Justitie wil snelrecht na actie Steun na schorsing Vernieuwing in CPN gaat door De nieuwe loten liggen klaar. Is het toch alvast eenbeetje lente. Actievoerders op UCN-terrein Man afgetuigd en overreden RSY brengt aanhang WD in vertwijfeling Positie radicalen en orthodoxen in bestuur verzwakt Grenscontrole Tamils wordt scherper Méér kans in de Staatsloterij. Staking dreigt onder ambtenaren op Aruba Akkoord over 36-uurweek in Vlissingen MAANDAG 4 MAART 1985 mmw s het s i Al- ALMELO (GPD) - De officier van justitie in Almelo wil de demonstranten die zaterdag op het terrein van de ura- niumverrijkingsfabriek Urenco werden aangehouden,zo snel mogelijk voor de rechter brengen. De rechtbank in Almelo zal over de eventuele snelle berechting begin deze week een besluit nemen. De politie verrichte 24 arresta ties. Er is proces-verbaal tegen de demontranten opge maakt wegens openlijke geweldpleging, vernieling en het zich bevinden op verboden terrein. Zeven mensen zaten vanmorgen nog vast. Een groep van ongeveer zestig ac tievoerders tegen kernenergie kwam het terrein van de UCN-fa- brieken in Almelo op nadat ze de bedrading van het dubbele hek werk om het terrein hadden door geknipt Het was voor het eerst in het bestaan van de UCN-fabrieken dat actievoerders er in slaagden het zeer zwaar bewaakte terrein op te komen. Ze hielden een korte vreedzame demonstratie van een klein half uur op het terrein en be vestigden van binnenuit een aantal spandoeken aan de hoofdpoort. De politie verrichtte op dat moment geen arrestaties; pas na afloop van de actie werden de 24 mensen aan gehouden. De actie was in het grootste ge heim voorbereid door leden van basisgroepen tegen kernenergie, afkomstig uit het Oosten en Noor den van het land. Zij verzamelden zich zaterdagavond om zes uur in Deventer en reden vandaar naar Almelo. Buurvrouw Het dubbele hekwerk - dat een paar jaar geleden op last van de toenmalige minister van binnen landse zaken Wiegel rond het ter rein werd aangebracht - is voor zien van allerlei elektronische apr paratuur waardoor de wacht by de hoofdpoort gewaarschuwd wordt als er iets loos is. Ondanks deze ap paratuur, waartoe ook een gesloten tv-circuit behoort, i melose buurvrouw van de UC-fa- brieken die het eerst - door ge woon uit het raam van haar woning te kijken - in de gaten kreeg dat er iets aan de hand was. Zy waar schuwde de Almelose politie. De eerste groep agenten die op het terrein arriveerde, had als op dracht meegekregen om de de monstranten met zachte hand weg te leiden en zeker niet met geweld op te treden. De actievoerders lie pen inmiddels leuzen schreeu wend ('UC weg ermee') over het terrein, spoten hier en daar op het wegdek anti-kernenergieleuzen en slaagden erin bij de hoofdpoort te komen waar ze spandoeken aan bevestigden, onder meer met de tekst 'Dit is een evaluatie van de brede maatschappelijke discussie'. Een woordvoerder van de actie voerders verklaarde, dat de bedoe ling van de actie vooral was om de Nederlandse bevolking er weer eens aan te herinneren dat in Al melo uranium wordt verrijkt. „Dat uranium is voor vreedzaam ge bruik, zegt de directie van UCN, maar het kan in principe ook ge bruikt worden voor het maken van kernbommen. UCN levert byvoor- beeld ook aan Brazilië en van dat land mag je haast als zeker aanne men dat het het Almelose uranium voor oorlogsdoeleinden gebruikt", aldus de woordvoerder. Zo'n vijftig actievoerders drongen zaterdagavond door tot het terrein ;an Urenco nadat twee hekken waren doorgeknipt. (foto anp) ENSCHEDE (GPD) - Een 23-jarige inwoner van Enschede is in de nacht van zaterdag op zondag overleden nadat hij door vier mannen en een vrouw was mishandeld en kort daarna door een taxi werd overreden. Het slachtoffer, die in gezelschap was van een 35-jarige metgezel - beiden in Enschede wonende Turken - bestuurde een auto die dicht by het NS-station door een andere wagen werd klemgere den. Daaruit stapten de vier mannen en de vrouw die het tweetal aftuigden onder het roepen van racistische kreten. De 23-jarige N. Emzikli bleef gewond midden op de rijbaan lig gen toen de daders vluchtten. Daar werd hij overreden door een taxi. Hy