mm Dopingschandaai in Athene Ajax: doel heiligt middelen Huldiging van AZC valt in het water Utrecht: winst- premie voor deling Ontslag als nasleep van dood Jaspers LEIDSCH DAGBLAD Arbiter op publiek naar huis MAANDAG 4 MAART 1985 EINDHOVEN (GPD) - Nol de Ruiter kon het ontspannen sfeertje deze week op de training bij FC Utrecht niet zo goed vatten. Hij miste scherpte, vond dat zijn pupil len onvoldoende bezig waren met de partij tegen PSV in Eindhoven. „Tegen die club halen we altijd een goed resultaat", stelde zijn selectie hem gerust. Drie jaar terug in Eindhoven 3-2- winst voor FC Utrecht, daarna in de Lichtstad een gelijkspel (0-0 en 3-3) en die puntenverdeling kwam zaterdag opnieuw tot stand. Voor het nog ongeslagen PSV het zeven de gelijke spel en voor FC Utrecht betekende het na winst in de zesde competitiewedstrijd bij FC Twente weer een puntje op vreemde bo dem. Voldoende reden om na af loop de winstpremie uit te keren. De Eindhovense toeschouwers hadden liever gezien dat de eredi visieclub uit de Domstad een boete voor negatief voetbal opgelegd was. De FC droeg niet bij aan het spektakel, dat erkende trainer Nol de Ruiter. „We speelden met drie spitsen en zijn niet naar Eindhoven gekomen om massaal voor eigen doel te hangen. We werden ge dwongen door PSV, we hadden geen andere mogelijkheid". De Utrechters misten door ziekte en blessures Wim Rijsbergen, Gerd Kruys, Ton de Kruyk en Michel Beukers en moesten na twaalf mi nuten ook jeugdinternational Mark Verkuyl (zwart voor zijn ogen) ver vangen. Hun afwezigheid werd niet alleen betreurd door Nol de Ruiter, ook Jan Reker had liever gezien dat zij in Eindhoven present geweest waren. „Komt Utrecht op zijn sterkst, dan durven ze meer, dan krijg je een opener wedstrijd met meer ruimte voor ons". Weg is weg De Utrechters voerden het weg- is-weg-voetbal in de beginfase cha otisch uit, maar nadat de jonge Plomp zijn opwachting had ge maakt in de laatste lijn en via Ben Rietveld een voorsprong genomen was, liep het beter. Met dank aan PSV overigens, het deed exact wat de Utrechters wilden, alle ballen in de trechter gooien. De Brabanders, die zich tijdens de winterstop voorgenomen had den om tegen mindere ploegen geen punten meer te verspelen, wilden voetballen zoals in de met 4-0 gewonnen uitwedstrijd tegen Ajax. De twee spitsen Brylle en Van der Gijp op de vleugel en Mi chel Valke als teruggetrokken cen trumspits. Het werkte niet omdat de voor- waartsen teveel naar binnen trok ken en de backs Heintze en Van Aerie door Johan van der Hooft en de bij FC Utrecht debuterende Brit Steve Goble op hun plaats in de de fensie gehouden werden. Met ze ven man en een uitstekende doel man Jan Willem van Ede trok FC Utrecht een muur op, waarin slechts één bres geschoten werd. En wat voor een. Een wonder mooie omhaal van Michel Valke kort na rust. Vierenveertig minuten hadden de Eindhovenaren nog voor de winnende treffer. Met veel ijver en weinig doordacht voetbal, ook nog eens te gehaast uitgevoerd, lukte dat niet. FC Utrecht pakte een punt en stoorde zich niet aan de fluitcon certen van de zich bekocht voelen de toeschouwers. De berisping na afloop van Jan Reker bleef uit: „Het voetbal van FC Utrecht was niet om aan te zien, maar gelijk hebben ze. Als ik volgende week tegen Feyenoord met 1-0 voorkom, dan speel ik niet anders. We misten de scherpte en die heb je nodig als je negentig minuten moet pom pen". Langer Begrip voor de speelwijze van FC Utrecht, weinig goede woorden in beide kampen voor scheidsrech ter Cees Bakker. Hij trok te weinig tijd bij en weigerde een strafschop te geven, tot ergernis van Reker. Hij werd bijgevallen door zijn collega Nol de Ruiter. „De hele week ben je bezig met de wed strijd, je probeert je spelers weer op scherp te krijgen na de lange winterstop en dan word je gecon fronteerd met een scheidsrechter die niet aanvoelt hoe belangrijk het voor beide ploegen is. Ik kom dan bewust naar de Üjn, ik wil zo'n man en zijn grensrechters