Zoetemelk: met dank aan Post... 'PSV beste van Nederland' Fortuna weer illusie armer Winnaar na 'heren-afspraak' Ajax-trainer Aad de Mos na bekerduel Beenhakker beledigd DONDERDAG 14 MAART 1985 SPORT PAGINA 13 De hele krant voor de Met grote stappen beent Hans van gedachten te doen veranderen. tweede helft, die de realiteit dan ook veel beter benaderde. „Na rust zijn de problemen ont staan. Toen leden we veel te veel balverlies op het middenveld en kwamen we niet meer aan opbou wen toe. Dan kun je alleen maar hopen dat de verdediging de tegen stander afstopt. Dat heeft met na me Ophof gedaan. Hij heeft Ajax overeind gehouden". Dat ging voor die speler dan wel ten koste van een gele kaart (char ge op Valke), de enige die terecht werd uitgedeeld. De officiële be straffing van Halvar Thoresen was belachelijk, afgezet tegen al datge ne wat al was gepasseerd was, de bekeuring voor Peter Boeve leek louter bedoeld om PSV iets gunsti ger te stemmen. uver de hele wedstrijd bezien was dat hard nodig, want Blanken- stein onthield de Eindhovenaren halverwege het tweede bedrijf ook nog een strafschop. De Boeve— tackle op Thoresen werd luchthar tig weggewuifd. Het kostte PSV vrijwel zeker de winst, die de ploeg eerder al veilig had kunnen stellen. Na de 1-1 van Brylle immers dic teerde de formatie van Reker het duel volledig. Op eigen kracht, maar ook omdat middenvelders en Ireukelen naar de dug-out. Ronald K< verdedigers van de partner door de mand vielen. De spelers uit de tussenlinie van Ajax waren op (Vanenburg liet zich vervangen door De Wit), het afweergeschut bleek aan bijstel ling toe. Althans waar het op ande re capaciteiten aankwam dan het afweren alleen. Doelman Galjé, li bero Meeuws en vleugelverdediger Boeve leverden de bal te vaak zo maar in, wat het voor PSV erg ge makkelijk maakte te tonen dat het veel bedrevener is in het moeilijke spelletje dat ook Ajax tegenwoor dig speelt. Het enige waaraan het dit keer schortte was de produktiviteit die in december in de competitietop- AMSTERDAM (ANP) - De lo ting voor de kwartfinales van de strijd om de KNVB-beker, vastgesteld voor woensdag 27 maart, heeft het volgende resul taat opgeleverd: Sparta - FC Utrecht MW/Excelsior - PSV/Ajax Den Bosch/Twente - Hel mond Sport/NAC Wageningen - Go Ahead Eagles eman poogt de PSV-doelman nog van (foto ANP) per wel was getoond (1-4) en een greintje geluk. Lokhoff miste de kans van de dag; Blankenstein miste het lef de bal op de stip te deponeren na de tuimeling van Thoresen. Reden.voor Hans van Breukelen om op te merken: „Net als bij Feyenoord, zijn we ook hier weer bestolen". Zijn trainer stelde zich heel wat gematigder op. Reker nam Blan kenstein zelfs in bescherming. „Natuurlijk moest die bal op de stip en natuurlijk heeft hij meer fouten gemaakt, waarvan wij de dupe waren, maar voor de rest vond ik niet dat hij het slecht deed. Zeker niet nu, het zijn eerste grote wedstrijd was". Het omgekeerde gold in de zo veelste topper voor Ajax, dat vol gende week dinsdag in de return alleen kan hopen dat de bijnaam 'Lucky' eer kan worden aange daan. Het werd beseft De Mos: „PSV heeft de beste ploeg. In de competitie staan we alleen boven aan omdat wij tegen de kleintjes de punten pakken die zij laten lig gen". Schoenaker: „We hebben ge luk gehad. Normaal gesproken was het nu al voorbij geweest voor ons". PAUL DE TOMBE kou geweest, dat eventjes kan er nog wel bij", zei hij lakoniek. Vrij wel alles heeft hij al meegemaakt, maar nog steeds geniet hij van elke nieuwe triomf. Deze was natuurlijk een bijzon dere. „Ik weet niet waar ik het aan te danken heb, want ik heb er deze winter niets extra's voor gedaan. Normaal getraind, zoals altijd", merkte hij op. Meteen ook keek hij al weer verder in het seizoen. Te vreden wist hij te melden dat waar schijnlijk in de voorbereiding op de Waalse klassiekers de kleine Ita liaanse ronde van Apulië zal wor den gereden. En hoe meer hij kan koersen, des te gelukkiger hij is. Zoetemelk in deze vorm mag dan geen Tour de France