overleed een uur later in het ziekenhuis. De daders zijn nog spoorloos. DEN HAAG (GPD) - De aanhang van de WD verkeert in grote twijfel na de debatten over het RSV-drama, waarin de positie van minister Van Aardenne (economische zaken) voortdurend onderwerp van discussie is geweest. Bijna een derde deel van de WD-kiezers weet niet of zij op nieuw op die partij zou stemmen, als er nu verkiezingen werden gehou den. Dat blijkt uit een steekproef die het bureau Interview in opdracht van VARA's actualiteitenrubriek 'Achter het nieuws' heeft gehouden. Het onderzoek had vrijdag plaats nadat donderdagavond in de Tweede Kamer het derde en laatste debat over het RSV-rapport was afgesloten. De discussies over de positie van Van Aardenne hebben bij 41 procent van de WD-aanhang tot een negatiever beeld van de partij geleid. Voor 56 procent is de mening over de WD niet gewijzigd. De aanhang is nog wel tevreden over fractieleider Nypels: 69 procent vindt dat hij moet blijven. Van degenen die menen dat Nypels moet vertrekken, hoopt het merendeel op de terugkeer van Wiegel als fractieleider. Minister Smit-Kroes heeft zaterdag de uitslag van de steekproef aange grepen om een aanval te doen op prominente partijleden als Geertsema, die vorige week openlijk kritiek op de WD hebben geleverd. „We han gen de vuile was by het hele Nederlandse volk buiten. Dat vind ik bene den peil en liberalen onwaardig", aldus Smit-Kroes, die haar partijgeno ten opriep de gelederen te sluiten en de eenheid binnen de partij te her stellen. Uit dezelfde steekproef blijkt dat de PvdA nog steeds blijft groeien. Deze party zou by verkiezingen nu 66 zetels behalen, evenveel als CDA en VVD samen. De PvdA zou 43 procent van de stemmen vergaren, het CDA 26 en de WD 17. Bij de kamerverkiezingen in 1982 haalde de PvdA 30,4 procent, het CDA 29,4 procent en de WD 23,1 procent. Inbrekers spelen in showroom botsauto VLISSINGEN (ANP) Inöre- kers hebben in de nacht van za terdag op zondag een grote ra vage aangericht in een garage aan de Gildeweg in Vlissingen (zie foto ANP). Ze speelden in de showroom botsauto met gloednieuwe auto's. Naar een eerste schatting van de politie is daarbij voor een half miljoen gulden schade aangericht. Er is met ten minste drie nieu- tve auto's geprobeerd door de muren, deuren en ramen van de showroom naar buiten te ram men. Met de vierde auto lukte dat. Deze wagen reed vervol gens met de deur van de show room op de motorkap nog enige tijd door Vlissingen. Het voer tuig werd rond één uur gister morgen onbemand en onver licht midden op de dubbel- baansrijweg naar Middelburg teruggevonden. ADVERTENTIE AMSTERDAM (GPD) - De CPN zal in de komende jaren voortgaan op de gematigde koers die vorig jaar werd ingezet. De vernieuwers versterkten tijdens het driedaagse congres in de Amsterdamse RAI hun positie in het partijbestuur. Radicale vernieuwers en orthodo xe communisten verloren een aan tal zetels in het bestuur, dat de ko mende jaren uit 46 leden zal be staan. Voorzitter mevrouw Elli Izeboud zei na afloop van het congres dat hiermee de vernieuwing van de partij, die enkele jaren geleden be gon, is vastgelegd. Het nieuwgeko- zen bestuur vormt de neerslag hiervan. Zy riep de party op op nieuw samen te werken nu de zwa re periode van interne strijd voor bij is. De gematigden, die voorzichtig een nieuwe koers willen inslaan, kregen negen zetels meer dan in het oude bestuur. Het kamerlid Ernsting kreeg verreweg de mees te stemmen, maar ook fractieleid ster mevrouw Brouwer en het Tweede-Kamerlid mevrouw Es- huis eindigden bij de eerste tien. Daarmee toonden de ongeveer vijf honderd afgevaardigden aan dat zij instemmen met de politieke lyn van de CPN-kamerfractie. Kruisraketten De partij heeft zich na drie dagen van intensief vergaderen uitge sproken tegen de plaatsing van kruisraketten in ons land, waarbij er naar wordt gestreefd om in de vredesbeweging met andere poli tieke partijen, maar ook met tal van maatschappelijke organisaties, samen te werken. Verder sprak het congres zich uit tegen de bouw van nieuwe kerncentrales en kondigde het een fel verzet tegen het kabi netsbeleid aan. Het congres stond echter voorna melijk