'Vrouwenbond geeft vakbeweging kleur' j Uitgerekend de chip maakt de economie weer ambachtelijk Gehuwde priesters met vrouw en kroost bijeen Nieuwe voorzitter Maria van Veen: Overheid doet moeilijker over samenwonen dan multinationals VRIJDAG 8 MAART 1985 PAGINA 17 AMSTERDAM - Zonder Vrou wenbond zou de FNV saai zijn. Daar is Maria van Veen stellig van overtuigd. Noemde haar voorgangster Karin Adelmund de bond in een interview met de ze krant drie en een half jaar te rug het 'zuurdesem' in de vakbe weging, de huidige voorzitter van de FNV-vrouwenbond vindt de kwalificatie 'het kloppend hart' toepasselijk. door Marijke Vreeken „Ik denk dat door de Vrouwen bond de vakbeweging veel meer kleur heeft gekregen. Als je de inbreng van de Vrouwenbond even wegdenkt, dan heeft de vakbeweging belangrijk in waar de verloren. Ze zou dan alleen nog maar een kopie zijn van de mannencultuur, zoals we die ook zien in de maatschappij waarin we leven". Maria van Veen (34) volgde in januari Karin Adelmund op als voorzitter van de Vrouwenbond FNV. In 1970 werd ze actief in de toen nog katholieke jongerenbe weging KWJ in Tilburg. Toen ze in 1973 werkloos werd, stortte ze zich in het vakbondswerk. Ze was lid van de Industriebond NKV, later FNV. Van mei '82 tot haar benoeming tot voorzitter van de Vrouwenbond werkte ze bij de Centrale Ondernemings raad van de Hollandse Beton- groep te Rijswijk. Bijgestaan door voorlichtster Maria Henneman (29) van de bond, belicht Maria in haar kan toor op de bovenste verdieping van het FNV-gebouw in Amster dam de stand van zaken. Hoe is het de Vrouwenbond sinds de toetreding tot de FNV in januari '82 vergaan? Huishoudelijke arbeid, collec tieve voorzieningen en margina le betaalde arbeid, dat waren toen de zaken die de bond op centraal niveau zou gaan bespre ken. Wat is er van de ideeèn van de Vrouwenbond doorgedron gen en staan de heren van de FNV echt achter het hoofddoel van de bond: herverdeling van betaalde en onbetaalde arbeid? Kinderopvang Maria van Veen: „De onbetaal de arbeid heeft nog steeds niet de economische waarde gekre gen die wij eraan zouden willen geven". Wel is er aandacht voor onbetaalde arbeid, waarmee zo wel huishoudelijk- als vrijwilli gerswerk wordt bedoeld, vindt Maria Henneman. „In de nota 'Arbeid en solidariteit', die op het oktobercongres van de FNV is vastgesteld, wordt ook over onbetaalde arbeid gesproken. "Dat gaat heel erg moeizaam hè?", reageert Maria op de op merking dat het met de collectie ve voorzieningen, de kinderop vang met name, nog niet erg wil vlotten. „We hebben gevochten tegen het afbraakbeleid van de regering", zegt Maria Henneman, „maar je ziet dat de idealen die je hebt door financiële omstandig heden om zeep worden gehol pen". Al gaat het dan langzaam, het werk van de Vrouwenbond le vert wel degelijk resultaat op. Het meest tastbare resultaat tot nog toe is wel de Alida de Jong- school, die in juni de eerste lich ting afgestudeerden aflevert. De Alida de Jongschool in Utrecht is een vakopleiding voor vrou wen. Vrouwen die opnieuw aan het arbeidsproces willen deelne men, kunnen daar een computer opleiding of een opleiding in het opzetten van een eigen bedrijf volgen. Nog dit jaar opent de bond in Tilburg een tweede school en in 1986 moet ook in het noorden van het land een soort gelijke opleiding beginnen. Thuiswerk De marginale betaalde arbeid, het thuiswerk, is een ander ge bied waar de inspanningen van de bond vruchten beginnen