'Grondkopers zijn belazerd en vier miljoen zijn zoek' Dr. Jansen: 'Bepaalde bijbelteksten zijn anti-joods' Reportage Affaire rond Wassenaarse makelaar en Ierse grond Rel om ouder-enquête storm in glas water DONDERDAG 14 MAART 1985 PAGINA 17 De Wassenaarse politie heeft bij een ac countant in Hilversum beslag gelegd op de administratie van het Verenigd Ma kelaarskantoor Internationaal. Vorig jaar oktober deed de politie al een inval in het kantoor en in het woonhuis van de makelaar. Ook toen was het de poli tie om de administratie te doen. Make laar Jonkman - directeur van VMI - moest bij die gelegenheid zelfs zijn pas poort inleveren, maar dat heeft hij in middels teruggekregen. Vijftien aanklachten leidden tot de stap van justitie. De klachten kwamen erop neer, dat het makelaarskantoor zich schuldig zou hebben gemaakt aan zwendel met grond in Ierland. De lijst van klagers is na de eerste inval verdub beld. Vijf maanden zijn er na het in beslag nemen van de administratie verstreken. Hoewel de rechter-commissaris de zaak nog steeds in behandeling heeft, meent de Wassenaarse politie dat er voldoende houvast is om tot -vervolging over te gaan. De makelaarsbond heeft vooralsnog geen stappen tegen VMI ondernomen. Een klacht van een gedupeerde grond koper - gesteund door een verklaring van een oud-medewerker van Jonkman - verklaarde de klachtencommissie on gegrond. In de grond-affaire wordt sinds kort ook de naam genoemd van projectont wikkelaar Ernst Weeland. Hij werkt vanuit Ierland samen met VMI. Welke rol speelt hij in de grondverkoop in het landsdeel Ring of Kerry? De stand van zaken. De bewering van de Was senaarse rechercheur J. Koekoek is niet mis. Hij stelt onomwonden dat er vele miljoenen 'zoek' zijn. Een voorzichtige eerste schatting duidt op een miljoen of vier. "Grondkopers zijn bela zerd", zegt hij, "er is 'sprake van valsheid in geschrifte. Op koopactes komen verkeerde namen door Jan Westerlaken - Koekoek heeft echter het ver moeden dat nog lang niet alles boven water is. "Ik kan me le vendig voorstellen dat er heel wat mensen rondlopen die zich onheus bejegend voelen maar geen aangifte durven te doen. Waarom niet? Omdat ze ver moedelijk een straal zwart geld in Ierland hebben wegge werkt." In het kort nog even waar het allemaal concreet om draait. Via het Wassenaarse make laarskantoor zou projectont wikkelaar Ernst Weeland in de Ring of Kerry - een gebied waar ook koningin Beatrix eens een huis had - Ierse grond hebben verkocht die hem helemaal niet toebehoorde. Grond die hij be langstellende kopers wel toon de. Was de koop eenmaal geslo ten, dan werd - via de notaris - een ander stuk grond geregi streerd. Dat overkwam de Ensche- deèr Moor. Samen met vijf ken nissen besloot hij een stuk grond te kopen. Kosten rond de zeshonderdduizend gulden. Er werden foto's van gemaakt die bij doorverkoop konden wor den getoond. Toen Moor samen met zijn collega-kopers besloot om eens een kijkje in Ierland te gaan nemen, bleek, dat ze een totaal ander stuk grond op hun naam hadden gekregen. Wat nu? Moor heeft een Ierse advocaat op de zaak gezet. Hij beschuldigt Weeland ervan grond verkocht te hebben die niet van hem was. Binnenkort komt er een hoorzitting van de rechtbank. Hoewel Weeland het verzoek heeft gekregen om zich te verdedigen, aldus Moor, heeft de projectontwikkelaar niets van zich laten horen. Wanprestatie "We zullen daarom nu probe ren by de rechtbank gedaan te krijgen dat Weeland wordt ver plicht zich te verdedigen", zegt Moor. Over de