op vrede Midden-Amerïka Hoop Genscher in Moskou Scargill wil gevecht in regio voortzetten Israël weg uit Bekaa BU DEZE PARKER ZIT HET NIEUWS AAN DE ANDERE KANT Hervatting Contadora-overleg nabij Woestijnfeest van koning Hassan II gaat niet door Israël sluit universiteit Likoed ook voor snelle terugtocht MAANDAG 4 MAART 1985 PAGINA 7 MEXICO-STAD Het Middenamerikaanse vredesoverleg onder leiding van de zoge- Mohammed Lamine, de presi- noemde Contadora-groep, dat half februari werd afgebroken, zal waarschijnlijk nog deze maand worden hervat. Ook lijken er grote kansen op een hernieuwing van de bilaterale heeft in xinduf verklaard' dat dit gesprekken tussen de Verenigde Staten en Nicaragua. MARAKECH - De Marokkaanse koning Hassan II heeft zonder op gaaf van redenen op het laatste mo ment beslist de omstreden weste lijke Sahara vandaag niet 'defini tief te marokkaniseren'. Aanvanke lijk had Hassan het plan om de 'beia', de jaarlijkse eedaflegging van trouw aan de vorst door alle vertegenwoordigers uit de Marok kaanse samenleving, vandaag te la- hankelijke westelijke Sahara, ten plaatsvinden in El Aayun, de Welingelichte bronnen hebben hoofdstad van deze voormalige bevestigd dat de Verenigde Staten Spaanse woestijnkolonie, die sinds sterke druk op Hassan hebben uit- 1979 in Marokkaanse handen is. - - door Peter Hattink Het gaat om de resultaten i diplomatieke offensieven t de ton en Managua. Shu'tz stelde dat hij bereid is tot tops die in de Uruguayaanse de hervatting van de bilaterale ge sprekken met Nicaragua die begin dit jaar eenzijdig door de Ameri- hoofdstad Montevideo plaatsvon den ter gelegenheid van de officië le beëdiging van Julio Sanguinetti als eerste burgeipresident van Uruguay na twaalf jaar van militai- w re dictatuur. De grootste aandacht voor de vrede", maar beschuldigde trok het onderhoud tussen George de Verenigde Staten er desalniette- Na 20 minuten zag Shultz zich genoodzaakt om zijn persconferen tie abrupt af te breken waarna on der luid applaus Daniel Ortega werd binnengehaald. Deze beves- [eoefend om af te zien van zijn po litieke stunt: de marokkanisering van de westelijke Sahara zonder een referendum over zelfbeschik king, zoals de Organisatie van Afri kaanse Eenheid en de Verenigde Naties hebben voorgeschreven. Volgens Europese en Afrikaanse waarnemers heeft de Marokkaanse vorst daarnaast nog een tweetal re- besluit van koning Hassan een po- denen gehad om zijn avontuur in litieke overwinning betekent voor El Aayun af te zeggen: aan de ene het Front Polisario, de guerrillabe weging, die vanaf 1976 met Alge rijnse steun strijdt voor een onaf kant zou Hassan de topconferentie over de Maghreb-landen in Tunis het einde van deze maand tus sen Marokko, Algerije, Tunesië, Lybiê en Mauretanië bij voorbaat niet willen laten mislukken. Hierbij heeft de Marokkaanse vorst de hoop dat Algerije zijn voor hem onaanvaardbare eis - de deel name aan deze topconferentie door het Front Polisario als legitieme vertegenwoordiger van de Saha- raanse bevolking - laat vallen. Aan de andere kant zou Hassan zich in El Aayun niet veilig voelen nu het Front Polisario heeft bekend ge maakt dat men vorige week een aanval heeft gedaan op de militaire versterkingen van Bu Craa, de fos- faatmijn op enkele honderden kilo meters ten zuidoosten van El Aayun. kaanse regering werden afgebro- tigde de geruchten dat woensdag ken. Ortega noemde op zijn beurt aanstaande de dienstweigeraar Jo- Shultz en Daniel Ortega, de presi dent van het sandinistische Nicara gua. door Rob Sprenkels Shultz toonde zich na afloop nog altijd erg sceptisch over het voor nemen van Nicaragua om 100 Cu baanse adviseurs weg te sturen en voor onbepaalde tijd de aankoop van nieuwe wapensystemen uit te stellen. Desalniettemin lijken toch die verrassende stappen van de sandinisten de directe aanleiding voor de lichte verbetering in de verstandhouding tussen Washing- gering. dat zij „gesloten" blijven Asiel voor een „werkelijke dialoog" over de problemen in Midden-Amerika. Terwijl duizenden linkse sympa thisanten het hele weekeinde tot laat in de nacht in de straten De zaak-Urbina (de dienstweige- r werd eind vorig jaar in Mana- asiel had gekregen op de Costari- Montevideo disten op de tropi- hjtff sche klanken van revolutionaire todde- muziek uit Nicaragua, bleek Shultz S duidelijk moeite te hebben met de 2™^ Contadora- kritische opstelling van de Uru guayaanse journalisten. Hij koos voor de ironie. Zo stelde Shultz on der meer dat Washington geen agressieve plannen heeft tegen het §en va"ne Nicaraguaanse volk maar dat het ÏÏÏÏi probleem wordt gevormd door de ^a^lda^asonderl opstelling van de sandinistische re- Onverwacht gesprek met Gromiko groep in de weg. Na de diplomatie ke offensieven van de Contadora- landen (Mexico, Panama, Colom bia én Venezuela) in de wandelgan gen van het gebeuren in Montevi- waarschijnlijk nog Dnderhande- •ndertussen hebben de Nicara guaanse contra-revolutionairen sa men met het conservatieve opposi- tieblok dat vorig jaar niet meedeed aan de verkiezingen een ultimatum aan de sandinisten gesteld. Voor 20 april van dit jaar zou er met de ka tholieke kerk als bemiddelingsin stantie een „nationale dialoog" moeten komen waaraan ook de ge wapende groepen deel zouden moeten nemen. Arturo Cruz.de leider van de po- Deze aanval van het Polisario, die door Marokko niet is ontkend, is de eerste sinds drie jaar op zo'n grote afstand binnen de 'Hassan-li- nie', een constructie van vesting wallen met een totale lengte van 800 kilometer. In plaats van in El Aayun zal de 'beia' vandaag gehouden worden in Marakech. Ruim 300 parlemen tariërs, 7000 vertegenwoordigers van Marokkaanse organisaties, gouverneurs van de provincies, stamhoofden, waaronder ook alle vertegenwoordigers uit de weste lijke Sahara, zullen koning Hassan op een middeleeuwse wijze, zin gend en buigend in het stof, de eed van trouw afleggen. De Marokkaanse vorst neemt de eed af, gezeten op een witte Arabi sche volbloed met boven hem een veekleurige parasol, die hem be schermt tegen de zon. Ruim 14.000 vertegenwoordigers van buiten landse Marokkaanse organisaties uit verschillende landen, zoals de Amicales uit Nederland, zijn by de ze plechtigheid aanwezig. Gegijzelde Fransen in Ethiopië vrij ADDIS ABEBA (AFP/Rtr/DPA) - Ethiopische rebellen hebben van ochtend de vijf militaire beman ningsleden vrijgelaten van een Frans transportvliegtuig, dat zij hadden overmeesterd in de Noor- dethiopische stad Lalibela. Ook de vier leden van een medisch team, dat zich aan boord bevond, zijn in vrijheid. Dat hebben Franse diplo maten in Addis Abeba bekendge maakt. De bemanning keerde vanmor gen met het vliegtuig terug in de Ethiopische hoofdstad. De twee artsen en twee verpleegkundigen uit Frankrijk en België van de or ganisatie „Medecins Sans Frontiè- res" (Artsen Zonder Grenzen) zijn in Lalibela gebleven om hun werk zaamheden voort te zetten. Vol gens de Franse diplomaten is het Emotionele taferelen speelden zich gisteren af onder de mijnwerkers die te horen kregen dat hun staking zo goed als zeker dat het toestel is definitief voorbij is. Een bondsbestuurder probeerde de gemoederen wat te kalmeren. (foto ap> overmeesterd door guerrillastrij- MOSKOU (AP) - De Russische minister van buitenlandse zaken Andrei Gromiko heeft vanochtend zijn Westduitse ambtgenoot Hans-Dietrich Genscher ontvangen voor overleg over de Oost-Westbetrekkingen en de litieke oppositie en Adolfo Calero, ontwapeningsbesprekingen die op 12 maart in Genève hervat worden. Genschers onverwachte bezoek aan Moskou werd zondag enkele uren de leider van de door Washington het leven gehouden contra-revo- zijn vertrek bekendgemaakt. De afgelopen dagen hebben in het lutie, verklaarden op een geheime teken gestaan van koortsachtig overleg tussen Oost en West. Gromiko is persconferentie in de Costaricaan- net teruggekeerd van bezoeken aan Italië en Spaiye, waar hij