LEIDSCH DAGBLAD Gorbatsjov vindt weerklank Geen gemeenten meer onder de 10.000 inwoners Zware verliezen Iraanse troepen Gemakkelijke inbraken in computerbestanden Overval op bejaarde in Hazerswoude Gereserveerde instemming na snelle benoeming Sowj et-leider Afschaffing 'goodwill' op losse schroeven W «s «-Sjjawsaë; GORBATSJOV Varkenspest breekt los in Vlaanderen DINSDAG 12 MAART 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37650 Directeur: 6 Koopman Hoofdredacteur dra. J. W. E Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tol.nts. zie colofon DEN HAAG (GPD) - De journa list J. Jacobs heeft twee inbra ken in computerbestanden kun nen plegen. Met behulp van een eigen microcomputer en een te lefoon kreeg hij toegang tot de gegevens van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne in Bilthoven en van het natuurkundig laboratorium van Philips in Eindhoven. Jacobs is wetenschapsjourna list en werkt onder meer voor De Volkskrant en het weekblad In termediair. Van dat laatste blad kreeg hij enige tijd geleden op dracht om een verhaal te schrij ven over computerkraken, zo mogelijk met een voorbeeld er bij. Het lukte Jacobs de gegevens uit de centrale computer van het Rijksinstituut op zijn eigen beeldscherm te krijgen: lange lij sten van slagerijen, het perso neelsbestand van het instituut, brieven van de directie e.d. Het natuurkundig laborato rium van Philips was, toen Ja cobs zich aanmeldde als 'kraker', al op de hoogte van het feit dat een buitenstaander gegevens uit het bestand had gehaald. Het probleem zit vooral in de gehei me codes, die gebruikers moeten intoetsen voor ze toegang krijgen tot de opgeslagen gegevens. De meeste computergebruikers we ten niets beters dan hun eigen naam te HAZERSWOUDE - Een 85-jarige bejaarde is gisteravond in zijn woning aan de Dorpsstraat in Ha- zerswoude door een overvaller neergeslagen en aan handen en voeten gebonden in het toilet op gesloten. Daar moet de bewoner enkele uren buiten kennis hebben gelegen. Pas na bijna vier uur zag de man kans zich geboeid en wel naar de keuken te slepen waar hij de aandacht van een tegenover hem wonende nicht wist te trek ken. De overvaller had uit een kluis een onbekend geldbedrag meegenomen. Volgens de politie moet het om enkele duizenden guldens gaan. Het onderzoek heeft tot nu toe weinig gegevens opgeleverd, het hoogbejaarde slachtoffer kon weinig aanwijzin gen verstrekken. Neergeslagen en geboeid Omstreeks half tien drong de overvaller de woning van de al leenwonende bejaarde binnen. Er ontstond een vechtpartij, waarbij de bewoner enkele rake klappen kreeg, hij heeft een gezwollen oog. De man werd aan handen en voe ten gebonden en naar het toilet gesleept en daar opgesloten. Mo gelijk was hij toen al bewuste loos. De overvaller doorzocht het hele huis. Uit een kluis werd geld meegenomen, de bewoner kon de politie niet vertellen hoeveel geld er in de kluis lag. Omstreeks kwart over een zag de man eindelijk kans zijn nicht te waarschuwen. Hij werd direct naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht voor observa tie. Waarschijnlijk zijn de ver wondingen beperkt gebleven tot een gezwollen gezicht en ontvelde polsen en enkels. Uit het onderzoek is inmiddels gebleken dat ongeveer twee tot drie weken geleden bij de bejaar de ook al een inbraak is gepleegd. De buit zou toen ongeveer dui zend gulden hebben bedragen. De man heeft van de inbraak geen aangifte gedaan. Ondertekening akkoord te elfder ure afgelast UTRECHT (ANP) - De onderteke ning van de overeenkomst tussen de Landelijke