kansen die er zijn om de zaak te winnen, stelt Moor: "Er is een wanprestatie geleverd. Op grond daarvan zullen we alles in het werk stel len om ons geld terug te krij gen. Geld dat op verschillende manieren bijeen is gegaard. Zelf heb ik daarvoor mijn eigen huis verkocht, een ander heeft er een lening voor afgesloten en een derde heeft de hypotheek op zijn hoogd." Moor verwacht dat de recht bank de zaak in de loop van de volgende maand in behande ling zal nemen. Maar de Nederlandse justitie is nog altijd bezig met een on derzoek. Waar is zij precies naar op zoek? Koekoek: "Het hele onderzoek is afgestemd op oplichting en valsheid in ge schrifte. Zwart geld interes seert ons op dit moment niet. De belasting is dan ook buiten het onderzoek gehouden. We hebben een accountant aange trokken die de boeken accoun tant aangetrokken die de boe ken napluist. Daaruit is onder meer gebleken dat kopers - om maar eens een voorbeeld te noemen - grond A te zien heb ben gekregen en later eigenaar van grond B waren. Grond B was in werkelijkheid wél een stuk goedkoper. De kwaliteit was aanzienlijk minder dan die van grond A." De Wassenaarse politie heeft Jonkman aangepakt. Is hij wel de kwade genius in deze zaak? Of moet hij als springplank fungeren naar de projectont wikkelaar in Ierland? Hoofdrol Het antwoord van Koekoek is duidelijk. Niet de eigenaar van makelaarskantoor VMI lijkt de kwade figuur. "Maar", voegt Koekoek er onmiddellijk aan toe, "de klachten richten zich wel allemaal tegen hem. Althans, veel van die klachten. Ik heb de indruk dat de werkelijke hoofdrol in deze af faire moet worden toebedacht aan Weeland. Daar zijn we in middels wel achter. Helaas kunnen we die man niet zonder meer aanpakken. Je hebt met internationaal recht te maken. Gevolg: je hebt nogal wat bar rières te nemen alvorens je over de grens aan de slag kunt gaan. Duidelijk is dat hij eens aan de beurt komt, dat staat voor mij als aan paal boven water. Bin nen enkele maanden hopen wij in elk geval de hele zaak rond te hebben." Ernst Weeland zelf kan zich voorlopig nog niet druk maken over de 'verhalen' die de ronde doen. Zijn commentaar: "Ach, leest u de kranten maar, dan weet u precies waar het alle maal om draait. De pers sugge reert alleen maar dingen. Maar ik meld me wel als dat werkelijk nodig is. Nee, ik heb er geen idee van wat er nu pre cies aan de hand is. Er zyn al leen maar verhalen van mensen in omloop. Valse praktijken? Daar is geen sprake van. Ik kan verzekeren dat ik al dat ge schrijf er niet bij zal laten zit ten." Het erbij laten zitten - dat heeft wél de makelaarsbond in de schoenen geschoven gekre gen. Leo Hendriks uit Eist, een andere grondkoper, stapte met een verklaring van een oud- werknemer van VMI naar de klachtencommissie van deze bond. Een klacht waaruit bleek dat VMI toezeggingen niet had waargemaakt. In eerste instan tie werd die klacht 'ongegrond' verklaard. Toen hij het later - met aanvullende gegevens - nog eens probeerde, verklaarde de commissie hem 'niet ont vankelijk'. Eenzelfde zaak kon niet twee keer in behandeling worden genomen, was het oor deel van de klachtencommis- Niet nieuw Waarom werd die klacht niet ontvankelijk verklaard? "Met nieuwe feiten", zegt mr. J. van Hasselt van de makelaarsbond, "kun je nieuwe klachten indie nen. De klachten van meneer Hendriks zijn wel in behande ling genomen, alleen, ze zijn niet ontvankelijk verklaard. Wanneer nieuwe feiten een to taal ander licht op een zaak zouden werpen, dan zou dat ze ker tot een nieuwe