Veldhoven: 'Het blijft 'n hobby' Lisse profiteert dankbaar BU ONS BETAALT U DIRK VAN DEN BROEK BAS VAN DER HEUDEN DIGROSanDIRKSON Promotie van Zuiderkwartier Favoriet op WK-shorttrack Lammers komt uit in Formule 3000 Prijzengeld op Wimbledon weer omhoog Everton bekert door Australische dartspeler naar Leiden Kuijff wint van Andreuet Jan Klok stapt op tómmcmhaSettiw Nog hoop voor Leythen Schaakteam van Katwijk kampioen 3 DONDERDAG 14 MAART 1985 SPORT PAGINA 15 LEIDEN - Opmerkelijke uitsla gen ditmaal bij het zaalvoetbal. Degradatiekandidaat Lisse bij voorbeeld won in de Interregio nale klasse met 4-3 van Ceverbo en zit nu weer dicht achter Lug- dunum. Verder bleef Zwarte Wolf met 4-2 de baas over Data- rex en versloeg Noordwijk in de allerlaatste seconde Van Duuren met 1-0. Bax tenslotte denderde met 0-12 over Hanepoel heen. Lisse - Ceverbo 4-3 Een (discriminerende) opmer king jegens arbiter Corion van Ceverbo-speler Roelants werd hem en zijn ploeg fataal. Roe lants kon gaan zitten en de overi ge vier Dordtenaren raakten in de slotfase in ademnood en ga ven een 1-3 voorsprong uit han den. Die was door Bouman, Riet dijk en nogmaals Bouman tot stand gekomen, terwijl Gepie van Rooyen in de tussentijd voor Lisse uit een strafschop scoorde. Naar aanleiding daarvan plaatste Roelants zijn opmerking en op basis van de daarop ontstane meerderheid besliste Lisse door goals van Warmerdam (2) en De Kooker het pleit in zijn voordeel. Zwarte Wolf - Datarex 4-2 Dankzij een uitgekookt spel letje en mede door een knappe rentree van Cees de Roode be haalde Zwarte Wolf een fraaie overwinning. Met vertragende acties haalden de Leidenaars de vaart uit het spel van Datarex,- dat tot 2-2 kon bijblijven, maar daarna de boot inging. Leiwaka- bessy maakte tot tweemaal toe een achterstand goed (na schitte rende goals van Koet en De Roo de), maar de ex-international kon niet verhinderen dat Zwarte Wolf door doelpunten van Koet de volle buit veroverde. Hoofdklasse Van Duuren - Noordwijk 0-1 In de allerlaatste seconde plaatste Albert Bosma zijn voet tegen de bal na een misverstand in de Leidse defensie en de Noordwijker werd dankzij die alerte reactie matchwinnaar. Noordwijk, zonder wissels maar met 'ouwe Dirk' Vieveen, stond de hele partij onder druk. Van Duuren raakte vier keer het houtwerk, maar niet eenmaal het net. Hanepoel - Bax 0-12 De thuisploeg was totaal geen partij voor een ontketend Bax, dat in Hans van Leeuwen op nieuw zijn meest produktieve speler had. De aankomend inter national scoorde vijfmaal en bracht zijn seizoentotaal daar mee op veertig treffers. Na acht minuten al zat Bax op fluweel dankzij doelpunten van Van der Lans, Homan en Van Steijn. Daarna schoot Van Leeuwen uit zijn slof en namen ook Faber en opnieuw Van Steijn en Homan deel aan dit schuttersfestijn. DELFT - Na het kampioenschap greep Zuiderkwartier gisteravond ook de promotie. Het promotieduel tegen Achilles werd met 7-8 gewon nen, waardoor de ploeg van coach Wim Niesing na slechts een jaar weer terugkeerde in de eerste klas se van de zaalkorfbalcompetitie. Het reisje dat Wim Niesing afgelopen zondag maakte naar Den Haag was niet voor niets geweest. De Zuiderkwartier-coach zag daar Achilles ten kos te van De Overkanters de titel in IIA in de wacht slepen, maar belangrijker was de confrontatie met het Haagse spel. Duidelijk bleek de relatieve zwakte van het da meskwartet en Niesing besloot om met Zuiderkwartier op deze troefkaart bij de vrouwen te spelen in het allesbeslissende promotietreffen. De Leidse dames troefden hun opponentes inder daad op alle