huisartsenvereni ging (LHV) en staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) over het vestigingsbeleid en af schaffing van de 'goodwill' is op het laatste moment niet doorge gaan. Volgens LHV-voorzitter De Regt hebben de WD-ministers in het kabinet bezwaren tegen het in dit 'convenant' overeengekomen vestigingsbeleid. De liberalen vinden dit volgens hem in strijd met het vrije onder nemerschap. Het kabinet be raadt zich vrijdag opnieuw over de ze kwestie. Over het vestigingsbe leid is meer dan twee jaar onder handeld en De Regt zei 'danig ont hutst' te zijn over de gang van za ken. Wanneer het vestigingsbeleid uit het tien punten omvattende convenant verdwijnt, staat de hele overeenkomst volgens hem op los se schroeven. De overeenkomst betekende ook een doorbraak voor met name de goodwill, de som die beginnende artsen moeten betalen voor het overnemen van een bestaande praktijk. Deze 'pensioenvoorzie ning' verdwijnt. Artsen die inder tijd goodwill hebben betaald, wor den schadeloos gesteld via een speicaal fonds. Een ander punt uit de overeen komst is verkleining van de huisartsenpraktijken van 2500 naar 2400 patiënten. De Regt vreest van wege het huidige artsenoverschot een 'grote druk op de markt' als de overeenkomst niet doorgaat. WEER ZWEEDS WITTEBROOD MOSKOU/WASHINGTON/BRUSSEL - Met gereserveer de instemming is gisteren en vandaag vrijwel overal in de wereld gereageerd op de snelle benoeming van het jongste lid van het Politbureau Michael Gorbatsjov tot opvolger van de zondag overleden partijleider Konstan- tin Tsjernenko. In Washington en in de Europese hoofdsteden zien regeringsleiders zijn benoeming als een hoopvol signaal van continuïteit in het Sowjet-leidersschap, maar is men het erover eens dat belangrijke koerswijzigingen op korte termijn niet te verwachten zijn. Ook in NA- VO-kringen wordt voorlopig niet met veranderingen rekening ge houden. De begin deze maand 54 jaar ge worden Gorbatsjov zei gistermid dag in een eerste rede dat de Sow- jet-Unie niet streeft naar eenzijdige voordelen op het gebied van de de fensie. „Wij willen dat de wapen wedloop wordt beëindigd en niet dat hij wordt voortgezet". In dit verband noemde hij de bevriezing van de kemwapenvoorraden en het stopzetten van de plaatsing van nieuwe raketten. Moskou hoopt dat de Ameri kaanse onderhandelaars „de posi tie van de Sowjet-Unie begrijpen en op overeenkomstig wijze beant woorden. Dan zou een overeen komst kunnen worden afgeslo ten", aldus de nieuwe partijleider, die gisteren twee'uur na de officië le melding van de dood van Tsjer nenko tot voorzitter van de begra feniscommissie werd benoemd en nog eens twee uur later de eerste man in de Sowjet-Unie werd. President Reagan heeft gisteren gezegd niet zelf naar Moskou te willen gaan, maar heeft een ont moeting op korte termijn met de nieuwe leider ook niet uitgesloten. Hij wordt vertegenwoordigd door van de VN, Perez de Cuellar en de Indiase premier Gandhi. Neder land wordt vertegenwoordigd door vice-premier Van Aardenne en mi nister Van den Broek (buitenland se zaken). Uit de hele wereld zijn blijken van medeleven naar Moskou ge stuurd. China betuigde van 'diep medeleven' en de paus liet weten Tsjernenko 'te zuÜen gedenken'. Tsjernenko, die morgen wordt be graven, overleed aan longemfy seem en een zwak hart, zo is offi- ceel bekend gemaakt. In de Sow jet-Unie is drie dagen van rouw af gekondigd. (Zie ook pagina 7) (foto ANP) De Vries (CDA) wil door spreiding van overheids diensten 850 banen naar het noorden van het land overhevelen. PAGINA 5 Puntensysteem