. door Jac. de Winter - Overigens hebben niet slechti de joden, maar ook de reformato rische kerken nogal moeite mei een ontmoeting met de paus. Hoe zal deze zich tegenover hen op stellen? Ernst: „De paus zal zich onge twijfeld houden aan de regels die in de dialoog tussen kerken ge bruikelijk zijn. Op het Tweede Vaticaans Concilie zijn de begin selen voor deelneming aan de oe cumenische bewegingen gefor muleerd. Overigens komen er ten aanzien van de geplande ont moeting in Utrecht verschillende geluiden, van de protestantse kerken en van de oud-katholie ken. Het heeft uiteraard te ma ken met de verschillen in relatie tot de R.K. Kerk. Maar voor alle kerken geldt, dat de paus hen al le kansen zal geven te zeggen wat ze willen zeggen. Van zijn kant zal hij spreken als rooms-katho- liek". Moeizaam gesprek - In Genève vorig jaar tijdens het bezoek van de paus aan Zwit serland was er sprake van een ui terst moeizaam gesprek. Ernst: „Het betrof toen een aparte situatie, omdat men van de kant van de Wereldraad van Kerken de eis had gesteld te pra ten zonder schriftelijke voorbe reiding. De paus had er zich der halve niet op kunnen voorberei den en kon bovendien geen be roep doen op zijn medewerkers. Het gevolg was dat de paus maar mondjesmaat kon reageren". „In Nederland zijn de kerken vrij te vragen wat ze willen, maar ze hebben de vragen tevoren wel ingeleverd, zodat ze met name door het Secretariaat voor de Eenheid onder kardinaal Wille brands kunnen worden bestu deerd. Uiteraard kent kardinaal Willebrands de situatie in Neder land door en door. Hij is ook al meerdere keren in ons land ge weest voor ontmoetingen met de interkerkelijke commissie die de ontmoetingen van de paus met andere kerken voorbereidt". - Waarom worden de kritische groeperingen buiten het pro gramma van het pausbezoek ge houden? Ernst: „De ontmoetingen met de paus worden niet georgani seerd op basis van richtingen, maar van geledingen. De zieken, gehandicapten, de religieuzen, jongeren, onderwijs, maatschap pelijke organisaties, missie en Derde Wereld, de parochies en daarbinnen de priesters, pasto raal werkers en allen die aan de basis van de kerk meewerken. Wij veronderstellen, dat de ver scheidenheid daarin toch vol doende aan zijn trekken komt. Als je het op basis van richtingen gaat organiseren, moet je je echt afvragen waar daarvan het begin en het einde ligt. Ik hoop in ieder geval, dat het klimaat zo zal zijn, dat tegemoet kan worden geko men aan een wat eigen benade ring van de Nederlandse kerk provincie". Verscheidenheid Ook de Diocesane Pastorale den, buiten die van Roer- ond, vinden dat de paus te veel adruk legt op eenheid en te wei nig op verscheidenheid. Ook an deren verwachten weinig hoop gevends voor de plaatselijke ker ken. Ernst: „In de kerk heb je nu eenmaal eenheid en verschei denheid en beiden heb je nodig. De paus staat meer voor eenheid en de bisschoppen voor eenheid èn verscheidenheid. Dat wil niet zeggen dat de paus geen ruimte zou moeten laten voor verschei denheid en de bisschoppen geen zorg zouden moeten hebben voor eenheid. Het gaat hier niet om een tegenstelling, maar meer om polen". Bisschop Ernst verduidelijkt dit met zijn ervaringen op de sy node over huwelijk en gezin in 1980 te Rome. „Bisschoppen uit de hele wereld brengen dan naar voren wat er in hun eigen kerk provincies leeft. En dit alles moet met elkaar tot uitwisseling worden gebracht". De bisschop is het er mee eens, dat de verhouding tussen een heid en verscheidenheid in de R.K. Kerk een onopgelost vraag stuk is. „Kijk," zegt hij, „er zijn eeuwen geweest van centralisme in en buiten de kerk. Denken we maar eens aan de expansie van de westerse cultuur in de kolo niale tijd. Na het kolonialisme evenwel heeft zich een eigenheid van landen en kerken ontwik keld". Opvallend noemt Ernst de rol van Afrikaanse bisschoppen op synodes in Rome. „Zij staan voor eenheid, maar pleiten sterk voor de eigenheid van hun