wakker schudden". COLUMBIA, SOUTH CAROLI NA (UPI) - De nasleep van de dood van de Nederlandse atleet Stijn Jaspers heeft zaterdag het ontslag van Bill Atchley, de voor zitter van de Universiteit van Clemson, opgeleverd. De ge schorste directeur van de afde ling atletiek van de universiteit in Columbia, Bill McLellan, heeft de school verzocht hem op nieuw aan te stellen. De curato ren van Clemson hebben het ont slag van Atchley per 1 juli geac cepteerd. Aan dat besluit ging een verga dering van acht uur achter geslo ten deuren vooraf. Atchley had zelf om zijn ontslag gevraagd. „Ik treed terug in het belang van de universiteit. Alleen op die ma nier krijgen we weer eenheid in het bestuur." Atchley's besluit om zijn werk neer te leggen komt drie dagen voor de eerste echte stappen in de juridische nasleep van het ge val-Jaspers. Een jury zal dan de resultaten vernemen van een on derzoek naar het verstrekken van dope aan sportlieden van Clemson. De zaak heelt m de Verenigde Staten veel aandacht getrokken. McLellan, de verant woordelijke man voor de atletiek op de universiteit, werd twee we ken geleden door de publieke opinie gedwongen zich voorlo pig terug te trekken uit zijn werk. Atchley zelf verzocht in de cember om een justitieel onder zoek, nadat een van de beste atle ten van zijn school, de Haarlem mer Stijn Jaspers, aan een hart kwaal was overleden. Bij de au topsie werden in Jaspers' bloed somloop niet-dodelijke sporen van phenylbutazone ontdekt. De stof, een drogerend middel, is in de Verenigde Staten slechts op recept te verkrijgen. Na die ontdekking namen twee atletiektrainers van Clem son ontslag. Zij gaven toe derge lijke middelen aan de leden van het universiteit-team te hebben verschaft. Drie football-spelers bekenden, dat ze op hetzelfde Clemson anabole steroïden, spierversterkende middelen, hadden ontvangen. Zo zelfs dat de bange partner in de tweede helft ver werd terugge drukt Defensief stak het bij de Rotterdammers ook goed in el kaar, het gemis aan aanvallende kracht voorkwam de remise, die al leen Ridderhof met een schot op de lat eenmaal in het vizier had. Een gelijkspel had de verhoudin gen niettemin beter weergegeven. „Maar we missen snelle vleugel spitsen en een echte centrum spits", legde Wim van Til de vinger op de zwakke plek van Excelsior, dat daardoor ernstig in de proble men is geraakt vlak voor de 'vier puntenwedstrijd' tegen NAC van morgenavond. De middenvelder was ook één van de weinigen die begrip kon opbrengen voor de speelwijze van Ajax, dat Gasselich overigens tegen geel zag oplopen. Van Til: „Als één van de weinige ploegen heeft Ajax het vermogen de zaak achterin dicht te gooien, vast te zetten en de nul te houden zonder domme dingen te doen. Dat de wedstrijd dan slecht wordt, zal ze een zorg zijn, dat komt de vol gende keer wel weer. Maar dat ze zelf zien dat het niet gaat... Dat is ook een teken van klasse". Alleen gaat dat ten koste van het produkt. Is dat klasse? PAUL DE TOMBE ROTTERDAM - Ajax heeft zichzelf gisteren een goede dienst bewezen ten koste van het produkt betaald voetbal. De 1-0 overwinning bij Excelsior vergrootte volgens plan de voorsprong op PSV, maar de manier waarop die minie me zege tot stand kwam verkleinde tegelijkertijd de kans dat de Amsterdammers in Rotterdam-Capelle ooit nog eens op sympathie kunnen rekenen of veel kijkers zullen trekken. Na de lange, barre winter, waarin de basis was gelegd voor een nieuwe speelwijze, bleek het resultaat heiliger dan ooit; met een counter-spelletje van het vervelendste soort verjoeg het team van Aad de Mos dik zesduizend klanten morrend van Woudenstein. Henk van Goozen wierp zich na ne gentig minuten verveling op als hun woordvoerder. Met zijn op merkingen: „Niet te filmen, met zoveel kwaliteit zó spelen... Dan ben je bezig het voetbal te ver moorden", legde de Rotterdamse linkerspits de schuld voor de wan vertoning volledig bij de tegen stander. „Want wij wilden» wel, maar wij konden niet beter. Zij