fronten af. Onder de korven heerste Zuiderkwartier en de heren schutters konden daar door veelvuldig aanleggen. Was het veldoverwicht al vanaf de eerste minuut zichtbaar, in de score nam Achilles met twee goals het initiatief. De stand werd echter nog in het twee de kwartier voor rust (3-5) omgebogen door Dirk Jan de Kreek (2), Wil de Wit (2) en Erik van Lunte- Zuiderkwartier verzuimde daarna in de tweede helft de strijd snel te beslissen. Er ging te weinig dreiging uit van het Leidse aanvalsspel, doordat er wel veel werd gecombineerd, maar nauwelijks doelpogingen ondernomen werden. Alleen Erik van Lunteren was vanaf de stip succesvol: 4-6. Toen duidelijk werd dat de beslissende slag uit bleef, reageerde Achilles alert en scoorde driemaal in nauwelijks evenveel minuten. Eenmaal op ach terstand was Zuiderkwartier weer snel terug in de wedstrijd om na goals van Theo van Leeuwen en Dirk Jan de Kreek weer te vervallen in een gevaar loos combineren. Achilles was echter volstrekt onmachtig Zuiderkwartier nog wezenlijk te bedreigen en Wil de Wit kon zich zelfs nog permitteren een straf- worp onbenut te laten. AMSTERDAM (GPD) - De achthonderd shorttrack-rijders zijn de laatste Nederlandse schaatsers die nog naar erkenning streven. Terwijl 13.000 trotse, voldane en nu uitrusten de landgenoten in de Friese Elfstedentocht de faam van Nederland als schaatsnatie num mer één bevestigden, rijdt in een, op een handjevol familie-leden na, lege Amsterdamse Jaap Edenhal de shorttrack-selectie van de KNSB de laatste trainingsrondjes ter voorbe reiding op het wereldkampioenschap van komend weekeinde. Charles Veldhoven is kopman van het vijf jongens en vijf meisjes tel lende veld. Hij moet van vrijdag tot en met zondag duidelijk maken dat shorttrack, 'de sensationele tak Boucher hun carrière begonnen' (slogan op het WK-afflche), waard is om bekeken te worden. Geholpen door de ruime aan dacht die Studio Sport voor het eerst in haar bestaan aan het spyrt- werk op het 111 meter ronde ovaal besteedt, maakt de tweevoudig Ne derlands kampioen een goede kans van slagen. Vooralsnog dient na tuurlijk sterk te worden betwijfeld dat de naam van de jonge onbeken de Oegstgeestenaar in één adem zal worden genoemd met de door Gerard Haverkamp schaatskoningen van '85 Hein Ver geer en Evert van Benthem, maar dat de 19-jarige Veldhoven tot de medaille-kandidaten behoort is fei telijk al heel bijzonder. "Ga maar na", rekent Piet Broek huizen, 'baas' over de 130 vrijwilli gers die het wk in goede banen moeten leiden, voor. "Een stadje als Leiden in Canada telt tien tot vijftien kunstijsbanen, die elke se conde worden benut. In Nederland hebben we er misschien 25. Of 20, dat zou ik niet eens weten". Verder weet Broekhuizen alles over en van shorttrack, een van PARIJS (AFP) - De Nederlandse autocoureur Jan Lammers komt dit seizoen uit in de nieuwe Formu le 3000, de opvolger van de formule 2. Lammers is bij de FISA, de in ternationale federatie, als rijder aangemeld door de Britse renstal Williams. De Belg Thierry Tassin is de teamgenoot van Lammers, die zelf rekent op zes races in deze Eu- ronese titelstrijd. Zestien teams LONDEN (Rtr) - Het prijzengeld voor het komende Wimbledon- toernooi is met niet minder dan 32 procent opgetrokken. Bij het toer nooi om de All England-titels, dat van 24 juni tot 7 juli wordt gehou den, zal in totaal bijna twee miljoen pond sterling (acht miljoen gulden) worden uitgekeerd. De winnaar van het herenenkelspel krijgt 130.000 pond (ruim een half mil joen gulden). In het damesenkel spel bedraagt de hoofdprijs 117.000 