af te werpen. Onlangs kreeg de bond subsidie om landelijke 'steun punten' voor thuiswerksters op te zetten. Thuiswerk, dat is van oudsher enveloppen plakken, garnalen pellen, lampekappen maken, au to-onderdelen monteren en schoenen stikken. Maar ook het werk van datatypistes wordt te genwoordig steeds vaker thuis gedaan. Dat laatste is het beter geschoolde thuiswerk en dat wordt beter betaald. „Maar met name het onge schoolde thuiswerk wordt bijna altijd tegen stukloon gedaan", zegt Maria Henneman, „dat zyn lonen waarvan je denkt: het is onmogelijk dat mensen daar voor willen werken". Toch ge beurt het en het thuiswerk neemt de laatste jaren zelfs toe, weet de Vrouwenbond. Door die steunpunten kunnen thuiswerk sters met elkaar in contact wor den gebracht en kan iets worden gedaan aan belangenbeharti ging. En dat is hard nodig. Nog steeds verdienen thuiswerksters niet het minimumloon en van so ciale zekerheid is ook geen spra ke. Maria Henneman: „Je ziet ook dat de houding van verschillen de bonden ten aanzien van thuis werk verandert. Een bond als Druk en Papier bijvoorbeeld, die veel te maken heeft met thuis werk, pleit er nu voor om thuis werk niet te verbieden in de cao, maar er juist regelingen voor te treffen. Vroeger vond men dat thuiswerk verboden moest wor den omdat het toch alleen maar een loondrukkend effect had. Nu zien ze dat er allerlei werkgevers zijn die met bv's werken, waar ze een deel van hun produktie on derbrengen, waar de vakbewe ging geen greep meer op heeft. Nu zeggen ze: we moeten probe ren daar wel greep op te krijgen". Sociale zekerheid Staatssecretaris Kappeyne van de Copello (emancipatie) wil wel praten over het recht op mini mumloon voor thuiswerksters, maar de sociale zekerheid is een moeilijk punt, zegt Maria Henne- Vrouwenbond-voorzitter Maria man. „Zy vindt dat een betere ju ridische positie van thuiswerk sters hun arbeidszekerheid zal ondergraven, omdat ze dan te duur worden. Maar wij redene ren precies omgekeerd". Maria van Veen: „Niet omdat we daarmee het thuiswerk van de baan willen hebben. We er kennen het belang ervan voor vrouwen, zolang de situatie nog is zoals hij is. Zolang de betaalde en onbetaalde arbeid niet beter verdeeld is en zolang er niet vol doende kinderopvang is, is dat thuiswerk voor vrouwen toch een mogelijkheid om zich een ei gen inkomen te verwerven". Een belangrijke voorwaarde om tot een beter verdeling van betaald en onbetaald - huishou delijk - werk tussen mannen en vrouwen te komen, is arbeids tijdverkorting. Terwijl de FNV nu aarzelend denkt aan een 32- urige werkwéek, pleit de Vrou wenbond, net als de rest van de vrouwenbeweging, voor een werkweek van 25 uur. Dat het de vrouwenbeweging (Joke Smit) was die oorspronkelijk met een kortere werkweek op de prop pen kwam, juist om die herver deling te kunnen realiseren, daar heeft bijna niemand het meer „Nou ja, behalve dan de vrou wenbeweging", zegt Maria Hen neman. „Maar elke keer als er in de FNV-stukken met betrekking tot arbeidstijdverkorting alleen over betaalde arbeid wordt ge sproken, dan trekken we aan de bel. En je ziet ook dat wel over de herverdeling van betaalde en on betaalde arbeid wordt gesproken maar dat de praktische uitwer king in cao's bijvoorbeeld ont breekt. En als je het hebt over herverdeling zou je ook moeten pleiten voor goede ouderschaps verloven en kinderopvang in be drijven en andere collectieve voorzieningen". Oud en jong In de Vrouwenbond, die 