GAB: geld steken in opknappen flats en restauratie brug Miljoen voor achterstandswijken Tuinhuisje brandt uit Musical modeblad biedt kijk achter de schermen Hogere winst IBB-Kondor Lusthof- laanschool Lezers schrijven Kraken Modefestival Leiden '85 Adviesraad onderwijs vervangt schoolraad PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 14 MAART 1985 LEIDEN - De restauratie van de Kraaierbrug, het bijhouden en fatsoeneren van de woonomgeving en het onderhoud van flats in de Slaaghwijk (een deel van de Merenwijk), dat zijn projecten die het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) dit jaar van een miljoen gulden voor achterstandswijken wil bekostigen. Werkloze Leidenaars met weinig of geen scholing kunnen dank zij dit geld bijscholing en werk krijgen. Het miljoen is afkomstig van hei ministerie van sociale zaken en be doeld voor wijken waar grote pro blemen zijn op het terrein van huisvesting, onderwijs en werkge legenheid. Het geld wordt besteed ten behoeve van Leiden-Noord, de Slaaghwijk, Noorderkwartier, de Kooi en Groenoord, een aaneenge sloten gebied met tussen de 15.000 en 19.000 inwoners. De Kraaier brug over de Nieuwe Rijn valt wel iswaar buiten dit gebied, maar de mensen die de brug gaan opknap pen moeten hier wel vandaan ko- Het ministerie heeft voor 1985 in totaal vijftig miljoen gulden aan zestien gemeenten toebedeeld voor dit achterstandsgebiedenbe- leid. De GAB's moeten, in samen werking met de gemeenten, pro jecten bedenken om dit geld nuttig voor de aangewezen achterstands wijk te besteden. Metaal "In de metaalsector zit weer eni ge muziek. In de loop der jaren zijn metaalbewerkers naar huis ge stuurd, die qua scholing stil zijn blijven staan, terwijl de ontwikke ling in de metaalindustrie is door gegaan. De scholingsachterstand loopt op per dag datje thuis zit. Zo ontstond de gedachte om ergens een metaalproject op te zetten", schetst GAB-ambtenaar R.R. Keur de gang van zaken. Na overleg met de gemeente kwam de Kraaierbrug uit de bus, een brok ijzer dat sinds 1982 - toen de bovenbouw werd verwijderd op restauratie ligt te wachten. Ge dacht wordt aan een leer/werkpro ject voor hoogstens tien mensen. Het GAB denkt aan samenwerking met Centrum voor Vakopleiding voor Volwassenen of de Holland Constructie Groep. Op de brug moet een nieuwe bascule komen. Een ander idee behelst een pro ject voor 'omgevingsvakmensen'. Dit experiment is bedoeld om mensen een soort opleiding te ge ven voor all-round klussenman. Het reparen van bruggetjes, het van overhangend groen, het repareren van bushaltes en tal van andere werkzaamheden - waarvan de uitvoering via het amb telijk apparaat nog al eens lang op zich kan laten wachten - kunnen tot diens taak horen. "Of de betrok ken Leidenaars aldus uitzicht op een baan krijgen, is aan de ge meente", meent Keur. Bewoners Onderzocht wordt tevens of voor de flats in de Slaaghwijk een bouw- en onderhoudsproject kan worden opgezet. Om de matige on- derhoudstoestand te verbeteren wil het GAB het liefst bewoners, na een korte opleiding, aan het werk helpen in vooral de portie ken, trappenhuizen en op de gale rijen. "Die mensen kunnen later in teressant worden voor onder houdsbedrijven. Onderhoudswerk blijft altijd", aldus Keur. "Het belang ligt bij een korte, maximaal een jaar durende, ge richte opleiding voor functies die De Kraaierbrug, in het verlengde de brug als leer/werkproject door tien het jaar 2000 halen. Het heeft geen zin om alle 800.000 werklozen een academische vakopleiding te laten volgen. Kennis en ervaring van mensen, daar moet je een kop op zetten. De opleiding moet niet te