ker ken. Maar inderdaad, dit is een nog onopgeloste kwestie". „Welnu, daar komt de innerlij ke verscheurdheid van de laatste tientallen jaren met een uitge sproken richtingenstrijd nog bo venop. Het is dus logisch dat het uiterst moeilijk is tot een oplos sing te komen en evenzeer dat met name door de paus de een heid specifiek wordt geprofi leerd". Latijns-Amerika - U sprak over de eigenheid van lokale kerken, maar zal de paus in Nederland daar reke ning mee houden? In Latijns- Amerika bijvoorbeeld bleek dit onlangs maar heel gedeeltelijk het geval. Ernst: „Latijns-Amerika is heel interessant in dit opzicht. Heel duidelijk zie je daar, met na me rond de bevrijdingstheologie, ook een bepaalde verscheurd heid binnen de kerk. Dit is zelfs het geval binnen de bisschop penconferenties. Een meerder heid en daarbij de leidende pre laten ondersteunen deze bewe ging, maar er zijn ook bisschop- Den tegen. Je ziet de meeste bis schoppen, in bijvoorbeeld Brazi lië, heel sterk de basisbeweging en de theologie die in samen hang daarmee ontwikkeld is ver dedigen. Bisschoppen proberen ook de dialoog met Rome daar over tot een goed einde te bren gen, m.a.w. ze komen op voor hun eigenheid. In Afrika zie je dit gebeuren als het gaat om cul tuur en de betekenis van het fa milieleven en met name de in planting van het evangelie daar in. Natuurlijk verloopt niet alles zonder horten en stoten, maar de beweging is onmiskenbaar". Weten paus en curie voldoen de van basisbeweging en bevrij dingstheologie af om daarover een verantwoord oordeel uit te spreken? Ernst: „Mensen die met kennis spreken over Latijnsamerikaan- se landen en de bevrijdingstheo logie hoor je zeggen, dat wat staat in kritische documenten van Rome wat anders is dan dat gene wat er in Zuidamerikaanse landen in feite gebeurt. In de Va ticaanse documenten zie je dat excessen zijn samengebracht, die je volgens de theologen en andere deskundigen in de prak tijk niet tegenkomt. Voor mezelf leid ik daaruit af, dat de bewe ging die daar plaatsvindt voort gang zal vinden". Hebben de Nederlandse bis schoppen zelf gelegenheid om tij dens het pausbezoek met de H. Vader te spreken, een écht ge sprek dus? Ernst: „In het programma is op de laatste dag een ontmoeting van bisschoppen met de paus ge pland. Dit wil evenwel niet zeg gen dat daar veel gelegenheid zal zijn tot een echt gesprek. Als ik het algemener stel, dan moet ik zeggen dat er met de paus te pra ten is. Als je met hem alleen bent of in kleine groep, tijdens de vijf jaarlijkse bezoeken van de bis schoppen aan Rome bijvoor beeld, dan is hij een heel aan dachtig luisteraar. Wij hebben dit ook heel bijzonder ervaren tij dens de voorbereiding op en ge durende de bijzondere synodes in 1979 en 1980 in Rome". „Het is wel zo dat je precies weet wat je aan deze paus hebt. Als hij eenmaal een standpunt heeft ingenomen, houdt hij daar aan ook vast. Daarnaast zijn er nog de gewone en buitengwone synodes, maar ook daarvoor geldt dat het eigen standpunt van de paus heel duidelijk in het einddocument terug te vinden Ter Schure - Als U hem nu heel direct zou kunnen spreken, wat zou u hem dan zeggen? Ernst (lachend): „Ik heb hem al meerdere keren gesproken, maar je weet dat daar nooit ver slag van wordt gemaakt. Uiter aard gaat het dan over de ontwik kelingen in de kerk van Neder land, met name gedurende de laatste twintig jaar". - Verwacht U nog nadelige ef fecten op het pausbezoek door de benoeming van mgr. Ter Schure in Den Bosch? Ernst: „Een onbekommerd feest zal het niet worden. Daar voor is er in de loop van sw jaren te veel gebeurd. Veel mensen hebben nogal moeite met het in stituut kerk, terwijl ze toch ook niet graag de band met paus en bisschoppen loslaten. Er is dus nogal sprake van innerlijke ver scheurdheid. Voor de een zal dit betekenen dat hij het pausbe zoek boycot, voor de ander weer niet. Ik vind het erg belangrijk dat ieder mens de betekenis van de gemeenschap met paus en