in het teken van het streven naar eenheid na de afsplitsingen van de afgelopen jaren. In de mar ge van dit onderwerp sprak het congres zich uit voor nauwe sa menwerking met de andere linkse partijen. In elk geval zal, aldus het congres, moeten worden gepro beerd met de PvdA tot overeen stemming te komen. Indien dat niet mogelijk is, wil de CPN toetre den tot een gezamenlijke verkie zingslijst met PSP en PPR. De vernieuwing in de CPN heeft zich evenwel nog niet zover door gezet dat de partij bereid is door te gaan in een 'links alternatief. Voorstanders van deze doorbraak verloren hun zetel in het party be stuur, overigens net als enkele overgebleven traditionele commu nisten. En ook tydens de discussie over de congresresolutie bleek de gematigde lijn voortdurend de overhand te krijgen. De Waarheid Echte tegenstellingen tussen de verschillende groeperingen in de party bleven verborgen na de op roep tot eenheid die mevrouw Ize boud vrijdagochtend al deed. Slechts op één moment leek een botsing tussen de verschillende stromingen onvermijdelijk. Dat was bij de bespreking van het re dactionele beleid van de partij- krant De Waarheid. Volgens de vi sie van de CPN moet deze krant een dagblad voor heel links wor den. De meer traditionele commu nisten vinden dat het blad vooral een strijdbare partykrant moet zijn. Voor- en tegenstanders van de huidige koers (het blad heeft de laatste jaren vele duizenden abon nees verloren) sloten zich echter aan bij het voorstel van het bestuur om de nieuwe aanpak nog eens on der de loep te nemen. Ook zal wor den geprobeerd de invloed van de partij op het blad te laten toene men, zonder dat de journalistieke onafhankelijkheid wordt losgela ten. fel Het congres besloot debat verder dat buitenlanders die in Nederland wonen, hun stem moeten kunnen uitbrengen bij ver kiezingen voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten. Oud-kamer lid Marcus Bakker hield een in dringend pleidooi tegen dit voor stel, maar het congres besloot dat alleen op deze manier de positie van buitenlanders kan worden ver sterkt. Rooie Vrouwen helpen secretaresse AMSTERDAM (GPD/ANP) - De PvdA is bereid om de proceskos ten te betalen van de Groningse se cretaresse die door haar werkgever is geschorst omdat ze een verhou ding had met een andere werkne mer van het bedrijf. Dat kondigde Rooie Vrouwen-voorzitter Geke Faber aan op het einde van het congres van de PvdA-vrouwenor- ganisatie, dat vrijdag en zaterdag in Amsterdam werd gehouden. Vorige week oordeelde de Gro ningse rechtbank dat de schorsing van de secretaresse terecht was. Volgens haar werkgever was de verhouding van zijn werknemers storend voor de arbeidsverhoudin gen in het bedrijf. Afgelopen vrij dag heeft de directeur van het be drijf M. van Overklift een ontslag- vergunning aangevraagd bij de Groningse kantonrechter. De vrouw aarzelde aanvankelijk of ze in hoger beroep moest gaan vanwege de kosten die dat met zich meebracht. Volgens de Rooie Vrouwen mogen de financiën geen belemmering zijn. Geke Faber, die zaterdag tydens het congres werd gekozen als nieuwe landelijke con tactvrouw, noemde het oordeel van de Groningse rechter zaterdag een dolksteek in het streven naar economische zelfstandigheid van alle individuen. Daarmee sloot ze aan op het hoofdthema van het congres, Vrouwen en Geld. Geke Faber werd gekozen als lan delijk contactvrouw van de Rooie Vrouwen. (fotoANP) De secretaresse heeft inmiddels verklaard 'dolgelukkig' te zijn met het aanbod van de PvdA om de kosten van de gerechtelijke proce dure te betalen. Ze besloot het pro ces in hoger beroep voort te zetten. Volgens een woordvoerster van de Rooie Vrouwen zullen een dezer dagen, in samenwerking met het ombudsteam van de party, de juri dische mogelijkheden worden be keken. De Rooie Vrouwen willen op zo kort mogelijke termijn dat ieder in dividu zijn eigen inkomen krijgt. Er wordt wel vanuit gegaan dat ie dereen in principe moet werken voor zijn geld. Daarmee wijkt de vrouwenorganisatie van de PvdA niet af van de partijlijn. Een basis inkomen voor iedereen, zoals bij voorbeeld de Voedingsbond FNV heeft voorgesteld, wordt afgewe zen. Iedereen die geen