10.000 leden heeft, zijn vrouwen georga niseerd op hun sekse en niet, zo als de andere bonden, op hun be roep. Vroeger waren in de Vrou wenbond vooral vrouwen ver enigd, wier mannen lid van een bond waren. De vrouwen maak ten gezellige uitstapjes en onder steunden het bondswerk van hun mannen. Het veranderende karakter van de Vrouwenbond werd officieel met de toetreding tot de FNV. Sinds die tijd heeft de bond maar liefst de helft van zijn ledenbestand ingewisseld. De indruk dat de plaatselijke af delingen nog steeds dat karakter van vroeger hebben, blijkt ge deeltelijk juist. Maria van Veen: „Maar dat ver schilt ontzettend. Het hangt er van af of er in het bestuur een evenwicht is tussen oudere en jongere leden. Het is een heel verscheiden beeld dat je van de verschillende afdelingen krijgt. In de ene afdeling zijn ze vooral bezig met ontspanning en vor ming, terwijl anderen zich bezig houden met de uitvoering van het beleidsplan". „Maar gezelligheid is óók be langrijk. Het verenigt de men sen. Je krijgt geen goede onder linge band als je altijd alleen maar inhoudelijk bezig bent. Ik weet bijvoorbeeld dat de afde ling Domburg elk jaar borduurt voor de VARA-speelgoedactie en nu gaat dit jaar de helft van de opbrengst naar de Britse mijn werkersvrouwen. Waar de één een heel verhaal houdt, doet de ander iets concreets. Heerlen houdt een manifestatie voor de mijnwerkers en Domburg bor duurt 1000 gulden bij elkaar". DEN HAAG (GPD) - Blauwe blazer, grijze pantalon en een vlotte babbel. Dat lijkt de 'uitrvs- ting' van de succesvolle diplo maat. Maar fiet optreden van de vertegenwoordiger van ons Ko ninkrijk in den vreemde krijgt extra cachet als hij getrouwd is, Viefst met een representatieve echtgenote. Hun werkgever, het ministerie van buitenlandse zaken, moedigt het huwelijk onder diplomaten aan. Niet alleen met woorden, maar ook financieel Een gehuw de diplomaat die zijn vrouw meeneemt, krijgt 40 procent meer salaris dan zijn alleenstaande oj ongehuwd samenwonende colle ga. Verder moet de samenwonen de partner de reiskosten zelf be talen, terwijl de meereizende echtgenote haar ticket vergoed krijgt. Tweehonderd departements ambtenaren is die ongelijkheid in het verkeerde keelgat gescho ten. De term 'huwelijkspartner' in het reglement voor het perso- neel van het departement moet worden vervangen door 'le venspartner'. Daarmee krijgen samenwonenden dezelfde rechten als gehuwden. En dat sluit aan bij de heersende Nederlandse normen, zo vindt de actiegroep op het anders zo kalme departe ment. Is Buitenlandse Zaken met dit buitenlands personeelsbeleid uniek? Maken de Nederlandse in ternationaal werkende onderne mingen ook verschil in beloning tussen getrouwden en samenwo nenden op hun buitenlandse ves tigingen? Een rondje langs enke le multinationals gaf ophelde ring. Oliegigant Shell zendt werkne mers die samenwonen gewoon niet uit. De vraag over een ver schil in beloning doet voor de woordvoerder van Shell dan ook niet ter zake. „Wij zijn juridisch aansprakelijk voor al onze dui zenden medewerkers in het bui tenland. Ook voor hun partner en kinderen. Als ze niet getrouwd zouden zijn en er gebeurt wat, dan kunnen wij niet aansprake lijk gesteld worden voor die vriend of vriendin. Kortom: als er een samenwoner solliciteert op een baan in het buitenland, dan gaat het niet door. Tenzij hij toe zegt binnenkort te gaan trouwen. Daar doen we dan niet moeilijk over", aldus de woordvoerder van Shell. Een