meer willen rijden, aan het eind van dit jaar stoppen zou een verlies voor de Nederlandse wielersport beteke nen. In de zware Tirreno-Adriatico heeft de 38-jarige renner uit Ger- migny l'Eveque zijn klasse nog eens onderstreept. De vedetten wa ren weliswaar niet gekomen om el kaar af te slachten, het werd door de omstandigheden („Zo slecht is het in honderd jaar niet geweest, hebben ze tegen me gezegd", zei Zoetemelk) wel een enorme slijta geslag. Zoetemelk hield één concurrent over, de Portugees Acacio da Silva. Vijf seconden moest die goedma ken op de Nederlander. Exact de bonificatie voor een winnende eindsprint. Dat gevaar bezwoer Zoetemelk zelf onderweg al, door tweede te worden in een tussen- sprint. „We kwamen de bocht om en ineens zag ik het spandoek han gen dat het nog een kilometer naar een bonificatiesprint was", zei hij. Alleen Theo de Rooy kwam hem in dat venijnige klimmetje nog voor bij, Zoetemelk pakte wel een se conde. Op de eindstreep in San Be nedetto del Tronto bleek het alle maal onnodig te zijn. Zes kilometer voor de eindstreep kwam Da Silva ten val en verspeelde nog 51 secon den. Het geluk lachte Zoetemelk dus wel toe in deze etappewed strijd. Maandag staakte leider Ar- gentin de strijd, dinsdag stapte de belangrijkste concurrent Greg Le- mond op en woensdag viel het laat ste gevaar letterlijk weg. Er was in de finale dus geen en kele bedreiging meer van zijn lei derstrui en precies volgens de ver wachting werd de laatste rit afge wikkeld. Eric Vanderaerden stuur de in de eindsprint van de tachtig overgebleven deelnemers naar de SAN BENEDETTO DEL TRONTO (GPD) - Joop Zoetemelk was goudeerlijk. „Ze heb ben me de overwinning gegund", stelde hjj op het erepodium in San Benedetto del Tronto nuchter vast, nadat hij was gehuldigd als de triomfator van de Italiaanse etappe- wedstrijd Tirreno-Adriatico. Met een vriendelijk knikje in de richting van Eric Vande raerden, die de afsluitende etappe op zijn naam schreef, bevestigde hij de vrede in het peloton. Wederzijds begrip tussen de twee grootste Nederlandse ploegen leidde tot de maximale oogst. Geen ongezonde naijver of zinloze concurrentie, maar gedreven door een samenloop van omstandigheden een sterk blok waar iedereen beter van werd. Zoetemelk zei er niet aan getwij feld te hebben dat de Panasonic- ploeg van Peter Post het zo zou spelen. Na de Omloop Het Volk mag vanuit de Kwantum-hoek dan de indruk zijn gevestigd dat de oor log weer was opgelaaid, voor een man als Zoetemelk hoort hoe dan ook een uitzondering gemaakt te Guimard trekt ploeg terug SAN BENEDETTO DEL TRONTO (Van een speciale ANP-verslaggever) - De wieler ploeg van Cyrille Guimard mijdt Milaan - San Remo, de eerste klassieker in de buiten categorie van dit seizoen. Dat heeft La Gazetta dello Sport, de organiserende sportkrant, ge meld in de editie van gisteren. Volgens de als bron opgevoer de Franse ploegleider is het on mogelijk een representatieve ploeg te formeren. Laurent Fig- non, de geblesseerde kopman, heeft een rustperiode van een maand voorgeschreven gekre gen. Charly Mottet, de jonge vervanger van Fignon, is uit vorm. worden. „Ik heb nooit moeilijkhe den met Peter Post of die jongens gehad. Ze hadden het mij op de laatste dag moeilijk kunnen ma ken, maar ze hebben me niets in de weg gelegd", glunderde de Franse Nederlander. Het was trouwens niet de eerste keer dit seizoen dat de twee forma ties elkaar zo goed aanvoelden. In de Ronde van de Middellandse Zee kregen Gerrit Solleveld en Leo van Vliet - uit de équipe van Gisbers - de ruimte voor een vlucht, toen dat paste in de verdediging van de trui van Phil Anderson. Ditmaal was er weer sprake van een gemeen schappelijk belang en daarop wer den de plannen uitgestippeld. Ploegleider Jan Gisbers, uiterst onrustig opererend nu de eerste grote triomf onder zijn supervisie kon worden binnengehaald, was de avond tevoren niet zeker van zijn zaak. Maar ook in het andere kamp werd onnodig een rookgor dijn aangelegd. „Als wij een groep je weg kunnen laten