pond sterling (480.000 gulden). Vo rig jaar moest McEnroe het als win naar doen met 100.000 pond ster ling. Volgens 'Buzzer' Hadingham, de voorzitter van de All England- Club, is de prijsverhoging vooral bedoeld als compensatie voor de koersval van het Engelse pond ten opzichte van de Amerikaanse dol lar. Deze bedraagt sinds vorig jaar achttien procent, zodat de werkelijke stijging van het prijzen geld voor het in dollars rekende tennisvolk 'slechts' tien procent is. hebben zich ingeschreven voor de titelstrijd. De competitie in de Formule 3000 begint op 24 maart in Silver- stone. Opvallende namen in de B- klasse van de internationale auto sport zijn die van de Nieuwzeelan- der Thackwell, de Deen Nielsen, de Brit Dumfries, de Fransen Streiff en Ferté, de Zweed Bor- gudd, de Westduitser Danner en de Argentijn Juan Manuel Fangio jr. Toleman LONDEN (Rtr/SID) - De Britse autorenstal Toleman zal dit jaar niet aan de competitie om het we reldkampioenschap formule 1 deelnemen. Ted Toleman, de direc teur van het team, verklaarde giste ren in Londen dat zijn besluit werd veroorzaakt door het eindigen van het contract met een bandenfa briek. Na het terugtrekken van een groot Frans merk kon Toleman nergens meer aan geschikt race- rubber komen. „Het was geen ge makkelijke beslissing, maar we hadden geen andere keus", aldus Toleman, die liet weten dat de commerciële sponsors na het nieuws over de bandenproblemen zich hadden teruggetrokken. De grote teleurstelling trof voor al de rijders, de Zweed Stefan Jo hansson en de Noordier John Wat son. De laatste, een routinier met vier Grote Prijzen achter de naam, was na een jaar van afwezigheid van plan via Toleman terug te ke ren op het hoogste plan. De kleine Brits renstal was vier jaar actief in de hoogte categorie van de autorensport. In 1984 zorg de de Braziliaan Ayrton Senna da Silva voor het beste resultaat van het team. In de verregende race om de Grote Prijs van Monaco werd hij tweede. IPSWICH (AFP) - Everton, tegenstander van Fortuna Sittard in de kwartfinales van de strijd om de Europa Cup voor bekerwinnaars, blijft in de strijd voor de nationale beker. De bekerhouder uit Liverpool won gisteravond de replay uit de zesde ronde van het toernooi om de FA-Cup tegen en in Ipswich met 1-0. De treffer van Everton kwam van de voet van Graeme Sharp, die zijn terugkeer vierde na een afwezigheid van vier maanden. Hij benutte in de 76e minuut een strafschop. In de halve finale komt Everton uit tegen Luton Town, dat eveneens in een extra wedstrijd uit de kwartfinales Millwall, een ploeg uit de derde divisie, met 1-0 versloeg. In de kwartfina les van de strijd om de Belgische voetbalbeker zorgde FC Luik voor een verrassing. De Limburgse vereniging schakelde woensdag Anderlecht uit. De Brusselse ranglijstaanvoerder in de competitie had het eerste duel met 1-0 gewonnen, maar verloor thuis met dezelfde cijfers. Ook na de verlenging bleef de stand 0-1. De gasten namen echter de beslissende reeks van strafschoppen beter. Voor Anderlecht misten Enzo Scifo en René VanderEycken. Arminia Bielefeld heeft een stevige streep getrok ken door de titel-aspiraties van 1. FC Köln. Bielefeld won gisteren het inhaalduel uit de negentiende speelronde van de Bundesliga-competitie met 1-0. oorsprong Engelse sport die door emigranten in Canada en Amerika werd verbreid. In een later stadium kwam het terug naar Europa, naar België en Frankrijk met name. "Geen schaatsnaties, denken wij dan in Nederland, maar daar heerst toch een heel gezonde schaatscul tuur. Ze kennen daar alleen geen