internationale onderne ming die een andere koers vaart dan Shell, is Philips. Ongehuwd samenwonenden kunnen door Philips wel worden uitgezonden. Wij hebben geen enkele behoefte als zedenmeester op te treden. Het salaris en andere financiële voorwaarden zijn dezelfde voor gehuwden en samenwonenden". De Philips-woordvoeder wijst er, evenals Shell, op dat bepaalde gastlanden het samenwonen ver bieden. „Een homofiel met zijn vriend naar Saoedi-Arabië stu ren, dat werkt niet. We raden zo iemand dan af om te gaan". Ook een vertegenwoordiger van de personeelsdienst van Ak- zo (met enkele honderden techni ci en managers in het buiten land) verklaart dat de onderne ming op geen enkele manier ge huwden financieel bevoordeelt. Overigens vindt hij dat het ge trouwd zijn ook nadelen kan heb ben. ,JMij zijn gevallen bekend van echtgenotes die niet konden aarden in het gastland. Een ka pot huwelijk was het resultaat". De Amro-Bank maakt evenmin onderscheid. „Het salaris is af hankelijk van de functie, niet van de burgerlijke staat", zegt een Amro-woordvoerder. Amro heeft enkele tientallen topmensen op bijkantoren over de hele we reld. Een andere internationaal opererende bank, de Algemene Bank Nederland (ABN), komt met de 'verrassende' mededeling dat van de honderden medewer kers er niemand samenwoont. „Ze zijn allemaal getrouwd, dan wel alleenstaand. Of dat toeval is weet ik niet", aldus de ABN- woordvoeder. Het lijkt bijna paradoxaal, maar uitgerekend de zo onafwendbaar op ons afstormende informatie maatschappij biedt de westerse landen unieke kansen op de terug keer van een stukje "ambacht in de economie". Naast en zelfs binnen de grootschalige industriële pro- duktieprocessen, waarin de mens slechts de slaaf van de machine is, zal de komende jaren steeds meer plaats (moeten) worden ingeruimd voor vakmanschap en creativiteit. En daarbij zal de computer het ge reedschap van de mens worden. Utopie? Volgens dr. drs. Tjerk Huppes (Rijksuniversiteit Gronin gen) beslist niet. In zijn onlangs verschenen boek "Een nieuw am bachtelijk elan" komt de econoom/ socioloog zelfs tot de verrassende conclusie dat een toeneming van het ambachtelijke in de economie niet alleen mogelijk wordt ge maakt door de huidige technologi sche ontwikkelingen, maar zelfs een eis is voor de Westerse econo mieën om de concurrentieslag met het Verre Oosten te overleven. door Egbert Zijlema Het is in feite dé manier, zegt Huppes, om zo optimaal mogelijk gebruik te maken van de meest markante eigenschap van de Wes terse cultuur: het toenemende in dividualisme van de mens. Het Ja panse succes is gebaseerd op een groepscultuur, maar de westerling heeft dat allang overleefd. Juist door de combinatie van moderne technologie en individualisme kan het westerse bedrijfsleven een eco nomische voorsprong maken. De Industriële Revolutie, aldus Huppes, is een trendbreuk geweest in de maatschappelijke ontwikke ling. Het vakmanschap, het am bachtelijke in de economie ver dween en maakte dank zij de (stoom)machine plaats voor groot schalige industrieën met hun mas- saprodukten. Zwart In zijn boek citeert hij ter illu stratie daarvan de beroemd gewor den woorden van Henry Ford: "Je kunt elke kleur auto bij me kopen, als-ie maar zwart is". De materiële welvaart nam daardoor weliswaar toe (meer produkten!), maar voor de meeste mensen, de arbeiders massa, was de inhoud van hun ar beid van weinig kwaliteit. Volgens Tjerk Huppes staan we op dit moment