nogmaals se hoofdstad San Jose dat de san- de Russische bezwaren tegen het Amerikaanse 'Star Wars'-programma dinisten voor de totstandkoming uit de doeken heeft gedaan. van de dialoog eerst aan een aantal Zijn collega-Politburolid Vladimir Sjstjerbitski vertrok gisteren naar minimumeisen moeten voldoen: de Verenigde Staten aan het Röofd van een 30 man sterke delègatie. Hij namelijk een staakt het vuren, het heeft donderdag een ontmoeting met de Amerikaanse president Reagan opheffen van de noodtoestand, en minister van buitenlandse zaken Shultz. Sjtsjerbitski is na Gromiko herstel van de vrye meningsuiting het eerste Politburolid dat de Verenigde Staten bezoekt sinds 1973, toen en een algemene amnestie. Mocht de toenmalige president Bre2jnev naar Washington reisde. de dialoog er niet komen dan be- Genschers zou een korte tussenstop maken in de Poolse hoofdstad schouwt de Nicaraguaanse opposi- Warschau, alvorens voorgenomen bezoeken aan Finland en Bulgarije af tie elke vorm van vreedzame oplos te leggen. De onverwachte wijzigingen in Genschers programma weer- sing onmo spiegelen de hernieuwde Westduitse inspanningen trekkingen met het oostblok te verbeteren. Tegen sluiten onrendabele mijnen DOODGESCHOTEN - In Ennis- killen in het Noordierse graafschap Fermanagh is gisteren de roomska- tholieke politieagent Hugh McCor- mac doodgeschoten toen hy een klooster wilde binnengaan om een mis bij te wonen. Hij was het tien de slachtoffer onder de politie in vier dagen van guerrilla-aanslagen, aldus de politie. De verantwoorde lijkheid voor de aanslag werd niet onmiddellijk opgeëist, litie vermoedt dat het van de IRA. ders van het Volksfront voor de be vrijding van Tigre (TPLF). Deze or ganisatie heeft in het verleden meer dan eens buitenlanders gegij zeld. Het vliegtuig was bezig met voedselvluchten in de noordelijke provincie Wollo, die in de greep is van de hongersnood. Het medisch team werkt in kampen rond Lali bela, waar duizenden slachtoffers i de droogte en de hongersnood r de pp- zijn ondergebracht. Tot nu toe zijn actie is weinig bijzonderheden bekend over het incident. _k, aldus het dreige- t de gespannen be- ment dat Calero en Cruz broeder lijk uitspraken. LONDEN - Nu de langdurigste en kostbaarste staking in het na-oor- logse Engeland tot een eind i Onder de mijnwerkers zelf riep het besluit van de gedelegeerden gisteren gemengde reacties op. komen, hebben de mijnwerkers Verwacht wordt dat vele duizen- niets gewonnen: de Nationale Ko- den mijnwerkers niet pas morgen ADVERTENTIE Lawine Bij de Zwitserse wintersport plaats Zermatt zijn zaterdag ten minste acht mensen om het leven gekomen, toen een lawine neer stortte op een personenauto en een busje. Reddingsfunctionarissen vreesden dat er wellicht nog meer mensen onder de sneeuw waren bedolven. Zij spraken van de ern stigste lawineramp in Zwitserland in vijftien jaar. De tot nu toe gebor gen slachtoffers kwamen uit Zwit serland en Duitsland. Stembusgeweld Bij deelstaatverkiezingen in In dia zijn zaterdag in de staat Bihar tenminste 20 mensen om het leven gekomen en 50 anderen gewond geraakt. De slachtoffers vielen on danks groot vertoon van politie macht en de waarschuwing dat de politie zou vuren op onruststokers. Verwacht wordt dat premier Rajiv Gandhi zyn positie middels de ver kiezingen zal weten te consolide- Amnestie Ter gelegenheid van de vijfde verjaardag van het presidentschap van Chun Doo-Hwam in Zuid-Ko- rea is gisteren amnestie afgekon digd voor 2.821 gevangenen. Op de lijst van hen die gratie krijgen staan geen politieke gevangenen. Ook komen mensen die veroor deeld zyn wegens roof, verkrach ting, smokkelen, handel in verdo vende middelen en andere zware misdaden niet voor strafverminde ring of -kwijtschelding in aanmer king, zo hebben ambtenaren mee gedeeld. Vermoord Een Libische juwelier is vrijdag in het centrum van Rome doodge schoten. De politie sluit de moge lijkheid niet uit dat bij de moord op de 