breed en niet te diep zyn: verder leren is de eigen verantwoordelijk heid van de werknemer". Het wachten is nog op de forme le overeenstemming tussen de di rectie van het GAB en het gemeen tebestuur en het officiële fiat van de interdepartementale groep. "Als er overeenstemming is, ben je niet na een weekje met de schou ders eronder klaar. De voorberei ding gaat door, alleen de resultaten zijn er niet direct", licht Keur dit toe. Wanneer de projecten worden de Kraaierstraat. De bovenbouw i mensen opgeknapt. verwezenlijkt durft Keur niet te zeggen. "Dordrecht en Leiden lig gen zo'n beetje op kop". Later laat hij zich ontvallen dat het Leidse GAB toch wel binnen een jaar na dat het geld voor de achterstands gebieden beschikbaar is gekomen, concrete resultaten zijn te ver wachten. Dat zou omstreeks sep tember moeten zijn. Hoewel het prettig lijkt voor ge meente en GAB om een mihoen gulden te kunnen uitgeven, heeft het geld ook problemen met zich meegebracht. "Het was moeilijk om in Leiden één wijk aan te wij zen. De problemen zijn namelijk verdeeld over de hele stad. Hoewel je vrij soepel met het geld kunt om springen, moet het wijkgericht worden uitgegeven". Stroef Een andere moeilijkheid is de vraag of Leiden volgend jaar weer geld krijgt. Keur sluit de mogelijk heid niet uit dat het achterstands gebieden beleid sneuvelt onder be zuinigingen. "Je kunt nu niet een project op de rails zetten dat langer loopt met het risico dat er volgend jaar geen geld meer voor is". Afgezien hiervan loopt de sa menwerking tussen de verschillen de ministeries erg stroef. De ver wachting is dat Binnenlandse Za ken pas volgend jaar negen mil joen beschikbaar stelt. Bij de ande re ministeries is de duidelijkheid helemaal ver te zoeken. LEIDEN - De Leidse brandweer heeft gisteravond vrijwel werkloos moeten toezien hoe een tuinhuisje compleet uitbrandde. Het huisje, op het volkstuinencomplex Ons Buiten aan de Marnixstraat, stond in lichterlaaie toen de spuitgasten aan kwamen. Omdat het toegangs hek naar het complex slechts 1.15 meter breed is kon de brandweer auto er niet door. De motorblusser, die op een aan hanger wordt vervoerd, bleek ook te breed voor het hek. Uiteindelijk slaagde de brandweer er in met een kiein motorzuigertje de plaats van de brand te bereiken. Veel meer dan nablussen konden de brand weerlieden toen niet: het huisje was totaal uitgebrand. Over de oor zaak van de brand en de door het vuur veroorzaakte schade is niets bekend. Fietspad voor beide richtingen LEIDEN - Het fietspad langs de Rijnsburgerweg kan straks gedeel telijk in beide richtingen worden gebruikt. Het gaat om het stuk tus sen het station en de oude ingang van het Academisch Ziekenhuis, langs het Terweepark. In de praktijk rijden veel fietsers die van het station vandaan komen en in de richting van Oegstgeest gaan, nu al vaak aan de 'verkeerde' kant van de Rijnsburgerweg. Op die manier hoeven ze niet eerst het drukke kruispunt bij het Schut tersveld over te steken. Dit fietsge- drag is volgens de gemeente niet van risico's ontbloot. Het legaal maken ervan zal dan ook pas ge beuren nadat het fietspad, met na me het gedeelte onder het Rijns- burgerviaduct, is verbreed, ten koste van het trottoir. De voorbe reidende werkzaamheden daartoe beginnen maandag en zullen een week of vier duren. Fietsers moe ten in deze periode met stremmin gen rekening houden. LEIDEN - Het zelfmaak-modeblad Marion zet dit jaar de mode op muziek en trekt daarmee het land in. De Leidse schouwburg was gisteravond tot de laatste plaats uitverkocht toen de Marion-Mo- de-Musical daar voor het voetlicht werd gebracht. En