kunnen dat wel, maar ze deden het niet. En als je zo bezig bent verdien je het niet straks kampioen te wor den", trok hij keihard als conclu sie. Ajax, zonder Spelbos en Vanen burg (hij moest zaterdag met een spierverrekking afhaken tijdens de training), had maling aan die ge volgtrekking. Zonder zich te ver ontschuldigen vroeg het om be grip. Via Aad de Mos in eerste in stantie. De trainer maakte daarbij dankbaar gebruik van het verle den. „Zelfs in de grote tijd had Ajax het hier vaak moeilijk, dus ik wist van te voren dat we het zwaar zouden krijgen. Het was ook niet best, maar bij dat slechte spel zijn wel de taken goed uitgevoerd. Dat vind ik belangrijk. Ik had ook lie ver gezien dat er meer was uitgeko men voor de mensen, maar dat zat er niet in. Het liep gewoon niet en dan is het alleen belangrijk dat je toch die twee punten pakt". Geslaagd Nu dat was gebéurd dankzij Mar co van Basten, die een uitbraak na een corner van Excelsior doel treffend beslóot, en dankzij het ge brek aan agressieve spitsen bij de tegenstander, mocht de opzet van Ajax hoe dan ook geslaagd worden genoemd. Voor alles gold dat er ge wonnen moest worden na de on verwachte deling van PSV zater dagavond, hoe de winst tot stand kwam maakte minder uit Vandaar dat de Amsterdammers zich na de 0-1 van de 35ste minuut nauwe lijks nog bekommerden om het systeem, waarmee ze zich in het vervolg willen presenteren, en ei genlijk maar één principe kenden. Vooral Walter Meeuws hanteerde in de'slotfase het 'weg is weg'. "Zo moet het eigenlijk niet, maar zo moet het wel als het niet gaat, hoe spijtig dat ook is", verdedigde de Belgische defensieleider het ar moedige afweersysteem. Met in to taal vier kansjes was dat zo weinig gericht op de tegenstoot, dat Ex- celsior-trainer Rob Jacobs nader hand sarcastisch kon opmerken dat „Ajax tegenwoordig een coun- terploeg schijnt te zijn". Brutaal Het overnemen van de aanval was er in het geheel niet uitgeko men tegen zijn 'oude-kranten- clubje', dat zeer voorzichtig was begonnen Jacobs: „Ja, wat wil je, er komt tenslotte geen kleuterklas je op je af, maar een ploeg van bij na allemaal internationals"), maar dat allengs brutaler kon worden. DEN HAAG (GPD) - Telstar-spe- Ier Jerry de Jong moest gistermid dag na afloop van de wedstrijd te gen FC Den Haag door trainer Fred André worden ontzet, terwijl hij werd mishandeld door een aantal voetbalfans. De uit Suriname af komstige voetballer raakte in con flict met de FC Den Haag-suppor ters toen zij bij de ingang van het stadion met een personenauto in volle vaart op hem inreden. Pas op het allerlaatste moment werd het voertuig tot stilstand gebracht. De 20-jarige Amsterdammer was zo overstuur dat hij de Hagenaars een aantal minder vleiende opmer kingen toebeet. Daarop ontstond een vechtpartij. De in allerijl ge waarschuwde André was net op tijd om erger te voorkomen. Om verdere problemen te voorkomen werd De Jong direct in de Telstar bus geloodst. ATHENE (RTR/SID) - De prestaties op de eer ste dag van de Europese indoor atletiekkam- pioenschappen in Athene werden zaterdag overschaduwd door een dopingschandaai. Vlak voor de wedstrijden zouden beginnen, werd een zestal deelnemers van het organise rende land teruggetrokken. Sotirios Tefas, Georgios Tsiandas, Dimitrios Mihas, Dimitrios Koutsoukis, Dimitrios Kattis en Elizabeth Pandazi, zijn betrapt op het ge bruik van verboden middelen tijdens wedstrij den op 16 en 17 februari in Athene. Volgens een woordvoerder van de atletiekbond hadden de atleten anabole steroïden geslikt. De groep hangt een levenslange schorsing boven het hoofd. Het zestal staat echter niet alleen. Nog vijf andere Griekse atleten zijn in de afgelopen we ken bij doping-controles door de mand geval len. Drie van hen mogen ook niet deelnemen aan de Atheense sportfeesten, die over twee weken worden gehouden. De twee anderen komen volgende week niet in actie bij de Bal kan-veldloop. De urinestalen van de groep worden komende week in Rome voor