langebaan-wedstrijden. Een Ame rikaan kijkt liever naar het groeien van het gras dan naar een 10 kilo meter of een marathon. Het con crete gevecht van man tot man ver koopt daar veel beter". Interesse Shorttrack dus. Tien jaar gele den nam Broekhuizen het uit Bel gië mee. "Er was hier helemaal niets van bekend. Nu komt er steeds meer interesse, al is het voor de pers nog harstikke nieuw. In 1981 was ik betrokken bij de orga nisatie van het Europees kam pioenschap langebaan in Den Haag, toen het zo dooide. Ik heb toen geen tien procent van de tijd nodig gehad om alles duidelijk te maken als nu by het wereldkam pioenschap shorttrack". Het is voor de vijfde achtereen volgende keer dat een officieel we reldkampioenschap wordt verre den. Het neemt nog elk jaar in om vang toe. In Amsterdam komen bijna 100 deelnemers uit 16 landen (vier meer dan vorig jaar) aan de start. Dat gaat naar het ijsspeed- way-model. Er komen steeds vier rijd(st)ers op de baan. Over afstan den variërend van 500 tot 5000 (voor vrouwen tot 3000) meter, gaat het er niet zozeer om een tijd neer te zetten, wel om als nummer één of twee over de streep te komen. Charles Veldhoven (r) e jacht naar erkenning. DE KNSB-SELECTIE VOOR HET WK (Rhoon). Reserve: Jeroen Otter (Amstel veen). Vrouwen: Simone Velzenboer (Oud Ade), Esmeralda en Manuela Ossendrijver Bondstrainer: Jan de Vries. Van de Nederlandse afvaardi ging heeft Nootdorper Menno Boelsma de meeste internationale ervaring, maar is de 19-jarige stu dent biologie Charles Veldhoven de voornaamste medaille-kandi daat. Hij is lid van 's lands grootste '(89 leden exact) shorttrackvereni ging IHCL in Leiden, die met vier leden in de nationale selectie onder leiding van bondstrainer Jan de Vries ruim is vertegenwoordigd. Hun verhaal is eensluidend. Lan gebaan schaatsen vinden ze mooi om te zien, maar saai om te doen en ze zijn allen min of meer bij toeval met shorttrack in aanraking geko men. Veldhoven: "Ik reed een keer wat baantjes in de Menkenhal en zag toen op de binnenbaan een LEIDEN - De bekende Australi sche dartspeler Terry O'Dea komt naar Leiden. Op zondag 24 maart geeft hij in De Koets-o-theek een demonstratie van zijn kunnen. Pas nog won O'Dea in Wembley-sta- dion het sterk bezette B'W singles- toernooi. Voorafgaande aan die demon stratie vindt er een toernooi plaats (vanaf 12.00 uur) waaraan wordt deelgenomen door teams uit Lei den, Leiderdorp, Alkemade, Al phen, Hillegom, Katwijk, Lisse, Noordwyk, Noordwijkerhout en Zoeterwoude. De ploegen bestaan uit zeven mannen en twee vrou wen. De toegang bedraagt een rijksdaalder. MONTPELLIER (ANP) - De zes de ronde van het zoneschaaktoer nooi van Montpellier is gunstig Zoeterwoude maken zich klaar voor het WK shorttrack. Op dretoemer^°KinidKuW-f wo^van (foto Holvast) Andruet, Kick Langeweg versloeg Bastian en Paul van der Sterren geven moment merk je dat je bij kan blijven", blikt Veldhoven erg nuchter op zijn doorbraak terug, "maar het besef dat je echt bij de top hoort krijg je pas als je niet al leen bij kan blijven, maar op die snelheid ook nog kan passeren". Hoe zijn kansen nu werkelijk lig gen, dat vind hij te moeilijk om te beoordelen. Maar de opmerking van Piet Broekhuizen als gevraagd wordt of Veldhoven even uit het trainingskamp mag worden ge- paar shorttrackers bezig. Dan staat er iemand langs de baan die vraagt of je dat ook niet wil doen, want de club kon best een paar leden ge bruiken". Hobby Dat overkwam Veldhoven, die wat uiterlijk betreft een zekere ge lijkenis vertoont met Ajacied Ge rald Vanenburg, in '79. Sinds die tijd gaat elk vrij