bisschoppen tracht te doorgron den en tegelijk vasthoudt aan de eigen gewetensverantwoorde lijkheid. Ik bedoel dan heel na drukkelijk het volwassen gewe ten, dat vrijgemaakt is van angst. Als iemand zich daardoor laat leiden, dan denk ik dat hij juist een bijdrage levert aan de ge meenschap van de kerk". - Zullen mensen tijdens de dienst in de St. Jan wegblijven? Ernst: „Dan zullen anderen die plaatsen TOKIO - De Sowjet-Unie is met het enige land waar oude heren niet zijn weg te branden van hun machtspositie. De belangrijkste Japanse politici zijn stuk voor stuk ouder dan 65 jaar. Voeg daaraan toe dat Nagata-cho, het Tokiose Binnenhof, aan elkaar hangt van intriges en persoonlijke relaties, en het is duidelijk: ouderdomskwalen kunnen het politieke evenwicht danig verstoren. Profiel van de godfather van de Japanse politiek: 66 jaar, zoon van een lokale veehandelaar. Lid van geen enkele partij, bekleedt al meer dan tien jaar geen officiële functie van betekenis. Anderhalf jaar geleden werd hij tot vier jaar veroordeeld voor het aannemen van steekpenningen. Zit niet in de gevangenis omdat de zaak zich in hoger beroep voortsleept. Zijn naam is Kakuei Tanaka. De landelijke dagbladen zijn al tien jaar bezig om het komende einde van de oud-premier te ver kondigen, en zonodig een handje te helpen. Deze vreemde eend in de landelijke politieke elite, gro tendeels bestaande uit afgestu deerden van een handjevol topuni versiteiten, is echter sterker geble ken dan zijn tegenstanders. Kracht Tanaka's grootste kracht is een onbreekbare populariteit in zijn kiesdistrict in Niigata, een voor heen achtergebleven gebied dat dank zij hem met overheidsgeld tot ontwikkeling is gebracht. Nog steeds is er een markt voor foto boeken over de kleine grote man, en per dag staan er gemiddeld drie honderd aanhangers te wachten bij zijn residentie in de Tokiose wijk Mejiro voor een audiëntie. Tanaka heeft voor iedereen wel een paar minuten beschikbaar. Deze per soonlijke noot is het geheime wa pen van Tanaka, die daarnaast de absolute meester is in het manoeu vreren in de Japanse politieke jungle. Hoewel officieel geen lid meer van de Liberaal Democratische Partij, sinds mensenheugenis de regeringspartij, leidt hij de groot ste fractie binnen de LDP, de Ta- naka-ha. Zijn stem was beslissend in de keuze van de laatste drie pre miers: Ohira (1978-1980), Suzuki (1980-1982) en de zittende Nakaso- ne. Dat leverde hem de bijnaam 'schaduw-shogun' op. Ziek Dan ineens wordt hij ziek. Niet echt ernstig, geen levensgevaar, wordt het ziekenhuis bestormd door ministers (inclusief de pre mier), de LDP-partijtop, en niet vergeten de media, die dagelijks melden of de oude heer al weer rijstgruwel eet, en wat de enkele gelukkigen die tot de kamer van Tanaka worden toegelaten, nog meer te melden hebben. Een dui delijker bewijs voor zijn taaie in vloed was nauwelijks te bedenken. En toch: de pers is niet de enige door Ruud Kreutzer Tanaka: audiënties. factor meer die het einde van het tijdperk-Tanaka aankondigt. Tana ka's ziekte speelt in die speculaties een belangrijke rol, maar de be langrijkste dreiging komt uit zijn eigen fractie, waar al lange tijd on tevredenheid bestaat over het feit dat Tanaka weigert een kandidaat voor het premierschap aan te wij zen uit eigen kring. Dit uit angst dat deze onmiddelijk tot kroon prins wordt gebombardeerd, en wie weet de koning zal overscha duwen. Een van zijn luitenants heeft de stoute schoenen aangetrokken. Mi nister van financiën Noboru Ta- kashita richtte begin februari een zogenaamde studiegroep op, be staande uit leden van de Tanaka- ha, waarvan Takeshita een van de belangrijkste vertegenwoordigers is. Een fractie binnen de fractie. Tanaka kreeg het spel te laat door, en kon slechts de schade beperkt houden. Eenderde van 'zijn' fractie tekende in op Takeshita. Invloed Wat betekent dit allemaal voor de Japanse politiek? Voorlopig zal Tanaka een grote invloed behou den, ook