als contro le op de rijvaardigheid van de Westduitsers. PAGINA 7 Veel idealen van president Nyerere van Tanzania ver waaid in dorre droogte. PAGINA 8 Kamer heeft problemen met versoepeling van ont slag, zoals door De Koning is voorgesteld. PAGINA 9 Marco van Basten legt de kritiek naast zich neer: 'Het komt wel in orde'. PAGINA 13 AMSTERDAM - Burgemeester Ed van Thijn van Amsterdam nam vanochtend in de hoofdstad uit handen van de vijfjarige Ellen Alfrink het eerste Zweedse wittebrood in ontvangst dat was gebak ken volgens het receipt van 1945, toen dergelijke broden hongerend Nederland bereikten en een golf van emotie lossloegen. De op brengst van de verkoop van ongeveer vijfduizend van deze broden gaat naar het Rode Kruis. Bakkers in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zorgen voor de verspreiding. spresident Bush. De Europese DEN HAAG - Voor gemeenten met leiders gaan veelal wel naar Mos- minder dan 10.000 inwoners is kou. Zo ook de secretaris-generaal straks geen plaats meer. Dat is de uitkomst van een debat in de vaste commissie voor binnenlandse za ken van de Tweede Kamer over het beleid van minister Rietkerk en staatssecretaris Van Amelsvoort (binnenlandse zaken). De twee be windslieden kregen gisteren steun Vrouwen vakbond bezet kamer burgemeester Alkemade (Van een onzer verslaggevers) ALKEMADE - Ongeveer vijftig vrouwen, allen lid van de Vrou wenvakbond, hebben vanmorgen de kamer van burgemeester J. Wa- ilijiiiii.i.i v genaar van Alkemade bezet. Met durende debat was een tegenvaller voor dat de gemeentelijke herinde ling op een laag pitje zou worden gezet en voerde daartoe een verbe ten gevecht met de twee bewinds lieden. Maar deze kregen steun van WD, D'66 en van een unanieme PvdA. De kleine rechtse én linkse partijen kozen de kant van het CDA. hun plannen op het gebied gadering wegens de overweldigen- van de gemeentelijke herindeling. de belangstelling werd gehouden, gingen daarop teleurgesteld huis waarts. Het proces van samenvoe- Trein-toegarig-bi]jetten bij NS-stations. Kans op een bui Van het westen uit toenemende bewol king en in de loop van de dag een enke le bui. Minimumtemperatuur onge veer 1 graad, middagtemperatuur rond 7 graden. Tot matig, aan de kust moge lijk tot krachtig toenemende westelij ke wind. 13 maart Zon op 06.59, onder 18.41 uur. Maan op 02.31, onder 09.54 uur. Hoogwater te Katwijk om 07.11 en 19.38 uur, laagwater om 03.03 en 15.31 TEHERAN (AFP/UPI/Rtr) - Iraakse troepen hebben Iran vanochtend zware ver liezen toegebracht bij het afslaan van een aanval aan het zuidelijk front. Een groot aantal Iraanse militai ren werd krijgsgevangen gemaakt, zo meldde een Iraakse woordvoerder. De Iraanse aanvallers zouden zijn omsingeld. Vannacht meldde Iran de aanval op Irak. Die was een reactie op de luchtaanvallen die Irak eerder in de nacht deed op Teheran en vijf andere Iraanse steden. In Teheran werd, voor het eerst sinds het openlijk uitbreken van de oorlog tussen beide landen in 1980, een woonwijk aangevallen. Volgens Iran hebben de aanvallen van de laatste dagen al aan 800 Iraanse burgers het leven gekost. Zelf vuurde Iran vannacht grond-grondraketten af op Iraakse olievelden bij Kirkuk. Kirkuk is van vitaal belang voor de op olie drijvende economie van Irak. Daar begint een 1000 kilometer lange oliepijpleiding waarmee via Tur kije olie wordt vervoerd naar de Middellandse zee. De jongste aanvallen door de lucht van beide landen werden uit gevoerd minder dan een uur voor dat volgens een nieuwe oproep van secretaris-generaal Perez de Cuel lar