uurtje op aan, alle respect, gekrabbel op het ijs Korte slagen, vallen en in vloeien de lijn weer opstaan en bochten lo pen, dat alles in een zeer rap tem po. Tot twaalf keer per week train de Veldhoven wel, "maar niet lan ger dan drie uur per dag, want ik wil later niet voor de moeilijkhe den komen te staan", laat hij he contact met de maatschappij verloren gaan. "Het blijft een hob by, waar ik probeer alles uit te ha len". Afgelopen weekeinde realiseer de Veldhoven op de 1000 meter een tijd van 1 minuut 38,34 seconden waarmee hij net boven het wereld record (1.37,91) van zijn Canadese concurrent voor de wereldtitel Guy Daigneault bleef. "Op een ge haald voor een verhaaltje, is type rend. "Als de hele Nederlandse pers dat zou willen, dan wordt Charles natuurlijk nooit wereld kampioen". En daar is het de naar erkenning zoekende shorttrackers nou net om te doen. speelde met zwart gelijk tegen Kouatly. De ontmoetingen Haik - Boehm en Mirales - van der Wiel werden afgebroken is een onge veer gelijke stand. De Westduitse grootmeester Robert Huebner is gisteren weggevallen uit de kop groep van het schaaktoernooi van Linares door een nederlaag tegen de Spanjaard Manuel Rivas. Lju- bomir Iyubojevic nam alleen de leiding. Hij versloeg de Amerikaan Christiansen. Deze had de avond tevoren van Timman gewonnen. De Nederlandse grootmeester her stelde zich redelijk, maar zag on danks een naar de zevende lyn op gerukte pion geen kans in eerste zitting Tony Miles tot overgave te dwingen. De party werd afgebro ken. ADVERTENTIE AMERSFOORT (ANP) - Jan Klok stapt op als voorzitter van de lan delijke technische commissie ma- rathonschaatsen. Klok, vorig sei zoen nog enkele maanden interim voorzitter van de schaatsbond, heeft zijn besluit per brief meege deeld aan de KNSB. Het bestuur van de bond respecteert en be treurt de stap van Klok, die als een vakkundig bestuurder wordt aan gemerkt, was het commentaar van Juijen Osinga, de directeur van het bondsbureau. Volgende week don derdag wordt de ontslagbrief van Klok behandeld in de eerstvolgen de vergadering van het bondsbe- stuur. De oud-directeur van de Haagse kunstijsbaan De Uithof komt bij die vergadering persoonlijk zijn grieven uiteenzetten. Klok, niet voor commentaar bereikbaar, heeft vooral zijn bedenkingen over de manier waarop het hoofdbe stuur van de KNSB met de mara thon, de snelst groeiende tak van de schaatssport, omspringt. Vol gens Jaap Nassette, woordvoerder van de ltc marathon, heeft Klok zich de laatste tijd afgevraagd of de KNSB de belangen van de 1400 marathonrijders wel juist behar tigt. De ltc-voorzitter uit 't Harde, die al 45 jaar actief is in bestuurlij ke kringen van de schaatssport, kan de motivatie voor zijn taak niet meer opbrengen, zo heeft hij zijn commissie-leden gezegd. Gisteren werd ook bekend, dat de landelijke technische commis sie kunstrijden met onmiddellijke ingang zijn taken heeft neergelegd. De ltc besloot daartoe, nadat ge sprekken met bondsvoorzitter Meijer en secretaresse Letty Cor- bijn over een aantal controversiële zaken op niets was uitgelopen. Met name de positie van Sjoukje Koss- mayer-Dijkstra, per 1 januari aan gesteld als adviseuse, was omstre den. vo'or een heel gesneden WIT of BRUIN KATWIJK Zonder nog in grote moeilijkheden te gera ken, hebben de schakers van Katwijk beslag weten te leg gen op het teamkampioenschap van de Leidse schaak bond. Weliswaar verliep de slotwedstrijd tegen de Zwarte Pion 1 uit Lisse voor Katwijk 1 niet van een leien dakje, maar toch nog voorspoedig genoeg om reeds voor de tijd nood verzekerd te