al is het begin van het ver val ingetreden. Van een opstand in zijn fractie is geen sprake, en ook Takeshita zal de zaak niet op scherp kunnen spelen. Dat zou te zeer indruisen tegen het gevoel van verplichting dat ook hij jegens de godfather voelt. Nakasone, die een kleinere frac tie aanvoerdt, zal zijn tweede ter mijn van twee jaar als premier waarschijnlijk wel vol kunnen ma ken. Dat duurt nog anderhalf jaar, voldoende voor de Tanaka-ha om een opvolger aan te wijzen, niet al leen voor Nakasone, maar ook voor Tanaka zelf. In andere fracties heb ben 'nieuwe leiders' (net zo goed aan de verkeerde kant van zestig jaar) de voorzittershamer al over genomen (Abe in de Fukuda-frac- tie, en Miyazawa in de Suzuki-frac- tie), maar de zeventigers Fukuda en Suzuki hebben nog altijd een zeer grote stem in het kapittel. Het tijdperk-Tanaka heeft nu al grote veranderingen gebracht in de Japanse politiek. De bureaucraten, die zich vroeger helemaal niets aantrokken van de gekozen politi ci, hebben hun invloed zien ver minderen. Tanaka was de eerste premier die af en toe zijn zin door dreef, en ook Nakasone heeft daar een handje van. De ministeries zijn door allerlei technologische ontwikkelingen in onderlinge vetes verwikkeld over de vraag wie er zeggenschap heeft over nieuwe industrietakken. De arrogante ambtenarenelite (met dezelfde achtergrond als de oude politieke elite) is niet in staat op de snel veranderende economische omstandigheden in te spelen. De trage overlegstructuur, die de na druk legt op consensus, voldoet niet meer, zoals die in het bedrijfs leven ook steeds minder voldoet. Deze stille veranderingen onder de oppervlakte van het dagelijkse gewoel zijn voor een groot deel te danken aan de boerse eigenwijzig- heid van Kakuei Tanaka, die daar mee meer heeft bijgedragen aan de Japanse 'demokurasie' dan zijn te genstanders. De hervormde synode heeft gisteravond een motie van de Haarlemse predikant dr. K. Blei om in mei niet naar de paus te gaan met 33 tegen 20 stemmen verworpen. Ook het voorstel van dr. W. L. Dekker uit Roosendaal om dan toch in ieder geval aan wezig te zijn bij de manifestatie van kritische rooms-katholieken, die aan het pausbezoek vooraf gaat, haalde het niet. Dr. Blei kwam met zijn motie "omdat de ruimte voor de Rooms-Katholieke Kerk in Ne derland om zichzelf te zijn vanuit Rome steeds meer wordt inge perkt, wat bij de benoeming van mgr. Ter Schure tot bisschop van Den Bosch weer is gebleken". "Onder de huidige omstandighe den zou een ontmoeting met de paus in strijd zijn met de oecu menische strategie van onze kerk", zei de Haarlemse predi kant. De motie-Blei kreeg veel steun uit de hoek van de (rechtse) Ge reformeerde Bond, die om prin cipiële redenen toch al weinig moet hebben van contacten met rooms-katholieken. Zo betoogde de Leidse predikant dr. S. Meij- ers, dat een ontmoeting het hiër archische, autoritaire denken in de Rooms-Katholieke Kerk zou voeden. "Wij moeten iedere schijn van medeplichtighieid vermijden, nu de woelige Neder landse kerkprovincie tot de heili ge Roomse orde wordt terugge roepen". De meerderheid van de synode echter vond, dat met wegblijven niemand is gediend. "Oecumene vraagt om liede tot het uiterste", zei de Vlaardingse predikant W. Verhoef. "Het is niet netjes om een zusterkerk zo de maat te ne men". En secretaris-generaal dr. R. J. Mooi: "Het afzeggen zou een slag in het gezicht van de Rooms-Katholieke Kerk zijn". Het voorstel-Dekker om een afvaardiging te sturen naar de bijeenkomst van kritische rooms-katholieken op 8 mei in Den Haag werd met 44 tegen 8 stemmen verworpen. "Dat is geen officiële bijeenkomst van de Rooms-Katholieke Kerk", zei secretaris-generaal Mooi. Gistermorgen werd officieel bekend, dat het Vaticaan ak koord is gegaan met de hervorm de voorwaarden voor een ont moeting met de paus: gelijk waardigheid van de deelnemers, erkenning van verbondenheid met het volk Israel en verdere ge sprekken met