rijden met Jo- han Lammerts of Theo de Rooy, die nog kunnen stijgen in het klas sement, zullen we het niet laten", sprak Belgisch kampioen Eric Vanderaerden. Hij had beter moeten weten. Bij na als geen ander had hij er baat bij dat het veld, wederom zes uur rij dend in de ijskoude regen, bij el kaar bleef. Hij kon dan wraak ne men op de belachelijke jury beslis sing van de eerste etappe toen hij werd gediskwalificeerd tijdens een eindsprint. De ploeg van Zoete melk moest eveneens elke ont snapping neutraliseren om de lei derstrui niet in gevaar te laten ko men. Een stilzwijgende „heren-af spraak" lag dan ook voor de hand. Ontberingen De verwachting kwam uit en Zoetemelk won voor het eerst sinds hij in 1980 de Ronde van Frankrijk op zijn naam schreef weer eens een etappewedstrijd. In drukwekkend, omdat hij de ontbe ringen van de 20e Tirreno-Adriati co ondanks zijn leeftijd zo fantas tisch weerstond. Onverwacht ook, want de Franse Nederlander was slechts invaller voor Cees Priem, die op het laatste moment bedank te omdat hij het parkoers te lastig vond. „Als jullie willen dat ik een beetje in beweging blijf, moeten jullie me toch maar laten rijden", hield Zoetemelk de ploegleiding voor. „Toen hebben ze Priem ver vangen en volgens mij hebben ze daar nu geen spijt van. Ikzelf trou wens ook niet". Rustig wachtte hij op het erepo dium tot het de organisatoren be haagde met de huldiging te begin nen. De Italiaanse televisie wilde het rechtstreeks uitzenden en daar was het wachten op. Zoetemelk liet het gelaten over zich heen ko men. Vanonder zijn borstelige wenkbrauwen straalden zijn vrien delijke ogen alle begrip uit voor de situatie. „We zijn al zes uur in de ZEIST - Vier van de acht beker duels die gisteravond op het (kwartfinale)programma stonden krijgen nog een vervolg. Naast Ajax - PSV eindigden namelijk ook de duels NAC - Helmond Sport, Twente - Den Bosch en Ex celsior - MW in een gelijkspel. Volgende week treffen de ploegen elkaar weer, zij het in omgekeerde volgorde. Wél direct voor de halve finale kwalificeerden zich FC Utrecht, Sparta en Wageningen. Laatstge noemde ploeg is de enige club uit de eerste divisie die zover kwam. Dat zich een team uit die divisie zou plaatsen voor de laatste acht stond overigens vantevoren al vast. De tegenstander heette namelijk Vitesse. Dat liet zich, notabene in eigen huis, verrassen door de streekge noot. Op Nieuw-Monnikenhuizen was Vitesse gisteravond weliswaar de meest aanvallende ploeg, maar de Arnhemmers sprongen veel te slordig om met de kansen. Op slag van rust besliste Gozems het pleit in het voordeel van de bezoekers. Hij scoorde vanaf de stip het enige doelpunt, nadat verdediger Klop een tegenstander binnen de zes- tien-meterlijn onderuit had ge haald. In de halve finale treft Wagenin gen, dat eerder de amateurs van RCH en AFC uitschakelde, eredivi- sionist Go Ahead Eagles. De De venter ploeg, die de laatste weken Teleurstellend gelijkspel van Italië ATHENE (SID/Rtr) - Wereldkam pioen Italië is gisteren in Athene tegen het Griekse nationale voet balelftal niet verder gekomen dan een teleurstellend gelijkspel. Voor slechts 7.000 toeschouwers, het duel werd rechtstreeks op de tele visie uitgezonden, kwamen beide ploegen niet tot scoren. Beide teams schiepen zich slechts vier goede kansen. Mikos en Antoniou waren de kansrijken namens de thuisploeg. Rossi en Vierchowod misten voor de wereldkampioe- nogal wisselvallig speelt, zorgde ervoor dat Neerlands laatste verte genwoordiger in het Europese be kervoetbal, Fortuna Sittard, vol gend seizoen geen Europa Cup speelt. De Eagles wonnen met 0-3. Van de fanatieke instelling waar-1 mee Fortuna afgelopen weekeinde Sparta bestreed was gisteravond nog maar weinig te bespeuren. Na een venijnig schot van Hoyer ver scheen de thuisclub verder niet eenmaal gevaarlijk voor het doel van Jongbloed. Het rammelde in alle linies waarbij met name de te trage achterhoede steken liet val len. Na een half uur profiteerde Woudsma daarvan. Hij klopte de Sittardse