een eind zou moeten komen aan wederzijdse aanvallen op steden en andere burgerdoelen. Iran had verklaard dat het gevolg zou geven aan de oproep, als Irak dat ook zou doen. hun actie wilden zij bereiken dat de gemeente een inwoonster van het dorp (moeder van vier kinde ren) haar uitkering teruggeeft. Die uitkering heeft het gemeentebe stuur ingetrokken nadat de vrouw een vriend by haar thuis had ont vangen. De leden van de vakbond dron gen rond het middaguur de kamer van Wagenaar binnen en eisten met hem, een wethouder en het hoofd van de sociale dienst een ge sprek. Om hun eis kracht bij te zet ten riepen de vrouwen leuzen en hadden zij spandoeken meegeno men. Hoewel de politie een oogje in het zeil hield, trad zij niet op. kleine gemeenten wordt gesteld op 10.000 inwoners. Naar beneden toe mag er van die grens wel iets wor den afgeweken. Het resultaat van het twaalf uur r de vele gemeentebestuurders uit deze regio die gisteren naar Den Haag waren gekomen. Uit vrijwel de meeste desbetreffende gemeen ten in de Rijnstreek is felle kritiek gekomen op het verleggen van dé gemeentegrenzen. Men wil in het algemeen het liefst een zelfstandi ge gemeente blijven. Na het debat van gisteren is de kans daarop ech ter uiterst gering geworden. Zo'n 400 gemeenten staan op de nominatie te worden 'opgerold', zoals CDA-woordvoerder Mate- man tijdens het soms zeer felle de bat de bedoelingen van Rietkerk omschreef. De CDA'er pleitte er- wijze gemeentelijke herindeling gaat overigens gewoon door. In ju ni organiseert het provinciebe stuur de tweede inspraakronde voor gemeenten in het gebied Zuid-Holland-oost. In het najaar zal het provinciale plan voor de herindeling ter visie worden ge legd en eind dit jaar gaat het naar de minister. Volgend jaar zal de be windsman zich erover uitspreken. m Voor de derde maal in drie ^|g5§?sjaar tijd pakken leidende -gnfiapnww jn de wereld hun kof fers voor een tocht naar rouwend Moskou. De overleden partijleider Tsjernenko, al bij zijn benoeming zwaar ziek, is amper een jaar aan de macht geweest, maar heeft in die pe riode niets gedaan dat de aandacht trok. De hervatting van de onderhan delingen met de Verenigde Staten lijkt vooral het werk van één van de architecten van de vroegere ontspan- ningspolitiek, minister Gromyko (bui tenlandse zaken). Zo wordt in één week tijd een nieuw hoofdstuk geschreven. De jonge en niet in de laatste plaats in het Westen favoriete Michael Gorbatsjov is nu partijleider. En uitgerekend vandaag schudden de onderhandelaars van de twee grootmachten elkaar voor het eerst weer de hand in Genève. Het samenvallen van die twee ge beurtenissen had voor de Amerikaan se president Reagan een uitgelezen moment kunnen zijn voor een bezoek aan de Moskouse begrafenisplechtig heden. Reagan heeft echter besloten niet te gaan en wie hem het waarom van zijn thuisblijven heeft zien uitleg gen, kan moeilijk om de indruk heen dat hij met de mond vol tanden stond. Voor een topconferentie is het nu nog te vroeg, maar een bezoek aan Moskou had in de huidige omstandig heden een belangrijk en zeker ook door de Russen gewaardeerd signaal kunnen zijn van toenadering. Met de komst van Michael Gorbats jov lijkt een zekere rust in het Kremlin te zijn teruggekeerd. Tot zijn benoe ming was vrijwel zeker al voor de dood van Tsjernenko besloten en dat duidt erop dat de senioren in het Po litbureau de tijd gekomen achten voor een voortzetting en mogelijk uitbrei ding van de door Andropov en Gor batsjov voorgestane aanpassingen. Die zullen zich vooral intern voltrek ken in de vorm