Vaticaanse instan ties né het bezoek. - Zoals wij gisteren op pagina 1 al berichtten, koos de synode de Rotterdamse predikant H. Huting (60) tot haar nieuwe voor zitter. Ds. C. B. Roos uit Amster dam, die vijf jaar voorzitter is ge weest, neemt deze dagen offi cieel afscheid. Huting werkt al 25 jaar als pre dikant in zijn geboortestad Rot terdam. Daarvóór eerst in Vree land en later in Gouda. In 1982 kwam hij in de synode. Vorig jaar werd hij in het bestuur geko zen. Naast de nieuwe voorzitter zit ten nu in het dagelijks bestuur van de synode: ds. B. Wallet (Utrecht), ds. R. H. Kieskamp (Leerdam) en mevrouw J. Sal- verda-Lems (Zutphen), secreta ris-generaal dr. Mooi en secreta ris algemene zaken dr. A. de Kui per. De synode koos de Amers- foortse predikant W. E. Steen beek voor tien jaar tot voorzitter van het college van visitatoren- generaal (algemeen toezicht), als opvolger van ds. A. W. Kranen burg uit Hoogeveen. De nieuwe voorzitter is predikant geweest achtereenvolgens in Ingen, Nieuwleusen en 's Gravenzande. De minister van onderwijs en wetenschappen heeft het be stuur van de Zwinglibond een bevoegdheidsverklaring ver leend voor het instellen van een bijzondere leerstoel in de ge schiedenis en de beginselen van het unitarisme aan de theologi sche faculteit van de Groningse universiteit. De Zwinglibond biedt onder dak aan 'principieel-vrijzinni- gen', die op de bres staan voor 'waarachtige vrijzinnige beginse len' en voor waarden als broeder schap, vrijheid van geloven en belijden en verdraagzaamheid. Hij werd in de jaren 50 opgericht als reactie op de aanvaarding van een nieuwe kerkorde in de Her vormde Kerk. Voor de 'princi- pieel-vrijzinnigen', die het dog ma van de 'Drieëenheid' (God de Vader, God de Zoon en God de Heilige Geest) afwijzen, was deze kerkorde, met name in haar arti kel over de 'belijdenis der vade- Ds. A. J. Roodzant van Odoorn is voorzitter van de Zwinglibond. Zijn voorganger in Odoorn, de inmiddels overleden ds. H. van Lunzen, behoorde tot de oprich ters. Het college van toezicht van de bond beraadt zich nu over de kandidaten die voor de Gro ningse leerstoel in aanmerking komen. Hervormde Kerk: beroepen te Lunteren T. Guyt Hei- en Boeicop, te Wormerveer B. Hel- mers Emmeloord, te Maasdam- Cillaarshoek E. van der Sluis Bant-Rutten, te Wognum-Ben- ningbroek-Sybekarspel kandi daat J. Mol Utrecht; aangeno men naar Steen wijk J. ter Steege Nieuwleusen. Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Leeu warden G. H. ter Maat Goor. Ge reformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Harlingen C. van der Leest Rotterdam. Gere formeerde Gemeenten: beroe pen te Aalst A. Bac Bodegraven; aangenomen naar Dordrecht J. S. van der Net Hendrik Ido Am bacht. Baptistengemeenten: be roepen te Stadskanaal J. van Berkel Winschoten; bedankt voor Ede J. Bouritius Hooge veen, voor Amsterdam-West— Haarlem A. H. Agtereek Wester- haar. Toren. De toren van de Sint Laurenskerk in Rotterdam moet weer in de steigers. Hier en daar laten stenen los, vooral van het bovengedeelte. Dat proces be gon al in 1976. Deskundigen ver klaarden, dat dit nog een gevolg was van de brand in de meidagen van 1940, toen het centrum van Rotterdam door een Duits bom bardement grotendeels in vlam men opging. De kosten van het herstel zijn geschat op f. 1.200.000. Sekten. Het Vaticaan is op het ogenblik bezig met een rap port over sekten. Publikatie daarvan kan in mei van dit jaar worden verwacht. Alle nationale bisschoppenconferenties op de wereld kregen een jaar geleden een enquete-formulier toege stuurd. De uitwerking van de binnengekomen antwoorden is bijna klaar. De Nederlandse bisschoppen hebben het formulier niet inge vuld, zo deelde een voorlichter mee. Hij zei: "De reden is een voudig. Er bestaan hier wat de Rooms-Katholieke Kerk betreft niet zulke problemen met sekten dat daarover een rapport nodig wordt geacht".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11