werk heeft, heeft recht op een uitkering, maar moet wel solliciteren. Met die solli citatieplicht moet wel soepel wor den omgegaan, vinden de Rooie Vrouwen. De hoogte van de uitke ring mag niet worden beïnvloed door het inkomen van de partner. Na een langdurige discussie werd overeengekomen dat de wet telijke zorgplicht in het huwelijk moet worden afgeschaft. Ook werd een voorstel aangenomen om de verplichting alimentatie te betalen, af te schaffen. Verder sprak het congres zich er voor uit dat het wettelijk minimumloon in het ver volg voldoende moet zijn voor één volwassene en ruimte moet laten om ook kinderen te nemen. De ar beidstijd, aldus het congres, moet naar 25 uur per week. De Rooie Vrouwen zijn voor een kostendekkende kinderbijslag op minimumniveau. Dat wil zeggen dat de kinderbijslag moet worden opgevoerd tot een bedrag dat mini maal nodig is om een kind te on derhouden. DSM (ANP) - DSM heeft de Ameri kaanse bedrijven Pixley-Richards Ine in Plymouth, Massachusetts en Pixley-Richards West Ine in Tem- pe, Arizona, gekocht, zo heeft het chemieconcern meegedeeld. Beide bedrijven zijn gespecialiseerd in de produktie van hoogwaardige preci- sie-kunststoffen voor onder meer de elektronische, de computer- en de telecommunicatie-industrie. DEN HAAG (GPD) - De douane posten aan de oostgrens voeren een verscherpte controle uit om te voorkomen dat uit Sri Lanka af komstige Tamils vanuit West- Duitsland illegaal ons land binnen dringen. De opdracht is afkomstig van het ministerie van justitie, dat de enorme stroom vluchtelingen wil tegengaan. Een woordvoerder van het ministerie heeft dat beves tigd. Byna dagelijks proberen Tamils, die vanwege de politieke situatie in Sri Lanka zijn gevlucht, onderdak in Nederland te vinden. Zij vliegen doorgaans naar Oost-Berlijn om vervolgens via West-Duitsland de grens met ons land over te steken. In de afgelopen drie weken zijn on geveer 800 Tamils ons land binnen gekomen. In totaal verblijven zo'n 2.000 Tamils in Nederland, in af wachting van de behandeling van hun verzoek om een verblijfsver gunning. Het afgelopen weekeinde zijn opnieuw Tamils gearresteerd, die illegaal ons land waren binnenge drongen. Het ging om negentien Tamils, die in Buurse en Losser de grens waren gepasseerd. Allen hadden in West-Duitsland politiek asiel gevraagd. Ze zijn door de Ko ninklijke Marechaussee in politie cellen opgesloten. Vandaag zou den de Tamils naar West-Duitsland worden teruggestuurd. In de afge lopen weken zijn al vaker groepen Tamils aan de oostgrens tegenge houden. De Tamils willen zich graag in Nederland vestigen, omdat de op vang hier beter zou zijn dan in an dere Westeuropese landen. In af wachting van een beslissing over een verblijfsvergunning krijgen de Tamils een eenmalige uitkering van zeshonderd gulden en verder een maandelijkse bijstandsuitke ring. I^ïlystad heeft vrijdagavond een Vlucht uit tbr-inrichting rijdend radiostation uit de lucht v-' gehaald. Het was de etherpiraat -LOL, die de uitzendingen verzorg- NIJMEGEN (ANP) - De politie van voeren. de vanuit een complete studio in Hilversum heeft gisteren een 26-ja- Dit heeft een woordvoerder van een busje. De Radiocontroledienst rige Amsterdammer aangehouden, de Nijmeegse politie meegedeeld, zegt zoiets nog niet eerder te heb- die zaterdagavond onder bedrei- De gedetineerde heeft de therapeu- ben meegemaakt. ging met geweld was gevlucht uit te in de nacht van zaterdag op zon- De piraten zonden de geluidssig- een tbr-inrichting in Nijmegen. De dag in Hilversum vrijgelaten. Zij nalen door naar een in de buurt man, die werd verpleegd in ver- meldde zich direct daarna onge- staande aanhanger, waarin een band met geweldsdelicten, be- deerd bij de Hilversumse politie, sterkere zender het signaal door- dreigde op zijn vlucht een 32-jarige zond naar een kabelontvanger op therapeute van de Nijmeegse in- De gedetineerde kon enige uren la- een PTT-straalverbindingstoren in richting met een mes en dwong de ter in Hilversum worden aange- Lelystad. vrouw hem met haar auto te ver- houden. Ze zijn er weer, de nieuwe staatsloten. Twee miljoen in totaal. En er zitten één miljoen prijzen in de pot. Van een tientje