behandeling leiden. Ook al zegt de Neder landse wetgeving dat je nooit met een- en dezelfde klacht twee keer naar de rechter kunt stappen. De klachtencommis sie heeft in dit geval gesteld dat er dan wel sprake is van andere argumenten, maar ze werpen geen nieuw licht op de zaak. Dus waren de klachten blijk baar niet van dien aard dat het dossier opnieuw moest worden geopend. Bovendien", voegt Van Hasselt eraan toe, "is die klachtencommissie een zelf standig lichaam. Het zou daar om te gek zijn als de makelaars bond haar zou kunnen corrige- Formalistisch is het allemaal wel. "Ja", beaamt Van Hasselt, "maar dat kan ik ook niet hel pen. Het is nu eenmaal in het strafrecht een goed gebruik dat men met eenzelfde zaak maar eenmaal naar de rechter kan lo pen. Ook al werpt een tweede keer er nieuw licht op dan nog hoeft dat niet te betekenen dat zij weer in behandeling moet worden genomen." Ook een klachtencommissie kan het bij het verkeerde eind hebben. Is het dan niet de taak van de makelaarsbond om in te grijpen? Van Hasselt: "Daar heeft on ze vereniging geen grip op. Overigens, ik heb wel gepro beerd een ingang te vinden bij de commissie toen er voor de tweede keer een klacht kwam. Dat is niet gelukt." Geen stappen Van Hasselt zegt alleen te we ten dat er een justitieel onder zoek gaande is naar de 'handel en wandel' van de Wassenaarse makelaar. "Formeel", zegt hij, "heeft justitie nog altijd niet vastgesteld dat de klachten juist zijn. De bond heeft echter wel pogingen bij justitie ge daan om aan de weet te komen waarnaar zij eigenlijk een on derzoek instelt. Op die vraag krijgen we geen antwoord. En daarom kan de makelaarsbond op dit moment geen stappen te gen Jonkman ondernemen. Ook wij zijn razendnieuwsgie- rig naar wat men zoekt. We zit ten daar wel een beetje mee in onze maag. Want we weten niet waaraan we toe zijn. De make laarsbond beseft best dat een administratie niet in beslag wordt genomen als er - om maar eens een voorbeeld te noemen - honden worden ge fokt. Dan mag je best veronder stellen dat er wat aan de hand is." De vraag of de klachtencom missie de feiten wel voldoende heeft onderzocht, is niet te beantwoorden. Mr. Van Hasselt zegt dat als de commissie van tevoren zou hebben geweten dat er inderdaad wat mis zou zijn, zij zeker een ander stand punt zou hebben ingenomen. "De enige maatregel die de bond kan nemen is, bijvoor beeld, een makelaar schorsen." Over de inval bij de accoun tant zegt Van Hasselt: "Ik denk dat dit is gedaan om antwoord te krijgen op de vraag wie er in Ierland grond hebben gekocht en vooral waarvan ze die grond hebben betaald. Een andere verklaring heb ik daar niet Stilzitten Hoe je het ook wendt of keert: het lijkt erop dat de ma kelaarsbond bezig is met ie mand de handen boven het hoofd te houden. Van Hasselt met nadruk: "Nee, dat doen wij niet. De re gel die wij hanteren: als er er gens een onderzoek wordt ge daan, dan zitten we even stil. Tenzij er seinen zijn die erop wijzen dat er wat is gebeurd dat niet door de beugel kan. Pas als justitie wat loslaat kunnen wij wat doen. Als je nu een stand punt bepaalt dat later fout blijkt te zijn, dan ben je als ver eniging heel onzorgvuldig be zig geweest. De toestand zoals die nu is, is niet plezierig, maar wij kunnen niets anders doen dan toekijken". DEN HAAG - Een storm in een glas water of een hoop gedoe om niks. Dat - en niet meer - is het relletje dat is ontstaan rondom de zogenaamde 'ouder-enquête'. Tal van organisaties, vakbonden en politici grijpen hun kans om