opnieuw voor zo'n trendbreuk. Het industrietijdperk ligt achter ons, de post-industriële samenleving ofte wel de informa tiemaatschappij staat voor de deur. Met dit verschil bij toen, dat het nu dank zij de geavanceerde en flexi bele automatiserings-systemen mogelijk is de klok in positieve zin terug te zetten, ten gunste van een "verambachtelijking" van het pro- duktieproces. "Het is ook wel mogelijk om de informatietechnologie op de ou derwets-industriële manier in het produktieproces in te passen", vindt Huppes. "Maar dat zal op den duur ten koste gaan van het con currentievermogen van de bedrij ven". Het zal dus uit welbegrepen eigenbelang zijn, dat de door hem geschetste ontwikkeling ook werkelijk zal plaatsvinden. Ik bevind me wat dat betreft in het op dit punt onverdachte gezel schap van de neo-marxisten H. Kern en M. Schumann", zegt hij. Tot voor kort hingen deze Duitse onderzoekers de gedachte aan, dat de informatica zou leiden tot een voortzetting van de "verworvenhe den" van het industrietijdperk. Maar ook zij bespeuren nu een ver heugende ontwikkeling, die gaat in de richting van geintegreerde pro- duktietaken, met modern vakman schap als hoofdkenmerk en dus "ambachtelijk" van karakter. Toegegeven, het toekomstige in formatietijdperk (die toekomst is dus al begonnen) heeft ook zijn ne gatieve kant. Onvermijdelijk is, dat de toenemende automatisering ar beidsplaatsen zal kosten, wat ar beidstijdverkorting tot een nood zaak maakt. Tegelijkertijd echter kan de kwaliteit van de arbeid stukken verbeterd worden. ACHTERGROND Verfijnde computertechnieken (flexibele automatisering) schep pen de voorwaarden voor wat Hup pes "sociale innovatie" noemt, neerkomend op het terugbrengen van verantwoordelijkheid en crea tiviteit naar de werkvloer. De af stand tussen management en uit voering, een typisch uitvloeisel van de Industriële Revolutie van de vórige eeuw, zal daarbij gaan vervagen. De noodzaak tot korter werken is, verduidelijkt Huppes, op zich geen nieuw verschijnsel. "Als je te rugkijkt zie je, dat met het toene men van de kapitaalsintensiteit in de bedrijven (meer machines, die het werk van mensen overnemen - red.) de arbeidstijd terugloopt. Dat is een historisch proces ge weest en dat zal nu ook onvermij delijk zo zijn". Eigenlijk hebben we, zo blijkt uit zijn verhaal, op dat terrein een kans laten liggen in de afgelopen tien, twintig jaar, toen de arbeids- produktiviteit wel toenam, maar de arbeidsduur gelijk bleef. In plaats van die hogere produktivi- teit te vertalen in vrije tijd, is ze - en dat was gezien de krapte op de arbeidsmarkt best begrijpelijk - voortdurend uitgemond in hogere lonen. Zo bezien is de huidige werkloosheid eigenlijk het gevolg van het onderbreken van de histo rische lijn. Werkloosheid Als de groei van de arbeidspro- duktiviteit zich de komende jaren, zeg tot 2000, in het zelfde tempo blijft ontwikkelen, zal de arbeids tijd tegen die tijd met 25 procent omlaag gebracht moeten zijn, wil iedereen een baantje zijn. ?es: "Dat is dus alleen al nodig komende ontwikkeling bij te houden. Over het wegwerken van de huidige werkloosheid pra ten we dan nog niet". "Ter Hart zal er dus niet aan kun nen ontkomen", zegt hij vervol gens met een verwijzing naar de huidige, vooralsnog vastgelopen cao-onderhandelingen in de me taalsector. Hij zegt het, gezien die actualiteit, "best begrijpelijk" te vinden, dat in recente voorpublika- ties over zijn boek het accent op de