50-jarige Mordechai Fadlun een politiek motief in het spel is. Naast het lijk van de Libiër vond men een pistool met geluiddem per, waarmee verscheidene malen op de man was geschoten. De moordenaars zijn er met een onbe kende hoeveelheid geld van door gegaan. Bulawayo De Zimbabwaanse politie en le gereenheden hebben zaterdag be gonnen zoekacties in Bulawayo gisteravond beëindigd. Dat heeft het Zimbabwaanse persbureau ZIANA gemeld. Wegversperringen lenraad blijft by zijn plannen liesgevende mynen te sluiten. En juist daarom dat de myn- (die dag is gekozen zodat de gede legeerden de kompels vandaag over het besluit kunnen inlichten) werkers bijna een jaar geleden hun zullen wachten, maar vandaag al staking begonnen. De gedelegeerden van de myn- werkersbond NUM besloten giste ren de staking te beëindigen nadat het bestuur van de NUM geen on derlinge overeenstemming had weten te bereiken. Op de regio's het werk zullen gaan. Aan de andere kant is er onder kleine groepjes mijnwerkers ook grote teleurstelling en woede. Scargill werd gisteren voor "verra der" uitgescholden toen hij in Lon den het besluit van de gedelegeer den bekendmaakte, en groepen in de regio's Kent en Schotland heb ben laten doorschemeren te willen doorstaken. De Nationale Kolenraad ver- Yorkshire en Kent na, stemden de wacht dat het minstens een half vertegenwoordigers van alle mijn- jaar zal duren voor de situatie i streken voor opschorting staking. de mijnen weer normaal is. Tientallen schachten zijn door het gebrek aan Het besluit betekent, dat de onderhoud van de afgelopen NUM zich tot niets heeft verplicht maanden ingestort, en een aantal het gaat om de sluiting van verliesgevende mynen. En hoewel Scargill een duidelijke nederlaag heeft geleden, zei hij gisteren dat het gevecht hierover nog niet afge- daarvan zal helemaal niet kunnen worden gebruikt. Minister Walker (energie) zei gis teren in Londen "zeer verheugd" '"Rtii ia, maai ujj icgu Amerikaanse vloot met welkom lopen is, maar op regionaal niveau te zijn over de afloop van de sta king. Hij reageerde op Scargill's Hij zei dat de NUM ook zal blij- opmerking dat het gevecht zal wor- ven vechten voor de ongeveer 700 den voortgezet met: "Als er r mijnwerkers die het afgelopen jaar vochten moet worden, dan nog ge- is het om de herleving van de mijnindus trie, en de hereniging van de ver deelde mynwerkersdorpen". SYDNEY (AP/Rtr) - Australiërs, lijkse bijeenkomst van de drie die tegen het gebruik van kernwa- partners in het Anzuspact (Austra- door de Nationale Kolenraad zijn pens en kernenergie gekant zyn, lië, Nieuw-Zeeland en de Verenig- ontslagen omdat zij zich aan ge- hebben gisteren geprotesteerd te- de Staten), die in juli in Canberra weid of vandalisme hadden schul- gen het bezoek van Amerikaanse zou worden gehouden, is opge- dig gemaakt. De Kolenraad heeft al oorlogschepen aan de haven van schort. Dat heeft de Australische gezegd dat er van algemene amnes- Sydney. Met pleziervaartuigen gin- premier Bob Hawke vandaag mee- tie geen sprake zal kunnen zijn. gen de betogers de USS Buchanan gedeeld. Zowel de Kolenraad als de rege- en USS John Young tegemoet, met Het 34-jaar oude bondgenoot- ring-Thatcher, die de afloop van de de mededeling dat de schepen niet schap belandde vorige maand in mijnstaking als een overwinning welkom zijn. een crisis toen Nieuw-Zeeland be- mag zien, is bang dat het in ver- De Buchanan was eerder de toe- sloot Amerikaanse schepen, die schillende regio's tot een "guerilla- gang tot de havens van Nieuw-Zee- kernwapens vervoeren of door oorlog" komt met spontane stakin- TEL AVIV (GPD) - Het Israëli- land geweigerd, als uitvloeisel van' kernenergie worden aangedreven, gen terwille van de ontslagen myn- sche le8er heeft de Palestijnse Bir- de anti-nucleaire politiek van de niet meer toe te laten in zijn ha- werkers of op de sluitingslijst zeit Universiteit op de bezette Nieuwzeelandse regering.De jaar- vens. (fotoAP) staande mynen. Westelijke