iets van zich te laten horen. De staats secretaris van onderwijs en weten schappen wast zijn handen in on schuld, maar eigenlijk heeft hij Gees: zijn departement) gewoon om problemen gevraagd. Staatssecretaris Van Leijenhorst: kans op fraude uiterst gering (foto GPD) Wat is er aan de hand? Zonder enig tegensputteren, van welk ka merlid dan ook, is in 1981 artikel 15 van de wet op het basisonderwijs aangenomen. Daarin staat dat scholen met veel 'moeilijke' kinde ren extra leerkrachten kunnen krijgen. Die kinderen tellen zwaar der mee. Ze krijgen, zoals dat heet, een hoog leerlinggewicht. Vroeger werd dat schoolscore genoemd. Het komt allebei op hetzelfde neer: de basisschool in de oude stads wijk krijgt extra onderwijzers, de school in de 'nette' wijk niet. Maar nu komen de problemen. Wat zijn moeilijke kinderen? De wet geeft een opsomming: kinde ren uit asociale gezinnen, kinderen uit vluchtelingengezinnen en der gelijke. Hoe weet je nu of een kind uit zo'n gezin komt of niet? De ambtenaren van het ministerie van onderwijs hebben in al hun bu reaucratische ijver besloten dat de toch al overbelaste schoolhoofden, in twee weken tijd best een paar miljoen ouders kunnen ondervra gen. En dat is vragen om proble- Privacy Ten eerste laten de ouders zich tegenwoordig niet meer ondervra gen. Net als hun kinderen tegen woordig op school moeten leren, vragen ze eerst naar het waarom. Sociale redzaamheid heet dat met een mooi woord in de wet op het basisonderwijs. Ten tweede komt al dat gevraag wel op een uiterst ongelukkig mo ment. Juist nu er overal in de sa menleving discussies gaande zijn over de bescherming van de priva cy, de opslag van persoonsgege vens in databanken, de persoons registratie, het belastingnummer en ga zo maar door. Uit een onder zoek van de Leidse universiteit is vorig jaar gebleken dat een aan zienlijk deel van het volk grote weerstanden heeft tegen volkstel lingen en aanverwante zaken. En zeker met de viering van veertig jaar bevrijding in het vooruitzicht moet je bij de Nederlanders niet komen aanzeuren met enquêtefor mulieren. Ten derde is de enquête bedoeld om gegevens te verzamelen over gezinnen die nou niet bepaald in de meest rooskleurige omstandig heden zitten. Gezinnen met proble men dus. En als die over één ding niet de hele dag willen praten, is het over hun sociaal-economische factor (in overheidstaal), of hun el lende (in gewone mensentaal). Ver velende vragen roepen nou een maal meer weerstand op dan leu ke. Ten vierde maakt de enquête slechts onderscheid tussen twee categorieën: hoog en laag. Mensen die een fatsoenlijk vak hebben ge leerd (lassers, schilders enzo voorts) komen automatisch in de categorie laag terecht. Veel men sen mogen weliswaar net als de vaklui geen doctorandus voor hun naam zetten, maar daarom beho ren ze nog niet tot het uitschot van de maatschappij. Ze voelen zich door de hoog-laag-indeling gedis crimineerd. Tramabonnement Nu de ouders, de vakbonden, de door Ben Rogmans organisaties en de politici. Is het niet wonderlijk dat de samenle ving in rep en roer raakt als op een formulier een paar simpele vraag jes beantwoord moeten worden? Vandaag de dag moet je al - bij wijze van spreken - bij het kopen van een tramabonnement je hele doopceel lichten. Je zou zeggen: één zo'n formuliertje kan er nog wel bij. Dat blijkt dus niet te kun- Inen, zeker niet nu er door Jan en alleman aan bellen wordt getrok ken, alarm wordt geslagen en actie wordt gevoerd tegen de ouder-en quête. Was het nou niet veel simpeler