de bezoek sters, want het merendeel was natuurlijk vrouwen, hebben geno ten. Het was een flitsende, vlot gedanste show, waarbij choreogra fe Lenny List er wel voor zorgde dat de kleding de meeste aan dacht kreeg. Marion, oftewel zangeres Bernadette, die ooit meedeed aan het Eurovisie Songfestival, neemt ais ontwerpster voor het zelf-maak- modeblad het publiek mee voor een kijkje achter de schermen. Een leuk idee want iedereen weet natuurlijk hoe je kleding maakt, maar waar al die trends vandaan komen, dat blijft veelal duister. Marion laat eerst zien hoeveel mensen er wel zijn betrokken bij het maken van een modeblad, en in werkelijkheid zijn dat er na tuurlijk nog veel meer en reist dan af naar Londen waar ze de pyama-look en de colourmix (of Body Map) waarbij de meest felle kleuren in een ontwerp worden gestopt introduceert, ze vliegt naar Parijs waar kennis wordt gemaakt met het mixen van dessins en de Charleston-stijl, de verlengde taille, de rokken met ongelijke punten, de pothoeden en de vooral grote opvallende sieraden. In Milaan neemt ze haar publiek mee naar een tennisveld en daar zien we dan tennisjurken met v-hals en verlengde taille. Een mode die herinneringen oproept aan de jaren dertig met mooie vesten en spencers en die niet alleen voor het sporten is bedoeld. Ten slotte maakt ze de oversteek naar New York, met jogging-mode, de jaren vijftig waarin wijde rokken, pettycoats en opgesneden armsgaten troef zijn en een beetje Hollywood met strapless-avondjurken. Het ziet er allemaal prachtig uit en dat is dan nog maar de helft van de show. Na de pauze liet Marion zien hoe alle trends vertaald kunnen worden naar het dagelijks leven. Politie houdt drie verdachten van heling aan LEIDEN - De Leidse politie heeft drie helers aangehouden, die ervan worden verdacht gestolen goede ren te hebben gekocht van heroï- neverslaafden. Het gaat om twee mannen, respectievelijk 42 en 40 jaar oud, en een 23-jarige vrouw, al le uit Leiden. Zij konden worden aangehouden op grond van een aantal belastende verklaringen van junks. De politie verwacht op korte termijn nog meer van heling ver dachte personen op te pakken. In de auto en het huis van de 42- jarige trof de politie voor enkele duizenden guldens kleding en an dere goederen aan, die vrijwel ze ker van diefstal afkomstig zijn. De auto werd in beslag genomen. De twee mannen zitten voor nader verhoor vast op het politiebureau. De vrouw is na verhoor heengezon den omdat de arts het niet verant woord vond haar, in verband met ziekte, op het bureau te laten blij- LEIDEN - Het Leidse bouwbe drijf IBB-Kondor heeft vorig jaar een nettowinst behaald van 3,5 mil joen gulden. Dat is 25 procent meer dan in 1983. De omzet steeg van 75 tot 78,5 miljoen gulden. De winst per aandeel liep op van f 64,27 tot f 80,48 en de aandeelhou ders kunnen dan ook rekenen ver hoging van het dividend (winstuit kering) tot 30 gulden, vijf gulden meer dan vorig jaar. Een aandeel is nominaal (oorspronkelijk) hon derd gulden waard, maar kost op de Amsterdamse Effectenbeurs momenteel het viervoudige. Voor 1985 wordt een gelijkblij vende omzet verwacht. Gospelconcert In de Oude Vest-kerk (op num- ner 133) wordt zaterdagavond '.en gospelconcert gehouden waaraan zes koren meedoen. Dat zijn het Petra gospelkoor uit Lei den, het Interkerkelijk Jongeren koor Jismaël uit Sassenheim, His Revelation uit Alphen aan den Rijn (bekend door de musical Ne- hemia), Maranatha uit Leider dorp, Rising Hope uit Hazers- woude en Shelter uit Bodegra ven. Het concert wordt gegeven onder auspiciën van de Konink lijke Christelijke Zangersbond afdeling