de twe- de keer onderzocht. Dimitrios Kattis wees zaterdag in Athene de beschuldigingen ferm van de hand. „Ik heb nog nooit spierversterkende middelen ge bruikt en zal dat ook nooit doen, want ik stop er mee. Ook al bewijzen verdere testen dat ik niets heb gebruikt, dan nog is voor de mij de lol van sport er helemaal van af. Het enige wat ik de laatste maanden gebruikt heb is aspirine en daar krijg je toch echt geen sterkere spieren De hoogspringer tartte de Griekse atletiek bond deze week nieuwe testen af te nemen. „Als daaruit weer blijkt dat ik heb gebruikt, ben ik bereid voor de rechter te komen. Dan mogen al mijn landgenoten mij beschuldigen en mag mijn hele doopcel worden gelicht". Ook kogelstoter Dimitrios Koutsoukis ont kende de beschuldigingen van de bond. „Ik ga direct terug naar de Verenigde Staten. De ma nier van handelen van de Griekse bond heeft mij diep teleurgesteld. Ik zal bewijzen dat de beschuldiging vals is". Als bij de test in Rome de urinemonsters weer positief blijken, wacht de atleten een levenslange schorsing. LEIDEN - Scheidsrechter Jan Oomkes uit Portugaal 'verkoos' gis termiddag liever bij moeder thuis te blijven in plaats van in Lei den het eersteklasseduel in district West I tussen hekkesluiter Roodenburg en koploper De Spartaan uit Amsterdam te leiden. Oomkes maakte in Amsterdam deel uit van de veijaardagsvisite van zijn moeder toen in Leiden Noord 22 voetballers op zijn start sein stonden te wachten. In Portugaal hingen vervolgens verontruste bestuursleden van beide verenigingen vergeefs aan de lijn. Arie Schriel van de scheidsrechterscommissie district West II was de eerste die Jan Oomkes 's avonds bij thuiskomst aan de telefoon kreeg. Schriel: "Omdat Roodenburg een ploeg uit West II is, doen wij de toewij zing van een scheidsrechter bij een thuiswedstrijd. Oomkes heeft zich kennelijk vergist en dat kost hem waarschijnlijk een wed strijd of twee. Dat is jammer, want hij is een vent die nooit af schrijft en als hij een keer vrij is belt hij altijd meteen op om te vragen of we nog een gaatje voor hem hebben". Maar dat had Oomkes ("Inderdaad, ik dacht dat ik vrij was") dit keer niet gedaan omdat hij graag bij zijn moeder op veijaardagsvi site wilde. "Ik heb me vergist en dat is me nog nooit overkomen sinds ik vanaf 1976 in de hoogste amateurgroep fluit". Roodenburg restte niets anders dan het handjevol toeschouwers het entreegeld terug te betalen. Zij konden daarna ook op visite. (foto Holvast) HILVERSUM - Tachtig procent van de competitie zit er op en AZC heeft de landstitel al op zak. Zater dagavond werd dat voorspelbare feit beklonken middels een 7-9 ze ge bij 'rivaal' HZC/De Robben. De Alphense waterpoloploeg hoefde daarvoor niet eens tot de bodem te gaan, want de Hilversumse forma tie bleek niet in staat een vuist te maken. De Robben geloofde zelfs niet eens in een succesje tegen de dit seizoen in eigen land oppermachti ge Alphenaren. Sterker: men had er niet eens bij stil gestaan dat AZC al kampioen zou kunnen worden. De gebruikelijke bloemen waren na afloop dan ook niet voorhan den. En omdat AZC de zwembond had verzocht om de kampioensbe ker pas volgende week uit te rei ken, viel de huldiging compleet in het water. Echt feest was het niet in Hilversum. AZC begroette de ze vende titel met omhoog gestoken vuist en dat was eigenlijk alles. Het was ook allemaal zo vanzelf sprekend. Als argeloze toeschou wer zou je aan de taferelen na af loop niet eens hebben kunnen be merken dat 's lands beste waterpo- loteam zojuist weer op de troon was geklommen. Een bloemetje van het eigen bestuur, dat wel. En later in de kantine een blad pils van De Robben, dat op die manier het verzuim trachtte verbloemen. Maar geen spoortje van uitbundig heid. "Ach, we vieren volgende week wel feest. Wat maakt het uit", sprak Eric Noordegraaf noncha lant. Toch sprak het zoveelste lands kampioenschap de verwende Al phense spelers zelf wel degelijk tot de verbeelding. "Als sportman wil je eerste