geweest om de onderwijzers in Ne derland te vragen wat voor kinde ren ze ongeveer in de klas hebben? Die weten heus wel uit wat voor nest hun leerlingen komen. Aan de hand van de normen van het minis terie kunnen ze de kinderen mak kelijk laten 'scoren' op 1, 1,25 of 1,5. De gegevens kunnen op een achternamiddag anoniem en per klas bij elkaar worden opgeteld. Het enige wat het schoolhoofd hoeft te doen is de totalen van de klassen by elkaar optellen en dat getal doorgeven aan de inspectie. De kans op fraude - want ook bij scholen moetje daar tegenwoordig rekening mee houden - is uiterst gering. Dat heeft staatssecretaris Van Leijenhorst (onderwijs) afge lopen dinsdag zelf uitgerekend in het mondeling overleg met kamer leden. Om tweetiende onderwijzer bij elkaar te frauderen, moet je 25 kinderen uit gelukkige burgerlijke gezinnetjes in de categorie 'vluch teling' stoppen. „En dat zou de in spectie onmiddellijk in de gaten hebben", verklaarde Van Leijen horst. Overigens had hij zelf, toen hij in 1975 nog maar gewoon ka merlid was, de grootste moeite met de ouder-enquête. Het is, kortom, een raadsel waarom hij de onder wijzers het vertrouwen dat ze ver dienen niet geeft, de schoolhoof den opzadelt met een hoop werk en de ouders in opstand brengt. (De auteur is redacteur bij de Gemeenschappelijke Persdienst waarbij onder andere onze krant is aangesloten). De wortels van het antisemitis me gaan terug naar het Nieuwe Testament. Bepaalde teksten zijn duidelijk anti-joods. Daar over gaat deel 2 van het boek 'Christelijke theologie na Ausch witz', dat nu is uitgekomen. Dr. J. G. B. Jansen te Eemnes - van 1969 tot 1980 hervormd predi kant in Noordwijk - is de schrij ver. Zijn tweedelige boek is meer dan 1000 bladzijden groot. Aan het slot citeert Jansen met instemming de joodse theoloog David Flusser, volgens wie het beginnende christendom een ge spannen verhouding met het jo dendom nodig had om voor de vroegere heidenen een wereld godsdienst te worden. Maar, zegt Flusser, die noodzaak bestaat niet langer. Als de christenheid zich nadrukkelijk concentreert op Jezus' eigen boodschap, dan zal de jood Jezus joden en chris tenen niet langer verdelen maar verenigen. Volgens Jansen moeten de desbetreffende nieuwtestamen tische teksten 'radicaal-histo risch' worden gelezen. "We moe ten beseffen, dat ook de schrij vers van de boeken van het Nieu we Testament niet vrij waren van allerlei vooroordelen. Daarom moet hun tekst niet tot dogma worden verheven. Dit zijn geen door God zelf geschonken tek sten die met absoluut gezag zou den zijn bekleed". Het 'nee' (tegen Jezus) van de synagoge keert zich - in de visie van dr. Jansen - ook tegen het 'ja' van de kerk. Het betekent, dat de kerk niet de 'definitieve waarheid' bezit Beroepen. Hervormde Kerk: aangenomen het beroep door de synode tot luchtmachtpredikant W. F. Stoel Dronten; beroepbaar mevrouw A. Bodisco-Massink, Den Haag, en H. van Laren, Baarn. Gereformeerde Kerken: be roepen te Sneek J. Knol De- demsvaart; aangenomen naar Al- teveer kandidaat W. Verschoor Kampen, de benoeming tot pas toraal medewerker te Woerdense Verlaat en Zevenhoven M. Schreuder Tienhoven. Gerefomeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Meppel A. den Broeder Bergentheim. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Werkendam J. Mol Elspeet, voor Lelystad en Wage- ningen J. W. Verweij Ridder kerk, voor Oosterland J. Koster Klaaswaal, voor Middelharnis en voor Spijkenisse A. Moerkerken Nieuw-Beijerland. Tekort. De begroting voor dit jaar van de kas 'algemeen ker- kewerk' van de Hervormde Kerk vermeldt een tekort van f. 400.000 op een totaal van f. 15,5 miljoen. De centrale begroting van de Hervormde Kerk voor dit jaar heeft een eindbedrag van f. 69 miljoen. Aan verplichte bij dragen uit de plaatselijke ge meenten wordt dit jaar ongeveer f. 10 miljoen verwacht. De Generale Financiële Raad van de Hervormde Kerk, die de ze cijfers bekendmaakte, heeft de synode het maken van een be leidsplan voorgesteld. Dan kan worden nagegaan, welke werk zaamheden beëindigd kunnen worden. Stille Omgang. Dit jaar wordt de jaarlijkse Stille Om gang naar Amsterdam gehouden in de nacht van 23 op 24 maart, zo berichtte het bestuur van de af deling Leiden van het 'Genoot schap van de Stille Omgang'. Deelnemers uit Leiden kun nen zich volgende week donder dag, 21 maart, opgeven tussen 7 en 8 uur in de Romanuszaal aan de Mare, achter de Hartebrug- kerk. Deelnemers uit Hazers- woude, Katwijk, Rijnsburg, Voorhout en Warmond kunnen dat doen bij de plaatselijke be sturen. Kerkelijke omroep. "Het doorgeven van de kerkelijke boodschap via de Gocale) om roep levert het grote probleem op van het ontbreken van een heid in taal. De oprukkende se cularisatie heeft de taal van de kerk sectarisch gemaakt. Woor den en begrippen als zonde en genade, verlossing en liefde, vre de en gerechtigheid leiden bij een publiek met een zwakke of helemaal geen binding met de kerk tot zeer grote misverstan den". Dr. A. H. van den Heuvel, voor zitter van de Vara en vroeger se cretaris-generaal van de Her vormde Kerk, schrijft dit in het laatste nummer van het blad 'Kosmos en Oekumene' (maand blad gewijd aan het samenleven in kerk en wereld), dat speciaal de locale kerkelijke omroep be handelt. Programma-makers, zegt Van den Heuvel, moeten al hun over redingskracht aanwenden om mensen te laten optreden die het traditionele geloofsgoed in ac tuele taal kunnen doorgeven. "Dat is de bevrijdingstheologen in Zuid-Amerika goed gelukt. Daaruit blijkt, dat sociaal enga gement de beste leerschool is voor communicatie. Ook volstrekt buitenkerkelijke hebben, volgens Van den Heuvel, grote belangstelling voor 'de moderne heiligen', zoals bisschop Desmond Tutu, ds. Martin Luther King en bisschop Oscar Romero. "De kerken zou den een onvervangbare dienst aan de samenleving bewijzen als zij via de omroep de mensen moed zouden geven om ook zélf de machten van de tijd te ont maskeren". Noorwegen. Met vier stem men tegen één heeft de Hoge Raad in Noorwegen het vonnis van een lagere rechtbank vernie tigd, dat de lutherse predikant Hans Bratterud vrijsprak na een aanklacht wegens discriminiatie van een bevolkingsgroep. In een radiotoespraak had de dominee niet alleen bijbeltek sten geciteerd om de homofilie te veroordelen, maar ook een gebed uitgesproken dat God homofie len uit openbare ambten zou we ren. De Hoge Raad was het eens met de rechtbank dat de predi kant bijbelteksten mocht cite ren, maar met dat gebed ging hij, volgens het hoogste rechtscolle ge, te ver. Het is mogelijk, dat er nu opnieuw een gerechtelijke procedure tegen de predikant begint. Bratterud verklaarde in een commentaar, dat hij zijn mening zal blijven uitdragen. En die is: homofielen die hun openbare ambt gebruiken om homosexue- le praktijken te bevorderen moe ten van hun post worden onthe ven. Hij had de indruk, dat de Hoge Raad zich 'in deze geestelij ke strijd' aan de kant van de ho mofielen heeft geschaard.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17