tot het half miljoen. Die kans mag u niet missen. Adressen van lotenverkopers vindt u in de Gouden Gids. Speelt u liever per bank of giro mee? Dat kan ook. Bel voor inlichtingen de Staatsloterij, 070-47 72 94 47 74 84. ORANJESTAD/WILLEMSTAD (ANP) - De bonden van overheids personeel op Aruba hebben tydens een ledenvergadering vrijdag avond besloten hun leden op te roepen in staking te gaan als het eilandsbestuur van Aruba niet vóór vandaag de korting van 10 procent op de ambtenarensalaris sen ongedaan maakt. De salaris- korting is per 1 maart van kracht geworden. Er zal worden begonnen met een korte staking morgenochtend van 07.00 uur tot 10.00 uur. Als dat niet helpt zullen de acties (waaronder een staking voor langere tijd) wor den opgevoerd. De bonden hebben intussen een ultimatum gestuurd aan het eilandsbestuur van Aruba waarin ze eisen dat de salariskor ting ongedaan wordt gemaakt. De opkomst van de leden was vry groot. Volgens een woordvoer der van de vakbonden waren naar schatting 600 leden op de vergade ring aanwezig. „Er was een strijd bare sfeer te proeven", zei hij. Er heerst volgens deze zegsman grote ontevredenheid over het beleid van het eilandsbestuur. De voorzitter van de onderwijzers bond, Armand Hessels, verklaarde zaterdag dat tijdens de vergadering is gebleken hoe groot „de onge rustheid en onzekerheid" is onder de ambtenaren. Met de korting op de salarissen van overheidspersoneel op Aruba wil het Arubaanse eilandsbestuur 60 tot 80 miljoen gulden bezuini gen. Begin dit jaar werden de tarie ven voor telefoon, autobelasting en andere diensten van de eilandelij- ke overheid fors verhoogd. Volgens de gedeputeerde van fi nanciën Milton Henriquez kon de salariskorting niet langer worden uitgesteld nu Aruba bij Nederland om hulp heeft gevraagd. „We kun nen niet bij Nederland aankloppen om hulp als we hier zelf geen maat regelen nemen", zei hij. De salariskorting werd 28 fe bruari aangekondigd en is het overheidspersoneel per brief (ge dateerd 1 maart) meegedeeld. In de brief wijst het bestuurscollege van Aruba erop dat de maatregel nodig is „in het algemeen belang van Aruba". Verder wordt van de amb tenaren gevraagd begrip te hebben voor en mee te werken aan de loonsverlaging door onderteke ning van een verklaring. Het personeel is gevraagd deze verklaring binnen een week terug te sturen via hun afdelings- of diensthoofd. Als dat niet gebeurt neemt het bestuurscollege aan dat de desbetreffende werknemer met de loonsverlaging akkoord gaat. De bonden hebben hun leden vrijdagavond het advies gegeven de verklaring niet te ondertekenen. De grootste overkoepelende vak centrale (FTA) heeft de bonden van overheidspersoneel steun toe gezegd, zo is vrijdagavond meege deeld. VLISSINGEN (ANP) - De Ver- voersbond FNV heeft vrijdag avond een principe-akoord bereikt in de cao-onderhandelingen met NV Haven van Vlissingen. Het gaat om ruim vierhonderd mensen. De drie hoofdpunten van het bereikte akkoord zijn invoering van een 36- urige werkweek, handhaving van de prijscompensatieregeling en een ziektegelduitkering van hon derd procent, inclusief de twee wachtdagen. Volgens de FNV-on- derhandelaar D. Ravesteyn bete kent dit principe-akkoord een lan delijke doorbraak. De cao is nu afgesloten voor een periode van zevenentwintig maan den. De directeur van de haven van Vlissingen, Ir. A. Oreel, heeft de bonden gevraagd de looptijd van de cao voor drie jaar af te sluiten. Volgens Ravesteyn moet deze zaak nog nader worden besproken. Ook zal tijdens die besprekingen invoering van een pasjesregeling bij de Vlissingse haven aan de orde komen. Deze pasjes worden al in de Amsterdamse en Rotterdamse havens gebruikt en ze dienen ter controle van onder meer zwartwer kers. Ravesteyn verwacht dat het be reikte akkoord een sneeuwbalef fect zal hebben op de andere be drijven. "Als een betrekkelijk klei ne haven zoals Vlissingen kans ziet deze drie hoofdpunten uit te voe ren, dan moet het voor de grote be drijven in Rotterdam en Amster dam zeker mogelijk zijn", aldus Ravesteyn. De onderhandelingen bij de ha ven van Vlissingen worden 11 maart hervat.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5