door hem als noodzaak becijferde arbeidstijdverkorting is komen te liggen, "maar het is toch niet de es sentie van het onderzoek". "Het belang van het onderzoek is vooral gelegen in het feit, dat het aantoont, dat de informatietechno logie bijzondere kansen biedt om niet alleen technisch, maar ook so ciaal te vernieuwen". Het ambachtelijk produceren (overigens niet in de traditionele betekenis van het woord) is aarze lend in opkomst. "Voor een blij vende verbetering van de concur rentiepositie van Nederland is het echter wel nodig", aldus Huppes, "dat een dergelijke produktiewyze beleidsmatig, dat wil zeggen van overheidswege, gestimuleerd wordt. Te beginnen met een breed opgezet bewustwordingsprogram ma, om het bedrijfsleven van de noodzaak ervan te overtuigen". Want: "Een nieuw ambachtelijk elan in de vorm van gelijktijdige technologische en sociale vernieu wing zal het innovatietempo in de economie verhogen en dus tot ver sterking van de Nederlandse con currentiekracht leiden", zo gelooft Huppes. (Een nieuw ambachtelijk elan. Ar beid en management in het informatie tijdperk. Auteur: dr. drs. T. Huppes.) Huppe; Van de ongeveer 2100 gehuwde priesters in Nederland komen er morgen in Utrecht zo'n 125 met vrouw en kroost bijeen op de eer ste vergadering van het 'Lande lijk werkverband voor gelijkbe rechtiging van gehuwde en onge huwde priesters' (GOP). Voorzit ter Lambert van Gelder zal spre ken over de positie van de ge huwde priester in binnen- en buitenland. Het werkverband, dat vorig jaar is opgericht, streeft naar op heffing van het verplichte pries tercelibaat in de Rooms-Katho- lieke Kerk. Dan zouden niet al leen ongehuwde maar ook ge huwde priesters gewoon pasto raal werkzaam kunnen zijn. De vereniging heeft tot nu toe 800 van de 2100 gehuwde pries ters in ons land opgespoord. Ve len van hen zijn nog op een of andere manier pastoraal actief. "Als de kerk daartoe de gelegen heid zou bieden, zouden ze op nieuw bereid zijn hun krachten volledig aan het kerkewerk te ge ven", zegt het werkverband in een mededeling. In augustus van dit jaar wordt in Rome een internationaal con gres gehouden van gehuwde priesters uit ongeveer vijftien landen. Nederland zal daar met 25 mensen vertegenwoordigd zijn. Beuker. "Ieder die met deze foto's wil bewijzen dat hij een privé-audiëntie by de paus heeft gehad, is niet goed bij zijn hoofd. Zo-iemand noem ik een charla tan". Dat zei pater Gianfranco Grieco, redacteur van het Vati caanse dagblad 'Osservatore Ro mano', toen het ANP hem de kleurenfoto's liet zien waarmee Klaas Beuker deze week op een persconferentie in Den Haag wil de aantonen, dat hij wel degelijk by de paus op particulier bezoek was geweest. De minderbroeder-pater maakt deel uit van een gezel schap Italiaanse journalisten die een week lang op uitnodiging van het ministerie van buiten landse zaken door Nederland rei zen, nu koningin Beatrix volgen de maand een staatsbezoek aan Italië zal brengen. Redacteur Grieco is kind aan huis in het Vaticaan en schaterde het uit toen hij de foto's van Beu ker zag. "De fotograaf van de Os servatore staat daar altijd na af loop van de mis die de paus, als hij in het Vaticaan is, dagelijks bijwoont in zijn particuliere ka pel. Als de mis is afgelopen, geeft de paus ieder die daar was een hand. Onze fotograaf schiet dan plaatjes, een mooi souvenir voor de mensen die de mis hebben bijgewoond". Het is niet moeilijk, tot die ka pel door te dringen, vertelde