Leiden; de organisatie berust bij het Leidse Petrakoor. De aanvang is om acht uur. Klassieke muziek In restaurant de Zaailing, Hooigracht 41, treedt zaterdag van ongeveer zes uur af het Kar- dinsky kwartet op. Dit bestaat uit vier leerlingen van het Ko ninklijk Conservatorium in Den Haag: Nicoline Kraamwinkel (viool), Yvonne Persoon (viool), Susan van Els (altviool) en Job ter Haar (cello). Zij spelen werken van o.a. Haydn en Beet hoven. Vrije School Kinderkleding beurs In buurthuis Op Eigen Wieken (Valkenpad, Merenwijk) is zater dag een kinderkledingbeurs in de maten tot en met 188. Wie kle ding wil inrebngen kan dat vrij dagavond van zeven tot negen uur doen. De verkoop is zater- De Vrije School aan de Obrechtstraat houdt zaterdag ochtend van tien tot twaalf uur open huis. Kinderen uit verschil lende klassen van de lagere school latten zien wat er zoal in de lessen wordt gedaan en de lee- krachten zullen hierbij een toe lichting geven. In een van de lo kalen is een tentoonstelling inge richt met schriften, tekeningen en andere werkstukken van de leer lingen. Door het wanbeleid van het be stuur van de Protestants-Christelij ke Schoolvereniging zijn er grote problemen ontstaan op de Lust- hoflaanschool in verband met toe voeging van een personeelslid, dat blijk geeft niet te kunnen samen werken met het bestaande team dat al ruim 13 jaar de leiding heeft op deze school. Dit team, door de ouders op han den gedragen, dreigt aan de span ningen ten onder te gaan. Het hoofd van de school en een onderwijzer zijn al overspannen thuis en de volgende twee zullen spoedig volgen als het bestuur niet snel de spanning opheft door aan de eis van de ouders te voldoen. Wij willen dat het betreffende per soneelslid wordt verwijderd, waar door de rust op de Lusthofschool kan terugkeren. Vooral de rust onder de kinde ren, die onder deze spanning zeer te lijden hebben. Als een klas in twee maanden tijd vier invallers krijgt, bUJft er van orde en regel maat weinig over. Ouders zijn hier tegen in opstand gekomen en eisen snelle actie van het bestuur, dat tot nog toe alles van tafel heeft ge veegd. De oudercommissie van de Lust- hoflaanschool, Lusthoflaan 4, Iedereen heeft in de krant kunnen lezen over de ontruiming van het pand Rapenburg 33. De krakers en hun symphatisanten hebben het pand geweldloos verlaten. Uitvoe rig staat omschreven dat de kra kers veel schade hebben aange richt. En de foto laat zien dat er een hard-boardwand omver is gehaald. Wel het is duidelijk als je een pand driejaar leeg laat staan, datje dan de problemen naar je toetrekt. Bovendien weet elke aannemer dat als je zo'n pand gaat renoveren de nutteloze aangespijkerde binnen- boel moet worden gesloopt. Vast staat wel en niet te ontkennen is, dat kraken en al wat daar bij komt geweld is op onze samenleving. Daar tegenover staat dat de samen leving niet weet dat de Stichting Studentenhuisvesting al drie jaar lang druk uitoefent op onze ge meenschapsgelden om een bedrag van een kwart miljoen te innen voor de renovatie tevens verbou wing als kantoorruimte. De reden zou zijn dat de bestaande kantoor ruimte aan de Doelengracht niet voldoende is. Onze maatschappij tevens stu dentenhuisvesting gaat er vanuit dat problemen via de politieke weg dienen te worden opgelost. Auto matisch ontstaan dan twee polen: eeii grote groep dakloze jongeren en een stichting die kantoorruimte nodig heeft. Mijn mening is heel duidelijk: de ene groep provoceert de ander en wil via de politiek haar belangen behartigen. Duidelijk is, dat de twee groepen gebruik maken van geweld. Poli tiek is een heel krachtig apparaat in het