defensie op snelheid en prikte de bal koelbloedig in de kor te hoek. Toen Fortuna na rust noodgedwongen meer risico's nam kreeg Go Ahead alleen maar meer ruimte. Boerebach en Tular maak ten vervolgens ook aan de nationa le bekerillusies van Fortuna een eind. Een bliksemstart van Utrecht be zorgde die ploeg eveneens een plaatsje bij de laatste acht. Volen- dam had zich in de Galgenwaard nog niet eens warmgelopen of het stond al 2-0. In de vierde en zeven de minuut knikte De Kruyk loep zuivere voorzetten van Van de Ak ker en Godee achter doelman Hoek. Met name in de tweede helft viel Volendam fanatiek aan. Het aardi ge auel, waarop slechts 2000 kij kers afkwamen, had een andere wending kunnen krijgen als Volen- dam-spits Meijer de bal in het doel had gedrukt inplaats van tegen de paal. Utrecht kon de wedstrijd nu tamelijk rustig uitspelen. Tegenstander van Utrecht in de halve finale is Sparta. De Rotter dammers maakten op het Kasteel een einde aan de zegereeks van Haarlem, dat in de competitie der tien punten uit de laatste zeven wedstrijden behaalde, maar nu met 2-1 het onderspit moest del- Die uitslag was terecht, want Haarlem bakte er er niet veel van. Zonder de geblesseerde John Ver schoor maakte Haarlem nog wel een 1-0 achterstand (Veldhoen) goed, maar die treffer van Runder kamp kwam wel met medewer king van de blunderende Sparta- defensie tot stand. De betere thuis ploeg stelde tenslotte in de tweede helft door een goal van Olde Rieke- rink de verdiende zege veilig. AMSTERDAM (GPD) - Het gelijke spel sloeg in als het bommetje dat de wedstrijd tien minuten had stilgelegd. De 1-1-deling die Ajax en PSV noopt tot een bekerreplay op 19 maart in Eindhoven, kwam gisteravond in alle op zichten harder aan bij de Amsterdammers dan bij de voet ballers uit de Lichtstad. Niet eens zozeer om het resultaat, alswel om de indirecte consequenties. Waar Jan Reker zich als oefen- meester van de Brabantse club naderhand uiterst laconiek kon opstellen ("de penningmeester kan meer tevreden zijn dan ik"), daar moest zijn Ajax-collega Aad de Mos overgaan tot een pijnlijke constatering: „PSV is op dit mo ment de beste ploeg van Neder land". Na een warrig betoog verbet dat compbment maar moeizaam zijn mond, slechts zelden kon het ge makkelijker worden gestaafd door de feiten. Zelfs dertien tegenstan ders slaagden er gisteravond niet in PSV in De Meer te verslaan. Elf Ajacieden, scheidsrechter John Blankenstein en de F-side, waren gezamenlijk alleen in staat de be- shssing over kwaüficatie voor de kwartfinales van het toernooi om de KNVB-beker uit te stellen tot volgende week dinsdag. Door mid del van 'toeval', verkeerde besbs- singen en het afsteken van vuur werk. Afgaande op de prestatie van gis teren zal Ajax in de return zonder de hulp van derden alle geluk van de wereld nodig hebben. Op het ei gen veld waren de Amsterdamse voetballers maar 25 minuten na drukkelijk aanwezig. In het laatste kwartier voor de rust en in de tien minuten dat ze er alleen opstonden omdat het duel tijdelijk was ge staakt door Blankenstein. De Haagse arbiter floot zeker niet in het nadeel van Ajax en ne geerde ondermeer een schoolvoor beeld van een strafschop voor Tho resen. De fanatieke fans van de ploeg uit de hoofdstad bombar deerden de opponent met scheld woorden en rotjes. Alle factoren die voorkwamen dat PSV het kar wei gisteravond al afmaakte, vloei den samen in de dertigste minuut van de eerste helft. De handeling van Willy van de Kerkhof tegen Koeman was in eer ste instantie al niet de vrije trap waard die wel werd gegeven. Re ker: „Willy speelde alleen de bal", Koeman: „Ik kon er niet meer bij en bet me vallen". In tweede in stantie was het puur toeval dat Gassebch daarna van zestien meter raakmikte. Reker: „Een lullige goal, die bal shpte door de muur en dat mag eigenlijk niet gebeuren". In derde instantie ontplofte juist op dat moment het zoveelste rotje naast doelman Van Breukelen. Net als zijn coach („De invloed van dat vuurwerk was nul komma nul") weigerde de