de redacteur. "Je kunt gewoon op bellen. Relaties heb je er niet voor nodig. Je geeft te kennen dat je die mis graag wilt bijwo nen, en je hoort dan meteen wan neer er plaats voor je is". De Osservatore houdt een lijst bij van mensen die door de paus in particuliere audiëntie worden ontvangen. Dat is dan geen tête téte, maar ook een gebeurtenis met een aantal mensen, soms tientallen. "De naam Beuker komt op zo'n lijst niet voor" ver klaarde de redacteur met absolu te zekerheid. Pastorale raad. De nieuwe 'Pastorale raad' van het bisdom Rotterdam bestaat uit de volgen de personen: naast de bisschop en de vica ris-generaal van het bisdom drs. E. van Leuken namens de Mis sieraad, mevrouw C. Enthoven namens het Vrouwengilde, de heer M. Heijnsbroek namens de ouderen, zuster F. van der Horst namens het bedrijfsapostolaat, de zusters Th. Saers en R. Plat namens het religieuzenberaad, de heer Th. Dupont namens het dekenaat Zuidhollandse Eilan den, de heer P. Kroonenburg na mens het dekenaat Zoeterwou- de, mevrouw L. Herfkens na mens het dekenaat Vlietstreek, de heer J. Evelo namens het de kenaat Leiden, mevrouw A. Geerdes namens het dekenaat Schiedam, mevrouw M. van den Broek namens het dekenaat Gouda, de heer G. Koperdraat namens het dekenaat Delft, de heer R. Thiel namens het deke naat Bollenstreek en mevrouw M. Fontijn namens het dekenaat Alphen aan den Rijn. Voor de vertegenwoordiging van de priesterraad, de studen ten- en jongerenpastores en de dekenaten Rotterdam, Alkema de, Dordrecht, Den Haag en het Westland is er nog een achttal va catures. Ds. P. Sijtsma, Meye 8 Ba- rendrecht, is op 13 maart 25 jaar predikant. Hij werkt nu in het Eudokia-ziekenhuis in Rotter dam. Van 1974 tot 1981 was hij predikant van de gereformeerde kerk in Leiden. Ds. A. van der Kooy, Waal- oord 81 Woerden, is op 17 maart 50 jaar predikant. Van 1956 tot aan zyn pensionering in 1976 was zijn standplaats Noorden (bij Nieuwkoop). Hervormde Kerk: aangeno men naar Lutten (Ov.) H. S. Buunk Goes, naar Hollandsche- veld (Dr.) J. den Admirant Baby- loniënbroek. Synode. De hervormde com missie voor de behandeling van bezwaren en geschillen vindt het laatste besluit van de synode over contacten met de Zuidafri- kaanse bevrijdingsbeweging ANC (African National Con gress) niet in strijd met de ker korde. In eerste instantie was het besluit wél nietig verklaard. Daarop herzag de synode de tekst. De commissie wijst in haar uit spraak van 1 maart de bij haar ingediende bezwaren tegen de nieuwe formulering af. Die.be zwaren kwamen van de kerke- raad in Poortvliet en een kerklid uit Den Haag. De commissie overwoog, dat de synode met haar contacten het gebruik van geweld en tegen geweld niet legitimeert, en dat ze by voortduring beziet of contac ten met bevrijdingsbewegingen waarbinnen geweld wordt ge bruikt moeten worden voortge- Moederschap. In de regiona le Evangelisch-Lutherse Kerk van Hannover is ongehuwd moe derschap geen verhindering om predikante te worden of een an dere kerkelijke dienst'te vervul len. Dat is van kerkelijke zijde meegedeeld naar aanleiding van de aantijging van een sociale werkster dat een studente in de theologie zich had laten aborte ren, omdat zij meende als onge huwde moeder nooit aan de slag te kunnen komen. Wel zal zo'n kerkelijk beroep gemakkelijker gaan, als de kandidate wil verkla ren, dat zij het huwelijk beslist niet als een wegwerpartikel ziet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17