omschreven onderwerp Ra penburg 33. De opzet van de poli tiek is dat partijen gezamenlijk een LEIDEN - Een avondje uit, mode en muziek, dat biedt de Stadsgehoor zaal zaterdagavond 16 maart vanaf 8 uur onder het motto Modefestival Leiden '85. Het is dit keer nog een bescheiden happening waarvoor vijf Leidse ondernemers hun krachten inspannen. Dat zijn Leather Fashion (leermode) Henny Rits (vrije tijdskleding) De Joffers (voor jonge grote maten) Lady Service (Lingerie, badkleding nacht- en dagmode) en Tom Westen (haarmode). De shows, die worden afgewisseld met muziek zul len worden gepresenteerd door Ton Tabben. Na de modeshows volgt een play-backshow, waarin Michael Jackson het onderwerp is en Oscar Har- ris zal voor het slotstuk van dit modefestival zorgen. leefbare stad van Leiden moeten maken. De uitvoering van de politiek is van groot belang, juist voor min derheidsgroeperingen. De proble men van de jonge generatie om trent woon- en werkproblemen zijn veel groter dan men denkt. Wat voor een beeld ontstaat er nu als je de stichting daar tegenover plaatst. Wel, zelf ben ik tot een af schuwelijke ontdekking gekomen. De stichting bezit in Leiden maar liefst 650 wooncomplexen. Meer dan enkele andere wooninstelling in deze stad. Hoe kan dat? Duidelijk is te zien dat politiek voeren een systeem is geworden dat niet goed wordt gehanteerd. Als men de financiële verhoudin gen gaat belichten (zie kwart mil joen) en de wooncomplexen be kijkt, dan is goed te zien dat de minderheidsgroepen er heel slecht afkomen. De stichting ontvangt aan subsidie tenminste 60 cent en maximaal 1 gulden en 20 cent per 1 gulden kamerhuur.. Cijfers gekre gen van het ministerie voor Volks huisvesting. Wel het is duidelijk dat in onze stad de verhoudingen scheef liggen en dat de politiek naar één kant wijst. J.H. Teske, Leeuwerikstraat 47, Leiden LEIDEN - Voor het openbaar on derwijs krijgt Leiden een advies raad die de gemeenschappelijke schoolraad vervangt. Belangrijke verschillen zijn dat de adviesraad voor het merendeel uit ouders zal bestaan. Vakorganisaties zijn er niet meer in vertegenwoordigd. De belangrijkste doelstelling van de adviesraad zal zijn, volgens bur gemeester en wethouders, het be waken en verbeteren van de kwali teit en het voorzieningenpeil van het openbaar onderwijs, De advie zen die de raad mag uitbrengen hebben onder meer betrekking op algemeen onderwijsbeleid, de rela ties van het openbaar basisonder- wijs met andere soorten onderwijs en zaken die een aantal of alle scholen betreffen. Tevens kan de raad adviseren over aangelegenheden die voor leerlingen en ouders van belang zijn, fusies van scholen, oprichting van nieuwe scholen en de benoe ming van mensen in gemeentelijke onderwij sorganen of instelling waarin de gemeente is vertegenw- soordigd. Met ingang van 1 augus tus van dit jaar willen B en W de schoolraad vervangen door de ad viesraad. De raadcommissie voor onderwijs heeft vanavond de gele genheid zich over het voorstel uit te spreken. Evenementen van Stadhuis plein naar Van dér Werfpark LEIDEN - De evenementen die moeten wijken als binnenkort op het Stadhuisplein op zaterdagen marktkramen komen te staan, kunnen worden gehouden in het Van der Werfpark. Dat verklaarde Wethouder mevrouw J. Fase-Dub belboer gisteren tijdens de verga dering van de raadscommissie voor economische aangelegenhe den. Waarschijnlijk wordt de groente markt half april verplaatst naar de Botermarkt wegens riolerings werkzaamheden aan de Hoogland- sekerkgracht. Het is dan tevens de bedoeling dat er op zaterdagen kraampjes, waar geen groente en fruit worden verkocht, op het Stad huisplein worden neergezet. Die kraampjes blijven daar totdat de werkzaamheden aan de Hoogland- sekerkgracht zijn voltooid. De groentemarkt blijft naar alle waar schijnlijkheid definitief op de Bo termarkt. Het terras op het Stadhuisplein blijft gedurende de zomer gehand haafd, ook als daar marktkramen staan. Voor evenementen als volksdansen en gymnastiekde- monstraties is dan echter geen plaats meer. Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Danny zv. G. Vooijs en I.A.G. de Roode; Maarten zv. H. van der Marei en H.C. Kers; Johan nes zv. L. van der Bent en P.M. Mennes; Youri Corstiaan Govert zv. D.J.G. van Wielink en M.H.L. van Loenhoud; Mai- ke Rianne dv. R. Segaar en A. Ouwe hand; Catriona Catharina Franciscus Johanna Goverdina Theodorus Johan nes Petronella dv. C.A.M.T. van Buul; Wesley zv. A. Lancel en J.M. Sipahelut; Anne Marlous Sabine dv. R.J. van Ron gen en A.P. Krammer; Marlena dv. J.J. van Rhijn en D. van Wijngaarden; Wil- lempje Nicolina dv. C.N. de Vreugd en H. Meijvogel; Patrick zv. H. de Hom en C.T.E. Janssen; Johanna dv. L.J. Bur gers en G. van Looij; Helen Julia Jane dv. H.S. Weidema en E.M. van der Laan; Bianca Maria Theresia dv. J.B. van der Voort en J. van der Zee; Bernard Ludo- vicus Apolonia zv. J.G.A. Baardscheer en S.A.J. Kessen; Cornelis Germent zv. L. Molenaar en J.E. Borst; Sander Ju lian Adrian zv. J.B. Kruikemeijer en P.C.J.M. Westgeest; Jeremy Daniel Des mond zv. H.S.C. Ciere; Maria Elisabeth dv. P.A.M. van den Berg en E.A.M. van Heusden; Chitra Rampyarie dv. C.S. Gambhir Singh; Monica dv. A.A.H. Bes- hay en V.F. Endraious; Niels zv. J.M. van den Broek en M.E.M. Langemaire; Ronald zv. F.M. Meyer en J.S. Jonker; Hamza zv. M. Harmouch en T. Ram- moumi; Margaretha Jacoba dv. J.C.M. Genzer en M.M. Koster; Lisette dv. D.A. de Regt en M. van der Zwan; Mathijs zv. L.C. van Geest en E. van den Eükel; Wouter Arnold zv. A. Heimig en J.D. Landré; Judith Willemeijntje dv. C. Zwaan en A. Haasnoot; Dicky dv. J.C. Ouwehand en A. Dijkhuizen; Simone dv. J.A. van der Meer en J.S. Plug; Eve line Sophie dv. D.N. Huijsman en N. van Duijn; Monique dv. H. van Egmond en M.C. van Duijn; Eline dv. A. Vis en C.A.J.M. Koelemij; Madeion dv. A. Vis en C.A.J.M. Koelemij; Michael Gerar- dus Josephus zv. I.W.M. Dames en M.C.M. Bokern; Bianca dv. G.B. Ouds hoorn en N.A. van den Boogaard; Debo rah Charlotte dv. D. van Rijn en A. van Egmond; Huib Rutger zv. R.A.A. J. Luij- endijk en M. Sleeboom; Souad zv. A. Rjyaï en E-Z. R^jaï; Pascal Rudolf zv. J. Bavelaar en J.M.A. Rommelswaard; Eli sabeth Bartha dv. R.K. Bakker en J. van Brussel; Sharif Mohammed zv. R. Pasha en J.C.H. Kalkman; Wijnand Willem Pe ter Leendert Jan zv. J. Blok en D. Tege laar; Diederik Ferdinand zv. H. Talsma en M.G.E. Loutfi; Eva dv. G.J.J. Zwar- A.C.M. Velthuizen; Nqjat dv, Wilhelmus Gerardus Maria, zv. P. A. M. van Kints en W. M. Koppers; Hafsa, dv. M. Acherrat en H. Acherrat; Trijntje Wilma, dv. J. Ros en G. de Ruijter; Sander, zv. J. A. van der Linden en C. C. Driessen; Stefan, zv. I. J. Lolkes de Beer en J. H. Benschop; Marlein Michelle, dv. C. M. Mokveld en M. Veldhuizen; Naomi, dv. L. E. Ver beek en L. A. Thyssen; Marcel Thomas, zv. G. J. de Nooy en M. J. J. van den Bogaard; Joyce Comélie, dv. A. M. Bol en J. M. Gathier; Maria Catharina Jo hanna, dv. P. J. A. Warmerdam en M. E. van Rijn; Larissa, dv. G. van der Meij en C. Kolk; Saskia, dv. W. R. Monfils en M. Burgwal; Jeroen, zv. J. L. Postmus en C. J. Driebergen; Londen was het eerste reisdoel van Marion, daar maakte het publiek kennis met de "colourmix'

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4