sluitpost de ex plosie als excuus te gebruiken, de tegengoal betekende wel een mo rele knal. PSV had voor die tijd veel soepeler en vooral veel plan matiger gespeeld, had ook de beste kans gekregen via Lokhoff, maar moest zichzelf tijdens de ingelaste onderbreking, niettemin danig op peppen. „Rustig blijven, we laten ons niet gek maken, want we voetballen te goed om hier te verbezen", hield Reker zijn manschappen in de kleedkamer voor toen Blanken stein eindelijk had ingegrepen na dat boven het hoofd van Van Breu kelen ("Het werd me echt te gortig; daarom bep ik zelf het veld uit") een bommetje was afgegaan. De trainer moest die woorden herha len in de reglementaire pauze, om dat PSV in het laatste kwartier van de eerste helft was ontsnapt aan een grotere achterstand. Op de mogelijkheden voor Schoenaker en Van Basten baseer de Aad de Mos zijn betoog dat Ajax in de hele eerste periode sterk had gespeeld. „Vooral op het midden veld. Gassebch vond ik daar uitste kend. Maar we hebben voor de pauze teveel gegeven en te weinig afstand genomen". Dat zijn team, op eigen grond voetballend met één spits.., aanvankelijk maar heel weinig had laten zien en als geheel veel minder voorstelde dan de partner, nam hij in die nabeschou wing niet mee. Dat gegeven be waarde hij voor de analyse van de Wildschut uit A-selectie verwijderd AMSTERDAM (GPD) - Piet Wild schut is met onmiddellijke ingang uit de A-selectie van PSV gezet. Dit is gebeurd naar aanleiding van een interview met hem in een voet balweekblad. Daarin nagelt Wild schut zijn trainer (Jan Reker) min of meer aan de schandpaal o.a. door op te merken dat 'mijn enige hoop is dat zijn contract niet wordt verlengd'. Voor Reker was met na me deze uitlating een reden om Wildschut uit de selectie te zetten. Vandaag hebben Reker en mana ger Ploegsma van PSV een ge sprek met de gefrustreerde voet baller. UTRECHT (ANP) - Interim-bonds- coach Leo Beenhakker maakt moei lijke tijden door. Gisteravond heeft hij zich mateloos geërgerd aan de manier, waarop de spelers van zijn Volendam met 0-2 werden uitge schakeld in de achtste finales van het toernooi om de KNVB-beker. „Ze begonnen pas te voetballen toen het al 2-0 voor Utrecht was. Onvoorstelbaar", zei de diep bele digde trainer, die dit seizoen Rinus Michels vervangt als bondscoach van de KNVB. Volgens hem missen de Nederlandse voetballers de juis te instelling.,Ak ik tien uur met ze bezig ben, zit ik zeven uur aan hun bovenkamer te sleutelen. En het helpt nog niet, het is ongelooflijk". Beenhakkers collega Nol de Rui ter had zijn spelers wel goed kun nen motiveren voor het bekerduel tegen Volendam. „Ik heb, na onze afgang in de competitie tegen Haarlem, een stel spelers bewust beledigd. Ze met opzet kwaad ge maakt. Dat heeft geholpen", zei De Ruiter. „Mijn spelers zijn niet meer te beledigen", repliceerde de hoogst geïrriteerde Beenhakker. „Het is een verschijnsel van deze tijd. Pas nog had ik de eer met de zestien bes te voetballers van Nederland te mo gen werken. Ik dacht, dat zijn de goeien, die hebben de juiste instel ling wel, maar toen ik het stel zag binnensloffenhet is droevig ge steld met ons voetbal. Ik geloof dat we de zaak met z'n allen flink heb ben verziekt". n een proefabonnement met 50% korting. Voor slechts weten lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend i» Ja, ik neem een kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam Adres PostcodePlaats U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050,2300 VB Lelden. In plana van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941). Resultaat van een goede samenwerking: Joop Zoetemelk e het erepodium. winst. Er werden ditmaal geen on regelmatigheden geconstateerd, al veerde hij even woedend op toen een commissaris meedeelde dat de finishfoto nog moest worden beke ken. „En ik had vier meter voor sprong", foeterde de Belg. „Als ik zaterdag in San Remo wil winnen zal ik dus nog meer voorsprong moeten nemen".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13