Jordaanoever nabij Rammalah voor een week geslo ten. Bij een grootscheepse zoekac tie op de campus en in de gebou wen van het complex waren onder meer „nationalistische" pamflet ten en boeken gevonden waarin guerrillatactieken waren beschre ven. Volgens een verklaring van het Israëlische leger zouden behalve propagandamateriaal in de studen tenverblijven ook handboekjes zijn aangetroffen die uiteenzetten Zondag nog omsingelde het Is- hoe je een bom of een molotov- raélische leger met 800 man, tanks cocktail moet maken. Maar een en pantservoertuigen het shi'iten- woordvoerder van de studenten- dorp Marraake, ten oosten van Ty- raad sprak deze beschuldigingen TEL AVTV - Het Israëlische kabi- Maar het staat vrijwel vast dat de net heeft gisteren besloten onmid- dagelijks toenemende aanvallen dellijk aan de tweede fase van de door shi'iten op Israëlische pa- terugtrekking van de strijdmacht trouilles in Zuid-Libanon en de uit Zuid-Libanon te beginnen. Ui- weerstand tegen de bezetting door terlijk binnen drie maanden zullen de inwoners van Tyrus de versnel de troepen achter de dicht bij Is- de doorvoering van het terugtrek- raël gelegen Litani-i posities hebben ingenomen. door Taco Slagter Bij deze 'veiligheidsoperatie' - de grootste tot nu toe - werd een i bomaanslagen verdachte Liba- hand hebben ge- nees op de vlucht doodgeschoten de miütaïre bezetters niet zozeer en haalden militaire bulldozers zyn gegaan om de PLO-schriftuur, sluit was, dat zelfs alle ministers van het rechtse Likoed-blok ermee zyn weggehaald en winkelcentra akkoord gingen en dat de legerlei- sche troepen kingsplan in werkt. Van met name de winterse om standigheden zal afhangen of de ontruiming van de gebieden rond Tyrus en in Oost-Libanon met een maand kunnen worden bekort. Er ligt in het heuvel- en berggebied op dit moment flink wat sneeuw. Volgens een legerwoordvoerder is de terugtrekking uit Oost-Liba- niet zonder gevaar. De Israëli- reageerde vanuit Beiroet op deze olgens waarnemers op de Westelijke Jordaanoever zou het i benzinestations zijn heropend, ding de opdracht kreeg niet langer drie huizen neer waarin wapens en maar wilde het leger voorkomen explosieven waren gevonden. Ver- dat de communisüsche fractie on der doorzochten militairen vele der de studenten het afgelopen huizen en moesten praktisch alle weekeinde de oprichting zouden mannen zich voor verhoor melden vieren van het Volksfront voor de in een school. Een onbekend aan- bevrijding van Palestina (PDFLP), tal shi'iten bleef daarna gevangen, de van de PLO afgescheiden orga- Nabih Berri, de leider van de po- nisatie in Syrië van Nayef Hawath- litieke shi'itische Amal-beweging, me. De zegsman van de Palestijnse studenten hield er verder rekening aldus het persbureau. Volgens een regeringswoordvoerder had de ac tie van 7000 tot 8000 man tot doel "de onnodige verliezen aan men senlevens als gevolg van politiek geweld te stoppen". te wachten met de uitvoering van de tweede fase. Aanvankelijk zou alleen een principebesluit voor de tweede fase worden genomen en zou het tijdschema daarvoor nog nader worden bekeken. daar met Sy- actie met de aankondiging dat van- riê het front nabij de Bekaa-vallei. af vandaag shi'iten-dorpen en -ste- mee dat de Israëlische regering Syriè heeft er twee divisies geste- den in het Noord-Israëlische Gali- met de sluiting van de universiteit tioneerd en het is voor de Israëli- lea met mortiergranaten en raket- de bedoeling heeft onrust ten zullen worden bestookt. Dit als zette gebieden over het i vergelding voor de militaire opera- lanceerde vredesplan r ties in shi'itische dorpen, aldus dent Moebarak van Egypte, in de sche generale staf de vraag hoe de ten zullen worden bestookt. Dit als zette gebieden over het onlangs ge- Syriërs op de ontruiming zullen ^|g||gj||j reageren en of zy het vacuüm zul- Berri. kiem te smoren. len opvullen dat Israël acherlaat.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7