worden. Zelf wil ik altijd de beste zijn. Die titel, ook al komt hij al vroeg tot stand, geeft beslist voldoening. Misschien is het wel mijn laatste. Of misschien wel de laatste van AZC. Wie zal het zeg gen", vond Ed van Es, die volgend jaar voor VZC uitkomt. "Ze zijn allemaal even mooi. Je bent toch iedere keer weer de sterkste. En daar gaat het om", sloot de eveneens vertrekkende Ton Buunk zich bij de woorden van de Wageninger aan. Het feit dat de titelprolongatie niet met mooie daden in het water werd op gesierd, vond de Amsterdammer niet belangrijk. "Het was natuur lijk een slechte wedstrijd. Maar we hebben bewust behoudend ge speeld. Als je er tegen De Robben als een gek in gaat, heb je vijftig procent kans om te winnen. Zoals we nu gespeeld hebben, win je ne gen van de tien keer. Als het dan om de titel gaat, moetje risico's zo veel mogelijk uitsluiten". Buunk stapte daarmee snel door de wedstrijd heen. Het was er ook een om snel te vergeten. Iets meer dan honderd toeschouwers volgden de 'topper' in het zwem bad De Lieberg. "Dat is wel eens anders geweest. Er was een jaar dat AZC compleet met een boeren- blaaskapel kwam. Nu is het lekker rustig", liet een Hilversumse sup porter de nostalgie bovendrijven. Het gebrek aan interesse is teke nend voor de 'huidige malaise van het waterpolo. Nauwelijks ander halfjaar na de Europa Cup-succes sen van AZC - met tweeduizend kijkers in Veenendaal - lijkt de competitie op sterven na dood. Vooral door gebrek aan spanning blijven de supporters weg. Competitieleidster Ineke Maree is al bezig om aan het play-off-sys- teem te sleutelen. "We moeten er naar toe dat de in de competitie be haalde punten in de 'play-offs' niet meer meetellen. Zoals ze dat bij het basketbal doen. Dan blijft de span ning tot het laatste moment be waard. De clubs moeten in de ko mende jaarvergadering maar be slissen of ze dat willen. Ik ben er een voorstander van". Het ziet er trouwens toch naar uit dat op til zijnde veranderingen de competitie het komende seizoen weer aantrekkelijker zullen ma ken. AZC zal zonder de routiniers Buunk en Van Es naar verwach ting een stapje terug moeten doen. "Nu zij weggaan, mis ik straks een HZC/De Robben - AZC/Alphen 7-9 (1-3, 2-2, 2-3, 2-1) Scores AZC: Noordegraaf 2, Van Es 3, Van Winsen, Verboom, Buunk en Jansen. HZC: Landeweerd 5, Aantjes en De Jong. fysiek sterke midvoor. Ik hoop dat we er in zullen slagen om voor To ny en Ed een goede speler terug te krijgen. Anders wordt het moeilijk. We zullen in ieder geval een ander systeem moeten gaan spelen", kijkt trainer Istvan Goór nu al zor gelijk vooruit. De Hongaar kon het op een gege ven moment allemaal niet meer aanzien. Nadat AZC na een gelijk- opgaande eerste fase het spel min of meer gedicteerd had, met een 5- 8 voorsprong aan het laatste partje was begonnen, spoedde Goór zich naar de catacomben van het bad toen De Robben twee minuten voor tijd nog ophaalde tot 7-8. "We zouden pressen. Dat is niet ge beurd. Er werd een halve press en een halve zone gespeeld. Je moet óf het een óf het ander doen. Dit' was halfslachtig. De spelers heb ben hun opdracht niet uitgevoerd. Moet ik dan tevreden zijn?". Omdat De Robben - met uitzon dering van Nico Landerweerd (vijf treffers) - ook in het zicht van de finish bleef prutsen, kon Ewoud van Winsen zes seconden voor tijd de titel definitief naar Alphen schieten: 7-9. Daarmee wérd AZC ongeslagen kampioen. De nog res terende vier wedstrijden staat er niets meer op het spel. Op de vraag hoe de waterpolocompetitie gered kan worden, wist Ed van Ès, met drie doelpunten AZC's topscorer, het antwoord wel. "Natuurlijk moet er spanning zijn. Daarnaast denk ik dat er anders gespeeld moet gaan worden. Sneller en dus attractiever. Zoals de Italianen en de Spanjaarden het doen. Op het midvoorspelletje is iedereen zo langzamerhand wel uitgekeken. Ik tenminste wel". WIM VAN WANROOY Jan Wouters is volkomen verbouwereerd.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9