van een bescheiden decentralisatie in de landbouw en de industrie. Gorbatsjov heeft daarmee in zijn geboortestreek al mogen expe rimenteren en te venvachten valt dat hij die lijn wil voortzetten in de rest van het land. Of en wanneer hem dat zal lukken, wordt bepaald door de steun die hij in de partij zal weten te verwerven. In een conservatief inge steld land als de Sowjet-Unie vergen aanpassingen hoe dan ook veel tijd. Op het dit jaar te verwachten partij congres zal blijken hoe stevig Gor batsjov in het zadel zit. Dat congres moet beslissen over aanpassing van het in veel opzichten verouderde par tijprogramma. Tegen die tijd zijn wel licht ook enkele benoemingen te ver wachten in zowel het partijsecreta riaat, als in het nu wat uitgedunde Po litbureau. Wat het buitenlands beleid betreft zijn geen grote wijzigingen te ver wachten. Gorbatsjov heeft al eerder duidelijk gemaakt dat de Sowjet-Unie ditmaal pas van tafel zal gaan als er resultaten zijn geboekt. Die opstelling is weliswaar niet helemaal te rijmen met het overigens begrijpelijke veto dat de Russen over een militarisering van de ruimte hebben uitgesproken, maar toont wel het soort vastbera denheid dat van een serieuze onder handelingspartner verwacht mag worden. Het nu beëindigde machtsvacuüm is een regelrechte uitdaging voor de gesprekspartners in het Westen. En hoewel vast staat dat het wapenbe- heersingsgesprek inGenève lang van duur zal zijn, mag ditmaal met meer dan gewone belangstelling naar de wederzijdse voorstellen worden uitgezien. JEUKKOGEL - Militaire on derzoekers op de FUipijnen heb ben een 'jeukkogel' uitgevonden die politieke betogers zonder blijvend letsel toe te brengen, tij delijk uitschakelt. De persoon die door de kogel getroffen wordt, „lijdt geduren de enkele uren aan zeer grote jeuk over het hele lichaam". De hele krant voor de BRUSSEL - De Belgische rege ring heeft een volledig verbod op het transport en de export van var kens afgekondigd na het uitbreken van een epidemie van Afrikaanse varkenspest in West-Vlaanderen. Al op zes plaatsen is deze varkens ziekte, die niet gevaarlijk is voor de mens of voor andere diersoorten, geconstateerd. Tot nog toe zijn in West-Vlaande ren al 2000 besmette varkens afge maakt en vernietigd. De Afrikaan se varkenspest vertoont gelijkenis sen met de Europese maar is vol gens deskundigen moeilijker te be strijden. Zij kan ook door mensen worden overgebracht. Het is een vrij onbekende ziekte die pas twee keer eerder in Europa voorkwam, in 1967 en 1983 in Italië. Maar nu is de ziekte ook al ge constateerd in Spanje, Portugal en op Sardinië. West-Vlaanderen is het eerste gebied in noordelijk Eu ropa waar deze varkenspest is ge constateerd. Vrijwel heel West- Vlaanderen het gebied ten wes ten van de lijn Sas van Gent/Franse grens - is tot besmet gebied ver klaard wat betekent dat er een ab soluut verbod op transport en slacht van varkens bestaat. De haarden van de ziekte liggen geheel verspreid over West-Vlaan deren, waardoor de autoriteiten in het duister tasten over de bron. West-Vlaanderen bevat de helft van de Belgische varkensstapel met 2500 varkens per 100 hectare. Ja, ik neem een proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9,80 ontvang ik vier weken lang het Leldsch Dagblad vrijblijvend ir de bus. Mijn voordeel'/ 9,80. Ja, ik neem een kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam Adres Postcode .Tel.. U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050,2300 VB Lelden. In plaats van da bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1