zijn van de voor de titel noodzakelijke 2% bordpunt. De Katwijkers sloten het duel uiteindelijk met een 4Vi-2Vi voorsprong af, met, na arbitrage van het drietal hangpartijen, 6-4 als vermoedelijke einduitslag. Even gloorde er in het Katwijkse clublokaal hoop voor de Lissena- ren (die met 8-2 dienden te winnen om zelf nog kampioen te kunnen worden), toen Leeuwen en Gorijn vlotjes van Van de Bent en Michiel van der Plas wonnen. Katwijk had op dat moment de zaken aan de kopborden onder controle, maar een groot aantal van de andere par tijen zag er toch even dreigend voor de Binnendijk-équipe uit. Toen echter Willem-Hendrik Haas noot plots een stuk won van Ruig- rok en Hellenberg compensatie wist te krijgen voor een aan Duk- ker cadeau gedane dame, keerde het tij. Haasnoot won vlotjes, waar na Katwyk de titel nog voor de tijd nood wist veilig te stellen. Dit dankzij winst van kopman Ad van den Berg tegen Lommerse en als nog een overwinning voor Hellen berg: 3-2. Via een remise tussen Geertsma en Lemmers en een overwinning van Duyzer op Van de Aardweg liep Katwyk vervol gens naar een 41/2-21/2 voorsprong uit. Bij de hangpartijen lykt Gys Haasnoot op winst te staan tegen Van der Poel, terwijl Binnendijk- Van Dijk op remise wordt geta xeerd en Van Hal nog voor een te- genpunt zou kunnen zorgen ten koste van Peter van der Plas. In de maanden april en mei mag de nieuwe kampioen van de pro motieklasse een gooi doen naar een plaats in de landelijke KNSB- competitie. Als tegenstanders in die zogenaamde promotiewedstrij den staat Katwyk de kampioenen van de Sticht-Gooise, de Amster damse en de Noordhollandse schaakbond te wachten. De beste twee teams uit de poule van vier verwerven een plaats in de KNSB- competitie. Een eventuele over gang van Katwijk zou in de promo tieklasse de redding van Leithen betekenen. Door immers van me de-degradatiekandidaat Bodegra ven te winnen, verzekerden de Lei- thenaren zich ten koste van hun ri vaal van de voorlaatste plaats op de ranglyst. Gaat nu Katwijk over, dan komt er één plaats extra va cant in de promotieklasse. De nummer voorlaatst uit de voor gaande competitie, i.e. Leithen 1, zou in dat geval deze plaats mogen bezetten. Katwijk deed het voor korte tyd eveneens uitstekend in de landelij ke bekercompetitie. In de eerste ronde mochten de Zeekanters het als vertegenwoordiger van de LSB opnemen tegen een viertal van LSG. Dankzij overwinningen in spannende partijen van Wim Heemskerk op Leon Konings, Ad van den Berg op Henk van Putten en Folkert Geertsma op Adriaan Clemens stelde Katwijk de winst met 3-0 veilig. Jorgen Henseler ver zuimde tegen Binnendijk zijn tot dame gepromoveerde pion van het bord te halen, waarna Binnendijk de reglementen met beide handen aangreep en het Katwijkse feest compleet maakte: 4-0. In de tweede ronde trof Katwyk prompt het in de eerste ronde vrij gestelde Philidor als tegenstander. De KNSB wenst kennelijk dat in deze competitie eerst de regionale teams elkaar elimineren, voordat de overblijvende ploeg het verder en hogerop mag zoeken. Zonder Wim Heemskerk kon Katwijk te gen, het in de bekercompetitie im mer succesvolle, Philidor niet op nieuw tot een stunt komen. Jan Willem-Duyzer werd op het theore tische vlak afgetroeft door Peter Gelpke. Folkert Geertsma en Peter van der Plas verwierven zich tegen Piet Bakker en Wim de Kok wel enige kansen, maar wisten daar toch niet goed van profiteren. Slechts Gijs Haasnoot wist RAG de Graaff op een remise te houden: 3V2-V2 en Philidor naar de derde ronde.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15